PRP Tedavisi Nedir?

Kendi Kanınızla Güzelleşmeye Hazır Mısınız?

PRP Kök Hücre Tedavisi ile Gençleşin!

PRP’nin hasarlı dokulara enjekte edilmesinin, vücudunuzu yeni, sağlıklı hücreler geliştirmeye ve iyileşmeyi desteklemeye teşvik etmesidir. Hazırlanan anti aging enjeksiyonlarında doku büyüme faktörleri daha yoğun olduğu için yapılan araştırmalar, kişinin vücut dokularının daha hızlı iyileşeceğini göstermiştir.

PRP nedir?

Prp (Platelet Rich Plazma), yüz ve göz çevresinde son derece iddialı bir anti-aging uygulamasıdır. PRP tedavi edici etkisi kandaki trombositlerde bulunan büyüme faktörlerinden kaynaklanır.  Vücudumuzdaki trombositler kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Trombositler vücutta aktif hale getirildiklerinde büyümeye yardımcı iyileştirici proteinler salgılarlar. Bu proteinler aynı zamanda kemik, kıkırdak, tendon, bağ ve sinir dokularının hızlı bir şekilde iyileşip yenilenmesini sağlamaktadır. Yüz bölgesi uygulamalarında kolajen üretimini tetiklemeyi ve sonrasında büyüme faktörlerinin yenileme etkisini harekete geçirmeyi sağlayan PRP, cildin daha parlak olmasını sağlayarak, canlanmış ve genç görünmesini sağlar.

Trombositten zengin plazma anlamına gelen PRP uygulamasında, kişinin kendi kanı tüplere alınır. Laboratuvarda özel bir işlemden geçirilir. Santrifüj işlemiyle trombosit hücreleri ayrıştırılır. Trombositten zengin konsantre PRP içeriği uygulama yapılacak bölgeye çok ince iğnelerle enjekte edilir. Bu sayede cilt gençleşir, ışıldar ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

PRP uygulamasının herhangi bir yaş sınırı yoktur, aynı zamanda kişinin kendi kanı kullanıldığı için alerji riski taşımıyor. 2 hafta aralıklarla 3 ila 4 seanslık kür halinde uygulanıyor. 4-6 ayda 1 seans koruma amaçlı yapılarak sonucun devamlılığı sağlanmış olur. Hastanın kendi kanından elde edilen PRP serumu alerjik reaksiyon riski taşımaz. Bununla beraber yapılan PRP işlemleri hastane koşullarında tek kullanımlık ve steril malzemeler kullanılarak yapıldığı için enfeksiyon riski de bulunmuyor.

PRP enjeksiyonlarının amaçları nelerdir?

Yapılan araştırmalarda PRP tedavisinin etkileri şu şekilde gözlemlenmiştir:

  • Saç dökülmesi, saç büyümesini desteklemek ve saç dökülmesini önlemek için kafa derisine PRP enjekte edilir. Kişinin kendi kanından elde edilen PRP saç dökülmesinin yaşandığı yere enjekte edilerek, içeriğinde bulunan büyüme hormonu ve proteinler sayesinde saç dökülmesi olan bölgede hücrelerin yenilenmesini sağlar. PRP enjeksiyonları, 2014 yılındaki araştırmalara göre, erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenik alopesinin tedavisinde etkilidir. Mezoterapi uygulamalarında maske olarak kullanımı da doku iyileşmesini ve saç köklerini besleme özelliğini içerdiği için kullanılmaktadır.
  • PRP enjeksiyonları aynı zamanda tendon yaralanmalarını da tedavi eder. Tendonlar, kasları kemiğe bağlayan bantlardır. PRP uygulaması ayak bileğinde oluşan aşil tendomu yaralarında, kronik tendon sorunlarında, dizdeki tendon ağrılarında kullanılabilir. Akut yaralanmalar da PRP tedavi alanlarının başında geliyor. Kasılan hamstring kasları, dizde oluşan burkulmalar gibi akut spor problemleri PRP enjeksiyonu ile hızlıca çözülebilir.
  • PRP dermatolojide de yoğun olarak kullanılır. Özellikle ciltteki kırışıklık oluşumları, sivilce, leke ve yara izlerinin tedavisinde, cilt çatlaklarını iyileştirmede ve doku tedavisinde iyileştirici etkisinden dolayı kullanılmaktadır. PRP tedavisinden sonra kırışıklıklarda, çatlak izlerinde ve cilt sarkmalarında azalma görülür. Lazer uygulamalarıyla beraber kullanımda tedavi süresini destekleyici ve  hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

PRP tedavisi öncesi hazırlık aşaması

PRP tedavisine hazırlanmanın birkaç yolu vardır. Eğer PRP kişinin kafa derisine uygulanacaksa öncelikle bu bölgeye uyuşturucu etkili bir krem uygulanması ve sonrasında uyuşukluk etkisi içi n yaklaşık 25-30 dakika beklemek gerekir. Kafa derisine PRP işlemi yapılacağı zaman hastayı işlemden yarım saat öncesinden kliniğimize davet ederiz. Kafa derisi dışındaki bölgelere lokal anestezik solüsyon PRP enjeksiyonlarının içine karıştırılır. İşlem sırasında ağrı hissetmezsiniz.

PRP Tedavisi Uygulaması

PRP tedavisine kişinin kanı alınarak başlar. Alınan kan numunesinin miktarı PRP işleminin nereye/ ne kadar uygulanacağına bağlıdır. Örneğin, kafa derisi için uygulanacak PRP işlemi için  20 mm. kan gerekir. Kişiden alınan kan santrifüj içine yerleştirilir. Bu işlem, çok hızlı bir şekilde döner ve kanın mikrofiltrasyon işlemiyle bileşenlerinin ayrılmasına neden olan bir makinenin içinde gerçekleşir. Bu işlemle trombosit ve platelet hücrelerinden zengin plazma elde edilir. Trombosit ayırma işlemi yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Kanın ayrışma işlemi tamamlandıktan sonra bu plazma alınır ve etkilenen bölgeye ve saç köklerine enjeksiyon için kullanıma hazır hale gelir. PRP uygulamasıyla saç dokusu beslenir ve gelişmeye başlar. Yıpranan saç folikülleri onarılarak sağlıklı bir hale gelir. Saçların kalınlaşmasını ve güçlenmesini de sağlayan bu yöntem saç derisinin iyileştirmede, saç büyümesini teşvik etmede, saç dökülmelerine karşı saç köklerini korumada başarılı bir uygulamadır.

PRP tedavisi aynı zamanda tendon ve bağ  gibi bölgelere enjeksiyon için belirli alanları tespit etmek üzere ultrason görüntülemesi kullanılır. Trombositin vücuttaki ana işlevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olup içerisinde Grown Factor yani büyüme faktörü bulunur. Aynı zamanda içerisinde çok fazla miktarda iyileştirici ve koruyucu özel maddeler de bulunur. Trombositten zengin plazma olan PRP vücutta yoğun iyileştirici etkisinden dolayı ilaç gibi etki gösterir. Tendon ve kıkırdak yapılarını uyarmakta  ve zedelenme ve yaralanma gibi durumlarda bu bölgelerin iyileşmesini hızlandırmaktadır. PRP tedavisi, yavaş ama uzun soluklu bir tedavi sağlamaktadır. Özellikle tendon yırtıklarının büyümesini engellemektedir ve vücudun tamir mekanizması üzerinde etkili bir özelliğe sahiptir. Tendon romatizmaları, omuz eklemi kireçlanmeleri, sıkışma sendromunda da PRP’ nin iyileştirici özelliğinden faydalanılır.

PRP tedavisi için uygulanma ortalama 15 günde bir yani ayda iki defa olmak üzere uygulanır. Toplamda PRP tedavi süreci 6-8 seans olarak planlanır ve uygulama süresi 3 ile 4 ay arasında değişmektedir. Daha sonrasında yılda bir tekrarlanan PRP kürleriyle tedaviyi desteklemek gerekebilir.

PRP Tedavisi Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak PRP tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.