Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği operasyonu ile burnun anatomik ve fizyolojik özelliklerini değiştirebilirsiniz. Yüzümüzün tam ortasında bulunan ve yüzün altın oranını direk olarak etkileyen burun, güzel bir yüz elde edilebilmesi için en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir.

 

 

Burun estetiği ameliyatı

Ameliyat; hastane ortamında, genel anestezi altında, yapılacak işlemlere bağlı olarak ortalama 1-5 saat arasında süren bir işlemdir. Hastanede kalmayı genel olarak gerektirmez. Ameliyat sonrasında 5-7 gün arası burnu stabil hale getirmek için termal splint denilen atel kullanılır. Tampon genelde kullanılmaz gerekli ise nefes almaya da olanak sağlayan silikon kanallı tampon kullanılır.

Ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olabilir. Genel olarak iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşir. 1 hafta sonra işe dönülebilir, 1 ay sonra spor yapılabilir ve gözlük kullanılabilir. Burun son şeklini, kişinin yapısına göre değişmekle beraber ortalama 1 yıl sonunda alır.

Burun estetiğinde elde edilmesi planlanan sonuç çeneye, gözlere ve yanaklara uyumlu bir burundur. Bu nedenle yüzünün genel özelliklerini tanıyan, burnuyla ilgili spesifik olarak ne istediğini bilen ve operasyonun limitleri olduğunu kabullenen hastalar en çok memnun olan hastalardır.Ne istediğinden emin olmak ve hekimle iyi bir diyaloğa girmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra hastanın kendi fotoğrafı üzerinde oynamak da yanıltıcı olabilmektedir; çünkü fotoğraf üzerinde yapılan değişiklikler elektronik ortamda ve 2 boyutlu olarak yapılırken ameliyat sırasında yapılan değişiklikler gerçek insan dokusunun üzerinde ve insan becerileri ile 3 boyutlu olarak gerçekleştirilir. Dolayısıyla ekranda elde edilen “mükemmel” burna ameliyatla ulaşmak mümkün olmayabilir.

Ameliyat sonrasında burnun alacağı şekli belirleyen en önemli faktörler kişinin kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilt yapısının yanı sıra iyileşme özellikleridir. Burnun alacağı son şekil tüm bu değişkenlerin bir araya gelmesiyle belirlenir. Kişinin ameliyat öncesinde belirttiği istekleri de burnun kalkıklığını ve şeklini belirlemektedir. Bazı kişiler daha doğal ve düz bir burnu tercih ederken bazı kişiler daha kalkık ve gösterişli bir burnu tercih etmektedir.

Sonuç olarak burun estetik operasyonunun başarılı olduğunun göstergesi ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal, yüzle uyumlu ve estetik ölçülere uygun bir görünüm elde etmektir.

Burun estetiği ile burnun anatomik yapısının yüze orantılanması ve doğal sonuçlar alınması amaçlanır. Yüzün tam ortasında yer alan burun, orantısız ve şekil bozukluklarından dolayı hastayı olumsuz etkiler. Görünümün tamamen değişmesi için yüz anatomisine uygun bir burun, kişinin öz güvenini artırır ve dış görünüşünün daha güzel hale getirilmesini sağlar. Burun estetiği öncesinde doktorunuzla elde edilebilecek sonuçlar ve size uygun burnu kararlaştırmanız oldukça önemlidir.

 

Burun estetiği herkese uygulanabilir mi?

Burun estetiği, yüzün şeklini bozan ve bu şekil bozukluğundan rahatsız olan herkese uygulanabilir. Burun estetiği girişimlerinde nefes alma problemi olan hastaların da hava yolu açılırken, burnun şekli istenilen görünüme kavuşturulur. Güzel bir burun kişiyi mutlu etmeli, yüzün şekliyle alakasız olmamalı ve aileden gelen kalıtsal bir takım özelliklerini yitirmeden tasarlanmalıdır.

 

Burun Estetiği için Uygun musunuz?

Burun estetiği için uygun bir adayda aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadır.

Yüze göre burun geniş veya uzundur.

Burun kemiği kırık ya da eğridir.

Burnun şekli kaza veya darbe gibi bir nedenden dolayı değişmiştir.

Burunda gözle görülür bir asimetri vardır.

Burun ucu yan profilden bakıldığında düşüktür.

Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.

Burun ile dudak arasındaki açı çok dar veya çok geniştir. 

 

Burun estetiği girişimi nasıl yapılır?

Burun estetiği yani Rhinoplasti ameliyatlarında açık ya da kapalı yöntem kullanılması burnun orijinal şekline, istenilen değişikliğe, burnun genel yapısına, hastanın problemine göre ve hekimin tedavi şekline göre değişmektedir. Kapalı ve açık Burun estetiği teknikleri hastanın ihtiyacına göre uygulanır. Burun ucunda ve kıkırdak çatıda problem fazlaysa açık burun estetiği yöntemi tercih edilir. Kapalı yöntemde ise hastada görülen bir problem yoksa ve şiddetli bir deforme söz konusu değilse tercih edilir. Uygun yöntemin seçilmesi konusunda karar, hastayı inceleyen doktora ait olacaktır. İki yöntemde de gözle görülür iz kalmayacaktır. Burun estetiği ağrılı bir operasyon değildir. Girişim sonrası nefes alamama, şişlik ve morluklar hastayı rahatsız edebilir. Fakat bunun dışında burun estetiği operasyonu ağrılı bir girişim değildir.

 

Aynı gün taburcu edilirsiniz!

Hastalar operasyon sonrasında aynı gün taburcu edilir. İlk günlerde şişme, morarma ve hafif kan sızıntısı normaldir. Bunu azaltmak için buz uygulaması yapılması önerilmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında tampon kullanılmaz. Buna rağmen hastalar nefes alamamaktan şikayet eder. Bunu giderebilmek için verilen burun spreyleri hem içerideki ödemi alır hem de hava yolunu açar. Hasta 2. günün sonunda normal hayatına geri döner. 6. günden sonra alçı ve dikişler alınır. 3. haftadan sonra şiş ve morluk kaybolur böylece hastanın ameliyatlı görünümü de sona erer.  3. ayın sonunda burun şekillenmeye ve 1. sene sonrasında gerçek görünümünü alır. Burun çok hassas bir organdır. Bu yüzden 3 hafta boyunca darbelerden korunmalı, ağır sporlar yapmaktan kaçınılmalıdır.

Burun estetiği operasyonlarının sonuçları kalıcıdır. Yaş aldıkça vücudumuz da bir takım değişikliklere uğrar. Vücudun değişiklik gösterdiği gibi burun da değişiklikler gösterir. Deri kalınlaşır ve kıkırdak dokuda büyüme olabilir. Gerektiğinde bu görüntüyü düzeltebilmek için burun estetiği operasyonları defalarca yapılabilir. Fakat her girişimde başarı oranı düşer. Bu yüzden ilk kez yaptıracak kişilerin doğru hekimle doğru kararı vermesi oldukça önemlidir.

Rhinoplasty (Burun Estetiği) burnun anatomik ve fizyolojik özelliği korunabilir ve daha doğal bir burun görünümü elde edilebilir. Burun estetiğinin amacı, burnun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde değişiklikler yaparak burnu yüz ile uyumlu bir hale getirmektir. Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatlarında açık ya da kapalı yöntem kullanılması burnun orijinal şekline, istenilen değişikliğe, burnun genel yapısına, hastanın problemine göre ve hekimin tercihine göre değişmektedir, kapalı veya açık Rhinoplasti (Burun Estetiği) tekniği kullanılır. Burun ucunda ve kıkırdak çatıda problem fazlaysa, Açık Rhinoplasti tekniği kullanılarak kıkırdaklara ve burun ucuna daha kolay müdahale edilebilir. Kapalı Rhinoplasti tekniği, burun ucunda çok şiddetli bir deformite yoksa tercih edilir. Sonuçta uygun hastaya, uygun teknik kullanılması ile çok daha doğal ve güzel bir sonuç elde edilebilir.

 • Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon)

  Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon) Deviasyon, burun içinde ortadaki kıkırdak ve kemik duvarının eğikliğine verilen isimdir.Vücut sağlığını korumanın en önemli yolu sağlıklı bir solunum sisteminden geçer. Burun tıkanıklığı, verimli nefes alamamaya, koku duyusunun gelişmemesine yol açar. Rahat nefes alamayan kişinin spor hayatı, günlük hayatı etkilenerek hayat kalitesi düşer. Burun tıkanıklığını deviasyon ameliyatı ile çözebilir, daha verimli nefes alabilirsiniz.

 • Bilgisayarlı Burun Tasarımı

  Bilgisayarlı Burun Tasarımı Burun estetiği ameliyatı öncesinde en çok merak edilen  yeni burnunuzun nasıl bir form kazanacağını ve yüzünüze yakışan yakışmayacağıdır. Teknolojinin sağladığı imkanlarla ameliyat olmadan öncesi tasarımla, burnununuz yeni şeklini, nasıl bir görünüme sahip olacağınızı, yüzde başka bir işleme ihtiyaç olup olmadığı simülasyon programlar sayesinde tasarlamak mümkün. 

 • Burun Tıkanıklığı

  Burun Tıkanıklığı Burun tıkanıklığı değişik nedenlerle ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Mevsimsel olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı alerjik nedenlerle olabilir. Ancak sürekli olan burun tıkanıklığı burun kıkırdağındaki eğrilikler veya burun içindeki hava türbülansını sağlayan konka adı verilen burun içi etlerin büyüklüğünden kaynaklanabilir.

 • Mükemmel Burun Mümkün

  Mükemmel Burun Mümkün Yüzümüzdeki ifadeyi ve güzelliği vurgulayan en önemli bölge belki de burnumuz... Rinoolasti yani burun ameliyatları her geçen gün gelişiyor ve eni teknikler uygulanmaya başlıyor. Görselliğin önemli olduğu bir kültürde yaşıyoruz ve güzel olarak tanımlanan bir yüzün en önemli unsurlarından birinin olduğunu söylemek mümkün. Gözleriniz ne güzel, dudaklarınız ne kadar çekici olursa olsun eğer burnunuz yüzünüzün geri kalanı ile uyumlu ve orantılı değilse, bütün diğer unsurları gölgeleyebilir

 • Burun Ucu Estetiği

  Burun Ucu Estetiği Burun görünüm ve solunum  yerine getirdiği için yüzün tam ortasında yer alan organlarından biri olmasından dolayı oldukça önemlidir. Yüzümde ilk göze çarpan organlarından biri olduğu için de dış görüntümüzü oluşturan en önemli yerdir.Buruna yönelik girişimler her yönüyle çok iyi planlanmalı ve incelikle gerçekleştirilmelidir çok uzun, çok geniş, çok dar, çok yuvarlak buruna sahip hastalar mükemmel küçük düğme burunlar yerine burun estetiğinin de kişiye özel olarak planlanması ve gerçekleştirilme

 • Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Burnunuzda bir şekil bozukluğu varsa ve bunun düzeltilmesi size kendinizi daha iyi, daha mutlu, daha kendine güvenli hissettirecek ise siz bu operasyon için uygun bir aday olabilirsiniz.Burnunuz çok büyük veya küçükse, burun ucunuz düşük, geniş veya sarkıksa, burnunuz önden bakıldığında normalden geniş duruyorsa veya yanlara doğru eğriyse, asimetriler varsa, burun deliklerinde sorun varsa, burundan nefes alırken zorlanıyorsanız, burun ucunuz özelikle gülerken veya konuşurken aşağıya doğru fazla