Meme Estetiği

Göğüs estetiği kadınların en sık tercih ettiği operasyonlardan biridir. Dünden bugüne kadar devam eden, kadınların dik ve dolgun meme görünümü arzusu günümüz teknolojisiyle rahatça gerçekleşebiliyor. Meme büyütme, meme küçültme, meme toparlama ve meme ucu estetiği ihtiyaca göre seçilerek hastaların kusursuz görünmesi amaçlanıyor. Sadece yapısal etkilerin değil yaşa bağlı olarak memede oluşan sarkmalar veya doğumdan sonra değişen meme yapısı operasyonla düzeltilerek hayat kaliteniz arttırılabilir.

Meme Büyütme, operasyonu tüm meme prosedürleri içinde en sık uygulanan işlemdir. Amaç sadece küçük olanı büyütmek değil aynı zamanda gebeliğe ya da kilo vermeye bağlı olarak kaybolan hacmi yerine koymaktır. Bu operasyonla; meme dolgunluğu ve projeksiyonu artırılır, görüntünüz ve özgüveniniz böylece iyileştirilir.

Meme estetiği kimlere uygundur?

Meme görünümünden memnun olmayan kadınlar 20 yaşından itibaren meme estetiği yaptırabilir. Meme operasyonu hastanın vücut yapısına, kilosuna, estetik ameliyattan beklentisine göre ortak kararımızla belirlenir. Meme büyütme estetiğinde seçilen implantın boyutu da sizin fiziki özellikleriniz ve tercihinize göre ortak kararımızla belirlenir. Meme büyütme operasyonundan sonra hastalar bir gün sonra hastaneden çıkabiliyor.

Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır?

Normalden daha büyük meme görünümünü düzeltmek için ve küçük görünmesini sağlamak için meme küçültme operasyonu yapılır. Meme küçültme operasyonu hastaların sadece estetik kaygıdan dolayı değil, büyük memenin yol açtığı sırt ağrısı, duruş bozukluğu, baş ağrısı, omuz ağrısı, nefes darlığı gibi sorunların da tedavisi amacıyla tercih edilir.

Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında gerçekleşir. Ameliyat ortalama 2-2.5 saat içinde tamamlanır. Meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin ölçülerine, boyuna göre şekillendirir. Bu işlem için fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı da küçülen memeye göre tekrar düzenlenerek olması gereken yere taşınır. Meme başının alt kenarından orta kısmına kadar aşağı doğru inen 5-6 cm’lik çizgi olur. Bu çizgiye ‘vertikal’ yani dikine tek çizgi ismi verilir. Bu teknik sayesinde meme küçültme işlemi olabilecek en az izle tamamlanır. Vertikal çizgi genellikle bir memeden 1000 gram doku ve deri çıkartılabilecek ameliyatlarda tercih edilir.

Eğer kişinin memesinden 1000 gram ve üzeri bir doku çıkartılacaksa, memede ters T şeklinde bir iz olur. T şeklindeki iz, memenin tam alt kıvrımına denk geldiği için belirgin olarak görülmez.

Ameliyattan sonra 12-15 gün içinde dikişler alınır.

Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı

Doğum sonrası emzirme, kilo alıp verme veya yapısal faktörlerden dolayı göğüslerinizde sarkık bir görünüm meydana çıkabilir. Bu görünümü meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltebilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı göğüslerin daha dik ve genç görünmesine yardımcı olur. Göğüs dikleştirme operasyonundan iki göğsünün arasında fark olan kadınlar da yararlanabilir. Meme toparlama ameliyatı sonrasındaki dönem genellikle rahat geçer, hastalara 5-7 gün istirahat ve 6 hafta süreyle sporcu sütyeni giymeleri önerilir. Göğüs estetiğinden sonra 3 ay süreyle ağır sporlardan kaçınılması önerilir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1,5-2 saat sürer. Meme silikonları içi silikon jel ile dolu olanlar ve içi serum fizyolojik ile dolu olanlar olarak ikiye ayrılır. Bu her iki protezin de yüzeyi silikondan meydana gelir. Meme protezleri geometrik olarak da yuvarlak ve damla olarak ikiye ayrılır. Kişinin tercihine, vücut ölçüsüne göre en uygun olanı tercih edilir. Protezlerin dış yüzeyi düz ve ya pütürlü olabilir. Size hangi protezin uygun olduğu ilk muayene sonrasında paylaşılır.

Meme büyütme estetiğinde protezin üç farklı yerden girişi yapılabilir. Meme altı kıvrımı, meme başı çevresi veya koltuk altından kesi yapılabilir. Kesi tercihi hastanın isteğine, anatomisine ve seçilen protezin büyüklüğüne göre değişebilir.

Genel anestezi altında seçilen kesi bölgesinden girilerek protez yerleştirilir. Ameliyattan sonra 30 gün boyunca önerilen sütyeni kullanmanız gerekir. İlk bir aydan sonra memedeki şişlikler inerek doğal ve dolgun bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Meme estetiğinden sonra emzirebilir miyim?

Meme estetiği sırasında süt kanallarına dokunulmaz, ameliyat sonrasında güvenle emzirebilirsiniz.

34 Yorum
Dilek
Hocam iyi günler Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?Ve meme küçültme ameliyatında his kaybı olur mu? cevaplarsanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.
Merhaba, Meme küçültme girişimi sonrasında hastalarımız 1 veya 2 gün kadar hastanede kalmaktadır. Ameliyatta koyulan drenler çıkartılıp pansuman yapıldıktan sonra hastalara sporcu sütyeni giydirilir ve hasta taburcu edilir. Ameliyat sonrasını takip eden 1 ve 2. hafta hastanın kontrolleri yapılır. İkinci haftada dikişler alınır. Hasta ameliyat sonrası 4. Gün duş alabilir.Genellikle hastalarımızdan bir hafta istirahat etmeleri istenir.Günümüz teknolojisinde kullandığımız teknikler geçmişe göre artık çok daha farklıdır. Meme küçültme operasyonu yaparken meme başı ile bağlantısı olan dokuya ve meme başına giden duyuya zarar verilmez. Bu nedenle meme küçültme yaptırmak isteyen hastalar mutlaka uzman bir hekime başvurmalıdır. Operasyon sırasında his kaybına neden olacak dokuyu korumak önemlidir. Uzman bir hekimin yaptığı ameliyat sonrası oluşan his kaybı sadece geçici olabilir.Sevgiler.
Zelal
İyi günler Leyla hanım benim göğüslerim çok büyük bu yüzden duruşumda da bozukluk olmaya başladı. Meme küçültme sonrası ağrı olur mu? merak ediyorum cevaplayın lütfen teşekkür ederim.
Merhaba, Meme küçültme operasyonu sonrası ağrı diğerler ameliyat süreçlerinden farklı değildir. Yine bir miktar ağrınız olacaktır fakat bu durumu hekiminizin vereceği ağrı kesiciler ve buz kompleksleri ile kontrol altına almanız mümkün olacaktır. Operasyon sonrası 6 ila 12 ay boyunca ara sıra yanma batma hafif sızlamalar hissetmeniz normal olacaktır. Fakat çok aşırı şiddetli ağrılarınız olmayacaktır.Sevgiler.
Gökçe
İyi günler hocam benim göğüslerim çok büyük küçültmek için ameliyat olmak istiyorum. Meme küçültme operasyonu sonrası iz kalır mı? bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
Merhaba, Meme küçültme operasyonu da çoğu ameliyatta olduğu gibi kesi ile yapılmaktadır bundan kaynaklı az da olsa iz kalır. Fakat uzman hekimin kullanacağı teknik ile iz yeri değişmektedir. Operasyon sonrası meme başı etrafında ve meme başı çevresinde ters T,L yada I şeklinde iz kalabilir.Genelde iz meme başı altında gizlenir buda karşıdan bakıldığında belli olmaz. Ameliyatın başarısı, kullanılan teknik ve kaliteli malzemeler izlerin daha az belirgin olmasını sağlamaktadır.Sevgiler.
Ayşin
Merhaba, meme küçültme ameliyatı emzirmeye engel olur mu?Teşekkür ederim.
Merhaba, meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında uzman bir hekim tarafından hastane şartlarında gerçekleştirilmektedir. Meme küçültme operasyonu sırasında meme dokusu küçülmektedir.Bu nedenle emzirme oranında yüzde %30 kadar azalma söz konusu olabilir. Sevgiler.
Melis
Hocam merhaba gögüslerim çok büyük bu durumdan çok mutsuzum.Meme küçültme için uygun bir aday mıyım? Teşekkür ederim.
Merhaba, meme küçültme ameliyatını genel anestezi almasına engel olacak bir sağlık problemi olmayan 18 yaşını tamamlamış olan hastalara uygulayabiliriz. Kişi eğer meme büyüklüğü kaynaklı şikayetçi ise ve buna ek olarak meme büyüklüğü hastaya farklı sağlık sorunları yaratıyorsa meme küçültme operasyonu için uygun bir adaydır. Ortalama 30 ila 50 yaş arası hastalar bu operasyona başvurmaktadırlar.Sevgiler.
Oya
Merhaba Silikonların kullanım süresi ne kadardır? Teşekkür ederim.
Merhaba meme estetiğinde kullanılan silikonların 10-15 yıl garantisi vardır. Fakat silikonların 15 yıl sonra değiştirilmesi gerekmez, kişiler meme silikonlarını bir ömür boyu kullanabilirler. Sevgiler.
Sıdıka
Leyla hanım merhaba ben 43 yaşındayım. Meme büyütme düşünüyorum ama geç mi kaldım bilmiyorum. Kaç yaşına kadar silikon meme yaptırılması önerilir? bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.
Merhaba, Silikon ameliyatı olmanın yaşı yoktur. Genel anestezi almasında sakınca olmayan kişiler meme estetiği olabilir. 40-50 yaşlarında meme estetiği olan hastalarımız vardır.Sevgiler.
Neslihan
İyi akşamlar Leyla hanım ben meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum. Sormak istediğim silikon meme kanser yapar mı? Teşekkür ederim.
Merhaba, Meme protezinin kanser yaptığına dair yanlış bir bilgi kirliliği vardır. Yapılan araştırmalarda meme protezi ile meme kanseri arasında bir ilişki olmadığı kanıtlanmıştır. Sevgiler.
Yasemin
İyi akşamlar hocam ben 32 yaşındayım özel sektörde çalışıyorum. İşim itibariyle sürekli araç kullanmam gerekiyor gün içinde sürekli firma ziyaretlerim oluyor. Meme büyütme ameliyatı olduktan sonra ne zaman araba kullanmaya başlayabilirim? yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.
Merhaba, Silikon ameliyatı olduktan bir hafta sonra araba kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer ameliyatın ağrısını azaltmak için yoğun ağrı kesici kullanıyorsanız araba kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Sevgiler.
Mihriban
İyi günler hocam meme estetiği olmak istiyorum. Silikon boyutunu neye göre seçmeliyim? yardım edin lütfen çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Merhaba, Silikon boyutunu araştırırken kilonuza, boyunuza ve omuz genişliğine uygun silikon boyutlarını seçmelisiniz. Çok zayıf olan kişilerde 250 cc üzeri olan silikonlar yapay bir görüntü oluşturabilir. Size en uygun silikon boyutu için doktorunuza danışabilirsiniz. Sevgiler.
 • Doğal İzsiz Meme Estetiği

  Doğal İzsiz Meme Estetiği Kadınların en büyük hayallerinden biri dolgun ve ideal görünen göğüslerdir. Kadınların kendini çekici hissetmesi, giydikleri kıyafetleri kendilerine yakıştırmaları için göğüsler önemli bir rol oynar. Küçük göğüslü kadınlar, meme estetiği sayesinde hayallerinde meme görünümüne kavuşabiliyor ve dolgun memelerin keyfini uzun seneler çıkarabiliyorlar.

 • Meme Ucu Estetiği

  Meme Ucu Estetiği Meme ucunda oluşan problemler her ne kadar küçük görünse de kadınların özgüvenini etkileyen sorunlardan biridir. Göğüs ucu yani bir diğer adı da areolanın çevresi genellikle pembe veya kahverengi olur. Göğüs ucunda ortalama 14-17 süt kanalı bulunur. Areola cildi altında ince bir kas dokusu vardır ve soğuk, cinsel dürtü, korku, su teması vb. gibi farklı uyarılmalarla meme ucundaki çıkıntı kasılır ve sertleşir.

 • Meme Asimetrisi Düzeltme

  Meme Asimetrisi Düzeltme Meme asimetrisi, iki memenin eşit olmayan gelişimi olarak karşımıza çıkar. Eşit olmayan iki memenin arasında büyük bir fark yoksa bu durum kabullenilir ve kişi bununla yaşayabilir.İki memenin arasında büyük bir ebat farkı varsa kadınlarda bu sorun güven problemi yaşamalarına neden olabilir. Dekolteli kıyafetlerin üzerinden belli olabilen farklı gögüs boyutları, kadınların rahatsız ve güvensiz hissetmelerine yol açar.Kadınların memeleri arasında minik eşitsizlikler oldukça yaygındır

 • Doğum Sonrası Meme Estetiği

  Doğum Sonrası Meme Estetiği Hamilelik ve doğum sonrasında kadınların özellikle vücutlarının meme  bölgesinde değişikliklere ve deformasyonlar yol açar. Memeler doğum ve emzirme dönemimden süt bezleri sürekli büyüdüğü için derisi genişler. Hamilelik dönemi sonrası kadınlarda meme küçülmesi, incelmiş ve genişlemiş çatlak meme derisi,  küçülmeye uyum sağlayamaz, meme başının üstünde hacim boşalması sonucu sarkık bir göğüs görüntüsü. 

 • Meme Küçültme Ameliyatı

  Meme Küçültme Ameliyatı Kadınlarında meme dokusu gelişimi sırasında veya sonradan büyümesi (şişmanlık veya hamilelik) sadece estetik değil birtakım medikal problemlere de yol açmaktadır. Meme hipertrofisi veya makromasti denilen bu durumda meme küçültme ameliyatları yapılmaktadır . İleri derecede meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi durumda cerrahi işlem ile

 • Meme Dikleştirme Ameliyatı

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Meme dikleştirme ameliyatı memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın, sarkmış olan memenin toparlanması amacıyla yapılan ameliyatları kapsar. Memenin sarkmasına yol açan çeşitli faktörler mevcuttur.Memenin gelişim çağı sonrasında aldığı şekil ve pozisyon zaman içerisinde yaşlanma süreci ile veya hamilelikler ve/veya emzirme sonrasında kadın göğsünde deforme olabilmekte ve sarkmaya yol açarlar.

 • Meme Büyütme Ameliyatı

  Meme Büyütme Ameliyatı Kadın olmanın tanımlayıcı unsurudur biride memedir. Meme güzelliğinden memnun olmayan kadınlar giyinmelerindi kendilerini kısıtlar ve bu kısıtlamalarından ötürü istedikleri gibi rahat davranamazlar. Memelerde, kilo alıp vermeler, doğumlar ve bazen de genetik olarak meme dokusunda  gevşekliği, sarkmalar ve deformiteler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda memeyi göğüs kafesinde uygun yere taşımak, meme başını yeni şekillendirilen memeye göre ideal yerine ve büyüklüğüne almak ve meme dokusunu bir bütün

 • Meme Estetiğindeki Ameliyatlar Nelerdir?

  Meme Estetiğindeki Ameliyatlar Nelerdir? Meme ameliyatı şekilsiz göğüslerin düzelmesi daha iyi bir estetik görünüm sağlanması için yapılan estetik ameliyatlardır. Göğüsler vücudun yapısına göre küçükse, memenin birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük/büyükse. Meme toparlama ameliyatları ile küçültme-dikleştirme yapılır.Diğer bir önemli problem de meme büyüklüğü ve gelişiminin o vücuda göre yetersiz olmasıdır. Meme büyütme ameliyatı meme dokusu yerleştirilen meme protezleri ile hacminin artırılır.