Jinekomasti ameliyatı
Jinekomasti ile erkeklerde ki kadın memesi görünümüne son veriyoruz!
Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık erkeklerde kadınsı meme görünümünden kurtulabiliyor, göğüslerinde daha sıkı ve erkeksi bir forma kavuşabiliyor. Jinekomasti tipine göre değişebilen jinekomasti uygulamaları sayesinde hastaya en uygun stil elde ediliyor.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti sorunu çağımızın estetik problemleri arasında yer alıyor. Meme dokusunun normalden fazla  büyümesinin nedeni sağlıksız beslenme, gıdalarda yer alan katkı maddeleri ve buna bağlı olarak hormonal değişimlerin yaşanması yatıyor. Ayrıca buna ek olarak hareketsiz yaşam tarzlarının da meme büyümesini tetikleyici etkisi olduğu düşünülüyor.

Erkeklerde meme büyümesine sebep olan diğer şeylerde sağlık sorunu nedeniyle kullanılan ilaçlardır. Alkol ve uyuşturucu kullanımının, hipogonadizm, yaşlanma, tümörler, hipertiroid, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hormonal dengeyi bozacak yetersiz beslenme diğer jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.

Erkeklerde meme büyümesi en fazla ergenlik döneminde ya da 60 yaş üstünde olanlarda, atletik performans için steroid veya androjen içerikli takviyeler kullananlarda ve bazı kronik hastalıkları olanlarda görülme riski artan bir durumdur.

Jinekomasti Kaç Tiptir?

Jinekomasti üç tipten oluşmaktadır. Glandüler, mikst tip ve lipomatöz. Glandüler tip, meme dokusundaki büyümeye denir. Vakalarda kadın meme dokusuna benzeyen tipte büyümeye rastlanır. Yağ dokusundaki artış sonucu meydana gelen tip lipomatözdür. Hem yağ dokusu artışı hem de meme dokusunda görülen artış sonucu oluşan vakalara mikst tip adı verilir. Meme büyüklüğü olan erkek hastaların geneli mikst tip tanısı ile tedavi edilir.

Koyulan tanılar ile jinekomastinin nedenine karar verildikten sonra tedavi planlanması yapılır. Büyüklüğü ve ciltteki sarkıklığa göre de 3 gruba ayrılır. Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur. İkinci evrede ise deride henüz sarkma olmamıştır ama kadın memesi görünümündedir. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik ve sarkma vardır.

Jinekomasti Çeşitleri Nelerdir?

Jinekomasti erkeklerde ortaya çıkarttığı görüntünün büyüklüğü ve deride yarattığı bolluğa göre üç gruba ayrılır.

1’nci derece: Göğüsteki büyüme çok az miktardadır, deride fazlalık yoktur, sarkma görülmez.

2’nci derece: Göğüste bir büyüme görülür, genellikle bu görüntü kadın memesini anımsatır. Deri fazlası olabilir fakat sarkma yoktur.

3’ncü derece: Göğüste ileri derecede bir büyüme vardır ve deri fazlası görülür. 3’üncü derecede sarkma görülmesi normaldir.

Jinekomastinin Nedenleri Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde kadınlarda bulunan östrojen hormon seviyesinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum fizyolojik olarak yaşlı, ergen ve bebeklerde ortaya çıkabilir. Geçirilen karaciğer hastalığı, siroz veya uyuşturucu kullanımı da erkeklerde meme büyümesine neden olabilir.

Jinekomasti operasyonu öncesinde ilk olarak meme büyümesinin sebebi araştırılmalıdır. Bir hormon bozukluğu sebebiyle olduysa öncelikle Endokrinoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Hormon seviyesindeki bozukluk sebebiyle olan meme büyümeleri uzman tarafından tedavi edilir. Bunun dışındaki tüm vakalar cerrahi yöntemle tedavi edilir.

Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Jinekomasti operasyonları genel anestezi altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Jinekomasti oluşumundan liposuction yöntemiyle kurtulmak mümkündür. Bunun dışında eğer hastanın meme dokusunda da fazlalık varsa Vaser Liposuction kullanmak da gerekebilir. Uzman plastik cerrah ile hastanın karşılaşmasından sonra belirlenecek tedavi ile kalıcı olarak kurtulmak mümkün olur.

Kişinin ileri derecede büyük ve sarkık memeleri varsa sadece yağ ve meme bezi alımı yeterli olmaz. Bu durumlarda meme dokusunun üzerindeki deri de operasyon sırasında alınabilir. Meme başları da uygun ölçüde küçültülür. Böylece tamamen düz meme, belirginliği olmayan bir göğüs kafesi elde ediliyor. İleri derecedeki meme boyutuna sahip olan kişilerde operasyon sonrası iz kalabiliyor. Bu görünüm kıllı erkek göğsünde belirgin olabiliyor.

Jinekomasti Ameliyatı Teknikleri

Jinekomasti ameliyatı kişide görülen meme büyüklüğüne ve bu büyümenin sebebine göre değişebilir. Erkek meme büyümesi sorununu çözmek için bunun evresine ve fazla dokunun meme dokusu mu yoksa yağ dokusu mu olduğuna karar verilmelidir. Bazı hastalarda her ikisi birlikte görülür. Bu gibi durumlarda birkaç farklı ameliyat tekniği birleştirilerek kullanılır.

Endoskopik Teknik

Endoskopik teknikte yağ dokusu ile birlikte memenin kendi dokusunu da dışarı çıkarılır. Kapalı ameliyat olarak bilinen endoskopik ameliyat ihtiyaç halinde liposuction ile kombinlenebilir. Bu durumda kişideki ameliyat izi ve diğer riskler minimuma indirilmiş olur. Işıklı kameralar ile 1 cm.’lik kesilerden girilen endoskopik teknikte memenin dokusunun fazlası çıkarılarak hastada meme küçültmesi sağlanır. Endoskopik tekniğin en önemli avantajı büyük kesiler olmadan meme dokusunu dışarı çıkarmasını sağlamasıdır. 1 cm.’lik kesiler sayesinde ameliyat sonrası kişinin vücudunda belirgin izler kalmayacak, hasta günlük yaşamına hızla geri dönecektir.

Açık Ameliyat

Açık ameliyat en çok üçüncü derecedeki jinekomastiler de tercih edilir. Çünkü bu kişilerde cilt çok fazla esnediği için kendi kendine toparlanma şansı çok düşüktür. Bu operasyonda meme dokusuyla birlikte fazla deri de çıkartılır. Böylece hasta operasyon sonrası sarkmış bir meme görünümüyle karşılaşmaz.

İzsiz Jinekomasti Operasyonu Nedir?

İzsiz jinekomasti 1. ve 2. derece erkek meme büyümesi yaşayan hastalar için uygundur. İzsiz jinekomasti de meme yağ dokusu liposuction yöntemiyle çözülür, mikro girişlerle yağ dışarı çıkartılır. Bu işlem sinirlere ve damarlara zarar vermez. Liposuction ile yapılan meme küçültmede klasik ameliyatlar gibi şişlik ve morluk görülmez.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti operasyonları genel anestezi altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. İşlemden 3 saat sonra hasta yemek yiyebilir ve ayağa kalkabilir. Bu yüzden hastanede kalması gerekmez. Ameliyat edilecek bölgeye göre operasyon 1-2 saat sürmektedir. İşlem ağrılı bir işlem değildir.

Ameliyattan hemen sonra göğüs korsesi giyilmeye başlanması önerilir. Bu korsenin kullanımı oldukça kolaydır. Korse üç hafta sürekli giyilmelidir. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 6 haftadır. Jinekomasti sonrası işlem gören bölgede morluk, ödem ve şişme olabilir. Bunlar 3.haftadan sonra azalarak iyileşir. Memeler şeklini yaklaşık 3 ay sonra alacaktır.

Jinekomasti Fiyatları

Jinekomasti ameliyat fiyatları memenin büyüklüğüne, jinekomasti tipine, operasyonun yapıldığı hastaneye göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde erkek meme küçültme ameliyatı fiyatı belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Jinekomasti ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Erkek Meme Küçültme

Erkek meme küçültme, erkeklerin görünümlerini iyileştiriken jinekomasti adı verilen meme büyümesini de tedavi ediyor. Jinekomasti bazı ilaçların kullanımına, hormonlara veya genetik alt yapıya bağlı gelişebilir.

Jinekomasti, ergenlik çağında, yaşlılıkta ve aşırı kilo alımının olduğu durumlarda fizyolojik (bir hastalığa bağlı olmaksızın) olarak görülebilir.

Ergenlik çağında, hızlı büyümeyle ortaya çıkan jinekomasti çoğu kez zamanla geriler. Bu nedenle, genç hastaların 18 yaşına kadar cerrahi tedaviden kaçınması gerekir.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Memenin büyümesine iki problem neden olur; bunlardan birincisi yapısal bir bozukluk veya şişmanlık, ikincinsi ise gelişen memede aşırı yağlanmadır. Jinekomasti ise; ergenlik döneminde erkeklerde sıkça görülen göğüslerdeki çocukluktan kalan büyümenin gerilememesi, ısrarlı olmasıdır.

Jinekomasti, ellili yaşlarda daha sık görülür. Sağlıklı bir insanda tamamen fizyolojik olarak nedensiz ortaya çıkabildiği gibi, ilaç kullanımı, kronik hastalıklar, bazı hormon bozukluklarında ve bazı tümörlerde de ortaya çıkabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında gerçekleştirilir ve 2-3 saat kadar sürer. Jinekomastiye karar verilen ve operasyon planlanan hastalarda, vakaların ağırlığına göre tedavi şekli değişir.

Eğer büyüyen meme bezi yumuşak ve yağlı ise sadece liposuction, yani yağ alma ameliyatı yeterli olabilir. Küçük kanüller kullanılarak, yağ dokusu tahliye edilir. Fibrotik doku yoğunsa Vaser-ultrasonik liposuction vb. Yöntemleri kullanılabilir.

Cilt kalitesinin düşük ve meme dokusunun sarkık olduğu durumlarda Lazer Liposuction yöntemi uygulanabilir. Eğer liposuction işleminin yeterli gelmeyeceği düşünülüyorsa (daha büyük göğüslerde) deri-areola birleşim yerinden girilip yağ ve meme dokusu çıkarılır, liposuction da ek olarak uygulanabilir. Bir ay sonra sonuçlar daha gözle görünür hale gelir.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde kişi detaylı bir muayeneden geçirilir. Meme büyümesinin nedeni araştırılır. Meme büyümesi hormonal durum bozukluğundan kaynaklanıyorsa jinekomasti yerine hormonal tedavi yapılmalıdır. Hormonal bozukluk tespit edilmeyen kişiler kan tahlili, mamografi ve çeşitli görüntüleme teknikleriyle (CT, MRI) incelenerek jinekomasti tanısı konur. Jinekomasti tanısı koymak son derece önemlidir. Çünkü bazı erkeklerde meme kanseri, meme apsesi gibi rahatsızlıklardan dolayı meme büyümesi görülmektedir. Bu rahatsızlıklarla jinekomastinin karıştırılmaması gerekir. Jinekomasti tanısı ardından kişinin hangi derece jinekomasti olduğu ve türü belirlenir. Yapılacak ameliyat planı bu bilgilere göre planlanır.

Jinekomasti ameliyatı olmak için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Kişinin jinekomasti türüne göre yapılacak ameliyat da farklı olmaktadır.

Jinekomasti ameliyatında uygulanan pek çok teknik vardır. Kimi teknikler bir arada uygulanabilirken kimi tekniklerin tek başına uygulanması yeterli olmaktadır. Başlıca 2 teknikten söz edebiliriz:

Endoskopik teknik: meme dokusu ve yağ dokusunun birlikte çıkartıldığı tekniktir. Gerektiği durumlarda liposuction işlemi ile kombinlenerek uygulanabilir. Endoskopik teknikte göğüste açılan 1cm kesilere ışıklı kamera ile girilerek meme dokusu çıkartılır.

Açık ameliyat tekniği: ileri derecede jinekomasti için uygulanan tekniktir. Bu teknikte meme dokusunun çıkartılmasının yanı sıra deri sarkması da giderilmektedir.

Jinekomasti Çeşitleri Nelerdir?

Kişi ile yapılan görüşme sonrasında göğüs büyümesinin nedeni araştırılır. Jinekomastinin nedeni saptandıktan sonra tedavi planlanmasına geçilir. Büyüklüğü ve ciltteki sarkıklığa göre jinekomasti 3 gruba ayrılır.

Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur. İkinci evrede ise irice bir kadın göğüsü gibidir ancak deride sarkma oluşmamıştır. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik ve sarkma vardır.

Aşırı yağlanma nedeniyle oluşan erkekteki göğüs yağlarından kaynaklanabilir, tedavisi erken evrelerde çok basit bir uygulama olan liposuction işlemiyle lokal anestezi altında kısa bir sürede yapılmaktadır.

Bazen ileri yaşlarda olan hastalıklar, kullanılan ilaçlar veya kilo değişikliklerine bağlı olarak da oluşabilen cilt fazlalığı olan ileri evrelerde jinekomastinin tedavisinde vakumla emme ve veya meme başının çevresinden yapılan kesiyle meme dokusu ile birlikte cilt dokusundan da çıkarmak gerekebilir. Operasyon uygulanan tekniğe göre, genel anestezi ve lokal-sedasyon anestezi altında yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Jinekomasti ameliyatı sonrası hasta bir hafta içinde işe dönebilir. Ameliyatın 7. günü dikişler alınır. Meme başında geçici olarak duyu kaybı oluşabilir. Çoğunlukla altı ay içinde bu problem geriler.

Ameliyat sonrasında sıkı bir korse giyilmesi gereklidir. Ortalama 3 hafta süreyle korsenin kullanılması yeterlidir. Ameliyattan bir ay sonra hafif sporlara başlayabilirsiniz, ağır sporlara başlamak için 3 ay beklemeniz önerilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi nedeni ile memenin,kadın memesi gibi büyük görünmesidir. Jinekomasti erkeklerde bebeklik döneminde, ergenlik döneminde, orta yaşlarda, yaşlı erkeklerde yaygın olarak görülebiliyor. Jinekomasti, obez erkeklerin meme bölgesinde yağ birikintilerinin varlığını ifade eden psödojinekomasti veya lipomastiden farklı bir durumdur.

Gerçek jinekomasti erkeklerde çok az miktarda bulunan glandüler veya meme dokusunun büyümesinden kaynaklanır. Erkeklerde meme büyüklüğünün en etkili tedavi şekli ameliyattır. Jinekomasti ameliyatında büyük meme görünümüne daha düz, sıkı ve erkeksi bir şekil verilir. Jinekomasti ameliyatının etkileri kalıcıdır, ameliyattan sonra aşırı kilo almadığınız sürece meme görünümünde tekrar büyüme oluşmaz.

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Oluşur?

Genetik, belirli ilaçların kullanımı veya sebebi henüz bilinmeyen diğer nedenlerden dolayı, bazı erkekler normalden daha büyük göğüslere sahip olur. Amerika Birleşik Devletlerindeki erkeklerin% 50sinin yaşamları boyunca bir dereceye kadar jinekomasti deneyimlediği tahmin edilmektedir. Jinekomasti her yaşta ortaya çıkabilir.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı, hem gençler hem de yetişkin erkekler için güvenli ve başarılı bir şekilde yapılabilir. İleri dereceli jinekomasti ameliyat ile tedavi edilmediğinde, yaşlanmayla birlikte testosteron üretiminde probleme yol açabilecek azalmalara neden olabilir. Erkeklerde büyük meme problemi spesifik hastalıklar ve siroz hastalıklara sebep olabilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Jinekomastinin birinci semptomu erkek memelerinin genişlemesidir. Çünkü jinekomasti, yağ dokusundan ziyade glandüler dokunun büyümesidir. Meme, konum bakımından simetriktir, bazı kişilerde meme yumuşak bazılarında ise sert olabilir. Genellikle erkeklerde kadın memesi görünümü her iki tarafta da ortaya çıksa da nadir durumlarda sadece tek memede de görülebilir.

Jinekomastinin normal memeden en büyük ayrımı, genel meme kanseri vakalarının yaklaşık% 1ini oluşturan erkek meme kanserine sebep olmasıdır. Genellikle, kanser memenin tek bir bölgesinde görülür, meme ucunun etrafında yoğunlaşmaz. Erkeklerde meme kanserinde, memede sert bir doku hissedilir, meme ucu bollaşır ve koltuk altındaki lenf düğümleri büyür.

Erkeklerde Meme Büyümesi ( Jinekomasti) Nedir?

Tüm bireyler, ister erkek ister kadın olsun, hem kadın hormonlarına (östrojenler) hem de erkek hormonlarına (androjenler) sahiptir. Ergenlik döneminde, bu hormonların seviyeleri değişken seviyelerde dalgalanma gösterebilir ve bu da östrojen konsantrasyonunun nispeten yüksek olduğu geçici bir duruma neden olabilir.

Jinekomasti, androjen (erkek hormonları) seviyelerine göre östrojen seviyelerinin (dişi hormonlar) arttığı hormon seviyelerindeki dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda erkeklerde meme büyümesi problemi, büyüyen bebek ve erkek çocuklarda zamanla kendiliğinden düzelir. Bu fizyolojik jinekomasti olarak bilinir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde meme büyümesi bazı durumlarda kendiliğinden geçse de bazı kişilerde kalıcıdır. Bu nedenle mutlaka hekiminize danışarak size en uygun tedaviyi tercih etmelisiniz. Mamoplasti Küçültme (meme küçültme ameliyatı), jinekomasti durumunun ileri vakalarında, uzun süreli büyük memeli durumlarında veya ilaç tedavilerinin normal göğüs görünümünün yenilenmesine yardımcı olmadığı durumlarda tercih edilir.

Jinekomasti ameliyatı kişinin meme büyüklüğüne göre değişebilir. İleri dereceli büyük memelerde öncelikle genel anestezi altında göğüsün her iki tarafına küçük bir kesi yapılır. Ameliyat sonrasında belirgin bir iz kalmasını istemiyorsanız bu kesiler meme başlarına veya meme uçlarına da yapılabilir. Bu kesilerden içeri girilerek Liposuction yöntemiyle meme içerisindeki fazla yağ dokusu dışarı çıkarılır.

Sarkma olmaması için ameliyat sırasında göğüs tekrar şekillendirilir. Jinekomasti ameliyatından sonra göğsünüzün şekli ve görünümünde hemen bir gelişme olduğunu fark edersiniz. Birkaç gün boyunca ağrı hissedebilirsiniz, ağrı kesicilerle günlük hayatınıza dönmeniz mümkündür.

Jinekomasti İçin Hangi Doktora Gidilir?

Jinekomasti rahatsızlığı estetik ve plastik cerrahi alanına dahil edilir. Bu alandaki tüm doktorlar bu ameliyatı gerçekleştirebilirler. Plastik cerrahlar, vücudunuza zarar vermeden ve estetik bir yaklaşımla bu operasyonu başarılı bir şekilde yapabilirler. Eğer böyle bir şüpheniz varsa, hiç vakit kaybetmeden bir plastik cerraha başvurmanız önerilir. Hastanelerdeki plastik cerrahi bölümlerine gidebilir ya da plastik cerrahların özel kliniklerinden randevu alarak muayene olabilirsiniz. Muayeneye gitmeden önce meme ultrasonu çektirerek daha ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz, çünkü jinekomasti durumları üç farklı tipte görülür: Glandüler, mikst ve lipomatöz.

Glandüler tip, meme dokusundaki büyümeyi ifade eder ve bu tip vakalarda kadın meme dokusuna benzer büyüme görülebilir. Lipomatöz tip ise yağ dokusundaki artış sonucu meydana gelir. Mikst tip ise hem yağ dokusu artışı hem de meme dokusundaki büyüme ile karakterize edilir. Jinekomasti hastalarının çoğu genellikle mikst tip tanısı ile tedavi edilir.

Jinekomasti nedeni ayırıcı tanı ile belirlendikten sonra tedavi planlaması yapılır. Büyüklüğü ve cilt sarkması durumuna göre jinekomasti üç farklı gruba ayrılabilir. Birinci evre, sınırlı büyüklükte ve cilt sarkması olmayan durumlarda görülür. İkinci evrede ise büyüklük daha belirgindir, ancak ciltte sarkma yoktur. Üçüncü evrede ise cilt sarkması da eklenmiş büyük bir büyüklük söz konusudur. Hangi evrede olduğunuz, meme ultrasonu sonuçlarına dayanılarak belirlenebilir.

Jinekomasti Sporla Geçer mi?

Eğer meme bölgesindeki yağlanma sadece cilt altında ise, göğüs kaslarınızı çalıştırmaya yönelik egzersizler ve sağlıklı beslenme planı ile bu yağların azalması mümkün olabilir. Ancak bölgesel ve dirençli yağlanma sorunu yaşıyorsanız, Liposuction gibi cerrahi müdahaleler sorununuzu çözmek için etkili olabilir. Bir diğer senaryo ise yağlanma meme dokusunda meydana gelmiş olabilir. Bu tür durumlarda spor, diyet veya diğer tıbbi uygulamalar maalesef yeterli olmayabilir. En uygun ve güvenilir sonuçlar genellikle jinekomasti ameliyatı ile elde edilir. İlk adım olarak, sizi muayene ederek ihtiyacınız olan tedavi yöntemini belirlemek önemlidir.

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun normalden daha büyük olmasına neden olan birçok faktörden kaynaklanabilir. Bu faktörler arasında ilaç kullanımı, hazır gıdaların içeriği, genetik etmenler gibi çeşitli etkenler yer alabilir. Bu nedenle jinekomasti sadece kilo sorunundan kaynaklanan bir durum değildir. Jinekomasti, bazı durumlarda sadece meme bölgesindeki yağ birikiminden kaynaklanabilirken, diğer durumlarda yağ birikimi ile birlikte meme bez dokusunun büyümesi de rol oynayabilir. Eğer sadece yağ dokusu artışı söz konusu ise, spor ile göğüs bölgesindeki büyümeyi azaltmak mümkün olabilir, ancak bu durumda ciltte sarkma oluşabilir. Meme bez dokusu büyümesi varsa, spor genellikle etkili olmayabilir ve bu durumda estetik cerrahi müdahale en iyi çözüm olabilir.

Jinekomasti Korsesi İşe Yarıyor mu?

Jinekomasti ameliyatından sonra, mutlaka 4 hafta boyunca giydiğiniz korsesi kullanmanız gerekmektedir. Korse rahat bir giysi olarak tanımlanamaz. Elbette ki biraz sıkı veya rahatsız hissedebilirsiniz, ancak ameliyat sonrası bölgenin ödem oluşumuna yatkın olduğunu unutmamalısınız. Eğer ödem sorunu fazla ise, hem iyileşme sürecinizi uzatabilir hem de ameliyatın başarısını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, ameliyat sonrasında bu özel medikal korseyi sabırla, düzenli ve sürekli bir şekilde kullanmanız önemlidir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında kullanılan özel korse, ameliyat sonrası iyileşmenin önemli bir parçasıdır ve mutlaka kullanılmalıdır. Korse, ameliyatla elde edilen yeni meme formunun şeklini desteklemek için kullanılır. Doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca korse kullanmaya özen göstermelisiniz, aksi takdirde yeni göğüs şeklinizle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatında Yaş Sınırı Var mı?

Erkeklerde meme dokusunun normalden fazla büyümesine jinekomasti adı verilmektedir. Bu sorunun çözümü için gerçekleştirilen cerrahi ve estetik müdahaleye jinekomasti operasyonu denir. Bu sorun genellikle hormon dengesizliği veya beslenme alışkanlıklarıyla ilişkilendirilebilir ve genellikle özgüven kaybına neden olabilir. Meme büyümesinin nedenleri incelenmeli ve sonuca göre bir operasyon planlanmalıdır. Bu operasyonun 18 yaşından sonra yapılması daha uygun olacaktır.

Jinekomasti, erkeklerin meme dokusunda anormal büyümeyi tanımlayan bir tıbbi terimdir. Genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi sağlıksız yaşam tarzıyla da ilişkilendirilebilir. Jinekomasti sorununu en etkili şekilde tedavi etmenin yolu ameliyattır. Ancak jinekomasti ameliyatı için uygun yaş sınırı 18’dir. 18 yaşından büyük bireyler, yapılan kontroller sonucunda uygun bulunmaları durumunda jinekomasti ameliyatı olabilirler.

Jinekomasti Ameliyatı İyileşme Süreci

Jinekomasti ameliyatı iyileşme süreci diğer estetik ameliyat süreçlerinden çok farklı değildir. Kişinin bünyesi, ağrı eşiği seviyesi, ameliyat bölgesinin büyüklüğü gibi etkenler bu durumu etkilemektedir.

Jinekomasti erkeklere yapılan bir ameliyattır. Son yıllarda sıklıkla yapılan bir ameliyat olan Jinekomasti, erkeklerde meme ve meme uçlarının aşırı büyümesi anlamına gelir. Kadın ve erkeklerde meme yapısı aslında aynıdır. Aradaki fark kadınlarda fazla olan östrojen hormonuyla kadınların memesinin daha büyük olmasıdır. Erkeklerde meme büyümesi görülmesinde hormonal nedenlerin yanı sıra sağlıksız beslenme, hareketsizlik, kullanılan ilaçların yan etkileri, görülen tedaviler, kronik hastalıklar, yaşlılık, alkol ve uyuşturucu gibi pek çok neden sayılabilir. Jinekomasti erkeklerde en çok yeni doğdukları zaman, ergenlik döneminde ve 60 yaş üstünde görülür. Meme büyümesi her iki memede görülebileceği gibi tek memede de görülebilir. Böyle durumlarda tek memeye jinekomasti ameliyatı uygulanabilir. Jinekomastinin insan sağlığına bir zararı yoktur. Yaşanan rahatsızlık görsel olarak ve sosyal açıdan duyulan rahatsızlıktır. Meme büyümesi olan erkekler plajda, havuzda, spor salonlarında rahat hareket edemezler. Meme yapıları giyinik olduklarında bile giysi üstünden belli olur ve hoş bir görüntü oluşmaz. Kadın memesi görünümünde meme yapısına sahip olmak kişileri utandırır ve çekingenlik yaratır. Jinekomasti kendiliğinden geçen bir durum olmadığı için jinekomasti ameliyatı bu rahatsızlığı duyan erkekler için gerekli ve elzem bir uygulamadır.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Her kilolu erkekte jinekomasti yoktur. Jinekomasti zayıf ve ideal kilodaki erkeklerde de görülebilir. Yoğun spor yapan erkeklerde pektoral kas denilen göğüs kasları çok fazla gelişir. Bu durumu jinekomasti ile karıştırmamak gerek. Jinekomasti, meme dokusunun ve meme başının belirgin olmasıdır. Pektoral kası jinekomastiden ayırt etmek için göğüs bölgesi esnetilir. Esneme sırasında pektoral kas hareket ederken jinekomasti hareketsizdir. Jinekomasti kastan bağımsız meme ve yağ dokusuna sahip olduğu için vücudun hareketleri sırasında aynen kabarık haliyle kalmaktadır.

İçerdiği dokuya göre gruplanan 3 tip jinekomasti vardır:

Glandüler jinekomasti; sadece meme dokusunda büyüme olmasıdır. Bu şekilde meme görüntüsü tıpkı kadın meme görüntüsü gibidir.

Lipomatöz (yağlı) jinekomasti; ağırlığın meme dokusunda değil de yağ dokusunda olmasıdır. Hızlı kilo alma-verme sonucu sıklıkla lipomatöz jinekomastiye rastlanmaktadır.

Mikst (karışık) jinekomasti; meme dokusu ve yağ dokusunun bir arada fazlaca görüldüğü durumdur. Çok büyük meme görüntüsü bu durumda oluşmaktadır.

Jinekomasti deride yarattığı büyüklüğe göre 3 aşamada incelenir:

Derece jinekomasti: jinekomastinin göğüste az görüldüğü durumdur. Meme büyüklüğü en küçük düzeydedir.
Derece jinekomasti: kadın memesi görünümüne yakın bir görüntüdür. Orta derecede bir meme büyüklüğü söz konusudur. Deride sarkma yoktur.
Derece jinekomasti: memede büyüklük çok belirgindir. Deride sarkma ve gevşeklik vardır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Korse Kullanmak Mecburi Midir?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında ilk 3 hafta korse kullanımı aralıksız olarak (hem gündüz hem gece) sağlanmalıdır. İlk 3 hafta aralıksız kullanım sonrasında 3 hafta daha sadece gündüzleri olacak şekilde korse kullanımına devam edilmesi önemlidir. Düzenli korse kullanımının jinekomasti sonrası sağladığı faydalar şu şekildedir:

* Ameliyat bölgesini darbelerden korur

* Ameliyat bölgesinde oluşan ödem ve şişliklerin giderilmesinde etkilidir.

* Meme derisinin hızlı ve orantılı bir biçimde toparlanmasını sağlar

* Meme formunun oluşmasını ve korunmasını sağlar

* Ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltır

Bazı kişiler korse kullanımından sıkılabilir. Bu kişilerin mümkün olduğunca korse takmaya devam etmeleri meme şeklinin istenen formda oluşmasında ve ameliyat iyileşme sürecinin kısalmasında etkilidir. Ayrıca göğüs korselerinin sıkılık derecesi istenen derecede ayarlanabilir. Doktor onayıyla korsenin sıkılık derecesi rahatsızlık duyulan anlarda değiştirilebilir. Bu sayede korse çıkartılmasına gerek kalmadan duyulan rahatsızlık giderilmiş olur.

Jinekomasti Kaç Ayda İyileşir?

Jinekomasti ameliyatı sonrası tam iyileşme süreci jinekomasti büyüklüğüne, ameliyat tekniği ve hastanın metabolizma hızına göre değişmektedir. Meme görünümünün son şeklini alması ortalama olarak 3 ayda olmaktadır. Bu süre kişinin ameliyat sonrasında gösterdiği özen ve bakımla da oldukça ilgilidir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Jinekomasti ameliyatı iyileşme sürecinde ilk günler ameliyat bölgesinde morluk ve şişlik görülmesi olağandır. Morluk ve şişlikler birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Uygulama alanında karıncalanma, batma, uyuşma gibi etkiler hissedilebilir. Bu etkilerin giderilmesi için doktor onayıyla masaj yapılması gerekebilir. Ameliyat sonrasında ilk 1 ay, sıcak banyo yapmamak, denize, havuza girmemek, ağır aktivite ve spordan kaçınmak gerekmektedir. İlk 6 hafta korse kullanımı zorunludur. Bu dönemde bol su tüketiminin iyileşmeye katkısı oldukça fazladır. Ameliyat sonrası yüzüstü yatmamak, oturur pozisyonda uyumak hastaya rahatlamanın yanı sıra hızlı iyileşme de sağlamaktadır. Kişinin ameliyat öncesi ve sonrası dönemde sigara kullanmaması ameliyat izlerinin daha az olması ve iyileşme sürecinin kısalması için oldukça önemlidir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Jinekomasti sadece liposuction yöntemiyle uygulanırsa hiçbir iz kalmamaktadır. Kesi olan ameliyatlarda mutlaka az da olsa iz kalabilmektedir. Jinekomastinin derecesine göre minimum iz kalması için kesi yerleri en az görünecek kısımlar (meme altı gibi) seçilerek yapılmaktadır. Bu nedenle ileri derece jinekomastide bile izler belli belirsiz seçilecek şekilde ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat sonrası kişisel bakım da ameliyat kesi izlerinin giderilmesinde önemli bir rol oynar. Örneğin sigara kullanımı kesi izlerini direkt etkilemektedir. Bu süreçte sigara kullanmamak gerekir. Yatma şekli, korse kullanımı, beslenme, düzenli uyku gibi faktörler de hem yeni göğüs şeklini sağlamada hem de kesi izlerini gidermede etkili olmaktadır.

Jinekomasti İlaçla Tedavi Edilir mi?

Jinekomasti birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bu nedenler arasında hormonal dengesizlikler öne çıkabilir. Hormonların düzeltilmesi için ilaç kullanımı önerilebilir, ancak bu ilaçlar yalnızca jinekomastinin ilerlemesini durdurabilir, tamamen ortadan kaldırmaz. Kalıcı bir çözüm için jinekomasti estetik operasyonu gerekebilir. İlaç tedavisi jinekomasti sorununu kalıcı olarak gidermez. Ancak jinekomastinin hormonal faktörlere bağlı olduğu durumlarda bu faktörlerin tedavi edilmesi faydalı olabilir. Bu önemlidir çünkü jinekomastinin tekrarlamasını önlemek için jinekomastiyi tetikleyen faktörün belirlenmesi ve tedavi edilmesi gereklidir. Ayrıca, yağ birikimi probleminiz jinekomastinin hangi evrede olduğunu anlamanız gerektiğini gösterir. Muayene olmanızı tavsiye ederim. Eğer meme dokusunda yağ birikimi dışında başka bir sorun yoksa, Liposuction işlemi ile sorununuzu çözebilirsiniz, ameliyata gerek olmayabilir.

Jinekomasti Atleti İşe Yarıyor mu?

Jinekomasti, erkeklerdeki iyi huylu meme büyümesini ifade eden bir terimdir. Bu büyüme, memedeki yağ ve bez dokusunun artmasından kaynaklanır. Jinekomasti sorununu çözmek için, memedeki yağ ve bez dokusunun azaltılması gereklidir. Ancak jinekomasti atleti, memedeki yağ ve bez dokusu üzerinde herhangi bir etki yapamaz. Bu nedenle, jinekomasti atleti sadece giyildiğinde jinekomastinin görünümünü azaltabilir, ancak jinekomastiyi tamamen ortadan kaldırmaz. Jinekomasti atleti, jinekomasti üzerinde etkili bir tedavi yöntemi değildir.

Jinekomasti Ameliyatı Tehlikeli mi?

 

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Deri Sarkması Nasıl Geçer?

Jinekomasti türüne göre memedeki sarkma değişmektedir. Glandüler, lipomatöz ve mikst olmak üzere jinekomastinin üç tipi bulunur. İlk iki tür herhangi bir sorun teşkil etmezken üçüncü tür yağlanmaya ek olarak sarkmanın da meydana geldiği karşılaşmaktan en çok kaçındığımız türdür. O nedenle üçüncü türe sahip kişilerde ameliyat şarttır. Ancak diğer iki türde ameliyat sonrası bir sarkma olasılığı ile karşılaşılması oldukça düşüktür.

Bazı hastalarımızda deri sarkması oluşabiliyor. Ciltteki sarkıklığına ve büyüklüğüne bakılarak jinekomasti 3’e ayrılır. Birinci evrede deride sarkma görülmez, ikinci evrede göğüs dahada büyür ancak deride sarkma olmaz üçüncü evrede göğüs büyüktür ve ameliyattan sonra sarkma görülür. Muayene olduktan sonra hangi evrede olduğunuz belirlenir ve ona göre işlem uygulanır. Liposuction yöntemiyle ameliyatınız gerçekleşir.

Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Göğüslerde hassasiyet, tek göğüste ya da her iki göğüste şişlik, meme dokusunda şişkinlik, göğüslerde ağrı ya da meme ucu akıntıları, meme ucunun altında yumru hissi, cinsel isteksizlik gibi belirtileriniz varsa jinekomastiniz olabilir. Bu belirtilerden birini taşıyorsanız zaman kaybetmeden muayeneye gelmelisiniz ya da meme ultrasonu çektirmelisiniz. Eğer aynaya baktığınızda bir fark göremiyorsanız göğüs kaslarınızı kasıp elinizle göğsünüze dokununca göğüs kasınızın üzerinde oynayan yağ dokusu, süt bezesi gibi bir şey hissediyorsanız jinekomastiniz var demektir. Yani aslında bunu anlamanız çok kolay. Evde ayna karşısında elinizle muayene edebilirsiniz kendinizi. Buna rağmen anlayamıyorsanız, bir doktora muayene olabilirsiniz. Böyle bir şüpheniz varsa ihmal etmeyin erken tanı jinekomasti hastalığında çok önemlidir. Jinekomastinin 3 evresi vardır ve eğer bir müdahalede bulunulmazsa gün geçtikçe ilerleyebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Tehlikeli mi?

Jinekomasti ameliyatına özgü herhangi bir komplikasyon yoktur. Ancak her cerrahi operasyonda yaşanabilecek belli başlı problemler bulunur. Kanama ve enfeksiyon en sık rastladığımız komplikasyonlardır. Ancak bu gibi komplikasyonlar düşük risk grubundadır. Bu tarz komplikasyonlar ile karşılaşmamak için jinekomasti ameliyatı öncesi doktorunuzu her konuda bilgilendirmeli, doktorunuzun bu doğrultuda tavsiye ettiği tüm hususlara uymalısınız. Ayrıca kan sulandırıcı ve benzeri hapları ameliyattan önce ve sonra bir süre kullanmamalısınız.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Hissizlik Olur mu?

Jinekomasti erkeklerde kadınsı bir görünüme yol açan anormal meme büyümesini ifade eder. Tedavisi için uygulanılabilen estetik uygulamalar vardır, bunlardan biri jinekomasti ameliyatıdır. Jinekomasti ameliyatı, erkeklerin memelerinde sıkı ve fit bir görünüm elde etmek için başvurdukları cerrahi bir işlemdir. Cerrahi bir işlem olduğu için göğse kesi açılır ve bu kesi yardımıyla içerideki yağ dokusu azaltılır. Cerrahi bir operasyon olduğu için iyileşme sürecinde göğüslerde hissizlik oluşması normaldir ancak bu durum kalıcı değildir.

Jinekomasti Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Alternatif tıbbi yöntemlerle durumu düzeltilemeyen erkek hastalar, iyileşmeyi engel tıbbi durumlara ya da hayati tehlike arz eden hastalığa sahip olmayan kişiler, fiziksel olarak sağlıklı ve normal kilolarda olan erkekler ve göğüslerinin çok geniş olduğu hissinden rahatsız olan erkekler jinekomasti ameliyatı için uygundur. Ergenlik çağındaki gençlere müdahale uygulanabilir fakat büyüme devam ettiği takdirde ileride ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Jinekomastiden Ameliyatsız Kurtulmak Mümkün mü?

Erkeklerde oluşan kadınsı meme görünümü eğer ileri derecede ise ameliyatsız olarak bu görüntüden kurtulmak mümkün değildir. Eğer kişinin memesinin büyümesinin sebebi hem yağ dokusu, hem de meme bezi ise bunları spor yaparak veya diyet programları ile eritemezsiniz. Meme dokusunun büyüme sebebi araştırılmalıdır. Bu yüzden uzman bir hekimden yadım almanızda fayda olacaktır. Sadece yağ dokusundan oluşan jinekomasti için göğüs egzersizleri yapmak ve yüzmek iyi gelecektir. Bu bölgedeki yağı eritmek, meme görünümünün küçülmesine yardımcı olur, varsa sarkık görüntüyü toparlar. Ama jinekomasti kalıcı çözümü ameliyattır.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Oluyor mu?

Erkeklerdeki meme büyümesini jinekomasti olarak adlandırıyoruz. Jinekomastinin ortaya çıkmasında etkili olan birçok faktör var. Hormonal düzensizlikler, ilaç kullanımı, genetik faktörler bu nedenlerden sadece bazılarıdır. Ancak korkulması gereken bir durum değildir, sağlık için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Sadece estetik olmayan bir görünüm yaratır. Bu da bazı erkeklerde psikolojik rahatsızlığa sebep olur. Fakat bu sorunu ortadan kaldırmak için uygulanabilen estetik prosedürler vardır. Bu prosedürler vasıtasıyla meme küçültülebilir. Bunlardan biri jinekomasti ameliyatıdır, cerrahi yöntemle memenin küçültülmesini sağlar. Siz memenizdeki büyüme için jinekomasti ameliyatından faydalanabilirsiniz ancak jinekomastinin ilerlemediği durumlarda sadece Liposuction ile meme küçültmek mümkündür. Bu nedenle bu konuyla ilgili nihai kararınızı vermeden önce tedavi yöntemleriyle ilgili alanında uzman bir hekimden yardım almanızı tavsiye ederim.