Genital Estetiği

Genital estetik ameliyatları kadınların daha mutlu ve keyifli bir cinsel ilişki yaşamalarını amaçlar. Doğumdan sonra deforme olan genital bölge, estetik ameliyatlar ile düzeltilebilir ve daha sıkı bir forma kavuşturulabilir.

Genital estetik operasyonu ile genital bölgenizdeki sarkıklık, büyüklük gibi sorunları çözebilirsiniz. Genital estetik ameliyatından sonra belirgin bir iz kalmadan günlük hayatınıza güvenli bir şekilde dönebilirsiniz.

Genital Estetik Nedir?

Genital Estetik girişimleri, genital bölgede sonradan ya da doğuştan olan şekil bozukluklarının giderilmesinde kullanılan estetik yöntemlerine verilen isimdir. Genital bölge şekil bozuklukları, ilk ve en önemlisi özgüven eksikliği yaratırken diğer yandan kadının cinsel hayatını ve günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte zamanla cinsel isteksizlik, akıntı veya ilişki sırasında anksiyete gibi ciddi sorunlar doğurabilir.

Kadın dış genital organları; mons pubis dediğimiz göbek altındaki kemikli kısım, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris (labia minörlerin üste ki birleşim yeri), hymen dediğimiz kızlık zarından oluşur. Cinsel bölge ile ilgili sorunlar doğumsal, gelişimsel ve gebelik sonrası oluşan sorunlar olarak 3 şekilde incelenebilir. Bazı genç kadınlarda dış anatomik yapı hiç gelişmemiş, az gelişmiş ya da asimetrik bir yapıya sahip olabilir. Kişi kendi vücudunu tanımaya başladıkça genital bölgedeki farklılıklar, rahatsızlıklara yol açacaktır.

Estetik cerrahi alanında ki ilerlemeler sayesinde, kadın genital bölgesine cerrahi ve cerrahi olmayan estetik müdahaleler çok büyük gelişmeler doğurmuştur. Burada amaçlanan kişinin sosyal olarak kendisini iyi hissetmesi ve seks hayatında partnerine uyumunu arttırmaktır.

Genital estetik neleri kapsar?

Genital estetik, mevcut fazla yağın alınması, dolgu veya kendi yağınızın enjeksiyonu ile volüm artırılması, sarkmanın giderilmesi, rengin açılması, iç dudakların küçültülmesi, vajinanın daraltılması gibi pek çok işlemi kapsamaktadır. Genital estetik, genital kasları geliştirerek, vajinanın çapını daraltıp yeniden şekillendirerek eski dar haline dönüştürür. Vulvoplasti, labioplasti ya da perineoplasti vajinanın dış görünüşüne yönelik yapılan estetik işlem iken Vajionoplasti vajinanın iç yapısına yöneliktir.

Kadınlar genelde genital estetiği sıklıkla yakındıkları, vajinal genişlik ve iç dudakların büyüklüğüne bağlı olan sarkıklık sebebiyle yaptırır. Genital bölgenin estetik görüntüsü iyileştirilerek kadının özgüveninin artırılması sağlanırken, cinsel ilişkiden zevk almasına destek olunur.

Genital Estetik Ameliyatları nelerdir?

Yaş ilerledikçe yaşlanmaya bağlı dış dudaklar gerginleşmeye yani yağ dokusu azalmaya başlar. Pubis alanı ile dış dudakların gerginleşmesi haricinde üst kısmın yağını almak veya yağ enjeksiyonu yapılması, pubis estetiği, iç dudakların küçültülmesi labioplasti, vajinoplasti dediğimiz vajina daraltma operasyonları kadınların ihtiyacı olan genital estetiklerden bazılardır. Dış dudaklarda incelme görüldüğü durumlarda kişinin bölgesel yağlarından gerekli miktarda yağ dokusu Liposuction tekniği ile alınarak incelen alanlara transfer edilebilir. Yağ transferi (yağ grefti uygulaması – yağ enjeksiyonu) ya da dolgu uygulamaları ile sarkık görünen genital bölgelerde daha dolgun ve genç bir görünüm elde edilebilmektedir.

Labioplasti – genital estetiği nedir?

Genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile büyüyen, sarkan ve düzensizleşen “labium minor” denilen iç dudaklar, estetik olarak kötü görünmekle beraber özellikle otururken rahatsız edici bir form almaktadır. Bazen de “labial asimetri” dediğimiz iç dudak kısmının biri diğerine göre daha uzun veya farklı yapıda olabilir. İç dudakların cerrahi olarak düzeltilmesi ameliyatına Labioplasti denir.

Kadın dış genital bölgesinde bulunan Labium Majör (Dış Dudak) veya Labium Minörde (İç Dudak) bulunan deformasyonlar, cinsel ve sosyal açıdan rahatsızlık verici düzeye gelebilir. Uygun cerrahi yaklaşımlar ile bu deformasyonların düzeltilmesi mümkündür.  Labia majorlar denen dış dudakların estetik ameliyatına vulvoplasti denir. Lokal anestezi veya sedasyon uygulaması altında yapılabilen bu girişimler sonrası, 4 haftalık bir cinsel perhiz uygulanmaktadır. 4 hafta sonunda, hastada geçirilmiş cerrahi izi belli bile olmadan sağlıklı ve daha canlı bir cinsel hayata kavuşabilir.

Vajinoplasti – genital estetiği nedir?

Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişlemeye en müsait organlarımızdan biridir. Vajina daraltma ameliyatı yada diğer adıyla “ Vajinoplasti ” genişlemiş olan vajinayı eski sıkı haline kavuşturmak amacıyla yapılmaktadır. Bunun için cerrahi sıkılaştırma yapılabildiği gibi Lazerle sıkılaştırma yapmak da mümkündür. Bu yeni teknikle neşter kullanmadan uygulama yapılır ve daha hızlı iyileşme sağlanır.

Vajina, kalıtsal olarak veya doğum sonrasında gevşemeye bağlı deforme olabilir. Cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu sorun, vajina arka duvarından mukoza ve kas dokusunun çıkartılarak tekrar dikilmesi ile vajinal kanal daraltılır. Hasta birkaç gün sonra günlük hayatına dönebilir ve işlem sonrası yaklaşık 4 hafta cinsel perhiz uygulanır.

Kliteroplasti

Klitoris, idrar kanalının hemen üzerinde her iki labiumların üst birleşim bölgesinde bulunan kabarıklıktır. Bazen gereğinden büyük olması, kadınlarda rahatsızlık hissi ve özgüven eksikliğine sebebiyet verebilir. Fazla doku cerrahi olarak uzaklaştırılır, kalan kısım eriyen dikişler kullanılarak süture edilir. Kliteroplasti ameliyatı bazen labioplasti estetiği ile kombine edilebilir.

Vulva estetiği olarak Liposuction Uygulanması

Karnın alt kısmından başlayarak kasıklara kadar devam eden “Pubis”, dış ve iç dudaklar yani “ major ve minor labium” ve vajinayı içeren geniş alan genital bölgedir. Pubis ile ilgili karşımıza çıkan en büyük problem buradaki yağ dokusunun artması ve cilt kalitesinin bozulması ile beraber görülen sarkmadır. Bu durum, özellikle pantolon veya mayo giyildiği zaman karın alt bölgesinde bir şişlik olarak görünüp rahatsızlık veren bir durumdur. Çözümü ise buradaki yağ dokuyu azaltmak amaçlı liposuction ve germe, toparlama ameliyatlarıdır.

Kadın genital bölge üst kısmındaki (mons pubis) kabarıklık, genellikle vücut kitle indeksi yüksek hastalarda gerek cinsel, gerekse sosyal olarak sıkıntı yaratır. Sosyal olarak, kıyafetlerde istenmeyen kabarıklık/sarkma en çok şikâyet nedenidir. Vulvanın üzerine uygulanan liposuction sayesinde oluşan şiş görünümden kurtulmak oldukça kolaydır.

Vulvoplasti genital estetiği

Kadınlarda genital bölgenin dış kısmında; yaş ve kilo kaybına bağlı olarak dokularda incelme ve deride sarkma gözlenebilir. Hastanın kendisinden alınan yağ transferi veya hyaluranik asit bazlı dermal dolgular sayesinde kaybedilmiş volüm kaybını tekrar elde edebiliriz.

Kadın Genital Bölge ameliyatsız Uygulamaları

Kadın genital bölgede, cerrahi dışı olarak, özellikle volüm kayıpları sonucu oluşan incelme ve sarkmaları gidermek amacıyla, eriyebilen, hazır dolgu materyalleri uygulanmaktadır. En sık uygulanan dolgu materyali, Hyaluronik Asittir. Bu uygulama, topikal anestezik krem uygulamasından sonra, klinik ortamda yapılabilir.

Vajina daraltma da kullanılan lazerler vajinayı daraltmaya yönelik radyofrekans veya ultrason enerjileri vererek kolajen dokunun toparlanması ve yenilenmesi ile sağlanır. Ameliyatsız vajinoplaasti olarak adlandırılan bu lazer tedavileri tek sean veya 3 seans şeklinde uygulanabilir.

Genital estetik Fiyatları

Genital estetik fiyatları yapılan işleme göre değişiklik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Genital estetik fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.