yüz germeYüz germe operasyonunda yüzünüzdeki sarkmış bölgeler yukarı doğru çekilir, fazla olan deri dokusu kesilir. Ameliyattan sonra daha genç, çekici ve fit görünürsünüz. Yüz gerdirme ameliyatı, en popüler kozmetik cerrahi işlemlerden biridir.

Yanakların kaldırılmasına ve yüz yüzeyinin sıkılaşmasına yardımcı olan kozmetik bir işlemdir. Yüz yaşlandıkça içerdiği kas tabakası, yağ tabakası ve cilde yapışık olduğundan cilt ile birlikte sarkmaya başlar.

Yüz germe ameliyatı sırasında cerrah yüz derisini sadece yağ ve kasları germeden, dışarıda bırakarak sıkılaştırırsa bu geçici çözüm sağlar. Sadece kısa bir süre için yağ ve kasların sarkmasını kamufle eder.

Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Yüz germe de doğru olan, yüz kaslarının, yağ tabakası ve kılıfları ile birlikte yukarı doğru kaldırılmasıdır. Böylelikle gençlik çağında yanak ve yüz dokularının görünümü yeniden ortaya çıkar.

Yaşlanma belirtilerini azaltan bir yüz germe ameliyatı, bazı yüz gençleştirme prosedürlerinin bir parçasıdır. Fazla derinin alınması ve sıkılaştırılması yüzünüzün daha canlı görünmesini sağlar. İhtiyaçlarınıza göre ameliyatı burun estetiği, göz kapağı ameliyatı, alın germe, kaş kaldırma ve diğer işlemler ile birleştirilir.

smas tekniğiYüz gerdirme ameliyatı tüm yüze ya da bölgesel olarak üst yüz, orta yüz ve alt yüz germe olarak yapılabilir ve hangi bölgede problem varsa o bölge hedeflenir. Yüz germe özellikle orta ve alt yüzdeki yaşlanma izlerini ortadan kaldırmak için yapılan en etkili yüz gençleştirme estetiğidir. Böylece cildiniz daha dinamik ve genç görünecektir.

30’lu yaşlardan itibaren yaşlandıkça, tipik olarak yüz ve boyun bölgesinde ince bir şekilde başlayan ve zamanla kademeli olarak artan bir dizi sorunla karşı karşıya kalırız. Bunlar genellikle şunları içerir:

 • Alında, göz çevresinde, yanaklarda ve boyunda çizgiler.
 • Cilt sarkması ve yüz yaşlanması.
 • Gıdı, boyun ve çenede veya burundan ağız kenarına kadar gevşek deri ve kıvrımlar.
 • Aşağıya doğru dönmeye başlayan bir gülümseme.
 • Yanak çevresinde hacim kaybı.
 • Yorgun görünen yüz.

Yüz gerdirme işlemi, yaşlanmayı geciktiren ürünler ve kremlerin sunamayacağı daha uzun süreli sonuçlar isteyen herkes için bir seçenek haline gelir. Yukarıdaki sorunlardan bazıları, invaziv olmayan prosedürlerle geçici olarak ele alınabilirken, diğerleri bazı ince müdahaleler gerektirebilir. Herkes farklıdır ve farklı gereksinimleri vardır.

Yüz Germe Ameliyatı size ne sağlayabilir?

Hiçbir şey yaşlanmayı durduramaz. Zaman geçtikçe yaşlanma kaçınılmazdır. Ancak bir nevi yaşlanmayı geciktirme işlemi olan yüz germe ameliyatı fazla deriyi ortadan kaldırır ve yüz görünümünüzü 5-10 yıl geriye götürür. Prosedür yüzünüzün görünümünü iyileştirir ve gerçek yaşınızdan daha genç görünmenizi sağlar.

Temel olarak, teknik detaylardan kaynaklanan modifikasyonlardan bağımsız olarak 3 ortak teknik vardır. Her teknik farklı yaş grubuna hitap eder.

Yüz Germe Ameliyatı İçin İyi bir aday mısınız?

Yüz germe ameliyatında hasta güvenliği açısından temiz tıbbi geçmiş ve kalp hastalığı gibi sistemik hastalıklara sahip olmak sıkıntı yaratabilir.

Yüz görünümünüz ameliyat gerekliliği açısından kaç yaşında olduğunuzdan daha belirgindir. Yüzünüzün daha genç görünmesi için kaldırılması gerekiyorsa, yaşınız ne olursa olsun ameliyat düşünülebilir.

Konsültasyon sırasında yaşınıza ve beklentilerinize göre size uygun yüzü geren tekniği seçeceğiz.

Yüz germe ameliyatının amacı?

Amaç daha genç görünen bir yüze kavuşurken sizi mutlu etmek. Yani yanaklarınızı kaldırmak ve yaşlanan çizgileri düzeltmek yüz estetiğinizi iyileştirecek ve özgüveninizi geri kazandıracaktır.

Bazı hastalar, daha önce başarısız bir yüz germe ameliyatı geçirdikleri için zorunlu bir çözüm ararlar.  Revizyon ameliyatları, birincil ameliyattan daha fazla zorluk çıkarır. Bu nedenle ilk ameliyatınız çok önemlidir. Amaç, tek seferde en iyi sonucu elde etmektir.

Yüz germe ameliyatı hangi bölgelere yapılır?

 • Tüm yüz -Tüm yüze uygulanan kaldırma işlemidir.
 • Üst yüz veya alın germe- Hem alın hem orta yüz hem de alt yüz bölgesi ile boyun hedeflenir.
 • Orta yüz- Sadece orta yüz yani elmacık kemiklerinin kalkmasını hedefler ve orta yüz yukarı doğru gerildiğinde alt yüz de bununla birlikte yukarı çekilir.
 • Alt Yüz- Özellikle çene altına doğru yüzdeki sarkmaları hedefler. Bu mini lift te aynı etkiyi yaparak alt yüz bölgesine etkilidir.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı

endoskopik yüz germeSorun yanak dokusunda sarkma, kırışıksızlık ve yanaklarda deri fazlalığı oluştuğunda endoskopik yüz germe ameliyatını tercih edilir. Ancak sarkması ve deri fazlalığı çok olan kişilerde uygulanması deri çıkarılmadığı için çok tercih edilmez.

Endoskopik yüz germe ameliyatı, klasik yüz gerdirmeye göre daha genç yaş grubuna hitap etmektedir. Hatta 20’li ve 30’lu yaşlarında daha canlı bir yüz görünümü hissetmesi gereken kişiler için bile mümkündür. Bu yöntem klasik teknikten çok daha yenidir.

Endoskopik yüz germe işlemini nasıl yapılır?

Başlangıçta saçla kaplı şakak alanının her iki yanında 2 cm uzunluğunda kesi uygulanır. Sonra cilt kesisinden bir kamera yerleştirilir. Kamera görüşünün rehberliğinde şakak ve yanak bölgesindeki yumuşak dokuları alttaki kemiğin üzerinden kaldırılır. Kemikten ayrılan yüzün yumuşak dokularını yukarı doğru çekerek sabitlenir. Sonunda cilt kesilerini gizli dikişlerle kapatılır.

Endoskopik yüz germe ameliyatı yaklaşık 1.5-2 saat sürmektedir. Bir gece hastanede kalınır. Kesiler küçük olduğu ve işlem kansız olduğu için daha az ağrı hissedersiniz.

Endoskopik yüz germe sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Endoskopik yüz germe ameliyatının iyileşme süresi klasik yüz gerdirme ameliyatına göre daha kısa ve daha rahattır. 2-3 gün sonra orta derecede ağrı hissedersiniz. Reçete edeceğimiz ağrı kesici ilaçlar ağrıyı hafifletecektir.

Ameliyattan 2-3 saat sonra hareketli olacaksınız. Kendinizi iyi hissediyorsanız akşam hastaneden ayrılabilirsiniz. Ancak dinlenmeye ihtiyacınız varsa, gece kalabilirsiniz.

Endoskopik yüz germe ameliyatından 2 gün sonra duş alabilirsiniz.

