Burnunuzdaki şekil bozukluğundan rahatsız mısınız?

Burun Estetiği ile Hayalinizdeki Buruna Kavuşun

Yüzümüzün tam ortasında bulunan ve yüzün altın oranını direk olarak etkileyen burun, güzel bir yüz elde edilebilmesi için en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiğinde amaç, kişinin çenesi, gözleri ve yanakları ile uyumlu bir burun elde etmektir. Bu nedenle operasyondan ne beklediğini bilen, yüzünün genel olarak özelliklerini tanıyan ve burnuna nasıl bir müdahale istediğini bilen hastalar ameliyat sonrası en memnun kalan hastalardır. Ne istediğinden emin olmak ve doktor ile iyi bir iletişime girmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra hastanın kendi fotoğrafı üzerinde oynamak da yanıltıcı olabilmektedir; çünkü fotoğraf üzerinde yapılan değişiklikler elektronik ortamda ve 2 boyutlu olarak yapılırken ameliyat sırasında yapılan değişiklikler gerçek kişi burnu üzerinde ve cerrah becerisi ile 3 boyutlu olarak yapılır.Bundan dolayı ekran üzerinde elde edilen kusursuz buruna ulaşmak mümkün olmayabilir.

Operasyondan sonra hastanın kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilt yapısı hem iyileşme sürecini hemde burnun alacağı son şeklini belirleyen en önemli özelliklerdendir.Bütün bu değişikliklerin bir araya gelmesi ile burnun alacağı son şekil belirlenir.Aynı zamanda hastanın operasyon öncesinde hekim ile paylaştığı istekleri ve burun kalkıklığı da yine şekli belirlemektedir.Hastaların isteklerine göre burun şekilleri değişiklik gösterir bazıları doğal ve düz burun isterken bazı hastalar daha kalkık ve gösterişli bir burun isteyebilir.
Sonuç olarak burun estetik operasyonunun başarılı olduğunun göstergesi ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal, yüzle uyumlu ve estetik ölçülere uygun bir görünüm elde etmektir.

ÇOK SORULAN SORULAR

Burun ameliyatı uygun hastane koşullarında genel anestezi altında ve ameliyatta uygulanacak tekniklere ve işlemlere bağlı olarak yaklaşık 1 ila 5 saat arası sürebilmektedir.Hastanede kalmayı genel olarak gerektirmez. Operasyondan sonra yaklaşık 5-7 gün arasında burnu stabil hale getirmek için termal splint adı verilen bir atel kullanılır. Genellikle tampon kullanımı tercih edilmez ama kullanılması gerekirse de silikon kanallı tampon kullanılır ki hasta nefes almakta zorlanmasın.

Ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olabilir. Genel olarak iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşir.Hasta operasyondan 1 hafta sonra iş hayatına geri dönebilir, yaklaşık 1 ay sonrasında spor yapmaya ve gözlük kullanımına başlayabilir.Kişinin yapısına bağlı olarak burun son şeklini ortalama 1 yıl sonunda almış olacaktır.

Burun estetiği yüz şeklinin bozulduğunu düşünen ve bu durumdan rahatsız olan herkese uygulanmaktadır.Burun estetiği girişimi ile nefes almada sorun yaşayan hastaların hava yolu açılıp daha rahat nefes almaları sağlanırken aynı zamanda buruna da istenilen şekil verilerek estetik hale getirilebilir. Güzel bir burun kişiyi mutlu etmeli, yüzün şekliyle alakasız olmamalı ve aileden gelen kalıtsal bir takım özelliklerini yitirmeden tasarlanmalıdır.

Burun estetiği isteyen kişide aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmalıdır.

Yüze göre burun geniş veya uzundur.

Burun kemiği kırık ya da eğridir.

Burnun şekli kazaya bağlı olarak veya dışardan alınan darbeden dolayı değişmiştir.

Burunda gözle görülür bir asimetri vardır.

Burun ucu yan profilden bakıldığında düşüktür.

Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.

Burun ile dudak arasındaki mesafe çok dar veya çok geniştir.

Burun estetiği yani Rinoplasti ameliyatında kullanılan yöntem kişinin burnunun orijinal yapısına, istediği değişikliğe, burnun genel yapısına, kişinin sorununa ve hekimin tercih edeceği açık yada kapalı yönteme göre değişmektedir. Kapalı ve açık Burun estetiği teknikleri hastanın ihtiyacına göre uygulanır. Burun ucunda ve kıkırdak çatıda problem fazlaysa açık burun estetiği yöntemi tercih edilir. Kapalı yöntemde ise hastada görülen bir problem yoksa ve şiddetli bir deforme söz konusu değilse tercih edilir. Uygun yöntemin seçilmesi konusunda karar, hastayı inceleyen doktora ait olacaktır. İki yöntemde de gözle görülür iz kalmayacaktır. Burun estetiği ağrılı bir operasyon değildir. Burun estetiği girişimi genel olarak ağrılı bir ameliyat değildir.Fakat bazı hastaları nefes almama, ödem, morluklar rahatsız etmektedir.

Hastalar operasyon sonrasında aynı gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası ilk günlerde ödem, morarma ve hafif kanama görülmesi normaldir.Bunu azaltmak için buz uygulaması yapılması önerilmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında tampon kullanılmaz. Buna rağmen hastalar nefes alamamaktan şikayet eder. Bunu giderebilmek için verilen burun spreyleri hem içerideki ödemi alır hem de hava yolunu açar. Hasta 2. günün sonunda normal hayatına geri döner. 6. günden sonra alçı ve dikişler alınır. 3. haftadan sonra şiş ve morluk kaybolur böylece hastanın ameliyatlı görünümü de sona erer. 3. ayın sonunda burun şekillenmeye ve 1. sene sonrasında gerçek görünümünü alır. Burun çok hassas bir organdır. Bu yüzden 3 hafta boyunca darbelerden korunmalı, ağır sporlar yapmaktan kaçınılmalıdır.

Burun estetiği operasyonlarının sonuçları kalıcıdır. Yaş aldıkça vücudumuz da bir takım değişikliklere uğrar. Vücudun değişiklik gösterdiği gibi burun da değişiklikler gösterir. Deri kalınlaşır ve kıkırdak dokuda büyüme olabilir.Eğer gerekir ise bu durumu düzeltmek adına burun estetiği tekrarlanabilir. Fakat her girişimde başarı oranı düşer. Bu nedenle ilk defa burun ameliyatı olmak isteyen hastaların ne istediklerini iyi bilmeleri alanında uzman bir hekimi tercih etmeleri ve doğru kararı vermeleri çok önemlidir.

Rinoplasty (Burun Estetiği) burnun anatomik ve fizyolojik özelliği korunabilir ve daha doğal bir burun görünümü elde edilebilir. Burun estetiği ameliyatındaki amaç; hastaların burun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde değişiklik yapmak böylece burun ile yüzü uyumlu hale getirmektir. Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatlarında açık ya da kapalı yöntem kullanılması burnun orijinal şekline, istenilen değişikliğe, burnun genel yapısına, hastanın problemine göre ve hekimin tercihine göre değişmektedir, kapalı veya açık Rinoplasti (Burun Estetiği) tekniği kullanılır. Burun ucunda ve kıkırdak çatıda problem fazlaysa, Açık Rinoplasti tekniği kullanılarak kıkırdaklara ve burun ucuna daha kolay müdahale edilebilir. Kapalı Rinoplasti tekniği, burun ucunda çok şiddetli bir deformite yoksa tercih edilir. Sonuç olarak uygun olan hastaya uygun ve doğru teknik kullanılırsa sonuçlarıda hem hastayı mutlu edecek hemde daha doğal ve güzel olacaktır.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak burun estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Burun Ameliyatı

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

BURUN ESTETİĞİ- RİNOPLASTİ

Bir Sorunuz mu Var ?

Burun Ameliyatı hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti)” İçin 20 Soru Soruldu

 1. Misafir dedi ki:

  Hocam merhaba ben 20 yaşındayım burun kemiğimde eğrilik var acaba burun estetiği ile burun kemiği eğriliği düzeltilebilir mi? bilgi verir misiniz. İyi çalışmalar.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Burun kemiğindeki eğrilik törpülenerek daha düz bir hale getirilebilir. Burun estetiği kapsamında burun kemiği düzleştirilerek kavis ortadan kaldırılır. Bu da yüze yepyeni bir hava katar. Sevgiler.

 2. Misafir dedi ki:

  Hocam merhaba, Burun estetiği ile hangi ameliyatlar kombine edilebilir? Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Burun estetiği başlı başına önemli bir ameliyattır. Burun estetiğinden sonra yüzünüzde büyük değişiklikler olacağı için farklı ameliyatlar eklememenizi öneririz. Burun estetiğinden sonra dudak dolgusu yaptırabilir veya botoks ile daha genç görünebilirsiniz. Sevgiler.

 3. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar Leyla hanım burun estetiği olmak istiyorum ama nefes problemi ile ilgili şeyler okudum.Burun estetiğinden sonra ne zaman burundan nefes alabilirim? bilgi verir misiniz. Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Burun estetiğinden sonra buruna takılan tamponlar burundan nefes almanızı önler. Tamponlar ameliyat sonrası ilk hafta içinde çıkarılır. Tamponlar çıkarıldıktan sonra rahatça burundan nefes alabileceksiniz. Sevgiler.

 4. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam benim bir sene sonra düğünüm olacak ondan önce burun ameliyatı olmak istiyorum ama endişelerim var nasıl olacağını merak ediyorum. Acaba burun estetiğinden önce ameliyat sonrası halimi görmem mümkün olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Bilgisayarlı burun estetiği sayesinde ameliyat sonrası halinizi görmek mümkündür. 3 D teknolojisinden yararlanılan bu işlemde ameliyat öncesi burun fotoğrafı çekilir. Uzman hekim tarafından burnunuzda nasıl değişiklikler yapılacağı adım adım sizlere gösterilir.Sevgiler.

 5. Misafir dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar benim arkadaşım burun ameliyatı oldu. 3. günü gördüm ben kendisini yüzünde morluklar oluşmuştu. Benimde burun estetiğine ihtiyacım var . Burun estetiğinden sonra morluklar ne zaman geçer? bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Burun, yüzümüzün en hassas bölgelerinden biridir. Bu nedenle burun estetiği sonrası yüzümüz de morluklar ve şişlikler görünebilir. Özellikle göz altında görülen morluklar bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Buz masajı yapmak yüzünüzdeki morluklara iyi gelecektir. Sevgiler.

 6. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam ben 22 yaşındayım burnumdan ameliyat olmak istiyorum. Size danışmak istediğim burun estetiği yaptırdıktan sonra gerçek sonuçları ne zaman görebilirim? Tam olarak ne zaman iyileşir cevaplar mısınız lütfen. İyi çalışmalar.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Burun estetiğinden sonra yeni burnunuzun tam olarak belli olması zaman alacaktır. Burun kemiklerinin oturması ve burnunuzun en doğal halini görmek için en az 6 ay beklemeniz önerilir. Sevgiler.

 7. Misafir dedi ki:

  Leyla hocam selamlar, burun kanatlarım çok geniş bu durum beni çok rahatsız ediyor acaba burun kanatları daraltılabilir mi? bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Burun estetiği dahilinde burun kanatları daha kalın bir hale getirebilir. Burun kanatları çok kalın olan kişiler için burun kanadı yeniden şekillendirilerek burun daha ince ve estetik bir şekle dönüştürülür. Sevgiler.

 8. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam benim gece yatarken özellikle sürekli burnum tıkanıyor. Aynı zamanda burnumda eğrilik var.Burun tıkanıklığı sorunu nasıl çözülür? cevaplarsanız çok mutlu olurum. Çok teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Eğer burun tıkanıklığı sorunu 10 günün üzerinde ise mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız. Burun tıkanıklığı sorunu burun estetiği ile çözülebilir. Burun içinden alınan fazla doku parçası burun tıkanıklığınızı çözer. Dilerseniz bu ameliyatla birlikte burun kemiğinizi düzleştirebilir veya burun ucunu kaldırabilirsiniz.Sevgiler.

 9. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam, Burun estetiğinden sonra tamponlar kaç gün kalıyor? bu konuda bilgi verir misiniz. İyi çalışmalar.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Burun estetiğinden sonra takılan tamponlar eskisi gibi uzun süre kalmıyor. 2-3 gün içinde burun tamponları çıkarılabilir. Bu süreçte hastanın iyileşme süreci ve ameliyatın gidişatı da önemli rol oynar. Günümüzde kullanılan silikon tamponlar sayesinde burun estetiği daha kolay bir hale gelmiştir. Sevgiler.

 10. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam, benim burnumun ucu düşük görüntüsünü sevmiyorum. Sadece burun ucuna estetik yapılabilir mi? bilgi verir misiniz teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Burun ucunda düşüklük sorunu yaşayan kişiler için burun ucu estetiği önerilir. Lokal anestezi altında yapılan bu ameliyat 30-45 dakika içinde tamamlanır. Burun ucunun kaldırılması yüzün tüm ifadesini değiştirecektir. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir