Bacak Estetiği

Bacak Estetiği

Her kadın güzel ve bakımlı bacaklara sahip olmak ister. Çeşitli kombine yapılan estetik işlemler ile bacaklar istenen forma ve estetiğe ulaşabilmektedir. Kadınlar uzun, simetrik düzgün ve etkileyici bir bacak arzu ederken, erkekler kaslı bacaklar ister.

Günümüzde bacak estetiği ameliyatları Vaser liposuction, yağ enjeksiyonu gibi işlemlerle bacağın şekline göre uygulanabilir.

Kimler bacak estetiği için uygundur?

Her kadının bacakları için ihtiyacı farklıdır bu nedenle iyi bir muayene edilmeli ve ona göre bir planlama yapılmalıdır. Bacak estetiği, kalın bacak, ince bacak, parantez bacak, asimetrik bacak, çapraz bacak ve dalgalı bacak gibi deformasyonları kapsıyor bacakta yağlanma en çok kalçada, uyluk ve diz içlerinde oluşuyor. Bu tip yağlanma şekilleri bacağı kısa ve kalçayı düşük göstererek estetik olmayan bir görüntüye yol açıyor.

Bacak estetiği nasıl yapılır?

Yağ enjeksiyonu yöntemi bacakları dolgunlaştırmak ve şekillendirmek için en iyi yöntemlerden biridir. Yağ dokusunu fazla olan yerlerden (örneğin karından, belden vs)  yağların enjektörlerle alınarak bacağa şekil verecek ve büyütecek şekilde aktarılmasıdır. Zengin yağ dokusu  ile bacak şekillendirme denilen  bu yöntemde özel ince kanüllerle  kesiler oluşturularak vaser liposuction yöntemiyle gerekli yağlar alınır ve özel bir işlemden geçirildikten sonra eksik olan yerlere enjekte edilir. Yöntemin başarılı olmasında kök hücreden zengin yağ dokusunun hazırlanması büyük rol oynar.

Bu yöntemde  kendi yağ dokunuz kullanılacağı için sağlıklı ve doğal olacaktır. Yağ enjeksiyonu işleminde; enjekte edilen yağlar operasyondan 1-2 ay geçtikten %70’lik bir kısmı canlılığını korur. Bu işlem vücudunuz da yeterli yağ dokusu bulunmuyorsa yapılamaz.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat sonrası süreç ağrılı değildir, şiddetli ağrılı olmaz. Operasyon alanında yaklaşık 1 hafta kadar şişlik morluk oluşabilir. İşlemden  3-4 gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz ancak bacaklarınızı sallama konusunda dikkatli davranmak gerekir. Bacak kontürünün olgunlaşması bir kaç ay içinde gerçekleşecektir.

Bacak estetiği 1-2 saat kadar sürer. İşlem genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan 5-6 saat sonra hasta eve gidebildiği gibi ilk akşam hastanede kalabilir.

Ameliyat sonrası hissedilen rahatsızlıkların çoğu ağızdan alınacak ağrı kesici ilaçlar ile giderilecektir. Dört beş gün kadar ev istirahati, sonraki dönemde de baskılı varis çorabının 4 hafta kullanımı önerilir.

Diz Estetiği

Dizler, bacak güzelliğinin en önemli noktalarından biridir. Dizdeki şekil bozuklukları bacakların bütününde estetik olmayan görünümlere yol açar. Dizdeki yağ birikimleri şekil bozukluklarına yol açabilir. Bu bölgede toplanan yoğun miktardaki yağ dokusu liposuction ile alınabilir. Eğer kişi sık sık kilo alıp veriyorsa dizdeki cilt dokusunda sarkma ve kırışıklık olabilir. Bu durumlarda cerrahi müdahale ile fazla olan cilt dokusu kesilerek daha sıkı bir görünüm verilir.

Çarpık bacak estetiği

Bacaklardaki eşit olmayan eğri görünümlere çarpık bacak deniliyor. Bacaklardaki eğriliği eşitlemek için yağ transferi tercih edilebilir. Kişinin bel yada karın bölgesinden alınan yağlar, bacaklardaki eğri bölgelere transfer edilir. Eğer kişide fazla yağ dokusu yoksa bacaklarda eğrilik medikal dolgularla doldurulabilir. Dolgu yapılan operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleşebilir, yağ transferi ise genel anestezi altında gerçekleşmelidir.

 • Bacak İçi Germe Estetiği

  Bacak İçi Germe Estetiği Yerçekimi etkisi, yaşlanma gibi nedenlerden dolayı deri elastikiyetini kaybeder ve deri altı yağ dokusunun da azalması ile uyluk iç kısımında bacak derisi sarkar. Çoğu zaman sadece yaşlanmaya bağlı olarak değil, sık kilo alıp verme gibi durumlarda da deride sarkma görülür. İç bacakta meydana gelen bu sarkık görüntüyü gidermek için bacak içi germe işlemi yapılır.

 • Diz İçi Liposuction

  Diz İçi Liposuction Dizin iç kısmında oluşan yağ dokusu diyet ve egzersize direnç gösterir. Bu inatçı yağ dokusundan liposuction yöntemi ile kurtulabilirsiniz. Diz içi fazla yağlanma en çok kadınlarda görülür. Bu durumda kadınların sütun gibi bacaklara sahip olmasını engeller. Bu durumda ameliyat yöntemini de tercih edebilirsiniz ama liposuction , bölgesel yağların alınmasında en etkili ve kolay yöntemdir.

 • Diz Kapağı Estetiği

  Diz Kapağı Estetiği Diz estetiği sadece görsel değil, sağlık açısından da oldukça önemlidir. Yaşın ilerlemesi, yerçekimi etkisi, aşırı kilo alınması gibi nedenlerden dolayı oluşan sarkmalardan diz kapağı da etkilenir. Diz bölgesi uyluk ve bacağın geçiş noktası olmasından dolayı etek yada elbise giyildiği zaman stratejik konumu ile bacak estetiğinde ön plana çıkar.

 • Çarpık Bacak Estetiği

  Çarpık Bacak Estetiği Bacakların güzelliği kadının çekiciğini ve öz güvenini arttırır. Kavisleri uyumlu ve ayağa doğru zarif bir şekilde incelen bacak estetik olarak idealdir. Bacaklar, kalın, çarpık, veya çok ince olabilir. Bacaklardaki estetik olmayan görüntü bozuklukları yerine düzgün, uzun ve yeterli dolgunlukta bacaklara sahip olmak bütün kadınların ortak hayalidir.

 • Ayak ve Ayak Bileği Estetiği

  Ayak ve Ayak Bileği Estetiği Ayaklar genellikle eller kadar önemsenmez ve hep ikinci planda kalır. Daha çok bahar gelince aklımıza gelir hızlı bakım kürleri düzenleriz.Ayak, aslında özen gösterildiği zaman genel görünüme oldukça estetik bir bütünlük katar. Yumuşak görünümlü, bakımlı ve güzel ayaklar aynı eller gibi zarafetin simgesidir. Aynı zamanda vücudumuzun bütün yükünü taşıyan ayaklarımızın sağlığı için de bakım şarttır.

 • Popo ve Bacak Estetiği

  Popo ve Bacak Estetiği Bahar mevsimine girdiğimiz şu günler, dik kalça kıvrımları ve ince bacaklara sahip olmaya karar vermenin tam zamanı… Kadınların en çekici bölgeleri, vücudun en merkezi bölümü olan bel, kalça ve basen bölgesidir ve aslında farkında bile olmadan odaklandığımız ilk bölümdür. Dik, kavisli popo ve ince beli olan her kadın, hemen dikkat çeker. Yine bacaklar, dikkat edilen ve vücudun orantısı hakkında bilgi veren bölgelerdir.

 • Çarpık Bacaklara Liposuction-Lipofilling Çözümü

  Çarpık Bacaklara Liposuction-Lipofilling Çözümü Bacak estetiği özellikle genç kadınlarda oldukça önem verilen ve özgüven problemi yaratan  konulardan biridir. Bazı kişilerde yapısal olarak alt bacakların özellikle iç kısımlarındaki kas dolgunluğunun normalden daha az olduğunu görürüz. Bu nedenle bacaklar çarpık görünebilir.

 • Bacak Şekillendirme

  Bacak Şekillendirme Dünya modası kadınlarda bacak güzelliğini ön plana çıkaran kıyafetlerle iddialı kreasyonlarını sunmaya başladı. Bu da plastik cerrahi taleplerinin şekillenmesinde rol oynuyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı  Op. Dr. Leyla Arvas, Düzgün bacaklara sahip olmak, önceki yıllara oranla çok daha önemli gibi gözüküyor.