Jinekomasti

Jinekomasti ile erkelerde ki kadın memesi görünümüne son veriyoruz!

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık erkeklerde kadınsı meme görünümünden kurtulabiliyor, göğüslerinde daha sıkı ve erkeksi bir forma kavuşabiliyor. Jinekomasti tipine göre değişebilen jinekomasti uygulamaları sayesinde hastaya en uygun stil elde ediliyor.

JINEKOMASTİ NEDİR?

Jinekomasti sorunu çağımızın estetik problemleri arasında yer alıyor. Meme dokusunun normalden fazla  büyümesinin nedeni sağlıksız beslenme, gıdalarda yer alan katkı maddeleri ve buna bağlı olarak hormonal değişimlerin yaşanması yatıyor. Ayrıca buna ek olarak hareketsiz yaşam tarzlarının da meme büyümesini tetikleyici etkisi olduğu düşünülüyor. Erkeklerde meme büyümesine sebep olan diğer şeylerde sağlık sorunu nedeniyle  kullanılan ilaçlardır. Alkol ve uyuşturucu kullanımının, hipogonadizm, yaşlanma, tümörler, hipertiroid, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hormonal dengeyi bozacak yetersiz beslenme diğer jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.Jinekomasti en fazla ergenlik döneminde ya da 60 yaş üstünde olanlarda, atletik performans için steroid veya androjen içerikli takviyeler kullananlarda ve bazı kronik hastalıkları olanlarda görülme riski artan bir durumdur.

Jinekomasti kaç tiptir?

Jinekomasti üç tipten oluşmaktadır. Glandüler, mikst tip ve lipomatöz. Glandüler tip, meme dokusundaki büyümeye denir. Vakalarda kadın meme dokusuna benzeyen tipte büyümeye rastlanır. Yağ dokusundaki artış sonucu meydana gelen tip lipomatözdür. Hem yağ dokusu artışı hem de meme dokusunda görülen artış sonucu oluşan vakalara mikst tip adı verilir. Jinekomasti hastalarının geneli mikst tip tanısı ile tedavi edilir.

Koyulan tanılar ile jinekomastinin nedenine karar verildikten sonra tedavi planlanması yapılır. Büyüklüğü ve ciltteki sarkıklığa göre jinekomasti 3 gruba ayrılır. Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik ve ya sarkma yoktur. İkinci evrede ise deride henüz sarkma olmamıştır ama kadın memesi görünümündedir. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik ve sarkma vardır.

Jinekomasti çeşitleri

Jinekomasti erkeklerde ortaya çıkarttığı görüntünün büyüklüğü ve deride yarattığı bolluğa göre üç gruba ayrılır.

1’nci derece jinekomasti: Göğüsteki büyüme çok az miktardadır, deride fazlalık yoktur, sarkma görülmez.

2’nci derece jinekomasti: Göğüste bir büyüme görülür, genellikle bu görüntü kadın memesini anımsatır. Deri fazlası olabilir fakat sarkma yoktur.

3’ncü derece jinekomasti: Göğüste ileri derecede bir büyüme vardır ve deri fazlası görülür. 3’üncü derecede sarkma görülmesi normaldir.

Jinekomastinin nedenleri nedir?

Jinekomasti, erkeklerde kadınlarda bulunan östrojen hormon seviyesinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum fizyolojik olarak yaşlı, ergen ve bebeklerde ortaya çıkabilir. Geçirilen karaciğer hastalığı, siroz veya uyuşturucu kullanımı da jinekomastiye neden olabilir.

Jinekomasti operasyonu öncesinde ilk olarak jinekomasti sebebi araştırılmalıdır. Bir hormon bozukluğu sebebiyle olduysa öncelikle Endokrinoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Hormon seviyesindeki bozukluk sebebiyle olan bir jinekomasti uzman tarafından tedavi edilir. Bunun dışındaki tüm vakalar cerrahi yöntemle tedavi edilir.

Cerrahi yöntemler nelerdir?

Jinekomasti operasyonları genel anestezi altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Jinekomasti oluşumundan liposuction yöntemiyle kurtulmak mümkündür. Bunun dışında eğer hastanın meme dokusunda da fazlalık varsa Vaser Liposuction kullanmak da gerekebilir. Uzman plastik cerrah ile hastanın karşılaşmasından sonra belirlenecek tedavi ile jinekomastiden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olur.

Kişinin ileri derecede büyük ve sarkık memeleri varsa sadece yağ ve meme bezi alımı yeterli olmaz. Bu durumlarda meme dokusunun üzerindeki deri de operasyon sırasında alınabilir. Meme başları da uygun ölçüde küçültülür. Böylece tamamen düz meme, belirginliği olmayan bir göğüs kafesi elde ediliyor. İleri derecedeki meme boyutuna sahip olan kişilerde operasyon sonrası iz kalabiliyor. Bu görünüm kıllı erkek göğsünde belirgin olabiliyor.

Jinekomasti Ameliyatı Teknikleri

Jinekomasti ameliyatı kişide görülen meme büyüklüğüne ve bu büyümenin sebebine göre değişebilir. Jinekomasti sorununu çözmek için bunun evresine ve fazla dokunun meme dokusu mu yoksa yağ dokusu mu olduğuna karar verilmelidir. Bazı hastalarda her ikisi birlikte görülür. Bu gibi durumlarda birkaç farklı ameliyat tekniği birleştirilerek kullanılır.

Endoskopik Teknik

Endoskopik teknikte yağ dokusu ile birlikte memenin kendi dokusunu da dışarı çıkarılır. Kapalı ameliyat olarak bilinen endoskopik ameliyat ihtiyaç halinde liposuction ile kombinlenebilir. Bu durumda kişideki ameliyat izi ve diğer riskler minimuma indirilmiş olur. Işıklı kameralar ile 1 cm.’lik kesilerden girilen endoskopik teknikte memenin dokusunun fazlası çıkarılarak hastada meme küçültmesi sağlanır. Endoskopik tekniğin en önemli avantajı büyük kesiler olmadan meme dokusunu dışarı çıkarmasını sağlamasıdır. 1 cm.’lik kesiler sayesinde ameliyat sonrası kişinin vücudunda belirgin izler kalmayacak, hasta günlük yaşamına hızla geri dönecektir.

Açık ameliyat

Açık ameliyat en çok üçüncü derecedeki jinekomastiler de tercih edilir. Çünkü bu kişilerde cilt çok fazla esnediği için kendi kendine toparlanma şansı çok düşüktür. Bu operasyonda meme dokusuyla birlikte fazla deri de çıkartılır. Böylece hasta operasyon sonrası sarkmış bir meme görünümüyle karşılaşmaz.

İzsiz Jinekomasti Operasyonu Nedir?

İzsiz jinekomasti 1. ve 2. derecedeki jinekomasti yaşanan hastalar için uygundur. Kesisiz jinekomasti de meme yağ dokusu liposuction yöntemiyle çözülür, mikro girişlerle yağ dışarı çıkartılır. Bu işlem sinirlere ve damarlara zarar vermez. Liposuction ile yapılan jinekomastide klasik ameliyatlar gibi şişlik ve morluk görülmez.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Jinekomasti operasyonları genel anestezi altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. İşlemden 3 saat sonra hasta yemek yiyebilir ve ayağa kalkabilir. Bu yüzden hastanede kalması gerekmez. Ameliyat edilecek bölgeye göre operasyon 1-2 saat sürmektedir. İşlem ağrılı bir işlem değildir.

Ameliyattan hemen sonra göğüs korsesi giyilmeye başlanması önerilir. Bu korsenin kullanımı oldukça kolaydır. Korse üç hafta sürekli giyilmelidir. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 6 haftadır.

Jinekomasti sonrası işlem gören bölgede morluk, ödem ve şişme olabilir. Bunlar 3.haftadan sonra azalarak iyileşir. Memeler şeklini yaklaşık 3 ay sonra alacaktır.

Jinekomasti fiyatı hakkında bilgi alabilir miyim?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Jinekomasti ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Jinekomasti Ameliyatı

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

JİNEKOMASTİ AMELİYATI

Bir Sorunuz mu Var ?

Jinekomasti ameliyatı hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas

BİZİ TAKİP EDİN

Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Jinekomasti” İçin 48 Soru Soruldu

 1. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam erkeklerde meme büyümesi ile ilgili bilgi vermeniz mümkün müdür? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Erkeklerde ergenlik ve ileri yaş gibi dönemlerde doğal olarak meme büyümesi olabiliyor. Ama bunların arasındaki dönemde meme dokusunun artmasına biz jinekomasti diyoruz. Bu eğer sadece yağ dokusundan ibaretse Vaser Liposuction bunda altın standarttır. Eğer orada bir meme dokusu varsa bunun alınması gerekiyor. Eğer alınmazsa yağ dokusu alınsa bile orada ele gelen bir kitle kalıyor. Bir şekil bozukluğu oluyor. Meme başından bir yöntem var. Bu yöntemle hiç iz kalmadan bütün bu dokuyu almamız mümkün.Sevgiler.

 2. Misafir dedi ki:

  Leyla hanım merhaba, Jinekomasti ameliyatından sonra korse kullanmak gerekiyor mu ve korseyi ne kadar süre kullanmamız gerekir? Bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, ameliyat sonrası kişilerin korse kullanması önerilir. Korse kullanmak ameliyat başarısının bir parçasıdır.Özellikle ilk üç hafta korse kullanılması iyileşme sürecini hızlandırır, hastaların daha sıkı ve düz göğüslere sahip olmasına yardımcı olur. İlk üç haftadan sonra sadece gündüzleri ve spor yaparken korse giyilmesi önerilir. Bu süreç de ortalama altı haftadır. Toplam olarak, jinekomasti ameliyatından sonraki ilk iki ay korse takmanız iyileşme süreci için önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

 3. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam ben 29 yaşındayım jinekomasti ameliyatı olacağım 2 ay sonra hocam sormak istediğim ameliyat öncesinde ne yapmamı önerirsiniz. Ameliyat beni tedirgin etmekte korkularım var en rahat nasıl hazırlanabilirim ameliyata bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, kişi ameliyat kararı vermeden önce uzman hekim tarafından muayene edilmeli ve kontrol amaçlı istenilen tüm tahlilleri yaptırmalıdır. Daha önce geçirdiğiniz bir hastalığınız yada mevcutta devam eden bir hastalığınız varsa ya da kullandığınız ilaçlar, mutlaka hekime bilgi vermeniz gerekiyor. Kişinin geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve varsa önemli tedaviler araştırılmalıdır. Jinekomastinin nedeni ve neden olabilecek durumların araştırılması için hekiminiz bazı hormon testleri ve bazı filmlerin çekilmesini talep edebilir. Ameliyat öncesinde son 1 hafta içinde geçirdiğiniz bir rahatsızlık (enfeksiyon,grip gibi..) varsa bu konuda da mutlaka hekiminize bilgi vermenizde fayda vardır. Jinekomasti ameliyatından önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları 10 gün öncesinden bırakmak gerekiyor. E vitamini kullanıyorsanız da ameliyattan 1 hafta önce bırakmalısınız.Bazı besinlerde aspirin gibi kanamayı arttırabilir (kiraz,badem,sarımsak gibi…) bu tip besinleri ameliyat öncesi çok tüketmemek de fayda vardır. Aynı zamanda ameliyat bölgesi cildinizi koruyun güneş yanığı gibi bir duruma maruz kalmaması gibi.Ameliyattan önce sigara ve alkol tüketmek ameliyat sonrasındaki yaraların geç kapanmasına neden olacaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi bırakmak mümkünse yoksa azaltılmasını öneririm.Sağlıklı günler dilerim.

 4. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

  Merhaba, Jinekomasti’nin dört farklı derecesi vardır. Birinci dereceli jinekomasti’de deride gevşeklik ve ya sarkma görülmez. Kişinin memesi, kadın memesi kalıplarında olsa da dolgunluğu yoktur. İkinci dereceli jinekomasti kadın göğsü görünümü belirgindir ama sarkma görülmez. Kişinin meme görüntüsü kıyafetlerinden belli olacak kadardır. Üçüncü dereceli jinekomastide ise kadın göğsü yapısı belirgindir, bunun yanı sıra deride sarkıklık da görülür. Dördüncü seviyedeki jinekomasti, tam bir kadın memesine benzer. Sarkıklık ve deride gevşeklik vardır. Tekrar bir uzman hekime muayene olunmasında fayda vardır. Jinekomastinin seviyesine göre uygun bir teknik ile bu durumdan kurtulmanız mümkündür. Sevgiler.

 5. Misafir dedi ki:

  Hocam yaklaşık 1 buçuk sene oldu göğüsümde büyüklük dikkatimi çekiyor. Jinekomasti olma ihtimali var bence ama daha önce doktora gittiğimde hormonlar normal dediler ama uzun bir süre oldu tekrar kontrol ettirmedim. Kıyafetlerden belli olacak şekilde beni çok rahatsız etmekte. Okuduğum yerlerde jinekomastinin çeşitleri varmış acaba o zaman doktora gittiğimde ilk aşamadaydı ve anlaşılmadı mı? Jinekomastinin kaç farklı derecesi vardır? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir