Genital Estetik

Genital Estetik girişimleri, genital bölgede sonradan ya da doğuştan olan şekil bozukluklarının giderilmesinde kullanılan estetik yöntemlerine verilen isimdir. Genital bölge şekil bozuklukları, kadının cinsel hayatını ve günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte zamanla cinsel isteksizlik, akıntı veya anksiyete gibi ciddi sorunlar doğurabilir. 

Kadın dış genital organları; mons pubis dediğimiz göbek altındaki kemikli kısım, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris (labia minörlerin üste ki birleşim yeri), hymen dediğimiz kızlık zarından oluşur. Cinsel bölge ile ilgili sorunlar doğumsal, gelişimsel ve gebelik sonrası oluşan sorunlar olarak 3 şekilde incelenebilir. Bazı genç kadınlarda dış anatomik yapı hiç gelişmemiş, az gelişmiş ya da asimetrik bir yapıya sahip olabilir. Kişi kendi vücudunu tanımaya başladıkça genital bölgedeki farklılıklar rahatsızlıklara yol açacaktır.

Estetik cerrahi alanında ki ilerlemeler sayesinde, kadın genital bölgesine cerrahi ve cerrahi dışı müdahaleler çok fazla artmaya başlamıştır. Amaç hastanın sosyal olarak kendini iyi hissetmesi ve seksüel olarak, partner uyumunu arttırmaktır.

Genital estetik neleri kapsar?

Genital estetik, mevcut fazla yağın alınması, dolgu ile volüm artırılması, sarkmanın giderilmesi, rengin açılması, iç dudakların küçültülmesi, vajinanın daraltılması gibi pek çok işlemi kapsamaktadır. Genital bölge estetiği, genital kasları geliştirerek, vajinanın çapını daraltıp yeniden şekillendirerek eski haline dönüştürür. Labioplasti ya da perineoplasti vajinanın dış görünüşüne yönelik yapılan estetik işlem iken Vajionoplasti vajinanın iç yapısına yöneliktir.
Kadınlar genelde genital estetiği sıklıkla yakındıkları vajinal genişlik ve iç dudakların büyüklüğüne bağlı olan sarkıklık sebebiyle yaptırır. Genital bölgenin estetik görüntüsü iyileştirilerek kadının özgüveninin artırılması sağlanırken, cinsel ilişkiden zevk almasına yardımcı olunur.

Kadın Genital Bölge Cerrahi Uygulamaları

Yaş ilerledikçe yaşlanmaya bağlı dış dudaklar gerginleşmeye yani yağ dokusu azalmaya başlar. Pubis alanı ile dış dudakların gerginleşmesi haricinde üst kısmın yağını almak ve yağ enjeksiyonu yapılması, iç dudakların küçültülmesi, vajinoplasti dediğimiz vajina daraltma operasyonları kadınların istediği genital estetiklerden bazılardır. Dış dudaklarda incelme görüldüğü durumlarda kişinin değişik bölgelerinden bir miktar yağ dokusu alınıp “Liposuction” ile alınan yağ dokusu incelen alanlara transfer edilerek (yağ transferi – yağ grefti uygulaması – yağ enjeksiyonu) ya da dolgu uygulamaları ile çökük görünen genital bölgelerde daha dolgun bir görünüm elde edilebilmektedir.

Labioplasti

Genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile uzayan, sarkan ve düzensizleşen “labium minor” denilen iç dudaklar estetik olarak kötü görünmekle beraber özellikle otururken rahatsız edici bir form almaktadır. Bazen de “labial asimetri” dediğimiz bir dudak kısmının diğerine göre daha uzun veya farklı yapıda olabilir. Bu durumların cerrahi olarak düzeltilmesi ameliyatına Labioplasti denir.
Kadın dış genital bölgesinde bulunan Labium Majör (Dış Dudak) veya Labium Minörde (İç Dudak) bulunan deformiteler, cinsel ve sosyal açıdan rahatsızlık verici düzeye gelebilir. Uygun cerrahi yaklaşımlar ile bu deformitelerin düzeltilmesi mümkündür. Lokal anestezi altında yapılabilen bu girişimler sonrası 4 haftalık bir cinsel perhiz uygulanmaktadır. 4 hafta sonunda, hastada geçirilmiş cerrahi izi belli bile olmadan sağlıklı bir cinsel hayata kavuşabilir.

Vajinoplasti

Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişleyebilir. Genişleyen vajinanın yeniden eski sıkılığını kazandırmak amacıyla yapılan ameliyatlara “Vajina daraltma ameliyatı veya Vajinoplasti ” adı verilmektedir. Bunun için cerrahi sıkılaştırma yapılabildiği gibi Lazerle sıkılaştırma yapmak ta mümkündür. Bu yeni teknikle neşter kullanmadan uygulama yapılır ve daha hızlı iyileşme sağlanır.
Vajina, kalıtsal olarak veya doğum sonrasında gevşemeye bağlı deforme olabilir. Cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu sorun, vajina arka duvarından mukoza ve kas dokusunun çıkartılarak tekrar dikilmesi ile vajinal kanal daraltılır. Hasta birkaç gün sonra günlük hayatına dönebilir ve işlem sonrası yaklaşık 4 hafta cinsel perhiz uygulanır.
Kliteroplasti
Klitoris, idrar kanalının hemen üzerinde her iki labiumların üst birleşim bölgesinde bulunan kabarıklıktır. Bazen gereğinden büyük olması, kadınlarda rahatsızlık hissi verebilir. Cerrahi olarak fazla doku uzaklaştırılarak, kalan kısım eriyen dikişlerle sütüre edilir. Kliteroplasti bazen labioplasti ile kombine edilebilir.

Vulvaya Liposuction Uygulanması

Genital bölge, karın alt tarafından başlayıp kasıklara kadar devam eden (Pubis), dış ve iç dudaklar (labium major ve minor) ve vajinayı içeren geniş bir alandır. Pubis ile ilgili karşımıza çıkan en büyük problem buradaki yağ dokusunun artması ve cilt kalitesinin bozulmasıyla beraber görülen sarkmadır. Bu durum, özellikle pantolon veya mayo giyildiği zaman karın alt bölgesinde bir şişlik olarak görünüp rahatsızlık veren bir durumdur. Çözümü ise buradaki yağ dokuyu azaltmak amaçlı liposuction ve germe, toparlama ameliyatlarıdır.
Kadın genital bölge üst kısmındaki (mons pubis) kabarıklık, genellikle vücut kitle indeksi yüksek hastalarda gerek cinsel, gerekse sosyal olarak sıkıntı yaratır. Sosyal olarak, kıyafetlerde istenmeyen kabarıklık en çok şikâyet nedenidir. Vulva üst bölgesine yapılan liposuction uygulaması ile bu kabarıklıktan kolayca kurtulmak mümkündür.

Vulva Augmentasyonu

Kadın dış genital bölgesinde yaşa ve kilo kaybına bağlı olarak, dokularda incelme ve sarkma görülebilir. Volüm kaybını, hastanın kendisinden alınan yağ dokusu veya eriyebilen dolgu materyalleri ile giderebiliriz.
Kadın Genital Bölge Cerrahi Dışı Uygulamalar
Kadın genital bölgede, cerrahi dışı olarak, özellikle volüm kayıpları sonucu oluşan incelme ve sarkmaları gidermek amacıyla, eriyebilen, hazır dolgu materyalleri uygulanmaktadır. En sık uygulanan dolgu materyali, Hyaluronik Asittir. Bu uygulama, topikal anestezik krem uygulamasından sonra, klinik ortamında yapılabilir.

 • Viveve Vajinal Radyofrekans

  Viveve Vajinal Radyofrekans Viveve vajinal radyofrekans vajina içine uygulanan bir sıkılaştırma yöntemidir. Vaginal Radiofrequency cihazı kullanılarak yapılan bu işlemde kadınlarda cinsel ilişki sırasında haz almaları ve orgazm olmaları amaçlanır. Viveve teknolojisi kullanılarak yapılan vajina daraltma işlemi ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinde yaygındır. Türkiye’de de kullanılan bu uygulama sayesinde kadınlar, cinsel ilişkide daha mutlu oluyorlar, kendilerini daha çekici hissediyorlar.

 • Lazer İle Vajina Beyazlatma

  Lazer İle Vajina Beyazlatma Dünya çapında oldukça popüler olan genital bölge beyazlatma tedavisi ülkemizde de yaygınlaşıyor. Özellikle yaz aylarında şortların, bikinilerin kenarından görünen karartı her kadının canının sıkılmasına yol açabilir. Sadece kıyafetlerde yaşanılan sorunlar değil cinsel ilişki sırasında da genital bölgedeki karartı kadınlarda özgüven sorununa yol açabilir.

 • Pubis Estetiği (Venüs Tepesi)

  Pubis Estetiği (Venüs Tepesi) Kadınların bikini veya dar kıyafetler giydiklerinde belli olan şişkin ve çıkıntıya benzer pubis görünümü estetik olmayan görüntülere yol açabiliyor. Pubik yağlanması, kilo ile çözülemeyen konjenital bir deformite olarak bilinir. Yani bu bölgedeki şişkinliği diyet ve ya spor programlarıyla eritmeniz oldukça zordur.

 • Ameliyatsız Vajina Daraltma

  Ameliyatsız Vajina Daraltma Kadınlarda vajinal destek dokuları, normal doğum, genetik sebepler veya başarısız cerrahi girişimlerden sonra zarar görebilir, vajinada gevşeklik gerçekleşebilir. Vajinal gevşeklik kadınlarda idrar kaçırma, vajinal sarkma ve cinsel kalite azalmasına yol açabilir. Vajinanın gevşekliği radyofrekans uygulaması ile düzeltilir, daha sıkı bir forma kavuşturulur.

 • Vulvoplasti (dış dudak) Estetiği

  Vulvoplasti (dış dudak) Estetiği Kadın cinsel organı, iç dudak, dış dudak, klitoris, idrar deliği ve vajina girişinden meydana geliyor. Bu yapıya vulva denir. Cinsel organdaki en önemli olan yapı dış dudaklardır. Dış dudak, her iki tarafta önden arkaya doğru uzanan, iç dudaklardan daha kalın ve hafifçe dolgun görünümlü deri kıvrımlarından oluşuyor. Dış dudak uzunluğu önden arkaya doğru 7-9 cm, genişliği de 2-4 cm arasındadır.

 • Perinoplasti Doğum İzleri Estetiği

  Perinoplasti Doğum İzleri Estetiği Normal doğum sırasında yapılan epizyo, yani doğum kesisi bazen iyi bir şekilde iyileşmeyebilir. Kötü görünen dikiş izleri kadınların cinsel hayatında sorun açabiliyor, özgüven sorunları yaşamalarına neden oluyor. Genital estetik açısından sıkıntı yaratan bu durum perinoplasti doğum izleri estetiği ile ortadan kaldırılabilir.

 • Vajinoplasti - Vajina Daraltma

  Vajinoplasti - Vajina Daraltma Normal doğum yapmış kadınlarda ya da yaşın ilerlemesiyle beraber vajinal kaslar genişlemeye bağlı olarak gevşer ve güçsüzleşir. Bu da cinsel ilişkide zorluğa, rahatsızlık  ve memnuniyetsizliğe yol açar. Hatta idrar kaçırma gibi fonksiyonel rahatsızlık ta yaratabilir.

 • Labioplasti / Labial Küçültme (iç Dudak) Estetiği

  Labioplasti / Labial Küçültme (iç Dudak) Estetiği Her kadın benzersiz yaratılmıştır. Günümüzde kadınlar genital bölgelerinde belirgin olarak uzun ve sarkık görünen küçük dudakları (labia minora) ya da vajina iç dudaklarından rahatsızlık duyarlar. Özellikle mayo ve ince pantolon giydiklerinde rahatsız edici olabilir ya da ilişki sırasında ağrıya ve seksüel olarak utanmalarına neden olabilir.