Her hastada olmamakla birlikte bazı hastalarda göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Ancak şişlik ve morluklar 7-10 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Normal canlı ve fiziksel aktivitelere dönmek, şişlik ve morluk kaybolana kadar zaman alır.

Klasik Yüz Germe Ameliyatı

Klasik yüz germe ameliyatı yanakları, çene çizgisini ve boynu sıkılaştıran en kapsamlı tekniktir. Bu tekniği yanakları sarkık, yüz ve boyundaki ciltte gevşemiş ve kırışmış kişiler için tercih ediyoruz. İşlem sadece yüz dokusunu düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda boyun germe etkisi de sağlar.

Yüz germe ameliyatı Teknikleri

Klasik yüz germe ameliyatında kulağın ön kenarı boyunca keserek yanağı örten deriyi alttaki dokudan ayırılır. Daha sonra kas dokusunu SMAS denilen kılıfı ile yukarı doğru çekilir. Sonra iç dikişlerle sabitlenir. Böylelikle yanaktaki sarkıklık içerden kaldırılmış olur. Ayrılmış yanak derisini sıklaştırıyoruz. Sonra cildin fazlalık kısmını çıkarıyoruz. Sonunda yara kenarlarını kapatıyoruz. Böylece yüzdeki kırışıklıklar ortadan kalktığı gibi yanak ve boyun sarkıklığının da düzeltilmesi sağlanır.

Cerrahi yara kulak kenarına yerleştiği için yandan bakıldığında görünür bir iz kalmayacaktır.

Yüz germe ameliyatı, derin sedasyon veya genel anestezi gerektirir. Kullanılacak tekniğe göre yaklaşık 2-4 saat sürecek. 1 gün hastanede kalacaksınız. Ameliyattan birkaç gün sonra takacağınız bir bandajı kullanmanız gerekir.

Klasik yüz germe sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Yüzünüzde çok az ağrı, morarma, ödem (şişlik), gerginlik ve uyuşma hissedeceksiniz. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde, hepsi normaldir ve yüz germe işleminden sonra doğuştan gelir. Ağrı, herkesin tahammül edebileceği kadardır ve ağrı kesiciler ağrınızı kolayca giderebilir.

Şişlik (ödem) ilk 1-2 haftada hızla azalır. Fark edilmeyen hafif kalan şişliğin ortadan kalkması ve yüz derisinin oturması yaklaşık 3-4 ay sürer.

Şişliğin hızla geçtiği ilk haftalarda yüz yüzeyindeki gerginlik ve uyuşukluk gün geçtikçe azalır. Deri altındaki sinir bağlantısının kesintiye uğramasına bağlı uyuşma geçicidir. Yara iyileşme sürecinde sinirler arasında yeniden bağlanma kuruldukça duyu iyileşir.

Morlukların kaybolması kişinin hassasiyetine göre değişmektedir. Hassas kişilerde bu süre bazen 2 haftaya kadar uzayabilir. Endoskopik yüz germe ameliyatı sonrası görülen morarma görece daha azdır.

Gün geçtikçe şişlik ve morluk azaldıkça yüz hatlarınız normal görünmeye başlayacaktır.

Yanaklar, yaşlanma sürecinde yüzün ilk etkilenen kısmıdır. Yanaklar aşağı indikçe bu etki daha da dikkat çekici hale gelir. Ameliyat, uygun yüz germe tekniği ile yapıldığında yılların yıpranmış etkisini silerek size daha genç bir görünüm sağlar.

Mini Face lift Ameliyatı (MACS Lift)

Kısa yara izli face lift tekniği olarak da tanımlanan bir mini yüz germe ameliyatı, yani MACS lift (Minimal Access Cranial Suspension), klasik face lift ameliyatının mini bir versiyonudur. Bu nedenle yanak ve çene hattı bölgesini içeren alt yüzdeki hafif veya orta dereceli sarkmaların düzeltilmesi için bu işlem faydalıdır.

Mini yüz germede cerrahi kesi kulak önünden sınırlıdır, kulağın arka tarafına uzanmaz.

