kol germe

Sarkık kol derisi, size uygun yöntemlerle toplanarak daha dinç ve dinamik görünmenizi sağlar.

Yaşın ilerlemesi, sık kilo alıp verme gibi sebepler kolun alt bölgesinde deri sarkmasına sebep olur. Kol Germe estetiği ile deri sarkmasından kurtulup daha sıkı ve ince kollara kavuşabilirsiniz.

Özellikle üst kol bölgesinde görülen sarkma, kişilerin kendilerini daha yaşlı hissetmelerine ve özgüven problemi yaşamalarına neden olur. Kol germe estetiği ile bu sorunu ortadan kaldırıyoruz.

Kol Germe Estetiği Nedir?

Kol germe estetiği  (Brachioplasty), yaşlanma veya kilo vermeye bağlı olarak, kollarda oluşan yağlı ve sarkık görünümün düzeltilmesini sağlar. Üst kol bölgesinde deri ve deri altı dokusu daha gevşektir. Ağır derecede seyreden sarkmaların tek çözümü cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemde kol bölgesindeki fazla yağlar vaser liposuction yöntemiyle alınır ve kalan fazla deri alınıp kol gerilir. Kesi izi kol içinde saklanmaya çalışılır. İz, kolun iç ve alt kısmında kola paralel şekilde uzanır.

Kol Derisi Neden Sarkar?

Kollardaki sarkmaların ana sebebi kilo kaybı, yaş faktörü ve yer çekimidir. Kilo kaybı ve yaşlanmayla birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde kollarda sarkma görülebilir. Bunun en önemli örneğini sporu bırakan kişilerde görüyoruz. Kol kaslarındaki gelişmenin durması ve zamanla kas oranının azalmasıyla kollarda sarkma meydana gelir.

Kol Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Kol sarkmaları için krem, sıkılaştırıcı korse, kol egzersizleri gibi geçici çözümler sunuluyor. Fakat kol sarkması olan hastanın bu sorundan tamamen kurtulması için tek ve kalıcı çözüm yöntem ameliyattır. Eğer kol bölgesindeki yağlanma sizi çok rahatsız ediyorsa ameliyat ile ömür boyu mutlu olacağınız bir sonuç elde edersiniz.

Kol germe estetiği genel anestezi altında yapılır. Kol derisindeki sarkma oranı ve deri altı yağ dokusunun kalınlığına bağlı olarak, yapılacak operasyonun tekniğine hasta ve doktor ortak karar verir. Eğer sık kilo alıp vermekten dolayı sarkan bir deri gevşemesi varsa derinin kalınlığı fazla demektir. Bu durumlarda ilk olarak liposuction yapılır. Liposuction uygulamasından sonra boşalan deri, cerrahi olarak alınır ve gerilir. Bazı kişilerde buradaki deri boşalması sadece koltuk altında görülebilir. Bu tarz hastalarda minimal dikişlerle koltuk altındaki fazla deri alınır. Eğer derideki boşluk dirseğe kadar devam ediyorsa dirsekten başlayarak koltuk altına doğru uzanan bir kol germe işlemi yapılır. Bu işlemde operasyon sonrası biraz iz kalabilir.

Kol germe estetiği olan hastaların bu ameliyatı belirli aralıklarla tekrarlaması gerekmez. Tek seferlik bir ameliyattır. Germe işlemi sonrası kol eski haline dönmez. Ancak hasta aşırı kilo alıp vermeyi alışkanlık haline getirmişse, kol sarkmaları kaçınılmaz olacaktır.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Genel anestezi gerektiren tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat öncesi 6 saatlik açlık süresi gerekmektedir. Ameliyata girecek hasta ameliyattan en az 3 gün önce, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımını kesmelidir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Kol germe estetiği ameliyatı genel anestezi altında yaklaşık olarak 1-3 saat arası sürer. Hastanede 1 gün kalmanız gerekir. Kol germe ameliyatı sonrasında, yaklaşık olarak 6 hafta boyunca kol korsesi takılması gerekmektedir. Bu süre zarfında oluşan ödem ve hafif morluklar yavaş yavaş kaybolur. Kol estetiği ameliyatında ciddi ağrı veya sızı görülmez, doktorun vermiş olduğu ağrı kesiciler ile bu durum hafifletilir. Günlük rutininize 5-7 gün sonrasında dönebilirsiniz.

Kol Germe Estetiği Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Kol Germe estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kol Sarkmaları Nasıl Giderilir ve Neden Olur?

Kol sarkmasının birçok nedeni vardır. Bunların başında yaş ve yer çekiminin etkisi geliyor. Yer çekimi nedeniyle kollarda aşağı doğru bir sarkma görmek mümkündür. Kollardaki sarkmaların bilinen en önemli nedeni ilerleyen yaştır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt eski sıkılığını kaybeder ve yerini sarkık bir görünüme bırakır. Her ne kadar spor ve beslenme programıyla kendinize iyi baksanız da yerçekiminin etkisine karşı koymanız imkansızdır. Kol sarkmalarınızı seviyesine göre cerrahi veya ameliyatsız yöntemlerle yok edebilir, daha genç görünüme kavuşmanızı sağlayabiliriz.

Kol Sarkmasının Derecesi Tedaviyi Değiştirir mi?

Kol germe operasyonu öncesi kol sarkıklığının derecesi belirlenmelidir. Kol sarkmasını belirlemek için kollarınızı bedeninizden uzağa paralel bir şekilde uzatmanız önerilir. Böylece kol altındaki sarkıklıklar daha net görülecektir.  Sarkıklık derecesi sadece derinin sarkmasına mı bağlı yoksa yağlanmadan dolayı ağırlık ağırlık etkisi ile mi oluşuyor belirlenmelidir. Sarkıklığın derecesine göre size en uygun kol germe estetiği önerilecektir. Eğer kol sarkıklığınız yoğun değil ve sadece derinin gevşemesine bağlı ise ameliyatsız kol germe işlemlerini değerlendirebilirsiniz. Ancak yağla beraber sarkma mevcut ise liposuction ile bu sarkma bir miktar giderilebilir. Ancak ileri düzeyde deri gevşekliğine bağlı sarkmalarda cerrahi olarak fazla derinin çıkarılması daha uygun olacaktır.

Yaşlanmaya Bağlı Kol Sarkması

Yaşlanma faktörüyle birlikte kollarda sarkıklık görülebilir, bu çok normaldir. Bunun önüne geçmek için ne kadar erken yaşlarda önlem alırsanız o kadar geç kol sarkması problemiyle yüzleşirsiniz. Kollarınızı sıkı tutacak egzersizler ve kas yoğunluğunuzu arttıracak hareketlerle kollarınızı daha genç göstereceksiniz. Yaşınızın ilerlemesiyle birlikte cilt eski esnekliğini kaybeder. Sıkılığını kaybeden kol derisi de yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru sarkar. Egzersiz yaparak bu sarkmayı birkaç sene de olsa ileri atabilirsiniz. . Ancak spora rağmen sarkma sarkma başladığında erken dönemde medikal cihazlarla ameliyatsız kol germe yapmak bu sürecin ilerlemesini yavaşlatacaktır. Bu cihazlar kol derisindeki kolajen lifleri uyararak sıkılaşmayı sağladığından uzun süreçte sarkmanın azalmasına ve cildin sıkılaşmasına neden olacaktır.

Yağlanmaya Bağlı Kol Sarkması

Yağlı ve kalın kollarda daha çok sarkma görünebilir. Sık sık kilo alıp vermek kolların aşağı doğru sarkmasına yol açar. Bunun önüne geçmek için kilo verme amaçlı spor yapmalı ve diyet programlarıyla beslenmenizi kontrol altına almalısınız. Kilo verdikten sonra cildinizin sarkmaması için spor ile cilt elastikiyetinizi desteklemeniz önerilir. Kilo verme ile beraber yağ dokusu kaybı ile de kol sarkması görülebilir. Eğer zayıflamaya rağmen kollarda incelme olmaz ise liposuction ile yağların alınması hem kolları inceltecek hem de sarkmayı giderecektir. Zayıflama sonrası kol sarkmasının derecesine göre medikal cihazlar ile ya da ameliyat ile kol germe yapılabilir.

Kol Sarkmaları Nasıl Giderilir?

Kol sarkmaları için krem, sıkılaştırıcı korse, kol egzersizleri geçici çözümler sunabilir. Fakat ileri derece kol sarkması olan hastanın bu sorundan kurtulması için tek ve kalıcı çözüm yöntemi ameliyattır. Eğer kol bölgenizdeki yağlanma sizi çok rahatsız ediyorsa ameliyat olmanız kaçınılmazdır.
Kol germe estetiği olan hastaların bu ameliyatı belirli aralıklar ile tekrarlaması gerekmemektedir. Tek seferlik bir ameliyattır. Germe işlemi sonrası kol eski haline dönmez. Ancak hasta aşırı kilo alıp vermeyi alışkanlık haline getirmişse, kol sarkmaları kaçınılmaz olacaktır.

Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Kol germe ameliyatı kolun iç yüzünden fazla derinin çıkarıldığı ve kol derisinin tekrar gerilerek dikildiği, dikişlerin iç kol yüzeyine yerleştirilmesinden dolayı dışardan görülmeyen bir cerrahi işlemdir. 1-2 hafta korse giymeyi gerektirir. Sonuç kesin ve etkilidir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Üst kol bölgesinde deri ve deri altı dokusu daha gevşektir. Ağır derecede seyreden sarkmaların tek çözümü cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemde kol bölgesindeki fazla yağlar vaser liposuction yöntemiyle alınır ve kalan fazla deri alınıp kol gerilir. Kesi izi kol içinde saklanmaya çalışılır. İz, kolun iç ve alt kısmında kola paralel şekilde uzanır. İz tabii ki kalıyor fakat izi gizleyebildiğimiz kadar içerden yapmaya çalışıyoruz. Kol germe, kol kaldırma veya arm lifting olarak da bilinir. Kol gerdirme işlemi, üst kollarınızın alt kısmındaki sarkma, gevşeme ve deformasyonu tedavi etmek için yapılan cerrahi bir ameliyattır. Kol germe estetiğinde, dirsek ile koltuk altı arasındaki sarkan deri kesilerek dışarı atılır. Kalan deri ise daha sıkı bir görüntü için gerilerek tekrar kol şekillendirilir. Kol germe estetiğinde üst kola boydan boya yapılıyorsa uzun bir iz kalabilir. Kolun arka tarafına gizlenen bu iz kolay kolay görülmez. Bazı kişilerde ise kol sarkması sadece koltuk altı bölgesinde görülür. Bu durumda sadece bu bölgedeki fazla deri kesilir. Minimal sarkmalarda daha az iz kalır. Eğer kollarınızdaki sarkmalar sizi çok rahatsız ediyorsa, ameliyat sonrası oluşan iz genellikle daha az rahatsız edici oluyor. Yine de rahatsız olacaksanız ameliyat sonrası yapabileceğimiz ameliyat izi tedavilerimiz mevcut.

Kol Germe Estetiği Yazın Yapılır mı?

Kol germe estetiği her mevsim yapılabilir fakat yaz aylarında tatile gitmeyi planlayanlar için kol germe ameliyatı uygun değildir. Kol germe estetiğinden sonra ilk 10 gün kollarınızı dinlendirmeli ve mutlaka güneş ışığından korumalısınız. Dikişleriniz kapanana kadar deniz ve havuzdan uzak durmalısınız. Bu nedenle genellikle kol germe estetiği kış aylarında daha rahat ve konforlu olabiliyor.

Kol Germe Sonrası Sarkma Tekrarlar mı?

Kol germe ameliyatlarının sonucu ve başarısı çoğunlukla uygulanan tekniğe ve germe miktarına bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak kişinin deri elastikiyeti de oldukça önemlidir. Kol germe ameliyatı esnasında biz kolu en uygun olacak şekilde gerer ve en estetik haline getiririz. Fakat yine de eğer hasta ameliyattan sonra aşırı kilo alıp verirse kolda yeniden sarkma görülebilir. Ayrıca yaşın çokça ilerlemesi ve yerçekimi etkisi gibi etkenler kol bölgesinde yeniden sarkmaya yol açabilir. Yine de görüntü ilk günkü gibi olmayacaktır. Eğer ameliyatınızı olduktan sonra düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme programlarını hayatınıza dahil ederseniz kol germenizin tekrarlama riskini en aza indirgemiş olursunuz.

Kol Germe Sonrası Kollarımı Ne Zaman Kullanabilirim?

Kol germe ameliyatından sonraki ikinci gün duş almaya başlayabilirsiniz. Günlük hayatınızda kollarınızı 3.günden itibaren kullanabilirsiniz fakat spor yapmak için mutlaka 6 hafta boyunca beklemenizi öneririz. Kol germe ameliyatından sonra kollarınızı kullanırken kalp hizasının üzerine çıkmamaya özen göstermelisiniz. İlk aylarda ağır bir şey kaldırmamalı, yük taşımamalısınız. Kollarınızdaki dikişlerin tamamen iyileşmesi 2 haftayı bulacaktır.

Kol germe ameliyatından sonra hastane kalışınız bir gün olarak belirlenir. Operasyondan sonra ikinci günde duş alabilirsiniz. Yaklaşık olarak 1,5 ay boyunca kol korsesi kullanılır. Kol korsesi hem ödem şişlik ve morlukların azalmasını sağlar, hem de şeklin bozulmasını önler. Normal şartlar içeren rutine bir hafta sonra dönülmektedir ancak kollarınızı yoğun olarak kullandığınızı belirtmişsiniz. Bu bakımdan size minimum iki haftalık bir istirahat öneriyorum. Kol dikişleri bu süre içerisinde iyileşir. Operasyondan sonra 6 hafta boyunca ağır eşyalar taşımamaya özen gösterilmelidir. Kol germe operasyonu sonrasında kollarda yoğun bir ağrı ya da acı hissedilmez, yine de oluşabilecek ağrılar reçetelendirilen ağrı kesiciler ile hafifletilmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Özellikle aşırı kilo vermelerde cilt altındaki yağların erimesiyle kollarda sarkmalar meydana gelir. İlaveten 40 yaş üstü kadınlar da yaşa bağlı sarkmalardan dolayı bu ameliyata ihtiyaç duyarlar. Kol germe ameliyatını, genel sağlık durumu uygun olan, sorunu medikal işlemler ile çözülmesi mümkün olmayan tüm kişiler kol germe ameliyatı olabilirler. Öncelikle muayene olmanızı ve kol germe ameliyatına ihtiyacınız olup olmadığını hekiminizin analiz etmesini öneririm.