Doğum sonrası çatlaklar çoğu kadının ortak sorunudur. Gebelik döneminde alınan kilolar derinin gerginleşmesine ve çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Çatlaklar ilk olarak pembe veya morumsu bir tonda kendini gösterir. Sonraki aşamalarda kırmızı en son aşamada ise beyaz rengini alır.

Çatlaklar pembe, mor ve kırmızı tonlarındayken tedavi edilir ise görünümleri ciddi oranda düzeltilebilir. Çatlaklar beyazlaşır ve üzerinden uzun zaman geçer ise uygulanan tedavilerin etkisi çok az düzeyde olumlu etki gösterir. 

Doğum Sonrası Çatlaklar Neden Oluşur?

Hamilelik döneminde vücut kilo alır. Vücudun kilo alması ile birlikte deri gerginleşir. Gerginleşen deri de kolajen lifler yırtılır ve yırtılan lifler deri üstünden görülen çatlak görünümünü oluşturur. Sadece hamilelik ve doğum sonrasında değil sık kilo alıp verme durumlarında da bu durum ortaya çıkmaktadır. 

Doğum Sonrası Çatlaklar Hangi Bölgelerde Meydana Gelir?

Genellikle göbek, kalça, sırt, basen ve meme bölgesinde meydana gelmektedir. Bazı kadınlarda sadece karın bölgesinde görünürken bazı kadınlarda birden fazla alanda da görülebilmektedir. 

Doğum Sonrası Çatlaklar Kalıcı Mıdır?

Vücutta ortaya çıkan çatlakların çoğu kalıcıdır. Tedaviler ile bu çatlakların görünümünü en aza indirgemek amaçlanmaktadır. Özellikle kırmızı mor oldukları yeni çatlak oluşumunun görüldüğü dönemde tedavi daha etkilidir.

Cilt Tipi ile Çatlak Oluşumunun Bir Bağlantısı Var Mıdır?

Çatlak oluşumu kuru ve nemsiz vücut tiplerine sahip kadınlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Fakat doğum sonrası oluşan çatlaklar hemen hemen her cilt tipinde görülebilmektedir. Cilt tipinin yanı sıra genetik faktörler de çatlak oluşumunu destekleyebilmektedir. 

Gebelik Çatlaklarını Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Gebelikte oluşan çatlakları önlemek için gebelik döneminde cildinize iyi bakmanız gerekir. Çatlakları önlemek için yapabilecekleriniz; 

  • Hamilelik dönemi boyunca cilt bakımınızı ihmal etmeyin. İçerisinde A ve E vitaminleri olan losyonları kullanın. Gebelik dönemine özel olan çatlak önleyici nemlendirici kremleri düzenli aralıklarla kullanın. 
  • Hamilelik döneminde gereğinden fazla kilo almaktan kaçının. Aldığınız her kilo gebelik sonrasında verilmesi zor kilolar olarak kalacak bununla birlikte kilo alıp vermekten dolayı derin çatlaklar oluşacaktır. 
  • Sigara içmemeye özen gösterin. Sigara gibi içerisinde zararlı maddeler bulunan ürünleri tüketmek cilt yapısını bozar. Cilt yapısı bozulunca çatlaklar oluşur. Ayrıca gebelik döneminde sigara içilen ortamlardan da uzak durmaya çalışın.
  • Bol bol su için. 
  • Gebelik dönemine uygun olan egzersiz hareketlerini yapmaya özen gösterin. Egzersiz yapamıyorsanız günlük en az 1 saat yürümeye çalışın. Ayrıca yüzme ile de vücudunuzu çalıştırıp aynı anda koruyabilirsiniz.
  • Her duş sonrasında mutlaka nemlendirici kremler kullanın. Eğer cilt tipiniz kuru ise cildinizi nemlendirmeye ekstra özen gösterin. 
  • Bu süreçte kimyasal içerikli ürünler kullanmak yerine doğal yağlardan yardım alabilirsiniz. Doğal yağlar içerisinde yer alan vitamin ve mineraller cilt yapısını korur, onarır ve çatlak oluşumunu engeller.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Çatlak Önleyici Kremler Ne Zamandan İtibaren Kullanılmalıdır?

Gebeliğin ilk aylarında kişilerde kilo artışı çok fazla gözlenmez. Ancak gebelik ilerlerken cildi buna hazırlamak önemlidir. Bu nedenle 20. haftaya kadar nemlendiriciler ile cildinizi koruyabilirsiniz.

Gebeliğin 20.haftasındansonrada düzenli olarak çatlak önleyici kremler kullanabilirsiniz. Böylelikle deriniz nemlenir, gerginleşen deri sakinleşir ve çatlak oluşumu engellenir. 

Hamilelik Döneminde Lazerle Çatlak Tedavisi Yaptırılır mı?

Hayır yapılmaz. Gebelik döneminde bu tür tedavilerden uzak durmanız gerekir. Gebelik sonrasında emzirme döneminiz sona erdiğinde veya emzirme döneminde doktorunuza danışarak lazer yöntemi ile çatlak tedavisine rahatlıkla başlayabilirsiniz. 

Gebelik Çatlaklarına İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir?

doğum sonrası çatlakGebelik döneminde çatlak oluşumunu engellemek ve var olan çatlakların görünümünü azaltmak için doğal yağları kullanabilirsiniz.

Argan, badem, zeytin, çörekotu, kantaron, melisa, kayısı ve susam yağları çatlak tedavisinde etkilidir.

Bu yağları karışım olarak veya tekli olarak düzenli kullanırsanız gebelik sonrasında çatlaklar en az düzeyde ortaya çıkar. Gebelik sonrasında da bu yağları kullanmanız daha olumlu etkiler görmenizi sağlayacaktır.

Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Lazer tedavisi ile çatlakların olduğu bölgede yer alan deri altı kolajen yapı uyarılır. Uyarılma sonrasında yeni hücrelerin oluşması desteklenir. Yeni hücreler oluştukça çatlak görünümü gittikçe azalır.

Lazerle çatlak tedavisinde kesin sonuç yoktur. Deri çatlakları tamamen kaybolmaz sadece estetik görünüm en iyi hale getirilebilmektedir. Lazer ile sorunlu alana atışları yapılmaktadır. Her seans sonrasında çatlakların renginde açılma meydana gelmektedir. Sadece ilk seans sonrasında çatlakların renginde geçici bir koyulaşma olabilmektedir. 

Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Lazer Tedavisi Kaç Seans Sürmektedir?

Bu soru kişiden kişiye bağlı olarak değişmektedir. Çatlakların durumu, ne kadar bölgeye yayıldığı seans sayısını etkilemektedir. En doğru bilgiyi lazer tedavisi yapacak uzman doktor sizi muayene ettikten sonra verecektir. Genellikle 2-4 seans yeterli olur. Gerektikçe seans sayısı arttırılabilir. 

Lazerle Çatlak Tedavisi Ne Zaman Etki Göstermektedir?

Çatlaklar için lazer seansı sonrasında ilk etki ortalama olarak 1-2 hafta içerisinde görülmektedir. Her seans sonrasında gözle görülür etki daha da artacaktır. 

Doğum Sonrası Çatlak Tedavisi Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak doğum sonrası çatlak tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.