prp uygulaması
Kendi Kanınızla Güzelleşmeye Hazır Mısınız?
PRP Kök Hücre Tedavisi ile Gençleşin!
PRP’nin hasarlı dokulara enjekte edilmesinin, vücudunuzu yeni, sağlıklı hücreler geliştirmeye ve iyileşmeyi desteklemeye teşvik etmesidir. Hazırlanan anti aging enjeksiyonlarında doku büyüme faktörleri daha yoğun olduğu için yapılan araştırmalar, kişinin vücut dokularının daha hızlı iyileşeceğini göstermiştir.

PRP (Platelet Rich Plasma) Nedir?

Prp (Platelet Rich Plasma), yüz ve göz çevresinde son derece iddialı bir anti-aging uygulamasıdır. PRP tedavi edici etkisi kandaki trombositlerde bulunan büyüme faktörlerinden kaynaklanır.  Vücudumuzdaki trombositler kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Trombositler vücutta aktif hale getirildiklerinde büyümeye yardımcı iyileştirici proteinler salgılarlar. Bu proteinler aynı zamanda kemik, kıkırdak, tendon, bağ ve sinir dokularının hızlı bir şekilde iyileşip yenilenmesini sağlamaktadır. Yüz bölgesi uygulamalarında kolajen üretimini tetiklemeyi ve sonrasında büyüme faktörlerinin yenileme etkisini harekete geçirmeyi sağlayan PRP, cildin daha parlak olmasını sağlayarak, canlanmış ve genç görünmesini sağlar.

Trombositten zengin plazma anlamına gelen PRP uygulamasında, kişinin kendi kanı tüplere alınır. Laboratuvarda özel bir işlemden geçirilir. Santrifüj işlemiyle trombosit hücreleri ayrıştırılır. Trombositten zengin konsantre PRP içeriği uygulama yapılacak bölgeye çok ince iğnelerle enjekte edilir. Bu sayede cilt gençleşir, ışıldar ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

PRP uygulamasının herhangi bir yaş sınırı yoktur, aynı zamanda kişinin kendi kanı kullanıldığı için alerji riski taşımıyor. 2 hafta aralıklarla 3 ila 4 seanslık kür halinde uygulanıyor. 4-6 ayda 1 seans koruma amaçlı yapılarak sonucun devamlılığı sağlanmış olur. Hastanın kendi kanından elde edilen PRP serumu alerjik reaksiyon riski taşımaz. Bununla beraber yapılan PRP işlemleri hastane koşullarında tek kullanımlık ve steril malzemeler kullanılarak yapıldığı için enfeksiyon riski de bulunmuyor.

PRP Enjeksiyonlarının Amaçları Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda PRP tedavisinin etkileri şu şekilde gözlemlenmiştir:

  • Saç dökülmesi, saç büyümesini desteklemek ve saç dökülmesini önlemek için kafa derisine PRP enjekte edilir. Kişinin kendi kanından elde edilen PRP saç dökülmesinin yaşandığı yere enjekte edilerek, içeriğinde bulunan büyüme hormonu ve proteinler sayesinde saç dökülmesi olan bölgede hücrelerin yenilenmesini sağlar. PRP enjeksiyonları, 2014 yılındaki araştırmalara göre, erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenik alopesinin tedavisinde etkilidir. Mezoterapi uygulamalarında maske olarak kullanımı da doku iyileşmesini ve saç köklerini besleme özelliğini içerdiği için kullanılmaktadır.
  • PRP enjeksiyonları aynı zamanda tendon yaralanmalarını da tedavi eder. Tendonlar, kasları kemiğe bağlayan bantlardır. PRP uygulaması ayak bileğinde oluşan aşil tendomu yaralarında, kronik tendon sorunlarında, dizdeki tendon ağrılarında kullanılabilir. Akut yaralanmalar da PRP tedavi alanlarının başında geliyor. Kasılan hamstring kasları, dizde oluşan burkulmalar gibi akut spor problemleri PRP enjeksiyonu ile hızlıca çözülebilir.
  • PRP dermatolojide de yoğun olarak kullanılır. Özellikle ciltteki kırışıklık oluşumları, sivilce, leke ve yara izlerinin tedavisinde, cilt çatlaklarını iyileştirmede ve doku tedavisinde iyileştirici etkisinden dolayı kullanılmaktadır. PRP tedavisinden sonra kırışıklıklarda, çatlak izlerinde ve cilt sarkmalarında azalma görülür. Lazer uygulamalarıyla beraber kullanımda tedavi süresini destekleyici ve hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

PRP Tedavisi Öncesi Hazırlık Aşaması

PRP tedavisine hazırlanmanın birkaç yolu vardır. Eğer PRP kişinin kafa derisine uygulanacaksa öncelikle bu bölgeye uyuşturucu etkili bir krem uygulanması ve sonrasında uyuşukluk etkisi içi n yaklaşık 25-30 dakika beklemek gerekir. Kafa derisine PRP işlemi yapılacağı zaman hastayı işlemden yarım saat öncesinden kliniğimize davet ederiz. Kafa derisi dışındaki bölgelere lokal anestezik solüsyon PRP enjeksiyonlarının içine karıştırılır. İşlem sırasında ağrı hissetmezsiniz.

PRP Tedavisi Uygulaması

PRP tedavisine kişinin kanı alınarak başlar. Alınan kan numunesinin miktarı PRP işleminin nereye/ ne kadar uygulanacağına bağlıdır. Örneğin, kafa derisi için uygulanacak PRP işlemi için 20 mm. Kan gerekir. Kişiden alınan kan santrifüj içine yerleştirilir. Bu işlem, çok hızlı bir şekilde döner ve kanın mikrofiltrasyon işlemiyle bileşenlerinin ayrılmasına neden olan bir makinenin içinde gerçekleşir. Bu işlemle trombosit ve platelet hücrelerinden zengin plazma elde edilir. Trombosit ayırma işlemi yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Kanın ayrışma işlemi tamamlandıktan sonra bu plazma alınır ve etkilenen bölgeye ve saç köklerine enjeksiyon için kullanıma hazır hale gelir. PRP uygulamasıyla saç dokusu beslenir ve gelişmeye başlar. Yıpranan saç folikülleri onarılarak sağlıklı bir hale gelir. Saçların kalınlaşmasını ve güçlenmesini de sağlayan bu yöntem saç derisinin iyileştirmede, saç büyümesini teşvik etmede, saç dökülmelerine karşı saç köklerini korumada başarılı bir uygulamadır.

PRP tedavisi aynı zamanda tendon ve bağ gibi bölgelere enjeksiyon için belirli alanları tespit etmek üzere ultrason görüntülemesi kullanılır. Trombositin vücuttaki ana işlevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olup içerisinde Grown Factor yani büyüme faktörü bulunur. Aynı zamanda içerisinde çok fazla miktarda iyileştirici ve koruyucu özel maddeler de bulunur. Trombositten zengin plazma olan PRP vücutta yoğun iyileştirici etkisinden dolayı ilaç gibi etki gösterir. Tendon ve kıkırdak yapılarını uyarmakta ve zedelenme ve yaralanma gibi durumlarda bu bölgelerin iyileşmesini hızlandırmaktadır. PRP tedavisi, yavaş ama uzun soluklu bir tedavi sağlamaktadır. Özellikle tendon yırtıklarının büyümesini engellemektedir ve vücudun tamir mekanizması üzerinde etkili bir özelliğe sahiptir. Tendon romatizmaları, omuz eklemi kireçlenmeleri, sıkışma sendromunda da PRP’ nin iyileştirici özelliğinden faydalanılır.

PRP tedavisi için uygulanma ortalama 15 günde bir yani ayda iki defa olmak üzere uygulanır. Toplamda PRP tedavi süreci 6-8 seans olarak planlanır ve uygulama süresi 3 ile 4 ay arasında değişmektedir. Daha sonrasında yılda bir tekrarlanan PRP kürleriyle tedaviyi desteklemek gerekebilir.

PRP Tedavisi Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak PRP tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Prp Ne Kadar Aralıklarla Yapılmalı?

Saç dökülmesi tedavisinde ve cilt yenileme uygulamalarında etkin bir şekilde kullanılan PRP uygulanması oldukça kolay bir uygulamadır. Kişinin kendi kanından elde edilen bir plazmanın cilt altına enjekte edilmesi işlemidir. Uygulamada kullanılan bu plaza platelet denilen kan hücreleri bakımından oldukça zengindir, bu hücreler cilt altına uygulandığından uygulama alanı ve çevresinde cildin onarılmasını ve yenilenmesini sağlar. PRP uygulamasına ciltte yeterli bir düzelme görülebilmesi için 15 gün aralıklarla yaklaşık olarak 6-8 seans kadar devam edilmelidir. Sonucun kalıcı olması için de yaklaşık olarak yılda bir defa yenilenmelidir. PRP uygulaması tamamlandıktan sonra ciltte gözle görülür bir iyileşme sağlanır ve kişi genç ve canlı görünür.

Gözaltı Morluğunu PRP

Gözaltı morlukları kişilere her daim sağlıksız ve yorgun bir hava katar. Genetik faktörler, yetersiz beslenme, yaşlanma gibi nedenler bir araya geldiğinde göz altındaki morluklar kaçınılmaz olabiliyor. Sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösteren bu durumdan kök hücre yöntemiyle kurtulabilirsiniz. PRP yani kök hücre tedavisi kendi kanınızın işlem görmesiyle meydana gelir. Kendi kanınızın kullanıldığı bu uygulama oldukça güvenlidir, alerji riski neredeyse yoktur. Göz altı morluğundan kurtulmak, kırışıkları silmek ve göz çevresine dolgunluk kazandırmak için PRP yönteminden faydalanmanızı öneririz.

PRP ile göz çevresindeki hangi alanları tedavi edebilirsiniz?

  • Göz altındaki koyu halkalar
  • Koyu renkli göz altı boşlukları
  • Göz altı ince çizgiler, kırışıklıklar ve zayıf doku
  • Göz altı kırışıklıkları, esneklik ve sıkılık kaybı
  • Göz altı torbaları

Gözaltı morluğuna PRP nasıl etki eder?

PRP, kök hücre tedavisi anlamında gelir. Kök hücre tedavisi cildi onarır, gençleştirir. Cilt sorunlarında kullanılan en doğal yöntemlerden biri PRP tedavisidir. Göz çevresinde PRP tedavisi olumlu sonuçlar yaratır. Kişinin kolundan alınan kanın özel yöntemlerden geçirildikten sonra platelet hücrelerinden zengin bir seruma dönüştürülür. PRP tedavisinde platelet hücrelerinin miktarı arttırılarak yoğun miktarda büyüme faktörü ortaya çıkarılır.

PRP serumu, özel iğnelerle göz altına uygulanır. Göz altı morluklarının tedavisinde 3 PRP seansı önerilir. Tedavi her 2-4 haftada bir önerilir. 3 seans sonrasında göz altında daha aydınlık ve genç bir görünüm fark edeceksiniz.

PRP tedavisi sadece göz altı morluklarını tedavi etmekle kalmaz, göz altına sanki doğal bir dolgunluk kazandırır, göz altındaki torba görünümünü azaltır, göz çevresini sıkılaştırır ve kırışıkları azaltır.

Göz çevresinde PRP uygulamasının etkisi

Göz çevresinde daha genç bir dokuya kavuşacaksınız. PRP uygulamasının kalıcılığı 6 aydır. 6 ay boyunca, göz çevrenize uygulanan kök hücre, cildinizi tamir eder ve onarır. PRP’nin gençleştirme ve onarma etkisi kalıcıdır. Bu nedenle yaşlanma sürecinin devam etmesiyle birlikte altı ayda bir veya yılda bir 2 seans göz çevresi PRP uygulaması yaptırmanızı öneriyoruz.

Prp nin Etkisi Ne Zaman Belli Olur?

‘’Gençlik Aşısı’’ diye de adlandırılan PRP yani Platelet Rich Plasma tedavisi bir kök hücre tedavisidir. PRP tedavisiyle bir bakıma hücre yenileme işlemi yapılmaktadır. PRP tedavisi için hastadan alınan 3 tüp kan santrifüj cihazında yaklaşık 3000 devir ve sekiz dakikalık bileşenlerine ayırma işleminden geçirilir. İşlem sonunda platelet bakımından zengin bir plazma elde edilmektedir. Bu plazma yaşlanma sürecini yavaşlatma özelliğine de sahip olan bu yöntem ile cildinizdeki kırışıklıklar giderilmekte, hasta daha genç ve fresh bir cilde sahip olmaktadır. Derinin mat ve kuru görünümü, yapılan işlem ile beraber düzelmekte, cilt yenilenmektedir. PRP’nin etkisi ilk seanslardan itibaren belli olur. PRP enjekte edilen bölümde hücreler aktifleşir ve doku yenilenmesi sağlanır. Cildin elastik yapısında artış gözlemlenir. Platelet Rich Plasma uygulamasında bölge lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra işleme başlanır. İşlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. PRP uygulaması yaklaşık olarak 3 haftada bir yapılmalıdır. Her uygulama 3 ile 6 seans aralığındaki periodlarla uygulanır. Bu işlem, cilt gençleştirici uygulamalarla desteklenmelidir. Bu tedavi yönteminde hastanın kendi kanı kullanıldığı için hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. PRP tedavisinde cilde uygulanan fibroblastlar hedef bölgeyi yeniden yapılandırma özelliğine sahiptir. Dört kürlük uygulamadan sonra yılda bir tekrar edilen uygulamayla iki yılın sonunda kırışıklıkların ve lekelenmelerin azaldığı canlı ve parlak bir cilt ortaya çıkmaktadır ve ciltteki gençleşme belirtileri neredeyse kalıcı hale gelmektedir.

Anti aging amaçlı PRP Uygulaması

PRP uygulaması yani Platelet Rich Plasma, bir tür kök hücre tedavisidir. Kişilerin trombositten zenginleştirilmiş kanları bu uygulamada kullanılır. PRP tedavisi için 2-3 tüp kan gereklidir. Alınan bu kanlar santrifüj makinesinde dakikada 3000 devirde 8 dakikalık bir işlemden geçilir, bileşenlerine ayrılır. Bu işlem sonucunda az miktarda PRP yani platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma elde edilir. Bu elde edilen kök hücre, kişilere gençleşmek ve anti aging amacıyla tekrardan enjekte edilir. PRP enjekte edilen bölgedeki kök hücreler aktifleşerek dokuların yenilenmesini sağlarlar. Yani kök hücre tedavisi, kişinin kendi kanından yapılır bu nedenle herhangi bir yan etkisi bulunmaz.

PRP uygulaması nasıl yapılır?

PRP uygulaması ortalama 30 dakika sürer. Uygulama yapılacak olan bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Daha sonra iğnelerle kan enjekte edilir. PRP uygulaması ortalama 3 haftada bir 3-6 seans aralıklarla yapıldığında anti aging etkisi gözle görülür bir şekilde meydana gelir.

PRP uygulamasında cilde aktarılan fibroblastlar, hedeflenen bölgeyi tamir etmeye başlar. PRP uygulaması sadece anti aging için değil, göz altı morluklarının azalmasında, yara izlerinin iyileştirilmesinde, saç dökülmesinde ve çökük bölgelerin dolgunlaştırılmasında da kullanılır. Uygulamanın etkisi hızlıca başlar ve 6-24 ay boyunca ciltte düzenli bir düzelme görülür. Sonuç olarak kırışıkların azaldığı, parlak ve canlı bir cildin ortaya çıktığı görülür. Bu düzelme etkisi bir yıl boyunca kalıcıdır.

Anti Aging PRP tedavisi nasıl etki eder?

Anti aging amaçlı PRP tedavilerinde dermal tabakada fibroblast yapımı arttırılır. Böylece artan fibroplast aktivitesi kolajen ve elastin sentezlenmesini uyarır. PRP’de doku arasındaki madde yapımı artar, yaraların iyileşme süreci kısalır. Kişilerde hızlıca yenilenme süreci başlar. Prp uygulaması gençleştirmek istediğiniz her bölgeye uygulanabilir.

PRP tedavisi trombositopeni ile seyreden hastalar uygun değildir. Kan sulandırıcı tedavi alanlar, kronik enfeksiyona sahip olanlar, kanında aktif enfeksiyon olanlar, kolajen doku hastası olanlar, kanser hastaları ve gebelik dönemindeki kişiler için PRP uygun değildir.

Hücresel bir tedavi yöntemi olan PRP, hücrelerin çalışmasını teşvik eder ve ihtiyacı olan malzemeleri sağlar. Bu yöntem sayesinde büyüme faktörlerinin çalışması tetiklenir böylece kişide daha genç bir cilt yapısı ortaya çıkar. PRP tedavisinin yeterliliği kişinin yaşına, yaşlılık etkilerine, cilt kalitesine göre değişir.