Saç Ekimi

Kellik Kaderiniz Olmasın!

Saç Ekimi ile Eski Halinize Geri Kavuşun.

Günümüz teknolojisiyle birleşen saç ekimi, saçı dökülen kişilere artık kolay ve pratik çözümler sunabiliyor. Saçları dökülen kişiler saç ekimiyle hayallerindeki gür ve hacimli saçlara kısa sürede kavuşuyor. Siz de bu kişilerden biri olabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ NEDİR?

Saç ekimi, yok olmuş saç köklerini geri kazanmanın kalıcı çözümüdür. Kalıtsal ya da dış etkenlere bağlı olan saç dökülmesi sonucu saç köklerinin yok olması, buna bağlı oluşan kelliğin kalıcı çözümü olarak 90’lı yıllardan beri cerrahlar ve hastalar tarafından tercih edilen cerrahi girişimdir. Saç ekimi foliküler ünite verilen saç kökü demetlerinin verici alan yani iki kulak arkasında bulunan ense bölgesinden alınarak saçlanması istenen bölgeye nakli işlemidir. Saç ekimi sanılanın aksine komplike bir girişimdir. Ekilen saçın doğal gözükmesi ve verici alana zarar verilmemesi saç ekimi girişiminin vazgeçilmezidir. Bu yüzden konusunda uzman bir ekip ve doktor ile gerçekleştirilmesi gerekir.

Saç ekimi kimlere uygundur?

Verici alan yani iki kulak arkasında kalan ense bölgesinde yeterli saç kökü olan her birey saç ekimi için uygun bir adaydır. Verici donör bölgelerin istenilen düzeyde kel bölgeyi kapatacak durumda olmayan kişilere saç ekimi yapılması uygun değildir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

blank Saç ekimi girişimi iki farklı yöntemle yapılabilir. FUE yani foliküler unite ektraksiyonu ile saç ekimi ve FUT yani foliküler unite transplantasyonu yöntemi olarak ikiye ayrılır. Hastanın saç kalitesine göre belirlenebilen bu iki yöntem arasındaki en önemli fark FUE yönteminde motor yardımıyla köklerin tek tek alınması, FUT yönteminde ise verici alandan şerit halinde alınan parça ile kaliteli ve ya kalitesiz tüm köklerin alınmasıdır. FUT yönteminde ensede alınan parça sonucu bir iz kalır. Fakat FUE yönteminde bu iz kalmaz ve kişiyi rahatsız edecek bir görüntünün oluşması engellenir. Bu yüzden, 90’lı yılların başında kullanılan FUT yöntemi ile saç ekimi yerini FUE yöntemine bırakmıştır.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılan 6-8 saat süren bir girişimdir. Operasyon sırasında hasta yemek yiyebilir ya da televizyon izleyebilir.  Girişim sırasında hasta kesinlikle ağrı ya da acı hissetmez. Saç ekimi sonrasında da doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak içildiğinde acı ya da ağrı olmayacaktır.

Operasyonun ilk bölümü verici alandan saç köklerinin toplanması seansıdır. Hasta girişin ilk bölümünde yatar durumda olmalıdır. Alınan köklerin yerleştirilmesi için saçlanması istenen bölgeye mm’lik punchlarla kanallar açılır. Bu ikinci bölümü oluşturur. Bu bölümde hasta ortopedik koltukta oturur pozisyonda olmalıdır. Bu yüzden hasta rahatça yemek yiyebilir, televizyon izleyebilir veya bilgisayarıyla günlük işlerini takip edebilir. Üçüncü bölümde, alınan saç köklerin yani greftlerin nakli işlemi gerçekleştirilir. Açılan kanallara çıkarılan saç kökü yani greftlerin yerleştirilmesi işlemi yaklaşık 3 saat sürer. Saç ekimi hasta konforu için oldukça rahat bir girişimdir.

Fue yöntemi nedir?

blank Fue saç ekiminde saç kökleri mikro motorla silindirik uçlar yardımıyla tek tek toplanır. Greft, yani saç köklerinde ikili veya üçlü saç hücreleri olur. Hastaya önce lokal anestezi yapılır. Hastanın saçsız alandaki ihtiyacına göre ve saçlı bölgedeki saç yoğunluğuna göre bir seansta 2000-5000 greft alınabilir. Eğer hastanın bundan fazla grefte ihtiyacı varsa ikinci seans yapılabilir. FUE yönteminde verici alanın zarar görmemesi için çok dikkatli çalışılmalıdır. Fue yönteminde verici alanda iz kalmaz. Saç ekimi öncesi, saç tıraş edilir ve istenirse vücuttaki kıllar ve sakaldan alınan kökler de saç ekiminde kullanılabilir.

Fue yönteminin avantajları nelerdir?

Fue saç ekimi doğru ve profesyonel bir ekiple uygulandığında, başarı oranı çok yüksektir. Ekim yapılan alanda kullanılan saç köklerinin genetik olarak dökülmeme özelliği bulunduğu için yaşam boyu kalıcı saçlara kavuşabilirsiniz. Fue tekniğinin en önemli avantajlarından biri ekim yapılan saçların ömür boyu uzamaya devam etmesi. Fue tekniği için dikişe veya bisturiye gerek yoktur. Ekim yapılan bölgede iz kalmaz. Fue yöntemi hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir.

Fut yöntemi nedir?

Saç ekme yöntemleri arasında en çok ilgi görenlerden biri de Fut yöntemidir. Bu teknik ile en kısa sürede saç ekimi gerçekleştirilebiliyor. Fut yönteminde saç ekimi yapılırken güçlü saç köklerine sahip olan ve ense bölümünde yer alan saçlar tercih edilir. Ensedeki saçlar bir şerit halinde çıkarılır. Çıkarılan bu saçlı deri farklı sayıda folikülü içerecek şekilde parçalara ayrılır. Bölünen bu deriler, saçsız olan bölgelere özel teknikerlerle yerleştirilir. Fut yönteminde nakil yapılırken saçların çıkış yönü ve saç çizgisi dikkate alınmalıdır. Fut tekniğinde; ense bölümünden alınan saçlarda ayıklama yapıldığından dolayı, alınan saçların yaklaşık olarak %80 oranında ekilme gerçekleşir

Saçların alındığı ense bölümünün mikrop kapmaması için dikiş atılır. Saç ekiminden sonraki 10 gün alınan parça dolayısıyla ensede gerginlik hissi olabilir. Fut yöntemi lokal anestezi altında gerçekleşir. Fut tekniği, saçlarını çok kısa kestirmeyen ve kısa zamanda saç ekiminin gerçekleşmesini isteyen hastalar için oldukça uygun bir seçenektir.

Saç ekiminden sonra neler olur?

Saç ekiminden sonra ilk üç gün boyunca hastanın ense bölgesi bandajla sarılıdır, ekim yapılan alan ise açık bırakılmalıdır. Saç ekiminden sonra hafif kanamalar görülebilir, normaldir. İkinci günden itibaren kabuklanmaya başlar. Saç ekimi yapılan alana ilk günler dokunmak yasaktır, bunun yanı sıra bandajlı ense bölgesinin üzerine yatabilirsiniz. Saç ekimi sonrası hasta işlem yapılan bölgede 8-10 gün süren ince kabuklanmalar olabilir. Bu kabuklar kepek gibi görünen ve yıkandıkça kaybolan kabuklar olacaktır. 10. günün sonunda bu kabuklar tamamen kaybolur. Kabuklanma döneminde şapka işlem yapılan bölgeyi dış etkenlerden korumak önemlidir.

Saç ekimi sonrasında süreçte şok dökülme görülür. 2. hafta ile 2. Ay arasında ekilen saçlarda dökülme yaşanır, bu çok normaldir. Ekim yapılan alanda tek tük saçlar kalır. Bazı saç köklerinin ufak ufak yeni saçlar çıkardığı görülmektedir. Zaman zaman kafada uyuşukluk ve hissizlik yaşanabilmektedir.

İlk üç aydan sonra şok dökülme süreci geçer, ekilen saçlar çıkmaya ve uzamaya başlar. İlk başta yeni çıkan saç telleri kıvırcık veya dalgalı olduğu görünebilir. Yeni saç ekiminden çıkan saç tellerinin adapte sürecinden dolayı bu durum normaldir. Saç telleri 6 ay ile 1 sene içinde düzelme yaşayacaktır.

Hangi aylar saç ekimi için uygundur?

Saç ekimi istenilen mevsim ve ay yaptırılabilir. Bilinenin aksine yaz aylarında da saç ekimi yaptırılabilir. Deniz tatiline kesinlikle engel değildir. Deniz ve güneş saç köklerini besleyeceği için saç ekiminin yaz aylarında yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Saç ekimi sonucu ne zaman görülür?

saç ekimi Saç ekim işleminin izleri 6 aydan sonra silinmeye başlar. Saç ekimi işleminden sonra saçlar ilk 3 ay içerisinde çıkmaya başlar. Yeni saçlarınıza ilk altı ay içinde alışacak, gür saçlarınızın keyfini çıkarmaya başlayacaksınız. Nihai sonucu ise 9 – 12 ayda görebiliriz.

Saç Ekimi fiyatı hakkında bilgi alabilir miyim?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Saç Ekimi uygulaması fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA

Konu: Saç Ekimi

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

SAÇ EKİMİ

Bir Sorunuz mu Var ?

Liposuction (yağ aldırma) uygulamaları hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas

BİZİ TAKİP EDİN

Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Diğer Tedaviler