+90 ( 212 ) 241 46 24 Harbiye Mahallesi Abdi İpekçi Cad. Park Apt. No:19-1 Kat:2 Nişantaşı

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde testosteron hormonun azalmasına bağlı erkek memesinin kadın memesi görünümü almasıdır. Yunancadan gelen sözcük, gyne (kadın) ve matos (meme) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Erkeklerde göğüs büyümesi estetik görünmez, erkeklerin özgüveninin azalmasına neden olur. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık erkeklerde kadınsı meme görünümünden kurtulabiliyor, göğüslerinde daha sıkı ve erkeksi bir forma kavuşabiliyor. Jinekomasti tipine göre değişebilen jinekomasti uygulamaları sayesinde hastaya en uygun stil elde ediliyor.

Jinekomasti sorunu çağımızın estetik problemleri arasında yer alıyor. Meme dokusunun bu denli büyümesinin altında en fazla sağlıksız beslenme, gıda endüstrisinin kontrolsüz şekilde katkı madde kullanımı ve buna bağlı olarak hormonal değişimlerin yaşanması yatıyor. Ayrıca buna ek olarak hareketsiz yaşam tarzlarının da meme büyümesini tetikleyici etkisi olduğu düşünülüyor. Erkeklerde meme büyümesine yol açan diğer etkenler ise, sağlık sorunları sebebiyle mecburen kullanılan ilaçlardır. Alkol ve uyuşturucu kullanımının, hipogonadizm, yaşlanma, tümörler, hipertiroid, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hormonal dengeyi bozacak yetersiz beslenme diğer jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.Jinekomasti en fazla ergenlik döneminde ya da 60 yaş üstünde olanlarda, atletik performans için steroid veya androjen içerikli takviyeler kullananlarda ve bazı kronik hastalıkları olanlarda görülme riski artan bir durumdur.

Jinekomasti kaç tiptir?

Jinekomasti üç tipten oluşmaktadır. Glandüler, mikst tip ve lipomatöz. Glandüler tip, meme dokusundaki büyümeye denir. Vakalarda kadın meme dokusuna benzeyen tipte büyümeye rastlanır. Yağ dokusundaki artış sonucu meydana gelen tip lipomatözdür. Hem yağ dokusu artışı hem de meme dokusunda görülen artış sonucu oluşan vakalara mikst tip adı verilir. Jinekomasti hastalarının geneli mikst tip tanısı ile tedavi edilir.

Ayırıcı tanı ile jinekomastinin nedenine karar verildikten sonra tedavi planlanmasına geçilir. Büyüklüğü ve ciltteki sarkıklığa göre jinekomasti 3 gruba ayrılır. Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik ve ya sarkma yoktur. İkinci evrede ise irice bir kadın göğsü gibidir, ancak deride sarkma oluşmamıştır. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik ve sarkma vardır.

Jinekomasti çeşitleri

Jinekomasti erkeklerde ortaya çıkarttığı görüntünün büyüklüğü ve deride yarattığı bolluğa göre üç gruba ayrılır.

1’nci derece jinekomasti: Göğüsteki büyüme çok az miktardadır, deride fazlalık yoktur, sarkma görülmez.

2’nci derece jinekomasti: Göğüste bir büyüme görülür, genellikle bu görüntü kadın memesini anımsatır. Deri fazlası olabilir fakat sarkma yoktur.

3’ncü derece jinekomasti: Göğüste ileri derecede bir büyüme vardır ve deri fazlası görülür. 3’üncü derecede sarkma görülmesi normaldir.

Jinekomastinin nedenleri nedir?

Jinekomasti, erkeklerde kadınlarda bulunan östrojen hormon seviyesinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum fizyolojik olarak yaşlı, ergen ve bebeklerde ortaya çıkabilir. Geçirilen karaciğer hastalığı, siroz veya uyuşturucu kullanımı da jinekomastiye neden olabilir.

Jinekomasti, erkeklerde kadınlarda bulunan östrojen hormon seviyesinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum fizyolojik olarak yaşlı, ergen ve bebeklerde ortaya çıkabilir. Jinekomasti operasyonu öncesinde ilk olarak jinekomasti sebebi araştırılmalıdır. Bir hormon bozukluğu sebebiyle olduysa öncelikle Endokrinoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Hormon seviyesindeki bozukluk sebebiyle olan bir jinekomasti uzman tarafından tedavi edilir. Bunun dışındaki tüm vakalar cerrahi yöntemle tedavi edilir.

Cerrahi yöntemler nelerdir?

Jinekomasti operasyonları genel anestezi altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Jinekomasti oluşumundan liposuction yöntemiyle kurtulmak mümkündür. Bunun dışında eğer hastanın meme dokusunda da fazlalık varsa Vaser Liposuction kullanmak da gerekebilir. Uzman plastik cerrah ile hastanın karşılaşmasından sonra belirlenecek tedavi ile jinekomastiden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olur.

Kişinin ileri derecede büyük ve sarkık memeleri varsa sadece yağ ve meme bezi alımı yeterli olmaz. Bu durumlarda meme dokusunun üzerindeki deri de operasyon sırasında alınabilir. Meme başları da uygun ölçüde küçültülür. Böylece tamamen düz meme, belirginliği olmayan bir göğüs kafesi elde ediliyor. İleri derecedeki meme boyutuna sahip olan kişilerde operasyon sonrası iz kalabiliyor. Bu görünüm kıllı erkek göğsünde belirgin olabiliyor.

Jinekomasti Ameliyatı Teknikleri

Jinekomasti ameliyatı kişide görülen meme büyüklüğüne ve bu büyümenin sebebine göre değişebilir. Jinekomasti sorununu çözmek için bunun evresine ve fazla dokunun meme dokusu mu yoksa yağ dokusu mu olduğuna karar verilmelidir. Bazı hastalarda her ikisi birlikte görülür. Bu gibi durumlarda birkaç farklı ameliyat tekniği birleştirilerek kullanılır.

Endoskopik Teknik

Endoskopik teknikte yağ dokusu ile birlikte memenin kendi dokusunu da dışarı çıkarılır. Kapalı ameliyat olarak bilinen endoskopik ameliyat ihtiyaç halinde liposuction ile kombinlenebilir. Bu durumda kişideki ameliyat izi ve diğer riskler minimuma indirilmiş olur. Işıklı kameralar ile 1 cm.’lik kesilerden girilen endoskopik teknikte memenin dokusunun fazlası çıkarılarak hastada meme küçültmesi sağlanır. Endoskopik tekniğin en önemli avantajı büyük kesiler olmadan meme dokusunu dışarı çıkarmasını sağlamasıdır. 1 cm.’lik kesiler sayesinde ameliyat sonrası kişinin vücudunda belirgin izler kalmayacak, hasta günlük yaşamına hızla geri dönecektir.

Açık ameliyat

Açık ameliyat en çok üçüncü derecedeki jinekomastiler de tercih edilir. Çünkü bu kişilerde cilt çok fazla esnediği için kendi kendine toparlanma şansı çok düşüktür. Bu operasyonda meme dokusuyla birlikte fazla deri de çıkartılır. Böylece hasta operasyon sonrası sarkmış bir meme görünümüyle karşılaşmaz.

İzsiz Jinekomasti Operasyonu Nedir?

İzsiz jinekomasti 1. ve 2. derecedeki jinekomasti yaşanan hastalar için uygundur. Kesisiz jinekomasti de meme yağ dokusu liposuction yöntemiyle çözülür, mikro girişlerle yağ dışarı çıkartılır. Bu işlem sinirlere ve damarlara zarar vermez. Liposuction ile yapılan jinekomastide klasik ameliyatlar gibi şişlik ve morluk görülmez.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Jinekomasti operasyonları genel anestezi altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. İşlemden 3 saat sonra hasta yemek yiyebilir ve ayağa kalkabilir. Bu yüzden hastanede kalması gerekmez. Ameliyat edilecek bölgeye göre operasyon 1-2 saat sürmektedir. İşlem ağrılı bir işlem değildir.

Ameliyattan hemen sonra göğüs korsesi giyilmeye başlanması önerilir. Bu korsenin kullanımı oldukça kolaydır. Korse üç hafta sürekli giyilmelidir. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 6 haftadır.

Jinekomasti sonrası işlem gören bölgede morluk, ödem ve şişme olabilir. Bunlar 3.haftadan sonra azalarak iyileşir. Memeler şeklini yaklaşık 3 ay sonra alacaktır.

19 Yorum
Fikret
İyi günler hocam, Jinekomasti ameliyatında vaser liposuction kullanılır mı?Saygılar
Merhaba, Evet, erkeklerde görülen göğüs büyüme problemi Vaser Liposuction ile çözülebilir. Orta ve ileri dereceli büyümelerde göğüslere yer alan bölgesel yağlar sıvılaştırılarak dışarı çekilir, erkek memesinde böylece küçülme sağlanır. Sevgiler.
Muharrem
Hocam selamlar jinekomasti sorununu çözmek şart mıdır? Başka bir sorun teşkil eder mi? teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba öncelikle sizdeki büyük meme sorununun nedenini araştırmalısınız. Eğer bir hastalıktan sonra göğüsleriniz büyüyorsa tedavi olmak şarttır. Fakat genetik sebeplerden dolayı büyük meme sorununuz varsa ve bundan dolayı rahatsızlık duymuyorsanız ameliyat olmak zorunda değilsiniz.İyi günler.
Ali
Leyla hocam merhabalar, Ben 39 yaşındayım göğüsümde büyüklük var. Son zamanlarda bu durum beni çok rahatsız etmeye başladı. Erkeklerde meme büyümesi kendiliğinden geçer mi? Cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, aşırı kilo veya ergenlik döneminde görülen göğüs büyümelerinin %90’ı kendiliğinden geçer. Fakat 1-2 senedir göğüs büyüme sorununuz varsa ve doğal yollarla geçmiyorsa kalıcı jinekomastiniz var demektir. Jinekomasti sorununun tek çözümü ameliyattır. Sağlıklı günler dilerim.
Sena
Leyla hanım merhabalar, benim oğlumun gögüslerinde büyüklük var kilodan olduğunu düşünüyorum ama jinekomasti olma ihtimalide var. Erkeklerde meme büyümesinin sebepleri nelerdir? Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, hormonal sebeplerin dışında steroid kullanımı, uyuşturucu kullanımı, yaşlılık, şişmanlık, genetik hastalıklar ve kronik karaciğer hastalıkları göğüs büyümesine neden olabilir. Jinekomasti ameliyatından önce mutlaka göğüs büyümesinin nedenlerini araştırmalısınız. Uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır. İyi günler.
Semih
Merhaba, Leyla hocam size danışmak istediğim, jinekomasti ameliyatından sonra çok kilo alırsam ne olur? Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Jinekomasti ameliyatı geçirdikten sonra 15-20 kilonun üzerinde bir kilo artışı olursa kişide tekrar meme büyümesi sorunu baş gösterebilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında vücudunuza iyi bakmalı, aşırı kilo almaktan kaçınmalısınız. İdeal vücut ağırlınızı korur ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimserseniz bir sorunla karşılaşmazsınız. Sağlıkla kalın.
Nurettin
Leyla hanım iyi günler bana jinekomasti teşhisi koyuldu. Jinekomasti ameliyatı ağrılı mıdır? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar
Op. Dr. Leyla Arvas
Jinekomasti ameliyatı anestezi altında gerçekleşir. Bu nedenle ameliyat sırasında veya hemen sonrasında ağrı hissedilmez. Fakat anestezinin etkisi geçtikten sonra göğüs bölgesinde hafif bir ağrı hissedilebilir, bu durumu da hekiminizin önerdiği ağrı kesiciler ile atlatabilirsiniz.Sağlıkla Kalın.
Feyza
Hocam merhaba benim oğlum 15 yaşında ergenlik dönemiyle birlikte gögüslerinde büyüme oldu. Şimdilik oğlum bu durumun çok farkında değil ama ilerleyen zamanda jinekomasti olabilir. Size danışmak istediğim jinekomasti sorunu psikolojik problem yaratır mı?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, özellikle ergenlik döneminde görülen jinekomasti, erkeklerde güven problemi yaratıyor. Okulda arkadaşları tarafından dalga geçilen, meme görüntüsüyle alay konusu olan çocuklar ileride psikolojik problemlerle karşılaşabilir. Bu nedenle jinekomasti olan kişiler, meme görüntüsünden mutsuzsa 17 yaşından itibaren ameliyat olmalıdırlar. Sevgiler.
Murat
Hocam merhabalar ben 38 yaşındayım bana ileri derecede jinekomasti teşhisi konuldu. Ameliyat olmayı düşünüyorum ama çekincelerim de var. Size danışmak istediğim hocam bazı yerlerde de okudum. Jinekomasti meme kanseri riski taşır mı? Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, erkeklerin %1’inde meme kanseri görülür. Meme kanseri ile jinekomasti arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Fakat Klinefelter's sendromunda meme kanseri riski vardır. Bu sendromu yaşayan kişiler mutlaka düzenli doktor kontrolüne gitmelidirler. Sağlıkla kalın.
Hayriye
Leyla hocam iyi günler, Benim 18 yaşında oğlum var. Göğüslerinde problem var jinekomasti olduğunu düşünüyoruz. Eğer öyle ise hocam jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılmaktadır? Yanıtlarsanız çok mutlu olurum. İyi çalışmalar hocam.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Jinekomasti sorunu ergenlik döneminde görüldüğü için ne kadar erken tedavi edilirse o kadar etkili bir sonuç yaratır. 17 yaşından itibaren jinekomasti ameliyatı yapılabilir. Ergenlik dönemi biter bitmez yani ortalama 17 yaşında kişiler jinekomasti ameliyatına uygun hale gelir. Eğer jinekomasti sorunu varsa uzman hekime danışıp muayene olunmasında fayda vardır.Sevgiler.
Zeynel
Leyla hanım selamlar, Size danışmak istediğim jinekomasti ameliyatı olacağım yakın zamanda. Jinekomasti ameliyatından sonra ne kadar süre korse takmak gerekir?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, jinekomasti ameliyatından sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için korse takılması önerilir. Korse kullanımı meme dokusundan ne kadar yağ alındığı, memenin ne kadar küçüldüğüne bağlıdır. Bazı kişilerde 1 hafta korse kullanması yeterli olurken, bazılarında ise 1 ay kullanması önerilir. Korse kullanım sürenizi mutlaka doktorunuza danışmalısınız.Sevgiler.
HEMEN ARA RANDEVU AL
DİL SEÇ