bacak estetiği

Bacak estetiği ile üst ve alt bacağın uyumlu ve düzgün görünmesi sağlanmaktadır.

Bacak estetiği ile vücut yapınıza uygun estetik görünen bacaklara sahip olabilirsiniz. Bacak estetiği inceltme, kalınlaştırma ve çarpık bacak operasyonlarını kapsar.

Bacak estetiği kadınların ince ve zarif erkeklerinde kaslı ve düzgün bacak görünümüne sahip olmaları için yapılan bir girişimdir. Bacak estetiği, bacaklarda olan orantısızlığı gidermek ve estetik görünmesini amaçlar.

Bacak Estetiği nedir?

Bacak estetiği kadınlar için özel bir anlam taşımaktadır. Kadınsılığın göstergelerinden biri de uzun, düzgün, orantılı ve kadifemsi görünen bakımlı bacaklardır. Dünyada gelişen ve ilerleyen teknoloji ile beraber kadınların vücutlarında görünümünden rahatsızlık duyduğu birçok bölüm estetik uygulamalarla düzeltilebilmekte. Bu bölgelerden biri de bacaklardır. Her kadın bacaklarının çok güzel görünmesini ister. Estetik uygulamalar sayesinde bacak güzelliği artık daha kolay bir şekilde çözümlenebiliyor.  Spor salonlarına gitmeden, yüksek efor sarfetmeden, uzun süren sıkıcı diyet programlarına uymadan kolayca yapılabilen işlemlerle bakımlı ve estetik bacaklara ulaşmak her zamankinden çok daha kolay.

Kimler Bacak Estetiği İçin Uygundur?

Bacak estetiğinde kalçadan ayak bileğine kadar olan bölümün form olarak düzgün, çıkıntısız, ince ve simetrik olması beklenmektedir. Bacak estetiğinde temel olarak kişinin bacaklarının yapısı önemlidir. Her kadının bedensel özellikleri ve bacak özellikleri birbirinden farklıdır. Bacak estetiği basenlerinde fazlalık olan, bacak içi yağlanmaların fazla olduğu, diz kapaklarında yağ birikmesi olan, parantez bacak diye bilinen çarpık bacaklılık tedavisinde, asimetrik bacağa sahip olunması durumunda, bacak yapısının çok ince olması ya da uyluk ve diz içinde yağlanma olması durumunda yapılmaktadır. Yine, kalın bacaklara ve kalın ayak bileğine sahip olma durumunda da bacak estetiğinden faydalanılmaktadır. Bu aşamada kadının fiziksel özellikleriyle uyum sağlayan bakımlı ve hoş bacaklar oluşturulması kadının sosyal hayatında daha özgüvenli ve mutlu olmasını sağlamaktadır.

Bacak estetiği nasıl yapılır?

Bacaklardaki estetik ve simetrinin aynı olması, formda görünen düzgün hatlı bacaklar için birçok yöntem bulunmaktadır. Bacak asimetrilerinin, bacak çarpıklıklarının, ekstra ince bacaklı olma durumunun görüldüğü durumlarda yağ enjeksiyonu ile bacaklardaki simetri bozukluğu giderilebilmektedir. Yağ enjeksiyonu işleminde kişinin bel, karın, kalça ya da basen bölgesinden alınan yağlar, bacaklardaki asimetri olan bölgeye uygulanmakta ve bacak çarpıklıkları bu şekilde giderilebilmektedir. İki bacağın eşit görünmesi ve iç bacak hattının düz olması için yapılan bu işlemde kök hücreden zenginleştirilmiş yağ dokusu transfer edilir. Bu sayede bacaklarda dolgunluk sağlanır, doku kendini besleyebilir ve kalıcılığı uzun süre devam eder. Kişinin kendi yağları kullanıldığı için hiçbir risk taşımayan bu yöntemde kişinin kendi yağının transferinden yaklaşık 1,5-2 ay sonrasında transfer edilen yağlarda %30 oranında bir kayıp olmaktadır. Ancak geriye kalan %70 oranındaki kök hücreden zengin yağ hücreleri yeterli dolgunluğu verir, eğrilikleri ve asimetrileri düzeltir.

Kimi hastalarda çok fazla kilo alıp verme sonucunda bacak derisinde aşırı sarkma oluşabilmektedir. Bu durumda bacaklara cerrahi estetik müdahale yapılmalı, fazla derinin kesilerek vücut dışına çıkarılması gerekmektedir. Böylelikle bacak görüntüsü daha sıkı ve daha gergin bir formda olmaktadır.

Diz Estetiği nedir?

Kadınlarda diz içi ya da diz kapağı bölgesindeki dirençli yağ birikmeleri, bu bölümlerin kaba ve kalın görünmesine sebep olmaktadır. Estetik müdahalelerle artık çok daha kolay bir şekilde düzeltilebilen diz kapağı ve diz içi bölümler, bacakların daha estetik, daha zarif, güzel ve çekici görünmesini sağlamaktadır. Liposuction yöntemi ile bu bölgelerdeki fazla yağlanmalar alınmakta, diz kapağının üstündeki bacak üstü ve bacak altı bölümlerinin kendi arasında simetrik olması sağlanır. Diz mediali bölgesindeki yağlar da yine erimeye direnç gösteren yağ formunda olduğu için bu bölgeye de liposuction uygulanabilmektedir. Kalçadan ayak bileğine kadar olan bacak siluetini bozan diz çevresindeki yağ fazlalığı diz estetiği ile tamamen çözülebilmektedir.

Çarpık bacak estetiği

Bacaklardaki asimetri ve bacak arasındaki boşluğun fazla olması eğrilik görünümene neden olduğundan bacaklarda kemik yapıda eğrilik olmasa da çarpık bacak görünümü oluşur. Bacaklardaki bu çarpık bacak görünümümünün  düzeltilmesi ve simetrik ve dolgun bacakların sağlanması için bacak içine yağ transferi uygulaması tercih edilir. Bunun için kişinin fazla yağlanma görülen kalça, basen, karın ya da bel bölgesinden liposuction yöntemiyle alınan yağlar bacaklarda eğri görünüme neden olan boşluklara enjekte edilmektedir. Eğer kişinin vücudunda yeterli miktarda yağ bulunmuyorsa o zaman medikal dolgularla veya silikon protezlerle bu problem giderilir, bacakların daha düzgün, estetik ve formda görünmesi sağlanır. Yağ dolgusu ile yağ enjeksiyonu işlemi genel anestezi altında yapılmalıdır. Bu işlemde de steril koşulların sağlanması enfeksiyon riskine karşı oldukça önemlidir.

Bacak Estetiğinde Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Bacak estetiği ameliyatı genel olarak 1,5-2 saat arasında, genel anestezi altında gerçekleşmektedir. Operasyondan sonra şiddetli bir ağrı görülmemekle beraber, uygulama yapılan alanda şişlik, kızarıklık ve ödem görülebilmektedir. Bacak estetiği operasyonun genel durumundan kaynaklıdır ve endişe edilecek bir durum değildir. Bacak estetiği ameliyat bitiminden sonraki dördüncü günde normal hayata dönülebilmektedir ancak bacak bacak üstüne atma, bacağı popo altına kıvırarak oturma, bacak sallama hareketi ya da bacak titretme gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Bacaklar vücudun alt kısmında ve bütün vücut ağırlığını kaldırmakla yükümlü oldukları için iyileşme süresi de buna bağlı olarak yaklaşık 2 ay kadar bir süre tutmaktadır. Operasyondan sonra hekimin tavsiye edeceği varis çorabını yaklaşık 1 ay boyunca giymeniz gerekmektedir. Bu özel çorap sayesinde bacaklarda ödem oluşumu engellenir, bacakların yeni formunun düzgün kalması sağlanır.

Bacak estetiği Fiyatları

Bacak estetiği fiyatları operasyonun yapılacağı hastaneye ve işlemi yapan doktorun tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Bacak estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bacak Şekillendirme

Dünya modası kadınlarda bacak güzelliğini ön plana çıkaran kıyafetlerle iddialı kreasyonlarını sunmaya başladı. Bu da plastik cerrahi taleplerinin şekillenmesinde rol oynuyor. Düzgün bacaklara sahip olmak, önceki yıllara oranla çok daha önemlidir. Alt bacak estetiği de son zamanların en gözde estetiklerinden biri bacak şekillendirme olarak görülebilir. Özellikle çarpık görünümlü bacak sorununda ya da zayıf bacaklarda kullanılan çarpıklık bacak protezi veya yağ enjeksiyonu ile istenilen değişiklikler yapılabilir.

Bacak şekillendirme estetiği nedir?

Bacak şekillendirilmesinde, yağ alma işlemleri, istenmeyen fazlalıklardan kurtulmanızı sağlarken alınan yağların gerekli bölgelere transfer edilmesine de olanak tanıyor. Yağ enjeksiyonları ve kalça protezleri ile sağlanan dolgunluk da arzu edilen bölgelerin ön plana çıkarılmasını mümkün kılıyor.

Ayak bileği estetik açıdan bacağı güzel gösteren unsurlardan biridir, ince olması bacağın formunu vurgular. Kalın bilekli bacak, fil bacağı izlenimini verir ki bu hiç istenmeyen bir durumdur. Bacağa form vermek için biz daha çok liposuction yöntemini kullanmaktayız.

Bacak görünümünü bozan bölgeler :

  •  Ayak bileği – Ayak bileğindeki kalın görüntünün liposuctionla inceltilerek daha estetik görünüme kavuşması mümkündür. İnce kanüller kullandığımız için izler fark edilmeyecek kadar küçük olur. Morluk, ödem gibi yan etkilerin minimuma indirildiği vaser liposuction teknolojilerini de kullanarak daha hızlı iyileşme sağlanmaktadır.
  • Diz İçi – Bir diğer bacak görünümünü bozan bölge diz iç tarafında bulunan yağ toplanmasıdır. Bu bölgedeki yağların alınması da bacakların sütun gibi görünmesine olanak sağlayacaktır. Yine yöntem olarak liposuction kullanılır. Fazlalıklar her iki bacaktan eşit şekilde alınır.
  • Kalça kenarları – Kalça ile bacağın birleştiği yan bölgede kulak gibi çıkıntı yapan alanlar liposuction ile düzeltilerek estetik bir iniş sağlanır.

Bacak şekillendirme estetiği kimlere uygundur?

Bacaklarındaki incelikten, kalınlıktan veya çarpık görüntüden memnun olmayan herkes bacak şekillendirme estetiği yaptırabilir. Orantısız yağlanma, kişinin vücut kalıbını bozan bir görüntü çıkarır. Bacaklarınızdaki yoğun yağlanma estetik operasyonla azaltılabilir. Bacaklardaki estetik ihtiyacı sadece yağlanma olan kişilere değil çarpık bacaklara sahip olanlara da yapılabiliyor. Bacaklardaki kemik eğriliği için kamuflaj estetiği yapılabilir. İç bükey olan kontur çizgilerine yağ hücresi enjeksiyonu ya da çok zayıflık görülen yerlere silikon implant bacak şekillendirme için ideal çözümler olarak öne çıkar. Kişinin bacak kontur ve silüeti düzgün olsa da bölgedeki kılcal damarlardan da ( örümcek şeklinde ya da dallı budaklı ) bacak estetiğini bozan yüzeysel sorunlar arasında görülür.

Bacak şekillendirme yöntemleri nelerdir?

Kusursuz bacak görünümü için birçok farklı estetik işlem yapılabilir. Bunların başında liposuction, lazer lipoliz, lifting, subsizyon, yağ enjeksiyonu, lazer ve botoks uygulamaları gelir. Bacak bölgesinde her bölgenin ihtiyacı farklı olabiliyor. Deri esnekliği, kişinin yaşı, bacak yapısı ve kişinin ihtiyacına uygun olarak bacak şekillendirme estetiklerinden en uygunu seçilir. Bacak şekillendirirken bacak, uyluk ve diz bölgesi aralarındaki uyuma çok dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kusursuz bacak kontürü için hastanın bölgesel yağları bacak bölgesine transfer edilebilir. Bacak dokusunun iç bantlarının gevşetilmesi, mini liftler ve kas dokusu arttırma işlemleri ve aynı zamanda derinin mikro dolaşımını düzelten işlemler bir arada kullanılabilir. Bacak derisinin daha pürüzsüz olmasını isteyen kişiler için mikro-dermabrazyon önerilir. Bu işlemle bacakların üst ölü tabakası yok edilir ve lazerle bacak pürüzsüzleştirilir.

Bacak dokusunda çatlama olması en sık karşılaşılan işlemlerdendir. Firming-smoothing işlemi sayesinde bacak kontürü güzelleştirilir, kasık bölgelerine gizlenebilen lifting uygulamaları sayesinde çatlak görünümü azaltılabilir. Yada fraksiyonel lazer tedavisi ile çatlaklar 4-6 seansta silinir.

Bacak şekillendirme ameliyatı nasıl yapılır?

Bacak şekillendirme ameliyatları, tekniklerine göre 1-4 saat arasında değişir. Hastanın memnuniyetsiz ve sorunlu bölgesi işaretlenir, bu bölgeden alınacak yağ miktarı belirlenir.  Ameliyathanede yapılması gereken bacak estetiği genel anestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirilir. Her iki bacağın eşitlenmesi önemlidir. Liposuction ile alınan yağlar popo gibi farklı bir bölgeye transfer edilerek bacak estetiği tamamlanabilir. İşlem sonrası hastaya korse yada varis çorabı giydirilir ve ameliyat sonrası 4 hafta süre ile korseye devam etmesi önerilir. Ödem ve morluklar gittikten sonra bacaklar son görünümünü alır.

Çok İnce Bacaklara Estetik

Bacak estetiği özellikle genç kadınlarda oldukça önem verilen ve öz güven problemi yaratan konulardan biridir. Bazı kişilerde yapısal olarak alt bacakların özellikle iç kısımlarındaki kas dolgunluğunun normalden daha az olduğunu görürüz. Bu nedenle bacaklar çarpık görünebilir.

Çok ince bacaklara estetik cerrahi müdahaleyle bacak eğrilikleri, çarpık bacak ve de bacak inceliklerini düzeltmek için yöntemler vardır. Çarpık bacak estetikleri sayesinde, kişinin ihtiyacına yönelik olarak çok ince bacaklara estetik bir görünüm kazandırmak amaçlanır.

Lipofilling uygulaması nedir?

Lipofilling/Yağ ile doldurma yöntemiyle çok ince bacaklara estetik amaçlı ekstra hacim kazandırılarak çarpık görünüm ortadan kaldırılabilir.

Kişinin kendi yağı herhangi bir bölgeden lokal anestezi yardımıyla alınır. Hacim verilmek istenen bölgeye özel işlemlerden geçirilerek ince kanüller yardımıyla verilir. Yağlar özellikle eğriliğin olduğu, genellikle dizin hemen iç ve alt kenarındaki bölgeye dengeli bir biçimde enjekte edilir.

Enjekte edilen yağların yaklaşık %70i emilmeden kalmaktadır. Böylece yağların fazlaca lokalize olduğu yerlere liposuction yapılarak inceltilir; hacim istenen bölgelere enjeksiyon yardımıyla transfer edilerek estetik, dengeli, simetrik bir görünüm elde edilebilir.

Yağların emilimi kişiden kişiye farklılık gösterir. Tamamen emildiği durumlarda işlemin tekrarı gerekebilir. Operasyon lokal anestezi ile gerçekleşebildiği gibi sedasyon ve genel anestezi eşliğinde de gerçekleştirilebilmektedir. Yağların alındığı ve verildiği bölgelerde herhangi bir iz kalmaz. Operasyon sonrasında en az 15 gün basınçlı varis çorabı giyilmesi önerilir.

Çok ince bacaklara silikon protez tedavisi

Özellikle ince yapılı kişilerde, çok ince bacaklara estetik amaçlı yağ enjeksiyonu yapılamadığından çarpık görünümlü bacak sorunu yaşayan hastalarda silikon protez en son tercih sebebi olarak kullanılır.

Daha çok diz arkasından yapılan 5 cm’lik bir kesiden diz altı iç bacak bölgesinde bir cep oluşturulur. Silikon protez bu cebe yerleştirilir. Böylece bacağın hem içe ve arkaya doğru kalın, hacimli olması, hem de çarpıkgörünmesine sebep olan boşluğun giderilerek kamufle olması sağlanır.

Çok ince bacaklara estetik amaçlı uygulanan bu yönteme silikon bacak protezi ya da silikon kalf protezi uygulaması denir. Bu yöntem genel anestezi ya da sedasyon altında lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saat kadardır.

Herhangi bir sağlık problemi olmayan hastalarda iyileşmesi hızlı ve çok daha iyidir. Operasyon sonrası diz arkasında belli belirsiz çizgi şeklinde bir iz kalabilir, bu da zamanla kaybolacaktır.

Aynı gün içinde hasta ayağa kalkabilir, 3-5 gün gerginliğe bağlı hareketle hafif ağrı hissedebilir. Ortalama bir hafta sonra ağrılar hafifleyerek geçer. Oluşan ödem ya da şişlikler en geç bir hafta içinde azalıp geçer. Varis çorabı giyilmesi ile daha hızlı iyileşme sağlanır.

Bacak simetrisi nasıl sağlanır?

Genellikle bacakta ki çarpık görüntü dizlerin iç bölümlerinde yağların birikmesi ile birlikte görülür. Uygulanacak yağ enjeksiyonu-Lipofilling ya da silikon protezle simetrinin sağlanması işlemine bu diz içi bölgesindeki fazla yağların liposuction ile çekilmesi eklenerek daha estetik bir görüntü sağlanıyor.

Bazen özellikle ayak bileklerindeki kalınlık sorun olabiliyor. Bacaklar ince olsa bile bileklerin kalınlığı estetik olarak zarif görünmesine engel oluyor. Bu gibi durumlarda yine ayak bileklerine simetrik bir biçimde uygulanan liposuction ile bilekler inceltiliyor. Bu şekilde bacak bölgesine zarif ve estetik bir görüntü vermek mümkün olabiliyor.

Güzel ve estetik bacaklara sahip olmak için liposuction tekniği çok sık kullanılıyor. Böylece kişinin kendi yağ dokusuna şekil vererek daha simetrik ve doğal bir görüntü elde edebiliyoruz. Sonunda çarpık olan bacaklar daha düzgün ve estetik görünecek, kalın olan bacaklar ise zarif ve ince bir görünüme kavuşur.

Bacak Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

İç bacak germede iz kalır. Ama bacağın büyüklüğü ile alakalıdır aslında. Çok abartılı büyük ve sarkık bir bacak varsa buradaki izin konumlandırılması çok önemli. Zaten bacak içinde pantolon çizgisi dediğimiz uzunlamasına bir iz kalacaksa oradaki iz daha belirgin olabiliyor. Bayanlarda gergin ve küçülmüş bir bacak olsa da o iz biraz rahatsız edebiliyor. Ama daha az gerginliğe ihtiyaç olan bacaklarda o zaman tam kasık bölgesine hizalanacak yatay bir iz bırakabiliyoruz. O zaman çok daha hızlı iyileşiyor ve iz kalmıyor. Dolayısı ile bacağın boyuna ve alınacak miktara ve hastanın beklentisine bağlı olarak değişebiliyor.

İnce bacakların şekle girmesi için daha çok yağ enjeksiyonu işlemi yapmayı tercih ediyoruz. Bu işlemde Liposuction yöntemi ile vücudunuzda istenmeyen yağların bulunduğu bölgelerden yağların alımını gerçekleştiriyoruz. Sonrasında aldığımız bu yağları bacaklarınızdaki boşluklara estetik ve güzel bir görüntü sağlayacak şekilde enjekte ediyoruz. Bu işlemde bacaklarınızda iz kalmaz. Çünkü yağ enjeksiyonu kanüller ile yapılır. İlk başlarda kanülün girdiği yerde hafif kızarıklık, morarma gibi etkiler gözlemlenebilir ancak kalıcı değildir zaman içinde geçer. Bu konuda endişe duymanıza hiç gerek yok.