Göz altı torbaları ve göz altı şişliklerinin her ikisi de görünümü bozarken yüze yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Göz altı cildi, insan vücudundaki en ince ve en hassas cilt bölgelerinden biridir.

İnce dokulu dermis / epidermisin yağ bezleri yoktur ve koyu halkalara, torbalara veya gölgelere aşırı duyarlıdır. Göz altı torbaları, kalıtım, yaşlanma, zihinsel veya fiziksel stres, hormonal değişiklikler, beslenme yetersizlikleri ve uykusuzluk gibi çeşitli nedenlerle oluşur.

Yaşlandıkça, cildi inceltmek, yağ ve kolajen kaybı, gözlerinizin altındaki kırmızımsı mavi kan damarlarını daha belirgin hale getirebilir ve torbalanmalara neden olabilir.

Alt göz kapağı cildi vücuttaki en ince cilt bölgelerinden biri olduğu ve cilt altı özelliklerinin görülebilir olmasına izin verdiği için göz altı torbaları çok belirgin hale gelir.

Deri altı yağ dokusu çok azdır veya hiç yoktur, cilt yüz derisinin geri kalanı kadar desteklenmez ve dolu değildir. Bu, yüz cildinin geri kalanına kıyasla daha abartılı yaşlanma değişiklikleri ile sonuçlanır.

Diğer bir sorun, yüzdeki yaşlanma ve çevre ile ilgili değişikliklerin, kolajen ve elastin kaybının bir sonucu olarak elastikiyet ve hacim kaybı içermesidir.

Torbalanmış ve koyu göz altı halkaları kendi başlarına tehlikeli olmamakla birlikte, vücudun geri kalanında sağlık sorunlarına işaret edebilir veya yorgunluk veya ileri yaş görünümü oluşturabilir.

Psikolojik ve duygusal nedenler, ağırlıklı olarak karanlık göz altı halkalarının insanlara daha tatsız görünmenize neden olur. 

Yapabileceğiniz değişikliklerin çoğu, göz çevresindeki kırışıklıkları da azaltacaktır, bu nedenle bu çifte fayda sağlar. Yaşam tarzınızı ve göz altı torbalarını kontrol altına almak, kendinizin en enerjik, sağlıklı ve çekici versiyonu olarak görünmenize yardımcı olacaktır.

Göz Altı Torbalarının ve Şişliklerinin Nedenleri Nedir?

Gözlerin altındaki koyu halkalar, torbalar ve şişkinlikler yaklaşan negatif bir durumun iyi bir göstergesi olabilir ve hatta ciddi bir sağlık problemini önceden haber verebilir. 

  • Uykusuzluk , koyu renkli göz altı halkalarının en temel nedenlerinden biri olabilir. Yeterince uyumamak vücut sistemlerinde stresi artırır.
  • Zayıf dolaşım aynı zamanda göz altı halkalarının da önemli bir nedenidir. Gözlerinizi saran cilt çok ince ve zayıftır, gözünüzün altında gördüğünüz karanlık, aslında o bölgede dolaşan oksijeni az olan kan olabilir. Mavi renkli, oksijeni alınmış kan taşıyan damarlar ve kılcal damarlar, ince derili bir bölgede yüzeye çok yakın olduğundan, bu, göz altı bölgesinin genellikle koyulaşmış ve torbalanmış bir görünüme sahip olmasının başlıca nedenidir.

Göz Altı Torbalarının ve Şişliklerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Altı TorbalarıTorbalanma ve şişkinliklerin en iyi tedavisi ancak alt göz kapağı ameliyatıdır. Prosedür tipik olarak fazla derinin çıkarılmasını ve göz çevresindeki normal yağ ceplerinin yeniden şekillendirilmesini veya yeniden konumlandırılmasını içermesine rağmen, kullanılabilecek birçok varyasyon vardır.

Ameliyatınızda kullanılan yöntemler, en çok neyi düzeltmemiz gerektiğine bağlı olacaktır. Yani deri fazlalığı veya yağ birikmesi gibi sebepler için alt göz kapağı ameliyatı tekniği farklı belirlenebilir.

Alt Göz Kapağı  Ameliyatı Gerekli mi?

Gözlerinin altında belirgin yağlı doku cepleri olan hastalar, ne kadar uyurlarsa yorgun görünürler. Hastalar stres altındayken veya ödemden dolayı cepler daha belirgin hale gelebilir.

Bu sorunu gidermede hiçbir dışardan cilde yapılan medikal çözüm etkili değildir. Bazı hastalarda elmacık kemiklerinin hemen üzerinde çift sıra görünümlü göz altı torbası izlenimi veren ikinci bir şişlik alanı vardır.

Bu iki sorunu ayrı ayrı ele alan koordineli bir cerrahi plan gerektirir. Sadece doğrudan göz altındaki alana hitap etmek aslında dikkati elmacık kemiğinde oluşmuş bu çift katmanlı birikime odaklayabilir.

Bu nedenle cerrahinin yanı sıra elmacık kemiklerinin dolgu ile desteklenmesi gerekebilir.

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün göz morarma, şişlik ve muhtemelen kızarıklık göreceksiniz. Bu, bir sonraki hafta azalacak ve ikinci veya üçüncü haftanın sonunda, dışardan iyileşmenin yaklaşık % 90’ı tamamlanmış olur. 

Göz Altı Torbası ve Şişlikleri Tedavisi Fiyatları Nedir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Göz Altı Torbası ve Şişlikleri Tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.