Yüz Estetiği

Kadınların en çok önem verdiği bölgelerinin başında yüzleri geliyor. Genç ve dinamik görünen yüz hatları herkesin hayalidir. Yüz estetiği sayesinde artık yüzünüzün nasıl görüneceğine siz karar verebilirsiniz. Yüz estetiği ameliyatları yüzde ve boyundaki gözle görülür yaşlanma ve deformasyon belirtileri cerrahi yöntemleri ile düzeltilmesidir. Yüz estetik cerrahisinde göz, burun, çene gibi yapıların uyumu yanında yüz derisinin kalitesi, gerginliği ve yaşlanmaya bağlı yumuşak doku belirtilerini düzeltir genç, güzel, doğal ve bütün yüz özelliklerinizi yeniden kazandırılır.

Yüz estetiği nedir?

Yüz estetiği ile gençleştirme işlemi, cildin yaşlanmaya bağlı sarkma ve kırışıklıklarının düzeltilmesi işlemidir. Göz ve çevresi yaşlanma belirtilerinin ilk gözlemlendiği alanların başında gelir. Bunun dışında alın çizgilerinde belirginleşme, göz kapaklarının düşmesi ve göz torbalarının belirginleşmesi gibi belirtilerde yaşlanmanın belirtileri arasındadır. Yüz cerrahi operasyonları yüzde ve boyundaki gözle görülür kırışıklıkların cerrahi yöntemle düzeltilmesi işlemidir.

Alın bölgesi, kaz ayakları, kaşlar ve üst göz kapakları için kaldırma işlemleri yüz estetiği işlemi içerisindedir. İşlemi açık alın germe operasyonu ile alın çizgilerinden kurtulabileceğimiz gibi blefaroplasti yani göz kapağı operasyonu ile göz kapaklarının da düşüklüğü giderilebilir. Orta yüz bölgesine uygulanabilecek yüz estetiği işlemleri arasında yağ enjeksiyonları, orta yüz germe ameliyatları, orta yüz askıları ve dolgular ile desteklenen bir tedavi uygulanabilir.

Yüz estetiği nasıl yapılır?

Yüz estetiği operasyonlarından önce hastaya hangi tedavinin uygun olacağı doktor ve hastanın ortak kararı ile belirler. Bu işlem öncesinde hastanın gençlik fotoğraflarını getirmesi de karar verilecek işlemi belirlemede oldukça etkilidir. Yüz estetiği işlemleri yaşlanmaya bağlı oluşan izlerin kaybolması ve cildin eski genç haline dönebilmesi için kalıcı çözümdür.

Yüzümüz bir bütün olduğu için yüz estetiği yüzün tamamıyla uyumlu olmalıdır. Yüz germe operasyonunda yüzdeki kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan Smass yapı asılır, böylece yüzdeki sarkma düzeltilir daha gergin bir yüz yaratılır. Yüzdeki bolluk yaratan deri, uygun bir şekilde alınır. Yüz estetiğinde hastanın ihtiyacına göre başka müdahaleler de yapılır. Daha genç bir görünüm için göz kapağı estetiği de yapılabilir. Burada oluşan sarkmalar yüzde yaşlı bir hava yaratabilir. Göz kapağından deri alımı ve yer değiştirmiş yağların uygun yere taşınması ve fazla olanların alınması gerekebilir.

İlerleyen yaş faktörü ile birlikte boyun bölgesinde sarkma oluşabilir. Yüz estetiğinde boyun germe yapılarak yüz bütünlüğünde genç bir görünüm sağlanır. Buradaki boyun kası, iç korse giymiş gibi toparlanır, sarkan deri alınır. Hastanın ihtiyacı varsa boyun bölgesinden yağ da alınabilir.

Yüz estetiğinde iz kalır mı?

Yüz estetiğinde minimum iz amaçlanır. Bu operasyonlarda özel dikiş ve pansuman malzemeleri kullanılarak ameliyat sırasında oluşacak izler en aza indirilir. Yüz germe operasyonunda dikiş izi saçlı deri içine gizlendiğinde gözle görülecek bir iz oluşmaz.

Yüz estetiği sonrası iyileşme süreci

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Operasyondan sonraki ilk gün kulak arkasındaki sıvıların toplanması için konulan dren alınır. Yüz estetiğinden sonra yüzünüzde morluk ve şişlik oluşabilir, ameliyattan sonra yüze buz uygulaması yaparak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu şişlik ve morluklar üç hafta içinde kaybolacaktır. Ameliyattan sonraki 2. gün taburcu olabilirsiniz. Taburcu olduktan sonra yüzünüzü güneşten korumalısınız, bu nedenle dışarıda sürekli güneş gözlüğü takmanız önerilir. Hastanın yüz ve göz çevresindeki dikişleri bir hafta içinde alınır. 10. günde ise saçlı derideki metal dikişler alınır. İkinci haftadan itibaren hasta iş hayatına dönüş yapabilir.
Hasta duş almaya 2 gün sonra başlayabilir. Operasyon sonrası yüzünüzde birkaç hafta hissizlik oluşabilir. Bu süreçte makyaj yaparken veya yüzünüze krem sürerken hassas davranmalısınız. Yüzünüze olası bir zarar verecek spor ve aktivitelerden uzak durmalı, güneş kremini 6 ay boyunca düzenli olarak kullanmalısınız.