Meme Estetiği

Göğüsleriniz istediğiniz gibi görünmüyor mu?

Hayalinizdeki dolgun ve dik göğüslere kavuşmanız artık çok kolay!

Göğüs estetiği ile göğüslerinizi büyütme, küçültme, dikleştirme operasyonlarıyla vücudunuza uygun ideal göğüs ölçülerine ve görünümüne sahip olabilirsiniz. Kolay uygulanabilirliği ve tatmin edici sonuçlarından dolayı meme estetiği ameliyatları en fazla tercih edilen operasyonlardan biridir.

Dik ve dolgun memelere sahip olma arzusu son teknolojilerle rahat bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiğinde hastanın yaşına, kilosuna, boyuna ve vücut oranına göre nasıl bir şekil ve hacime sahip olduğu iki ve üç boyutlu ölçümlerle kontrol edilir. Bu ölçümlerden hareketle meme büyütme, küçültme,  toparlama ve meme ucu estetiği hastaların ihtiyacına göre belirlenmekte ve yapılacak operasyonlar bu yönde gerçekleşmektedir. Yalnız  kalıtımsal faktörlerin etkisi ile değil yaş almaya bağlı olarak da memelerde sarkmalar meydana gelebilir.  Kadınlarda vücut yapısını deforme edebilen hamilelik sürecinde de ,doğum sonrasında da meme yapısı farklılıklar gösterir. Yaşam kalitesinin artırılması ve hastanın kendine olan özgüveninin yenilenmesi bakımından meme estetiği önemli bir yer tutmaktadır. Yağ enjeksiyonu endikasyonları sınırlı sayıda seçenek bulundurmaktadır. Bu bakımdan meme implantları çok daha fazla tercih edilmektedir.  Meme asimetrisini ve dış görünümünü düzeltme, implant uygulamasıyla hacim artışı sağlama, memenin büyüklüğünden kaynaklı sırt ve boyun ağrılarının oluşması ve duruş bozukluklarını ortadan kaldırma ile hastanın kendisine uygun olan ve istediği görünüme kavuşmasının sağlanması hedeflenmektedir. Meme implantı uygulaması meme büyütme ve meme şekillendirme için yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Meme implantlarının yuvarlak ya da damla şekilli , pürüzsüz ya da pürüzlü bir dokuya sahip olması gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerle kadınların hayalindeki meme görüntüsüne kavuşması ve kendi özgüveninin yerine gelmesiyle beraber kendini daha iyi hissetmesi hedeflenmektedir. Meme büyütme operasyonları genel olarak mastopexy yani meme dikleştirme operasyonu ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Meme küçültme ameliyatları genel olarak hastanın duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrıları gibi olumsuz faktörleri ortadan kaldırmak amacıyla uygulanmaktadır. Hastanın fizyolojisine uygun biçimde planlanan operasyonlarla memeyi yeniden şekillendirmek, boyut ve hacim kazandırma işlemleri hedeflenerek operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Meme estetiği kimlere uygundur?

20 yaşından itibaren ihtiyacı olan ya da meme görüntüsünden memnun olmayan hastalar yaptırabilir. Meme estetiği, memelerde dolgu kaybı yaşayan, yaşa bağlı olarak meme sarkmaları yaşayan kadınlar, yine memelerde simetri problemi olan hastalar, memelerin büyüklüğü ya da küçüklüğü nedeniyle kendilerine güven problemi yaşayan kişiler, yetersiz meme gelişimine sahip hastalar, bel – göğüs orantısı olmayan kişiler ya da kanser gibi dokuları etkileyen hastalıklarla memelerden birini ya da her ikisini kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır. Yirmili yaşlardan başlayarak meme problemi yaşayan ya da sadece meme görüntüsünü değiştirmek isteyen hastalar meme estetiği yaptırabilmektedir. Hastanın vücut yapısına, estetik ameliyattan beklentisine, kilosuna göre hasta ve doktorun ortak kararı ile belirlenen meme operasyonu günümüz teknolojisiyle rahatça gerçekleşebilmektedir. Meme estetiği yaptırmak isteyen kişilerin vücutlarının gelişim dönemini tamamlamaları, bu dönem tamamlayıncaya kadar beklemek ve hızlı karar verilmemesi önerilir. Kilo alımı ya da kaybı memelerin formunu etkileyebildiği için kilo vermeyi düşünen kişilerin öncelikle kilo vermeleri tavsiye edilmektedir. Kilo alıp vermek yapılan implantları etkilememekte ancak memenin görüntüsünü doğrudan etkileyebilmektedir. Meme dokusuna konulacak implantı seçerken hastanın fiziki özellikleri ve tercihleri göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta ile ortak karar çerçevesinde uygulanan implantların hastaya uygunluğunun yanı sıra hastanın yapılan işlemi benimseyebilmesi için oldukça önemlidir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastane ortamında bir gece kaldıktan sonra taburcu olunmaktadır.

Meme estetiği kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamak amacıyla yapılan operasyonlardır. Kadınlarda üç ana başlıkta meme operasyonu ele alınabilir.

Bunlardan ilki Augmentasyon Mamoplasti yani Meme Büyütme operasyonudur. Bu operasyon yaşa bağlı olarak hacim azalması ve küçülme yaşayan memelere, ani kilo alıp vermeye bağlı olarak deformasyon sorunu olan memelere, doğum sonrasında şekil kaybı oluşan memelere ya da gelişimsel olarak vücut yapısıyla orantısız olan memelere hacim kazandırmak amacıyla yapılmaktadır. 

İkinci olarak Redüksiyon Mamoplasti, diğer bir adıyla Meme Küçültme operasyonudur. Redüksiyon Mamoplasti, gelişimsel nedenlerden dolayı ya da kilo alımına bağlı olarak büyüyen memelere uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra meme dokusundaki çeşitli tümörler de meme büyüklüğüne sebep olabilmektedir. Vücuda uyumlu olmayan aşırı büyük göğüsler kadınlarda postur bozukluğuna, boyun ve sırt ağrılarına yol açmaktadır. Meme Küçültme ameliyatıyla meme dokusundaki yapı fazla yağ dokusu alınarak küçültülmekte ve hastanın daha hafif, sağlıklı, estetik olarak düzgün duran bir vücuda sahip olması sağlanmaktadır.

Kadınlarda üçüncü olarak Mastopeksi, Meme Dikleştirme operasyonu yapılmaktadır. Meme Dikleştirme operasyonları genel olarak Meme Büyütme ve Meme Küçültme ameliyatları ile eş zamanlı olarak yapılmaktadır. İlerleyen yaş ile beraber meme dokusunun esnek yapısını kaybetmesi, hormonal sebepler, emzirme dönemi, hamilelik ya da ani kilo kaybı gibi nedenler memelerin sarkmasına sebep olur. Meme ucu çevresinden meme kıvrımına yapılan dikey kesi ile meme altına yerleştirilen protezlerle meme dikleştirme işlemi yapılmaktadır.

Aksesuar Meme Nedir? 

Aksesuar meme dokusu, süt hattı boyunca polimastinin bir parçası olarak gelişir. Bu kadınlarda çok daha yaygın bir durumdur.  Koltuk altı aksesuar meme dokusunun genişlemesi hamilelik ve emzirme döneminde gözlenir. Cerrahi konsültasyona başvurmanın en yaygın nedeni, karsinom gelişimi endişesidir. Gelişme, normal meme dokusuna benzer şekilde hormona bağlıdır. Böyle bir karışıklığın üstesinden gelmek için, bu tür şüpheli tüm kitlelere sitoloji veya eğer bir sonuç vermiyorsa kitleden biyopsi yapılması önerilir. Kanıtlanmış iyi huylu aksesuar meme dokusunun yönetimi, esasen konservatiftir, ancak bazı yazarlar semptomatik lezyonların tedavisi veya estetik görünüm için estetik cerrahi olarak çıkarılması savunmuştur. Aksesuar meme ve meme başı dokuları genellikle ergenlik dönemi ya da gebeliğe kadar belirti vermezler. Bu dönemlerde hormonların etkisi ile büyürler. Aksesuar memeyi düzeltmek için birçok olası tedavi vardır; ancak genellikle aksesuar meme dokusunun eksize edilmesi önerilir. Bazı durumlarda liposuction ile de desteklenebilir.

Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır?

Göğüsleri vücuduna oranla daha büyük olan hastalar çoğunlukla sırt ağrısı, omuz ağrısı, nefes darlığı ve postür bozukluğu gibi problemlerden şikayetçi olmaktadırlar. Vücut yapısıyla orantısız büyüklükte olan göğüslere, görünümü düzeltmek ve küçültmek amacıyla meme küçültme operasyonu uygulanır. Meme küçültme operasyonları ile hastada oluşan sağlık problemlerinin giderilmesi amaçlanırken aynı zamanda hastanın yaşadığı estetik kaygı da giderilmiş olur. Bütün cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme operasyonlarında hekim tercihi çok büyük önem taşımaktadır.

Meme küçültme operasyonları ortalama 2 ile 2,5 saat içinde ve genel anestezi ile tamamlanmaktadır. Meme küçültme operasyonunda fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkarılarak kişinin vücut  ölçülerine göre şekillendirilir. Yine aynı şekilde meme başı da küçültülen memeye göre tekrar düzenlenir ve durması gereken yere taşınır. Kişinin meme başı ve çevresinden meme altına doğru inen 5-6 cm’lik ‘vertikal’ yani ‘dikine tek çizgi’ adı verilir. Meme küçültme operasyonunda yaptığımız vertikal çizgi  en küçük ve en az şekilde tamamlanmaktadır.  Tek memeden 1000 gram doku ile deri çıkarılabilecek ameliyatlarda bahsi geçen vertikal çizgi uygulaması tercih edilmektedir. Eğer tek memedeki doku ve deri fazlalığı 100 gram ve üzerinde ise vertikal çizgi ters T şeklinde olur ve bu iz memenin alt kıvrımına denk geldiği için belirgin şekilde görülmez. Operasyondan 12-15 gün sonra dikişler alınmaktadır.

Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı nedir?

Hamilelik süreci ve doğum sonrasında vücutta kilo alıp verme, emzirme ya da yapısal özelliklere bağlı olarak bir takım deformasyonlar görülebilmektedir.  Memedeki sarkık görüntü ve oluşan deformasyon meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilebilmektedir. Memeleriniz arasında görüntü farkı varsa ve bu fark sizi rahatsız ediyorsa yine meme dikleştirme ameliyatından faydalanabilirsiniz. Meme dikleştirme operasyonundan sonra bir hafta istirahat önerilir ve 3 ay boyunca ağır sporlardan kaçınmanız gerekmektedir.  Operasyondan sonra 1,5 ay boyunca sporcu sütyeni adı verilen özel sütyenlerden takmanız tavsiye edilir. Sporcu sütyeni takmanız, memelerinizin yeni oluşturulan formunu korumaya yardımcı olmanızı sağlar. 

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatında meme dokusuna yerleştirilen meme silikonları kullanılmaktadır. Meme silikonlarında iki seçenek bulunmaktadır; içi silikon jel ile dolu olanlar ve içi serum fizyolojik ile dolu olanlar mevcuttur. Bu iki tip meme protezinde de dış yüzey silikondan oluşmaktadır. Kişinin vücut yapısı ve tercihi göz önünde bulundurularak kendisine en uygun protez tercih edilmektedir. Meme protezlerinde damla protez ve yuvarlak protez olarak iki seçenek mevcuttur. Vücut postürüne en uygun protez tercih edilmelidir. Protezlerin dış yüzeyleri düz ya da pütürlü olabilmektedir. Size uygun protezin hangisi olacağı ilk muayeneden sonra sizinle paylaşılır.

Meme büyütme operasyonunda meme protezi hastanın vücudundaki üç farklı bölümden yapılabilmektedir. Meme altından, meme başı çevresinden ya da koltuk altından yapılacak kesiyle meme protez rahatlıkla yerleştirilebilmektedir. Meme büyütme operasyonunda bu üç teknikten hangisinin kullanılacağına, hastanın fiziksel yapısı ve takılması düşünülen protezin büyüklüğüne göre değiştiği göz önünde bulundurulmalı, buna doktor karar vermeli ve hastayla paylaşmalıdır. Meme büyütme ameliyatları yaklaşık olarak 1,5 ile 2 saat arasında sürmekte ve genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyatta kullanılacak yöntem en az bozulma oluşturacak şekilde yapılmış olsa da meme ayası dediğimiz bölgede izler kalabilir. İzlerin görünürlüğü zamanla ve iyileşme süresiyle doğru oranda ilerlemektedir. Operasyondan sonraki süreçte yaklaşık 1,5 ay boyunca doktorun tavsiye ettiği sporcu sütyenini kullanmak iyileşme sürecinizin hızlanmasına da yardımcı olmaktadır. Sporcu sütyeniyle, protez takılan memenin deformasyonu engellenmiş olur. Operasyondan 1.5 ay sonra memelerdeki ödemler iner ve meme dolgun ve diri görünümüyle sizi memnun edecek doğal haline kavuşur. 

Meme estetiğinden sonra emzirebilir miyim?

Doğum sonrasında meme içi dokusunun esnekliğini kaybetmesi ve gevşemesi ile beraber kadınlarda meme estetiği yaptırma isteğinin daha fazlalaştığını görmekteyiz. Günümüzde son teknolojilerle beraber silikon protezlerle memeler büyütülmekte, doku kaybı bu şekilde tamamlanabilmektedir. Uygulanan meme protezlerinde ve yapılan meme operasyonlarının hiçbirisinde süt kanallarına dokunulmamaktadır. Meme estetiği operasyonlarından sonra bebeğinizi güvenle emzirebilirsiniz.

Meme estetiği fiyat bilgisi alabilir miyim?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme estetiği ve badem göz ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Meme Estetiği

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

MEME ESTETİĞİ - MEME BÜYÜTME- MEME KÜÇÜLTME

Bir Sorunuz mu Var ?

Meme estetiği hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas

BİZİ TAKİP EDİN

Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Meme Estetiği” İçin 36 Soru Soruldu

 1. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam benim 1 yıl önce meme kanserinden dolayı sağ göğüsüm alındı. Alınan göğüs yerine meme estetiği en erken ne zaman yapılır? bu konuda bilgi verir misiniz.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Mastektomi biliyorsunuz meme kanseri sonrasında o memenin alınması anlamına geliyor. Kanserin derecesine bağlı bu. Yani hemen sonrasında yine onarım da yapılabilir. Yani meme dokusu tekrardan yapılandırılabilir, protez konabilir ya da kendi dokusundan yani karından alınan doku ile tekrar meme yapılabilir. Ama bunun için hangi aşamada olduğu, ne kadar dokunun çıkarıldığı, meme başının korunup korunmadığı önemli. Ona göre tedavi sonrasında memenin onarımı planlanması gerekiyor.Sevgiler.

 2. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam meme büyütme ameliyatından sonra oluşan kapsül kontraktütü hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Kapsül normal olması gereken bir şey. Çünkü vücudumuza gelen her yabancı maddede vücut onu yabancı madde olarak algıladığı için bir kapsül oluşturuyor ve vücuttan ayırıyor. Dolayısı ile silikonun etrafında bir kapsül oluşuyor. Onun parçası olmadığı için vücut onu sınırlıyor. Ama zaman içerisinde bunun için önlemler alabiliyoruz. Bu kapsül zaman içerisinde daralmaya başlıyor. Olduğu yerde kontraktre olmaya başlıyor. Kontraktre olduğu zaman silikon sıkmaya başlıyor. O zaman ilk belirti biraz ağrı. Zaman içinde tedavi gecikiyorsa bu sefer meme dokusunda değişmeler olabiliyor. Bunun zamanı çok yok. Yani 2 yıl sonrada olabilir 5 yıl sonrada. Silikonla çok alakalı değil ama özellikle seroma dediğimiz silikonun etrafında sıvı oluşması, enfeksiyon olabilir.Sevgiler.

 3. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam ben 33 yaşındayım göğüslerim küçük ameliyat olmak istiyorum. Ama size sormak istediğim şey silikonları 10 yılda bir değiştirmek gerekiyor mu? Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Saygılar.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba , artık kullanılan teknikler ve kaliteli protezler ile 10 yılda bir değişiklik yapılması gerekmez. Günümüzde takılan kaliteli protezleri uzun yıllar hatta ömür boyu kullanılması amaçlanır. Hastalarımızdan protez değişimi yada deforme olması gibi bir sorunla karşılaşmak çok sık görülen bir durum değildir. Meme ameliyatı sonucunda doğal sınırlar içinde ve kaliteli silikonların çok uzun yıllar hastalar tarafından kullanılması amaçlanır. Bu nedenle belli sürede değiştirmek ihtiyacı duyulmamaktadır.Sevgiler.

 4. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam ben 21 yaşındayım göğüslerim çok küçük bundan rahatsız oluyorum. Silikon protez taktırmak istiyorum ama bunların ömrü olduğu söylenmektedir. Bu konuda sizden bilgi almak istiyorum silikon protezleri değiştirmek gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Bunun bir süresi yok. Çünkü biz silikon protezler için ömürlük diyoruz. Fakat meme dokusu değişiyor. Yani silikon olduğu yerde duruyor ama meme dokusu onun üzerinden sarkıyor. Doğumlarla ve kilo kayıpları ile değişiyor. O yüzden meme ameliyatına gerek olabilir ama silikonun değişmesinden dolayı değil meme dokusu değiştiği için. Ben meme estetiği ameliyatlarının 20’li yaşlardan sonra meme yapısı oturduktan sonra yapılması gerektiğini düşünüyorum. Meme ameliyatı insanın ruh halini değiştiren bir şey. Karşılıklı olarak iyi karar vermek lazım. Güzel olduğu zaman hastanın özgüvenini destekleyen bir operasyondur.Sevgiler.

 5. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam ben uzun süredir silikon protez kullanıyorum. Çıkartmayı düşünüyorum ama size danışmak istediğim silikon çıktığında sonrasında yağ enjeksiyonu yapılır mı? bunu yaptırmak için 1 sene beklemem gerekir mi? Bu konuda yardımcı olun lütfen çok teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Ben aynı seansta yapıyorum. Çünkü hastamın 1 sene boş meme ile dolaşması bana ters geliyor. Onun yerine sadece protezin çıkartıldıktan sonra kapsülün mutlaka alınması gerekiyor. Bunun nedeni oradaki yap dokusunun tutabilmesi. Ne yaparsak yapalım o yağın bir kısmı emiliyor. O yüzden mutlaka bir ikinci seansa ihtiyaç duyuluyor. O yüzden aynı seansta bir miktarının konulup sonraki seanslarda kalanının konulmasında fayda var. Çünkü hastalarımızın protezi çıkarttıktan sonra depresyona girme olasılıkları çok yüksek. Bazen hem silikon hem yağ transferi yapıyorum. Özellikle göğüs kafesinin orta kısmı çok açık olan hastalarım için söylüyorum. Göğüsleri arasındaki alan çok geniş olan hastalarda protezi koyduktan sonra yağ enjeksiyonu ile burayı daha doğal bir hale getirme şansımız var.Sevgiler.

 6. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben yaklaşık 1,5 yıl önce tüp mide ameliyatı oldum. Sonra hızlı şekilde kilo verme süreci başlayınca göğüslerim küçüldü ve sarktı. Bunun düzelmesi için bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Ne önerirsiniz protez mi yağ enjeksiyonu mu?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Tüp mide ameliyatlarından sonra çok hızlı yağ kaybı olduğu için aynı şey meme dokusunda da oluyor. Hem cilt kalitesinde azalma, cildin hızlı adapte olamamasından dolayı sarkma aynı zamanda da hacim kaybı oluyor. Dolayısı ile gerçekten yeteri kadar bir doku varsa meme dokusu yeteri kadar büyükse ciltten kesiler yapılarak ve fazla cilt alınarak dikleştirme yapılabilir. Eğer yeterli doku yoksa o zaman mutlaka silikon protez kullanmak gerekir. Yağ transferi ile dikleştirme ameliyatını çok tercih etmiyorum. Çünkü o yağın emilme şansı çok daha fazla. Ama silikon protez ameliyatları ile yağ transferini daha çok tercih ediyorum. Çünkü kalma ihtimali daha yüksek. Sevgiler.

 7. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar hocam, benim göğüslerim çok büyük kilomda fazla mide ameliyatı olmayı da düşünüyorum. Meme küçültme ameliyatını mide küçültmeden önce mi sonra mı olmalıyım? Bu konuda yardımcı olun lütfen.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Tabi ki sonrasında yapılmalı.Eğer obezite mevcutsa ve obezite cerrahisi yapılacaksa öncelikle o yapıldıktan sonra memenin büyük bir kısmı yağ dokusu olduğu için o da azalmış oluyor. Meme dokusu azaldığı için bu sefer iç hacmini kaybettiği için bu defa dikleştirme yapmak gerekiyor. Dolayısı ile obezite cerrahisi planlanıyorsa onun üzerinden de 1 yıl geçmiş olmasını ve verilecek kiloların bitmiş olmasını bekliyoruz. Dolayısı ile böyle bir ameliyat planlanıyorsa mide küçültmeden 1-2 yıl sonra yapılması gerekiyor.Sevgiler.

 8. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar hocam benim kilo verdikten sonra göğüslerimin içi çok boşaldı. İçi boşalmış ve sarkmış göğüslere ne işlem yapılır? bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Bu genellikle obezite cerrahisi sonrasında görülen bir problem. İçerisi boşaldığı için sönme ve hacim kaybı olduğu için mutlaka dikleştirme yapılmalı. Ama çok fazla volume kaybı yaşanmış küçük bir meme ise o zaman silikon meme protezi ile bu ameliyatla düzelebileceği için sadece silikon protez yapılması yeterli oluyor. Onun haricinde de eğer dikleştirme gerekiyorsa bunu da yapabiliyoruz. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir