Burun dolgusu, genellikle burundaki estetik problemleri düzeltmek amacıyla tercih edilen bir hyaluronik asit içerikli estetik uygulamadır. Bu işlem, rinoplasti ameliyatına kıyasla daha kolay, pratik ve ekonomik bir alternatif sunar.

Hyaluronik asit, doğal olarak vücutta bulunan bir maddedir ve genellikle cilde hacim kazandırmak, kırışıklıkları gidermek veya burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için kullanılır.

Burun dolgusu işlemi, genellikle enjeksiyon yoluyla gerçekleştirilir. Bu enjeksiyonlar, burundaki sorunun türüne ve hastanın bireysel ihtiyaçlarına göre özel olarak planlanır.

Uygulama sırasında kullanılan dolgu malzemesi, burun yapısına, derisine, kıkırdak ve kemik yapısına uygun bir şekilde seçilir. Bu sayede, doğal bir görünüm elde edilirken, burundaki istenmeyen konturlar düzeltilir.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun, yüzümüzün tam ortasında bulunan ve yüz güzelliğinin en önemli aktörlerinden biridir. Burun yapısındaki bozukluklar kişinin özgüvenini yitirmesine neden olabilmekte, aynı zamanda toplumda yer edinmesini etkileyebilmektedir.

Yüz hatlarıyla uyum içinde olan bir burun yapısı yüz güzelliğini arttırarak kişinin ifadesini daha anlamlı hale getirebilmektedir.

Burun estetiği isteyen ama burun ameliyatı olmak istemeyen kişiler için burun dolgusu önerilir. Cerrahi özelliği olmayan buruna dolgu işlemleri, en çok burunda kemeri olan veya ucu düşük olan burun yapıları için uygundur.

Burnu çok ince olan kişiler, dolgu ile burun kalınlaştırılıp daha kusursuz görünmesini sağlayabilirler.

Burun dolgusu kişinin yüz hattına uygun olarak yapılmalıdır. Kadın ve erkeklerde burun yapısı ve burun ucu farklı olduğu için buruna kullanılan dolgu miktarı da buna göre ayarlanır.

Burun dolgusu ile burunu büyütmeyecek sadece kusurları düzeltecek şekilde yapılmalıdır. Burun dikleşmesi de yine buruna dolgu ile mümkündür.

burun dolgusu 3Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulama işleminden önce doktordan muayene randevusu alınarak ön görüşme yapılır. Hastanın burnunda yapmak istediği değişiklikler ya da hayal ettiği burun şekli dinlenir ve ihtiyaca yönelik uygulama yapılır.

Burun dolgusundan hemen önce burun, uygulamaya hazırlanır. Anestezi etkili krem buruna sürülerek burnun uyuşması sağlanır.

Anestezi etkili kremin etki etme süresi yaklaşık 25-30 dakikadır.

Sonrasında burnunuzun yapısına uygun olarak dolgunun hangi bölgelere uygulanacağı doktor tarafından belirlenir ve seçilen bölgelere çok ince uçlu iğneler aracılığıyla enjekte edilerek burnunuzun daha kusursuz görünmesi sağlanır.

Dolgu uygulaması genellikle 15-30 dakika sürer. Uygulamadan hemen sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Burnunuzdaki minimal kızarıklık bir iki saat içinde geçecektir.

Burun Dolgusu Kimlere Uygundur?

Burun dolgusu, anestezi alamayan, ameliyat düşünmeyen veya henüz karar verememiş olan kişiler için uygundur. Aynı zamanda burundaki kusurları burun ameliyatı ile düzeltmek isteyen ancak doktoru tarafından izin verilmeyen ya da ameliyattan çekinen hastalar için en uygun müdahale yöntemi olma özelliğindedir.

Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak üretilir ve bulunur. Hyaluronik asit kullanımının kişiye hiçbir alerjen etkisi olmaması nedeniyle tercih edilen ve sonuçlarından memnun kaldığımız bir dolgu maddesidir.

Burun ameliyatının nasıl görüneceğini merak eden, burnunda geçici bir değişiklik isteyen kişiler için burun dolgusu en güzel çözümdür.

Ameliyat olmak isteyen ancak aklındaki sorulara yanıt almamış kişilerde de ön planlama olarak yapılabilen dolgu işlemi hasta memnuniyetini karşılamaktadır.

Burun ameliyatı yaptırdıktan sonra rötuşa ihtiyaç duyan kişiler için de burun dolgusu uygulanabilir. Burun ameliyatından sonra beliren çöküklükler için tekrar ameliyat olmak yerine buruna dolgu yaptırarak daha ekonomik ve doğal bir şekilde burun şekillendirilebilir.

Buruna dolgu uygulaması, burun ameliyatına göre çok daha ekonomik olduğu için birçok hasta tercih etmektedir.

Burun ameliyatından sonraki iyileşme sürecini beklemek istemeyen, hızlı bir şekilde ayağa kalkmak isteyen kişiler, burun dolgusu ile istedikleri sonuca rahatça erişebilir.

Burun Dolgusu Kimlere Yapılmaz?

Burun dolgusu burnu büyük olan kişilere ve burun eğriliği olan kişilere yapılmaz. Burun dolgusu zaten bir hacim içerdiğinden burnu dahada büyütebilir. Burun eğriliği minimal olanlarda kısmen simetri sağlasa da eğrilik fazla ise düzeltilemez.

Burun Dolgusu 2Burun Dolgusu Nereye Yapılır?

 • Dolgunun en fazla kullanıldığı bölüm, burun üzerindeki mevcut kemerli yapıdır. Burun üstündeki kemiğin üst, alt ve kenar bölümlerine yapılan uygulamayla kemer görünümü gizlenir, burun üstü düz bir hat görünümünde olur.
 • Burun uç kısmına uygulanan hyaluronik asit dolgu maddesiyle burun ucu kaldırılarak kemer noktasının üzerine çıkarılmaktadır. Kalkık burun ucu kişiye sempatik bir hava katmaktadır.
 • Burun asimetrilerinin düzeltilmesinde dolgu kullanılır ve burun şekilsizliği gereken bölgelerde düzeltilerek eşitlenir.
 • Çarpma ya da darbe etkisiyle burun üzerindeki deformasyonların giderilmesinde dolgu kullanılır.
 • Çeşitli hastalıklar ya da genetik faktörlerden dolayı burun üzerindeki doku kayıplarında, burun çökmelerinde ya da burun düşmesinde dolgu uygulamasıyla çöküklük giderilmektedir.
 • Burun yapısında cerrahi müdahale gibi köklü değişiklikler yapmak istemeyen kişiler için ideal bir seçimdir.

Burun Dolgusu Fiyatları

Burun dolgusu fiyatları yapılan dolgu miktarına göre değişiklik gösterir. Burun dolgusu fiyatları kullanılan dolgu markası ve doktorun tecrübesine göre farklı fiyatlandırılabilir.

Burun Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Burun dolgusundan sonra iyileşme süreci oldukça konforlu geçer. Normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Dolgu yaptırdıktan sonra şişlik veya morluk görülmez. Evde istirahat gerektirecek bir durum oluşmamaktadır.

Estetik prosedürler arasında dolgu uygulaması hasta memnuniyetinin en yüksek yaşandığı müdahale özelliğindedir.

Doktorunuz dolgu sonrası size dolgu yapılan bölgelere masaj uygulaması önerebilir. Bunun yapılması dolgu şeklinin oturması için önemlidir.

Burun Dolgusu Kalıcı mıdır?

Burun dolgusunun etkileri geçicidir ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de 16 ila 18 ay arasında olmaktadır. Sürenin sonunda dolgu erir, burun eski doğal haline döner.

Burun dolgusunun etkileri sizlere burun ameliyatının provası niteliğinde olacaktır. Dolgudan sonra dilerseniz tekrar dolgu yaptırabilir veya burun ameliyatı olabilirsiniz.

Rinoplasti Sonrası Burun Dolgusu Yapılabilir mi?

Burun estetiği en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alır ve burun şeklini yeniden yapılandırmak için uygulanır. Ancak tüm bunlara rağmen burun estetiğinde istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

Böyle durumlarda revizyon ameliyatları ya da burun dolgusu ile sonuca müdahale edilmesi gerekebilir.

Fakat bu noktada önemli olan revizyon amaçlı burun dolgusu yaptırmadan önce burun estetiğinden kaynaklı olarak ortaya çıkan ödemin(şişliğin) geçmesi beklenmelidir. Yeni burun şeklinin oturduğu bu süreç bir yılı bulabilir. Burun dolgusunu bu süreden sonra yapmak uygundur.

Burun Dolgusu Riskli mi?

Burun bölgesi kan damarlarının burundan beyne doğru bir geçişi olduğundan riskli bir bölgedir. Bu konuda uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığında körlüğe kadar giden riskler içerir.

Bu nedenle mutlaka bir uzman tarafından doğru bir içerikle burun dolgusu enjeksiyonu yapılmalıdır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Burun Dolgusuyla mı Yapılır?

Burun dolgusu ameliyatsız burun estetiği olarak bilinir. Burun estetiğinde ameliyatsız olarak yapılabilecek en uygun ve etkili uygulamadır. Burun dolgusu her buruna estetik için uygulanmayabilir, özellikle bazı kusurların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Burun Dolgusu Burnu Büyütür mü?

Burun dolgusu için genellikle 1 ml dolgu yeterli olacaktır. Ancak sonuçta bu 1 ml burun bölgesinde bir alan kaplar, bu nedenle gereğinden fazla kullanılmamalıdır.

Normal boyutlu burunlarda kusurları gizlemede dolgu oldukça etkilidir ve hatta kusurlar gizlenince burun daha dengeli göründüğünden küçük görünebilir. Büyük burunlarda bu dolgu burnu daha da büyüteceğinden uygulanması doğru olmaz.

KAYNAK

 • Facial vascular danger zones for filler injections. Wollina U, Goldman A. Dermatol Ther. 2020 Nov;33(6):e14285. doi: 10.1111/dth.14285. Epub 2020 Sep 18. PMID: 32902108 Review.
 • Filler Rhinoplasty. Raggio BS, Asaria J. 2022 May 1. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–.PMID: 32119468
 • Nose Tip Elongation and Elevation: A Novel Filler Injection Technique. Yu AY. Aesthet Surg J. 2022 May 18;42(6):660-676. doi: 10.1093/asj/sjac006. PMID: 35028658
 • An adverse reaction after hyaluronic acid filler application: a case report.Vidič M, Bartenjev I.Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat. 2018 Sep;27(3):165-167. PMID: 30244271
 • Superficial Nasal Filler Injections-How I do It. Swift A, Remington K, Frank K, Cotofana S. Facial Plast Surg Clin North Am. 2022 May;30(2):183-191. doi: 10.1016/j.fsc.2022.01.012. PMID: 35501056