Mini yüz germe işlemi nasıl yapılır?

mini yüz germeTüm yanak ve boyun bölgesindeki cilt kaldırılır. Deri diseksiyonu SMAS’ı açığa çıkarır. Genellikle SMAS’ın kendisini katlarız ve sıkılaştırmak ve kaldırmak için plikasyon dikişleri ile sabitlenir. Bu nedenle gevşek doku içerden kaldırılarak uzun süreli etki sağlanır. SMAS uygulamasından sonra, daha pürüzsüz bir cilt yüzeyi elde etmek için yüzeysel kırışıklıkları düzeltmek için fazlalık cildi çıkarılır. Sonunda gizli ve emilebilir dikişlerle kesiği kapatılır.

Mini lift sonrası iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme sürecinde yaşayacağınız şey neredeyse klasik bir teknikle aynıdır. Ancak mini yüz germe de bu daha hafif ve daha kısa olacaktır. Böylece daha hızlı iyileşebilir ve gündelik hayatınıza daha erken dönebilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatları İçin Risk ve Komplikasyon Durumu

Komplikasyon riski hastanın tıbbi durumuna ve yaşına göre değişebilir. Bu, tüm bu komplikasyonları yaşayacağınız anlamına gelmez.

Sigara ve şeker hastalığı, baş boyun cerrahisinin tüm cerrahi prosedürlerinin riskini arttırır; özellikle klasik yüz germe de cilt nekrozuna neden olabilecek yara iyileşmesini uzatır. Mümkünse hasta güvenliği için ameliyattan 10-15 gün önce sigarayı bırakmak veya azaltmak en iyisidir.

Sinir hasarı, klasik yüz gerdirme tekniğinden sonra oluşabilecek oldukça nadir bir komplikasyondur.

Kapsamlı intraoperatif kanama kontrolü ve antibiyotik ilaçlarla hematom (yaranın içinde kan toplanması) ve enfeksiyon riskleri en aza indirilir. Endoskopik yüz germede listelenen riskler çok daha azdır.

Kapsamlı cerrahi teknik ve uygun ilaç tedavisi ile riskler en aza indirilir, bu nedenle ameliyat iyi bir hasta deneyimi ve memnuniyeti sağlar.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları

Yüz germe fiyatları hastaya hangi cerrahi işlemin yapılacağına, yapıldığı hastaneye ve doktorun tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak yüz germe fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

Yüz germe ameliyatları çok ağrılı işlemler değildir. Hasta operasyon sonrasında hekiminin tavsiyelerine uyar ise eğer iyileşme sürecini oldukça konforlu şekilde tamamlayabilir. Hastalar operasyon sonrasında hafif dereceli ağrı duyabilir, genelde bize gelen hastalarımız ağrıdan ziyade gerginlik ve yanma hissi duyduklarını belirtmektedir. Fakat bu his ameliyat sonrası birkaç gün içinde geçmektedir. Zaten hekiminizin vereceği ağrı kesiciler ile bu süreyi rahat geçirebilirsiniz. Hastayı en çok operasyon sonrasında ki şişlik ve morluklar rahatsız etmektedir. Fakat bu komplikasyonlar yüz germe işlemi sonrasında çok normaldir. Bu durumda ortalama 7 ila 10 gün içerisinde geçmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın 1 gece hastanede kalması gerekecektir. Dikişler yaklaşık bir hafta sonra alınır. Dikiş alındıktan sonrada normalleşme süreci başlar. Operasyon sonrasında hareket oldukça önemlidir. Kişi ameliyat sonrasında hafif egzersizler ve yürüyüşe başlayabilir. Böylece hasta kendisini daha dinç hissedecek ve iyileşme süreci hızlanacaktır. Tüm yüz ameliyatlarında olduğu gibi hastanın direk gelen güneş ışınlarında 3 ay kendisini korumalıdır. Hastanın ameliyattan beklentisi yani yüzün son şeklini alması kişinin cilt kalınlığına ve yapılan işlemlere bağlı olarak ortalama 3 ayı bulacaktır.

Yüz germe ameliyatı endoskopik yüz germe ameliyatı ve klasik yüz germe ameliyatı olarak ikiye ayrılmaktadır. Ancak klasik yüz germe ameliyatı çok fazla tercih edilmediği için endoskopik yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecini anlatacağım. Endoskopik yüz germe ameliyatı cerrahi bir işlem olmasına rağmen saçlı deri içine açılan küçük bir kesi yardımıyla yapıldığı için iyileşme süreci daha konforludur. Ameliyattan sonra ihtiyaç duyulursa bir gece hastanede kalırsınız sonrasında evde dinlemenizde bir sakınca yoktur. Yüzünüzün bazı bölümlerinde ilk birkaç gün ağrı, şişlik ve morarma oluşabilir, oldukça normaldir. Ağrı düşük şiddetli olur ve ağrı kesici ile kontrol altına alınabilir. Şişlik ve morluklarınız da kısa süre inde kendiliğinden geçer. Hastalar yoğun aktivite gerektiren bir yaşamları yoksa genellikle 3-4 gün sonra günlük hayatlarına dönebilirler.

Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Yüz germe ameliyatı boyun ve yüz bölgesindeki sarkmaları uzun ömürlü olarak ortadan kaldıran etkili bir uygulamadır. Ancak cerrahi bir operasyon olduğundan ameliyatsız yöntemlere kıyasla iyileşme süresi daha uzundur ve birtakım komplikasyonlar barındırır. Her cerrahi işlemde ortak görülen komplikasyonlardan enfeksiyon, kanama, dikiş açılması ve yara ayrışmaları yüz germe ameliyatında da ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak doku kayıpları, saç kaybı, saç derisinde hissizleşme, deride çökme ve birtakım pürüzler de meydana gelebilir. Özellikle sigara kullanan biri iseniz yara iyileşmeleri çok daha uzun sürebilir. Fakat bilinmelidir ki bu komplikasyonlar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise operasyonu uygulayacak olan cerrahı doğru analiz etmekten geçer. Alanında uzman tecrübeli bir doktor ile gerçekleştirilen yüz germe ameliyatının riskleri de daha az olacaktır.

Yüzdeki yaşlanma ve kırışıklıklar yaşa ve yıllara bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterse de zor hayat koşulları, çevresel etmenler, sigara kullanımı kalıtsal cilt esnekliği yüz derisinin kırışmasında etkilidir. Yüz germe operasyonu aynı diğer cerrahi operasyonlar gibi son derece önemli ve elbette riskleri olan bir operasyon şeklidir. Bir operasyonda risk yoktur demek yanlış olur. Her operasyonun belirli oranlarda risk taşıdığını bilmemiz ve operasyon öncesinde ve sonrasında bu çerçevede planımızı yapmamız gerekmektedir. Ameliyat olmaya karar verildiği zaman size ameliyat öncesinde söyleyeceğimiz riskleri de kabullenmiş olursunuz. Yüz germe ameliyatının risklerini en çok artıran faktör sigara kullanımıdır. 20 yaşından beri sigara içtiğinizi ve 60 yaşında olduğunuzu belirtmişsiniz. Burada 40 yıllık bir sigara içiciliği bulunmakta. Yüz germe operasyonundan önce mümkünse 15 gün öncesinde sigarayı bırakmak operasyonun sağlıklı geçmesi, enfeksiyon riskinin azalması ve iyileşme sürecinin kısalması bakımından oldukça önemlidir. Yüz germe operasyonunda yüzde istenmeyen yara izleri oluşabilmekte. Cilt altında bulunan yağ dokusunun ölmesiyle yani yağ nekrozu ile oluşabilecek riskler, anestezi riskleri, dokularda sıvı toplanması, deride bozukluklar, yüz sinirlerinde oluşabilecek sinir zedelenmesi, hematom yani kanama oluşması, enfeksiyon meydana gelmesi istenmeyen ancak yüz germe ameliyatı risklerinden birkaçıdır. Operasyon sonrasında ağrıların devam etmesi, yüzdeki morarma ve şişliğin 10 günden fazla sürmesi, yaraların iyileşme süresinin uzun olması yüz germe operasyonunun risklerindendir. Operasyon öncesinde özellikle sigarayı bırakmak son derece önemlidir. Bu riskleri bilerek alınan önlemler sonrasında ameliyata karar vermek çok daha doğru olmaktadır.

Ameliyatsız yüz germe işlemleri nelerdir?

Ameliyatsız yüz germe teknikleri iyileşme sürecini minimum yaşamak, hızlı bir etki almak isteyen kişiler için uygundur. Günümüzde ameliyatsız germe teknikleri cihaz teknolojileri sayesinde oldukça ilerlemiştir. Ameliyatsız gençlik uygulamaları ile oldukça etkili ve hızlı bir sonuç alabilirsiniz. Size en uygun ameliyatsız yüz germe işlemleri için cildinizdeki sarkmanın derecesini ve taleplerinizi değerlendirmek gerekiyor.

 • Dolgu Uygulamaları

Yaşlanmanın etkisi ile birlikte ciltteki kolajen doku azalır, yağ dokuları erimeye başlar. Cildinizi genç tutan yağ dokuları azaldıkça yüzünüzde çökmeler gözlenir. Yanaklarınız eskisi kadar dolgun görünmez, göz altında koyu halkalar belirginleşir. Yaşlılık etkisi olarak görülen bu sonuçlar dolgu uygulamaları ile ortadan kaldırmak mümkün.

 • Göz altı ışık dolgusu, göz altındaki çukur olan bölgeyi doldurmak amacıyla yapılır. Hyalüronik asit dolgusu diğer dolgulardan farklı olarak kemik üzerine uygulanır. Göz altı morluklarını ve göz altı torbasını yok eden bu dolgunun etkisi kişiden kişiye değişmekle beraber yaklaşık 1-1,5 yıl sürer.
 • Yanak dolgusu yaşlanmanın etkisiyle çöken veya genetik olarak zaten çökük olan yanak bölgesi, dolgu ile doldurarak cilde genç ve gergin bir görüntü kazandırılır. Yanak dolgusu ile 15 dakika içinde daha yuvarlak ve dolgun bir yüze kavuşabilirsiniz.
 • Botox Botoks işlemi derin ve orta dereceli kırışıkların devamlılığını durdurmak bugüne kadar gelmiş kırışıklıkları ortadan kaldırmak için yapılır. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları içinde botoks, en yaygın olarak uygulanan işlemdir. Botox iğnelerinin içeriği aslında proteindir. Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen bu protein kasların gevşemesini sağlar. Botox uygulaması alın bölgesine, kaş arasına, dudak kenarlarına, göz çevresine ve boyun bölgesine uygulanabilir. Ameliyatsız yüz gerdirme yaptıracak kişilerin aklına ilk olarak botoks geliyor. Botoks uygulaması 15 dakikada tamamlanır ve etkisini 4 – 6 ay boyunca yüzünüzde görebilirsiniz. Botoks tekrar tekrar yaptırabilir.
 • Thermage ile Tek Seansta Gençlik Thermage ile cildinizde anında lifting etkisi görebilirsiniz. Ameliyatsız yüz germe işlemi yaptırmak isteyenler Thermage uygulaması ile etkili bir sonuç alabilir. Thermage ile cildin en alt katmanına gönderilen radyo frekans dalgaları cildin yeniden yapılanması sağlanırken cilt altı kolajeni uyararak harekete geçiren bu yöntem zaman içinde kendi kolajen üretimini hızlandırmak da oldukça faydalıdır. Thermage uygulaması cildin yukarı doğru kaldırılmasını sağlar, gıdıyı toparlar ve ciltteki kırışıkları azaltır. Thermage uygulamasından sonra kolajen üretimi tekrar hızlandığı için cildin yeniden yapılandığını gözle göreceksiniz. Thermage işleminin en etkili sonucunu 3 ay sonra görebilirsiniz.
 • Ulthera Uygulaması ile Yüz Germe Ulthera cildin yukarı doğru kaldırılmasını sağlar. Tamamen ağrısız, acısız ve kesisiz olarak gerçekleşen bu işlem hastaların daha genç ve taze görünmesini sağlar. Ultherapy, deep sea teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji cildin altında sıcak noktalar yaratır, böylece cilt kendi kendini onarma sürecine başlar. Yeni kolajen dokusu üretmeye başlayan cilt daha sıkı ve daha genç görünmeye başlar. Ulthera seansının etkisini 3 ayın sonrasında görebilirsiniz. Ulthera uygulaması ortalama 30 dakika sürer. Ameliyatsız yüz gerdirmek isteyenler için Ulthera harika bir alternatiftir.
 • İple yüz germe Ameliyatsız yüz germe işlemleri arasında en hızlı sonucu iple yüz germe estetiği ile de alabilirsiniz. İple askı yöntemi ciltte sarkma olan bölgelere uygulanır. İple kaş kaldırma, iple yüz askı, iple yanak kaldırma gibi uygulamalar yüzün daha gergin görünmesini sağlar. İple askı işleminden sonra yüzde herhangi bir iz kalmaz. Minik kesilerden içeri girilerek sarkan dokular iplerle yukarı doğru kaldırılır. İple yüz kaldırmada kullanılan medikal ipler mimiklerle uyumlu olduğu için ciltte donuk ve doğal olmayan bir görüntü yaratmaz. İple yüz gerdirme 30 lu yaşlardan itibaren önerilir.

Yüz Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Yüz germe ameliyatı yüz bölgesinde kırışıklık ve sarkma yaşayan herkese uygulanabilir. Ameliyat için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekse de 30 yaşına dek istisna durumlar dışında bu ameliyata gerek olmamaktadır. 30-50 yaş aralığında görülen kırışıklıklar için ameliyatsız dolgu yöntemleri ya da iple yüz germe daha çok kullanılmaktadır. Yüz germe ameliyatı yaşlanma etkilerinin belirgin derecede oluştuğu 50 yaş ve üstüne sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Son yıllarda erkek hastalarımızda yüz germe ameliyatlarına ilgi artışı başlamıştır. Cinsiyet farkı gözetmeksizin erkeklere de yüz germe operasyonu uygulamaktayız.

Yüz germe ameliyatı çeşitli tekniklerle uygulanan bir operasyondur. İhtiyaca göre yüzün orta kısmı ya da tamamını kapsayacak şekilde yapılır. Operasyonun amacı yüz derisinin gerginleştirilerek fazla derinin alınmasıdır. Gereken durumlarda boyun, kaş, alın bölgelerine de müdahale etmek gerekebilir. Böylelikle yüz bölgesi gergin, genç, pürüzsüz görünümüne kavuşur.

Yüz Germe Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Yanakların belirginleşmesini sağlar.
 • Daha keskin ve çekici bir yüz şekli yaratır.
 • Yüzde oluşan sarkmaların, kırışıklıkların düzelmesinde oldukça etkilidir.
 • Daha genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar.
 • Gözlerin daha belirgin olmasını sağlar ve göz çevresinde var olan sarkmış derinin alınması nedeniyle görme kalitesini arttırır.
 • Gülüş çizgilerinin daha net ve doğal olmasını sağlar.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Yüz germe ameliyatı sırasında atılan kesiler kulak üstünde yer alan saç altı derisinden yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında iz kalsa bile gözle görülür bir alanda olmadığı için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir? 

Her estetik ameliyatta olduğu gibi yüz germe operasyonun da bazı riskleri vardır. Bu risklerden herhangi birini yaşamamak için doktor ve klinik seçimi oldukça önemlidir. Doğru doktor ve estetik yöntemi ile ortaya herhangi bir risk çıkmayacaktır. Geçici olarak yüzünüzde morarma, şişme veya ödem gibi durumlar oluşabilir. Operasyon yanlış yapıldığında ise ifade kötülüğü, tamamen his kaybı gibi riskli durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Ağrılı Bir İşlem midir? 

Evet ağrılı bir işlemdir. Bu nedenle lokal yada genel anestezi altında yapılmaktadır.

Operasyon Sonrasında Ağrılar Fazla Olur mu? 

Anestezi etkisi geçtikten sonra normal olarak ağrılarınız oluşacaktır. Bu ağrıları en aza indirgemek için buz uygulaması ve doktorunuzun sine önerdiği ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında Hissizlik Oluşur mu?

Ameliyat sonrasında iyileşme dönemi sona erene kadar geçici bir his kaybı yaşanmaktadır. Bu his kaybı iyileşme döneminde ve sonrasında yavaş yavaş düzelecektir. Kısacası kalıcı bir his kaybı yaşanmayacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Gençleştirir mi?

Evet daha bir genç görünüm sağlar. Deri sarkması, kırışıklık gibi durumlar yüzünden olduğumuzdan daha yaşlı görünürüz. Yüz germe ameliyatı sonrasında daha gergin ve keskin bir ifadeye sahip olacağınız için daha genç görünüm ortaya çıkar.

Yüz Germe Ameliyatı Kalıcı mıdır? 

Operasyonun kalıcılık süresi oldukça uzundur. Yaşam şekli, yaş gibi faktörlere bağlı olarak 7-15 yıl arasında bir kalıcılık ömrü mevcuttur.

Yüz Germe Operasyonu Ne Kadar Sürmektedir? 

Operasyonun ne kadar süreceği genellikle kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Fakat operasyon süresi ortalama olarak 4-5 saat sürmektedir.

Operasyon Sonrasında Günlük ve İş Hayata Dönüş Süresi Nedir? 

Genellikle bir hafta sonra kişiler günlük ve iş hayatına tamamen dönebilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Tekrar Yapılabilir mi? 

Ameliyatın etkisi geçtiğinde tekrardan yüz germe operasyonu yaptırabilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatı İçin Hangi Yaşlar Uygundur? 

Bu tür operasyonlar için +40 yaş uygundur. 40-50 yaş arasında yüz germe operasyonu yaptırabilirsiniz.

Ameliyat İçin Yaş Sınırı Nedir? 

Estetik operasyonlar için yaş sınırı +18’dir.  Özellikle endoskopik yüz germe erken yaşlarda yapılabilir.

Erkekler de Yüz Germe Ameliyatı Yaptırabilir mi? 

Evet yaptırabilir. Yüz germe operasyonu her iki cinste de etkili sonuçlar veren bir uygulamadır.

Hamilelik Döneminde Yüz Germe Ameliyatı Yaptırılır mı? 

Hamilelik döneminde herhangi bir estetik operasyon yapılmamaktadır. Yan etkileri ve cerrahi süreç ile ilgili komplikasyonlar bebeğe zarar verebilir.

Emzirme Döneminde Yüz Germe Ameliyatı Yapılır mı?

Hayır yapılmaz. Emzirme dönemi sona erdikten sonra yaptırabilirsiniz.

Ameliyatsız Yüz Germe Mümkün müdür?

Evet mümkündür. Yüz germe ile ilgili lazer uygulamaları ile yapılan işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerin seans sayısı fazla ve kalıcılık etkisi ameliyata göre daha azdır. Ayrıca Fransız askısı ve endoskopik yüz germe de yapılabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında Morarma Olur mu?

Evet olur. Fakat bu morarma geçici bir durumdur. İyileşme dönemini iyi bir şekilde geçirdiğinizde morarma tamamen yok olacaktır. Ödemle birlikte morluklarda 2 hafta içinde geçecektir.

Yüz Germe Ameliyatı Başka Operasyonlar ile Birlikte Yapılabilir mi? 

Evet yapılabilir. Yüz bölgesine uygulanacak diğer estetik operasyonlar ile birlikte germe işlemi aynı anda yapılabilmektedir.

Yüz Germe Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Cildin tekrar sarkmasını engellemek için doğru bakım ürünleri, fazla kilo alıp verme gibi sarkmaya neden olabilecek durumlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Ancak cilt kalitesi bu sürecin uzun yada kısa olmasını etkiler. Ancak yerçekimi etkisi ile sarkma zaman içinde olacaktır.