Bacak Estetiği

 

Bacak estetiği ile üst ve alt bacağın uyumlu ve düzgün görünmesi sağlanmaktadır.

Bacak estetiği ile vücut yapınıza uygun estetik görünen bacaklara sahip olabilirsiniz. Bacak estetiği inceltme, kalınlaştırma ve çarpık bacak operasyonlarını kapsar.

Bacak estetiği kadınların ince ve zarif erkeklerinde kaslı ve düzgün bacak görünümüne sahip olmaları için yapılan bir girişimdir. Bacak estetiği, bacaklarda olan orantısızlığı gidermek ve estetik görünmesini amaçlar.

Bacak Estetiği nedir?

Bacak estetiği kadınlar için özel bir anlam taşımaktadır. Kadınsılığın göstergelerinden biri de uzun, düzgün, orantılı ve kadifemsi görünen bakımlı bacaklardır. Dünyada gelişen ve ilerleyen teknoloji ile beraber kadınların vücutlarında görünümünden rahatsızlık duyduğu birçok bölüm estetik uygulamalarla düzeltilebilmekte. Bu bölgelerden biri de bacaklardır. Her kadın bacaklarının çok güzel görünmesini ister. Estetik uygulamalar sayesinde bacak güzelliği artık daha kolay bir şekilde çözümlenebiliyor.  Spor salonlarına gitmeden, yüksek efor sarfetmeden, uzun süren sıkıcı diyet programlarına uymadan kolayca yapılabilen işlemlerle bakımlı ve estetik bacaklara ulaşmak her zamankinden çok daha kolay.

Kimler Bacak Estetiği İçin Uygundur?

Bacak estetiğinde kalçadan ayak bileğine kadar olan bölümün form olarak düzgün, çıkıntısız, ince ve simetrik olması beklenmektedir. Bacak estetiğinde temel olarak kişinin bacaklarının yapısı önemlidir. Her kadının bedensel özellikleri ve bacak özellikleri birbirinden farklıdır. Bacak estetiği basenlerinde fazlalık olan, bacak içi yağlanmaların fazla olduğu, diz kapaklarında yağ birikmesi olan, parantez bacak diye bilinen çarpık bacaklılık tedavisinde, asimetrik bacağa sahip olunması durumunda, bacak yapısının çok ince olması ya da uyluk ve diz içinde yağlanma olması durumunda yapılmaktadır. Yine, kalın bacaklara ve kalın ayak bileğine sahip olma durumunda da bacak estetiğinden faydalanılmaktadır. Bu aşamada kadının fiziksel özellikleriyle uyum sağlayan bakımlı ve hoş bacaklar oluşturulması kadının sosyal hayatında daha özgüvenli ve mutlu olmasını sağlamaktadır.

Bacak estetiği nasıl yapılır?

Bacaklardaki estetik ve simetrinin aynı olması, formda görünen düzgün hatlı bacaklar için birçok yöntem bulunmaktadır. Bacak asimetrilerinin, bacak çarpıklıklarının, ekstra ince bacaklılık durumunun görüldüğü durumlarda yağ enjeksiyonu ile bacaklardaki simetri bozukluğu giderilebilmektedir. Yağ enjeksiyonu işleminde kişinin bel, karın, kalça ya da basen bölgesinden alınan yağlar, bacaklardaki asimetri olan bölgeye uygulanmakta ve bacak çarpıklıkları bu şekilde giderilebilmektedir. İki bacağın eşit görünmesi ve iç bacak hattının düz olması için yapılan bu işlemde kök hücreden zenginleştirilmiş yağ dokusu transfer edilir. Bu sayede bacaklarda dolgunluk sağlanır, doku kendini besleyebilir ve kalıcılığı uzun süre devam eder. Kişinin kendi yağları kullanıldığı için hiçbir risk taşımayan bu yöntemde kişinin kendi yağının transferinden yaklaşık 1,5-2 ay sonrasında transfer edilen yağlarda %30 oranında bir kayıp olmaktadır. Ancak geriye kalan %70 oranındaki kök hücreden zengin yağ hücreleri yeterli dolgunluğu verir, eğrilikleri ve asimetrileri düzeltir.

Kimi hastalarda çok fazla kilo alıp verme sonucunda bacak derisinde aşırı sarkma oluşabilmektedir. Bu durumda bacaklara cerrahi estetik müdahale yapılmalı, fazla derinin kesilerek vücut dışına çıkarılması gerekmektedir. Böylelikle bacak görüntüsü daha sıkı ve daha gergin bir formda olmaktadır.

Diz Estetiği nedir?

Kadınlarda diz içi ya da diz kapağı bölgesindeki dirençli yağ birikmeleri, bu bölümlerin kaba ve kalın görünmesine sebep olmaktadır. Estetik müdahalelerle artık çok daha kolay bir şekilde düzeltilebilen diz kapağı ve diz içi bölümler, bacakların daha estetik, daha zarif, güzel ve çekici görünmesini sağlamaktadır. Liposuction yöntemi ile bu bölgelerdeki fazla yağlanmalar alınmakta, diz kapağının üstündeki bacak üstü ve bacak altı bölümlerinin kendi arasında simetrik olması sağlanır. Diz mediali bölgesindeki yağlar da yine erimeye direnç gösteren yağ formunda olduğu için bu bölgeye de liposuction uygulanabilmektedir. Kalçadan ayak bileğine kadar olan bacak siluetini bozan diz çevresindeki yağ fazlalığı diz estetiği ile tamamen çözülebilmektedir.

Çarpık bacak estetiği

Bacaklardaki asimetri ve eğrilik görünüme çarpık bacaklılık denilmektedir. Bacaklardaki eğriliğin düzeltilmesi ve simetrinin sağlanması için bacak içine yağ transferi uygulaması tercih edilir. Bunun için kişinin fazla yağlanma görülen kalça, basen, karın ya da bel bölgesinden liposuction yöntemiyle alınan yağlar bacaklarda eğrilik bulunan yerlere enjekte edilmektedir. Eğer kişinin vücudunda yeterli miktarda yağ bulunmuyorsa o zaman medikal dolgularla bu problem giderilir, bacakların daha düzgün, estetik ve formda görünmesi sağlanır. Medikal dolgular lokal anestezi altında gerçekleşebilir. Yağ transferi işlemi ise genel anestezi altında yapılmalıdır. Bu iki işlemde de steril koşulların sağlanması enfeksiyon riskine karşı oldukça önemlidir.

Bacak Estetiğinde Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Bacak estetiği ameliyatı genel olarak 1,5-2 saat arasında, genel anestezi altında gerçekleşmektedir. Operasyondan sonra şiddetli bir ağrı görülmemekle beraber, uygulama yapılan alanda şişlik, kızarıklık ve ödem görülebilmektedir. Bu operasyonun genel durumundan kaynaklıdır ve endişe edilecek bir durum değildir. Ameliyat bitiminden sonraki dördüncü günde normal hayata dönülebilmektedir ancak bacak bacak üstüne atma, bacağı popo altına kıvırarak oturma, bacak sallama hareketi ya da bacak titretme gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Bacaklar vücudun alt kısmında ve bütün vücut ağırlığını kaldırmakla yükümlü oldukları için iyileşme süresi de buna bağlı olarak yaklaşık 2 ay kadar bir süre tutmaktadır. Operasyondan sonra hekimin tavsiye edeceği varis çorabını yaklaşık 1 ay boyunca giymeniz gerekmektedir. Bu özel çorap sayesinde bacaklarda ödem oluşumu engellenir, bacakların yeni formunun düzgün kalması sağlanır.

Bacak estetiği fiyat bilgisi alabilir miyim?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Bacak estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Bacak Estetiği

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

BACAK ESTETİĞİ

Bir Sorunuz mu Var ?

Bacak estetiği hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.

