Dudak estetiği, üst dudağı kaldırmak, dudakları kalınlaştırmak ya da küçültmek için yapılabilir.

Dudak estetiği ile doğal, yüzünüze uyumlu ve dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz. Güzel bir yüzün en önemli parçası dudaklardır. 

Dudak Estetiği Nedir?

Dudak estetiği, dudaklara yapılan işlemlerle şekil, hacim ve dolgunluk kazandırmayı ya da amaçlayan ameliyatlı ya da ameliyatsız yapılan uygulamalardır.

Dudaklar, yüzün önemli bir parçasıdır ve güzellik algısında önemli bir rol oynar. İnce, asimetrik veya biçimsiz dudaklar birçok kadın için rahatsızlık kaynağı olabilir. Bazı erkek ve kadınlar çok kalın olan dudaklarından şikayetçidir. Dudak estetiği bu durumu düzeltmek ve istenilen görünüme ulaşmak için kullanılan bir dizi çözümdür.

Dudak estetiği girişimleri, genellikle kalıcı veya geçici dolgu maddelerinin dudak dokusuna enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Bu dolgu maddeleri arasında yağ enjeksiyonu, kolajen ve hyalüronik asit bulunur. 

Yağ enjeksiyonu dudak dolgunlaştırmada kullanılabilir ancak önerilmez. Kolajen ve hyalüronik asit ise dışarıdan temin edilen dolgu maddeleridir ve dudaklara enjekte edildiklerinde hacim ve dolgunluk sağlarlar.

Cerrahi seçenekler lip lift ve dudak küçültmedir. 

Dudak estetiği, dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir ve deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Yanlış uygulamalar veya aşırı dozlar istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bu nedenle, dudak estetiği düşünen kişilerin güvenilir bir klinikte deneyimli bir hekimden destek almaları önemlidir.

Dudak Estetiği Kimlere Uygundur?

İnce olan dudakları bir miktar kalınlaştırmak yanında, zaman ile yumuşak dokuların azalması nedeniyle eski dudak dolgunluğunu kaybeden ve dudak çevresindeki ince kırışıklıklardan kurtulmak isteyen hastalara bu yöntemi önerebiliriz.

Kalın dudakların hayalini kuran kadınlar için bu operasyonlar oldukça etkilidir.

Dudak Estetiği Dudak Kaldırma Mı?

Lip lift, üst dudak için yapılabilen bir estetik girişimdir. Aynı zamanda dudak ile burun arasındaki mesafeyi kısaltır. Üst dudağın daha kalkık olmasını isteyen kişiler için önerdiğimiz bir operasyondur.

Farklı teknikler ile yapılan lip lift cerrahisi dudak ile ilgili bir takım sorunları düzeltebilir.

Dudak bölgesini güzel yapanda aslında üst kısımda olan küçük kıvrımdır. Dudak çevresinde yaşlanma ve çok fazla yapılan dolgular ile zamanla buradaki görüntü bozulmaktadır. 

Bizim de lip lift operasyonunda amacımız burun kanadı kenarından aldığımız küçük bir kısım ile dudağı yukarı kaldırmak böylece hem fitral kolonları oluşturmak hem de dudak köşelerini biraz yukarıya kaldırmaktır. Angel lip lift operasyonuna aslında gülüş estetiği de diyebiliriz.

Dudak ile burun arasındaki mesafenin uzun olması sadece yaşlanmaya bağlı değildir, bazen bunu çok genç hastalarda da görmekteyiz. Gençlerde de bu kolonları oluşturabiliyoruz.

Bu işlemi bazen dolgu uygulamaları ile yapmaktayız. Ama dolgudan ziyade kalıcı olarak yaptırmak isteyen hastalarımız için  lip lift estetiğine başvurmaktayız. Böylece hem daha doğal bir görüntü oluşuyor, hem de daha kalıcı oluyor.

Dudak Kaldırma Kimlere Uygun?

Burun dudak arası mesafesi uzun olan ve ince üst dudaklara sahip,18 yaşından itibaren her yaş grubuna lip lift estetiği uygulanabilir. Bazı kişilerde burun ile dudak arasındaki mesafe doğuştan uzunken, bazı kişilerde ise bu yaşlılıkla birlikte gelir.

Genç yaştaki hastalar lip lift ameliyatı ile daha genç ve çekici dudaklara kavuşur. Yaşlı hastalar ise yaş faktörünün getirdiği dudak burun mesafesinden kaynaklı yüzün uzun ve yaşlı görünümünden ve dudak etrafı çizgilenmesinden kalıcı dudak estetiği ile kurtulabilir, dudakları daha kalkık görünebilir.

Bunların yanı sıra lip lift estetiğinin en büyük etkilerinden biri de sürekli yapılan üst dudak dolgusunun yarattığı ördek dudak görüntüsünü yok etmektir. Özellikle yanlış dudak dolgusu yaptıran kişilerde yapay dudaklar görülebiliyor.

Bu görüntüyü ortadan kaldırmak doğal ve kusursuz dudaklara sahip olmak için kalıcı dudak estetiği lip lift yaptırabilir, dudak dolgusunun yarattığı sahte görüntüden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Ek olarak, dolgu uygulamalarından sonra ördek dudakları olarak bilinen fenomeni yaşayan hastalar, bir Lip Lift prosedürü ile geniş bir iyileşme göreceklerdir. Bu dudak kaldırma prosedüründen sonra, dudak dolgu maddeleri kullanılsa da artık ördek dudak görünümünü tamamen yok eder.

Burun tabanı ile üst dudak çizgisi arasındaki mesafe kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kadınlar için bu uzunluk genellikle 1-1,2 cm arasındadır.

Erkekler için ise burun ile üst dudak arasındaki mesafe ortalama olarak 1.3-1,5 cm arasında değişir. Bu mesafeden daha uzun olan kişilerde gözle görülür bir problem ve estetik olmayan görüntü meydana gelir. Yüz yaşlı ve uzun görünür.

Dudak İnceltmek Mümkün Mü?

Dudakları cerrahi olarak küçültmek mümkündür. Dudağının kalınlığından çok rahatsız olan kişilere uygulanabilir. Dudak içinden mukoza kısmından yağ dokusu ile bir miktar elips şeklinde bir parça çıkarılıp yeniden dikilir.

Süreç bir süre kötü görünüme neden olacağından bunu tolere etmek gerekir. Hem alt hem üst dudağa uygulanabilir. Ancak asimetriler iyileşme aşamasında ortaya çıkabilir. Ancak ağız içinden yapıldığından iz kalmaz. 

Dudak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

dudak estetiğiDudak estetiğinde ameliyatlı yada ameliyatsız işlemlere göre farklı  iyileşme süreçleri varır. Dudak dolgusunun iyileşme süreci yokken, cerrahi uygulamalar yaklaşık 1 haftada iyileşir ve son halini alması 1-3 ayı bulabilir. .

Dudak bölgesi oldukça hassas bir bölgedir. Bu yüzden hacim verilebilmesi için yöntemin doktor tarafından doğru uygulamayı seçmesi çok önemlidir. Dudak estetiği işlemleri deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapılmalıdır.

Dudak Estetiği Fiyatları

Dudak estetiği fiyatları yapılan işlemlere göre değişiklik gösterir. Cerrahi işlemler ameliyathane ortamında yapıldığı ve kalıcı bir etki oluşturduğu için daha maliyetli olurken, geçici olan ve kolay uygulanan dudak dolgusu gibi işlemler daha uygundur. 

Dudağa Yağ Enjekte Edilir Mi? 

Yağ enjeksiyonu yöntemi ile dudaklar da kalın ve dolgun bir görünüm elde edilmesi mümkündür. Ancak önerilmez. Dudağa verilen yağlar eşit olmayan şekilde eriyebilir, Buda asimetri sorunlarına yol açar. 

Lazerle Dudak Estetiği Yapılır Mı?

Dudaklara Fotona lazer ile LİPLASE modunda yapılan uygulama dudakları dolgusuz kalınlaştırır. Özellikle dolgu istemeyen kişilere önerilir. Aynı zamanda dudak üzerindeki kırışıklıkları giderir ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. 

Kalıcı Dudak Dolgusu Var Mı?

Daha uzun süre kalan kemik üstlerine yapılan dolgular vardır. Ancak dudak için önerilmez. Bu dolgular daha sert yapıdadır. Dudağa enjekte edildikten sonra çirkin bir görünüm oluşturur. Bu nedenle uzun süreli kalıcılık isteniyorsa dolgu markasının dudak için özel üretilenlerin tercih edilmesi önerilir.

Kalıcı Dudak Estetiği 

Kalıcı dudak estetiği ancak cerrahi işlemler ile mümkündür. Dudağa estetik amaçlı uygulanan cerrahiler lip lift ve dudak küçültme dir. Lip lift yani dudak kaldırma ameliyatı daha genç ve kalkık üst dudak görünümü isteyen kişiler için ideal bir operasyondur. Aynı zamanda farklı teknikler ile yapıldığında dudak köşelerini de kaldırır. 

Diğeri de dudak küçültmedir. Dudak küçültme dudak içinden mukoza dediğimiz ağız içi derisi ile yağ dokusu beraber çıkarılır.

Elips şeklinde bir doku çıkarıldıktan sonra dikilir. İz kalmaz ancak süreç çok sıkıntılı olduğundan yapılması çok büyük bir soruna neden olmuyorsa önerilmez.