Saç Ekimi

Yüzümüzde göze ilk çarpan kısımlardan biri de saçlardır. Herkes gür ve dolgun saçlara sahip olmayı hayal eder. Saçları dökülen kişiler, kendilerini çekici hissetmez ve estetik görünmediklerini düşünebilirler. Günümüzde dolgun saçlar, estetiğin kilit noktalarından birini oluşturuyor. Saçları dökülen ve seyrelen kişiler toplumun ‘güzel’ veya ‘yakışıklı’ normlarına uymadıklarını düşünüp, saç dökülmesi problemini psikolojik bir soruna dönüştürebilirler. Saçları dökülen kişilerde depresyon, ani öfke değişimleri ve özgüvensizlik problemler görülebilir. Zamanla seyrelen ve azalan saç kökleri kişilerin aynalara küsmelerine neden olurken bazı hastalarda bu durum iş ve özel hayatın etkilenmesine kadar gidebiliyor. Günümüz teknolojisiyle birleşen saç ekimi, saçı dökülen kişilere artık kolay ve pratik çözümler sunabiliyor. Saçları dökülen kişiler saç ekimiyle hayallerindeki gür ve hacimli saçlara kısa sürede kavuşuyor. Siz de bu kişilerden biri olabilirsiniz.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, yok olmuş saç köklerini geri kazanmanın kalıcı çözümüdür. Kalıtsal ya da dış etkenlere bağlı olan saç dökülmesi sonucu saç köklerinin yok olması, buna bağlı oluşan kelliğin kalıcı çözümü olarak 90'lı yıllardan beri cerrahlar ve hastalar tarafından tercih edilen cerrahi girişimdir. Saç ekimi foliküler ünite verilen saç kökü demetlerinin verici alan yani iki kulak arkasında bulunan ense bölgesinden alınarak saçlanması istenen bölgeye nakli işlemidir. Saç ekimi sanılanın aksine komplike bir girişimdir. Ekilen saçın doğal gözükmesi ve verici alana zarar verilmemesi saç ekimi girişiminin vazgeçilmezidir. Bu yüzden konusunda uzman bir ekip ve doktor ile gerçekleştirilmesi gerekir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi girişimi iki farklı yöntemle yapılabilir. FUE yani foliküler unite ektraksiyonu ile saç ekimi ve FUT yani foliküler unite transplantasyonu yöntemi olarak ikiye ayrılır. Hastanın saç kalitesine göre belirlenebilen bu iki yöntem arasındaki en önemli fark FUE yönteminde motor yardımıyla köklerin tek tek alınması, FUT yönteminde ise verici alandan şerit halinde alınan parça ile kaliteli ve ya kalitesiz tüm köklerin alınmasıdır. FUT yönteminde ensede alınan parça sonucu bir iz kalır. Fakat FUE yönteminde bu iz kalmaz ve hastayı rahatsız edecek bir görüntünün oluşması engellenir. Bu yüzden, 90'lı yılların başında kullanılan FUT yöntemi ile saç ekimi yerini FUE yöntemine bırakmıştır.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılan 6-8 saat süren bir girişimdir. Operasyon sırasında hasta yemek yiyebilir ya da televizyon izleyebilir.  Girişim sırasında hasta kesinlikle ağrı ya da acı hissetmez. Saç ekimi sonrasında da doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak içildiğinde acı ya da ağrı olmayacaktır.

Operasyonun ilk bölümü verici alandan saç köklerinin toplanması seansıdır. Hasta girişin ilk bölümünde yatar durumda olmalıdır. Alınan köklerin yerleştirilmesi için saçlanması istenen bölgeye mm'lik punchlarla kanallar açılır. Bu ikinci bölümü oluşturur. Bu bölümde hasta ortopedik koltukta oturur pozisyonda olmalıdır. Bu yüzden hasta rahatça yemek yiyebilir, televizyon izleyebilir veya bilgisayarıyla günlük işlerini takip edebilir. Üçüncü bölümde, alınan saç köklerin yani greftlerin nakli işlemi gerçekleştirilir. Açılan kanallara çıkarılan saç kökü yani greftlerin yerleştirilmesi işlemi yaklaşık 3 saat sürer. Saç ekimi hasta konforu için oldukça rahat bir girişimdir.

Fue yöntemi nedir?

Fue saç ekiminde saç kökleri mikro motorla silindirik uçlar yardımıyla tek tek toplanır. Greft, yani saç köklerinde ikili veya üçlü saç hücreleri olur. Hastaya önce lokal anestezi yapılır. Hastanın saçsız alandaki ihtiyacına göre ve saçlı bölgedeki saç yoğunluğuna göre bir seansta 2000-5000 greft alınabilir. Eğer hastanın bundan fazla grefte ihtiyacı varsa ikinci seans yapılabilir. FUE yönteminde verici alanın zarar görmemesi için çok dikkatli çalışılmalıdır. Fue yönteminde verici alanda iz kalmaz. Saç ekimi öncesi, saç tıraş edilir ve istenirse vücuttaki kıllar ve sakaldan alınan kökler de saç ekiminde kullanılabilir.

Fue yönteminin avantajları nelerdir?

Fue saç ekimi doğru ve profesyonel bir ekiple uygulandığında, başarı oranı çok yüksektir. Ekim yapılan alanda kullanılan saç köklerinin genetik olarak dökülmeme özelliği bulunduğu için yaşam boyu kalıcı saçlara kavuşabilirsiniz. Fue tekniğinin en önemli avantajlarından biri ekim yapılan saçların ömür boyu uzamaya devam etmesi. Fue tekniği için dikişe veya bisturiye gerek yoktur. Ekim yapılan bölgede iz kalmaz. Fue yöntemi hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir.

Fut yöntemi nedir?

Saç ekme yöntemleri arasında en çok ilgi görenlerden biri de Fut yöntemidir. Bu teknik ile en kısa sürede saç ekimi gerçekleştirilebiliyor. Fut yönteminde saç ekimi yapılırken güçlü saç köklerine sahip olan ve ense bölümünde yer alan saçlar tercih edilir. Ensedeki saçlar bir şerit halinde çıkarılır. Çıkarılan bu saçlı deri farklı sayıda folikülü içerecek şekilde parçalara ayrılır. Bölünen bu deriler, saçsız olan bölgelere özel teknikerlerle yerleştirilir. Fut yönteminde nakil yapılırken saçların çıkış yönü ve saç çizgisi dikkate alınmalıdır. Fut tekniğinde; ense bölümünden alınan saçlarda ayıklama yapıldığından dolayı, alınan saçların yaklaşık olarak %80 oranında ekilme gerçekleşir

Saçların alındığı ense bölümünün mikrop kapmaması için dikiş atılır. Saç ekiminden sonraki 10 gün alınan parça dolayısıyla ensede gerginlik hissi olabilir. Fut yöntemi lokal anestezi altında gerçekleşir. Fut tekniği, saçlarını çok kısa kestirmeyen ve kısa zamanda saç ekiminin gerçekleşmesini isteyen hastalar için oldukça uygun bir seçenektir.

 

Saç ekimi kimlere uygundur?

Verici alan yani iki kulak arkasında kalan ense bölgesinde yeterli saç kökü olan her birey saç ekimi için uygun bir adaydır. Verici donör bölgelerin istenilen düzeyde kel bölgeyi kapatacak durumda olmayan kişilere saç ekimi yapılması uygun değildir. 

Saç ekiminden sonra neler olur?

Saç ekiminden sonra ilk üç gün boyunca hastanın ense bölgesi bandajla sarılıdır, ekim yapılan alan ise açık bırakılmalıdır. Saç ekiminden sonra hafif kanamalar görülebilir, normaldir. İkinci günden itibaren kabuklanmaya başlar. Saç ekimi yapılan alana ilk günler dokunmak yasaktır, bunun yanı sıra bandajlı ense bölgesinin üzerine yatabilirsiniz. Saç ekimi sonrası hasta işlem yapılan bölgede 8-10 gün süren ince kabuklanmalar olabilir. Bu kabuklar kepek gibi görünen ve yıkandıkça kaybolan kabuklar olacaktır. 10. günün sonunda bu kabuklar tamamen kaybolur. Kabuklanma döneminde şapka işlem yapılan bölgeyi dış etkenlerden korumak önemlidir.

Saç ekimi sonrasında süreçte şok dökülme görülür. 2. hafta ile 2. Ay arasında ekilen saçlarda dökülme yaşanır, bu çok normaldir. Ekim yapılan alanda tek tük saçlar kalır. Bazı saç köklerinin ufak ufak yeni saçlar çıkardığı görülmektedir. Zaman zaman kafada uyuşukluk ve hissizlik yaşanabilmektedir.

İlk üç aydan sonra şok dökülme süreci geçer, ekilen saçlar çıkmaya ve uzamaya başlar. İlk başta yeni çıkan saç telleri kıvırcık veya dalgalı olduğu görünebilir. Yeni saç ekiminden çıkan saç tellerinin adapte sürecinden dolayı bu durum normaldir. Saç telleri 6 ay ile 1 sene içinde düzelme yaşayacaktır.

Hangi aylar saç ekimi için uygundur?

Saç ekimi istenilen mevsim ve ay yaptırılabilir. Bilinenin aksine yaz aylarında da saç ekimi yaptırılabilir. Deniz tatiline kesinlikle engel değildir. Deniz ve güneş saç köklerini besleyeceği için saç ekiminin yaz aylarında yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Saç ekimi sonucu ne zaman görülür?

Saç ekim işleminin izleri 6 aydan sonra silinmeye başlar. Saç ekimi işleminden sonra saçlar ilk 3 ay içerisinde çıkmaya başlar. Yeni saçlarınıza ilk altı ay içinde alışacak, gür saçlarınızın keyfini çıkarmaya başlayacaksınız. Nihai sonucu ise 9 – 12 ayda görebiliriz.

 • Saç Ekiminde Neden Türkiye Tercih Ediliyor?

  Saç Ekiminde Neden Türkiye Tercih Ediliyor? Saç ekimi denildiğinde akla ilk gelen yer artık Türkiye olmakta. Türkiye’nin tercih edilmesinde birçok sebep vardır. Hem başarılı estetik cerrahlar hem sağlık turizmindeki çalışmalar hem her şey dahil paketler hem de uygun fiyatlar sebebiyle Avrupa ve Ortadoğu’dan birçok kişinin tercihi olmaktadır. Böylece Türkiye bir marka olarak saç ekiminde dünyaya yayılmaya başlıyor.

 • TDF yöntemi ile Saç Ekimi

  TDF yöntemi ile Saç Ekimi Hayatın her alanında kullanılan teknoloji, saç ekiminde de TDF (Two Days Fue) tekniği ile kısa zamanda yeni saçlara kavuşmamızı sağlıyor. Bu yöntem ile saç dökülmesi sorununun ve kelliğin kesin ve kalıcı tedavisi mümkündür. TDF yöntemi yoğun iş hayatından fırsat bulamayan ve kısa sürede sonuç almak isteyen hastalar için yeni bir saç ektirme tekniğidir.

 • Kaş ve Kirpik Ekimi

  Kaş ve Kirpik Ekimi Yüzümüzün tam ortasında yer alması sebebiyle estetik açıdan önemli bir yere sahip olan kaş ve kirpiklerimiz, hormonal yada genetik faktörler kaynaklı dökülmüş olabilir. Bu tip durumlarda bir uzman tarafından lokal anestezi ile acısız şekilde 1-2 saatlik bir işlemle kaş ve kirpik ekimi yapılmaktadır. Yaklaşık 4-6 ay sonrasında kaş ve ya kirpikleriniz doğal bir görünüm alacaktır.

 • Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

  Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Saç güzelliği kadınlar için çok önemlidir. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin temel nedeni androjen hormonunun fazla salgılanmasıdır. Genetik durum, stres, kullanılan ilaçlar birçok şey saç dökülmesine sebep olabilir.Öncelikle saç dökülme nedenini tespit etmek ve uygun tedaviyi uzman bir hekim ile görüşmek gerekir.

 • Göğüs Kıllarından Saç Ekimi

  Göğüs Kıllarından Saç Ekimi Gelişen teknoloji ile birlikte donör bölgenin yetersiz olduğu durumlarda gögüs yada vücut kıllarından saç ekimi yapmak mümkündür. Bu teknikte sağlıklı kıl köklerinin teker teker alınması gerekir. Lokal anestezi ile yapılan operasyon ağrısız ve sızısız gerçekleştirilir. Uygulamada FUE yada DHI tekniği kullanılır kesi işlemi yapılmadığı için göğüs bölgesinde herhangi bir yara izi kalmaz.

 • Saç Dökülmesine Kök Hücre Tedavisi

  Saç Dökülmesine Kök Hücre Tedavisi Saç dökülmesi kadın erkek herkesin rahatsız olduğu bir durumdur. Erkeklerde kelliğe kadar giderken, kadınlarda ise ileri düzeyde seyrelme görülebilir.Bu şekilde ileri seviyedeki saç dökülmelerinde kök hücre yöntemi kullanılır. Kök hücre vücudun her dokusunda bulunmaktadır, saç için en uygun kök hücre yağ dokusundan elde edilir. Elde edilen kök hücre saçlı deriye uygulanır. Özellikle genetik saç dökülmesi olan kişilerde en önemli tedavi yöntemidir.

 • Sakal ve Bıyık Ekimi

  Sakal ve Bıyık Ekimi Sakal ve bıyık erkekler için çok önemlidir. Erkekler arasında hem aksesuar hemde çeşitli statü simgesi olarak sakal ve bıyık kullanılır.Sakal ve bıyık kaybı kimi kişilerde genetik olmakla birlikte, kimilerinde de yara ve yanık izleri sebebiyle yada çeşitli hastalıklardan kaynaklı yaşanır. Operasyona karar verilmeden önce sakal kaybı sebebi belirlenir. Sonrasında FUE yada FUT tekniği ile saç ekimine benzer bir yöntemle operasyon gerçekleştirilir.

 • Kadınlarda Saç Ekimi ile Alın Daraltma

  Kadınlarda Saç Ekimi ile Alın Daraltma Kadınlarda bazen genetik yapıya bağlı olarak bazende saç dökülmesi sebebiyle alın bölgesinde genişlik olur. Sürekli saç şeklini değiştirerek alın bölgesini kapatmaya çalışan kadınlara saç çizgisini öne almak için saç ekim operasyonları yapılmaktadır. Alın bölgesi en dikkat çeken bölge olduğu için operasyon sırasında kişinin saç yönüne dikkat edilmelidir, yapılacak ters bir uygulama yapay bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden uzman bir hekimden yardım almak çok önemlidir.

 • Kadınlarda Saç Ekimi

  Kadınlarda Saç Ekimi Saç ekimi dediğimizde akla ilk erkekler gelsede saç dökülmesi yaşayan kadın sayısı da oldukça fazladır. ister seyrelme şeklinde olsun, ister bölgesel olsun kimse saç kaybı yaşamak istemez. Kadınlarda saç dökülmesinin sebebi genetik, hormonal, mevsimsel ve çevresel olabilmektedir. Dökülme sebebine bağlı olarak kadınlarda saç ekimi yapılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 • IceGraft Yöntemi İle Saç Ekimi

  IceGraft Yöntemi İle Saç Ekimi IceGraft adı verilen yöntem ile başınızın ense bölgesinden alınan saç kökleri, canlılığı arttırıcı ve güçlendirici özelliği olan bir solüsyon içerisinde bekletilir ve sonra da soğuma işlemi uygulanır. Bu solüsyonun içerisinde hücre ve doku kaybını önleyici bir karışım bulunur. Bu karışım sadece saç ekiminde değil tıbbın pek çok farklı alanında da kullanılmaktadır. Bu yöntem ile saç kökleri daha verimli hale gelir ve kısa sürede kalıcı sonuçlar almanız sağlanır.

 • Growth Factor Hair Complex Saç Tedavisi

  Growth Factor Hair Complex Saç Tedavisi ‘Nerde o eski gür saçlarım’ dememek için önleminizi erken alın. FDA onaylı bir tedavi olan Growth Factor saç tedavisi hücre yenilenmesinde çok etkili büyüme faktörlü bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi saç derisi ve folikülleri besleyerek sağlıklı saç büyüme döngüsüne yardımcı olmaktadır.Tüm dünyada başarılı sonuçlara imza atan bu tedavi birçok ünlü oyuncu ve modellerinde tercihi olmaktadır.

 • Saç Ekimi Sonrası ve Bakımı

  Saç Ekimi Sonrası ve Bakımı Saç ekimi kadar saç ekimi sonrası da oldukça önemlidir.Saç ekimi sonrası dönemin sıkıntısız bir şekilde atlatılması ve en kısa zamanda yeni saçlara kavuşabilmek için bazı önerilere uyulması gerekir. Saç ekimi sonrasın da 1 senelik iyileşme sürecinde farklı dönemler yaşanmakta ve her dönemin kendine özgü özellikleri vardır.

