Vücut şekillendirme estetiği, vücut görünümünde yağlanma ve derideki şekil bozukluklarını gidermeye yönelik yapılan, vücuttaki görünümü düzeltmeyi amaçlayan cerrahi uygulamalardır.

Vücuttaki lokal yağlanma ve deri sarkmasına bağlı genel görünüm bozuklukları olabilir, bu bölgelere cerrahi müdahale ile ya da ileri teknolojik cihazlar ile vücudun toparlanması, sıkılaşması, dokuların yeniden şekillendirilmesi ile vücut formunun ve estetiğinin düzgünleştirilmesi hedeflenir.

Vücut Şekillendirme Estetiği Nedir?

Vücut şeklini oluşturan ve farklı görünümlere sebep olan kemik, kas ve yağ dokusudur. Kemik ve kas dokuda değişimler zordur ve yapılması tavsiye edilmez, ancak yağ ve deri dokusunu değiştirerek yeniden şekillendirme yapılabilir.

Özellikle bölgesel olarak birikmiş yağların dağılımını liposuction ve yağ enjeksiyonu ile değiştirerek vücut şekillendirilerek istenen görünüm verilebilir. Ayrıca sarkan bölgelere yönelik yapılan cerrahiler ile de görünüm düzeltilebilir.

Vücut şekillendirme estetiğinde yapılabilecek ameliyatlar sorunlara yönelik olarak:

 • Liposuction
 • Yağ Enjeksiyonu
 • 360 vücut germe
 • Karın germe
 • Kol ve bacak germe
 • Meme estetikleri (Meme küçültme, büyütme veya dikleştirme)

Vücut Şekillendirme Estetiği Kimlere Yapılır?

Günümüzde arzu edilen vücut şekline ulaşmak için hem erkek hem de kadınların tercih ettiği vücut şekillendirme ameliyatları ile kişiler hayallerindeki şekilli vücuda kavuşabilmektedir.

Vücut şekillendirme estetiği genel vücut görünümünden memnun olmayan kadın ve erkeklere yapılabilir. Bu görünüm bozukları, lokal yağlanmalar ile yağların belli bir bölgede toplanması, istenen görünümde olmayan göğüs, karın ve popo problemlerini içerir. Ayrıca aşırı kilo verme ya da doğum sonrası gelişen sarkma problemlerine yönelikte vücut şekillendirme estetikleri yapılabilir.

Vücut şekillendirme operasyonları kişinin tüm vücudu ele alınarak rahatsızlık duydukları alanların yapılandırılması işlemidir.

Hızlı kilo alıp verme durumunda, doğum kilolarının verilemeyip kalıcı hale gelmesi durumunda, spor ve egzersiz programlarını uyguladığı halde bir türlü sıkılaşma yaşayamayan kişilerde, obezite tedavisi bitiminde, hamilelik ve hamilelik sonrası yapılması tercih edilen aynı zamanda vücut hatlarını belirginleştirmek isteyen kişiler için uygun müdahalelerdir.

Kişinin öncelikle doktor kontrolüne gelerek kendisine uygun operasyonun belirlenmesi ve gerekirse kombine işlemlerle kişinin tek seferde tüm bu rahatsızlıklarından kurtulması mümkündür.

İyileşme sürecinin kısalığı, birden fazla operasyonun tek seferde yapılabilmesine tanıdığı olanaktan dolayı, ayrıca daha az ağrılı bunun yanında daha çok etkili ve daha ekonomik olması sebebiyle vücut şekillendirme operasyonları tercih edilmektedir.

Kombine vücut estetiğinde özellikle hızlı iyileşme süreci olduğu için çok daha fazla tercih edilmektedir.

Kadınlarda hamilelik, emzirme, genetik durumlardan kaynaklı ya da yerçekimine bağlı olarak meme deformasyonları görülebilmektedir. Kadınlar memelerindeki simetrik ve dolgun yapının iyi olması durumunda kendilerini çok daha iyi hissetmektedirler.

Vücut şekillendirmede meme operasyonlarının önemi burada ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda vücut yapılarına göre meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ameliyatları ya da yağ enjeksiyonu işlemleri ile istenilen şekil verilebilmektedir.

Kadın ve erkeklerde son zamanlarda fazla kilo alıp vermeye bağlı olarak mide küçültme ameliyatı olan kişiler tam vücut şekillendirme operasyonlarına uygun adaylardır.

Mide küçültme ameliyatının sonrasında kişinin derisinde yoğun olarak buruşukluk ve sarkma görülmektedir. Germe operasyonu fazla deriyi ve fazla yağı ortadan kaldırmayı amaçlar aynı zamanda kas onarımını sağlar.

Kişileri istedikleri vücuda kavuşturmak için yapılan germe girişimleri sonuçları açısından hastanın ve hekimin operasyondan mutlu ayrılması sağlanır.

vucut sekıllendırme 2Vücut Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Vücut şekillendirme estetiklerinde farklı cerrahiler tek başına ya da kombine olarak uygulanabilir. En çok tercih edilen ve idealize görünüme kavuşmak isteyen kişiler için liposuction ve yağ enjeksiyonu beraber kullanılarak yağların yerleşimi değiştirilerek yapılır. Var olan sarkmalar ise germe ameliyatları ile düzeltilir.

Vücut şekillendirmede kullanılan ameliyatlar şunlardır:

Liposuction

Bölgesel olarak birikmiş olan yağlar genellikle liposuction işlemi ile alınmaktadır. Vaser Liposuction diyet ve egzersiz programlarına direnç gösteren ve vücutta bölgesel şekil bozukluklarına neden olan yağ dokularının parçalanıp vakumlanarak vücudun şekillendirilmesidir.

Kadınların en çok yakındığı karın, basen, gıdı, iç ve dış bacak, bel ve kol bölgelerindeki yağlanmaların alımında vaser teknolojisi ile liposuction tercih edilmektedir.

Erkeklerin en büyük problemi olan kadın memesi görünümü yani jinekomasti operasyonu da iz kalmadan ve ağrısız şekilde bu operasyon ile giderilebilmektedir.

Vaser Liposuction ile bölgesel yağlanma yaşayan herkes genel ya da lokal anestezi altında kolayca vücut hatlarını düzeltebilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu

Vücut şekillendirme ameliyatı olarak liposuction ile beraber yapılan yağ enjeksiyonu en çok tercih edilen ameliyattır.

Yağ enjeksiyonu ile vücut şekillendirme işleminin ilk adımı fazla yağlarınızın Vaser liposuction ile alınmasıdır. Kişinin fazla ve lokalize yağları Vaser liposuction ile alınarak yağların canlı kalması sağlanır.

Vaser liposuction, ultrasound teknolojisi kullanılarak en hassas yağları bile almayı kolaylaştırarak, vücut şekillendirme de kullanılabilir. Göbek, karın, gıdı, basen ve bacak bölgelerinden fazla yağlar alınabilir.

İnce kanüllerle yağların çekileceği bölgeye giriş yapılır ve yağlar canlı olarak dışarı çıkılır. Yağların kalitesini arttırmak için öncelikle ayrıştırma yapılır ve saf yağ hücreleri haline getirilir.

Sonrasında ise canlılığını koruyan yağlar, hasta ile daha önceden belirlenen bölgelere enjekte edilir. Kişinin kendi yağı ile meme büyütme, bacak düzeltme, kalça büyütme ve yüz dolgusu gibi işlemler yapılabilir.

Liposuction ve yağ enjeksiyonunun yanı sıra germe ameliyatları ya da meme estetiği beraber yapılabilir.

Vücut Germe Estetikleri

Vücudun farklı bölgelerinde deri sarkması görülmesi vücudun genel görünümünü bozar. Bu görünümü düzeltmek için sarkan derinin kesilerek çıkarılması ve bölgeye şekil verilmesi gerekir. Bu amaçla farklı germe estetikleri yapılabilir. Bunlar;

 • Karın Germe
 • Kol Germe,
 • Bacak Germe
 • 360 derece vücut germedir.

Bu operasyonlar sarkmanın derecesine göre farklı teknikler ve miktarlarda yapılabilir. Germe ameliyatlarına liposuction ve yağ enjeksiyonu da eklenebilir.

Meme Estetikleri

Memedeki görünüm bozukluklarına yönelik meme küçültme, meme büyütme veya sarkan memeyi toparlamak için meme dikleştirme yapılabilir. Meme estetikleri germe ameliyatları ve liposuction ile birleştirilebilir.

Vücut Şekillendirme Estetiği Fiyatları

Vücut şekillendirme ameliyat fiyatları, uygulanan cerrahi tekniğine, kaç bölgeye uygulanacağına ve ameliyat kombinasyonlarına göre farklı fiyatlandırılır.

Fiyatı değiştiren bir diğer faktör doktorun tecrübesi ve hastanenin donanımıdır. En doğru fiyat bilgisi doktor hasta görüşmesi sonrasında hastanın beklentileri doğrultusunda belirlenir. Kombine operasyonlar büyük ve komplike olduğunda 2 seansa bölünebilir ve fiyatlar bu doğrultuda değişecektir.

Yağ Enjeksiyonu ile Vücut Şekillendirme Yapılır Mı?

Kendi yağınız ile vücut şekillendirme son yılların en avantajlı estetik işlemlerinden biridir. Kendi vücudunuzdan alınan yağlar sayesinde hem vücudunuz incelecek hem de alınan yağlar zayıf veya basık bölgelerinize enjekte edilerek vücudunuz kum saati şeklini alacaktır.

Yağ enjeksiyonları hastanın kendi vücudundan alındığı için herhangi bir alerji riski yoktur. İnce kanüllerle yapılan bu işlem sonrasında vücudunuz da veya yüzünüz de belirgin bir estetik izi görülmez.

Eğer siz de daha ince görünmek, fazla bölgesel yağlardan kurtulmak aynı zamanda dolgun vücudunuzun çekiciliğini korumak istiyorsanız yağ enjeksiyonlarını araştırmalısınız.

Yağ Enjeksiyonu ile Vücut Şekillendirmenin Avantajları Nelerdir?

Yağ enjeksiyonu, kişinin vücudundaki zayıf ve basık bölgeleri en doğal şekilde doldurur. Zayıf kalça, küçük meme gibi problemler yağ enjeksiyonu ile herhangi bir düzeltme cerrahisi olmadan halledilebilir.

Yağ enjeksiyonu sadece dolgunlaştırmak için değil kırışıkları yok etme ve lifting etkisi için de tercih edilir.

Kırışıklara enjekte edilen yağlar, kırışıkların açılmasını ve daha az belirgin olmasını sağlar. Aynı şekilde yüzünüzde lifting etkisi de isterseniz doğru bölgelere yağ enjeksiyonu yaptırarak daha kalkık yüz hatlarına sahip olabilirsiniz. Yaş faktörünün artması ile birlikte vücuttaki yağ oranı azalıyor.

Yağ oranın azalması kişinin yüzünde ve vücudunda çökük ve eşit olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden olur. Yağ enjeksiyonu sayesinde vücuttaki değişiklik eşitlenir, erkeklerin vücuduna daha maskülen görünüm verilirken, kadınların ise daha seksi görünmesi sağlanır.

Yağ Enjeksiyonu ile Hangi Bölgelere Şekil Verilebilir?

Vücut ŞekillendirmeYağ enjeksiyonu yüze ve vücudun her yerine yapılabilir. En çok yağ enjeksiyonu talep edilen bölgelerin başında memeler gelir. Meme büyütme için ortalama 300-400 cc arasında vücuttan yağ çekilir. Enjekte edilen bu yağların%70’i kalıcılığını korurken, yüzde %30’u zamanla eriyerek vücuttan atılır.

Yağ enjeksiyonu en çok kalça bölgesine, bacaklara, memelere, yüze ve çene bölgesinde tercih ediliyor. Özellikle son günlerde çıkan yeni teknoloji ile nano yağ enjeksiyonu ile alınan yağlar nano düzeyde küçültülerek daha küçük bölgelere dolgu gibi yapılabiliyor.

Bu nano yağ enjeksiyonu hem kalıcılığının fazla olması hem de yüzde cilt dokusunu da iyileştirme kapasitesine sahip olması nedeni ile tercih edilmektedir.

Kendi Yağınız ile Vücut Şekillendirme de Ne Kadar Yağ Kullanılır?

Vücut şekillendirme de kullanılan yağ miktarı hangi bölgenin ne kadar dolgunlaştırıldığına bağlı olarak değişir. Meme için daha az miktarda yağ dokusu gerekirken popo büyütmede bu miktar artabilir.

Burada yağ enjeksiyon miktarını kısıtlayan bir diğer etkende kişinin sahip olduğu fazla yağ miktarıdır. Eğer yeterli yağ yoksa bu işlemlerin hiçbiri yeterince iyi olmayacaktır. Çünkü enjekte edilen yağların bir miktarı da eriyerek vücut tarafından metabolize edilir.

Vücut Şekillendirme Ameliyatları Kaç Seanstan Oluşur?

Vücut şekillendirme ameliyatı ile vücudun çeşitli bölgelerindeki görünümdeki bozuklukları giderebiliyoruz.

En sık yapılan vücut şekillendirme estetiği, annelik estetiği denilen; meme büyütme veya meme dikleştirme, karın germe, genital estetik gibi kombine ameliyatlardır.

Fakat hastaya uygulanacak cerrahiler, ameliyata verdiği yanıt ve sağlık durumuna göre 2 hatta 3 seansta yapılabilir. Ancak kişi zayıf ise hepsi aynı seansta da yapılabilir.

Vücut Şekillendirme Estetiğinden Sonra Sarkma Görülür Mü?

Vücut şekillendirme estetiği kapsamında öncelikle bölgesel yağlardan kurtulmak gerekir. Bölgesel yağlardan kurtulmak için Liposuction yönteminden ya da ameliyatsız vücut şekillendirme uygulamalarından birinden faydalanır.

Vücutta kötü bir görünüme yol açan yağlar alındıktan sonra ciltte sarkık bir görüntü oluşmasın diye vücut germe ameliyatı yapılabilir.

Vücut şekillendirme işlemi kapsamından kişinin ihtiyaç duyduğu yöntem belirlenir ve cildin sıkı ve gergin bir görünüm kazanması sağlanır. Elde edilen sonuç uzun süre kalıcıdır ama eğer kişi çok kilo alıp verirse uzun vadede ciltte yeniden sarkma oluşabilir.

Çok Kilolu Kişiler İçin Vücut Şekillendirme Yapılabilir Mi?

Vücut şekillendirme estetiği, vücut kitle indeksi 30 ve 30’un altında olan kişiler için uygundur. Aşırı kilolu olan kişilerin spor ve diyet programları ile doğal yollarla kilo vermesini öneriyoruz.

Kilo verme süreci tamamlandıktan sonra vücut şekillendirme estetiği ile sarkan deri toparlanır, inatçı yağlar Liposuction ile dışarı çekilebilir.

Vücut şekillendirme ameliyatı ideal kilosuna yakın olmayan, obezite problemi yaşayan ve vücut kitle beden indeksi 30’un üstünde olan kişiler için uygulanması önerilmeyen bir işlemdir.

Vücut şekillendirme estetiği öncesi ilk olarak ideal kilonuzda olmanız ya da bu orana yakın olmanız gerekmektedir. Daha sonra ise alanında uzman bir cerrah tarafından muayene edilerek süreci başlatabilirsiniz.

KAYNAKLAR

 • Champagne Groove Lipectomy: A Safe Technique to Contour the Upper Abdomen in Abdominoplasty
  Ron Brooks, Jonathan Nguyen, Saeed Chowdhry, John Paul Tutela, Sean Kelishadi, David Yonick, Joshua Choo, Bradon J. Wilhelmi
  Eplasty. 2017; 17: e9. Published online 2017 Mar 6.
 • Body contouring following massive weight loss
  Vijay Langer, Amitabh Singh, Al S. Aly, Albert E. Cram
  Indian J Plast Surg. 2011 Jan-Apr; 44(1): 14–20. doi: 10.4103/0970-0358.81439
 • Surgical solutions to the problem of massive weight loss
  Jason A Spector, Steven M Levine, Nolan S Karp
  World J Gastroenterol. 2006 Nov 7; 12(41): 6602–6607. Published online 2006 Nov 7. doi: 10.3748/wjg.v12.i41.6602