Kulak Estetiği (Otoplasti)

Gelişen teknolojiyle beraber estetik algı da kusursuz bir çizgiye doğru ilerliyor. Genetik, doğumsal ya da sonradan gelişen dış kulak şekil bozukluğu yaşayan kişiler aynaya baktıklarında kendilerini rahatsız hissedebilir, estetik bulmayabilirler. Kepçe kulak şekil bozukluğunu kulak estetiği (Otoplasti) ile kolaylıkla düzeltebiliyoruz. Bu operasyonun amacı kulağın kafa ile yaptığı açıyı normal hale getirmektir. Kulak estetiği sadece kepçe kulak sorunundan dolayı değil, Kulağın doğumsal olarak tam ya da kısmi yokluğu, kulak çevresi ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulağın buruşturulmuş kağıt gibi büzüşük olması (Consticted ear), Kaptan Spark gibi sivri kulaklar (Stahl’s ear) veya bir kaza sonucu kulağın kısmi ya da tümünün kaybı gibi durumlarda da yapılabilir.

 

Kepçe kulak nedir?

Kepçe kulak bazen büyük kulak olarak bilinebiliyor. Kepçe kulak aslında büyük değil öne doğru belirgin olan kulaklara verilen isimdir. Yani kepçe kulakların boyutu aslında normaldir. Kulakların gelişimi çocuklarda genellikle 6 yaşında tamamlanır. Bu nedenle çocukların kafaları küçük, kulakları yetişkin boyutunda olduğu için kepçe kulak problemi çocuklarda daha çok dikkat çeker. Kepçe kulak örneklerinde, kulağın kafa ile yaptığı açı, olması gerekenden daha fazladır. Bu da kulağı dışarıya doğru daha açık yani kepçe şeklinde gösterebilir.

Kulak estetiği kimlere uygundur?

Kulak estetiği için en uygun zaman 4-15 yaş arasıdır. Ancak daha sonrasında da her yaşta bu operasyon gerçekleştirilebilir. Çocuklar ameliyathane ortamında genel anestezi altında kulak estetiği girişimi olurken, erişkinler sedasyon altında klinik ortamında ameliyat edilebilir. Otoplasti operasyonları genellikle 1- 1,5 saat sürer. 

Kulak estetiği kaç yaşında yapılır?

Kulak boyutunu küçültme veya kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılan estetik ameliyattır.  Kulak kepçesinin daha fazla öne doğru kıvrık olması durumu kepçe kulak diye bilinir. Kulak kepçesinde Y şeklindeki kıvrımın yetersiz olması ya da düz olası temel sebeptir. Kulak kepçesinin düz olması, kıvrımının olmaması, kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması, önden bakıldığında kulağın fazla görünmesidir.

Kulak gelişiminin 5-6 yaşa (% 80)   kadar tamamlanmaktadır. Küçük yaşlarda yapılması özellikle ameliyatın olumsuzlukları önleyebilir. 1 saat süren bir operasyon genel anestezi veya sedasyon altında yapılır. Kepçe kulak ameliyatının ileri yaşlarda da yapılması mümkündür. Bu durumda lokal anestezi ile ameliyat yapılmaktadır. Her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir.

Kulak estetiği operasyonları nasıl gerçekleştirilir?

Ameliyat ortalama bir saat kadar sürüyor. Kulak arkasından ameliyat yapılması kalacak izin saklanması yönünden daha uygundur. Kepçe kulak estetik ameliyatında kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Otoplasti (Kulak Estetiği), kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Kulak kıkırdaklarına olması gereken kıvrım hatları zayıflatılarak, kalıcı iç dikişler ile şekillendirme sağlanır. Sonrasında kulak kepçesi arkaya doğru asılır.
Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden özel dikişler koyulur. Böylece kulak sayvanının kıvrımını arttırarak, başa daha çok yakınlaşması sağlanır. Operasyon sonrasındaki 3-7 gün kulaklarda bandajlar olur. Bu bandajlar çıktığında duş alınabilir. Kulak estetiği sonrasında şiş ve kızarıklık görülebilir. Kısa sürede bu şikâyetler sona erecektir. Otoplasti sonrasını takip eden 3 ay boyunca kulağın darbe almaması çok önemlidir. Kulak bu 3 ay içinde şekillenecek ve bir daha bozulmayacaktır. Kulak estetiği operasyonu kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmez,  iz 1-2 yıl içinde belirsiz hale gelir.

Çocuklarda ise genellikle kıkırdak doku elastiktir. Bu durumlarda kulak kepçesi kesi yapılmadan sadece deri altı gizli dikişlerle de şekillendirilebilir. Uygulanacak tekniğin seçilmesinde doktorun muayenesi çok önemlidir.

Kulak estetiği sonrası iyileşme süreci

Operasyon sonrası normal hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Kepçe Kulak ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. . Bandajlar 3-7 gün sonra alınacak sonrasında ödem ve kızarıklık oluşabilmektedir. Kulakta birkaç hafta sürecek bir hissizlik olabilir. Bu dönemde saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır.

Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Kulak estetiği sonrasında 3-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, ancak bu süre sonunda tamamen düzelecektir. Kulak estetik ameliyatları gerek iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.

Kulak estetiği sonrası iz kalır mı?

Kesi gerektirmeyen kulak estetiğinde oluşan yara izi kulağınızın hemen arka kısmına denk geleceğinden çok çabuk iyileşecek ve neredeyse görünmeyecektir. Kulakların görünen yerinde iz bırakmayan bu girişim sayesinde şekil bozuklukları giderilir ve son derece doğal kulaklara kavuşursunuz.

 • Kulak Memesi Küçültme

  Kulak Memesi Küçültme Kulak memesi küçültme ameliyatı, daha çok kişilerin özgüvenini sağlamak amacıyla kulak memesinde estetik kaygılar yaşayanlara uygulanır. Doğuştan bazı kişilerin, kulak memesi uzunluğu çokken bazı kişilerde yatay olarak kulak memesinde büyüklük vardır. Her iki durumda da basit bir operasyonla bu durum düzeltilebilir.

 • Kulak Deliği Küçültme Estetiği

  Kulak Deliği Küçültme Estetiği Uzun süre ağır küpe kullanımı yada kulak tüneli (tünel küpe) kullanımına bağlı olarak şekil bozuklukları sarkma veya yırtılmalar meydana gelir. Bu tip deformasyonları gidermek amacıyla kulak estetiğinin bir parçası olan kulak deliği küçültme estetiği yapılmaktadır.

 • İple Kulak Estetiği

  İple Kulak Estetiği Kepçe kulak, kulak baş mesafesinin normale göre fazla oluşudur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kulak kepçesinde kıkırdak özelikle üst kısmı normalden daha düzdür. Kepçe kulak veya kulakta şekil bozukluğu olan bu problemlerinin düzeltilmesi için estetik kepçe kulak ameliyatına alternatif iple kepçe kulak estetik ameliyattı oldukça kolay bir operasyon olduğu için tercih edilir. İple kulak estetiği sayesinde kepçe kulak probleminden kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

 • Kepçe Kulak Tedavisi

  Kepçe Kulak Tedavisi "Kepçe kulak" deformitesi yüz görünümünü olumsuz etkileyen kulakların aşırı belirgin olduğu ve dikkat çektiği durumdur. Cerrahi olarak “kepçe kulak ameliyatı” ile sorunun çözümü sağlanmaktadır. Böylece büyük ve aşırı belirgin kulakların yanı sıra, şekli bozuk, deforme olmuş veya gelişimini tamamlayamamış kulakların da düzeltilmektedir.