+90 ( 212 ) 241 46 24 Harbiye Mahallesi Abdi İpekçi Cad. Park Apt. No:19-1 Kat:2 Nişantaşı

Genital Estetik

Genital Estetik girişimleri, genital bölgede sonradan ya da doğuştan olan şekil bozukluklarının giderilmesinde kullanılan estetik yöntemlerine verilen isimdir. Genital bölge şekil bozuklukları, kadının cinsel hayatını ve günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte zamanla cinsel isteksizlik, akıntı veya anksiyete gibi ciddi sorunlar doğurabilir. 

Kadın dış genital organları; mons pubis dediğimiz göbek altındaki kemikli kısım, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris (labia minörlerin üste ki birleşim yeri), hymen dediğimiz kızlık zarından oluşur. Cinsel bölge ile ilgili sorunlar doğumsal, gelişimsel ve gebelik sonrası oluşan sorunlar olarak 3 şekilde incelenebilir. Bazı genç kadınlarda dış anatomik yapı hiç gelişmemiş, az gelişmiş ya da asimetrik bir yapıya sahip olabilir. Kişi kendi vücudunu tanımaya başladıkça genital bölgedeki farklılıklar rahatsızlıklara yol açacaktır.

Estetik cerrahi alanında ki ilerlemeler sayesinde, kadın genital bölgesine cerrahi ve cerrahi dışı müdahaleler çok fazla artmaya başlamıştır. Amaç hastanın sosyal olarak kendini iyi hissetmesi ve seksüel olarak, partner uyumunu arttırmaktır.

Genital estetik neleri kapsar?

Genital estetik, mevcut fazla yağın alınması, dolgu ile volüm artırılması, sarkmanın giderilmesi, rengin açılması, iç dudakların küçültülmesi, vajinanın daraltılması gibi pek çok işlemi kapsamaktadır. Genital bölge estetiği, genital kasları geliştirerek, vajinanın çapını daraltıp yeniden şekillendirerek eski haline dönüştürür. Labioplasti ya da perineoplasti vajinanın dış görünüşüne yönelik yapılan estetik işlem iken Vajionoplasti vajinanın iç yapısına yöneliktir.
Kadınlar genelde genital estetiği sıklıkla yakındıkları vajinal genişlik ve iç dudakların büyüklüğüne bağlı olan sarkıklık sebebiyle yaptırır. Genital bölgenin estetik görüntüsü iyileştirilerek kadının özgüveninin artırılması sağlanırken, cinsel ilişkiden zevk almasına yardımcı olunur.

Kadın Genital Bölge Cerrahi Uygulamaları

Yaş ilerledikçe yaşlanmaya bağlı dış dudaklar gerginleşmeye yani yağ dokusu azalmaya başlar. Pubis alanı ile dış dudakların gerginleşmesi haricinde üst kısmın yağını almak ve yağ enjeksiyonu yapılması, iç dudakların küçültülmesi, vajinoplasti dediğimiz vajina daraltma operasyonları kadınların istediği genital estetiklerden bazılardır. Dış dudaklarda incelme görüldüğü durumlarda kişinin değişik bölgelerinden bir miktar yağ dokusu alınıp “Liposuction” ile alınan yağ dokusu incelen alanlara transfer edilerek (yağ transferi – yağ grefti uygulaması – yağ enjeksiyonu) ya da dolgu uygulamaları ile çökük görünen genital bölgelerde daha dolgun bir görünüm elde edilebilmektedir.

Labioplasti

Genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile uzayan, sarkan ve düzensizleşen “labium minor” denilen iç dudaklar estetik olarak kötü görünmekle beraber özellikle otururken rahatsız edici bir form almaktadır. Bazen de “labial asimetri” dediğimiz bir dudak kısmının diğerine göre daha uzun veya farklı yapıda olabilir. Bu durumların cerrahi olarak düzeltilmesi ameliyatına Labioplasti denir.
Kadın dış genital bölgesinde bulunan Labium Majör (Dış Dudak) veya Labium Minörde (İç Dudak) bulunan deformiteler, cinsel ve sosyal açıdan rahatsızlık verici düzeye gelebilir. Uygun cerrahi yaklaşımlar ile bu deformitelerin düzeltilmesi mümkündür. Lokal anestezi altında yapılabilen bu girişimler sonrası 4 haftalık bir cinsel perhiz uygulanmaktadır. 4 hafta sonunda, hastada geçirilmiş cerrahi izi belli bile olmadan sağlıklı bir cinsel hayata kavuşabilir.

Vajinoplasti

Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişleyebilir. Genişleyen vajinanın yeniden eski sıkılığını kazandırmak amacıyla yapılan ameliyatlara “Vajina daraltma ameliyatı veya Vajinoplasti ” adı verilmektedir. Bunun için cerrahi sıkılaştırma yapılabildiği gibi Lazerle sıkılaştırma yapmak ta mümkündür. Bu yeni teknikle neşter kullanmadan uygulama yapılır ve daha hızlı iyileşme sağlanır.
Vajina, kalıtsal olarak veya doğum sonrasında gevşemeye bağlı deforme olabilir. Cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu sorun, vajina arka duvarından mukoza ve kas dokusunun çıkartılarak tekrar dikilmesi ile vajinal kanal daraltılır. Hasta birkaç gün sonra günlük hayatına dönebilir ve işlem sonrası yaklaşık 4 hafta cinsel perhiz uygulanır.
Kliteroplasti
Klitoris, idrar kanalının hemen üzerinde her iki labiumların üst birleşim bölgesinde bulunan kabarıklıktır. Bazen gereğinden büyük olması, kadınlarda rahatsızlık hissi verebilir. Cerrahi olarak fazla doku uzaklaştırılarak, kalan kısım eriyen dikişlerle sütüre edilir. Kliteroplasti bazen labioplasti ile kombine edilebilir.

Vulvaya Liposuction Uygulanması

Genital bölge, karın alt tarafından başlayıp kasıklara kadar devam eden (Pubis), dış ve iç dudaklar (labium major ve minor) ve vajinayı içeren geniş bir alandır. Pubis ile ilgili karşımıza çıkan en büyük problem buradaki yağ dokusunun artması ve cilt kalitesinin bozulmasıyla beraber görülen sarkmadır. Bu durum, özellikle pantolon veya mayo giyildiği zaman karın alt bölgesinde bir şişlik olarak görünüp rahatsızlık veren bir durumdur. Çözümü ise buradaki yağ dokuyu azaltmak amaçlı liposuction ve germe, toparlama ameliyatlarıdır.
Kadın genital bölge üst kısmındaki (mons pubis) kabarıklık, genellikle vücut kitle indeksi yüksek hastalarda gerek cinsel, gerekse sosyal olarak sıkıntı yaratır. Sosyal olarak, kıyafetlerde istenmeyen kabarıklık en çok şikâyet nedenidir. Vulva üst bölgesine yapılan liposuction uygulaması ile bu kabarıklıktan kolayca kurtulmak mümkündür.

Vulva Augmentasyonu

Kadın dış genital bölgesinde yaşa ve kilo kaybına bağlı olarak, dokularda incelme ve sarkma görülebilir. Volüm kaybını, hastanın kendisinden alınan yağ dokusu veya eriyebilen dolgu materyalleri ile giderebiliriz.
Kadın Genital Bölge Cerrahi Dışı Uygulamalar
Kadın genital bölgede, cerrahi dışı olarak, özellikle volüm kayıpları sonucu oluşan incelme ve sarkmaları gidermek amacıyla, eriyebilen, hazır dolgu materyalleri uygulanmaktadır. En sık uygulanan dolgu materyali, Hyaluronik Asittir. Bu uygulama, topikal anestezik krem uygulamasından sonra, klinik ortamında yapılabilir.

14 Yorum
Nur
İyi günler hocam ben 8 ay önce normal doğum yaptım. Normal doğum sonrası genital bölge için ne yapılır? Teşekkürler.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Özellikle normal doğum sonrası kadınlarda vajinal deformasyon görülebiliyor. Kadınlarda görülen vajinal değişimler genellikle büyük ve küçük dudaklarda oluşan sarkma ve fazlalıklardan meydana geliyor. Vulva üzerindeki karın katlanma yerinin altındaki yağ dokusu liposuction ile alınabilir böylece vajina daha ince görünecektir. Vulva aynı zamanda liposculpture ile şekillendirilebilir veya ihtiyaç halinde asılabilir. Sevgiler.
Nuray
Leyla hanım iyi günler ben 15 gün önce vajina daraltma operasyonu geçirdim. Size danışmak istediğim vajinoplasti öncesi ve sonrası arasındaki fark ne zaman anlaşılır? yanıtlarsanız mutlu olurum. İyi çalışmalar.
Op. Dr. Leyla Arvas
İyi günler, vajinoplasti ameliyatından sonra şişlikler indiğinde, ödem gittiğinde öncesi ve sonrası karşılaştırılabilir. Genellikle bütün şişliklerin inmesi 4 haftayı bulabilir. 1,5 ay son sonra cinsel ilişkiye girdiğinizde vajina daraltma estetiğinin etkilerini hissedecek, cinsel ilişkiden daha çok haz alacaksınız. Vajinoplasti ameliyatını kişilerin kendilerine olan güvenini arttırmayı sağlar, partnerinizi daha mutlu etmenize yardımcı olur. Sevgiler
Saliha
Leyla hanım, genital estetik ameliyatlarından ne kadar süre tam iyileşme sağlanır? bilgi verir misiniz? İyi günler
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, genital estetik ameliyatlarından tam olarak 1,5 ay sonra kişilerin iyileştiği görülür. İyileşme hızı hastanın yaşına, cilt kalitesi, normal doğum sayısına bağlı olarak değişebilir. Vajinal estetiklerden sonra bu bölgenin hijyenini korumak iyileşme sürecini hızlandırmak için çok önemlidir. Ameliyat yapılan bölgenin mikrop kapmaması için temiz tutmalı, düzenli ilaçları kullanmalı ve pansuman günlerini geciktirmemelisiniz. Sevgiler.
Seyhan
Leyla hanım merhaba, Vajina daraltma ameliyatından sonra iz kalır mı? bu konuda bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Vajina daraltma ameliyatında ortalama 5 dikiş atılır. Bu dikişler estetik dikişlerdir ve kendiliğinden erir. Belirgin dikişler olmadığı için dışarıdan bakıldığında görülmez. Rahatça bikini ve mayo giyebilirsiniz, ameliyat iziniz plajda belli olmaz.Sevgiler.
Serap
İyi günler hocam bir çocuk annesiyim normal doğum yaptım buna bağlı rahmim de deformeler oldu. Ameliyat düşünüyorum ama aynı zamanda ikinci bir çocukta düşüyorum. Vajina daraltma ameliyatından sonra normal doğum yapılır mı? Yanıtlarsanız sevinirim.Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Vajina daraltma ameliyatından sonra normal doğum yapılabilir. Fakat normal doğum sırasında vajina tekrar gevşeyeceği için ameliyatın etkisini artık göremeyebilirsiniz. Bu nedenle eğer normal doğum yapmayı düşünüyorsanız vajina daraltma ameliyatını bir süre erteleyebilirsiniz.Sevgiler.
Şengül
Leyla hanım iyi günler benim vajinamda genişleme oldu bu durum beni ve partnerimi rahatsız ediyor. Ameliyat olmak istiyorum ama vajina daraltma estetiği yaptırdıktan sonra ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim? Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, vajina daraltma estetiğinden sonra kişilerin iyileşme hızına göre 1-1,5 ay boyunca cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir. 1,5 ay sonra mutlaka doktor onayı alarak cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bu aşamada ameliyat izlerinize hasar verecek durumlardan kaçınmalı, tam iyileşme görülene kadar hassas davranmalısınız. Vajina daraltma estetiğinden bir ay sonra havuza ve denize girebilirsiniz. Vajina daraltma estetiğinde karın bölgesinde hiçbir iz olmadığı için kimse ameliyat olduğunuzu anlamayacaktır. Sevgiler.
Şule
Leyla hanım iyi günler ben 38 yaşındayım bir tane sezaryen ile doğum yaptım. Ama sanırım genetikte olma durumu varmış vajina sarkması ve genişlemesinin bende geniş olduğunu düşünüyorum. Vajina daraltma ameliyatına ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?İyi çalışmalar.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, vajinanızın normal sıkılık da olup olmadığını anlamak için kendi kendinize küçük bir test yapabilirsiniz. İki parmağınızı vajina girişinize yerleştirin. Eğer vajinanızı tamamen kavrayamıyorsanız yani vajinada hala boşluklar varsa vajina daraltma ameliyatı olmanızı öneririz. Daha detaylı bir kontrol için doktora gitmeniz de fayda var.Sevgiler.
Zehra
İyi günler hocam ben 4 ay önce doğum yaptım normal doğum olduğu için vajinada sarkma oldu araştırdığımda ameliyat ile düzeltildiğini öğrendim. Vajinoplasti ameliyatını doğum yaptıktan ne kadar zaman sonra olabilirim? Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, normal doğum yaptıktan sonra genişleyen vajinanızı daraltarak hem cinsel haz duygunuzu arttırabilir, hem de kendinizi daha güvenli hissedebilirsiniz. Vajina daraltma ameliyatı için emzirme döneminizin bitmesi önerilir. Doğumdan yaklaşık bir sene sonra vajina daraltma ameliyatı olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Serpil
Leyla hanım iyi çalışmalar ben vajina daraltma ameliyatı olacağım ama şöyle bir durum var operasyon sonrası hızla iş hayatıma dönmem gerekecek. Vajina daraltma ameliyatından sonra hastanede kalmam gerekir mi? Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Vajinoplasti ameliyatından sonra eve gidebilirsiniz. Mutlaka 2-3 gün evde dinlenmeniz önerilir. İlk günler destek almadan yürümeye çalışmamalısınız. 1, 1,5 ay içinde tamamen iyileşmeniz sağlanır, cinsel ilişkiye girmeye yaklaşık 1,5 ay sonra başlayabilirsiniz.Sevgiler
Yeşim
iyi günler hocam ben vajina estetiği olmayı düşünüyorum size bunla ilgili danışmak istediğim vajina estetiği ardından ne zaman banyo yapabilirim? cevaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, vajina estetiğinden iki gün sonra duş almaya başlayabilirsiniz. Duş alırken mutlaka ayakta duş almanız önerilir çünkü tam iyileşme sağlanmadan ameliyat bölgesinin mikrop kapması sağlığınız için iyi bir şey değildir. Çok sıcak su ile yıkanmak dikişlerinize hasar verebilir bu nedenle ılık suyla yıkanmanız önerilir. Duş sırasında ameliyat bölgenizde sabun köpüğü vs. kalmadığına emin olmalı, duştan sonra hızlıca ve dikkatlice bu bölgeyi kurulamalısınız. Sevgiler.
Vajinoplasti - Vajina Daraltma Vajinoplasti - Vajina Daraltma

Normal doğum yapmış kadınlarda ya da yaşın ilerlemesiyle beraber vajinal ka...

Labioplasti / Labial Küçültme (iç Dudak) Estetiği Labioplasti / Labial Küçültme (iç Dudak) Estetiği

Her kadın benzersiz yaratılmıştır. Günümüzde kadınlar genital bölgelerinde ...

HEMEN ARA RANDEVU AL
DİL SEÇ