vajina kararması 2Çoğu kadında görülen vajina kararması artık ilerleyen sağlık teknolojisi ile basit yöntemlerle kolayca çözülebilen bir sorun haline gelmiştir.

Vajina kararması yetişkin kadınların çoğunda sonradan yaşla meydana gelen, estetik görünümü bozan ve kadınların kendilerine olan özgüvenini düşüren bir durumdur.

Vajina kararması durumu genellikle fark edildiği anda müdahale edilince kısa sürede geçen bir durumdur. Evde doğal yöntemler uygulayarak bile vajina kararmasının önün geçebilirsiniz.

Fakat kararma çok fazla ve azalmıyor ise lazer ile genital bölge  beyazlatma tedavisi uygulanır.

Vajina Kararması Neden Olur?

Vajina bölgesinde meydana gelen kararmaların kişiden kişiye değişen sebepleri yer almaktadır. Genel olarak vajina kararmasına neden olan durumları sıralayacak olursak;

Kadınların vücudunda dönem dönem hormonsal değişimler meydana gelir. Meydana gelen bu hormonsal değişimler özellikle östrojen hormonun salgısının artmasına neden olur.

Östrojen hormonun salgısının artması genital bölgenin kararmasına neden olur. Genital bölge kararmalarının en sık görülen nedeni hormonsal değişimlerdir.

Kadınlarda doğum kontrol haplarının kullanılması da vajina kararmasına neden olmaktadır.

Özellikle gebelik döneminde çoğu kadında vajina kararması görülür. Bunun nedeni gebelik döneminde meydana gelen hormon değişimleri sonucu östrojen hormonun salgılanmasının artmasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi östrojen hormonun artması vajina kararmasına yol açmaktadır.

Her ne kadar genital bölge güneşlenme esnasında kapalı kalsa da güneş ışınları da vajina kararmasına neden olmaktadır. Renk pigmentlerinin güneş ışığından dolayı deriye verdiği renk sonucu vajina kararması meydana gelmektedir.

Yaş ilerledikçe cildimizde ve vücudumuzda değişimler meydana gelir. İlerleyen yaş ile birlikte genital bölge, koltuk altı, dirsekler gibi kısımlarda kararmalar meydana gelmektedir.

Kullanılan çamaşırların kumaşı oldukça önemlidir. Genellikle çoğu uzman pamuk gibi nefes alan kumaşlardan yapılan çamaşırları seçmenizi önerir. Nefes yani hava almayan çamaşırları tercih etmeniz ve sürekli kullanmanız vajina bölgesinde kararmalar yaratacaktır.

Son olarak kadınların en sık yaptığı hatalardan biri de yanlış epilasyon uygulamalarıdır. Özellikle ağda ve jilet uygulamaları vajina bölgesinde kalıcı kararmalara neden olmaktadır.

Vajina Kararmasını Önlemenin Yolları

Vajina kararmasının önüne geçmek için belli başlı rutinleri uygulamanız yeterli olacaktır. Böylelikle genital bölge sağlığınızı da korumuş olacaksınız. Vajina kararmasını önlemenin yolları;

 • Hava geçiren pamuk kumaştan yapılan çamaşırları tercih edin.
 • Güneşlenirken veya bronzlaşırken dikkatli olun. Çok fazla güneş altında kalmamaya özen gösterin.
 • Kullandığınız ilaçların hormonlarınızı etkileyip etkilemediğine dikkat edin. Bunun için düzenli kontroller ile sağlık durumunuzu izleyebilirsiniz.
 • Gebelik döneminde kararmanın önüne geçmek için doktorunuzun önerdiği krem veya losyonları kullanabilirsiniz.
 • Vajina kararması iki ayrı kolda incelenmektedir. Biri dış vajina alanının kararması, diğeri ise iç dudak kısmının kararmasıdır. Her ikisinin ortaya çıkma nedenleri farklıdır.

Vajina İç Dudak Kararması

Genellikle çoğu kişi vajina kararmasını sadece dış kısımda görülen deri rengi değişikliği olarak yorumlar. Fakat kadınlarda vajinan iç kısmında da kararmalar meydana gelmektedir. Vajina iç dudak kararmasının belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenler;

 • Düzenli cinsel hayat,
 • Yanlış epilasyon uygulamaları (Vajina bölgesini jiletle temizlemek gibi),
 • Doğum yapmak,
 • Vajinanın iç kısmında meydana gelen enfeksiyonlar,
 • Vajinanın PH değerinin bozulması ile ortaya çıkan kuruluk durumları,
 • Genital bölgede meydana gelen mantar hastalıkları,
 • Dar ve hava geçirmeyen kıyafet kullanımı,
 • Sürtünme durumlarıdır.

Yukarıda yer alan nedenlerden dolayı çoğu kadında vajinanın iç dudak kısmında kararmalar meydana gelmektedir. Özellikle cinsel hayatı aktif kadınlar partnerlerinin bu görüntüyü görmesinden dolayı rahatsız olabilmektedir.

genital beyazlatmaVajina Kararması Tedavi Yöntemleri

Vajinanın kararması sonucu estetik görünümde ortaya çıkan kötü görünümden dolayı çoğu kadın bu konudan rahatsız olur. Kararmayı tedavi etmek için lazer uygulamaları sıkça kullanılmaktadır.

Vajina beyazlatma yöntemi son yıllarda çoğu kadın tarafından tercih edilmektedir. Vajina beyazlatma uygulamaları ameliyatsız estetik yöntemleri olarak bilinmektedir.

Genellikle kısa süren ve acı vermeyen uygulamalardır. İşlem rahatlığı nedeniyle tercih edilmektedir.

Vajina beyazlatma işleminde amaç deri altında yer alan ve koyulaşmaya sebep olan ölü pigmentleri yok etmektedir. Sorunlu alana uygulanan lazer işlemi ile deri altında yer alan pigmentler uyarılır.

Parçalama işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında uyarılan deride yeni pigment üretimi başlar. Yeni pigment üretimi derinin doğal haldeki rengini almasını sağlar. Koyulaşmaya neden olan melanin pigmenti lazer işlemi sonrasında parçalanıp yok edilir.

Vajina beyazlatma işlemi ortalama olarak4 5 dakika sürmektedir. Sadece 2-4 seans olarak uygulanır. İşlem sonrasında vajinanın rengi yüzde 40’a kadar açılma gösterir.

Vajina beyazlatma tedavi yöntemlerinde krem ve losyonlar da kullanılmaktadır. Bu yöntem lazer yöntemine göre daha uzun süren ve daha az etki gösteren bir tedavi şeklidir.

Eğer kararma geniş bir alana yayılmış ise lazer tedavisi öncesinde kişiyi hazırlamak için de krem tedavisi uygulanmaktadır. Vajina beyazlatma işlemi kalıcı bir yöntem değildir.

Kişiden kişiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çevresel faktörler ve hormonsal değişimler sonrasında tekrardan ortaya çıkabilmektedir.

Vajina Beyazlatma Fiyatları

Vajina beyazlatma fiyatları kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Kararmanın derecesi ve ne kadar alana yayıldığı, uygulamayı yapacak olan uzmanın tecrübesi, kullanılan lazer cihazının özellikleri fiyatı etkilemektedir.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak vajina beyazlatma tedavi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.