Jinekomasti

Jinekomasti ile erkeklerde ki kadın memesi görünümüne son veriyoruz!
Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık erkeklerde kadınsı meme görünümünden kurtulabiliyor, göğüslerinde daha sıkı ve erkeksi bir forma kavuşabiliyor. Jinekomasti tipine göre değişebilen jinekomasti uygulamaları sayesinde hastaya en uygun stil elde ediliyor.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti sorunu çağımızın estetik problemleri arasında yer alıyor. Meme dokusunun normalden fazla  büyümesinin nedeni sağlıksız beslenme, gıdalarda yer alan katkı maddeleri ve buna bağlı olarak hormonal değişimlerin yaşanması yatıyor. Ayrıca buna ek olarak hareketsiz yaşam tarzlarının da meme büyümesini tetikleyici etkisi olduğu düşünülüyor.

Erkeklerde meme büyümesine sebep olan diğer şeylerde sağlık sorunu nedeniyle  kullanılan ilaçlardır. Alkol ve uyuşturucu kullanımının, hipogonadizm, yaşlanma, tümörler, hipertiroid, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hormonal dengeyi bozacak yetersiz beslenme diğer jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.

Erkeklerde meme büyümesi en fazla ergenlik döneminde ya da 60 yaş üstünde olanlarda, atletik performans için steroid veya androjen içerikli takviyeler kullananlarda ve bazı kronik hastalıkları olanlarda görülme riski artan bir durumdur.

Jinekomasti kaç tiptir?

Jinekomasti üç tipten oluşmaktadır. Glandüler, mikst tip ve lipomatöz. Glandüler tip, meme dokusundaki büyümeye denir. Vakalarda kadın meme dokusuna benzeyen tipte büyümeye rastlanır. Yağ dokusundaki artış sonucu meydana gelen tip lipomatözdür. Hem yağ dokusu artışı hem de meme dokusunda görülen artış sonucu oluşan vakalara mikst tip adı verilir. Meme büyüklüğü olan erkek hastaların geneli mikst tip tanısı ile tedavi edilir.

Koyulan tanılar ile jinekomastinin nedenine karar verildikten sonra tedavi planlanması yapılır. Büyüklüğü ve ciltteki sarkıklığa göre de 3 gruba ayrılır. Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur. İkinci evrede ise deride henüz sarkma olmamıştır ama kadın memesi görünümündedir. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik ve sarkma vardır.

Jinekomasti Çeşitleri Nelerdir?

Jinekomasti erkeklerde ortaya çıkarttığı görüntünün büyüklüğü ve deride yarattığı bolluğa göre üç gruba ayrılır.

1’nci derece: Göğüsteki büyüme çok az miktardadır, deride fazlalık yoktur, sarkma görülmez.

2’nci derece: Göğüste bir büyüme görülür, genellikle bu görüntü kadın memesini anımsatır. Deri fazlası olabilir fakat sarkma yoktur.

3’ncü derece: Göğüste ileri derecede bir büyüme vardır ve deri fazlası görülür. 3’üncü derecede sarkma görülmesi normaldir.

Jinekomastinin Nedenleri Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde kadınlarda bulunan östrojen hormon seviyesinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum fizyolojik olarak yaşlı, ergen ve bebeklerde ortaya çıkabilir. Geçirilen karaciğer hastalığı, siroz veya uyuşturucu kullanımı da erkeklerde meme büyümesine neden olabilir.

Jinekomasti operasyonu öncesinde ilk olarak meme büyümesinin sebebi araştırılmalıdır. Bir hormon bozukluğu sebebiyle olduysa öncelikle Endokrinoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Hormon seviyesindeki bozukluk sebebiyle olan meme büyümeleri uzman tarafından tedavi edilir. Bunun dışındaki tüm vakalar cerrahi yöntemle tedavi edilir.

Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Jinekomasti operasyonları genel anestezi altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Jinekomasti oluşumundan liposuction yöntemiyle kurtulmak mümkündür. Bunun dışında eğer hastanın meme dokusunda da fazlalık varsa Vaser Liposuction kullanmak da gerekebilir. Uzman plastik cerrah ile hastanın karşılaşmasından sonra belirlenecek tedavi ile kalıcı olarak kurtulmak mümkün olur.

Kişinin ileri derecede büyük ve sarkık memeleri varsa sadece yağ ve meme bezi alımı yeterli olmaz. Bu durumlarda meme dokusunun üzerindeki deri de operasyon sırasında alınabilir. Meme başları da uygun ölçüde küçültülür. Böylece tamamen düz meme, belirginliği olmayan bir göğüs kafesi elde ediliyor. İleri derecedeki meme boyutuna sahip olan kişilerde operasyon sonrası iz kalabiliyor. Bu görünüm kıllı erkek göğsünde belirgin olabiliyor.

Jinekomasti Ameliyatı Teknikleri

Jinekomasti ameliyatı kişide görülen meme büyüklüğüne ve bu büyümenin sebebine göre değişebilir. Erkek meme büyümesi sorununu çözmek için bunun evresine ve fazla dokunun meme dokusu mu yoksa yağ dokusu mu olduğuna karar verilmelidir. Bazı hastalarda her ikisi birlikte görülür. Bu gibi durumlarda birkaç farklı ameliyat tekniği birleştirilerek kullanılır.

Endoskopik Teknik

Endoskopik teknikte yağ dokusu ile birlikte memenin kendi dokusunu da dışarı çıkarılır. Kapalı ameliyat olarak bilinen endoskopik ameliyat ihtiyaç halinde liposuction ile kombinlenebilir. Bu durumda kişideki ameliyat izi ve diğer riskler minimuma indirilmiş olur. Işıklı kameralar ile 1 cm.’lik kesilerden girilen endoskopik teknikte memenin dokusunun fazlası çıkarılarak hastada meme küçültmesi sağlanır. Endoskopik tekniğin en önemli avantajı büyük kesiler olmadan meme dokusunu dışarı çıkarmasını sağlamasıdır. 1 cm.’lik kesiler sayesinde ameliyat sonrası kişinin vücudunda belirgin izler kalmayacak, hasta günlük yaşamına hızla geri dönecektir.

Açık Ameliyat

Açık ameliyat en çok üçüncü derecedeki jinekomastiler de tercih edilir. Çünkü bu kişilerde cilt çok fazla esnediği için kendi kendine toparlanma şansı çok düşüktür. Bu operasyonda meme dokusuyla birlikte fazla deri de çıkartılır. Böylece hasta operasyon sonrası sarkmış bir meme görünümüyle karşılaşmaz.

İzsiz Jinekomasti Operasyonu Nedir?

İzsiz jinekomasti 1. ve 2. derece erkek meme büyümesi yaşayan hastalar için uygundur. İzsiz jinekomasti de meme yağ dokusu liposuction yöntemiyle çözülür, mikro girişlerle yağ dışarı çıkartılır. Bu işlem sinirlere ve damarlara zarar vermez. Liposuction ile yapılan meme küçültmede klasik ameliyatlar gibi şişlik ve morluk görülmez.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti operasyonları genel anestezi altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. İşlemden 3 saat sonra hasta yemek yiyebilir ve ayağa kalkabilir. Bu yüzden hastanede kalması gerekmez. Ameliyat edilecek bölgeye göre operasyon 1-2 saat sürmektedir. İşlem ağrılı bir işlem değildir.

Ameliyattan hemen sonra göğüs korsesi giyilmeye başlanması önerilir. Bu korsenin kullanımı oldukça kolaydır. Korse üç hafta sürekli giyilmelidir. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 6 haftadır. Jinekomasti sonrası işlem gören bölgede morluk, ödem ve şişme olabilir. Bunlar 3.haftadan sonra azalarak iyileşir. Memeler şeklini yaklaşık 3 ay sonra alacaktır.

Jinekomasti Fiyatları

Jinekomasti ameliyat fiyatları memenin büyüklüğüne, jinekomasti tipine, operasyonun yapıldığı hastaneye göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde erkek meme küçültme ameliyatı fiyatı belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Jinekomasti ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Jinekomasti Ameliyatı
Bu Yazılar İlginizi Çekebilir