Genital estetik, genital bölgedki form yada görünüm bozukluklarını düzeltmeye yönelik yapılan ameliyatlı yada ameliyatsız uygulamarı içerir. Genital estetik genellikle kadınlar trafından tercih edilir ve kadınların daha mutlu ve keyifli bir cinsel ilişki yaşamalarını amaçlar.

Genital estetik operasyonu ile genital bölgenizdeki sarkıklık, büyüklük gibi sorunları çözebilirsiniz. Genital estetik ameliyatından sonra belirgin bir iz kalmadan günlük hayatınıza güvenli bir şekilde dönebilirsiniz. Doğumdan sonra deforme olan genital bölge, estetik ameliyatlar ile düzeltilebilir ve daha sıkı bir forma kavuşturulabilir.

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik için yapılan uygulamalar, genital bölgede sonradan oluşan ya da doğuştan olan şekil bozukluklarının giderilmesinde kullanılan estetik yöntemlerine verilen isimdir.

Genital bölge şekil bozuklukları, özgüven eksikliği yaratırken diğer yandan kadının cinsel hayatını ve günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte zamanla cinsel isteksizlik veya ilişki sırasında anksiyete gibi ciddi sorunlar doğurabilir.

Kadın dış genital organları; mons pubis dediğimiz göbek altındaki kemikli kısım, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris (labia minörlerin üste ki birleşim yeri), hymen dediğimiz kızlık zarından oluşur.

Cinsel bölge ile ilgili sorunlar doğumsal, gelişimsel ve gebelik sonrası oluşan sorunlar olarak 3 şekilde incelenebilir. Bazı genç kadınlarda dış anatomik yapı hiç gelişmemiş, az gelişmiş ya da asimetrik bir yapıya sahip olabilir. Kişi kendi vücudunu tanımaya başladıkça genital bölgedeki farklılıklar, rahatsızlıklara yol açacaktır.

Estetik cerrahi alanında ki ilerlemeler sayesinde, kadın genital bölgesine ameliyatlı ve ameliyatsız estetik müdahaleler çok büyük gelişmeler doğurmuştur. Burada amaçlanan kişinin sosyal olarak kendisini iyi hissetmesi ve seks hayatında partnerine uyumunu arttırmaktır.

Genital EstetikGenital Bölgede Oluşan Bozukluk Nedenleri

Birçok farklı nedenden dolayı genital bölgede şekil ve görüntü bozuklukları oluşabilmektedir. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

 • Genetik faktörler,
 • Gelişim bozuklukları,
 • Zamanla oluşan deformasyonlar,
 • Aşırı kilo alıp vermek,
 • Doğum sonrası oluşan durumlar,
 • Vajina dudaklarının aşırı bir şekilde büyümesi,
 • İdrar kesesi sorunları,
 • İlerleyen yaş sonrası oluşan bozukluklardır.

Genital Estetik Kimlere Yapılır?

Genital estetik, genital bölgede yer olan görünüm sorununa yada işlev sorununa yönelik yapılır. Genital bölgedeki sorunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Mons pubisde yağlanma,
 • Labialarda uzunluk,
 • Büyük klitoris,
 • Vajina da genişleme,
 • Vulvada sarkma yada yağlarda azalma
 • Perine de doğum sırasında yırtılma ve düzensiz iyileşme sayılabilir.

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Genital estetik, mevcut fazla yağın alınması, dolgu veya kendi yağınızın enjeksiyonu ile volüm artırılması, sarkmanın giderilmesi, rengin açılması, iç dudakların küçültülmesi, vajinanın daraltılması gibi pek çok işlemi kapsamaktadır.

Genital estetik, genital kasları geliştirerek, vajinanın çapını daraltıp yeniden şekillendirerek eski dar haline dönüştürür. Vulvoplasti, labioplasti ya da perineoplasti vajinanın dış görünüşüne yönelik yapılan estetik işlem iken Vajinoplasti vajinanın iç yapısına yöneliktir.

Kadınlar genelde genital estetiği sıklıkla yakındıkları, vajinal genişlik ve iç dudakların büyüklüğüne bağlı olan sarkıklık sebebiyle yaptırır. Genital bölgenin estetik görüntüsü iyileştirilerek kadının özgüveninin artırılması sağlanırken, cinsel ilişkiden zevk almasına destek olunur.

Bu işlem yapılmadan önce fiziki muayene yapılmaktadır. Fiziki muayenede genital bölgede yer alan bozukluklar belirlenir. Hangi yöntem kullanılarak genital estetik operasyon yapılacağına karar verilir.

Sonrasında kişinin sağlık geçmişi dinlenir. Gerekli testler ve kontroller yapıldıktan sonra işleme engel herhangi bir durum yok ise genital estetik yapılır.

Genital estetik için lokal veya genel anestezi yapılır. Sonrasında ise soruna göre operasyon şekli ve ilerleyişi hangi yöntem uygulanacağına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Operasyon süresi ise yine hangi tekniğin kullanılacağına bağlı olarak değişir. İşlem sona erdikten sonra kişi ilk 24 saat müşahede altında tutulur. Süre sonunda herhangi bir sorun yok ise taburcu edilir. İlk 3-4 günden itibaren günlük hayatınıza kolayca dönüş yapabilirsiniz.

Operasyon sonrasında ortaya çıkan görünümden memnun kalınmaz ise genellikle revizyon ameliyatları yapılır. Revizyon ameliyatları ile memnun olunmayan görüntü mümkün olduğu kadar düzeltilmeye çalışılır.

Genital Estetik Çeşitleri

Yaş ilerledikçe yaşlanmaya bağlı dış dudaklar gerginleşmeye yani yağ dokusu azalmaya başlar. Pubis alanı ile dış dudakların gergin olması haricinde üst kısmın yağını almak veya yağ enjeksiyonu yapılması, pubis estetiği, iç dudakların küçültülmesi labioplasti, vajinoplasti dediğimiz vajina daraltma operasyonları kadınların ihtiyacı olan genital estetiklerden bazılardır.

Dış dudaklarda incelme görüldüğü durumlarda kişinin bölgesel yağlarından gerekli miktarda yağ dokusu Liposuction tekniği ile alınarak incelen alanlara transfer edilebilir. Yağ transferi (yağ grefti uygulaması – yağ enjeksiyonu) ya da dolgu uygulamaları ile sarkık görünen genital bölgelerde daha dolgun ve genç bir görünüm elde edilebilmektedir.

 • Labioplasti

Labioplasti, bazı kadınlarda genetik özelliklerden dolayı vajinanın iç ve dış dudaklarında şekil bozukluklarının düzeltilmesidir. Özellikle büyük vajina dış dudakları, kalınlık ve uzunluk bozuklukları gibi sorunları çözmek için Labioplasti uygulaması yapılmaktadır.

Genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile büyüyen, sarkan ve düzensizleşen “labium minor” denilen iç dudaklar, estetik olarak kötü görünmekle beraber özellikle otururken rahatsız edici bir form almaktadır. Bazen de “labial asimetri” dediğimiz iç dudak kısmının biri diğerine göre daha uzun veya farklı yapıda olabilir. İç dudakların cerrahi olarak düzeltilmesi ameliyatına Labioplasti denir.

Kadın dış genital bölgesinde bulunan Labium Majör (Dış Dudak) veya Labium Minörde (İç Dudak) bulunan deformasyonlar, cinsel ve sosyal açıdan rahatsızlık verici düzeye gelebilir. Uygun cerrahi yaklaşımlar ile bu deformasyonların düzeltilmesi mümkündür. Labia majorlar denen dış dudakların estetik ameliyatına vulvoplasti denir. Lokal anestezi veya sedasyon uygulaması altında yapılabilen bu girişimler sonrası, 4 haftalık bir cinsel perhiz uygulanmaktadır. 4 hafta sonunda, hastada geçirilmiş cerrahi izi belli bile olmadan sağlıklı ve daha canlı bir cinsel hayata kavuşabilir.

 • Vajinoplasti

Vajinoplasti, özellikle ilerleyen yaş, doğum sonrası vajinal deformasyonlara sahip olan kişilere yapılmaktadır. Vajinoplasti işlemine kısaca vajina daraltma uygulaması denilebilir.

Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişlemeye en müsait organlarımızdan biridir. Vajina daraltma ameliyatı ya da diğer adıyla “ Vajinoplasti ” genişlemiş olan vajinayı eski sıkı haline kavuşturmak amacıyla yapılmaktadır. Bunun için cerrahi sıkılaştırma yapılabildiği gibi Lazerle sıkılaştırma yapmak da mümkündür. Bu yeni teknikle neşter kullanmadan uygulama yapılır ve daha hızlı iyileşme sağlanır.

Vajina, kalıtsal olarak veya doğum sonrasında gevşemeye bağlı deforme olabilir. Cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu sorun, vajina arka duvarından mukoza ve kas dokusunun çıkartılarak tekrar dikilmesi ile vajinal kanal daraltılır. Hasta birkaç gün sonra günlük hayatına dönebilir ve işlem sonrası yaklaşık 4 hafta cinsel perhiz uygulanır.

 • Kliteroplasti (Hoodoplasti)

Hoodoplasti, klitoris ve çevresindeki deri kıvrımlarında meydana gelen bozuklukları düzeltmek için yapılmaktadır. Özellikle klitoris bölgesinin deri kıvrımlarında bozukluk olan kişilere ya da klitorisi büyük olan kişilere hoodoplasti işlemi yapılır.

