Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği ile Hayalinizdeki Buruna Kavuşun

Burun estetiği ile burnun anatomik yapısının yüze orantılanması ve doğal sonuçlar alınması amaçlanır.

Yüzümüzün tam ortasında bulunan ve yüzün altın oranını direk olarak etkileyen burun, güzel bir yüz elde edilebilmesi için en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği diğer adıyla Rinoplasti, burun yapısındaki fiziksel görünümün değiştirilmesidir. Burnun yeniden şekillendirilmesi ve form verilmesi anlamına gelen Rynoplasty estetik operasyonlar arasında en sık uygulanan ameliyattır. Burun estetiği yaptırmanın çeşitli nedenleri vardır. Doğuştan gelen burun kusurlarında yada sonraki zamanlarda yaralanma gibi çeşitli travmalardan dolayı form bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılmaktadır. Burun deformasyonlarını düzeltmek için ya da hastalardaki burundan kaynaklı solunum sıkıntılarını gidermek ve hastaların daha rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla uygulanmaktadır.

Yüz şeklindeki ifadeye etki eden ve yüz çekiciliğini ve güzelliğini gölgeleyebilen burun problemlerini, burun estetiği ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Burun yapısından, şeklinden memnun olmayan kişiler ya da nefes alma zorluğu çeken hastalar sosyal hayatlarında özgüven sıkıntısı yaşayabilmektedirler. Burun Estetiği yani Rinoplasti ile kişinin anatomik yapısına uygun bir görünüm oluşturulmaktadır.

Burun Estetiği hakkında her şey

Burun Estetiğinde hastanın burun deformitesine ya da solunum durumuna göre operasyon yapılır. Burun kemiği, burun kıkırdağı, burun ucu, deri tabakasının her biri ya da kombine edilmiş şekilde birden fazlası operasyon sırasında değiştirilebilir. Rinoplasti estetiğini planlarken hastanın çene, göz, yanak ve yüz bütünü ile genel uyum sağlayan bir burun yapısı oluşturulması sağlanır. Hastaya özel kişiselleştirilmiş bir operasyon planı çerçevesinde uygulanan ameliyatlarda hasta memnuniyeti daha yüksek olmaktadır. Burada hastanın burun yapısını neden değiştirmek istediği, hangi sıkıntılardan dolayı yaptırmak istediği, burun yapısının yeni formunun nasıl olacağı hakkında cerrah ile ayrıntılı görüşme sonrasında alınan ortak kararla operasyon gerçekleştirilir. Bu aşamada hekimin işinde ehil olması son derece önemli bir husustur.

Burun estetiği diğer bütün büyük operasyonlar gibi kanama, enfeksiyon ve olumsuz anestezi tepkisi gibi riskler taşımaktadır. Burun estetiğine özel, burundan nefes almada zorluk, eşit olmayan burun delikleri, asimetri burun yapısı, burun ve çevresinde kalıcı uyuşma yaşanması, kalıcı şişlik ya da kalıcı renk değişimi, yara izi gibi durumlarda rinoplastiye ek olarak başka cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

