saça prpSaç dökülmesi için PRP saç tedavisi, hastanın kanının alındığı, işlendiği ve daha sonra saç derisine enjekte edildiği üç aşamalı medikal saç tedavisidir.

PRP (trombosit açısından zengin plazma) ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, trombosit açısından zengin plazmanın enjeksiyonlarının doğal saç büyümesini tetiklediğini ve saç folikülüne kan akışını artırarak saç tellerini kalınlaştığını gösteriyor.

PRP tedavisi 1980’li yıllardan beri yara ve doku iyileştirme alanında üstün başarılar kat etmiştir.

Siz de dökülen, zayıflayan ve matlaşan saçlarınızı kontrol altına almak için PRP saç tedavisi yaptırabilirsiniz PRP ile saç dökülmesini kontrol altına alabilir, saç ekiminin etkilerini artırabilirsiniz. 

PRP Saç Tedavisi Nedir?

PRP saç tedavisi, saç dökülmesi, ince ve zayıf saç telleri problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılan bir enjeksiyon uygulamasıdır. PRP cerrahi bir saç ekimi yöntemi değildir.

Sadece saç tellerinin köklerinin güçlenmesini sağlayan medikal bir enjeksiyon işlemidir. PRP teknolojisi son yıllarda yara ve doku iyileşmesinde aktif kullanılmaktadır.

Bilimsel çalışmalarla etkinliği kanıtlanan PRP tedavisi, saç derisine enjekte edildiğinde saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini azalttığı görülmüştür. 

PRP Saça Faydası Nedir?

Trombosit açısından zengin plazma (PRP), normal dolaşımdaki kanda bulunan trombosit sayısının yaklaşık 3 ila 5 katını içeren konsantre kan plazmasıdır.

Kan plazması içindeki trombositler çok sayıda büyüme faktörü içerir. Bu büyüme faktörleri uykuda olan kıl foliküllerini uyarır ve kolajen üretiminin hızlanmasına yardımcı olur. Bu da saç tellerini kalınlaştırır ve saçların daha yoğun görünmesini sağlar. 

PRP tedavisi için kişiden kan alınır ve trombositleri kandan ayırmak için özel bir cihazda işlenir. Kandan ayrıştırılan trombositler saç derisine enjekte edilerek saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.

PRP saç tedavisi, incelen, koparak dökülen ve hafif dökülme görülen saç tipleri için uygundur. 

Saç PRP Nasıl Etki Gösterir?

Günümüzde trombositler sadece dolaşım sistemini etkilemez, aynı zamanda birçok farklı büyüme faktörü ve sitokin salınımı yoluyla inflamatuar sistemi, damar gelişimini, kök hücre uyarımını ve hücre artışını da etkilediğini gösteren birçok çalışma bulunmaktadır.

PRP’de aktive olan trombositler çok sayıda büyüme faktörünü serbest bırakır. Trombosit türevli endotelyal büyüme faktörü (PDGF), dönüştürücü büyüme faktörü β (TGF-β), fibroblast büyüme faktörü-2 (FGF-2), vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), epidermal büyüme ve sitokinler faktör (EGF), insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1), nörotrofik faktör (GDNF), hücre çoğalması, farklılaşması ve damarlanması yoluyla saç büyümesinin uyarılmasında önemli bir rol oynar.

PRP bu faktörlerin etkileri ile saç folikül hücrelerinin hayatta kalma oranını artırabildiği ve saç döngüsünün anajen fazını uzatarak saç büyümesini uyarabildiği açıkça gösterilmiştir.

Saç PRP Kimlere Uygundur?

Saç PRP si saçlar ile ilgili aşağıdaki problemlerin çözümünde destek tedavisi olarak uygulanabilir, Tek başına saç çıkarıcı etkisi yoktur ancak var olan saç köklerini güçlendirir. PRP ancak saç kökleri hala canlı ise işe yarar.

 • Saç dökülmesinde,
 • Saç incelmesinde
 • Geç uzayan saçlarda
 • Saç ekimi sonrasında
 • Gebelikle oluşan saç dökülmesinde
 • Saçların çekilme nedeni ile dökülmesi sonrasında
 • Mat ve cansız saçlarda kullanılabilir.

PRP Saç Tedavisi Nasıl Uygulanır?

PRP Saç Ekimi hem erkekler hem de kadınlar için uygundur. Bölgesel saç dökülmesi veya erkek tipi kellik hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen çok yaygın bir saç dökülmesi türüdür.

Trombosit açısından zengin plazma (PRP) saç dökülmesi tedavisinde kullanılarak saç dökülmesini en aza indirmeyi ve saç tellerini güçlendirmeyi amaçlar. 

PRP saç tedavisi için önce hastanın kanı alınır ve santrifüj edilir. Böylece saç tedavisinde kullanılacak trombositli plazma elde edilir. Trombositler ve büyüme faktörleri bakımından zengin olan bu plazma, doku rejenerasyonu ve iyileşmesinde çok faydalıdır.

PRP yapılacak olan saç derisine topikal anestezi krem uygulanır. Sonrasında PRP yani yüksek konsantrasyonlu trombosit açısından zengin plazma saç derisinin açılan bölgelerine enjekte edilir.

Daha sonra hastanın saçları yıkanır ve hasta herhangi bir yardım almadan eve gidebilir. PRP sonrası hastalar araba kullanabilir.

PRP Saç Tedavisi Fiyatları

PRP Saç Tedavisi fiyatları kullanılan PRP kitinin kalitesine ve enjeksiyon yapan kişinin tecrübesine göre değişkenlik gösterir.

Kullanılan PRP kitleri maksimum trombosit ayrıştırmasına göre farklı fiyatlarda farklı markalar tarafından üretilmektedir. Fiyatlandırma seans olarak yada paket olarak verilebilir.

Kaç Seans PRP Saç Tedavisi Yapılmalı?

PRP saç tedavisi ile saç dökülmesini kontrol altına almak için 15 günde bir kere PRP yaptırmanızı öneriyoruz. 3-4 ay boyunca düzenli PRP saç tedavisi yaptırdığınızda saçlarınızın güçlendiğini ve normal dökülme rutinine geçtiğini göreceksiniz. 

Her sağlıklı kişinin günde 100 ila 150 tel saçı dökülür, bu normaldir. Fakat her duş aldığınızda yoğun saç dökülmesi yaşıyorsanız veya yastığınızın üzerinde saç telleri birikiyorsa sizin için PRP saç dökülmesi tedavisi yaptırma zamanınız gelmiş demektir. 

Saç Ekiminde PRP Ne İşe Yarar?

PRP tek başına kullanıldığı gibi saç ekimi esnasında ve sonrasında tercih edilir. Saç ekimi ile PRP yaptırmak yara iyileşmesini hızlandırır ve saçların büyümesine destek olur.

PRP, saçlarında yeni dökülme başlamış, gücünü ve esnekliğini yitiren saç telleri için uygundur. PRP saç köküne nüfuz eder ve saç tellerinin kökten iyileşmesini sağlar. 

Saç ekimi sırasında PRP yaptırarak yeni saç köklerinin daha hızlı uzamasını sağlayabilir, saç ekiminin etkisini arttırabilirsiniz. 

PRP Saç Çıkarır Mı?

PRP trombositten zengin plazmadır ve saçlı deri bölgesine uygulanan PRP, saç dökülmesini önler, saçların kolay uzamasını sağlar. Saç dökülmesi olan kısımlarda hücreler yenilenir, canlı ve parlak bir saç yapısına ulaşılır.

Fakat bilinmelidir ki PRP tedavisi dökülen saçları yeniden çıkartmaz, eğer saç dökülmesinde ciddi bir sorun var ise saç ekimi yapılabilir.

Kaynaklar

 • Evaluation of Not-Activated and Activated PRP in Hair Loss Treatment: Role of Growth Factor and Cytokine Concentrations Obtained by Different Collection Systems
  Pietro Gentile, John P. Cole, Megan A. Cole, Simone Garcovich, Alessandra Bielli, Maria Giovanna Scioli, Augusto Orlandi, Chiara Insalaco, Valerio Cervelli
  Int J Mol Sci. 2017 Feb; 18(2): 408. Published online 2017 Feb 14. doi: 10.3390/ijms18020408
 • Comparative Evaluation of the Clinical Efficacy of PRP-Therapy, Minoxidil, and Their Combination with Immunohistochemical Study of the Dynamics of Cell Proliferation in the Treatment of Men with Androgenetic Alopecia
  Elena E. Pakhomova, Irina O. Smirnova
  Int J Mol Sci. 2020 Sep; 21(18): 6516. Published online 2020 Sep 6. doi: 10.3390/ijms21186516
 • Treatment of Androgenetic Alopecia Using PRP to Target Dysregulated Mechanisms and Pathways
  Rama Abdin, Yusheng Zhang, Joaquin J. Jimenez
  Front Med (Lausanne) 2022; 9: 843127. Published online 2022 Mar 16. doi: 10.3389/fmed.2022.843127
 • Platelet Rich Plasma and Its Use in Hair Regrowth: A Review
  Anon Paichitrojjana, Anand Paichitrojjana
  Drug Des Devel Ther. 2022; 16: 635–645. Published online 2022 Mar 10. doi: 10.2147/DDDT.S356858