Bacak Estetiği” İçin 4 Soru Soruldu

 1. Misafir dedi ki:

  Merhaba Leyla hanım benim kızım 21 yaşında küçüklükten beri bacaklarında çarpıklık var. Artık büyüdükçe bu durum kızımı çok etkilemeye başladı kıyafet alırken çok zorlanıyoruz psikolojisi bozuluyor. Çarpık bacak ameliyatlarında nasıl yöntemler izliyorsunuz? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, çarpık bacak sorunu denilen kemiğin gelişim bozukluğudur. Bu durumda ortopedi uzmanlığı alanını kapsar. Böyle bir durumda kemiklere müdahale edilmektedir.Sonrasında fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekebilir. Yalancı çarpık bacak sorunu ise kemik yapısından çok kas ve yumuşak doku ile ilgilidir. Bacaklarda görülen şekilsel bozukluk yada eğrilik deri veya yağ tabakasında dağılım bozuklukları ve orantısızlığıdır. Mesela, dizlerde oluşan aşırı yağ birikimi, ayak bileğinin kalın olması, uyluğun daha ince bacağın daha kalın yada tam tersi olmasıdır. Böyle durumlarda tek çare plastik cerrahlar olmaktadır. Bu tip plastik cerrahi girişimleri ‘liposculpturing’ yada ‘liposuction’ tekniği ile şekil verme ve ‘liposculpturing’ ile birlikte yağ enjeksiyonu işlemide eklenerek bir taraftan fazla yağı alıp diğer taraftan gereken kısmı yağ ile doldurarak orantı ve estetiği sağlamak amaçlı yapılır. Bazende implant dediğimiz silikon protezler kullanılır.Her iki koşulda da genel anestezi gerektirmeyen girişimlerdir. Eğer işlem küçük bir bölgeye uygulanacak ise lokal anestezi altında yapılabilir. Genel olarak spinal anestezi yada belden aşağı uyuşturularakta rahatlıkla operasyon yapılabilir. Eğer hasta ameliyathane ortamını görmek istemez ise kolundaki serumdan ilaç verilerek kişi rahatlatılabilir. Silikon protezler isteye ve ihtiyaca göre boyutlara sahiptir. Daha önceleri sadece jel şeklinde iken artık katı olan ve şekillendirilebilen tipleride mevcuttur. Bu silikon protezlerin herhangi bir yan etkisi ve zararı saptanmamıştır. Uzun yıllar boyunca sağlıkla yerlerini koruyabilirler. Operasyon sırasında diz eklemi arkasında derinin kıvrımına uygun 3 cm ‘lik bir kesi ile giriş yapılarak baldır içine yerleştirilir. Ameliyat süresi oldukça kısadır. Ortalama 1 saate kadar işlem yapılabilir. İyileşmede hızlı ve kolay olur hasta aynı gün evine gönderilebilir. Eğer kişiye liposuction yapılmış ise yaklaşık bir ay boyunca çorak giyme zorunluluğu olacaktır. Buda ameliyat başarısına ve iyileşme sürecine katkı sağlar. Hastanın bacaklarına herhangi bir travma olmamasına özen göstermesi şartı ile sosyal hayatına kısa zamanda geri dönebilir.Sevgiler.

 2. Misafir dedi ki:

  Leyla hanım merhaba benim bacaklarımda şekil bozukluğu var bu nedenle bacak estetiği olmak istiyorum. Ameliyat tekniği hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, bacak estetiği ameliyatları genel anestezi altında yaklaşık 1 ila 3 saat sürebilen operasyonlardır. Operasyon tekniği hastanın bacak yapısı, beklentisi ve ihtiyacına göre şekillenmektedir. Bazen birkaç teknik kombine edilebilir. Kişinin yapısına göre gerekli bölgelere yağ transferi ile şekillendirme işlemi yapılabilir. Hastanın basen, uyluk içleri, diz içleri ve ayak bileği çevresine liposuction işlemi uygulanır. Bu yöntemde kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığı için daha doğal ve sağlıklı olacaktır. Yağ enjeksiyonu işleminde enjekte edilen yağlar 1-2 ay geçtikten sonra %70 ‘lik kısım canlılığını korur. Fakat yağ enjeksiyon işlemi eğer kişinin vücudunda yeterli yağ bulunmuyorsa yapılamamaktadır.Eğer hastanın bacakları çok ince ise diz kapağı arkasından 2 cm’ lik kesi yapılır. Bu kesilerden girilerek baldır kısmına özel tasarlanmış silikon protezler yerleştirilir. Kişilerin fazla kilo alıp vermeleri sonucunda bacak içlerinde deri fazlası oluşabilir. Bu deri fazlasının alınması için vertikal uyluk germe operasyonu yapılabilir. Bu operasyonda kalan izler zamanla azalsa da tamamen kaybolma durumu olmayacaktır. Ameliyat öncesinde hastaya izler hakkında mutlaka bilgilendirme yapılır.Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir