Kol Germe Estetiği (Brachioplasty)

İlerleyen yaş faktörü, sık kilo alıp vermek ve düzenli egzersiz yapmamak kol bölgesinde sarkmalara neden olabilir. Özellikle üst kol bölgesinde görülen sarkma, kişilerin kendilerini daha yaşlı hissetmelerine neden olur. Kolsuz kıyafetler giymek bu tip durumlarda kişilere güven problemi yaşatabilir. Kol germe ameliyatı günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Sarkık kol derisi kişiye uygun yöntemlerle toparlanarak daha dinç ve dinamik bir görünüm hedeflenir. Kol germe estetiği hem kadınlar, hem de erkekler için uygundur.

Kol germe estetiği nedir?

Kol germe estetiği  (Brachioplasty) yaşlanma veya kilo vermeye bağlı olarak, kollarda oluşan yağlı ve sarkık görüntünün düzeltilmesini sağlar. Üst kol bölgesinde deri ve deri altı dokusu daha gevşek olmaktadır. Kol sarkmalarında medikal estetik ve ya estetik cerrahi gibi çözümler bulunmaktadır. Ağır derecede seyreden sarkmaların tek çözümü cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemde kol bölgesindeki fazla yağlar vaser liposuction yöntemiyle alınır fazla deri de alınarak kol gerilir. Kesi izi kol içinde saklanmaya çalışılır. İz kolun iç ve alt kısmında kola paralel şekilde uzanır.

Kol derisi neden sarkar?

Kollardaki sarkmaların ana sebebi yaş faktörü ve yer çekimidir. Yaşlanmayla birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde belli bir yaştan sonra kollarda sarkma görünebilir. Bunun dışında ani kilo kaybı ve yağ dokusunun azalmasıyla kol derisinde sarkma görünebilir. Bunun en önemli örneğini sporu bırakan kişilerde görüyoruz. Kol kaslarındaki gelişmenin durması ve zamanla kas oranının azalmasıyla kollarda sarkma meydana gelir.

Kol germe ameliyatı öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Genel anestezi gerektiren tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat öncesi 6 saatlik açlık süreci gerekmektedir. Ameliyata girecek hasta ameliyattan en az 3 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımını kesmelidir.

Kol germe estetiği nasıl yapılır?

Kol sarkmaları için krem, sıkılaştırıcı korse, kol egzersizleri geçici çözümler sunabilir. Fakat kol sarkması olan hastanın bu sorundan kurtulması için tek ve kalıcı çözüm yöntemi ameliyattır. Eğer kol bölgenizdeki yağlanma sizi çok rahatsız ediyorsa ameliyat olmanız kaçınılmazdır.

Kol germe estetiği genel anestezi altında yapılır. Kol derisindeki sarkma oranı ve deri altı yağ dokusunun kalınlığına bağlı kalarak yapılacak operasyonun tekniğine hasta ile birlikte karar veririz. Eğer sık kilo alıp vermekten dolayı sarkan bir deri gevşemesi varsa derinin kalınlığı fazla demektir. Bu durumlarda ilk olarak liposuction yapılır. Liposuction uygulamasından sonra bollaşan deri cerrahi olarak alınır ve dikiş atılır. Bazı kişilerde buradaki deri bolluğu sadece koltuk altında görünebilir. Bu tarz hastalarda minimal dikişlerle koltuk altındaki fazla deri alınır. Eğer derideki bolluk dirseğinize kadar devam ediyorsa dirsekten başlayarak koltuk altına doğru uzanan bir kol germe işlemi yapılır. Bu işlemde operasyon sonrası biraz iz kalabilir.

Kol germe estetiği olan hastaların bu ameliyatı belirli aralıklarla tekrarlaması gerekmemektedir. Tek seferlik bir ameliyattır. Germe işlemi sonrası kol eski haline dönmez. Ancak hasta aşırı kilo alıp vermeyi alışkanlık haline getirmişse, kol sarkmaları kaçınılmaz olacaktır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Kol germe estetiği ameliyatı  sedasyon ile desteklenmiş genel anestezi altında yaklaşık olarak 1-3 saat arası sürer. Hastanede kalmak çoğu zaman gerekmemektedir. Kol germe ameliyatı sonrasında yaklaşık olarak 3 hafta boyunca kol korsesi takılması gerekmektedir. Bu süre zarfında oluşan ödem ve hafif morluklar yavaş yavaş kaybolur. Kol estetiği ameliyatında ciddi ağrı veya sızı görülmez, doktorun vermiş olduğu ağrı kesiciler ile bu durum hafifletilir. Günlük rutininize 5-7 gün sonrasında dönebilirsiniz.

Kol Germe Estetiği Soru ve Cevapları

Kol Germe Estetiği (Brachioplasty)” için 14 soru soruldu.

 1. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam ben spor yapmama rağmen kollarımda çok fazla sarkma var. Kol germe ameliyatı olmak istiyorum. Kol germe operasyonunun sonucu kalıcı mıdır?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Yaşlanma süreci sürekli devam eder, kol germe ameliyatı sonrasında bu süreç devam ettiği için kollarda bir miktar gevşeme söz konusudur. Özellikle kişi çok sık kilo alıp veriyorsa bu süreç daha hızlı olur. Ancak hiçbir şekilde ameliyat öncesi hale geri dönülmez. Biz hastalarımızdan yaptığımız cerrahi müdahale sonucunda elde ettiğimiz sonuçları korumalarını isteriz. Bunu da düzenli beslenme ve spor aktiviteleri ile sağlayabilirler.Sevgiler.

 2. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam benim kollarımda çok sarkma var ameliyat olmak istiyorum.Kol Germe operasyonu sonrası iz kalır mı? bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Kol germe ameliyatlarında kolun iç kısmına dirseğe doğru uzanan bölgede izler gizlenmiş olur. Operasyon sonrasında izler ilk günlerde kızarık ve kabarık olarak görülür. Ameliyatı takip eden 6 ay sonrasında izler geçmeye ve belirsizleşmeye başlar. Tamamen kişinin cilt yapısı ile ilgilidir bazı hastalarda izler belirgin olmayacak şekilde kalırken bazı hastalarda cilt rengini alabilir. Eğer kol germe ameliyatı sonrasında izler sizi rahatsız edecek derecede olursa bunun için lazer destekli tedavilerimiz vardır. Özellikle fraxel lazer uygulaması ile izleri olabildiğince geçirebiliriz.Sevgiler.

 3. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam, kol germe ameliyatı en sık hangi operasyon ile kombinlenir? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, hastalarımızın talepleri genel olarak fazla kilo verme kaynaklı oluşan sarkmalardır. Bu da özellikle bayan hastalarımız için meme sarkması ve kol sarkmasıdır. Tek bir anestezi altında hem meme sarkması hemde kol sarkması sorununa çözüm oluşturabiliriz. Meme sarkması ve kol sarkması koltuk altı bölgesinden bağlantılı olduğu için bu iki operasyon kombinlenebilir. Böylece daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür. Sevgiler.

 4. Misafir dedi ki:

  İyi günler Leyla hanım, kol germe estetiği sonrası nelere dikkat etmek gerekir? Cevaplarsanız mutlu olurum çok teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, kol germe ameliyatı olan hastalarımız, operasyondan 2 gün sonrasında duş alabilirler.Ameliyatın ilk günlerinde elastik bir bandaj kullanmaları gerekmektedir. Hastalarımız girişim sonrasında dinlenirken kollarını kalp seviyesinden yukarıda tutmaya çalışmalıdır. Estetik dikiş kullanıldığı için dikiş alınması gerekmez. Kişiler ameliyat sonrası hekimlerine danışarak 4-6 hafta sonrasında spor hayatlarına geri dönebilirler.Sevgiler.

 5. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar hocam kol germe ameliyatı süresi ne kadardır? bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, kol germe operasyonu uzman bir hekim tarafından uygun hastane koşullarında hekimin tercihine göre lokal yada genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi ortalama 1,5 ila 2 saat sürmektedir. Lokal anestezi altında ameliyat olan hastalarımız aynı gün içinde taburcu olurlar. Genel anestezi alan hastalarımız ise bir gün hastanede kalırlar. Sevgiler.

 6. Misafir dedi ki:

  Merhaba Leyla hanım benim kolumda sık kilo alı verme kaynaklı sarkma var. Kol germe ameliyatı olmak istiyorum. Kol germe operasyonuna nasıl karar verilir? bu konuda yardımcı olun lütfen teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, kişi muayeneye geldiğinde derisindeki sarkma oranına ve yağ dokusunun kalınlığına bakılır, böylece ameliyat tekniğine karar verilir. Eğer kişinin sık kilo alıp vermesine bağlı olarak deri gevşemesi varsa, derideki kalınlık miktarı daha fazla olabilir. Böyle durumlarda önceliğimiz liposuction uygulamasıdır. Liposuction girişimi sonrası çıkarılan deri fazlası cerrahi bir müdahale ile alınır.Bazı hastalarda deri bolluğu sadece koltuk altındadır. O zamanda ameliyat izi koltuk altında gizlenecek şekilde deride olan bolluğa cerrahi işlem uygulanır. Birçok vakada deri bolluğu dirsek kısmına kadar devam eder şekildedir. Bu durumlarda ise iz kolun iç kısmında kalacak şekilde koltuk altından dirseğe kadar olan kısımda germe işlemi uygulanır. Böylece iz önden ve arkadan bakıldığında görülmeyecek şekilde gizlenmiş olur. Sevgiler.

 7. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam kol derisinin sarkma nedeni nedir? bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, yer çekimi etkisi ve yaşlanmaya bağlı olarak ciltte elastikiyet kaybı meydana gelir. Deri altında var olan yağ dokusu azalır, buna bağlı olarak da üst kolun arkası ve iç yüzeyinde dirsek kısmına doğru sarkma meydana gelir. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir