Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Nedir?

Yüz estetiği ile gençleştirme işlemi, cildin yaşlanmaya bağlı sarkma ve kırışıklıklarının düzeltilmesi işlemidir. Göz ve çevresi yaşlanma belirtilerinin ilk gözlemlendiği alanların başında gelir. Bunun dışında alın çizgilerinde derinleşme, göz kapaklarının düşmesi ve göz torbalarının belirginleşmesi gibi belirtiler de yaşlanmanın belirtileri arasındadır. Yüz cerrahi operasyonları ise yüzde ve boyunda gözle görülür kırışıklıkların cerrahi yöntemle giderilmesi işlemidir.

Alın bölgesi, kaz ayakları, kaşlar ve üst göz kapakları için kaldırma işlemleri yüz estetiğine dahil işlemlerdir. Yüz estetiğinde açık alın germe operasyonu ile alın çizgilerinden kurtulabileceğimiz gibi blefaroplasti yani göz kapağı operasyonu ile göz kapaklarının da düşüklüğünden kurtulabilirsiniz. Orta yüz bölgesine uygulanabilecek yüz estetiği işlemleri arasında yağ enjeksiyonu, orta yüz germe ameliyatı, orta yüz askıları ve dolgular ile desteklenen tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Yüz Estetiği Nasıl Yapılır?

Yüz estetiği operasyonlarından önce hastaya hangi tedavinin uygun olacağı doktor ve hastanın ortak kararı ile belirlenir. Yüz estetiği işlemleri yaşlanmaya bağlı oluşan izlerin kaybolması ve cildin genç, taze haline dönebilmesi için kalıcı çözümdür.

Yüzümüz bir bütünü yansıttığı için yüz estetiği yüzün tamamıyla uyumlu olmalıdır. Yüz germe operasyonunda yüzdeki kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan Smass yapı asılır, böylece yüzdeki sarkma düzeltilir daha gergin bir yüz yaratılır. Yüzde bolluk yaratan deri, uygun bir şekilde alınır. Yüz estetiğinde hastanın ihtiyacına göre gerekli diğer müdahaleler de yapılmalıdır. Daha genç bir görünüm için göz kapağı estetiği ile de kombine yapılabilir. Burada oluşan sarkmalar yüzde yaşlı bir etki yaratır. Göz kapağından deri alımı ve yer değiştirmiş yağların uygun yere taşınması ve fazla olanların alınması daha genç ve taze bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

İlerleyen yaş faktörü ile birlikte boyun bölgesinde sarkma problemi gözlenir. Yüz estetiğinde boyun germe yapılarak yüz bütünlüğüne uygun genç bir görünüm sağlanır. Buradaki boyun kası, iç korse giymiş gibi toparlanır, sarkan deri fazlası alınır. Hastanın ihtiyacı varsa boyun bölgesinden yağ da alınabilir.

Yüz Estetiğinde İz Kalır mı?

Yüz estetiğinde minimum iz amaçlanır. Bu operasyonlarda özel dikiş ve pansuman malzemeleri ve estetik cerrahi dokunuşları kullanılarak ameliyat sırasında oluşacak izler en aza indirilir. Yüz germe operasyonunda dikiş izi saçlı deri içine gizlendiği için gözle görülecek sonuç oluşmaz.

Yüz Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yüz estetiğinden sonra yüzünüzde morluk ve şişlik oluşabilir, ameliyattan sonra yüze buz uygulaması yaparak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu şişlik ve morluklar üç hafta içinde tamamen kaybolacaktır. Taburcu olduktan sonra yüzünüzü güneşten korumalısınız, bu nedenle dışarıda sürekli güneş gözlüğü takmanız ve cildinize doktorunuzun önerdiği bir güneş koruyucu krem kullanmanız önerilir. Hastanın yüz ve göz çevresindeki dikişleri bir hafta içinde alınır. 10. günde ise saçlı derideki metal dikişler alınır. İlk haftadan itibaren hasta iş hayatına dönüş yapabilir.

Hasta duş almaya 2 gün sonra başlayabilir. Operasyon sonrası yüzünüzde birkaç hafta hissizlik oluşabilir. Bu süreçte makyaj yaparken veya yüzünüze krem sürerken hassas davranmalısınız. Yüzünüze olası bir zarar verecek spor ve aktivitelerden uzak durmalı, güneş kremini 6 ay boyunca düzenli olarak kullanmalısınız.

Kliniğimiz bünyesinde yapılan Yüz Estetiği Operasyonlar'ının tümünü burada görebilirsiniz.

Yüz Estetiği Operasyonları

Doktora Sor

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.