 • PRP Yöntemi ile Saç Tedavisi

  PRP Yöntemi ile Saç Tedavisi PRP yani platelet yönünden zengin plazma anlamına gelen bu yöntem kişinin kendi kanı kullanılarak uygulanır. PRP saç tedavisi saç dökülmelerini önlemek ve zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasında etkilidir.En son teknoloji ile geliştirilen PRP yönteminde doğal yöntemlerle saç kökleri uyarılır. İnsan kanı mezenkimal kök hücreleri içeren bu uygulama saç köklerinden yeni saçların çıkmasını sağlar.

 • Lazer ile Saç Ekimi (LCT- Laser Conditioned Transplantation)

  Lazer ile Saç Ekimi (LCT- Laser Conditioned Transplantation) Teknolojinin gelişmesiyle beraber yeni yöntemlerde tıp alanına girmeye başladı. Bunlardan biride Lazer Saç Ekimi, bu yöntem sayesinde saç kökleri yeniden canlanır ve lazer sayesinde işlem yapılan bölgede büyüme sinyalleri kendini gösterir.

 • DHİ (Direct Hair İmplant) Saç Ekimi

  DHİ (Direct Hair İmplant) Saç Ekimi DHI saç ekimi, diğer adıyla doğrudan saç ekimi yada kalem tekniği adıyla anılan saç ekim uygulamasıdır. En önemli özelliği dikiş, iz ve kesi gerektirmeyen bir işlem olmasıdır. Saçlı deriden alınan güçlü saç kökleri, saçsız bölgeye beklemeden ekilebiliyor bu nedenle doğrudan saç ekimi adını almaktadır.

 • Fut Saç Ekim Yöntemi

  Fut Saç Ekim Yöntemi 90’lı yıllarda ortaya çıkan FUT(Follicular Unit Transplantation) saç ekim yöntemi ile en kısa sürede saç ekimi gerçekleştirmek mümkündür. Bu yöntem ile güçlü saç köklerine sahip olan ense bölümünden şerit halinde saçlar çıkarılır. Çıkarılan bu saçlar çok sayıda folikülü içerecek sayıda parçalara bölünür. Daha sonra saçsız olana alana özel bir teknik ile yerleştirilir.

 • Fue Saç Ekim Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

  Fue Saç Ekim Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır? Saç dökülmesi ne yazık bir çok erkek için  kaçınılmaz bir olaydır. Kellik, psiklojil yönden etkilenmem için saçları korunabilmesinden çok, dökülen yerlere yeni saçlar ekleme operasyonlar yapılmaktadır. Saç ekimi cerrahi bir yol ile enseden alınan saç kökleri, saç olmayan yerlere ekme işidir. 

 • Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

  Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç ekimi, cerrahi müdahale ile verici olan alandan saçlı derinin küçük parçalar halinde alınıp saç eksiği alana aktarılması şeklinde gerçekleştir. Saç kaybı olduğu verici bir alandan saçlı derinin küçük parçalar halinde alınıp saç olmayan alana taşınmasıdır. Her saç ekimi yöntemi kişiden kişiye ve saç yapısına uygun olarak değişim gösterecektir.

 • Saç Ekimi Nedir?

  Saç Ekimi Nedir? Saçlarda seyrelmenin, dökülmenin olduğu bölgere, sıkı ve yoğun olan bölgelerden alınan saç köklerinin nakledilmesi işlemine saç ekimi denir.  Saç foliküllerinin,  saç derisinde sağlıklı ve güçlü saç köklerinin bulunduğu bölgelerden, genellikle başın arka kısmından alınarak kel olan yada incelmiş tamamen açılmış bölgelere cerrahi müdahale ile aktarılması şeklinde gerçekleştirilir. Saç ekimi çağdaş cerrahi teknolojileri kullanarak saç ekimi sonrası son derece doğal görünümler elde edilebilmekte

 • Saç Mezoterapisi

  Saç Mezoterapisi Saç mezoterapisi, FDA (Amerika Sağlık Örgütü) tarafından onaylanmış, etkilerini hemen görebileceğiniz zahmetsiz tibbi bir uygulamadır.Saçlarının hızla inceldiğini ve seyreldiğini gören kadın ve erkekler bu yöntem ile daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilirler. Çok ince uçlu iğneler ile saçlı derinin içine vitamin, protein ve mineral enjekte edilir.Böylece hücresel metabolizma uyarılır ve dokular canlandırılır.