BOTOX®

Sizi Rahatsız Eden Kırışıklıklara Ufak Bir Dokunuş ile Veda Edin!

Yaşın ilerlemesi ile birlikte belirginleşen mimik çizgilerini Botoks uygulaması ile ortadan kaldırın.

Botoks uygulaması, FDA onayı almış kolay ve güvenilir bir uygulamadır. Botox uygulamaları, cerrahi yönteme kıyasla istenilen sonuçların daha kısa bir zamanda alınmasını sağladığı için, daha çok tercih edilir.

Botox nedir?

Botox, günümüzde özellikle yüzdeki kırışıklıklarının giderilmesi için kullanılan, işlem süresinin kısa olması ve kolay uygulanması ayrıca iyileşme süreci olmaması sebebiyle dünyada en çok tercih edilen estetik girişimdir.

20 yılı aşkın bir süredir tıp dünyasında farklı tedavilerde de kullanılan Botox uygulaması, geçici ama tatmin eden bir görünüme sahip olmanızı sağlamaktadır. Botoksun en fazla uygulandığı alanların başında  alın, kaş arası, kaz ayakları ve boyun bölgesi gelmektedir.  Botox FDA onayı almış ve birçok, kişide kolayca uygulanmış ve belirginleşen kırışıklıkları ciddi ölçüde açtığı görülmüştür. Botoks yalnızca estetik anlamda daha genç ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmak isteyenlerin değil, çeşitli cilt rahatsızlıkları nedeniyle oluşan sorunlardan kurtulmak isteyenlerin de başvurduğu bir yöntemdir.

Gün içinde hepimiz  mutlaka mimik kullanırız. Yüzümüzde yer alan binlerce mimik kası vardır, mimik kullanımına bağlı olarak yüzümüzde kırışıklıklar meydana gelir ve yaşımız olduğundan daha büyük görünür. Botox uygulaması, yaşın ilerlemesi ile birlikte belirginleşen mimik çizgilerini ortadan kaldırır.

Botox’un etki mekanizması nedir?

Botox uygulandığı hastaya geçici felç etkisi yaratır. Sanılanın aksine botox, kasın tamamına değil yapılan bölgenin 1-2 cm çevresinde etkili olur. Yüz enjeksiyonlarında, mimik kaslarının hareketlerini kısıtlar, derin kırışıklıkların oluşmasını engeller. Fakat hastanın derin kırışıklıkları varsa botox enjeksiyonu sadece bu kırışıklıkları hafifletebilir. Tamamen engelleyemez. Botox beraberinde dolgu uygulamasıda kullanılır ise derin kırışıklıkların giderilmesi sağlanabilir.
Botox, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal protein yapısında bir ilaçtır ve dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süreyle felç yaparak, kırışıklıkları giderir. Botox ince çizgiler ve çok derin olmayan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır, eğer çok daha derin kırışıklıklar var ise bunların hafiflemesini sağlar.

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Botoxun etkisi 4 -6 ay civarında surer. 6. aydan itibaren etkisini kaybetmeye başlar. Bu süre bazı kişilerde daha kısa, bazılarında ise daha uzun sürebilir bunun sebebi, uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre vücut tarafından metabolize edilme özelliğiyle ilgilidir. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski haline döner. Botoks’un etkisi uygulandığı bölge ile  sınırlıdır. Uygulamanın tekrarlanması botox kalıcılığının ve etkisinin ömrünü uzatır.

Botox nasıl uygulanır?

Öncelikle kişinin beklentilerini de gözeterek enjeksiyon yapılacak bölge tespit edilir. Muayenehane şartlarında doktor tarafından yapılmalıdır. Uygulama çok ince iğnelerle enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Uygulama öncesinde hastaya anestezik krem sürülür. Bu işlem sırasında duyulabilecek acıyı tamamen ortadan kaldırır. İşlem sonrasında buz uygulaması ile ağrının daha da azalması sağlanır. Böylelikle işlem sonrasında herhangi bir acı ya da ağrı duyulmaz. Tüm bu işlemler yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Kimler botoks yaptırmayı tercih ediyor?

Estetik yaptıranların yüzde 91,4’ünü kadınlar oluşturuyor fakat estetik yaptıran erkeklerde önceki yıllara oranla gözle görülür bir artış var. Botox sadece kadınların tercih ettiği bir uygulama değildir. Ülkemizde de botox yaptıran erkeklerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Hayatın her alanında görünüşüne önem veren binlerce kadın ve erkek botoks faydalarını keşfetmiştir.

Botoksun yaş sınırı var mı?

Botox daha iyi görünmek isteyen yetişkinler için uygundur. Kırışıklık tedavisinde bir alt ve üst yaş sınırı belirlemek zordur. Rahatsız edici oranda kırışıklıklar varsa, 18’li yaşlarda bile Botox uygulamalarına rastlamak mümkün. Çok ileri yaşlarda, sadece botoks ile etkin bir sonuç sağlamak zor olsa da yüz gençleştirme ameliyatları ile birlikte veya ameliyat yapılmadan sadece botoks uygulaması ile geçici fakat tatmin edici sonuçlar alınabilir.

Botoks yaptırıldığında yüz ifadesi kaybolur mu?

Botox uygulaması sonrasında yüz ifadeniz de bir değişiklik olmayacaktır. Botox yüz ifadenizi ve mimiklerinizi kaybetmek için değil, bu yüzden oluşan kırışıklıkların hafifletilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Yüz kaslarını iyi bilen ve anatomik yapısına hâkim bir doktor tarafından yapılan botox uygulaması ile ifadenizde bir değişiklik söz konusu değildir.

Botox yapılan bölgede şişlik olur mu?

Botoxun kalıcı hiçbir yan etkisi yoktur. Botoks bir dolgu maddesi olmadığı için yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Botoks uygulanan bölgede yapıldığı gün enjeksiyon yerlerinde bir miktar kırmızılık kalabilir bu 1-3 gün içinde tamamen geçecektir.

Botoks ne kadar sürede etki eder?

Botoks uygulaması yapıldıktan 3-4 gün sonra etkisini göstermeye başlar, tam etkisini bir haftada gösterir. Tabi bu sürenin kişiden kişiye ve botoks uygulama dozuna göre değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır. Düzenli uygulama yaptıran kişilerde kullanım süresi zamanla uzayabilir.

Botoksun bir risk var mı?

Botoks uygulamalarının büyük oranda iyi sonuç verdiğini görüyoruz. Botox iğnesinin girdiği yerlerde 1-2 gün süren iğne izi olabilir. Nadiren de olsa botoks uygulama bölgesinde morarma oluşabilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her uygulamada olduğu gibi botoks konusunda deneyimli, iyi bir hekim seçmek son derece önemlidir.

Botoks uygulaması sonrasında neler yapılmalıdır?

Botoks uygulaması sonrası morarmayı önlemek için 10 dakika buz uygulaması yapılabilir. Uygulama sonrası 2 saat kadar başın öne veya arkaya sarkıtılmaması gerekir. Bu süre tamamlandıktan sonra kişi normal hayatına geri dönebilir.

Botoks fiyat bilgisi alabilir miyim?

Botoks fiyatları uygulanan botoks miktarına ve botoks yapılan bölge sayısına göre değişkenlik gösterir. Botoks fiyatlarını belirleyen bir diğer faktörde doktorun bu konudaki tecrübesidir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Botoks fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Botoks

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

BOTOX

Bir Sorunuz mu Var ?

Botoks hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas

BİZİ TAKİP EDİN

Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Diğer Tedaviler