Burun Estetiğinde hastanın yüzüne tam uyum sağlayan bir burun yapmak için hastanın cerrahla aşamalı görüşmeler sağlaması  gerekmektedir. Hasta, neden burun estetiği yaptırmak istediğini, varsa sorun ve sıkıntılarını doktorla görüşmelidir. Yüz ifadesinde değişikliğe sebep olabilen burun yapısı estetiğinde, yüz hatlarını iyi bilen, bunu doktora iyi ifade edebilen hastanın operasyon sonrasındaki memnuniyeti çok daha fazla olmaktadır. Burun estetiği yaptıracak olan hastanın burun dokuları estetik cerrah tarafından muayene ve kontrol edilip operasyon için uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Operasyon sırasında ya da operasyon sonrasında ortaya çıkabilecek riskler konusunda estetik cerrah hastayı bilgilendirmektedir. Burada doktor ile hasta iletişiminin iyi olması çok önemlidir.  Estetik cerrahın hastayı, yapılacak ameliyat hakkında detaylı anlatımı ve değerlendirmeleri sonrasında operasyon planlamasına geçilmelidir. Kadınlarda ve erkeklerde uygulanabilen Burun Estetiği oldukça komplike ve ciddi bir operasyondur. Burun üzerindeki küçük bir müdahalede bile büyük sonuçlar oluşturması nedeniyle mutlaka alanında uzman bir estetik cerrah tarafından yapılmalıdır. Operasyon sonrasında net sonucun görülmesi 6 ay ile 1 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir. Müdahale edilen burnun formu, yapılan ameliyatın büyüklüğüne, burun dokularının yeni formuna alışması ve oturmasına ya da operasyon sırasındaki komplikasyonlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Operasyondan sonra hastanın beklentisini tam olarak karşılayabilmek adına mini düzeltme operasyonları gerçekleştirilebilmektedir.

Burun Estetiğinde hastanın cilt doku özelliğinin yanı sıra, kemik ve kıkırdak yapısı, cilt hassasiyeti iyileşme sürecini etkilemekte ve burnun alacağı son durumu belirlemektedir. Burun Estetiğinde başarı yüze uyum sağlama, altın oran çizgilerine uygun, naturel ve estetik bir burun elde edilmesiyle ölçülmektedir.

Burun Ameliyatı nasıl yapılır?

Burun ameliyatı hem fiziksel görünümü hem de solunum güçsüzlüğü problemini çözmek için tercih edilen ve yapılması uygun görülen bir operasyon biçimidir. Burun kişinin genetiksel özelliklerine göre her insanda farklı olarak bulunan kişiye özel bir organdır. Üstü deri ile kaplı olan burun yapısının üst bölümü kemikten ve alt bölümü kıkırdaktan meydana gelmektedir. Solunum ve tat alma sistemi içerisinde en önemli yere sahiptir.
Burun Estetiği operasyonundan önce doktorunuza, kullandığınız ilaçları varsa kan sulandırıcı özellikteki ilaçları söylemeniz ameliyatın gidişatı bakımından önem teşkil ettiği için, en az iki hafta öncesinde doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Operasyon öncesinde sigarayı kullanmayı bırakmak ya da ara vermek gereklidir. Sigara operasyon sonrasındaki iyileşme süresini uzatır, yavaşlatır ve enfeksiyon kapma riskini artırır. Burun Estetiği ameliyatı hijyenik hastane ortamında ve hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ortalama süresi 1 ile 5 saat arasında değişebilmektedir. Kullanılan tekniğe, hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilen burun estetiğinde sıralı bir dizi aşaması bulunmaz. Operasyon hastanın özelliklerine ve anatomisine göre kişiselleştirilerek uygulanmaktadır. Burun ameliyatından sonra burnun formunu korumak için Termal Splint adı verilen özel bir atel kullanılır. Atel yaklaşık olarak bir hafta boyunca yerinde kalır. Hastalar operasyonun yapıldığı gün taburcu edilmektedirler.
Burun Estetiği sonrasında göz çevresinde burun ve yan dokularda morluklar ve şişlikler görülebilir. Genel iyileşme süresi 5 gün olmaktadır ancak operasyondan sonra bir hafta istirahat verilir. Bu sürede hastanın kanaması ve şişliğini azaltmak için göğüs hizasından daha yukarıda konumlandırılan bir pozisyonda dinlenmesi tavsiye edilir. Burundaki şişlikler haftanın nefes almasını zorlaştırabilir. Ödemin azaltılması amacıyla buz kompresinin yanı sıra burun içi spreyleri şişliğin inmesine yardımcı olur, burun içi kanallarının açılarak hastanın daha rahat nefes alması sağlanır. Hasta, istirahat döneminden sonra iş hayatına rahatlıkla geri dönebilir. Gözlük kullanımı, burna zarar vermemek için yaklaşık 1 ay sonra kullanılmalı, bu süre zarfında spor yapmaya ara verilmelidir. Burun son şeklini operasyondan bir yıl sonra almaktadır.

Burun estetiği herkese uygulanabilir mi?

Burun Estetiği burnunda yapısal bir bozukluk olan ya da burnun görünümünden rahatsız olan, yüz ifadesini daha olumlu ve çekici göstermek isteyen kadın ve erkek hastalar için uygulanabilmektedir. Burun kanallarının darlığından şikayetçi olan, nefes almakta zorlanan ya da sadece estetik kaygılardan dolayı endişe yaşayan hastalar tercih etmektedir. Hastanın genetik özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlanan burun estetiğinde yüz ile tam uyumlu, doğallığın ön planda olduğu bir burun yapısı tasarlanmalı ve hasta memnuniyeti en üst seviyede sağlanmalıdır.

Burun estetiği girişimi nasıl yapılır?

Burun Estetiğinde naturel hatlarda burun oluşturmak son derece önemlidir. Yüzümüzün ortasında yer alan burnumuz üzerinde girinti ve çıkıntılar bulunan üç boyutlu bir formdadır. Burnun genel görüntüsünde değişiklikler yaparak yeniden form vermek ve yüz hatları ile uyumlu hale getirebilmek

burun estetiğinin amacıdır. Yeniden şekillendirilmesi oldukça zor ve maharet isteyen burun estetiği iki yöntem kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Hekim tercihinde olan bu teknikler açık ve kapalı olarak iki seçeneğe ayrılmıştır. Kapalı burun estetiği hastanın burun deliklerinden girilerek gerçekleştirilir. İyileşme süresi daha hızlı olan bu teknikte burun ucunda herhangi bir iz kalmaz. Burnunda aşırı bir bozulma görülmeyen ve genel olarak estetik kaygılardan dolayı rinoplasti yaptırmak isteyen hastalarda uygulanır. Ameliyat süresi açık ameliyata oranla daha kısa olan bu teknikte hastanın burnundaki his duyuları korunur. Açık burun estetiğinde ise hastanın burnunun ucundan minik bir kesi yapılarak burun cildi kaldırılır. Bu kesiden burun içine girilerek burnun içerisindeki kıkırdak ve kemikler yeniden şekillendirilmektedir. Burun ucu ve kıkırdak yapısındaki problemlerde daha çok açık burun estetiği tercih edilmektedir. Burun Estetiği operasyonunun kapalı ya da açık olmasına plastik cerrah karar verir. Cilt yapısına ve hasta ihtiyacına göre seçilen doktorun seçtiği her iki teknikte de gözle görülür bir iz kalmamaktadır. Kişiye özel tasarlanıp uygulanan burun estetiğinde çok fazla kalkık ve sivri burun yapısı daha sonraki yıllarda hastayı rahatsız edebilmektedir. Bu bakımdan doktorunuzun bu yöndeki tavsiyelerini dinlemek konforunuz için önemlidir.

Burun Estetiği Girişimi Sonrasında Sizi Neler Bekliyor?

Burun Estetiği girişimi yapılan hastalarda operasyonun boyutuna göre iyileşme süresi değişmektedir. Hastalar genel olarak 4 ile 6 saat içerisinde ayağa kalkmakta ve dolaşmaktadırlar. Operasyon ile aynı gün hastaneden taburcu olunmaktadır. Ameliyat sırasında uygulanan anestezi ya da cerrahi uyaranlar operasyondan sonra hastada bulantı ve kusmaya neden olmaktadır. Bu bakımdan hastalar operasyondan altı saat sonra yemek yemeğe başlayabilirler. Burun ameliyatı sonrasında hastaların beslenmelerine dikkat etmesi, sigara içmemeleri ve içilen ortamda bulunmamaları çok önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk günlerde şişlik, morarma, ödem ve hafif kan sızıntıları oluşabilmektedir. Bu komplikasyonların azaltılması için hastalara buz kompresi yapılması önerilmektedir. Bazı durumlarda hastanın burnundaki ödem normalden birkaç gün daha sürebilmektedir. Hastaların nefes almakta zorlandığı bu durumda burun içi spreyi kullanımı doktor tarafından tavsiye edilir. Böylelikle burun kanalları açılarak hastanın daha rahat nefes alması sağlanır. Burun spreyi burun içindeki ödem ve şişliğin azaltılmasını da sağlamaktadır. Burun estetiği sırasında operasyonun normal seyrinde gitmesi ve herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda, ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra atel çıkarılır, hasta bir ile 10 gün içerisinde değişen sürede iş hayatına geri dönebilmektedir. Hastanın iyileşme sürecinde başının ve omuzlarının altına bir yükseklik koyarak uyuması tavsiye edilir. Göğüs hizasından yüksekte olması gereken baş bölgesinde uyuma sırasında kanama olması bu şekilde engellenmektedir. Operasyondan sonraki ilk 15 gün burun ile ilgili sert hareketlerden sakınılmalıdır. Burun içine su çekerek yapılan burun temizliğinde buruna kuvvet uygulandığı için bu tür hareketlerden çekinmek daha doğru olacaktır. Burun estetiği operasyonundan yaklaşık üç hafta sonra morluklar kaybolur ve ödem iner. İlk üç hafta ağır spor yapmaktan kaçınılmalı, çarpmalardan korunmalıdır. Burun operasyonundan sonra burnun tam olarak şeklini alması 6 ile 1 yıl içinde değişmektedir. Burun cerrahisinin sonuçları kalıcıdır. Yaşın ilerlemesiyle beraber aynı vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi burun bölgemizde de yapılan ameliyata rağmen değişiklikler görülebilmektedir. Deri kalınlaşması ya da kıkırdak doku fazlalaşması görülebilmektedir. İhtiyaç olma durumunda burun estetiği minik dokunuşlarla tekrarlanabilir ve hatalı bölüm düzeltilebilir. Burun estetiği yapacak olan doktor bu bakımdan çok büyük önem taşımaktadır. Estetik cerrahi doktorunuz ile burnunuzun üç boyutlu modellemesi üzerinde konuşarak burnunuz ile ilgili sıkıntılarınızı anlatabilir, ne istediğinizi açıklayabilir ve yeniden şekillendirme konusunda daha önce yaptığı operasyonlardan referans isteyebilirsiniz.

Burun Estetiği İçin Uygun Musunuz?

Burun Estetiği yaptırmak isteyen kişilerde birtakım burun problemleri bulunmaktadır. Burunda kalıtımsal olarak bulunan yüz orantısına aykırı durumlar, burnun yüz orantısına göre geniş ya da uzun olması, burun ile dudak arasındaki aralığın çok dar ya da çok geniş olması, burun kemiği eğrilikleri burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların en çok yakındığı problemlerdir. Bunlardan başka burun kemiğinde bir kazadan ya da darbeden kaynaklı kırık, ezilme gibi durumlarda burnun formunda değişiklik olması durumunda da yine Rinoplastiye başvurulur. Burunda yüz altın oranına uygun olmayan asimetri durumlarında, burun ucu düşüklüğü ya da aşırı kalkıklığı ve burun deliklerinin orantısız biçimde olması da yine burun estetiğine başvuruları artıran sebeplerdendir. Burun operasyonunda kullanılacak olan yöntem kişinin kalıtsal özelliklerine uyum sağlamakla beraber genel olarak var olan sorunun çözümüne yönelik olmaktadır.

Burun Estetiği Fiyatları?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak burun estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Burun Ameliyatı
Bu Yazılar İlginizi Çekebilir
SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ
Haber Bültenimize Katılın
Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

BURUN ESTETİĞİ- RİNOPLASTİ
Bir Sorunuz mu Var ?
Burun Ameliyatı hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas
BİZİ TAKİP EDİN
Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Diğer Tedaviler