+90 ( 212 ) 241 46 24 Harbiye Mahallesi Abdi İpekçi Cad. Park Apt. No:19-1 Kat:2 Nişantaşı

Meme Estetiği

Göğüs estetiği kadınların en sık tercih ettiği operasyonlardan biridir. Dünden bugüne kadar devam eden, kadınların dik ve dolgun meme görünümü arzusu günümüz teknolojisiyle rahatça gerçekleşebiliyor. Meme büyütme, meme küçültme, meme toparlama ve meme ucu estetiği kişilerin ihtiyacına göre şekillenmekte ve operasyonlar bu doğrultuda gerçekleşmektedir. Sadece genetik faktörün etkisi ile değil yaşın ilerlemesine bağlı olarakta memede sarkmalar meydana gelir aynı zamanda doğum sonrasında da meme yapısı değişiklik gösterir meme estetiği ile oluşan bozukluklar düzeltilerek yaşam kalitenizin arttırılması sağlanabilir.

Meme estetiği kimlere uygundur?

Meme estetiğini 20 yaşından itibaren ihtiyacı olan yada meme görüntüsünden memnun olmayan hastalar yaptırabilir. Meme operasyonu hastanın vücut yapısına, kilosuna, estetik ameliyattan beklentisine göre hasta ve doktorun ortak kararı ile belirlenir. Meme büyütme estetiğinde seçilen implantın boyutu da sizin fiziki özellikleriniz ve tercihinize göre ortak kararımızla belirlenir. Meme büyütme operasyonundan sonra hastalar bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilir.

Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır?

Normalden daha büyük meme görünümünü düzeltmek için ve küçük görünmesini sağlamak için meme küçültme operasyonu yapılır.Gögüsleri büyük olan hastaların sırt ağrısı, postur bozukluğu, omuz ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetleri olmaktadır. Meme küçültme ameliyatı ile hem estetik kaygı hemde oluşan sağlık sorunları ortadan kaldırılabilir.

Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında gerçekleşir. Ameliyat ortalama 2-2.5 saat içinde tamamlanır. Meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin ölçülerine, boyuna göre şekillendirlir. Bu işlem için fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkarılır. Meme başı da küçülen memeye göre tekrar düzenlenerek olması gereken yere taşınır. Kişinin meme başı çevresinin alt kısmından ortaya doğru 5 ila 6 cm'lik bir çizgi oluşur. Bu çizgiye ‘vertikal’ yani dikine tek çizgi ismi verilir. Bu teknik sayesinde meme küçültme işlemi olabilecek en az izle tamamlanır. Vertikal çizgi genellikle bir memeden 1000 gram doku ve deri çıkartılabilecek ameliyatlarda tercih edilir.

Eğer kişinin memesinden 1000 gram ve üzeri bir doku çıkartılacaksa, memede ters T şeklinde bir iz olur. T şeklindeki iz, memenin tam alt kıvrımına denk geldiği için belirgin olarak görülmez.
Ameliyattan sonra 12-15 gün içinde dikişler alınır.

Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı

Doğum sonrasında vucutta bir takım deformasyonlar meydana gelir. Bunlar emzirme, kilo alıp verme veya yapısal faktörlere bağlı olarak göğüslerinizde sarkık bir görüntü oluşmasına neden olur.Bu görünümü meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltebilirsiniz. Eğer iki gögüsünüzün arasında sizi rahatsız eden bir fark varsa gögüs dikleştirme operasyonundan yararlanabilirsiniz. Meme toparlama ameliyatı sonrasındaki dönem genellikle rahat geçer, hastalara 5-7 gün istirahat ve 6 hafta süreyle sporcu sütyeni giymeleri önerilir. Göğüs estetiğinde meme dikleştirme ameliyatı göğüslerin daha dik ve genç görünmesine yardımcı olur. Meme ameliyatından sonra 3 ay süreyle ağır sporlardan kaçınılması önerilir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme operasyonları genel anestezi altından yaklaşık olarak 1,5 yada 2 saat süren ameliyatlardır. Meme silikonları içi silikon jel ile dolu olanlar ve içi serum fizyolojik ile dolu olanlar olarak ikiye ayrılır.Her iki protezinde yüzeyi silikondan oluşur. Meme protezleri şekil olarak ikiye ayrılır damla protez yada yuvarlak protez olarak. Kişinin tercihine, vücut ölçüsüne göre en uygun olanı tercih edilir. Protezlerin dış yüzeyi düz ve ya pütürlü olabilir. Size hangi protezin uygun olduğu ilk muayene sonrasında paylaşılır.

Meme büyütme estetiğinde protezin üç farklı yerden girişi yapılabilir.Hasta ve doktorun tercihine göre meme altından, meme başı çevresinden yada koltuk altından kesi yapılarak silikon yerleştirilebilir. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın fiziksel yapısına ve karar verilen protezin büyüklüğüne göre değişmektedir.
Genel anestezi altında seçilen kesi bölgesinden girilerek protez yerleştirilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay boyunca hekiminizin tavsiye ettiği sütyeni kullanmanız gerekir. İlk bir aydan sonra iyileşme süreciniz hızlanmış olur memede oluşan ödemler iner ve meme görünümü daha doğal ve dolgun bir form alır.

Meme estetiğinden sonra emzirebilir miyim?

Meme estetiği sırasında süt kanallarına dokunulmaz, ameliyat sonrasında güvenle emzirebilirsiniz.

42 Yorum
Elif
İyi günler hocam, Meme estetiğinde meme ucu düzeltme var mıdır? Benim meme ucum içe dönüktü. Ameliyatla çıkarıldı ama düzelmedi. bu konuda bilgi verir misiniz?
Merhaba, Meme ucunda yeteri kadar düzeltme yapılmadığı zaman maalesef böyle bir problem var. Aslında lokal anestezi ile bile yapılabilecek kolay bir operasyon. Ama bağ doku o meme başını içeriye doğru çekiyor. Kurtarmak için o bağ dokuyu kesmek gerekiyor tamamen. Çeşitli teknikleri var. Bunları uygulamak mümkün. Daha sonra bir genişleme oluyor meme başında. O yüzden düzgün yapıldığı zaman aslında tekrarlama şansı çok fazla yok. Bunun için özellikle gebeliklerin bitmiş olmasına dikkat edilmeli. Hasta tekrar hamile kalmayı düşünmüyorsa toparlanması daha kolay oluyor. Sevgiler.
Melisa
Merhaba Leyla hocam, ben 2 ay önce 315 cc kas altı protez taktırdım. Şu an tamamen iyileştim korseyi de çıkarttım. Fakat göğüslerim hala sert ne zaman yumuşar. Bu konuda bilgi verir misiniz?
Merhaba, Merhaba, korse süresi bir aydır, korse takmanız ödeminizin inmesinde de etkili olacaktır. Bundan sonra iyileşme süreciniz aslında hala devam etmektedir. Yaklaşık 4 ila 6 ay sonra tam olarak iyileşmiş olacaksınız. Bu sürede göğüslerinize masaj yaparak yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Zaten zamanla da protez yumuşayacaktır. Sevgiler.
Selma
İyi günler hocam ben silikonlarımdan sıkıldım. Çıkartmak istiyorum, silikonu çıkarıp yağ enjeksiyonu yapmak olur mu? Yardımcı olun lütfen.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Olur tabi. Çok sık yaptığımız şeylerden bir tanesi. Silikonun etrafında bir cep oluyor aslında. Buna kapsül diyoruz. Bu normal bir şey. Bu kapsül bir süre sonra ya gevşiyor ya da çok sıkıyor. Ama hastalarda değişik bir deformasyon oluyor. Ya da hastalar artık silikon kullanmaktan hoşlanmıyorlar. O zaman o kalan boşluktaki kapsülü temizledikten sonra o alana yağ transferi yapabiliyoruz. Eğer yeteri kadar yağ hastamızda varsa o yağların yüze yaptığımız yağ transferlerinden daha fazla kalma olasılığı var.Sevgiler.
Şeyda
Leyla hanım selamlar ben iki çocuk annesiyim göğüslerim çok büyük küçültmek istiyorum. Meme küçültme ameliyatından sonra kilo aldığımda memede sarkma olur mu? Teşekkür ederim.
Merhaba, Meme küçültme ameliyatı ile fazla olan meme dokusu kesilerek çıkartılır, sarkan deri de gerilerek daha fit göğüsler ortaya çıkarılır. Kişi kilo aldığında tekrar göğüsleri büyüyebilir ama eskisi gibi olmayacaktır. Emzirme döneminden sonra göğüslerde sarkma görünse de ameliyat öncesi dönemi gibi olmayacaktır. Sevgiler.
Gülümser
Hocam merhaba ben 33 yaşındayım bir firmada çalışıyorum depo bölümde çalıştığım için zaman zaman ağırlık kaldırmam söz konusu olabiliyor. Göğüs büyütme ameliyatından sonra ağır kaldırabilir miyim? bu konuda bilgi verin lütfen çok teşekkür ederim.
Merhaba, Ameliyattan hemen sonra kesinlikle ağır bir şey kaldırmamanızı öneriyoruz. Özellikle kas altına yapılan silikonlarda 1-2 ay boyunca kas ağrısı görülebilir. Çok ağır olmayan eşyaları taşımaya 2.aydan itibaren başlayabilirsiniz.Sevgiler.
Meral
İyi akşamlar Leyla Hanım ben göğüslerimi büyütmek istiyorum ama endişem silikonlarım çok büyük görünürse küçültebilir miyim? yardımcı olun lütfen teşekkür ederim.
Merhaba, Öncelikle şunu belirtelim, ameliyattan sonra ödem ve şişlik dolayısı ile göğüsleriniz normalden daha büyük görünecektir. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra hızlıca karar vermemelisiniz. Göğüs büyütme ameliyatından sonra en doğal sonuçları 3 ay sonra göreceksiniz. Eğer silikonlarınızı küçültmek isterseniz 3.aydan itibaren değiştirebilirsiniz. Sevgiler.
Sare
İyi günler hocam ben meme büyütme operasyonu olmak istiyorum.Pürüzlü ve pürüzsüz protezler arasındaki fark nedir?Bilgi verirseniz mutlu olurum. Teşekkür ederim.
Merhaba, Pürüzsüz olan silikon protez her ne kadar daha doğal görünse de pürüzlü olan silikona göre daha çok kapsül sorunu çıkarmaya meyillidir. Kapsül yapma riski daha düşük olan pürüzlü silikonlar günümüzde daha çok tercih ediliyor. Sevgiler.
Fatma
İyi günler hocam ben silikon protez taktırmayı düşünüyorum ama merak ettiğim şey meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon patlar mı? bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
Merhaba, Meme silikonları sanıldığı gibi kolayca patlayan maddeler değildir. Meme silikonlarının içi jel ile dolu olduğundan patlasalar dahi akma veya sızıntı yapmazlar. Meme silikonları oldukça sağlam içeriklere sahiptir, silikon patlaması sık karşılaşılan bir durum değildir.Sevgiler.
Dilek
Hocam iyi günler Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?Ve meme küçültme ameliyatında his kaybı olur mu? cevaplarsanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.
Merhaba, Meme küçültme girişimi sonrasında hastalarımız 1 veya 2 gün kadar hastanede kalmaktadır. Ameliyatta koyulan drenler çıkartılıp pansuman yapıldıktan sonra hastalara sporcu sütyeni giydirilir ve hasta taburcu edilir. Ameliyat sonrasını takip eden 1 ve 2. hafta hastanın kontrolleri yapılır. İkinci haftada dikişler alınır. Hasta ameliyat sonrası 4. Gün duş alabilir.Genellikle hastalarımızdan bir hafta istirahat etmeleri istenir.Günümüz teknolojisinde kullandığımız teknikler geçmişe göre artık çok daha farklıdır. Meme küçültme operasyonu yaparken meme başı ile bağlantısı olan dokuya ve meme başına giden duyuya zarar verilmez. Bu nedenle meme küçültme yaptırmak isteyen hastalar mutlaka uzman bir hekime başvurmalıdır. Operasyon sırasında his kaybına neden olacak dokuyu korumak önemlidir. Uzman bir hekimin yaptığı ameliyat sonrası oluşan his kaybı sadece geçici olabilir.Sevgiler.
Zelal
İyi günler Leyla hanım benim göğüslerim çok büyük bu yüzden duruşumda da bozukluk olmaya başladı. Meme küçültme sonrası ağrı olur mu? merak ediyorum cevaplayın lütfen teşekkür ederim.
Merhaba, Meme küçültme operasyonu sonrası ağrı diğerler ameliyat süreçlerinden farklı değildir. Yine bir miktar ağrınız olacaktır fakat bu durumu hekiminizin vereceği ağrı kesiciler ve buz kompleksleri ile kontrol altına almanız mümkün olacaktır. Operasyon sonrası 6 ila 12 ay boyunca ara sıra yanma batma hafif sızlamalar hissetmeniz normal olacaktır. Fakat çok aşırı şiddetli ağrılarınız olmayacaktır.Sevgiler.
Meme Dikleştirme Ameliyatı Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun ol...

Meme Büyütme Ameliyatı Meme Büyütme Ameliyatı

Kadın olmanın tanımlayıcı unsurudur biride memedir. Meme güzelliğinden memn...

Meme Estetiğindeki Ameliyatlar Nelerdir? Meme Estetiğindeki Ameliyatlar Nelerdir?

Meme ameliyatı şekilsiz göğüslerin düzelmesi daha iyi bir estetik görünüm s...

HEMEN ARA RANDEVU AL
DİL SEÇ