Klitoris, idrar kanalının hemen üzerinde her iki labiumların üst birleşim bölgesinde bulunan kabarıklıktır. Bazen gereğinden büyük olması, kadınlarda rahatsızlık hissi ve özgüven eksikliğine sebebiyet verebilir. Fazla doku cerrahi olarak uzaklaştırılır, kalan kısım eriyen dikişler kullanılarak süture edilir. Kliteroplasti ameliyatı bazen labioplasti estetiği ile kombine edilebilir.

 • pubis estetiğiPubis Estetiği

Karnın alt kısmından başlayarak kasıklara kadar devam eden “Pubis”, dış ve iç dudaklar yani “ major ve minor labium” ve vajinayı içeren geniş alan genital bölgedir.
Pubis ile ilgili karşımıza çıkan en büyük problem buradaki yağ dokusunun artması ve cilt kalitesinin bozulması ile beraber görülen sarkmadır. Bu durum, özellikle pantolon veya mayo giyildiği zaman karın alt bölgesinde bir şişlik olarak görünüp rahatsızlık veren bir durumdur. Çözümü ise buradaki yağ dokuyu azaltmak amaçlı liposuction ve germe, toparlama ameliyatlarıdır.

Kadın genital bölge üst kısmındaki (mons pubis) kabarıklık, genellikle vücut kitle indeksi yüksek hastalarda gerek cinsel gerekse sosyal olarak sıkıntı yaratır. Sosyal olarak, kıyafetlerde istenmeyen kabarıklık/sarkma en çok şikâyet nedenidir. Vulvanın üzerine uygulanan liposuction sayesinde oluşan şiş görünümden kurtulmak oldukça kolaydır.

 • Vulvoplasti

Kadınlarda genital bölgenin dış kısmında yer alan dudaklara vulva denir. Vulva bölgesindeki deri zamanla gevşer ve dış dudaklar içi boşalmış şekilde sarkık görünebilir ve aynı zamanda zamanla kararmalar görülebilir. Vulva da yaş ve kilo kaybına bağlı olarak dokularda incelme ve deride sarkma gözlenebilir.

Vulvoplasti bu bölgedeki görünümün düzeltilmesi için yapılan redüksiyon veya dolgunlaştırma cerrahilerini içerir. Eğer vulvada sarkma aşırı boyutta ise bir kısmı kesilerek fazla deri çıkarılır ve yeniden şekillendirme yapılabilir. Yada hastanın kendisinden alınan yağların bu bölgeye transferi veya hyaluranik asit bazlı dermal dolguların enjeksiyonu sayesinde kaybedilmiş volüm kaybını tekrar elde edilebilir. Ayrıca kararmalar için farklı lazer ve peeling tedavileri uygulanabilir.

 • Perinoplasti

Perinoplasti, doğum esnasında vajina ve makat bölgesinin arasına yapılan kesi nedeni ile oluşan deformasyonların düzeltilmesidir. Doğum sonrasında bu kesinin tamamen iyileşmemesi, enfeksiyonu veya büyük atılmış dikişler nedeni ile  görünümsel bozukluklar olabilir. Perinoplasti bu görünümün düzeltilmesi için yapılan cerrahileri içerir. Perinoplasti vajina daraltma işlemi ile de birlikte yapılabilmektedir.

Genital Bölge Ameliyatsız Uygulamaları Var Mı?

Kadın genital bölgede, cerrahi dışı olarak, özellikle volüm kayıpları sonucu oluşan incelme ve sarkmaları gidermek amacıyla, eriyebilen, hazır dolgu materyalleri uygulanmaktadır. En sık uygulanan dolgu materyali, Hyaluronik Asittir. Bu uygulama, topikal anestezik krem uygulamasından sonra, klinik ortamda yapılabilir.

Vajina daraltma da kullanılan lazerler vajinayı daraltmaya yönelik radyofrekans veya ultrason enerjileri vererek kolajen dokunun toparlanması ve yenilenmesi ile sağlanır. Ameliyatsız vajinoplasti olarak adlandırılan bu lazer tedavileri tek seans veya 3 seans şeklinde uygulanabilir.

Ayrıca vajinal kararma yada genital kararmaya yönelik yapılan lazerle yada Dermamelan İntimate gibi enzimatik tedaviler oldukça etkili sonuçlar sağlamaktadır.

Genital Estetik Fiyatları

Genital estetik fiyatları yapılan işleme göre değişiklik gösterir. Doktor muayenesi sonrası kişiyi rahatsız eden problem belirlendikten sonra bunun tedavisine yönelik işlem belirlenir. Fiyatlar cerrahinin içeriğine göre değişkenlik gösterir.
Ayrıca genel ya da lokal anestezi yapılması da genital estetik fiyatlarını değiştirecektir. Genital estetiğin yapılacağı hastane donanımı da genital estetik fiyatlarını belirler.

Genital Estetik Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır?

İyileşme dönemi hangi yöntem ile genital estetiğin yapıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Yapılan operasyonlar sonrasında morarma, şişlik veya ödem oluşması normaldir. Bu komplikasyonlar geçicidir. İyileşme döneminde doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız ağrı hissini en aza indirgeyecektir.

İyileşme dönemi sona erene kadar cinsel ilişkiden uzak durmalı, tampon veya menstrual kap kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Genital bölge temizliğine oldukça dikkat etmelisiniz. Çamaşır seçimini pamuk çamaşırlardan yapmalısınız. Spor, ağır egzersizler, yüzme gibi aktiviteler iyileşme dönemi sonrasına bırakılmalıdır.

Genital Estetik Sonrasında İz Kalır Mı?

Genital bölgede kanlanma döngüsü hızlı olduğundan yaranın iyileşmesi de o kadar iyi ve hızlı olur. Bu nedenle herhangi bir iz kalmamaktadır.

Genital Estetik Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Genital estetik sonrasında genital hijyen oldukça önemlidir. Daha geniş kıyafetler tercih etmelisiniz. Cerrahi dikişler kendiliğinden eriyecektir. Operasyon sonrasında genital bölge enfeksiyonlarına karşı doktorunuzun önerdiği antibiyotikleri mutlaka kullanmalısınız. Ayrıca genital cerrahiler sonrası bu bölgenin temizliğine dikkat etmek gerekir.

Genital Estetik Sonrasında Hayal Edilen Estetik Görünüm Ortaya Çıkar Mı?

Operasyon öncesinde yapılan fiziki muayene sırasında hastanın var olan problemlerinin düzeltildiğinde ortaya nasıl bir görünüm çıkacağı anlatılmaktadır. Genital estetikler sonrasında genellikle ortaya çıkan görünümden çoğu kişi memnun kalmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Cinsel ilişki, darbe veya kaza gibi durumlardan dolayı yırtılan kızlık zarının dikilmesi işlemine denilmektedir. Bu işlemi genellikle bekaret konusunda sorun yaşayan kişiler yaptırmaktadır.

Genital Estetik İçin Yaş Sınırı Nedir?

Estetik operasyonlar için yaş sınırı +18’dir.

Kızlık Zarı Dikimi Genital Estetik Midir?

Hayır değildir. Genellikle kızlık zarı tam kapalı olan kişilerde sağlık açısından açılması gerektiğinde yapılır.

Genital Estetiğin Avantajları Nelerdir?

Kadınların cinsel hayatında daha mutlu, aktif ve özgüvenli olmasını sağlamaktadır. Tayt gibi dar kıyafetlerin daha rahat giyilmesini sağlamaktadır. Cinsel ilişki sırasında eskiye göre daha fazla haz almayı mümkün kılmaktadır.

vajina daraltma estetiğiVajina Daraltma Kalıcı Mıdır?

Vajina daraltma işlemi tamamen kalıcı değildir. Cinsel ilişki, doğum gibi durumlar sonrasında tekrardan genişleme yaşanabilmektedir. Etkisi sona erdiğinde işlemi tekrardan gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

Genital Estetik Sonrasında His Kaybı Olur Mu?

Hayır olmaz. Genital estetik sonrasında cinsel ilişkiden aldığınız his ve haz daha da artar.

Genital Estetik Rahim Kanserine Neden Olur Mu?

Estetik müdahalelerin hiçbirinde kanser oluşması riski yoktur. Genital estetik operasyonlar sonrasında rahim kanseri oluşma ihtimali veya riski yoktur.

KAYNAK:

1. Hodgekinson DJ, Hait G. Aesthetic vaginal labiaplasty. Plast Reconstr Surg. 1984;74:414–416. doi: 10.1097/00006534-198409000-00015. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
2. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) Committee Opinion No. 378 Vaginal “rejuvenation” and cosmetic vaginal procedures. Obstet Gynecol. 2007;110:737–738. doi: 10.1097/01.AOG.0000263927.82639.9b. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
3. Ostrzenski A. ACOG scientific integrity deficiency in recommendation for the practice of cosmetic-plastic gynecology misleads other gynecological societies, inhibits clinical education and research, and jeopardizes women’s health. J Reprod Med. 2016;61:33–38. [PubMed] [Google Scholar]
4. Scholten E. Female genital cosmetic surgery—the future. J Plast Reconstr Aesthet Surg. 2009;62(3):290–291. doi: 10.1016/j.bjps.2009.01.002. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]