Kalça bölgesinde her iki yanda görünüm açısından çöküklük olmasına Hip Dips denilmektedir. Hip dips günümüz estetik teknikleri ile kolayca düzeltilebilmektedir.

Genetik faktörlerden dolayı her bireyin fizik yapısı farklıdır. Bazı kişilerde doğuştan anatomik olarak farklılıklar vardır. Hip dips  kalça kemiklerinin yerleşimi nedeni ile kalça yanlarında oluşan çöküklüğe denir.

Estetik açıdan istenmeyen bir görüntüye neden olan bu sorun kadınların dar giyinmesine engel olmaktadır. Özellikle bikini, mayo, tayt giyerken kalça kenarındaki kısımların kötü görüntüsü özgüven kaybına neden olabilmektedir.

Kalçanın başlangıç yerinden oluşan ve yapısal bir varyasyon olan hip dips gelişimsel bir görünümdür. Kalça ekleminin yapısal durumu ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır.

Hip Dips Nedir?

Hip dips, kalçanın her iki yanında görülen çukurlaşmadır ve bu görüntünün meydana gelmesinin nedeni kalça ekleminde yer alan kemik ve kasların pozisyonu ile ilgilidir. Sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmaz sadece görsel olarak rahatsız edici olabilir.

Hip Dips kalça ekleminde bulunan ve büyük bir kemik olan iliak kemiğin altında yer alan deriye gereğinden fazla bir şekilde çıkıntı yapması nedeniyle meydana gelir.

Kemiğin deriye doğru çıkıntı yapmasından dolayı hemen altında ortaya çukur bir görüntü çıkar. Bu da hip dips görüntüsünün meydana gelmesini sağlar.

Bir anomali ya da hastalık değildir, daha çok estetik açıdan kötü bir görünüme neden olan bu durumu fark etmek için dar kıyafetler giyip aynada kendinizi kontrol edebilirsiniz.

Eğer tayt giydiğinizde yan kısımlarda birden fazla kıvrım veya çukur görüntüsü var ise hip dips sorunu vardır. Genellikle kalça bölgesi kadın anatomisinde yuvarlak bir görüntüdedir. Fakat bu sorunun olduğu kişilerde çökük ve çukur bir görüntü kendini göstermektedir.

hip dipsHip Dips Nasıl Tedavi Edilir?

Estetik hip dips görüntüsünü düzeltmek isteyen kişiler bu sorunu çözmek için spordan ve estetik cerrahiden yardım alabilir.

Hip dips sorununu düzeltmek için ameliyat dışında farklı yöntemler de vardır. Belli başlı egzersizler ve doğru beslenme ile de sorun bir miktar çözülebilir.

Eğer çukur görünümü çok fazla ise bu durumda cerrahi ile tedavi etmek gerekmektedir. Plastik cerrahi sayesinde sorunlu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılarak anatomik görüntü düzeltilebilmektedir.

Hip dips cerrahisi öncesinde sorunun boyutunu belirlemek ve kişinin genel sağlık durumunu gözden geçirmek için fiziki muayene yapılmaktadır.

Fiziki muayenede kişinin fiziği göz önünde tutularak kalçasında var olan görünüm sorunları belirlenir. Sonrasında ise nasıl düzeltileceği ile ilgili detaylar kişiye anlatılır. Ayrıca kişinin ameliyata uygun olup olmadığını belirlemek için belirli testler yapılmaktadır.

Hip Dips Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Fiziki muayene sonrasında kişi eğer ameliyata uygun ise operasyon planlanır. Ameliyat sırası ile şu aşamalarda gerçekleşir;

  • İlk olarak hastaya genel anestezi uygulanır.
  • Anestezi sonrasında enjekte edilecek olan yağın alınması gerekir. Enjekte edilecek yağ çukur görüntüsünün üst ve altında yer alan bölgelerden yuvarlak görünümü sağlayacak şekilde alınmaktadır. Yeterli yağ elde edilene kadar liposuction yapılır.
  • İstenmeyen bölgelerdeki fazla yağ alındıktan sonra hipdips oluşan bölgeye transfer edilir.
  • Eğer kişinin bu bölgesinde yeterli yağ yok ise bel, basen, kalça veya karın bölgesinden de transfer edilecek yağlar alınabilir.
  • Ne kadar yağ transfer edileceğine kişinin durumunu baz alarak doktor karar vermektedir.
  • Ameliyat ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir.
  • Sonrasında herhangi bir dikiş atılmamaktadır. Çünkü yağ enjeksiyonunda kesi atılmaz. İnce uçlu bir araç veya enjektör ile işlem yapılmaktadır.
  • Ameliyat sona erdikten sonra korse giydirilir.
  • Ameliyat ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir.

hip dips

Hip Dips Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

Hip dips ameliyatı sonrası iyileşme döneminde korse kullanımı oldukça önemlidir.

Hip dips ameliyatından hemen sonra giyilen korseyi bir ay kadar kullanmanız gerekmektedir. Korse vücudun doğru şekillenmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca bu bölgeye transfer edilen yağların düzgün bir şekilde bölgede durmasını sağlamaktadır. Korse kullanmadığınız takdirde tekrardan aynı sorunu yaşayabilirsiniz.

Ameliyattan sonra günlük hayata dönmeden önce mutlaka 4-5 gün dinlenmeniz gerekmektedir.

Spor, yüzme, egzersiz gibi aktivitelerin bir ay boyunca yapılmaması gerekir. 1 ay sonrasında tekrardan düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yapabilirsiniz.

Eğer kişinin çukuru çok fazla ise bir ikinci operasyon ile tekrardan yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir.

İyileşme sürecinde çok fazla yağlı, karbonhidratlı ve şekerli besinler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile vücut şeklinizi koruyabilir, egzersizler ile formda kalabilirsiniz. 4-5 günlük istirahat sonrasında günlük ve iş hayatınıza dönebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında bölgede kızarıklık, şişme, morluk gibi komplikasyonların oluşması normaldir. Bunlar geçici ve doğal komplikasyonlardır. Komplikasyonlar geçmez ve ödem artar ise mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Hip Dips AmeliyatıFiyatları Nedir?

Hip dips ameliyatı fiyatları iki operasyonu içermektedir; liposuction ve yağ enjeksiyonu. Bu nedenle fiyatlar bu uygulamaya göre belirlenir.

Hip dips düzeltme sırasında kalça büyütme ve bel  ve göbek inceltmede yapılabilir. Hip dips ameliyatı bir vücut estetiğidir. Bu konuda tecrübeli doktorların ve tam donanımlı hastanelerin fiyatları ameliyat fiyatlarını etkileyebilir. En doğru fiyat bilgisi muayene sonrasında belirlenir.

Hip Dips Hakkında Sıkça Sorulanlar

Hip Dips Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Nedir?

Estetik operasyonların hepsinde yaş sınırı +18’dir. Hip dips operasyonu için yaşınızın +18 olması gerekir.

Erkekler de Yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir. Hip dips sorunu genellikle kadınlarda görülse de erkekler de de görülebilmektedir. Estetik görüntüsüne dikkat eden erkekler de hip dips operasyonunu kolayca yaptırabilir.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Yaptırılır mı?

Hayır yaptırılmaz. Oldukça risklidir. Hamilelik ve emzirme dönemi sona erdikten sonra yaptırılmalıdır.

Hip Dips Düzeltme İçin Enjekte Edilecek Yağlar Nereden Alınır?

Genellikle bel, basen, bacak, göbek bölgelerinden alınmaktadır. Eğer tek bir bölgede yeterli yağ yok ise birden fazla alandan yağ hücresi alınabilmektedir.

Hip Dips Neden Oluşur?

Bu sorunun tek cevabı genetiktir. Hip dips sorunu genetik yapıdan kaynaklanır.

Ortaya Çıkan Sonuç Kalıcı Mıdır?

Evet kalıcıdır. Bu bölgeye transfer edilen yağlar oraya tutunur ve uyum sağlar. Ortaya çıkan genel görüntü yıllar boyunca korunur.

Eğer kişide çukurluk çok fazla ise tam sonuç birden fazla seans ile yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir. Bu operasyonun nasıl yapıldığına buradan ulaşabilirsiniz.

Hip Dips Ameliyatı Riskli Midir?

Uzman doktor ve doğru teknikler ile yapıldığı sürece riskli değildir. Hip dips operasyonunda alınan yağ miktarı oldukça önemlidir. Eğer donör bölgeden fazla yağ alınır ise o bölgede deformasyonlar meydana gelir. Bu da daha kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur.

Hip Dips Ameliyatı ile Kalça Şekillendirmek Mümkün Müdür?

Evet mümkündür. Operasyon sayesinde kalçanın yan kısımlarındaki kötü görüntü düzeldiği için daha yuvarlak ve şekilli bir kalça görüntüsü ortaya çıkmaktadır.

Bu operasyon hakkında daha detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin. https://www.drleylaarvas.com/kalca-popo-estetigi