Botox

Botox, günümüzde özellikle yüzdeki kırışıklıklarının giderilmesi için kullanılan, işlem süresinin kısa olması ve kolay uygulanması sebebiyle dünyada en çok tercih edilen estetik girişimdir.

Yaklaşık 20 yıldır tıp dünyasında farklı tedavilerde de kullanılan Botox uygulaması, geçici ama sonuçlarının tatmin ettiği görünüme sahip olmanızı sağlamaktadır. En sık uygulama alanlarında alın kırışıklığı, kaş arası, göz çevresi, kaz ayakları ve boyun bölgesi yer almaktadır FDA onayı almış ve birçok, kişide kolayca uygulanmış ve belirginleşen kırışıklıkları ciddi ölçüde açtığı görülmüştür.

Botox Nedir?

Botoks yalnızca estetik anlamda daha genç ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmak isteyenlerin değil, çeşitli cilt rahatsızlıkları nedeniyle oluşan sorunlardan kurtulmak isteyenlerin de başvurduğu bir yöntemdir.

Gün içinde hepimiz mutlaka mimik kullanırız. Yüzümüzde yer alan binlerce mimik kası vardır, mimik kullanımına bağlı olarak yüzümüzde kırışıklıklar meydana gelir ve yaşımız olduğundan daha büyük görünür. Botox enjeksiyonu, yaşın ilerlemesi ile birlikte belirginleşen mimik çizgilerini ortadan kaldırır.

Botox Çeşitleri

Botoxun uygulama alanı ve tekniğine bağlı olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Botox genellikle yüz bölgesine yapılmaktadır. Tabi ki vücudun farklı yerlerine de farklı nedenler ile uygulanabilir. Fakat botoxun en sık ve etkinin en iyi görüldüğü yer yüz kısmıdır. Kullanılan botox uygulamalarını sıralayacak olursak;

Kaşları sürekli çatan kişilerde kaşaların arasındaki kaslar çok güçlü olduğundan derin çizgiler oluşabilir. Özellikle kaş arasında derin iki çizgi şeklinde kendini gösterir. Bu çizgiler derinleşmeden botoks enjeksiyonu ile erken dönemde derinleşmesi engellenebilir. Var olan derin kaş arası çizgilerine dolgu ile yüzeysel hale getirilebilir.

Alın çizgileri yüz mimikleri ile alakalıdır ve yüzümüzde özellikle konuşurken farkında olmadan yaptığımız pek çok mimik alın çizgilerinin olmasına ve yaşlandıkça derinleşmesine neden olur. Alın botoksu erken yıllarda minimal düzeyde uygulandığında hem mimikleri bozmaz hemde alın kırışıklıklarının görünmez olmasını sağlarken derinleşmelerinide engeller.

Çene bölgesinde var olan şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılmaktadır. Çene yan kısımlarda yer alan masseter kaslarının diş sıkma ve tek taraflı çiğneme nedeni ile büyümesini küçültmek botox yöntemi ile mümkündür. Bu tek taraflı büyüme yüzün simetrisini bozabilir.  Çenenin kalp şeklinde görünmesi için sıklıkla tercih edilmektedir.

Çene Botoksu Avantajları;

 • Uygulama sırasında herhangi bir cerrahi müdahale yapılmamaktadır. Bu nedenle oldukça konforlu ve ağrısız bir işlemdir.
 • Uygulama sonrasında diş sıkma probleminizden kurtulursunuz.
 • Çenenizin yana doğru genişlemiş hali daha küçülür.
 • Daha çekici ve estetik bir görünüme kavuşursunuz.

Genetik ve hormonal problemlerden dolayı bazı kişilerde aşırı terleme sorunu görülebilmektedir. Aşırı terleme sorunu kişide özgüven kaybına, toplum içinde rahat olmamaya neden olan bir hastalıktır. Aşırı terleme sorununu botox yöntemi ile çözmek mümkündür.

Koltuk altına yapılan botox aşırı terlemeyi engellemektedir. Botoks etkisi ter bezlerinin ter üretimini engeller. Aynı zamanda botox sayesinde aşırı terlemeye neden olan ter bezi kaslarının çalışmasını da azaltmaktadır. İşlem ortalama olarak 15-20 dakika kadar sürmektedir. Botoks yaklaşık 4 ay boyunca terlemeyi önler. Etki süresini uzatmak için tekrarlamak gerekir.

Gülmek gün içerisinde sıkça yaptığımız bir eylemdir. Çoğu kişi düzgün bir ağız ve diş yapısına sahip olmadığını düşündüğü için toplum içinde rahatça gülemez. Özellikle diş etlerinde var olan sorunlar nedeniyle rahatça gülemeyen kişiler vardır. Gülümsediğiniz zaman diş etlerinizin görünmemesini veya daha estetik görünmesini istiyorsanız Gummy Smile Botox uygulamasını yaptırabilirsiniz. Kusursuz ve çekici bir gülüşe sahip olmak için 15 dakikalık bir işlem yeterli olmaktadır.

Gummy smile botoks ile üst dudak kaslarına yapılan botoks enjeksiyonu üst dudağın daha aşağı doğru inmesini sağlar. Bu diş etlerinin daha az görünmesini sağlar. Ancak dudak burun arası mesafeyi bir miktar uzun gösterebilir. 

Boyun bölgesinin daha uzun ve çene hattının daha keskin görünmesini sağlamaktadır. Bu işlem ismini Mısır döneminden almaktadır. Mısır döneminde uzun boyun ve keskin çene hattı görüntüsüne nefertiti denilmekteydi. Çene ve boyun hattının yeniden yapılandırılması sağlanmaktadır.

Özellikle boyun derisine yapışık olan platisma kaslarının yaşlandıkça belirgin hale gelmesi ile boyunda oluşan bant görünümünü gidermede kullanılır. Bu bantlar giderilirken aynı zamanda boyundaki kırışıklıklarda azaltılmış olur.

Baby Botox işleminde amaç daha doğal bir görünüm elde etmektir. Bu nedenle botox dozu normalden daha düşük olacak şekilde ayarlanmaktadır. Böylelikle erken yaşlarda bu uygulamayı yaptırıp hem minik kırışıklık ve çizgilerin görünümünü azaltabilir hem de istediğiniz yüz hatlarına sahip olabilirsiniz. Sanatçı botoksu da denilen bu botoks uygulaması daha kısa sürelerde yenilenmesi gerekebilir.

El ayak terlemesi fazla ve sürekli olan kişiler sosyal hayatta bunun sıkıntısını yaşamaktadır. El ayak botoksu bu terlemeyi azaltmak için tercih edilen bir uygulamadır. Uygulamada el içine ve ayak altlarına ince uçlu bir iğne ile yüzeysel olarak botoks enjeksiyonu yapılır.

Botox’un etki mekanizması nedir?

Botox uygulandığı alanda geçici felç etkisi yaratır. Sanılanın aksine, kasın tamamına değil yapılan bölgenin 1-2 cm çevresinde etkili olur. Yüz enjeksiyonlarında, mimik kaslarının hareketlerini kısıtlar, derin kırışıklıkların oluşmasını engeller. Fakat hastanın derin kırışıklıkları varsa sadece bu kırışıklıkları hafifletebilir. Tamamen engelleyemez. Beraberinde dolgu uygulaması da kullanılır ise derin kırışıklıkların yüzeyselleşmesi sağlanabilir.
Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal protein yapısında bir toksindir ve dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süreyle felç yaparak, kırışıklıkları giderir, ince çizgiler ve çok derin olmayan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır, eğer çok daha derin kırışıklıklar var ise bunların hafiflemesini sağlar.

Botox Uygulama Aşamaları

 • Tüm estetik işlemler öncesinde mutlaka fiziki muayeneler yapılmalıdır. Fiziki muayeneler sırasında hastanın sağlık geçmişi, var olan estetik görünüm problemleri belirlenir.
 • Sonrasında kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmadığı veya allerji gibi önemli bilgiler öğrenilir.
 • Sonrasında ise kişinin beklentilerini de gözeterek enjeksiyon yapılacak bölge tespit edilir.
 • Yapılacak olan botox uygulaması muayenehane şartlarında doktor tarafından yapılmalıdır.
 • İşlem öncesinde kişiye uygulama esnasında oluşabilecek acıyı en aza indirmeyi sağlayan anestezik krem sürülür. Kısacası lokal anestezi yapılır.
 • Botoks uygulaması çok ince iğneler ile yapılan enjeksiyon işlemidir. Botox işlemi için belirlenen müdahale alanlarına işlemler yapılır.
 • Botoks uygulaması sonrasında buz kompresi yapılıp ağrı en aza indirgenir. Böylelikle uygulama sona erer.

Botox Sonrası İyileşme Dönemi

Botox uygulaması sonrasında ilk 30 dakika kişi kontrol altında tutulur. Sonrasında herhangi bir sorun yok ise kişi taburcu edilir. İyileşme döneminde botox yaptığınız alana göre dikkatli olmanız gereken durumlar vardır. Yüzünüzün şeklinin istediğiniz gibi olması ve botox uygulamasının başarılı olması için iyileşme döneminde dikkat etmeniz gerekenler basittir. İyileşme döneminde dikkat etmeniz gerekenler;

 • Yüzüstü uyumamaya özen göstermelisiniz.
 • İlk gün yüzünüze su değdirmemeli, herhangi bir peeling tarzı uygulama yapmamalısınız.
 • Doktorunuzun da onayı ile buz uygulaması yapmalısınız.
 • İlk günler cildinize makyaj veya kimyasal içerikli ürün sürmemeye özen göstermelisiniz.
 • Botoxun tam etkisi 2 hafta içinde kendini göstermektedir.
 • İlk günler yüzünüzde veya uygulamanın yapıldığı alanda şişkinlik görülmesi normaldir.

Kimler Botox Yaptırmalı?

botoxEstetik yaptıranların yüzde 91,4’ünü kadınlar oluşturuyor fakat estetik yaptıran erkeklerde de önceki senelere göre ciddi bir artış var. Sadece kadınların tercih ettiği bir uygulama değildir. Son yıllarda ülkemizde de botoks yaptıran erkek sayısı her gün daha fazla artmaktadır. Hayatın her alanında görünüşüne önem veren binlerce kadın ve erkek kırışıkları gidermede botulinum toksinini bu etkisinden faydalanabilir.

 • Alın bölgesinde kırışıklık olanlar,
 • Dudak çevresi kırışıklığı yaşayanlar,
 • Göz çevresinde kırışıklığı olanlar,
 • Koltuk altı aşırı terleme sorunu olanlar,
 • Gülerken diş etleri görünenler,
 • Kaş arası bölgesinde derin kırışıklığı olanlar,
 • Geceleri uyurken dişlerini sıkanlar,
 • Tek taraflı çene büyümesi olanlar
 • Diş sıkması olanlar
 • El ayak terlemesi olanlar botoks yaptırabilir.
Botox Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Botoks yapıldıktan sonra etkisi 3. gün den başlayarak 10 gün içinde tamamen ortaya çıkar. Eğer gerekirse 2. haftada rötuş yapılması gerekebilir.

Botoxun etkisi 4 -6 ay civarında sürer. 6. aydan itibaren etkisini kaybetmeye başlar. Bu süre bazı kişilerde daha kısa, bazılarında ise daha uzun sürebilir bunun sebebi, uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre vücut tarafından metabolize edilme özelliğiyle ilgilidir. Etkisi geçince, işlem gören bölge eski haline döner. Etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır. Uygulamanın tekrarlanması tedavinin kalıcılığının ve etkisinin ömrünü uzatır.

Botox daha iyi görünmek isteyen yetişkinler için uygundur. Kırışıklık tedavisinde bir alt ve üst yaş sınırı belirlemek zordur. Rahatsız edici oranda kırışıklıklar varsa, 18’li yaşlarda bile tedavi arayışına rastlamak mümkün. Çok ileri yaşlarda, tek başına etkin bir sonuç sağlamak zor olsa da yüz gençleştirme ameliyatları ile birlikte tatmin edici sonuçlar alınabilir.

Botoks uygulaması sonrasında yüz ifadeniz de bir değişiklik olmayacaktır. Botox yüz ifadenizi ve mimiklerinizi kaybetmek için değil, bu yüzden oluşan kırışıklıkların hafifletilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Yüz kaslarını iyi bilen ve anatomik yapısına hâkim bir doktor tarafından yapılan uygulama ile ifadenizde bir değişiklik söz konusu değildir. Genellikle fazla miktarda yapıldığında yüzde şaşkın bir ifade yada donuk bir görünüm olabilir. Bu kaçınılması gereken bir sonuçtur.

Kalıcı hiçbir yan etkisi yoktur. Botoks bir dolgu maddesi  değildir, bu nedenle uygulama yapılan bölgede herhangi bir şişme ve dolgunluk olmaz. Uygulanan bölgede yapıldığı gün enjeksiyon yerlerinde bir miktar kırmızılık kalabilir bu 1-3 gün içinde tamamen geçecektir.

Botoks uygulaması sonrası 3-4 gün sonra etkisini göstermeye başlar, tam etkisini bir iki haftada gösterir. Tabi bu süre kişiden kişiye ve uygulama dozuna göre değişiklik göstermektedir. Düzenli uygulama yaptıran kişilerde etki süresi zamanla daha uzun olabilir.

Botox uygulamasının hızlı ve tatmin edici sonuçlar verdiğini görüyoruz. Çok ince uçlu iğneler ile uygulama yapılmasına rağmen bazı kişilerde iğnenin girdiği yerde birkaç gün kadar iğne izi olabilir. Çok az da olsa morarma görülebilir. Fakat bu durum geçicidir. Her işlemde olduğu gibi alanında tecrübeli bir doktor seçmek oldukça önemlidir.

İşlem sonrası morarma olmaması için yaklaşık 10 dakika kadar buz uygulaması yapılabilir. Uygulama sonrası 2 saat kadar başın öne veya arkaya eğilmemesi gerekir.  Ayrıca sıcak alanlardan uzak durmak botoksun etkinliğini arttıracaktır. Bu süre tamamlandıktan sonra kişi normal hayatına geri dönebilir.

Botox Fiyatları

Botox fiyatlarını etkileyen birden fazla unsur vardır. Doktor tecrübesi, hangi botox çeşidinin uygulanacağı, hangi bölgelere botox yapılacağı, botoks kullanım miktarı gibi nedenler fiyatı etkilemektedir. Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet sayfalarında sağlık işlemleri ile ilgili fiyat vermek doğru değildir. Tecrübeli ve hasta memnuniyeti yüksek doktorların tedavinizi yapması fiyatları da artıra bilmektedir. Botox fiyatları ve dermatolog muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar Botox fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak botox fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.