Burnunuzdaki şekil bozukluğundan rahatsız mısınız?

Burun Estetiği ile Hayalinizdeki Buruna Kavuşun

Yüzümüzün tam ortasında bulunan ve yüzün altın oranını direk olarak etkileyen burun, güzel bir yüz elde edilebilmesi için en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiğinde amaç, kişinin çenesi, gözleri ve yanakları ile uyumlu bir burun elde etmektir. Bu nedenle operasyondan ne beklediğini bilen, yüzünün genel olarak özelliklerini tanıyan ve burnuna nasıl bir müdahale istediğini bilen hastalar ameliyat sonrası en memnun kalan hastalardır. Ne istediğinden emin olmak ve doktor ile iyi bir iletişime girmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra hastanın kendi fotoğrafı üzerinde oynamak da yanıltıcı olabilmektedir; çünkü fotoğraf üzerinde yapılan değişiklikler elektronik ortamda ve 2 boyutlu olarak yapılırken ameliyat sırasında yapılan değişiklikler gerçek kişi burnu üzerinde ve cerrah becerisi ile 3 boyutlu olarak yapılır.Bundan dolayı ekran üzerinde elde edilen kusursuz buruna ulaşmak mümkün olmayabilir.

Operasyondan sonra hastanın kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilt yapısı hem iyileşme sürecini hemde burnun alacağı son şeklini belirleyen en önemli özelliklerdendir.Bütün bu değişikliklerin bir araya gelmesi ile burnun alacağı son şekil belirlenir.Aynı zamanda hastanın operasyon öncesinde hekim ile paylaştığı istekleri ve burun kalkıklığı da yine şekli belirlemektedir.Hastaların isteklerine göre burun şekilleri değişiklik gösterir bazıları doğal ve düz burun isterken bazı hastalar daha kalkık ve gösterişli bir burun isteyebilir.
Sonuç olarak burun estetik operasyonunun başarılı olduğunun göstergesi ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal, yüzle uyumlu ve estetik ölçülere uygun bir görünüm elde etmektir.

ÇOK SORULAN SORULAR

Burun ameliyatı uygun hastane koşullarında genel anestezi altında ve ameliyatta uygulanacak tekniklere ve işlemlere bağlı olarak yaklaşık 1 ila 5 saat arası sürebilmektedir.Hastanede kalmayı genel olarak gerektirmez. Operasyondan sonra yaklaşık 5-7 gün arasında burnu stabil hale getirmek için termal splint adı verilen bir atel kullanılır. Genellikle tampon kullanımı tercih edilmez ama kullanılması gerekirse de silikon kanallı tampon kullanılır ki hasta nefes almakta zorlanmasın.

Ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olabilir. Genel olarak iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşir.Hasta operasyondan 1 hafta sonra iş hayatına geri dönebilir, yaklaşık 1 ay sonrasında spor yapmaya ve gözlük kullanımına başlayabilir.Kişinin yapısına bağlı olarak burun son şeklini ortalama 1 yıl sonunda almış olacaktır.

Burun estetiği yüz şeklinin bozulduğunu düşünen ve bu durumdan rahatsız olan herkese uygulanmaktadır.Burun estetiği girişimi ile nefes almada sorun yaşayan hastaların hava yolu açılıp daha rahat nefes almaları sağlanırken aynı zamanda buruna da istenilen şekil verilerek estetik hale getirilebilir. Güzel bir burun kişiyi mutlu etmeli, yüzün şekliyle alakasız olmamalı ve aileden gelen kalıtsal bir takım özelliklerini yitirmeden tasarlanmalıdır.

Burun estetiği isteyen kişide aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmalıdır.

Yüze göre burun geniş veya uzundur.

Burun kemiği kırık ya da eğridir.

Burnun şekli kazaya bağlı olarak veya dışardan alınan darbeden dolayı değişmiştir.

Burunda gözle görülür bir asimetri vardır.

Burun ucu yan profilden bakıldığında düşüktür.

Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.

Burun ile dudak arasındaki mesafe çok dar veya çok geniştir.

Burun estetiği yani Rinoplasti ameliyatında kullanılan yöntem kişinin burnunun orijinal yapısına, istediği değişikliğe, burnun genel yapısına, kişinin sorununa ve hekimin tercih edeceği açık yada kapalı yönteme göre değişmektedir. Kapalı ve açık Burun estetiği teknikleri hastanın ihtiyacına göre uygulanır. Burun ucunda ve kıkırdak çatıda problem fazlaysa açık burun estetiği yöntemi tercih edilir. Kapalı yöntemde ise hastada görülen bir problem yoksa ve şiddetli bir deforme söz konusu değilse tercih edilir. Uygun yöntemin seçilmesi konusunda karar, hastayı inceleyen doktora ait olacaktır. İki yöntemde de gözle görülür iz kalmayacaktır. Burun estetiği ağrılı bir operasyon değildir. Burun estetiği girişimi genel olarak ağrılı bir ameliyat değildir.Fakat bazı hastaları nefes almama, ödem, morluklar rahatsız etmektedir.

Hastalar operasyon sonrasında aynı gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası ilk günlerde ödem, morarma ve hafif kanama görülmesi normaldir.Bunu azaltmak için buz uygulaması yapılması önerilmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında tampon kullanılmaz. Buna rağmen hastalar nefes alamamaktan şikayet eder. Bunu giderebilmek için verilen burun spreyleri hem içerideki ödemi alır hem de hava yolunu açar. Hasta 2. günün sonunda normal hayatına geri döner. 6. günden sonra alçı ve dikişler alınır. 3. haftadan sonra şiş ve morluk kaybolur böylece hastanın ameliyatlı görünümü de sona erer. 3. ayın sonunda burun şekillenmeye ve 1. sene sonrasında gerçek görünümünü alır. Burun çok hassas bir organdır. Bu yüzden 3 hafta boyunca darbelerden korunmalı, ağır sporlar yapmaktan kaçınılmalıdır.

Burun estetiği operasyonlarının sonuçları kalıcıdır. Yaş aldıkça vücudumuz da bir takım değişikliklere uğrar. Vücudun değişiklik gösterdiği gibi burun da değişiklikler gösterir. Deri kalınlaşır ve kıkırdak dokuda büyüme olabilir.Eğer gerekir ise bu durumu düzeltmek adına burun estetiği tekrarlanabilir. Fakat her girişimde başarı oranı düşer. Bu nedenle ilk defa burun ameliyatı olmak isteyen hastaların ne istediklerini iyi bilmeleri alanında uzman bir hekimi tercih etmeleri ve doğru kararı vermeleri çok önemlidir.

Rinoplasty (Burun Estetiği) burnun anatomik ve fizyolojik özelliği korunabilir ve daha doğal bir burun görünümü elde edilebilir. Burun estetiği ameliyatındaki amaç; hastaların burun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde değişiklik yapmak böylece burun ile yüzü uyumlu hale getirmektir. Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatlarında açık ya da kapalı yöntem kullanılması burnun orijinal şekline, istenilen değişikliğe, burnun genel yapısına, hastanın problemine göre ve hekimin tercihine göre değişmektedir, kapalı veya açık Rinoplasti (Burun Estetiği) tekniği kullanılır. Burun ucunda ve kıkırdak çatıda problem fazlaysa, Açık Rinoplasti tekniği kullanılarak kıkırdaklara ve burun ucuna daha kolay müdahale edilebilir. Kapalı Rinoplasti tekniği, burun ucunda çok şiddetli bir deformite yoksa tercih edilir. Sonuç olarak uygun olan hastaya uygun ve doğru teknik kullanılırsa sonuçlarıda hem hastayı mutlu edecek hemde daha doğal ve güzel olacaktır.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak burun estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Burun Ameliyatı

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

BURUN ESTETİĞİ- RİNOPLASTİ

Bir Sorunuz mu Var ?

Burun Ameliyatı hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti)” İçin 24 Soru Soruldu

 1. Misafir dedi ki:

  Merhaba Doktor Hanım, 22 yaşındayım ve burun estetiği yaptırmak istiyorum. Çevremdekiler burnumun estetiğe ihtiyacı olmadığını düşünüyorlar, ancak ben memnun değilim ve daha güzel bir burun istiyorum. Burnum İstediğim gibi mi yapılıyor yoksa siz mi belirliyorsunuz? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba , burun estetiği ile burnun anatomik yapısı ve fizyolojik özellikleri değiştirilmektedir. Burun estetiğinde planlanan sonuç için, yüz yapısı, çene yapısı ve gözler ile yanak bölgesine uyum iyi ölçülmeli ve planlanmalıdır. Bu sebeple yüzünün genel özelliklerini tanıyan ve ne istediğini bilen hastalar bizim için önemli olup, sonuç hastaları memnun etmektedir. Ne istediğinizi bilmek ve hekimle diyaloğunuz sonuç için önemlidir, yüz yapınıza göre oluşturulacak burun yapısı teknolojik cihazlarla size gösterilmekte ve onaylamanız durumda işlem yapılmaktadır, bu sebeple operasyon öncesi nasıl bir burna sahip olacağınız planlanabilmektedir. Dilerseniz kliniğimizi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 2. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam ben burun ameliyatı olmak istiyorum. Ama birazda korkuyorum nasıl görüneceğinden ameliyat olmadan önce burun dolgusu yaptırarak ön prova yapmak mümkün mü? bu konuda bilgi verir misiniz? Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Burun estetiği olmaktan korkan veya burun estetiğinin sonuçlarını daha hızlı bir şekilde görmek isteyenler için burun dolgusu önerilir. Burun dolgusu sayesinde burun estetiği sonuçlarını daha pratik bir şekilde görebilirsiniz. Fakat unutmamalıdır ki burun estetiği ile burnunuz yeni baştan tasarlanabilir. Burun dolgusu ise sadece burnunuzdaki şekilsizlikleri dengeler, burun ucuna dolgunluk kazandırır ve burun kemiği görüntüsünü yok eder. Eğer burun estetiği ile iddialı değişimler hedefliyorsanız burun dolgusu ile aynı sonuçları almanız imkansız olacaktır. Burun dolgusu, burnunuza doğal ve minimal estetik dokunuşu katacaktır. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir