Göz Kapağı Estetiği

Genç ve Güzel Bakışlara Sahip Olmaya Ne Dersiniz?

Göz kapaklarınız ciddi bir şekilde sarkmaya başladıysa bu durum görüş alanınızı sınırlar. Üst ve alt kapak blefaroplastisi, gözlerinizi daha genç ve daha açık gösterebilir. Göz Kapağı ameliyatı üst ve alt göz kapaklarının görünümünü iyileştirir.

Göz kapağı estetiği yani blefaroplasti, sarkık göz kapaklarını daha genç bir forma sokan, göz alt ve üst  kapağındaki fazla deriyi, kas ve yağı kaldırabilen bir ameliyat girişimidir.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Yaş ilerledikçe, göz kapaklarınız gerilir ve göz kapağınızı destekleyen kaslar zamanla zayıflar. Sonuç olarak, fazla yağ göz kapaklarının üstünde ve altında toplanarak kaşlarınızın altına, göz kapaklarının üst kısımlarına ve göz kapağının tam üzerinde torbalara neden olabilir. Sarkık göz kapağı, gözlerinizin etrafında daha yaşlı, ciddi bir şekilde sarkan bir görünüm oluşturmanın yanı sıra, profil görüşünüzü (çevresel görüş), özellikle görme alanının üst ve dış kısımlarını sınırlandırır. Blefaroplasti bu görme problemlerini azaltabilir ve gözlerinizi daha genç ve daha uyanık gösterebilir.

Kaş kaldırma ve yüz germe gibi estetik ameliyatlarla aynı anda blefaroplasti yapılabilir. Kombine göz kapağı estetiği seçenekleri sayesinde etkili bir değişim yaşayabilirsiniz.

Genetik olarak göz kapakları düşük olanlar bu durumu fark etmekte zorluk çekebilir. Göz kapağının sarkık olup olmadığını anlamak için ayna karşısında geçin. Göz kapağınız, gözünüzün dış köşesine doğru daha sarkık bir hal aldıysa ve göz kapağının katlanma çizgisi belirgin değilse sizde göz kapağının düşüklüğü var demektir. Göz kapağının katlanma çizgisini net olarak görünmemesi kadınlarda makyaj yaparken sorun çıkarabilir. Göz farı sürerken kaşlarınızı sürekli kaldırma ihtiyacı duyuyorsanız göz kapağı ameliyatı için sıra size geldi demektir. Göz kapağı estetiğini sadece sarkma olanlar için değil göz kapak bölgesinde yoğun kırışıklar olan ve göz altlarında torbalanma görülen kişilere de tavsiye ediyoruz. Göz kapağı estetiği olduktan sonra yüzünüze gençlik gelecek ve gözleriniz daha çok ortaya çıkacaktır.

Göz kapağı neden sarkar?

Göz kapağı, vücudumuzun en ince derisidir. Bunun hem avantajları hem de dezavantajı vardır. Olumsuz etkilerinden başlayacak olursak, göz kapağı derisi çok ince ve hassas olduğu için vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha çabuk kırışır. Dış etkenlerden daha hızlı etkilenir. Avantajı ise, bu kadar ince olduğu için kan dolaşımının daha yoğun olmasıdır. Hızlı kan dolaşımı sayesinde kendini çok daha hızlı toparlar, göz kapağı ameliyatından sonra belirgin bir iz kalmasına engel olur. Göz kapağı sarkmasının çevresel sebepleri olduğu gibi genetik sebepleri de vardır. Göz kapağı düşüklüğü aşırı güneşte kalma, sigara kullanımı, uykusuzluk, düzensiz beslenme ve yoğun çalışma şartları gibi sebeplerden dolayı belirir.

Yaş alma göz kapaklarını nasıl etkiler?

Cildimiz elastik bir yapıya sahiptir. Yaş almaya bağlı olarak cildin elastikiyeti de aşamalı olarak azalmaktadır. Göz kapakları yaş almanın getirdiği sonuçlardan belki de en fazla etkilenen bölümdür. Göz kapağı derisi vücudumuzdaki en hassas ve en ince deri olduğu için doğal olarak kırışmaya en yatkın bölge de göz kapaklarıdır. Göz kapaklarında yaş almaya bağlı olarak çeşitli değişimler görülür. Bu değişimler kişiyi olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. 

 • Alt ve üst göz kapaklarındaki yaş almaya bağlı olarak görülen değişimler;
 • Gözaltı kapaklarındaki renk değişimleri
 • Göz altı kapaklarındaki torbalanmalar
 • Üst göz kapağının aşağıya doğru düşmesi
 • Göz kenarlarındaki kaz ayağı olarak tabir edilen çizgilerin belirginleşmesi ve fazlalaşması
 • Kişiye yorgun, bitkin, donuk bir ruh haline sahipmiş izlenimi vermesi, şeklinde maddelere ayrılabilir. 

Üst göz kapağı derisinin bollaşması durumunda kişinin gözleri kapanabilir ve görmeyi önemli oranda etkilemektedir. Bu durumda göz kapağı estetiğinin yapılması elzem olmaktadır. Zira yapılmadığı takdirde kişinin görmesini engelleyebilecek oranda sarkma olmaktadır.

Kişinin göz kapaklarındaki deri bollaşması kişinin genel ifadesini de etkilemektedir. Tek seferde hem alt hem de üst kapaklardaki fazla deri alınabilir. Kişinin ifadesini gençleştirmek ve çok daha etkileyici bir ifade kazandırmak amacıyla kaş kaldırma, orta yüz fransız askısı, alın kaldırma prosedürleri ile beraber kombinlenebilmektedir. 

Göz Kapağı Ameliyatı kimlere yapılmaktadır?

Göz kapakları 35 yaş ve sonrasında aşağıya doğru sarkma eğiliminde oldukları için göz kapağı ameliyatı genel olarak 35 yaş ve üstü kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir operasyondur. Göz kapağı estetiği sadece ihtiyaç dahilinde yapılan bir operasyon değildir. Aynı zamanda estetik olarak daha dinamik , yenilenmiş ve canlı bakışlara sahip olmak amacıyla da tercih edilmektedir. Ameliyat sonrası göz kapaklarındaki etki 7 ile 8 yıl arasında etkisini sürdürmektedir. Bu süre zarfında göz bölümünde yaş almadan dolayı yaşanacak olan olası etkiler ertelenmektedir.

Göz kapağı ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Göz kapağı estetiğinden en az iki – üç hafta öncesinde aspirin, antibiyotik, multivitamin kompleksleri, yeşil çay ve içeriğinde yeşil çay bulunan bitki karışımları, tütün, sigara ve alkol kullanımına son verilmelidir. Tüm bunlar operasyon sırasında ve sonrasında kanamayı artırıcı ve yaraların iyileşmesini geciktirici özelliktedir.

Göz kapağı ameliyatında ne yapılır?

Göz kapağı estetik ameliyatı hem üst kapağa hem de alt göz kapağına yapılabilir. Göz kapaklarındaki deri fazlalığının ve fazla kas dokusunun alınmasına yönelik bir operasyondur. Her bir göz kapağı için estetik ameliyat 30 dakika ila 50 dakika arasında sürer. Göz kapağı ameliyatı göz kapağında biriken fazla yağ, kas ve cilt dokusu uzaklaştırılır. Göz kapağınızda ileri derecede sarkma ve dolayısıyla düşüklük varsa fazla olan cilt dokusu kesilerek göz kapağı yukarı doğru kaldırılır. Üst göz kapağı kıvrımından kesi açılarak fazla olan deri ve kas çıkarılır. Operasyon izinin görünmemesi için göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılır. Bazı kişilerde üst göz kapağı iç ve dış pedinde fıtıklaşma görülür. Eğer sizde de bu durum oluştuysa ameliyat sırasında buradaki fazla olan yağ dokusu da dışarı çekilir. Göz kapağı ameliyatının etkisini arttırmak ve genç görünüşünüzü ön plana çıkarmak için botoks ve hücre tedavileri ile cilt yenileme imkanlarını da değerlendirmelisiniz.

Göz kapağı estetiğinde iz kalır mı?

Göz kapağı estetiğinde minimal bir kesi yapıldığı için göz kapağı ameliyat sonrasında gözle görülür bir iz kalmaz. Uzman plastik cerrahlar tarafından yapılan bu estetik ameliyatında kesilen yer, göz kapağının kıvrımına saklanır. Böylece ameliyat sonrasında göz kapaklarının çevresinde belirgin bir iz göremezsiniz. Eğer göz kapağı estetiği sonrasında kalan izler sizi rahatsız ediyorsa Fraxel Dual lazer tedavisi yaptırabilirsiniz. Fraxel lazer 1550 ve 1927 nm dalga boyutlarını kullanarak pigment hücrelerini tahrip ederek, cilt yüzeyindeki renk değişikliklerini tedavi eder. Fraxel lazer tedavisi göz çevresine uygulanabilir. Fraxel Dual lazer tedavisini, göz kapağı ameliyatı izleri tamamen geçinceye kadar 2 ila 4 hafta arasında tekrarlayabiliriz.

Eğer iz ve ameliyat sizi korkutuyorsa  cerrahi olmadan ameliyatsız uygulama olan Thermage lazer ile göz kapağı düşüklüğü sorununuz çözülebilir.

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra İyileşme Nasıldır?

Göz kapağı estetiğinden sonra iyileşme süreci oldukça hızlı ilerler. Göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapıldığı için hastanede kalmanıza gerek yoktur. Operasyon sonrası ilk 24 saat göz kapağına buz masajı yapmak şişlik ve ödem oluşmasını engelleyecektir. İlk 2-3 gün boyunca başınızı yüksekte tutmanız önerilir. Bu süreçte batma, yanma gibi şikayetleriniz olabilir. Bu durum birkaç hafta içinde düzelir, hekimin önerdiği ağrı kesiciler ile iyileşme süresini daha rahat geçirebilirsiniz. İlk haftalarda gözlerinizi korumak için dışarı çıkarken güneş gözlüğü takarak ameliyat bölgesini rüzgardan ve güneşten korumalısınız. Göz kapağı ameliyatından 10 gün sonra ameliyatın izlerini atmış olacaksınız. İyileşme sürecinde ağır spordan kaçınmalı, ilk haftalar kendinizi yormayacak egzersizler yapmalısınız.

Göz kapağı estetiğinden sonra nasıl bir değişim görülür?

Öncelikle göz kapağı estetiği sizlere çok daha genç bir göz çevresi oluşturacaktır. Göz kapağı düşüklüğü yaşayanların zamanla görüş mesafesi kısıtlanır. Göz kapağı ameliyatından sonra görüş mesafesi arttığı için daha önceleri ne kadar az ve sınırlı bir şekilde gördüğünüzü fark edeceksiniz. Düşük göz kapağı sizlere yaşlı ve yorgun bir görünüm katar, ameliyat sonrası kendinize olan güveniniz artacak, çok daha güzel görüneceksiniz. Göz kapağı estetiğinden sonra göz yapısı değişmez ama göz kapakları yukarı doğru kaldırıldığı için gözleriniz daha iri ve göz makyajınız daha belirgin duracaktır. Bu etkilerin dışında bella eyes gibi gözlerinize çekik bir ifade kazandırmak isterseniz mutlaka doktorunuza danışarak badem göz estetiğini kombine olarak yaptırabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yıl Dayanır?

Göz kapağı estetiği genellikle yaşlanmaya bağlı üst göz kapaklarının düşmesini düzeltmek için yapılır. Ancak yerçekimi ve yaş alma etkisi devam ettiği için bu deri yeniden gevşeyerek bollaşabilir. Göz kapağı estetiği yapıldıktan sonra 8-10 sene süresince etkisini korur. Ancak yeniden gevşeyerek deri sarkması olursa tekrar estetik ameliyat yapılabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Riskli Mi?

Göz kapağı ameliyatı riskli bir ameliyat değildir, ancak her cerrahi gibi riskler taşır. Göz kapağı ameliyatı sonrasında enfeksiyon, kanama ve ödem nedeni ile gözlerde normalden fazla yaşarma ve göz kuruluğu görülebilir. Ameliyat sırasında oluşabilecek sorunlar arasında fazla deri alımı nedeni ile göz kapaklarının kapanmaması veya göz kapak kaslarının kesilmesi nedeni ile göz kapağında düşme görülebilir. Göz kapağı ameliyatı sonrası yara izinde renk farklılaşması veya hipertrofik yara skarı nadiren de olsa görülür. Bütün bu risklerden kaçınmanın yolu ameliyatı tecrübeli bir cerrahın yapmasıdır. Ve ameliyat sonrası doktorun talimatlarına harfiyen uyulması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Hangi durumlarda göz kapağı estetiği önerilir?

 • Üst göz kapağı sarkması ve görüş kalitesi azalmaya başladığında
 • Göz kapağınız kaş altından göz kapağına doğru sarkarak kapak çizgisini ortadan kaldırdığında
 • Üst göz kapağının üzerindeki deri sarkarak gözün dış kenarlarına doğru ilerlemeye başladıysa
 • Üst göz kapağı normalden daha şişkin ise ( bazı kişiler bu görünümü beğenirken, bazı kişiler ise yaşlı ve solgun göründüklerinden şikayet ederler)
 • Üst göz kapağınızın sarkmasından dolayı göz makyajı yapamıyorsanız
 • Görüş kaliteniz düştüğü için alnınızı sürekli yukarı doğru kaldırma ihtiyacı duyuyorsanız üst göz kapağı estetiği olmanın sırası size gelmiş demektir.

Alt göz kapağı ise yaşlanma ile birlikte kontrol edilmesi gereken bir bölgedir. Özellikle 40’lı yaşlardan itibaren yanak dokusu yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru sarkmaya başlar. Yüzün sarkmaya başlamasıyla birlikte alt göz kapağında bollaşma ve yağ yastıkçılarında belirginlik ortaya çıkar. Bazı kişilerde genetik olan göz torbaları, genellikle yaşlanma ile birlikte daha belirgin olur. Yağ yastıklarından kurtulmanın en etkili yolu ise alt göz kapağı ameliyatıdır.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ HAKKINDA

Amaç

Göz kapaklarındaki fazla derinin alınması
45-90 dakika
5- 7 Gün
Lokal veya Genel Anestezi Uygulanır.
8-10 yıl, sonra tekrar gerekebilir.
Ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır.
Herhangi bir riski bulunmamaktadır.
Sonuçlar 1 hafta.
İz kalır mı? İz göz kapağı kıvrımına yerleştiğinden, kalmaz.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları?

Göz kapağı ameliyatı fiyatları, Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Göz Kapağı estetiği fiyatı ve badem göz ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Göz Kapağı Estetiği
Bu Yazılar İlginizi Çekebilir
SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ
Haber Bültenimize Katılın
Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI - ALT VE ÜST GÖZ KAPAĞI
Bir Sorunuz mu Var ?
Göz Kapağı estetiği hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas
BİZİ TAKİP EDİN
Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Diğer Tedaviler