Gıdı hem kadınların hem erkeklerin ortak estetik problemlerinin başında gelir. Bu gıdı görünümü ameliyatsız gıdı estetiği ile düzeltilebilir. Büyük ve sarkık gıdı görünümü kişileri olduğundan daha yaşlı gösterebilir.

gıdı bölgesi tedavi alanıGıdı Neden Oluşur?

Gıdı bölgesi hemen çene altında yağların hem kas altında hem de dkas ile deri arasında toplandığı bir bölgedir. Bu bölgede yağ toplanması kas üstünde olduğunda çene altı derisi ince olduğundan dışarı doğru sarkar.

Gıdı sarkması yaygın bilinenin aksine kilo ile doğru orantılı değildir. Zayıf kişilerde de görülen gıdı sorunu spor ve diyetle ortadan kalkmaz. Bu nedenle gıdı sarkması olan kişiler çareyi estetik uygulamalarda buluyor.

Gıdıdaki toplanan yağ ve oluşan sarkma ameliyatsız gıdı estetiği uygulamaları ile giderilebilir yada azaltılabilir. Gıdıdaki yağlanma ve sarkma derecesi genellikle yapılacak uygulamayı belirler.

Minimal sarkma ve yağ toplanması olan, çene hattı bu nedenle bozulan kişilerde daha keskin bir çene hattı için ameliyatsız gıdı estetiği tercih edilir. Ancak gıdıda yağlanma veya sarkma fazla ise cerrahi uygulamalar daha iyi sonuç verecektir.

ameliyatsız gıdı estetigiAmeliyatsız Gıdı Estetiği Kimlere Uygundur?

Gıdı bölgesindeki yağlanma ve sarkmanın yanı sıra yaş da gıdı estetiğinde yapılacak uygulama seçeneklerini belirler:

 • Gıdıdaki yağlanmanın sadece çene altı ile sınırlı olanlar
 • Gıdıdaki sarkmanın sadece yağlanma artışına bağlı olduğu ve cilt kalitesinin iyi olanlar,
 • 18-35 yaş arası kişiler

Ameliyatsız gıdı estetiğinde iz kalmaz ve iyileşme süreci kısadır, normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Ameliyatsız Gıdı Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız gıdı germe uygulamaları farklı şekillerde yapılabilir. Bu uygulamaların en önemli özelliği iyileşme sürecinin kısa süreli olması ve uygulamanın 1 saat gibi bir süreçte tamamlanmasıdır.
Ameliyatsız gıdı estetiği olarak kliniğimizde yaptığımız uygulamaları şunlardır:

 • Lipoliz ile Gıdı Eritme

gıdı lipolizLipolitik denen mezoterapi yada tek doz enjeksiyonlar bu bölgedeki yağlar ile etkileşime girerek yağ hücrelerinin zarlarını patlatır. Böylece yağ hücreleri canlılıklarını kaybederek vücut tarafından emilir.

Buda gıdadaki yağlanmayı azaltır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan kollajen aktivatörleri ile cilt kalitesini arttırır ve sarkmayı azaltır. Gıdı lipoliz gençlerde etkin sonuçlar ortaya çıkaran ameliyatsız bir gıdı estetiğidir.

 • Ulthera

Deepsea teknolojisinden yararlanan Ultherapy cihazı, gıdının sıkılaşmasına ve incelmesine yardımcı olur.

Deepsea teknolojisi, focus ultrasound yani odaklanmış ultrason yöntemini kullanıyor. Bu sayede cilt dokusunun altında yaratılan sıcak noktalar kolajen üretimini arttırarak çene altındaki gıdı derisinin daha sıkı ve düz görünmesi sağlanıyor.

Ulthera teknolojisinin bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biri, 3 mm ile 4,5 mm altına ulaşabilmesidir. Deri altındaki kolajen üretiminin hızlanmasına yardımcı olan bu teknik, derinin kendi kendini tedavi etmesini sağlıyor.

Gıdı bölgesinde azalan kolajen üretimi, Ulthera cihazı sayesinde hızlanarak, kişinin sanki genç yıllarında olduğu gibi yoğun bir şekilde hücre yenilemesi sağlıyor.

Ulthera ile ameliyatsız gıdı estetiğini bir kere yaptırmanız etkili sonuçlar elde etmeniz için yeterli olacaktır. Gıdı dokusundaki kollajen miktarı kademeli bir şekilde arttığı için en etkili sonuç için 3 ay beklemeniz öneriliyor.

 • Thermage

Thermage (Termaj) uygulaması, radyofrekans ile gıdınızın sıkılaşıp toparlanmasını sağlar. Gıdı derisinin 8 mm altına etki edebilen Thermage cihazı sayesinde kollajen lifleri büzülür ve kısalır. Kollajen lifler uyarıldıktan sonra hızlı bir şekilde kollajen üretimi başlar.

Thermage uygulamasından çıkarken gıdının %15 oranında daha sıkı göründüğünü anında fark edersiniz fakat bu uygulamanın nihai sonucu 2 ay sonra ortaya çıkacaktır.

Gıdınıza Thermage yaptırdıktan sonra 6 ay boyunca kollajen lifleri daha hızlı çalışmaya devam edecektir. Bu süreçte gıdınız toparlanacak, daha ince görünecek ve gıdıda sarkma varsa bu görünüm ortadan kalkacaktır. Thermage ile gençlik etkisi 2 yıl boyunca devam eder.

 • İple Gıdı Germe

Gıdı sarkmasını toparlamanın bir diğer yolu ise iple gıdı germe estetiğidir. Pratik bir şekilde yapılabilen bu ameliyatsız gıdı estetiği sayesinde, gıdıda lifting etkisi görülebilir.

İple gıdı germe estetiğinde medikal cerrahide kullanılan polidiaxanon ve polilaktik asit malzemesinden üretilen ipler tercih edilir. FDA onaylı bu medikal ipler sayesinde kişinin gıdısında 2-3 sene boyunca gençlik etkisini yakalanır.

İple gıdı germe klinik ortamda lokal anestezi veya sedasyon uygulaması ile pratik bir şekilde uygulanır. Gıdı bölgesine yerleştirilen medikal ipler yukarı doğru sabitlenerek gıdıdaki sarkma giderilir. İple gıdı germe estetiğinden sonra aynı gün içinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Ameliyatsız gıdı estetiği yaptıranlar, sadece gıdı bölgesinde değil yüzün genelinde bir gençlik etkisini gördüğünü söylüyorlar. Gıdı estetiğinden sonra çene (jawline) hattınız daha belirgin olur, alt yüz bölgesindeki hatlarınız belirginleşir.

gıdı revizyonAmeliyatsız Gıdı Estetiği Fiyatları Nedir?

Ameliyatsız gıdı estetiği fiyatları yapılan uygulamaya göre farklılık gösterir. Ameliyatsız gıdı estetiği cerrahi uygulamalar göre daha hızlı etki gösterir ve daha kısa iyileşme süresi vardır. Ayrıca uygulama sonrası herhangi bir acı hissi olmadığından kolay uygulamalardır.

Ameliyatsız gıdı estetiği fiyatlarında kullanılan enjeksiyon içeriği yada cihaz kalitesi değişkenliklere neden olur.

Ulthera ile Gıdı Sıkılaştırma Ne Kadar Sürüyor?

Ulthera ile gıdı estetiği ortalama 30 dakika sürer. Daha genç ve sıkı bir görünüm için boyun bölgesine de Ulthera yaptırabilirsiniz. Böylece uygulama sonrasında daha etkili bir değişim yaşarsınız.

Thermage ile Gıdı Germe Kimlere Uygundur?

Thermage CPT ile ameliyatsız gıdı estetiği, 30 ile 65 yaş arasındaki herkes yaptırabilir. Bu yöntem sayesinde hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkılaşma etkisi görülebilir.
Thermage uygulamasından en iyi etkiyi almak için gıdınızın sarkmasını ve yoğun bir şekilde kırışmasını beklemenize gerek yok. Gıdınızda 30’lu yaşlardan itibaren kolajen azalması başlayacaktır. Yaşlılığın ilk izlerini gördüğünüz anda ameliyatsız sıkılaştırma yöntemlerine başvurabilirsiniz.

KAYNAKLAR

 • Safety and efficacy of cryolipolysis for non-invasive reduction of submental fat.
  Kilmer SL, Burns AJ, Zelickson BD.
  Lasers Surg Med. 2016 Jan;48(1):3-13. doi: 10.1002/lsm.22440. Epub 2015 Nov 26.
 • Sodium Deoxycholate for Submental Contouring.
  Humphrey S, Beleznay K, Beleznay JD.
  Skin Therapy Lett. 2016 Sep;21(5):1-4.
 • Efficacy, patient-reported outcomes and safety profile of ATX-101 (deoxycholic acid), an injectable drug for the reduction of unwanted submental fat: results from a phase III, randomized, placebo-controlled study.
  Ascher B, Hoffmann K, Walker P, Lippert S, Wollina U, Havlickova B.
  J Eur Acad Dermatol Venereol. 2014 Dec;28(12):1707-15. doi: 10.1111/jdv.12377. Epub 2014 Mar 8.