Meme Estetiği

Göğüsleriniz istediğiniz gibi görünmüyor mu?

Meme estetiği ile hayalinizdeki dik ve dolgun göğüslere kavuşabilirsiniz.

Meme estetiği, küçültme, büyütme, dikleştirme gibi operasyonları kapsamaktadır. Göğüs estetiği sayesinde istediğiniz ideal göğüs ölçülerine kavuşabilirsiniz. Meme estetiği ameliyatları kolay uygulanır ve sonuçları tatmin edicidir.

Göğüs estetiği kadınların en sık tercih ettiği operasyonlardan biridir. Kadınların dik ve dolgun meme görünümü arzusu günümüz teknolojisiyle rahatça gerçekleşebiliyor.

Meme Estetiği Nedir?

Meme büyütme, meme küçültme, meme toparlama ve meme ucu estetiği kişilerin ihtiyacına göre şekillenmekte ve operasyonlar bu doğrultuda gerçekleşmektedir. Sadece genetik faktörün etkisi ile değil yaşın ilerlemesine bağlı olarak da memede sarkmalar meydana gelir aynı zamanda doğum sonrasında da meme yapısı değişiklik gösterir meme estetiği ile oluşan bozukluklar düzeltilerek yaşam kalitenizin arttırılması sağlanabilir.

Meme estetiği kimlere uygundur?

Meme estetiğini 20 yaşından itibaren ihtiyacı olan yada meme görüntüsünden memnun olmayan hastalar yaptırabilir. Meme operasyonu hastanın vücut yapısına, kilosuna, estetik ameliyattan beklentisine göre hasta ve doktorun ortak kararı ile belirlenir. Meme büyütme estetiğinde seçilen implantın boyutu da sizin fiziki özellikleriniz ve tercihinize göre ortak kararımızla belirlenir. Meme büyütme operasyonundan sonra hastalar bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilir.

Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır?

Normalden daha büyük meme görünümünü düzeltmek için ve küçük görünmesini sağlamak için meme küçültme operasyonu yapılır. Göğüsleri büyük olan hastaların sırt ağrısı, postur bozukluğu, omuz ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetleri olmaktadır. Meme küçültme ameliyatı ile hem estetik kaygı hemde oluşan sağlık sorunları ortadan kaldırılabilir.

Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında gerçekleşir. Ameliyat ortalama 2-2,5 saat içinde tamamlanır. Meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin ölçülerine, boyuna göre şekillendirlir. Bu işlem için fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkarılır. Meme başı da küçülen memeye göre tekrar düzenlenerek olması gereken yere taşınır. Kişinin meme başı çevresinin alt kısmından ortaya doğru 5 ila 6 cm’lik bir çizgi oluşur. Bu çizgiye ‘vertikal’ yani dikine tek çizgi ismi verilir. Bu teknik sayesinde meme küçültme işlemi olabilecek en az izle tamamlanır. Vertikal çizgi genellikle bir memeden 1000 gram doku ve deri çıkartılabilecek ameliyatlarda tercih edilir.

Eğer kişinin memesinden 1000 gram ve üzeri bir doku çıkartılacaksa, memede ters T şeklinde bir iz olur. T şeklindeki iz, memenin tam alt kıvrımına denk geldiği için belirgin olarak görülmez.
Ameliyattan sonra 12-15 gün içinde dikişler alınır.

Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı nedir?

Doğum sonrasında vücutta birtakım deformasyonlar meydana gelir. Bunlar emzirme, kilo alıp verme veya yapısal faktörlere bağlı olarak göğüslerinizde sarkık bir görüntü oluşmasına neden olur. Bu görünümü meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltebilirsiniz. Eğer iki göğsünüzün arasında sizi rahatsız eden bir fark varsa göğüs dikleştirme operasyonundan yararlanabilirsiniz. Meme toparlama ameliyatı sonrasındaki dönem genellikle rahat geçer, hastalara 5-7 gün istirahat ve 6 hafta süreyle sporcu sütyeni giymeleri önerilir. Göğüs estetiğinde meme dikleştirme ameliyatı göğüslerin daha dik ve genç görünmesine yardımcı olur. Meme ameliyatından sonra 3 ay süreyle ağır sporlardan kaçınılması önerilir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme operasyonları genel anestezi altından yaklaşık olarak 1,5 ya da 2 saat süren ameliyatlardır. Meme silikonları içi silikon jel ile dolu olanlar ve içi serum fizyolojik ile dolu olanlar olarak ikiye ayrılır. Her iki protezinde yüzeyi silikondan oluşur. Meme protezleri şekil olarak ikiye ayrılır damla protez ya da yuvarlak protez olarak. Kişinin tercihine, vücut ölçüsüne göre en uygun olanı tercih edilir. Protezlerin dış yüzeyi düz veya pütürlü olabilir. Size hangi protezin uygun olduğu ilk muayene sonrasında paylaşılır.

Meme büyütme estetiğinde protezin üç farklı yerden girişi yapılabilir. Hasta ve doktorun tercihine göre meme altından, meme başı çevresinden ya da koltuk altından kesi yapılarak silikon yerleştirilebilir. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın fiziksel yapısına ve karar verilen protezin büyüklüğüne göre değişmektedir.
Genel anestezi altında seçilen kesi bölgesinden girilerek protez yerleştirilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay boyunca hekiminizin tavsiye ettiği sütyeni kullanmanız gerekir. İlk bir aydan sonra iyileşme süreciniz hızlanmış olur memede oluşan ödemler iner ve meme görünümü daha doğal ve dolgun bir form alır.

Meme estetiğinden sonra emzirebilir miyim?

Meme estetiği sırasında süt kanallarına dokunulmaz, ameliyat sonrasında güvenle emzirebilirsiniz.

Meme estetiği fiyat bilgisi alabilir miyim?

 

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme estetiği ve badem göz ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Meme Estetiği

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

MEME ESTETİĞİ - MEME BÜYÜTME- MEME KÜÇÜLTME

Bir Sorunuz mu Var ?

Meme estetiği hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas

BİZİ TAKİP EDİN

Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Meme Estetiği” İçin 36 Soru Soruldu

 1. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam benim 1 yıl önce meme kanserinden dolayı sağ göğüsüm alındı. Alınan göğüs yerine meme estetiği en erken ne zaman yapılır? bu konuda bilgi verir misiniz.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Mastektomi biliyorsunuz meme kanseri sonrasında o memenin alınması anlamına geliyor. Kanserin derecesine bağlı bu. Yani hemen sonrasında yine onarım da yapılabilir. Yani meme dokusu tekrardan yapılandırılabilir, protez konabilir ya da kendi dokusundan yani karından alınan doku ile tekrar meme yapılabilir. Ama bunun için hangi aşamada olduğu, ne kadar dokunun çıkarıldığı, meme başının korunup korunmadığı önemli. Ona göre tedavi sonrasında memenin onarımı planlanması gerekiyor.Sevgiler.

 2. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam meme büyütme ameliyatından sonra oluşan kapsül kontraktütü hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Kapsül normal olması gereken bir şey. Çünkü vücudumuza gelen her yabancı maddede vücut onu yabancı madde olarak algıladığı için bir kapsül oluşturuyor ve vücuttan ayırıyor. Dolayısı ile silikonun etrafında bir kapsül oluşuyor. Onun parçası olmadığı için vücut onu sınırlıyor. Ama zaman içerisinde bunun için önlemler alabiliyoruz. Bu kapsül zaman içerisinde daralmaya başlıyor. Olduğu yerde kontraktre olmaya başlıyor. Kontraktre olduğu zaman silikon sıkmaya başlıyor. O zaman ilk belirti biraz ağrı. Zaman içinde tedavi gecikiyorsa bu sefer meme dokusunda değişmeler olabiliyor. Bunun zamanı çok yok. Yani 2 yıl sonrada olabilir 5 yıl sonrada. Silikonla çok alakalı değil ama özellikle seroma dediğimiz silikonun etrafında sıvı oluşması, enfeksiyon olabilir.Sevgiler.

 3. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam ben 33 yaşındayım göğüslerim küçük ameliyat olmak istiyorum. Ama size sormak istediğim şey silikonları 10 yılda bir değiştirmek gerekiyor mu? Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Saygılar.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba , artık kullanılan teknikler ve kaliteli protezler ile 10 yılda bir değişiklik yapılması gerekmez. Günümüzde takılan kaliteli protezleri uzun yıllar hatta ömür boyu kullanılması amaçlanır. Hastalarımızdan protez değişimi yada deforme olması gibi bir sorunla karşılaşmak çok sık görülen bir durum değildir. Meme ameliyatı sonucunda doğal sınırlar içinde ve kaliteli silikonların çok uzun yıllar hastalar tarafından kullanılması amaçlanır. Bu nedenle belli sürede değiştirmek ihtiyacı duyulmamaktadır.Sevgiler.

 4. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam ben 21 yaşındayım göğüslerim çok küçük bundan rahatsız oluyorum. Silikon protez taktırmak istiyorum ama bunların ömrü olduğu söylenmektedir. Bu konuda sizden bilgi almak istiyorum silikon protezleri değiştirmek gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Bunun bir süresi yok. Çünkü biz silikon protezler için ömürlük diyoruz. Fakat meme dokusu değişiyor. Yani silikon olduğu yerde duruyor ama meme dokusu onun üzerinden sarkıyor. Doğumlarla ve kilo kayıpları ile değişiyor. O yüzden meme ameliyatına gerek olabilir ama silikonun değişmesinden dolayı değil meme dokusu değiştiği için. Ben meme estetiği ameliyatlarının 20’li yaşlardan sonra meme yapısı oturduktan sonra yapılması gerektiğini düşünüyorum. Meme ameliyatı insanın ruh halini değiştiren bir şey. Karşılıklı olarak iyi karar vermek lazım. Güzel olduğu zaman hastanın özgüvenini destekleyen bir operasyondur.Sevgiler.

 5. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam ben uzun süredir silikon protez kullanıyorum. Çıkartmayı düşünüyorum ama size danışmak istediğim silikon çıktığında sonrasında yağ enjeksiyonu yapılır mı? bunu yaptırmak için 1 sene beklemem gerekir mi? Bu konuda yardımcı olun lütfen çok teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Ben aynı seansta yapıyorum. Çünkü hastamın 1 sene boş meme ile dolaşması bana ters geliyor. Onun yerine sadece protezin çıkartıldıktan sonra kapsülün mutlaka alınması gerekiyor. Bunun nedeni oradaki yap dokusunun tutabilmesi. Ne yaparsak yapalım o yağın bir kısmı emiliyor. O yüzden mutlaka bir ikinci seansa ihtiyaç duyuluyor. O yüzden aynı seansta bir miktarının konulup sonraki seanslarda kalanının konulmasında fayda var. Çünkü hastalarımızın protezi çıkarttıktan sonra depresyona girme olasılıkları çok yüksek. Bazen hem silikon hem yağ transferi yapıyorum. Özellikle göğüs kafesinin orta kısmı çok açık olan hastalarım için söylüyorum. Göğüsleri arasındaki alan çok geniş olan hastalarda protezi koyduktan sonra yağ enjeksiyonu ile burayı daha doğal bir hale getirme şansımız var.Sevgiler.

 6. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben yaklaşık 1,5 yıl önce tüp mide ameliyatı oldum. Sonra hızlı şekilde kilo verme süreci başlayınca göğüslerim küçüldü ve sarktı. Bunun düzelmesi için bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Ne önerirsiniz protez mi yağ enjeksiyonu mu?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Tüp mide ameliyatlarından sonra çok hızlı yağ kaybı olduğu için aynı şey meme dokusunda da oluyor. Hem cilt kalitesinde azalma, cildin hızlı adapte olamamasından dolayı sarkma aynı zamanda da hacim kaybı oluyor. Dolayısı ile gerçekten yeteri kadar bir doku varsa meme dokusu yeteri kadar büyükse ciltten kesiler yapılarak ve fazla cilt alınarak dikleştirme yapılabilir. Eğer yeterli doku yoksa o zaman mutlaka silikon protez kullanmak gerekir. Yağ transferi ile dikleştirme ameliyatını çok tercih etmiyorum. Çünkü o yağın emilme şansı çok daha fazla. Ama silikon protez ameliyatları ile yağ transferini daha çok tercih ediyorum. Çünkü kalma ihtimali daha yüksek. Sevgiler.

 7. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar hocam, benim göğüslerim çok büyük kilomda fazla mide ameliyatı olmayı da düşünüyorum. Meme küçültme ameliyatını mide küçültmeden önce mi sonra mı olmalıyım? Bu konuda yardımcı olun lütfen.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Tabi ki sonrasında yapılmalı.Eğer obezite mevcutsa ve obezite cerrahisi yapılacaksa öncelikle o yapıldıktan sonra memenin büyük bir kısmı yağ dokusu olduğu için o da azalmış oluyor. Meme dokusu azaldığı için bu sefer iç hacmini kaybettiği için bu defa dikleştirme yapmak gerekiyor. Dolayısı ile obezite cerrahisi planlanıyorsa onun üzerinden de 1 yıl geçmiş olmasını ve verilecek kiloların bitmiş olmasını bekliyoruz. Dolayısı ile böyle bir ameliyat planlanıyorsa mide küçültmeden 1-2 yıl sonra yapılması gerekiyor.Sevgiler.

 8. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar hocam benim kilo verdikten sonra göğüslerimin içi çok boşaldı. İçi boşalmış ve sarkmış göğüslere ne işlem yapılır? bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Bu genellikle obezite cerrahisi sonrasında görülen bir problem. İçerisi boşaldığı için sönme ve hacim kaybı olduğu için mutlaka dikleştirme yapılmalı. Ama çok fazla volume kaybı yaşanmış küçük bir meme ise o zaman silikon meme protezi ile bu ameliyatla düzelebileceği için sadece silikon protez yapılması yeterli oluyor. Onun haricinde de eğer dikleştirme gerekiyorsa bunu da yapabiliyoruz. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir