Ameliyatsız boyun germe estetiği iz bırakmadan boyundaki sarkan görünümü tedavi eder ve boyundaki çizgilerin giderilmesini sağlar. Vücudumuzdaki en ince deri yapısından biri boyun derisidir. Bunun sonucu olarak yaşlanmanın izlerini ilk olarak boyunda görüyoruz.

Boyun derisi yer çekiminin etkisiyle özellikle tam boyun ortasından dikine bir şekilde kırışmaya ve sarkmaya başlar. Boyun sarkması, dekolte bölgesini de etkiler ve sarkan deri köprücük kemiğinin üzerine yığılır. Dışarıdan bakıldığında boyun ve yüz bir arada hindi boynu gibi göründüğü için sarkan boyun derisi kişinin yüzünü de yaşlı ve sarkık gösterebilir.

Boyun derisinin genç görünmesini sağlamak için teknolojik imkanlardan yararlanarak ameliyatsız boyun germe vakit kaybı ve iyileşme süreci yaşamadan daha genç bir görünüm elde etmek artık çok kolay. 

Ameliyatsız Boyun Germe Nedir?

Ameliyatsız boyun germe boyun bölgesinde sarkma ve kırışıklık bulunan kişiler için uygulanan tedavilerin bütünüdür. Bu tedaviler sarkma derecesine göre 30 lu yaşlardan itibaren yapılabilir. 

Ameliyatsız boyun germe uygulamalarında amaç cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan boyun derisini sarkmalara karşı korumak ve sarkan deriyi germektir.

Bunun için farklı yaşlardan itibaren farklı ameliyatsız tedaviler ve kombine tedaviler kullanılabilir.

Boyun Neden Sarkar?

Boyun sarkmasının en önemli nedeni boyun cildinin yapısıdır. Boyun derisi vücuttaki diğer bölgelere göre yapısal olarak daha ince bir deri ile kaplıdır. Bu deri yaş ile yerçekiminin etkisi ile sarkar. Bu sarkma herkes de eş zamanlı görülmez, bunun nedeni deri kalitesi dediğimiz, cildin ince kalın, yağlı kuru olmasına göre de farklı sarkma etkileri görülür.

Boyun derisinde sarkma etkileri 30 yaşından sonra görülmeye başlar. Önce kırışıklıklar belirginleşir ve çizgi şeklini alır, sonra bu bölgedeki deri gevşemeye başlar. 40 lı yaşlarda çene hattı bozulur ve çene altında katlanmalar meydana gelir. 50 li yaşlarda artık boyundaki keskin hat kaybolmaya başlar. 

Boyun derisinin altında bulunan platisma tabakası yüzeyel bir kas tabakasıdır. Bu kas tabakası arada bu kasları tutan platisma bantları vardır. Deri gevşedikçe bu bantlar daha belirgin görülür ve boyun derisini daha sarkık gösterir. 

Ameliyatsız Boyun Germe Kimlere Yapılır?

Ameliyatsız boyun germe boyun bölgesinde yaş almaya bağlı görülen kırışıklık ve sarkmadan rahatsız olan herkese yapılabilir. Kadın ve erkek farkı yoktur.

Yaş almanın etkisinin başladığı 30 lu yaşlarda başlayan botoks mezoterapi gibi koruyucu tedavilere ilerleyen yaşlarda farklı cihaz tedavileri ve minimal invazif dediğimiz ip tedavileri eklenebilir. 55 yaşından sonra sarkmalar ilerleyen boyutlara ulaşırsa cerrahi tedavi önerilir. 

Ameliyatsız boyun germe ile yaşlılık izlerinin azaltarak daha güzel yaş almayı sağlayabilirsiniz. 

Ameliyatsız Boyun Germe Öncesi

 Ameliyatsız boyun germe öncesi yapılan muayenede kişinin problemleri dinlenir. Buna yönelik muayene yapılarak hangi tedavinin uygun olduğuna karar verilir. 

Uygulanacak yönteme, ciltteki deformasyon ve nedenleri incelenerek karar verilir. Ameliyatsız uygulamalarla anestezi ve kesi olmadığından tedavi bir hazırlık gerektirmez.

Ameliyatsız boyun germeAmeliyatsız Boyun Germe Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız boyun germe tedavisi farklı yöntemler ile yapılabilir. Her yaş için uygun olan koruyucu ve tedavi edici farklı yaklaşımlar mevcuttur. Bu tedaviler yaşlanmanın ve sarkmanın derecesine bağlı olarak kullanılır. Hangisinin uygulanacağına karar verildikten sonra bununla ilgili uygulama için hazırlık yapılır. Hazırlık sonrası uygulama enjeksiyon ya da cihazlar iledir. Bu yöntemler şunlardır:

  • Botoks
  • Mezoterapi
  • Morpheus8
  • Ulthera
  • Thermage
  • İp askı

Boyuna Botoks Uygulaması

Boyun bölgesindeki platisma bantları dediğimiz kas çekilmesi gibi görünen cilt altında var olan yüzeysel kaslara botoks uygulanarak boyun bölgesinin daha düzgün ve kırışıksız görünmesi sağlanabilir.

Boyun botoksu aynı zamanda platisma bantlarının neden olduğu boyun kırışıklıklarını önlediği için boyun bölgesini gençleştirici ve koruyucu bir etkiye sahiptir.

Boyun Mezoterapisi

Boyun bölgesine uygulanan mezoterapi içerikleri ile boyun cildini gençleştiren bir uygulamadır. Mezoterapi içerikleri farklıdır ve farklı amaçlar ile kullanılır.

Boyun mezoterapisinde amaçlanan boyun cildini uyarak yapısında bulunan kolajen ve elastini aktive etmek ve bu bölgedeki deri kalitesini arttırarak güçlendirmektir.

Morpheus 8 ile İğneli RF Uygulaması

Morpheus 8 bir iğneli radyofrekans uygulamasıdır. Hem boyun bölgesinde mikro hasarlanma ile cildi toparlar ve vücudun iyileştirme yeteneğini kullanır, hemde Radyofrekans vererek ısıtır ve cilt altındaki kolajen ve elastini aktive ederek boyun cildini güçlendirir.

Morpheus 8 aynı zamanda boyundaki kırışıklıkları azaltır. Koruyucu ve gençleştirici etkisi vardır. 

Ulthera ile Ameliyatsız Boyun Germe

Ulthera uygulaması botoks ve mezoterapiden daha etkilidir. 35-45 yaş arası boyun sarkması hafiften oluşmaya başlayan kişilere önerilir. 

Ulthera uygulaması FDA tarafından onaylı Deepsea teknolojisini kullanır. Deep sea teknolojisi odaklanmış ultrason (focus ultrasound) sayesinde deri altında sıcak noktalar meydana getirir. 

Hifu teknolojisini sizlere sunan Ulthera cihazının hedefi; Ultrason dalgalarının gücünden yararlanarak cildin alt katmanlarına ulaşması ve kolajen üretimini arttırmasıdır. Ulthera cihazı sayesinde cildin 3 mm ila 4,5 mm altına ulaşılabilir.

Odaklanmış ses dalgaları, kolajen üretiminin daha az olduğu bölgelere kontrollü hasar oluşturur. Boyun derisini uyaran bu ısı sayesinde cilt kendi kendine kolajen üretimini dereceli bir şekilde hızlandırır. Ulthera cihazı uygulamasında deri yüzeyi etkilenmez ve iz kalmaz. Ulthera ile ameliyatsız boyun germe ortalama 30-45 dakika sürer.

Ulthera enerjisi, deri altındaki taşıyıcı bağ dokusunun olduğu derinliğe ulaşır ve burada bir sıkılaşma etkisi yaratır. Ortaya çıkan bu enerji sayesinde boyun derisinde gerilme gerçekleşir.

Tek seans genellikle yeterli olur ve en ideal sonuçlar bünyeden bünyeye değişkenlik göstererek 3 ay takibinde gözlemlenir. Etkisi 1-2 yıl sürer. Senede 1 tekrarlandıkça etkinliği artar. 

Thermage ile Ameliyatsız Boyun Germe

Thermage teknolojisi en yaygın kullanılan ameliyatsız boyun germe yöntemlerinin başında gelir. Thermage, derinin alt katmanlarına radyo frekans enerjisi gönderir ve bu sayede cildin sıkılaşmasını sağlar. 

Boyun derisindeki sarkmalar için de tercih edilen Thermage yöntemi, cildin en önemli yapı taşı olan kolajen ve elastin liflerini uyarıyor. Böylece deri altında daha fazla kolajen ve elastin üretilmesi sağlanıyor.

Thermage yaptırdıktan iki-üç hafta sonra kolajen ve elastin liflerinin üretilmesi hızlanacaktır. Bu nedenle en etkili sonucu gözlemlemek için 6 ay takibinizi öneriyoruz.

Thermage uygulamasının etkisi 2 yıl devam eder. Ancak zamanla azalacak ve yaklaşık iki sene sonra boyun derisinde üretilen kolajen normal seviyelere inecektir. Ameliyatsız boyun gençleştirme yöntemlerini ihtiyacınız oldukça tekrarlayabilirsiniz.

İple Ameliyatsız Boyun Germe

İple boyun germe minimal invaziv dediğimiz ameliyatsız ancak içeriğinde küçük bir deri hasarı içerir.

İple boyun germede Polidiaxanon ve Polilaktik Asit materyalinden üretilen ipler kullanılır. Cerrahi ameliyatlarda kullanılan bu ipler sayesinde boyun germe etkisi 2-3 sene arasında kalıcılık sağlanabilir.

İple boyun germe ameliyatında lokal anestezi veya sedasyon uygulaması altında ciltte minik delikler açılır. Kişinin boyun sarkmasına göre 2 + 2, 3 + 3 şeklinde medikal ipler yerleştirilir ve cilt yukarı doğru gerilir.

İple boyun germe estetiğinden sonra morarma ve ödem görülmesi normaldir. İlk bir hafta elinizi boyun bölgesinden uzak tutmalı ve sırt üstü uyumalısınız. 

İple boyun germe estetiğinden belirgin bir iz kalmaz. İple boyun germe estetiğinin en iyi sonuçlarını 4 hafta takibinde görmeye başlarsınız. İple boyun germe estetiğini ihtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz.

Boynunuzdaki sarkmadan mutsuzsanız yaz ayları dahil yılın her mevsimi iple boyun germe yaptırabilirsiniz.

Ameliyatsız Boyun Germe Sonrası

Ameliyatsız boyun germe sonrası yapılan tedaviye göre herhangi bir kapsayıcı bakıma ihtiyaç duyulmaz. İşlemler için sonrasında bir tedavi protokolü yoktur. Uygulamalar günübirlik ve güncel hayatın içinde uygulanabilir.

Ameliyatsız Boyun Germe Fiyatları Nedir?

Ameliyatsız boyun germe fiyatları uygulanan tedaviye göre farklılıklar gösterir. Kullanılan malzeme ya da cihaz fiyatlarda belirleyicidir. Doktorun tecrübesi ve kliniğin donanımı, kullanılan cihazların kalitesi ameliyatsız boyun germe fiyatlarında değişiklikler oluşturabilir.

Krem ile Boyun Sarkması Nasıl Geçer?

Boyun sarkmasını ne yazık ki kremler ile tedavi edemezsiniz. Sarkma yaşandığında biz başlangıç seviyelerde Ulthera tedavisini ileri seviyelerde ise boyun germe ameliyatı öneriyoruz. Ancak bu hiçbir zaman hiçbir kremin fayda etmeyeceği yanılgısına neden olmasın.

Kremler elbette ki fayda sağlar. Ancak bu fayda cildinizin kalitesini artırmaya yönelik olur. Sarkma, kırışıklık gibi problemlerin çözümü oluşmadan önce süreci yavaşlatmak ile ilgilidir, sarma oluştuktan sonrası için cildin çok daha alt katmanlarına veya tüm cilde cerrahi ile müdahale etmek gerekir.

Boyun Çizgileri Nasıl Geçer?

Boyun bölgesinde oluşan kırışıklık, sarkma, çizgi oluşumları ameliyat olmadan çeşitli uygulamalarla giderilebilir. Bu uygulamalardan ilki Nefertiti Botoksudur. Nefertiti botoksu çene ve tüm boyun kontürünü düzeltmede, daha uzun bir boyun etkisi yaratmada etkilidir. Boyun çizgilerini gidermede kullanılan diğer alternatif uygulama Ulthera yöntemidir. 

Boyunda kırışıklık ve sarkma daha geniş ve derin olarak görülüyorsa Thermage yöntemi uygulanmaktadır. Thermage ile radyofrekans enerjisi aracılığıyla cildin alt katmanlarında kolajen üretimi sağlanır. Ya da bir diğer ameliyatsız yöntem olan iple boyun germe tercih edilebilir.

KAYNAK

  • Anatomy of the Facial Glideplanes, Deep Plane Spaces and Ligaments: Implications for Surgical and Non-Surgical Lifting Procedures. Minelli L, Brown CP, van der Lei B, Mendelson B. Plast Reconstr Surg. 2023 Sep 25. doi: 10.1097/PRS.0000000000011078. Online ahead of print. PMID: 37747400
  • The Science of Absorbable Poly(L-Lactide-Co-ε-Caprolactone) Threads for Soft Tissue Repositioning of the Face: An Evidence-Based Evaluation of Their Physical Properties and Clinical Application. Wong V. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2021 Jan 13;14:45-54. doi: 10.2147/CCID.S274160. eCollection 2021. PMID: 33469333
  • Anatomy of the Facial Glideplanes, Deep Plane Spaces and Ligaments: Implications for Surgical and Non-Surgical Lifting Procedures. Minelli L, Brown CP, van der Lei B, Mendelson B. Plast Reconstr Surg. 2023 Sep 25. doi: 10.1097/PRS.0000000000011078. Online ahead of print. PMID: 37747400