Genital estetik ameliyatları kadınların daha mutlu ve keyifli bir cinsel ilişki yaşamalarını amaçlar. Doğumdan sonra deforme olan genital bölge, estetik ameliyatlar ile düzeltilebilir ve daha sıkı bir forma kavuşturulabilir.

Genital estetik operasyonu ile genital bölgenizdeki sarkıklık, büyüklük gibi sorunları çözebilirsiniz. Genital estetik ameliyatından sonra belirgin bir iz kalmadan günlük hayatınıza güvenli bir şekilde dönebilirsiniz.

Genital Estetik Nedir?

Genital Estetik girişimleri, genital bölgede sonradan ya da doğuştan olan şekil bozukluklarının giderilmesinde kullanılan estetik yöntemlerine verilen isimdir. Genital bölge şekil bozuklukları, ilk ve en önemlisi özgüven eksikliği yaratırken diğer yandan kadının cinsel hayatını ve günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte zamanla cinsel isteksizlik, akıntı veya ilişki sırasında anksiyete gibi ciddi sorunlar doğurabilir.

Kadın dış genital organları; mons pubis dediğimiz göbek altındaki kemikli kısım, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris (labia minörlerin üste ki birleşim yeri), hymen dediğimiz kızlık zarından oluşur. Cinsel bölge ile ilgili sorunlar doğumsal, gelişimsel ve gebelik sonrası oluşan sorunlar olarak 3 şekilde incelenebilir. Bazı genç kadınlarda dış anatomik yapı hiç gelişmemiş, az gelişmiş ya da asimetrik bir yapıya sahip olabilir. Kişi kendi vücudunu tanımaya başladıkça genital bölgedeki farklılıklar, rahatsızlıklara yol açacaktır.

Estetik cerrahi alanında ki ilerlemeler sayesinde, kadın genital bölgesine cerrahi ve cerrahi olmayan estetik müdahaleler çok büyük gelişmeler doğurmuştur. Burada amaçlanan kişinin sosyal olarak kendisini iyi hissetmesi ve seks hayatında partnerine uyumunu arttırmaktır.

Genital estetik neleri kapsar?

Genital estetik, mevcut fazla yağın alınması, dolgu veya kendi yağınızın enjeksiyonu ile volüm artırılması, sarkmanın giderilmesi, rengin açılması, iç dudakların küçültülmesi, vajinanın daraltılması gibi pek çok işlemi kapsamaktadır. Genital estetik, genital kasları geliştirerek, vajinanın çapını daraltıp yeniden şekillendirerek eski dar haline dönüştürür. Vulvoplasti, labioplasti ya da perineoplasti vajinanın dış görünüşüne yönelik yapılan estetik işlem iken Vajionoplasti vajinanın iç yapısına yöneliktir.

Kadınlar genelde genital estetiği sıklıkla yakındıkları, vajinal genişlik ve iç dudakların büyüklüğüne bağlı olan sarkıklık sebebiyle yaptırır. Genital bölgenin estetik görüntüsü iyileştirilerek kadının özgüveninin artırılması sağlanırken, cinsel ilişkiden zevk almasına destek olunur.

Genital Estetik Ameliyatları nelerdir?

Yaş ilerledikçe yaşlanmaya bağlı dış dudaklar gerginleşmeye yani yağ dokusu azalmaya başlar. Pubis alanı ile dış dudakların gerginleşmesi haricinde üst kısmın yağını almak veya yağ enjeksiyonu yapılması, pubis estetiği, iç dudakların küçültülmesi labioplasti, vajinoplasti dediğimiz vajina daraltma operasyonları kadınların ihtiyacı olan genital estetiklerden bazılardır. Dış dudaklarda incelme görüldüğü durumlarda kişinin bölgesel yağlarından gerekli miktarda yağ dokusu Liposuction tekniği ile alınarak incelen alanlara transfer edilebilir. Yağ transferi (yağ grefti uygulaması – yağ enjeksiyonu) ya da dolgu uygulamaları ile sarkık görünen genital bölgelerde daha dolgun ve genç bir görünüm elde edilebilmektedir.

Labioplasti – genital estetiği nedir?

Genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile büyüyen, sarkan ve düzensizleşen “labium minor” denilen iç dudaklar, estetik olarak kötü görünmekle beraber özellikle otururken rahatsız edici bir form almaktadır. Bazen de “labial asimetri” dediğimiz iç dudak kısmının biri diğerine göre daha uzun veya farklı yapıda olabilir. İç dudakların cerrahi olarak düzeltilmesi ameliyatına Labioplasti denir.

Kadın dış genital bölgesinde bulunan Labium Majör (Dış Dudak) veya Labium Minörde (İç Dudak) bulunan deformasyonlar, cinsel ve sosyal açıdan rahatsızlık verici düzeye gelebilir. Uygun cerrahi yaklaşımlar ile bu deformasyonların düzeltilmesi mümkündür.  Labia majorlar denen dış dudakların estetik ameliyatına vulvoplasti denir. Lokal anestezi veya sedasyon uygulaması altında yapılabilen bu girişimler sonrası, 4 haftalık bir cinsel perhiz uygulanmaktadır. 4 hafta sonunda, hastada geçirilmiş cerrahi izi belli bile olmadan sağlıklı ve daha canlı bir cinsel hayata kavuşabilir.

Vajinoplasti – genital estetiği nedir?

Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişlemeye en müsait organlarımızdan biridir. Vajina daraltma ameliyatı yada diğer adıyla “ Vajinoplasti ” genişlemiş olan vajinayı eski sıkı haline kavuşturmak amacıyla yapılmaktadır. Bunun için cerrahi sıkılaştırma yapılabildiği gibi Lazerle sıkılaştırma yapmak da mümkündür. Bu yeni teknikle neşter kullanmadan uygulama yapılır ve daha hızlı iyileşme sağlanır.

Vajina, kalıtsal olarak veya doğum sonrasında gevşemeye bağlı deforme olabilir. Cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu sorun, vajina arka duvarından mukoza ve kas dokusunun çıkartılarak tekrar dikilmesi ile vajinal kanal daraltılır. Hasta birkaç gün sonra günlük hayatına dönebilir ve işlem sonrası yaklaşık 4 hafta cinsel perhiz uygulanır.

Kliteroplasti

Klitoris, idrar kanalının hemen üzerinde her iki labiumların üst birleşim bölgesinde bulunan kabarıklıktır. Bazen gereğinden büyük olması, kadınlarda rahatsızlık hissi ve özgüven eksikliğine sebebiyet verebilir. Fazla doku cerrahi olarak uzaklaştırılır, kalan kısım eriyen dikişler kullanılarak süture edilir. Kliteroplasti ameliyatı bazen labioplasti estetiği ile kombine edilebilir.

Vulva estetiği olarak Liposuction Uygulanması

Karnın alt kısmından başlayarak kasıklara kadar devam eden “Pubis”, dış ve iç dudaklar yani “ major ve minor labium” ve vajinayı içeren geniş alan genital bölgedir. Pubis ile ilgili karşımıza çıkan en büyük problem buradaki yağ dokusunun artması ve cilt kalitesinin bozulması ile beraber görülen sarkmadır. Bu durum, özellikle pantolon veya mayo giyildiği zaman karın alt bölgesinde bir şişlik olarak görünüp rahatsızlık veren bir durumdur. Çözümü ise buradaki yağ dokuyu azaltmak amaçlı liposuction ve germe, toparlama ameliyatlarıdır.

Kadın genital bölge üst kısmındaki (mons pubis) kabarıklık, genellikle vücut kitle indeksi yüksek hastalarda gerek cinsel, gerekse sosyal olarak sıkıntı yaratır. Sosyal olarak, kıyafetlerde istenmeyen kabarıklık/sarkma en çok şikâyet nedenidir. Vulvanın üzerine uygulanan liposuction sayesinde oluşan şiş görünümden kurtulmak oldukça kolaydır.

Vulvoplasti genital estetiği

Kadınlarda genital bölgenin dış kısmında; yaş ve kilo kaybına bağlı olarak dokularda incelme ve deride sarkma gözlenebilir. Hastanın kendisinden alınan yağ transferi veya hyaluranik asit bazlı dermal dolgular sayesinde kaybedilmiş volüm kaybını tekrar elde edebiliriz.

Kadın Genital Bölge ameliyatsız Uygulamaları

Kadın genital bölgede, cerrahi dışı olarak, özellikle volüm kayıpları sonucu oluşan incelme ve sarkmaları gidermek amacıyla, eriyebilen, hazır dolgu materyalleri uygulanmaktadır. En sık uygulanan dolgu materyali, Hyaluronik Asittir. Bu uygulama, topikal anestezik krem uygulamasından sonra, klinik ortamda yapılabilir.

Vajina daraltma da kullanılan lazerler vajinayı daraltmaya yönelik radyofrekans veya ultrason enerjileri vererek kolajen dokunun toparlanması ve yenilenmesi ile sağlanır. Ameliyatsız vajinoplaasti olarak adlandırılan bu lazer tedavileri tek sean veya 3 seans şeklinde uygulanabilir.

Genital estetik Fiyatları

Genital estetik fiyatları yapılan işleme göre değişiklik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Genital estetik fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vajinoplasti Kimlere Yapılır?

Özellikle ilerleyen yaş, doğum sonrası deformasyonlara sahip olan kişilere yapılmaktadır. Ayrıca idrar kaçırma sorunu olan kişilere de yapılmaktadır. Vajinoplasti işlemine kısaca daraltma uygulaması diyebiliriz.

Perinoplasti Kimlere Yapılır?

Doğum esnasında vajina ve makat bölgesinin arasına kesi atılır. Doğum sonrasında bu kesinin tamamen iyileşmemesi veya büyük atılmış olması nedeniyle cinsel hazda azalmalar olmaktadır. Perinoplasti vajina daraltma işlemi ile de birlikte yapılabilmektedir.

Labioplasti Kimlere Yapılır?

Bazı kadınlarda genetik özelliklerden dolayı vajinanın iç ve dış dudaklarında şekil bozuklukları olabilmektedir. Özellikle büyük vajina dış dudakları, kalınlık ve uzunluk bozuklukları gibi sorunları çözmek için Labioplasti uygulaması yapılmaktadır.

Hoodoplasti Kimlere Yapılır?

Deri kıvrımlarında meydana gelen bozuklukları düzeltmek için yapılmaktadır. Özellikle klitoris bölgesinin deri kıvrımlarında bozukluk olan kişilere yada klitorisi büyük olan kişilere hoodoplasti işlemi yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir? 

Cinsel ilişki, darbe veya kaza gibi durumlardan dolayı yırtılan kızlık zarının dikilmesi işlemine denilmektedir. Bu işlemi genellikle bekaret konusunda sorun yaşayan kişiler yaptırmaktadır.

Genital Estetik İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlem yapılmadan önce fiziki muayene yapılmaktadır. Fiziki muayenede genital bölgede yer alan bozukluklar belirlenir. Hangi yöntem kullanılarak genital estetik operasyon yapılacağına karar verilir. Sonrasında kişinin sağlık geçmişi dinlenir. Gerekli testler ve kontroller yapıldıktan sonra işleme engel herhangi bir durum yok ise genital estetik yapılır.

Genital estetik için lokal veya genel anestezi yapılır. Sonrasında ise vajinada yer alan fiziki muayene sırasında belirlenmiş fazla dokular çıkartılır. Kanal küçültme işlemi sonrasında dikme işlemi yapılır. Böylelikle işlem sona erer. Operasyon şekli ve ilerleyişi hangi yöntem uygulanacağına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Operasyon süresi ise yine hangi tekniğin kullanılacağına bağlı olarak değişir.

İşlem sona erdikten sonra kişi ilk 24 saat müşahede altında tutulur. Süre sonunda herhangi bir sorun yok ise taburcu edilir.

Genital Estetik Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır? 

İyileşme dönemi hangi yöntem ile genital estetiğin yapıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Yapılan operasyonlar sonrasında morarma, şişlik veya ödem oluşması normaldir. Bu komplikasyonlar geçicidir. İyileşme döneminde doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız ağrı hissini en aza indirgeyecektir. İyileşme dönemi sona erene kadar cinsel ilişkiden uzak durmalı, tampon veya menstrual kap kullanmamaya özen göstermelisiniz. Genital bölge temizliğine oldukça dikkat etmelisiniz. Çamaşır seçimini pamuk çamaşırlardan yapmalısınız. Spor, ağır egzersizler, yüzme gibi aktiviteler iyileşme dönemi sonrasına bırakılmalıdır.

Genital Estetik Sonrasında İz Kalır mı?

Genital bölgede kanlanma döngüsü hızlı olduğundan yaranın iyileşmesi de o kadar iyi ve hızlı olur. Bu nedenle herhangi bir iz kalmamaktadır.

Genital Estetik Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Estetik sonrasında genital hijyen oldukça önemlidir. Daha geniş kıyafetler tercih etmelisiniz. Dikişler kendiliğinden çözünüp eriyecektir. Operasyon sonrasında genital bölge enfeksiyonlarına karşı doktorunuzun önerdiği antibiyotikleri mutlaka kullanmalısınız.

Genital Bölgede Oluşan Bozukluk Nedenleri

Birçok farklı nedenden dolayı genital bölgede şekil ve görüntü bozuklukları oluşabilmektedir. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

  • Genetik faktörler,
  • Çok fazla cinsel ilişki sonrası oluşan deformasyonlar,
  • Aşırı kilo alıp vermek,
  • Doğum sonrası oluşan durumlar,
  • Vajina dudaklarının aşırı bir şekilde büyümesi,
  • İdrar kesesi sorunları,
  • İlerleyen yaş sonrası oluşan bozukluklardır.

Genital estetik sonrasında hayal edilen estetik görünüm ortaya çıkar mı? 

Operasyon öncesinde yapılan fiziki muayene sırasında hastanın var olan problemlerinin düzeltildiğinde ortaya nasıl bir görünüm çıkacağı anlatılmaktadır. Genital estetikler sonrasında genellikle ortaya çıkan görünümden çoğu kişi memnun kalmaktadır.

Operasyon sonrasında günlük hayata kaç gün sonra dönülür? 

İlk 3-4 günden itibaren günlük hayatınıza kolayca dönüş yapabilirsiniz.

Operasyon sonrasında ortaya çıkan görünümden memnun kalınmaz ise ne yapılır?

Bu gibi durumlarda genellikle revizyon ameliyatları yapılır. Revizyon ameliyatları ile memnun olunmayan görüntü mümkün olduğu kadar düzeltilmeye çalışılır.

Hamilelik döneminde genital estetik yaptırılır mı? 

Hayır yaptırılmaz. Oldukça tehlikelidir.

Emzirme döneminde genital estetik yaptırılır mı? 

Emzirme ve hamilelik dönemlerinde herhangi bir genital estetik yaptırılması uygun değildir.

Genital estetik için yaş sınırı nedir? 

Estetik operasyonlar için yaş sınırı +18’dir.

Kızlık zarı dikimi genital estetik işlemi midir? 

Hayır değildir. Genellikle kızlık zarı tam kapalı olan kişilerde sağlık açısından açılması gerektiğinde yapılır.

Vajina üst dudak dolgunlaştırılması mümkün müdür? 

Genital estetik sayesinde vajina iç ve dış dudaklarına müdahale edilebilmektedir. Vajina üst dudak dolgunlaştırılması oldukça basit ve minik bir müdahaledir.

Genital Estetiğin avantajları nelerdir? 

Kadınların cinsel hayatında daha mutlu, aktif ve özgüvenli olmasını sağlamaktadır. Tayt gibi dar kıyafetlerin daha rahat giyilmesini sağlamaktadır. Cinsel ilişki sırasında eskiye göre daha fazla haz almayı mümkün kılmaktadır.

Vajina daraltma işlemi kalıcı mıdır?

Vajina daraltma işlemi tamamen kalıcı değildir. Cinsel ilişki, doğum gibi durumlar sonrasında tekrardan genişleme yaşanabilmektedir. Etkisi sona erdiğinde işlemi tekrardan gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

Genital estetik sonrasında his kaybı olur mu? 

Hayır olmaz. Genital estetik sonrasında cinsel ilişkiden aldığınız his ve haz daha da artar.

Genital estetik rahim kanserine neden olur mu?

Estetik müdahalelerin hiçbirinde kanser oluşması riski yoktur. Genital estetik operasyonlar sonrasında rahim kanseri oluşma ihtimali veya riski yoktur.