Sizi Rahatsız Eden Kırışıklıklara Ufak Bir Dokunuş ile Veda Edin!

Botox uygulaması, yaşın ilerlemesi ile birlikte belirginleşen mimik çizgilerini ortadan kaldırır.

Botoks uygulaması, FDA onayı almış kolay ve güvenilir bir uygulamadır. Botox uygulamaları, cerrahi yönteme kıyasla istenilen sonuçların daha kısa bir zamanda alınmasını sağladığı için, daha çok tercih edilir.

Botox nedir?

20 yılı aşkın bir süredir tıp dünyasında farklı tedavilerde de kullanılan Botox uygulaması, geçici ama tatmin eden bir görünüme sahip olmanızı sağlamaktadır. Botox uygulama alanaları özellikle kaş arası, alın, kaz ayakları ve boyun bölgesidir. FDA onayı almış botox uygulaması, kişiye çok kolay uygulanır ve belirginleşen kırışıklıkların açılmasını sağlamaktadır. Botoks yalnızca estetik anlamda daha genç ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmak isteyenlerin değil, çeşitli cilt rahatsızlıkları nedeniyle oluşan sorunlardan kurtulmak isteyenlerin de başvurduğu bir yöntemdir.

Gün içinde yüzümüzde binlerce kez çalışan mimik kaslarımız vardır, bu mimik hareketleri belirgin kırışıklıklara yol açar ve yaşımızı olduğumuzdan daha büyük gösterir. Botox uygulaması, yaşın ilerlemesi ile birlikte belirginleşen mimik çizgilerini ortadan kaldırır.

Botox’un kişiye etkisi nedir?

Botox uygulandığı hastaya geçici felç etkisi yaratır. Sanılanın aksine botox, kasın tamamına değil yapılan bölgenin 1-2 cm çevresinde etkili olur. Yüz enjeksiyonlarında, mimik kaslarının hareketlerini kısıtlar, derin kırışıklıkların oluşmasını engeller.Fakat hastanın derin kırışıklıkları varsa botox enjeksiyonu sadece bu kırışıklıkları hafifletebilir. Tamamen engelleyemez. Botox beraberinde dolgu uygulamasıda kullanılılır ise derin kırışıklıkların giderilmesi sağlanabilir.
Botox, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, protein yapısında bir ilaçtır ve dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süreyle giderir. Botox ince çizgiler ve çok derin olmayan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır, eğer çok daha derin kırışıklıklar var ise bunların hafiflemesini sağlar.

ÇOK SORULAN SORULAR

Botoxun etkisi 4 -6 ay civarında surer. 6. aydan itibaren etkisini kaybetmeye başlar. Bu süre bazı kişilerde daha kısa, bazılarında ise daha uzun sürebilir bunun sebebi, uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre vücud tarafından metabolize edilme özelliğiyle ilgilidir. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski haline döner. Botoks’un etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır.Uygulamanın tekrarlanması botox ömrünü uzatır.

Öncelikle kişinin beklentilerini de gözeterek enjeksiyon yapılacak bölge tespit edilir. Muayenehane şartlarında doktor tarafından yapılmalıdır.Uygulama çok ince iğnelerle enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Uygulama öncesinde hastaya anestezik krem sürülür. Bu işlem sırasında duyulabilecek acıyı tamamen ortadan kaldırır. İşlem sonrasında buz uygulaması ile ağrının daha da azalması sağlanır. Böylelikle işlem sonrasında herhangi bir acı ya da ağrı duyulmaz. Tüm bu işlemler yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Estetik yaptıranların yüzde 91.4’ünü kadınlar oluşturuyor fakat estetik yaptıran erkeklerde önceki yıllara oranla gözle görülür bir artış var. Botox sadece kadınların tercih ettiği bir uygulama değil, Ülkemizde de botox yaptıran erkeklerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.Hayatın her alanında görünüşüne önem veren binlerce kadın ve erkek botoks faydalarını keşfetmiştir.

Botox daha iyi görünmek isteyen yetişkinler için uygundur. Kırışıklık tedavisinde bir alt ve üst yaş sınırı belirlemek zordur.Rahatsız edici oranda kırışıklıklar varsa, 18’li yaşlarda bile Botox uygulamalarına rastlamak mümkün. Çok ileri yaşlarda, sadece botoks ile etkin bir sonuç sağlamak zor olsa da , yüz gençleştirme ameliyatları ile birlikte veya ameliyat yapılmadan sadece botoks uygulaması ile geçici fakat tatmin edici sonuçlar alınabilir.

Botox uygulaması sonrasında yüz ifadeniz de bir değişiklik olmayacaktır. Botox yüz ifadenizi ve mimiklerinizi kaybetmek için değil, bu yüzden oluşan kırışıklıkların hafifletilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Yüz kaslarını iyi bilen ve anatomik yapısına hakim bir doktor tarafından yapılan botox uygulaması ile ifadenizde bir değişiklik söz konusu değildir.

Botoxun kalıcı hiçbir yan etkisi yoktur. Botoks bir dolgu maddesi olmadığı için yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz.

Botoks uygulaması yapıldıktan 3-4 gün sonra etkisini göstermeye başlar, tam etkisini bir haftada gösterir.Tabi bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır. Düzenli uygulama yaptıran kişilerde kullanım süresi zamanla uzayabilir.

Botoks uygulamalarının büyük oranda iyi sonuç verdiğini görüyoruz..Botox iğnesinin girdiği yerlerde 1-2 gün süren iğne izi olabilir. Nadiren de olsa uygulama bölgesinde morarma oluşabilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer .Her uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, iyi bir hekim seçmek son derece önemlidir.

Morarmayı önlemek için 10 dakika buz uygulaması yapılabilir. Uygulama sonrası 2 saat kadar başın öne veya arkaya sarkıtılmaması gerekir. Bu süre tamamlandıktan sonra kişi normal hayatına geri dönebilir.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Botoks fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

BOTOX

Bir Sorunuz mu Var ?

Botoks hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas

BİZİ TAKİP EDİN

Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Botox®” için 70 soru soruldu.

 1. Misafir dedi ki:

  Hocam kaşlarım birbirinden farklı sağ kaşım daha yukarıda sol daha düşük. Bunu makyajla kapatamıyorum. İki kaşın birbirinden farklı olmasını nasıl düzeltebiliriz. Lütfen bu konuda bilgi verir misiniz.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, kaşlarda olan asimetri sorununu botoks ile çözebiliriz. İki kaşın birbirinden farklı olması birçok kişinin sorunudur. Böyle durumlarda botox enjeksiyonları ile kaşı simetrik hale getirebiliriz. Kaş asimetrisi düzeltmede en etkili yöntem botoks olmaktadır.

 2. Misafir dedi ki:

  İyi çalışmalar hocam, Botoks alın ve göz çevresi dışında hangi bölgelere uygulanabilir? Bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Birçok bölge var ancak en fazla bilinen ve kırışıklıkların olduğu bölgeler bunlar. Onun dışında hafif gülerken burnun üzerinde oluşan kırışıklıklar için uygulanabilir. Güldüğünüz zaman diş etlerinin göründüğü alanlara uygulanabilir. Diş kırmaya kadar neden olabilen kasımızın yumuşatılması için kullanılabilir. Boyun bantlarının çok yoğun olduğu kişiler için uygulanabilir. Terleme tedavisinde el, ayak, koltuk altı ve yüz bölgesinde uygulanabilir. Sevgiler.

 3. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam, botox ile kaş kaldırabilir miyim? Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Botoks ile kaş kaldırmak mümkündür. Sarkan kaş problemi hem kadınlar hem de erkekler arasında oldukça yaygın bir durumdur Kaşlarınız ile gözlerinizin arasındaki mesafe azaldığında gözlerinizin görüş alanı kısılır, özellikle uzaktaki nesneleri görmemeye başlarsınız. Doğru noktalara uygulanan botoks ile kaşlarınız daha kalkık ve şekili görünecektir. Sevgiler.

 4. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar, Kaç yaşından itibaren botoks uygulamasına başlanabilir? bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Botoks uygulamasına aslında 18 yaşından itibaren başlayabiliriz ama önemli olan orada çizgilerin başlama zamanı. Yani özellikle göz çevresinde çok hızlı başlıyor. Dolayısıyla kırışıklıklar tam belirgin olmadan yapmak gerekiyor. Kırışıklıklar hafif hafif başlıyor sonra derinleşiyor. Bu sefer botoksta etkili olmuyor. Dolayısıyla ufak ufak başlanabilir. İlk başladığımız yerde en çok göz çevresi oluyor.Sevgiler.

 5. Misafir dedi ki:

  Merhaba, benim dudak kenarlarım kırışık buda bana sürekli üzgün bir ifade katıyor. Bu durumdan botox ile kurtulabilir miyim?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, botoksun yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri dudak kenarlarıdır. Dudak kenarlarında yüzünüze üzgün bir ifade katan “ üzüntü çizgileri” adını verdiğimiz çizgiler oluşabilir. Bu çizgileri gidermek için dudak kenarlarını aşağı doğru çeken kaslara botox enjeksiyonları uygulanarak yüzünüzdeki üzgün görünüm engellenebilir. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir