Saç Ekimi

Saç ekimi ilerleyen teknoloji ile birlikte saç kaybı yaşayanlara çok daha kolay ve pratik çözümler sunmaktadır. Son teknoloji Saç ekimi yöntemleri ile kişiler hayalindeki gür ve hacimli saçlara zahmetsiz ve hızlıca kavuşuyor. Siz de bu kişilerden biri olabilirsiniz.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi ile hem erkek hem de kadınların ortak sorunu olan kellik sorunu ortadan kaldırılmaktadır. Saç ekimi sonrası kişiler kendilerini daha mutlu hissetmektedir.

Saç ekimi, dökülen saç köklerinin geri kazanılmasının en kalıcı ve pratik yoludur. Genetik yada çevresel faktörlere bağlı olan saç dökülmesi sonucu saç köklerinin kaybolması, buna bağlı oluşan kelliğin kalıcı çözümü olan saç ekimi uzun yıllardan beri doktorların ve hastaların tercih ettiği cerrahi bir operasyondur.

Saç ekilirken foliküler ünite adı verilen saç kökü demetlerinin, verici alan yani iki kulak arkasında bulunan ense bölgesinden alınarak saçlanması istenen bölgeye nakli işlemidir. Saç ekimi sanılanın aksine komplike bir girişimdir.

Ekilen saçın doğal gözükmesi ve verici alana zarar verilmemesi girişiminin vazgeçilmezidir ve bu ekim sonrası çıkan saçların yoğunluğunu ve görünümünü etkiler. Bu nedenle alanında uzman bir ekip ve hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekir.

Saç Kökü Nedir?

Saç kökü ve greft kişilerin sıkça karıştırdığı terimlerdir. Saç kökü; kafatasında yer alan yağ dokusuna gömülü olan ve etrafı saç üreten hücrelerle çevrili saçın dip kısmını içermektedir.

Greft; saçların kökünün yer aldığı saç derisinden çıkarılan yapıdır. Her greft içerisinde en az bir en fazla 4 adet saç kökü barındırmaktadır. Greftler verici bölgeden alınıp ekim yapılacak alan için hazırlanmaktadır. Genellikle saç ekim işlemi öncesinde muayenede doktor kişinin kaç adet grefte ihtiyacı olduğunu belirler. Her kişide ihtiyaç olan greft sayısı farklılık göstermektedir. Saç ekiminde greftler genellikle en verici bölge olan ense bölgesinden alınmaktadır. Alınan greftler büyüklük, şekil ve kök sayısı açısından farklılık gösterebilmektedir.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

Saç yapısı kişiden kişiye farklılık gösteren bir terimdir. Saç yapısını kısaca özetleyecek olursak; 5 alandan oluşur. Saç yapısını oluşturan kısımlar saç, cilt, kas, kök kılıfı ve salgı bezidir. Saç yapısını oluşturan tabakalar 5 adettir. Bu tabakalar;

 • Deri bölgesi,
 • Deri bölgesinin altı
 • Destek tabakası kısmı (Aponeurosis)
 • Gevşek bağ dokusu kısmı,
 • Pericranium adı verilen dış örtü tabakasından oluşmaktadır.

Saçlı deri kafatası üzerinde farklı kalınlıklarda yer alır. Saçlı deri başın arka bölgesinde çok kalındır ancak, ön bölgede en ince halini alır. Kalınlık genellikle 8- 3 mm arasında değişir. Deri tabakası içinde aynı zamanda saç köklerini, yağ bezlerini ve ter bezlerini barındırır.

Deri altı tabakada genellikle yağ dokusu fazla miktarda bulunur, bu nedenle kilo alıp vermede deri altı yağ dokusu miktarı değişmez.  Saçlı deri fibröz bölmelerden zengindir, buda sağlamlığını oluşturur. Saçlı deride büyük damarlar ve sinirler deri altı yağ dokusunun altında bulunur.

Saçlı derinin yağ tabakasının altında ince kas ve devam eden sert tabaka bulunur.

Dördüncü tabakanın ise gevşek bir yapısı vardır ve buda diğer üç tabakadan kolayca ayrılmasını sağlar. Gevşek tabaka altındaki dış örtü tabakası ile kemiğe sıkıca yapışır ve ayrılmasını engellerken aynı zamanda kemiği de besler.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Saçın ana yapısını keratin proteini oluşturur. Keratin aynı zamanda derinin dış tabakasında ve tırnakta da bulunan ve bulunduğu yapıya sertlik ve dayanıklılık veren bir proteindir. Keratin, yüzeyinde bulunan yüksek orandaki amino asitlerden dolayı lifli yapıdadır, güçlü ve esnek bir proteindir ve yüksek miktarda sistein amino asidi içerir. Saç telinin yapısında bulunan aminoasitlerin dizilimi ve aralarındaki bağlar saçlara kıvırcık ve düz formunu verir.

Saç teli üç tabakadan oluşur:

 • İç tabaka (medulla) sadece kalın kıllarda bulunur.
 • Orta tabaka (Korteks), kılın rengini ve sertliğini sağlayan bölgedir.
 • Dış tabaka (Kutikül) ince,renksiz ve saçın orta tabakasını koruyan bölgedir.

Saç telinin deri altında bulunan kısmına kök denir. Saç kökünün altında derinin kan damarlarından ve sinirden zengin dermal papilla denen bölgesi girinti yapar. Saç kökü bu yakınlıkla beslenir. Dermal papilla da aynı zamanda hormonların etkilediği reseptör denen bölgeler bulunur. Erkeklik hormonu olan androjenler eğer genetik olarak saç köklerini etkileme ve bozma genine sahipse, bu reseptörleri etkileyerek kıl follküllünün beslenmesini bozar ve follikülün gittikçe küçülmesine neden olur. Buda çıkan saç kıllarının incelmesine ve zamanla tamamen üretiminin bozulmasına sebep olur.

Saç Telinin Kökünde Büyüme Evreleri Nelerdir?

Saç Kılının Büyüme Evreleri:

Saç folikülünde saç telinin büyümesi sürekli dönüşüm içinde olan bir süreçtir. Saç büyüme evreleri her saç folikülünde devam eder bu nedenle her saç kökü farklı evrelerde bulunur.

1 Anajen Faz: Bu faz büyüme fazıdır. Saç köklerinin yaklaşık olarak % 85’i bu alandadır. Anojen fazında olan büyüme 2- 6 yıl devam eder. Saç telleri yılda yaklaşık 10 cm uzar. 3 yıl süren bu faz sonunda yaklaşık 30 cm uzama gerçekleşir.

2 Katajen Faz: Bu faz bir geçiş dönemidir. Büyüme süreci sonrası saç kökleri 1-3 haftalık geçiş döneminde güçsüzleşir, incelir ve pigment kaybı yaşanabilir. Saçlarımızın yaklaşık %1-2 si bu fazda bulunur.

3 Telogen Faz: Saç köklerinin dinlenme fazıdır ve yaklaşık olarak 2-3 aylık bir süreçtir. Bu fazda kök kısmı kısadır ama saç deriye tutunmaya devam eder. Saçlarımızın yaklaşık %13’i bu fazdadır. Bu süreç bitince anojen fazı tekrar başlar.

Saç Ekim’i Kimlere Uygundur?

Döner bölge dediğimiz ense kısmında yeterli saç kökü bulunan herkes saç ekimine uygun birer adaydır. Eğer verici alan yani ense bölgesinde ekim yapılacak alanı kapatacak kadar yeterli kök yoksa saç ekimi uygun olmayacaktır. Böyle durumlarda ekim yapılacak bölge istenilen sıklıkta saç kökü ile kapanamayacağı için ekim yapılması önerilmez.

Saç Ekim’i Yöntemleri Nelerdir?

Sağlık teknolojisi özellikle Türkiye’de her geçen gün gelişmektedir. Günümüzde erkeklerin en fazla tercih ettiği estetik cerrahi operasyonların başında saç ekimi gelmektedir ve kullanılan belli başlı yöntemler vardır. Hangi yöntemin hangi hastada kullanılacağı işlemi yapacak olan doktor tarafından karar verilir. Her tekniğin kendi içinde artıları ve eksileri bulunmaktadır. Saç ekiminde doğru teknik kullanmak başarı oranını etkilemektedir. Doğru teknik ve uzun ömürlü bir saç ekimi için alanında uzman bir hekim ve tam donanımlı bir klinik tercih etmeniz gerekir.

Günümüz itibari ile kullanılan saçların ekim tekniklerini sıralayacak olursak;

 • FUT Tekniği,
 • FUE Tekniği,
 • DHI Tekniği,
 • DHI Plus Gold Tekniğidir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi girişimi iki farklı yöntemle yapılabilir. Birisi, FUE yani foliküler unite ektraksiyonu ve diğer yöntem ise, FUT yani foliküler unite transplantasyonu yöntemi olmaktadır.

Saç ekimi uygulaması iki farklı yöntemle yapılabilir. Birisi, FUE yani foliküler unite ektraksiyonu ve diğer yöntem ise, FUT yani foliküler unite transplantasyonu yöntemi olmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı kişinin saç kalitesine göre belirlenmektedir. İki yöntem arasındaki en önemli fark FUE yönteminde kaliteli kökler tek tek toplanır, FUT yönteminde ise verici alandan şerit halinde alınan parça ile kaliteli veya kalitesiz tüm köklerin alınmasıdır. Bu yüzden, son yıllarda FUT yöntemi yerini FUE yöntemine bırakmıştır.

Saç ekimi lokal anestezi ile 6 ila 8 saat süren bir operasyondur. Saç ekimi sırasında hasta yemek yiyebilir. İşlem oldukça konforludur. Operasyon sırasında hasta ağrı ya da acı hissetmez. Ekim sonrasında ise hekimin verdiği ilaçları kullanarak iyileşme sürecini rahat geçirebilir.

Operasyonun ilk bölümünde donör alandan saç kökleri tek tek toplanmaktadır. Hasta bu aşamada yatar durumda olmalıdır. Alınan köklerin ekilmesi için saçların ekilmesi istenen bölgeye mm’lik punch adı verilen ince bıçaklar ile kanallar açılır. Bu ikinci bölümü oluşturur. Bu bölümde hasta oturur pozisyonda olmalıdır. Böylece hasta rahatça yeme-içme ve günlük iş takibini yapabilir. Üçüncü bölümde, alınan saç köklerin yani greftlerin nakli işlemi gerçekleştirilir. Açılan kanallara çıkarılan saç kökü yani greftlerin yerleştirilmesi işlemi yaklaşık 3 saat sürer. Saç ekimi hasta konforu için oldukça rahat bir girişimdir.

Fue Saç Ekim Yöntemi Nedir?

FUE saç ekimi yönteminde saç kökleri ucu 1 mm küçük Fue motoru yardımıyla tek tek toplanır. Saç köklerinde ikili veya üçlü saç hücreleri olur. İşlem öncesinde kişiye lokal anestezi yapılır. Kişinin ihtiyacına göre tek seansta alınacak greft sayısı belirlenir. Ortalama 2000-5000 greft alınabilir. Eğer ekim yapılacak alan için daha fazla grefte ihtiyaç varsa ikinci seans yapılabilir. FUE saç ekim yönteminde donör alanda iz kalmaz.

FUE Saç Ekim’inde Kanal Açılması Nedir?

Alınan saç köklerinin saç ekilen alana yerleşmesi için köklerin yerleşebileceği boyutlarda ince kanallar açılır. Bu kanallar safir uçlu punchlar yardımı ile açılır. Bundan dolayı safir saç ekimi de denilmektedir. Saç ekimlerinde kanal açmak için safir uçlar tercih edilmektedir.

FUE Yönteminin Avantajları Nelerdir?

FUE saç ekimi doğru ve profesyonel bir ekiple uygulandığında, başarı oranı çok yüksektir. Ekim yapılan alanda kullanılan saç kökleri genetik olarak dökülmez bu nedenle ömür boyu kalıcı saçlara kavuşabilirsiniz. FUE saç ekim tekniğinin en önemli avantajlarından biri ekim yapılan saçların ömür boyu uzamaya devam etmesi. FUE saç ekim tekniği için dikişe veya bisturiye gerek yoktur. Ekim yapılan bölgede iz kalmaz. FUE saç ekim yöntemi hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir.

fut-saç ekımı

Fut Yöntemi Nedir?

Saç ekme yöntemleri arasında en çok ilgi görenlerden biri de FUT yöntemidir. Bu teknik ile en kısa sürede saç ekimi gerçekleştirilebiliyor. FUT yönteminde güçlü saç köklerine sahip olan ve ense bölümünde yer alan saçlar tercih edilir. Ensedeki saçlar bir şerit halinde cerrahi olarak çıkarılır. Geride kalan alan iz belli olmayacak şekilde saçların arasına gizlenecek şekilde dikilir. Çıkarılan bu saçlı deri farklı sayıda folikülü içerecek şekilde küçük parçalara ayrılır. Bölünen bu farklı sayıda saç folikülü içeren deri parçacıkları, saçsız olan bölgelere yine açılan kanallara özel teknikerlerle yerleştirilir.

FUT saç ekim yönteminde nakil yapılırken saçların çıkış yönü ve saç çizgisi tıpkı FUE de olduğu gibi dikkate alınmalıdır. FUT saç ekimi tekniğinde; ense bölümünden alınan saçlarda ayıklama yapıldığından dolayı, alınan saç foliküllerinin yaklaşık olarak %80-90 oranında istenen bölgeye ekilmesi gerçekleşir Saçların alındığı ense bölümünü operasyondan sonraki 10 gün alınan parça dolayısıyla ensede gerginlik hissi olabilir. FUT saç ekimi yöntemi lokal anestezi altında gerçekleşir.

FUT saç ekimi tekniği, saçlarını çok kısa kestirmeyen ve kısa zamanda ekiminin gerçekleşmesini isteyen hastalar için oldukça uygun bir seçenektir. Ayrıca donör alanı yetersiz olan ve açıklığı fazla olan kişilerde neredeyse alınan parçadaki tüm saç köklerinin kullanılabilir olması nedeni ile tercih edilen bir seçenektir. Ancak genellikle iz kaldığı ve saçlar uzun olarak kullanılmayacaksa izin görüldüğü bir alan oluştuğundan uygulandığında bunun olabileceğini bilmek gerekir. Doğru cerrahi ve dikiş tekniğinin kullanılması izin görünürlüğünü azaltacaktır.

Erkeklerde Saç Ekimi

Saç ekim tedavisinde genellikle saç ekimi isteyen erkeklerin sayısı kadınlardan daha fazladır. Özellikle ilerleyen yaşlar, çevresel faktörler, fiziksel ve ruhsal sağlık gibi nedenlerden dolayı saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir. Erkeklerin bir kısmında saç dökülme sorunu genetik nedenlerle erken yaşlarda başlayabilir. Özellikle ciddi hastalıklar geçirmek, çok fazla yabancı madde kullanımı ve genetik faktörler erken yaşlarda saç dökülmesi sorununa neden olabilmektedir.

18 yaşını geçen yetişkinlerde saç ektirmesin de bir sorun yoktur. Saç dökülmesinin başladığını fark ettiğiniz anda saç dökülmesini durdurmaya yönelik tedavileri yaptırmak dökülme sürecini uzatabilir. Ancak dökülme gerçekleşti ise sonuç çok ciddileşmeden, imkanınız var ise saç ektirme tedavisini yaptırmanızı öneririz. Erkeklerde saç dökülmesinin evresi geç olsa da saç ekimi tedavisinde başarı şansı yüksektir. Özellikle saç kökü alınarak yapılan saç ekiminde ilerleyen evrelerde bile iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Çoğu erkek 40 yaş sonrasında saç ekimi yaptırmayı tercih etmektedir. Oysa ki 18 yaş sonrası her yaşta yapılabilir. Tedavi olmak için tüm saçların dökülmesini beklemek yerine ilk evrelerde müdahale ettirmek daha doğru olacaktır. Sonuçta ekilecek saç kökleri dökülmeye dirençlidir ve ekilen saçlar diğer bölgelerden daha geç dökülecektir. Saç ekimi erkeklerde FUE yöntemi ile yapıldığında tek işlemde 5000 adete kadar saç kökü ekilebilmektedir.

Tabii ki bu sayılar hastanın durumuna ve donör alanın elverişliliğine bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir. Daha fazla kök ekilmesi gerekiyorsa çok tavsiye edilmez, çünkü kafa derisinin kanlanması bozulabilir bu da yapılan ekim işleminin başarısını etkiler. Ayrıca dolaşım bozulursa nekroz gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle saç ekiminde açık bölge için daha fazla greft gerekiyorsa iki defada ekilmesi önerilir. Böylece daha başarılı sonuçlar ortaya çıkar.

Kadınlarda Saç Ekimi

Erkekler kadar olmasa da saç dökülmesi sorununda kadınlarda artık saç ektirme yöntemine başvurmaktadır ve bilinenin aksine kadınların da başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Kadınlarda saç ekimi erkekler ile aynı teknikler ile yapılır. Saç ekimi tedavi yöntemlerinde cinsiyet ayrımı yapılmamaktadır. Hangi tedavi tekniği ile ekim yapılacağı hastanın durumu ve doktora bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kadınlarda saç dökülmesi ergenlik dönemi ile birlikte başlayan ve sıkça karşılaşılan bir durumdur. Erkeklerin aksine kadınlar saçları ile daha fazla uğraşır. Boya, ısı, şekillendirici, saç bakım ürünlerini çok fazla kullanmaları dökülmenin şiddetinin artmasına ve ilerleyen evrelerde kellik gibi sorunlara neden olabilmektedir. Genellikle kadınlar saç dökülme sebeplerini sıralayacak olursak;

 • Dengesiz ve yetersiz beslenme şekli,
 • Sinir, stres ve psikolojik sorunlar,
 • Hormon düzensizlikleri ve bozuklukları,
 • Çok fazla ısı kullanımı (fön, düzleştirici, maşa gibi),
 • Çok fazla boyatmak,
 • Gebelik dönemi ve sonrası ortaya çıkan dökülmelerdir.

Bu nedenler herkeste farklılık gösterebilmektedir.  Kadın ve erkek saç ekimi arasındaki tek fark tıraş konusudur. Erkeklerde ekim öncesi tamamen tıraş yapılır. Kadınlarda ise bu işleme gerek duyulmadan ekim tedavisi yapılmaktadır.

Kadınlarda saç ekimi işlemin süresi ortalama olarak 6 saat kadardır. Bu süre içerisinde özellikle ense bölgesinden alınan kökler dökülmenin yaşandığı alana transfer edilmektedir. Tek seansta yapılan tedavinin üç saat kadar olanı donör alandan saçların toplanmasını içerir. Diğer sürede ise sorunlu bölgeye ekim işlemi gerçekleştirilir.

Operasyon sonrası 3.gün kadınlar saçlarını temizleyebilir. Temizleme için doktorun verdiği losyon ve özel şampuan kullanılmalıdır. Temizleme yaparken kesinlikle masaj, sert darbeler, farklı şampuan veya saç kremi kullanılmamalıdır. Bu gibi hatalar saç köklerinin yeni yerine yerleşmesini zorlaştırır. Buda işlemin başarı şansını düşürür. Operasyon sonrası deride kızarıklık veya kabuklanma gibi ufak sorunlar gözlenebilir. Bu durum geçicidir. 10.günden itibaren sorunlar ortadan kalkar ve günlük hayata dönebilirsiniz.

Kadınlarda Saç Ekimi ile Alın Daraltma

Kadınlarda saç ekiminin en çok tercih sebebi geniş alındır. Geniş alın görünümü hem saçların şekillenmesini engeller hem de yüze uzun ve dengesiz bir görünüm verir. Alın daraltma için yapılan saç ekiminde alındaki saç çizgisi yeniden belirlenir. Saçların çıkış yönü, ne tarafa ayrılacağı istek doğrultusunda ayarlanır ve ekim bu istekler gözetilerek yapılır.

Alın daraltmada tercih edilen saç ekim tekniği FUE saç ekimidir ve sonrası çıkan saçlar diğer saçlardan ayırt edilmez ve herhangi bir şekilde belli olmaz. Tıpkı diğer saçlarınız gibi tüm saç boya veya şekillendirme işlemlerini saç ekim süreci bittikten saçlar uzadıktan sonra uygulayabilirsiniz.

Alın Saç Sınırı Belirlenmeden Önce Yüz 3 Eşit Bölüme Ayrılabilir:
 • 1- Çene bitişi ile burun dudak tabanı arasındaki mesafe
 • 2- Kaşların arası ile burun dudak tabanı arasındaki mesafe
 • 3- Kaşların arası ile ön saç sınırı arasındaki alın yüksekliği

Orantılı bir yüz yapısında bu üç mesafenin eşit olması yüzü dengeli ve güzel görünmesini sağlar. Saç ekiminde saç sınırı oluşturulurken bu değerler gözetilerek, ortalama bir değer alınabilir.

Saç sınırı kaşlar arası mesafeden genellikle 7-11 cm yukarıda olarak planlanır. Ancak burada kişinin istekleride gözetilerek saç alın çizgisinin başlama yerine ortak karar verilmelidir. Ön orta hat belirlendikten sonra şakak bölgesi girintisi belirlenmelidir. Bu bölge kadınlarda daha yuvarlak devam ederken erkeklerde daha derin bir içe giriş beklenir.

Saç ekim yönü

Saç Ekim Yönü Ne Olmalıdır?

Saç ekim yönü saç ekimi sonrasında doğal görünümün yakalanması açısından önemlidir.

Kanal açılırken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 • Kanalların açıları mevcut saçların yönü ile uyumlu olmalıdır. Saç kökleri mevcut yönünde ekildiğinde uzasa da var olan saçlar ile uyum içinde olur.
 • Kanalların açıları, ekim yapılan bölgenin yapısı ve saç açıklığı ön görülerek yapılır. Ön saç çizgisinin bulunduğu açıklık alanda kanal açısı 30 derece ve öne doğru, şakak bölgesinde 45 derecelik açı ile öne ve her iki yana doğru olacak şekilde açılmalıdır. Başın tepe bölgesi ise özellikle çok önemlidir, bu bölgede saçların çıkış yönü değişkenlik gösterir. Bu bölgede de mevcut saçların yönleri ve açıları takip edilmesi sonuçların doğal görünmesini sağlar. Eğer tepe bölgesi tamamen kelse hafif dışa doğru ve tam ortada öne doğru ve 30 – 45 derecelik açılarla kanalların açılması önerilmektedir. Tepenin arka alt kısımlarında ise saç yönleri aşağıya doğru açıları düşerek dönmektedir.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Saç ekiminin avantajlarını maddeleyecek olursak;

 • Kişiler yeni görünümleri ile daha özgüvenli hissederler.
 • Tam İyileşme süreci 1 yıldır. 1 yıl sonrasında saçlar doğal bir şekilde uzamaya devam eder.
 • İyileşme sürecinden sonra kimse saç ektirdiğinizi anlamayacaktır.
 • Saç ekimi kalıcı ve ömürlük bir uygulamadır.
 • Verici alanda yeterli saçı olan herkes için uygundur.

Saç Ekiminin Dezavantajları Nelerdir?

Her tedavide olduğu gibi saç ekiminde de tedavi sırasında veya sonrasında yaşanan bazı dezavantajlar bulunmaktadır. Tabi ki bu riskler işlemi yapan doktorun profesyonelliği ve kullanılan tekniklerin doğruluğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Bunlar;

 • Maliyetinin fazla olması bir dezavantajdır. Fakat tedavi sonrası sonuç uzun ömürlü olduğu için harcanan maliyet buna değmektedir. Bu işlem sizin sağlığınız ile ilgilidir ve sonuçlar kalıcıdır.
 • Deride kızarıklık, kabuklanma gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Fakat bu sorunlar zamanla tamamen iyileşecektir.
 • Öngörülen zamanda yeni saçlar çıkmayabilir. Süreç uzayabilir.
 • Saç dökülmesi gereğinden fazla olabilir ve ekilen alanda tekrar saç çıkması gecikebilir.
 • İyileşme süresi diğer tedavi yöntemlerine göre daha uzundur. Toplamda 1 yıl sonunda doğal görünümde saçlar çıkmış ve tedavi süreci sona ermiş olacaktır.

saç ekimi

Saç Ekimi Sonrası Neler Olur?

Saç ekiminden sonra ilk üç gün boyunca hastanın ense bölgesi bandajla sarılır, ekim yapılan alan ise açık bırakılmalıdır. Ekimden sonra hafif kanamalar görülebilir, normaldir. İkinci günden itibaren kabuklanmaya başlar. Saç ekimi yapılan alana ilk günler dokunmamak gerekir, bunun yanı sıra bandajlı ense bölgesinin üzerine yatabilirsiniz. Ekilen saç foliküleri çevre deriden beslendiği için korunması ve baskıya neden olacak bir şey yapılmaması önerilir.

Saç ekimi sonrası ekim yapılan bölgede 8-10 gün süren ince kabuklanmalar olabilir. Bu kabuklar kepek görünümündedir ve yıkadıkça kabuklanma yok olacaktır.10. günün sonunda bu kabuk görünümü tamamen kaybolur. Kabuklanma döneminde şapka ile işlem yapılan bölgeyi dış etkenlerden korumak önemlidir. Ancak bu şapka herhangi bir baskıya neden olmayacak şekilde olmalıdır. Sadece güneşe çıkarken giyilmesi önerilir. Onun dışında ekim alanının açık bırakılması iyileşmeyi hızlandırmak açısından önemlidir.

Operasyondan sonraki süreçte şok dökülme görülür. 2. hafta ile 2. Ay arasında ekilen saçlarda dökülme yaşanır, bu çok normaldir. Ekim yapılan alanda tek tük saçlar kalır. Bazı saç köklerinin ufak ufak yeni saçlar çıkardığı görülmektedir. Zaman zaman kafada uyuşukluk ve hissizlik yaşanabilmektedir. Ancak bu süreç geçicidir ve moral bozmaya gerek yoktur.

İlk üç aydan sonra şok dökülme süreci geçer, ekilen saçlar çıkmaya ve uzamaya başlar. İlk başta yeni çıkan saç telleri kıvırcık veya dalgalı olduğu görünebilir. Yeni çıkan saç tellerinin adapte sürecinden dolayı bu durum normaldir. Saç telleri 6 ay ile 1 sene içinde düzelme yaşayacaktır.

Hangi Aylar Saç Ekimi İçin Uygundur?

Saç ekimi istenilen mevsim ve ay yaptırılabilir. Bilinenin aksine yaz aylarında da yaptırılabilir. Ancak güneş ışığından korumak önemlidir. Ekimin hemen sonrasında bir süre denize girilmez ve güneşe çıkılmaz.

Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi İçin Yaş Sınırı Nedir?

Yaş sınırı 18 yaş ve üzeridir. Genellikle hastalar 25-40 yaş arasında bu işlemi yaptırmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Özel Losyon ve Şampuan Kullanmak Şart Mıdır?

Tedavi sonrası mutlaka uzmanın önerdiği saç şampuanı ve losyonu kullanılmalıdır. Losyon sürülüp 1 saat beklendikten sonra saçı şampuan ile yıkamak gerekmektedir. Farklı şampuanlar kullanmak iyileşmeyi geciktirir ve başarı oranını düşürür.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama videosunu izlemek için tıklayınız.

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Saç Ekimi Tedavisi Sadece Erkeklere mi Yapılır?

Saç ekim tedavisi hem erkek hem de kadınlara yapılır. Tedavide erkeklerden farklı olarak kadınlarda saç tıraşlama işlemi yapılmamaktadır.

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Görülür?

Saç ekimi işleminden 6 aydan sonra kişi tamamen iyileşmiş olur. İlk 3 ay içinde yeni saçlar çıkmaya başlar. Sizde yeni dolgun ve gür saçlarınızın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Saç Ekimi Başkasından Alınan Saçlar ile Yapılır mı?

Sadece kendi saç kökleriniz ile yapılır. Herhangi bir yakınınızdan alınan saç kökleri ile ekim yapılmaz. Komplikasyona neden olmak dışında bir sonuç görülmez.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları kullanılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Saç Ekimi uygulaması fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA