Kol Germe Estetiği (Brachioplasty)

İlerleyen yaş faktörü, sık kilo alıp vermek ve düzenli egzersiz yapmamak kol bölgesinde sarkmalara neden olabilir. Özellikle üst kol bölgesinde görülen sarkma, kişilerin kendilerini daha yaşlı hissetmelerine neden olur. Kolsuz kıyafetler giymek bu tip durumlarda kişilere güven problemi yaşatabilir. Kol germe ameliyatı günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Sarkık kol derisi kişiye uygun yöntemlerle toparlanarak daha dinç ve dinamik bir görünüm hedeflenir. Kol germe estetiği hem kadınlar, hem de erkekler için uygundur.

Kol germe estetiği nedir?

Kol germe estetiği  (Brachioplasty) yaşlanma veya kilo vermeye bağlı olarak, kollarda oluşan yağlı ve sarkık görüntünün düzeltilmesini sağlar. Üst kol bölgesinde deri ve deri altı dokusu daha gevşek olmaktadır. Kol sarkmalarında medikal estetik ve ya estetik cerrahi gibi çözümler bulunmaktadır. Ağır derecede seyreden sarkmaların tek çözümü cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemde kol bölgesindeki fazla yağlar vaser liposuction yöntemiyle alınır fazla deri de alınarak kol gerilir. Kesi izi kol içinde saklanmaya çalışılır. İz kolun iç ve alt kısmında kola paralel şekilde uzanır.

Kol derisi neden sarkar?

Kollardaki sarkmaların ana sebebi yaş faktörü ve yer çekimidir. Yaşlanmayla birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde belli bir yaştan sonra kollarda sarkma görünebilir. Bunun dışında ani kilo kaybı ve yağ dokusunun azalmasıyla kol derisinde sarkma görünebilir. Bunun en önemli örneğini sporu bırakan kişilerde görüyoruz. Kol kaslarındaki gelişmenin durması ve zamanla kas oranının azalmasıyla kollarda sarkma meydana gelir.

Kol germe ameliyatı öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Genel anestezi gerektiren tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat öncesi 6 saatlik açlık süreci gerekmektedir. Ameliyata girecek hasta ameliyattan en az 3 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımını kesmelidir.

Kol germe estetiği nasıl yapılır?

Kol sarkmaları için krem, sıkılaştırıcı korse, kol egzersizleri geçici çözümler sunabilir. Fakat kol sarkması olan hastanın bu sorundan kurtulması için tek ve kalıcı çözüm yöntemi ameliyattır. Eğer kol bölgenizdeki yağlanma sizi çok rahatsız ediyorsa ameliyat olmanız kaçınılmazdır.

Kol germe estetiği genel anestezi altında yapılır. Kol derisindeki sarkma oranı ve deri altı yağ dokusunun kalınlığına bağlı kalarak yapılacak operasyonun tekniğine hasta ile birlikte karar veririz. Eğer sık kilo alıp vermekten dolayı sarkan bir deri gevşemesi varsa derinin kalınlığı fazla demektir. Bu durumlarda ilk olarak liposuction yapılır. Liposuction uygulamasından sonra bollaşan deri cerrahi olarak alınır ve dikiş atılır. Bazı kişilerde buradaki deri bolluğu sadece koltuk altında görünebilir. Bu tarz hastalarda minimal dikişlerle koltuk altındaki fazla deri alınır. Eğer derideki bolluk dirseğinize kadar devam ediyorsa dirsekten başlayarak koltuk altına doğru uzanan bir kol germe işlemi yapılır. Bu işlemde operasyon sonrası biraz iz kalabilir.

Kol germe estetiği olan hastaların bu ameliyatı belirli aralıklarla tekrarlaması gerekmemektedir. Tek seferlik bir ameliyattır. Germe işlemi sonrası kol eski haline dönmez. Ancak hasta aşırı kilo alıp vermeyi alışkanlık haline getirmişse, kol sarkmaları kaçınılmaz olacaktır. 

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Kol germe estetiği ameliyatı  sedasyon ile desteklenmiş genel anestezi altında yaklaşık olarak 1-3 saat arası sürer. Hastanede kalmak çoğu zaman gerekmemektedir. Kol germe ameliyatı sonrasında yaklaşık olarak 3 hafta boyunca kol korsesi takılması gerekmektedir. Bu süre zarfında oluşan ödem ve hafif morluklar yavaş yavaş kaybolur. Kol estetiği ameliyatında ciddi ağrı veya sızı görülmez, doktorun vermiş olduğu ağrı kesiciler ile bu durum hafifletilir. Günlük rutininize 5-7 gün sonrasında dönebilirsiniz.

  • Ameliyatsız Kol Germe Tedavisi

    Ameliyatsız Kol Germe Tedavisi Kollarımız güzelliğimizin en önemli parçasıdır. Kolun arka ve iç kısımlarında yağ birikmesi ve deri sarkması olabilir. Kol bölgesinin deri ve deri altı dokusu daha gevşek bir yapıya sahiptir. Kilo alıp verme, yerçekimi ve genetik faktörler kol sarkmasına ve gevşemesine neden olabilir. Bu tip durumlarda eğer kişi uygunsa kol germe ameliyatına başvurmadan da bazı yöntemlerle kol inceltme sağlanabilir.

  • Kol ve Uyluk Germe Estetiği

    Kol ve Uyluk Germe Estetiği Yaşlanma, yerçekimi ve kilo alıp verme sonucunda üst kol veya uyluklar esnekliğini kaybeder.Bu durumda hasta için rahatsız edici bir görünüm oluşturur. Böyle durumlarda eğer aşırı yağlanmada varsa hem yağ alma (liposuction) hemde germe operasyonu birlikte yapılabilir. Kol ve uyluk germe estetiği yapılırken özel dikişler kullanarak estetik izler elde edilir.

  • Kol sarkmaları nasıl giderilir ve neden olur?

    Kol sarkmaları nasıl giderilir ve neden olur? Kol sarkmasının birçok nedeni vardır. Bunların başında yaş ve yer çekiminin etkisi geliyor. Yer çekimi nedeniyle kollarda aşağı doğru bir sarkma görmek mümkündür. Kollardaki sarkmaların bilinen en önemli nedeni ilerleyen yaştır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt eski sıkılığını kaybeder ve yerini sarkık bir görünüme bırakır.