Bacak Estetiği

Varis Tedavisi; Skleroterapi

Varis Tedavisi

Ameliyatsız Köpük Skleroterapi ile varis tedavisi Mümkün!

Skleroterapi varis tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir.Kimyasal sklerozan maddenin seçimi ve fiziksel formu, tedavi edilecek varis damarın büyüklüğüne bağlıdır. Küçük ve göze batan damarlar genellikle estetik amaçlarla yok edilir.

Varis nasıl oluşur?

Varis tedavisi olarak Skleroterapi, bir kimyasalın yani sklerozan maddenin, damar içine enjekte edilerek varis damarının yok edilmesi işlemidir. Skleroterapi tıbbi bir tedavidir. Sklerozan madde, damarın en iç yüzeyine (endotelyum) zarar verir, bu da damardaki kan dolaşımını engelleyen bir pıhtıyla sonuçlanır. Damarlar, periferal dokulardan kalbe geri oksijensiz kan taşırlar. Damarlardaki venöz kan basıncı düşük olduğu için, kan kalbin kasılmalarıyla ileriye doğru pompalanır.

Geri akışı önlemek için çoğu damarda kanın sadece kalp yönünde akmasına izin veren valfler bulunur. Bu valf denilen kapakçıklar, damarlar genişleyip yetersiz hale geldiğinde, damarlarda kan göllenir ve şişkinleşir. Bu da varis oluşumuna yol açar. Bu varisli damarları besleyen daha küçük damarlar da buna bağlı olarak büyüyebilir ve ciltte kırmızı ya da mavi örümcek ağı şeklinde damarlar olarak görünebilir.

Varisli damarlar, venöz yetmezlik olarak adlandırılan bacağın kronik şişlik durumuna yol açabilir. Venöz yetmezliği kişinin bacağının şişmesine, kan pıhtılaşmasına ve cilt ülserasyonuna yatkın olmasını sağlar. Daha ileriki aşamalarda, hasar gören damarlar göze çarpan örümcek damarları olarak kendini gösterir. Bu tip damarların yok edilmesi yani varis tedavisi hem tıbbi hem de estetik açıdan talep edilir.

ÇOK SORULAN SORULAR

Skleroterapi uygulaması, her operasyonda olan risklere sahiptir. Bu nedenle skleroterapi yapılacak olan kişilere uygun kontroller yapılarak işlem öncesi hastalar kontrol edilir. Genel olarak skleroterapi uygulaması güvenlidir, uygulama sonrası iyileşme süreci hızlı ilerler.

Skleroterapi işlemi cilt üzerinden enjekte olarak yapıldığı için tamamen ağrısız bir işlem değildir.Enjekte edilen bazı kimyasal maddeler (sklerozanlar) diğerlerine göre daha acılıdır. Fakat alınan ağrı kesicilerle bu ağrı minimuma indirilir.

Skleroterapi varisli damarlar ve örümcek ağını andıran damarlar için oldukça etkili bir yöntemdir. Varisli damarların tedavisinde kullanılan skleroterapi yöntemi, klasik varis tedavilerine göre daha etkili sonuçlar ortaya çıkarır.

Skleroterapi, varis çorabı ile tedavi edilemeyen ve kontrol altına alınamayan varisler için idealdir. Tedaviden önce varisli bölge özel ultrason tekniği kullanılarak taranır. Varislerin yeri tespit edildikten sonra tedaviye başlanır.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Skleroterapi varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir