Kulak Estetiği

Kulak estetiği ile şekil bozuklukları giderilir ve daha estetik bir kulak görünümü sağlanır. Yüzümüzü tamamlayan unsurlardan biride kulaklarımızdır. Kulak estetiği ile ideal kulaklara sahip olabilirsiniz.

Kulak kıvrımlarının yetersiz olduğu durumlarda yapılan girişime kulak estetiği denir. Kulakların büyük ve öne doğru olması kişilerin psikolojik durumunu çok etkiler. Kulak estetiği ile kulakların doğal forma kavuşması sağlanır ve kepçe kulak sorunu varsa ortadan kaldırılır.

Kulak Estetiği Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte estetik kavramı da değişmeye başlıyor. Geçmişte es geçilen veya görmezden gelinen sorunlar günümüzde estetik ameliyatlar sayesinde kolayca çözülebiliyorlar. Bu sorunlardan biri de kepçe kulak. Kepçe kulak yani dış kulak şekil bozukluğu kişilerin artık es geçmediği problemlerden biridir.

Gelişen estetik algısı ile birlikte insanlar kulaklarında normal dışı görüntüleri kabul etmiyorlar. Kulak ameliyatı ile kepçe kulak şeklinin tedavisi mümkündür. Kepçe kulak problemi doğuştan gelebildiği gibi bir kaza sonucunda da oluşabilir. Kepçe kulak estetiğinde, dış kulakta görülen her türlü sorun çözülebilir, hastalara istedikleri gibi bir kulak yaratılabilir.

Kepçe kulak nedir?

Halk dilinde kepçe kulak olarak bilinen problem, kulakların normalden daha açık olması yani öne doğru kıvrık olmasıdır. Aslında kepçe kulaklar, normalden daha büyük görünse de ortalama olarak normal kulaklarla kepçe kulağın boyu aynıdır. Sadece kepçe kulak dışa doğru kıvrık olduğu için göze daha büyük görünür.

İnsanların kulak gelişimi 6 yaşında tamamlanır. Bu sebeple, 6 yaşından sonra kulaklarda görülen kepçelik durumu kendiliğinden düzelmez. Çocukların sosyal hayattaki gelişimi ve kendilerine olan güvenlerinin tamamlanması için erken yaşta kulak estetiği olmaları önerilir.

Kulak estetiği kimlere uygundur?

Kulak estetiği, 4 yaşından itibaren yapılabilir. 4 yaşından 15 yaşına kadar olan yaş aralığı kulak estetiği için en uygun zamandır. Tabii 15 yaşından büyükler de kulak estetiğini olabilirler. Çocuk hastalar için kulak operasyonu çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleşir. Yetişkinler için sedasyon altında klinik ortamda kulak ameliyatı yapılabilir. Kulak ameliyatı yaklaşık 1 ila 1.5 saat sürmektedir.

Kulak estetiği kaç yaşında yapılır?

Kulak gelişiminin %80’i 5-6 yaş arasında tamamlanır. Kepçe kulak durumu, kulakların öne doğru kıvrılmasına denir. Öne doğru kıvrılan kulaklar, olduğundan daha büyük görünür. Bazı durumlarda öne doğru açık olan kulaklarda kıvrıklık görünmez. Düz olan kulaklar öne doğru açık olduğunda tıpkı çizgi film karakterlerini andırır. Bu durum özellikle çocuk ve genç yaştaki kişilerde özgüven problemine yol açabilir.

Erken yaşta yapılan kulak estetiği, kişilerin psikolojik gelişimi için önemlidir. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat çocukların kendilerine olan güvenlerini tamamlamaları ve kendi vücutlarıyla barışmaları açısından önemli bir rol oynar.

Kulak estetiği operasyonları nasıl yapılır?

Kulak estetiği kişinin yaşına göre genel anestezi ve ya sedasyon yöntemi ile yapılır. Kulak estetiğinin izi kulak arkasına saklandığı için neredeyse hiç belli olmaz. Ameliyatta öncelikle minik bir kesi ile kıkırdak dokusuna ulaşılır. Kulak kepçesinin tam arkasından açılan bu kesi sayesinde kıkırdakların kıvrık olan bölgesi zayıflatılır ve arkaya doğru asılarak sabitlenir. Böylece kulak estetiği ameliyatı dikiş atılarak tamamlanır. Kepçe estetiğinin arkaya doğru sabitlenmesi için birkaç dikiş atılır. Ameliyattan sonra dikişlerin üzerine bandajlar takılarak bu bölge korunur. Bir hafta sonra bandajlar çıkarılabilir ve hastalar duş almaya başlayabilir.

Her ameliyata olduğu için, kulak estetiğinde de şişlik, kızarıklık ve ödem görülebilir. Ameliyatın etkilerini ilk 10 gün içinde atacaksınız. İyileşme sürecinde kulaklarınızı korumanız ve darbe almasını önlemeniz çok önemlidir. Kulaklarınızı en az 3 ay boyunca çevresel faktörlerden ve darbelerden korumalısınız. Kulak estetiğinden bir sene sonra izleriniz neredeyse görünmez olacaktır.

Kulak estetiği sonrası iyileşme süreci
Kepçe kulak estetiğinden sonra estetik olan kulak bandaj ile kapatılır. Kulağınızda ilk birkaç gün ağrı duymanız çok normaldir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde saç kurutma makinesi ve fön makinası gibi tehlikeli ev aletlerini kullanmamanızı öneririz.

Kulak estetiği sonrası iz kalır mı?

Kulak estetiğinden sonra, kulaklarınızın tam arkasında minik bir kesi izi kalabilir. Bu iz tam kulak arkasına geldiği için gözle görülmesi oldukça zordur. Ameliyat izi bir-iki sene sonra tamamen kapanacak ve görünmez olacaktır.

Kulak Estetiği Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Kulak estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Kulak Estetiği
Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Kulak Estetiği Soru ve Cevapları

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.