Brezilya Kalçası (BBL) estetiği ile daha biçimli ve eşit kalçalara kavuşmanız sağlanıyor. Günümüzde kalçaların şekli ve oranı çekici ve kusursuz bir vücut için önemli faktörlerdir. BBL yöntemi ile kendi yağınız ile kalçanızı şekillendiriyoruz.

Brezilya popo kaldırma ameliyatı ile daha dolgun, daha yuvarlak bir kalça konturu elde etmek için özel yağ transfer tekniklerini kullanılıyor. Kişinin kendi vücudundan alınan yağlar ile daha şekilli kalçalar elde edilebiliyor.

Brezilya popo kaldırma ameliyatı ile daha dolgun, daha yuvarlak bir kalça konturu elde etmek için özel yağ transfer tekniklerini kullanılıyor. Kişinin kendi vücudundan alınan yağlar ile daha şekilli kalçalar elde edilebiliyor.

Brezilya popo kaldırma ameliyatı ile daha dolgun, daha yuvarlak bir kalça konturu elde etmek için özel yağ transfer tekniklerini kullanılıyor. Kişinin kendi vücudundan alınan yağlar ile daha şekilli kalçalar elde edilebiliyor.

Brezilya kalçası ismini Brezilyalı kadınların ortak genetik özelliklerinden alan kalçaların dik, dolgun ve sıkı bir formda olmasından kaynaklanmaktadır. Dolgun bir popo kalıtımsal olarak geçen genetik bir miras özelliğindedir.

Doğru ve sağlıklı beslenme ile beraber yapılan kalça kaslarına yönelik egzersizlerin her ne kadar kalça görünümünü değiştirdiği söylense de bunun gerçekleşmesi çok uzun zaman alabilmektedir.

Kalça ve popo bölgesine uygulanan estetik operasyonlarla çok daha dolgun, çok daha çekici görünen ve daha diri görünen kalçalara sahip olabilir vücudunuzun formunu daha kıvrımlı hale getirebilirsiniz. Brezilya kalçası ameliyatıyla kalçalarınızı daha kalkık hale getirebilir, estetik olarak kadınsı formlara sahip olabilirsiniz.

Brezilya Poposu Estetiği (BBL) Nedir?

Brezilya poposu (BBL) ile popo kaldırma kişinin kendi bölgesel yağı kullanılarak yapılan kalça şekillendirme uygulamasıdır. Hastanın karın, bel veya bacak bölgelerinden fazla yağ dokuları Vaser Liposuction tekniği ile alınarak popo bölgesine enjekte edilir.

Böylece kişinin bel bölgesinde incelme sağlanır aynı zamanda kalçası daha şekilli ve dolgun görünür. Brezilya tekniği ile popo kaldırma vücudun tıpkı kum saati gibi kusursuz görünmesine yardımcı olur.

Kişilerin kalçalarının şekli ve büyüklüğü genellikle genetik kodlara bağlıdır. Hem iskelet yapınız hem de vücudunuzun yağ depolaması alt vücudun yani popo bölgesinin görünümünü etkiler.

Sağlıklı bir diyet, sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmek ve kasları sıkılaştırmak dolgun bir popo için yeterli olabilir. Ama birçok kişinin spor ve diyete zamanı olmayabiliyor.

Spor yapmayan, beslenmesine dikkat etmeyen kişiler düz kalçalardan şikayetçi olurlar. Düz kalçalarınızı daha dolgun ve yuvarlak bir hale getirmek için illa ki spor ve diyet yapmanıza gerek yok. Brezilya tekniği ile popo kaldırma estetiği hayalinizdeki yuvarlak Latin kalçasını tek seferde elde etmenizi sağlıyor.

Brezilya Kalçası Estetiği Kimlere Uygundur?

Popoya yağ enjeksiyonu her kadın için uygun olmayabilir. Zayıf kişilere popoya yağ enjeksiyonu işlemi önerilmez. 

Brezilya kalçası operasyonunda kişinin kalça bölgesine transfer edilecek yeterli miktarda yağ olması gerekmektedir. Bazı kadınların fazla yağ dokusu çok azdır. Bu kişilerde yağ enjeksiyonu istenilen cevabı veremez. Kalça hacmi az olan kadınlarda kalçaya uygulanacak olan silikon protez ile yeterli hacim sağlanır.

Kalçasında yüksek oranda sarkıklık bulunan kişilerde ise popo dikleştirme operasyonu yapılarak kalıcı bir güzellik ortaya çıkarılır. 

BBL olarak anılan yapılan popo büyütme ameliyatı düz, basık ve küçük kalçalar için uygundur. 

Brezilya poposu ameliyatı hem erkeklere hem de kadınlara yapılabilir. Brezilya tekniği ile yapılan popo kaldırma ameliyatında implant yani silikon kullanılmaz.

Tamamen kişinin kendi yağı ile popo dolgunlaştırması sağlanır. Bu nedenle Brezilya tekniği yaptırmak isteyen hastaların yeterli bölgesel yağlarının olması şarttır.

Aynı zamanda popo kaldırma ameliyatı yaptırmak isteyenlerin yeterli cilt elastikiyetinin olması, yoğun derecede popo sarkması olmaması gerekmektedir.

Brezilya Poposu (BBL) Estetiği Nasıl Yapılır?

Brezilya tekniği (BBL) ile yapılan popo estetiği üç adımdan oluşur. Öncelikle, bölgesel yağlar kalçalardan, alt sırttan, uyluk, karın bölgesi liposuction ile çıkarılır. Ekstre edilen yağ saflaştırılır ve transfer için hazırlanır.

Dünya genelinde en fazla yapılan estetik operasyonlardan biri olma özelliğindeki Brezilya Kalçası (Brezillian Butt Lift-BBL) teknolojideki ilerlemelerle beraber çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Yapılan estetik müdahalede herhangi bir iz kalmadığı için “İzsiz Popo Estetiği” de denilmektedir.

Kadınlarda yaşın ilerlemesiyle beraber ya da doğumsal faktörlere bağlı olarak kalçada sarkma olabilir. Brezilya kalçası estetiğinde, öncelikle kişinin hangi bölgesinden, ne kadar yağ alınacağı belirlenir.

Daha sonra kişinin bölgesel yağlanma yaşadığı göbek, bel gibi bölgelerinden alınan yağların enjekte edilme noktaları işaretlenir.

Özel kanüller aracılığıyla vücuttan çekilen yağ hücreleri, kişinin kalça bölgesine kademeli olarak enjekte edilir. Yağ enjeksiyonunun katmanlı olması yapılan estetiğin kalıcılığını artırmaktadır.

Kalçada hacmi arttırmak ve şekli iyileştirmek için kalçadaki belirli noktalara yağ enjekte edilir. Brezilya popo estetiği genel anestezi altında yapılır. 

bblBrezilya Poposu Estetiği (BBL) İyileşme Süreci

Popo kaldırma ameliyatı sonrasında minimal bir ağrı hissedilir, hastalar ağrı kesiciler ile daha rahat hissedebilirler.

Popo kaldırma ameliyatından sonra ortalama 2 hafta boyunca doğrudan kalçanızın üzerinize oturmanız ve sırt üstü yatmanız önerilmez.

Brezilya tekniği ile yapılan popo kaldırma estetiğinden sonra iki hafta boyunca yan yatabilir, uzanır vaziyette oturmanız veya ayakta durmanız gerekir. İki hafta sonra doktor kontrolü yapılır.

Hekiminiz uygun görürse simit şeklindeki yastıklarla yavaş yavaş oturmaya başlayabilirsiniz. Ameliyattan sonraki 8. Haftadan sonra normal şekilde oturmaya başlayacaksınız.

Brezilya Popo Estetiği Sonrası Korse Nasıl Giyilir?

Popo Estetiği sonrasında popoya enjekte edilen yağlara baskı yapmamak önemlidir. Bu nedenle giyilen korse popo bölgesini açıkta bırakacak yada gevşek şekilde saracak yapıdadır. Bu korselerin farklı bölgelerden yağ alındığı için 4-6 hafta giyilmesi önerilir.

Ameliyat sonrası otururken ve yatarken poponun üstüne en az 2 hafta baskı yapılmaması yağların kalıcılığını sağlamak ve şekil değiştirmesini engellemek için gereklidir.

Brezilya Kalçası Estetiği Fiyatları

Brezilya Kalçası estetiği fiyatları doktorun tecrübesine, ameliyatın yapılacağı hastanenin donanımına ve otelcilik hizmetleri ne göre değişebilir. Operasyonda J plazma ya da vaser liposuction uygulanması brezilya popo estetiği fiyatlarını değiştirebilir.

Brezilya popo kaldırma estetiği, kalçanın boyutunu büyüten ve poponun daha kalkık görünmesine yardımcı olan bir yağ transferi uygulamasıdır.

Hastanın karın bölgesinden, sırtının alt kısmından veya uyluklardan alınan yağ, özel bir işlemden geçirilerek transfere uygun bir hale getirilir. İki aşamalı bu operasyonda liposuctionı kaç bölgeye uygulanacağı BBL fiyatları değiştirebilir.

Brezilya Poposu Estetiği Sonrası

BBL tekniği ile popo kaldırma estetiği hem kalçanızı şekillendirir hem de vücudunuzun daha ince görünmesine yardımcı olur. Yağ transferi ile yapılan popo estetiği, hastanın kendi vücudundan alınan yağlarla yapılır.

Böylece kişinin fazla olan bölgesel yağları Liposuction ile çekilerek popo bölgesine enjekte edilir. BBL tekniği ile popo kaldırma estetiğinden sonra vücudunuzun daha ince, tıpkı kum saati gibi göründüğünü fark edeceksiniz.

 • Vücudunuzun alt kısmı daha dolgun görünür
 • Karın bölgenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz
 • Kıyafetleriniz üzerinizde daha çekici görünür
 • Alt ve üst bedeniniz daha orantılı bir şekil alır

BBL Estetiği ile Popo Ne Kadar Büyür?

Uzman hekimler tarafından yapılan popo estetiğinde, kalçanın şekli ve büyüklüğü hastanın yağ oranına, vücuduna ve kalça şekline bağlı olarak değişir. Brezilya tekniğinin amacı kişinin vücuduna en uygun olacak şekilde popoyu büyütmek ve kaldırmaktır.

Brezilya popo kaldırma ameliyatı kalça, bel ve çevresindeki alanları yeniden şekillendirerek genetik olarak gelişen düz kalçanın etkilerinin üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Brezilya tekniği ile popo büyütme ile vücut silüetini yeniden şekillendirin

 • Alt vücudunuzu daha kıvrımlı hale getirir
 • Uyluk ve karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlar
 • Kıyafetlerinizin daha çekici görünmesini sağlar
 • Düz kalçanızı daha seksi bir hale getirir
 • Alt vücudunuz ile üst vücudunuz arasındaki orantı kusursuz görünür

BBL (Brezilya Kalçası) Estetiği Kalıcı Mı?

Yağ dolgusu ile popo büyütme işlemi kalıcılığı olmayan bir işlemdir ve düzenli olarak tekrarı önerilir. Yağ transferi uygulaması sırasında, popoya enjekte edilen yağ katmanlı olarak uygulandığında kalıcılık süresi normal uygulamalara oranla biraz daha fazla olmaktadır.

Popoya yağ enjekte edilme işleminden sonra yağ dokusunun bir miktarı ilk altı ay içinde erir. Bu eriyen miktar %30-40 arasındadır ve geriye kalan yağlar kalıcıdır. Sizinle beraber kilo aldığınızda büyür ve verdiğinizde küçülür. Bu nedenle ameliyatın ideal kilonuzda yapılması önemlidir.

Ameliyattan sonra enjekte edilen yağların bir kısmının kaybından sonra kişinin kalçaları, kendisini memnun edecek durumda olmazsa, işlem ikinci kez tekrar edilebilmektedir.

Popoya Ne kadar Yağ Enjekte Edilebilir?

Popo bölgesine yapılacak olan yağ transferinde kişiden alınan yağ eşit olarak iki kalçaya da transfer edilir. Liposuction ile alınan yağlar konsantre edilir. ve sadece yağ dokusu olarak enjeksiyona hazırlanır. Bu konsantrasyon döneminde alınan miktar yarıya düşer.

1000cc alınan yağ =250cc +250cc
2000cc alınan yağ =500cc+500cc
3000cc alınan yağ =750cc+750cc
4000cc alınan yağ = 1000cc+1000cc

Yani uygulanabilecek brezilyalı görünümlü kalçaların büyüklüğü ve dolgunluğu, kişiden alınabilen ve enjekte edilen yağın miktarına bağlıdır.

Brezilya Popo Estetiği Silikon Protez ile Yapılır Mı?

Brezilya PoposuBrezilya popo estetiğinde daha doğal sonuçlar nedeni ile vücuttan alınan fazla yağ transferi ile yapılması günümüzde tercih edilmektedir. Ancak vücudunda fazla yağı olmayan ve kilo almak istemeyen kişilere popo protezi (silikon implant) yerleştirilerek büyütme yapılabilir.

Ancak popo implant cerrahisi yağ enjeksiyonuna göre risklidir. Özellikle kapsül kontraktürü ve enfeksiyon riski nedeni ile tercih edilmez. Ayrıca çok zayıf kişilerde popo implantları hareket ederken dışarıdan görünür olabilir.

Vücut Dolgusu İle Brezilya Poposu Yapılır Mı?

Günümüzde dolgu teknolojisinin ilerlemesi ile hyaluronik asitten zengin dermal vücut dolguları popoya enjekte edilmektedir. Ancak dolgu kalıcılıklarının 18-24 ay olması ve tekrar yapılması gerekliliği nedeni ile çok tercih edilmemektedir. Yağ enjeksiyonu için yeterli yağı olmayan kişilere önerilebilir.

KAYNAKLAR

 • The Role of Fat Grafting in Buttock Augmentation.
  O’Neill RC, Abu-Ghname A, Davis MJ, Chamata E, Rammos CK, Winocour SJ.
  Semin Plast Surg. 2020 Feb;34(1):38-46. doi: 10.1055/s-0039-3401038. Epub 2020 Feb 15.
  PMID: 32071578
  Cite Share
 • Silicone Migration after Buttock Augmentation.
  Biguria R, Ziegler OR.
  Plast Reconstr Surg Glob Open. 2017 Dec 28;5(12):e1583. doi: 10.1097/GOX.0000000000001583. eCollection 2017 Dec.
  PMID: 29632764
 • Gluteal Augmentation with Fat Grafting: Literature Review.
  Che DH, Xiao ZB.
  Aesthetic Plast Surg. 2021 Aug;45(4):1633-1641. doi: 10.1007/s00266-020-02038-w. Epub 2020 Nov 20.
  PMID: 33216176 Review.
 • Buttock Augmentation with Fat Grafting.
  Cao W, Sheng L.
  Clin Plast Surg. 2023 Jan;50(1):171-179. doi: 10.1016/j.cps.2022.08.005. Epub 2022 Oct 12.
  PMID: 36396256 Review.
 • Safety Considerations of Fat Grafting in Buttock Augmentation.
  O’Neill RC, Hanson SE, Reece E, Winocour S.
  Aesthet Surg J. 2021 May 18;41(Suppl 1):S25-S30. doi: 10.1093/asj/sjab092.
  PMID: 34002766