Ameliyatsız göz kapağı estetiği cerrahi olmayan medikal veya cihaz uygulamaları ile göz kapaklarını ve göz çevresini gençleştirmeyi hedefleyen tedavilerdir. Ameliyatsız göz kapağı estetiği var olan sorunların çözümüne ve kişinin beklentisine göre belirlenir.

İlk gözle görülür yaşlanma belirtileri genellikle göz çevresinde görülür. Bu hassas bölgedeki kırışıklıklar, koyu halkalar ve hacim kaybı kişinin yorgun ve yaşlı görünmesine neden olabilir. Ameliyatsız göz kapağı estetiği bu görünümü düzeltmek için uygulanan tedaileri içerir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Neden Yapılır?

  • Göz çevresi kırışıklıkları; genellikle mezoterapi, botoks ve lazer uygulamaları yapılabilir. Göz çevresindeki hassas cilt incedir ve yaşlandıkça daha da incelir ve yer çekimi ile sarkar. Ek olarak, bu bölgedeki cilt daha az yağ ve ter bezi içerir, bu da onu yaşlanmanın etkilerine karşı daha duyarlı hale getirir ve kırışıklıkları arttırır. Bu tür tedaviler cerrahi bir yöntem seçmeden önce güvenle kullanılabilir.
  • Göz altı morlukları; Dolgu, mezoterapi ve peeling gibi medikal tedaviler ve lazerler kullanılabilir. Koyu halkalara, alt göz kapağının hemen altındaki bölgede zamanla yağ kaybı neden olur. Oluşan oyuk karanlık bir daire gibi görünür çünkü boşluğa bir gölge düşer.
  • Göz kapağı torbaları; göz kapağı yapısının zamanla zayıflaması ve gözü çevreleyen yağ yastığının bir kısmının küçük bir çıkıntı gibi göründüğü yere kayarak çıkmasıdır. Bu bölgedeki deriyi güçlendirmek için lazer tedavileri, radyofrekans ve dolgu uygulanabilir.
  • Göz altı çökmeleri; genellikle dolgu ve yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Göz kapağındaki ve altındaki yağın veya dolgunluğun yeniden konumlandırılması göz altı ve göz kapağı bölgesini pürüzsüzleştirir ve çukurluğu, sarkmaları ortadan kaldırır. Şiddetli göz kapağı ve göz altı hacim kaybı için yağ transferi veya dolgu işlemi çok iyi bir seçenek olabilir. Göz bölgesine yeniden hacim kazandırmak, tüm yüz estetiğine doğal, genç bir görünüm yaratacaktır.
  • Göz kapağı sarkması: Göz kapaklarına lifting etkili mezoterapiler ve Thermage gibi güçlü cihazlar kullanılarak sarkma azaltılabilir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Kimlerde Yapılır?

Ameliyatsız göz kapağı estetiği farklı uygulamaları içerdiğinden soruna yönelik her yaşta yapılabilir.

Göz kapaklarımız genellikle kişiden kişiye değişmekle beraber 40’lı yaşlara gelene kadar cerrahi bir uygulama gerektirmez. Ancak bu yaşlara kadar kırışıklık, morluk, sarkma gibi sorunlar ile yine de karşılaşabiliriz.

Göz çevresinin derisi ince ve hassas olduğundan dış etkenlere oldukça açıktır. Ayrıca genetik faktörlerde bu sorunların görüldüğü yaşları etkileyebilir. Bu nedenle cerrahi olarak bir tedavi öncesinde bu bölgeyi gençleştirmek ve güzelleştirmek için elimizde pek çok seçenek mevcuttur ve her yaşta farklı uygulamalar yapılabilir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygun Değildir?

Göz altlarında torbalanmaları ve göz kapağındaki sarkmaları fazla olan kişilerde en uygun tedavi cerrahidir. Ameliyatsız tedaviler ile ilerleyen sorunlar bir miktar giderilse de cerrahini oluşturduğu etkiyi göstermeyecektir. Ancak cerrahiden korkan kişilere yine de uygulanabilir.

Bu nedenle yaş aldıkça göz çevresi bakımına dikkat etmek ve ameliyatsız seçeneklerden faydalanmak bu cerrahi süreci daha ileri yaşlara atabilir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Yöntemleri

  • Mezoterapiler ve PRP
  • Botoks
  • Dolgu
  • Lazerler- Smooth eye denen Fotona lazer ile ince kırışıklar tedavi edilebilir.
  • Radyofrekans enerjili Thermage gibi cihazlar kullanılabilir. Göz kapağında lifting etkisi sağlar.

Ameliyatsız Göz Kapağı EstetiğiGöz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatsız Nasıl Yapılır?

Radyofrekans enerjisi ile çalışan Thermage FLX cihazı ameliyatsız göz estetiği için tercih edilen bir teknolojidir. Göz çevresinde uygulanan başlığı ile etkin bir kaldırma oluşturur. Thermage FLX in küçük başlığı sayesinde bu bu ince ve kıvrıntılı bölgede her alanın taranmasını sağlayarak etkisini gösterir.

Kolajen aktivasyonu sağlayan radyo frekans enerjisi kullanan bu uygulama sonrasında sonuçlar 6 ay boyunca artarak devam eder. Ve en etkin sonuç 6. ayda kendini gösterir. Tek seanslık bir tedavidir. Sonuçlarının kalıcılığı 2 yıl sürer.

Lazerle Göz Çevresi Gençleştirme Nasıl Yapılır?

Fotona lazerin smootheye uygulaması sayesinde göz çevresine lazer ışınları özel bir frekansta uygulanarak, atış yapılır. Lazer ışınlarının etkisi ile bölge derisi yeniden yapılanır ve kırışıklıklar azalırken, gençleştirici bir etki görülür.

Ağrısız ve oldukça kolay uygulanan bir lazerdir. Fotona smooth eye etkisi genellikle 1 hafta içinde kendini gösterir. Ancak 3 seans yapılması önerilir. 3 haftada bir yapılan tedaviler sonucunda birkaç sene etkin bir sonuç sağlar. Etkiyi arttırmak için senede bir tekrarlanması tavsiye edilir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Ameliyatsız göz kapağı estetiği fiyatları yapılan uygulama ya da enjeksiyona, kullanılan malzemeye, doktorun bu konudaki tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Burada doğru tedavinin doğru soruna uygulanması önemlidir.

Bu nedenle öncelikle doktorunuz sizi muayene etmeli, beklentilerinizi ve sorununuzu belirleyerek sizinle beraber doğru tedaviye karar vermelidir. Sonrasında uygulanacak tedavi ve seans sayısı fiyatları belirleyecektir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?

Genellikle ameliyatsız uygulamalarda iyileşme gerektiren bir süreç yaşanmaz. Ancak işlem sonrası bir miktar kızarıklık ve ödem görülebilir buda birkaç saat ya da gün içinde kaybolur. Ancak etkinin görülme süreci değişebilir. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir.

Örneğin dolguların etkisi hemen görülürken, mezoterapinin etkisi zaman ve birkaç seans gerektirebilir.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılmalı?

Ameliyatsız uygulamalar genellikle her yaşta yapılabilir. Bu nedenle doktorunuzun muayenesi önemlidir. Göz çevresindeki sorunları erken dönemlerde çözmek en iyisidir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

Herhangi bir kesi uygulanmadığından iz kalmaz. Hepsi oldukça etkili ve izsiz tedavilerdir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiğinin Gençleştirici Etkisi Kalıcı mı?

Ameliyatlı ya da ameliyatsız hiçbir tedavinin etkisi kalıcı değildir. Yaş alma süreci ve yerçekimi etkisi devam ettiği sürece tedavilerin etki süreleri vardır. Bazı tedaviler 1 yıl etkin olarak fark yaratırken bazı tedavilerde bu süreç yılları bulabilir. En doğrusu soruna göre etkin tedavinin uygulanmasıdır.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapaklarımız yaş aldıkça sarkan ve bu nedenle hem görüşümüzü bozan hem de yüz ifadesini değiştiren ameliyatsız bir arayışa girdiğimizde yapmamız ve yapmamız gereken birkaç önemli tercih var. İlk ve en önemlisi yapmamamız gerekenler:

Cildi zarara uğratacak, deri kalitesini zayıflatacak işlemlerden kesinlikle uzak durulmalı. Çünkü bu tarz bir işlemden sonra cilt kaliteniz zayıfladığı için bir gün cerrahiye karar verseniz bile bu sizin için zorlayıcı bir iyileşme süreci anlamına gelir.

Uygun olmayan cilde tercih edilen bazı lazer cihazları, göz kapağındaki en hassas derinizi inceltebilir ya da alt doku ile yapışıklıklar oluşturabilir. Cihazlı tedaviler en büyük desteği verse de yanlış alanda yanlış kullanımı büyük negatif sonuçlar doğurarak göz kapağı estetiği cerrahisinden de tamamen uzaklaştırabilir.

Böyle bir sorun yaşamak yerine alternatif enjeksiyon prosedürleri ve/veya ip askı gibi uygulamalar ile ameliyatsız destekleyici tedaviler uygulamak sizin için hem gerçekten sonuç almanızı sağlayan hem de sağlığınıza zarar vermez.