Geniş alın daraltma ameliyatı alın bölgesindeki saç çizgisinin yeri değiştirilerek alın da istenen genişliği sağlamak için fazla derinin çıkarılarak saç diplerinden yeniden dikildiği cerrahi bir uygulamadır.

Genellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Erkeklere uygulanması tavsiye edilmez. Çünkü erkek tipi saç dökülmesi ile ön bölgeden saçlar eksildikçe dikiş izleri görünür hale gelir.

Alın germe ameliyatı hastanede ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat öncesi ne kadar deri çıkarılacağı planlanır ve çizimi yapılır. Ameliyat sorasın da kesiler yapılarak fazla alın derisi çıkarılır.

Saç çizgisi istenen bölgeye alındıktan sonra saç diplerine saklanacak şekilde dikişler ile kapatılır. Dikişlerin üzeri bantlanarak operasyon tamamlanır. Dikişler alınan dikişlerdir. 7. gün dikişler alınır. 

Geniş Alın Daraltma Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Alın bölgesi normalden geniş olan yani saç çizgisi geriden başlayan kadınlarda alın daraltma ameliyatı yapılabilir. 

Günümüz şartlarında saç modeliyle geçici çözümler üretmek yerine estetik cerrahi sayesinde kalıcı çözümler üretilebilir ve yüz oranlarını dengelemeye yardımcı olur.

Bazı kişilerin alın bölgeleri genetik nedenlerden dolayı ya da saç dökülmesi nedeni ile normalden daha geniş olabilir. Alın yapısı erkekler kadar kadınlar açısından da oldukça önemlidir.

Yüz ile orantılı olmayan bu durumun nedenlerinin başında saç köklerinin geriden başlaması veya alın bölgesindeki saç dökülmeleri gelmektedir.

Saç dökülmelerinin ileri aşamalarında görülen kellik durumu alın bölgesinde genişliğe neden olur. Kişinin saçları rengiyle, modeliyle, uzunluğu ile tarzını ve duruşunu belirler.

Saç şekli değiştirilmesiyle istenilen darlık sağlanamaz, sadece saklanabilir. 

Alın genişliğinden rahatsız olan hastalar alın daraltma operasyonu ile alın bölgesinde normal boyutlara geri dönebilmektedir.

Alın Daraltma Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Alın daraltma ameliyatı cerrahi bir süreç olduğundan tüm ameliyat öncesi hazırlıklar benzerdir. Doktorunuza var olan hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları belirtmeniz gerekir. Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaç, vitamin ve hormonları bırakmak gerekir. 

Alın Daraltma Ameliyatı Sonrası

Alın daraltma ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalması gerekir. Hastaneden çıktıktan sonra 3 gün duş alınmaz. Ödem ve morarmayı en aza indirmek için buz uygulaması yapılabilir.

Uyurken 2 yastık ile sırt üstü yatmak ödemin daha az olmasını sağlar. 3.gün kontrol edilerek pansuman yapılır. Bu dönemde doktorunuzun talimatlarını dinlemek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Dikişleriniz 7. gün alınır. Eğer gerekli ise birkaç gün sonraya ertelenebilir. 

Saç Ekimi ile Alın Daraltma

Saç ekimi ile alın daraltma saçlar kesilmeden sadece ense bölgesinden bir bölüm açılarak buradan çıkarılan köklerin alın bölgesine yeni saç çizgisi oluşturacak şekilde ekilmesi ile yapılır. Saç ekimi ile alın daraltma ameliyatsız alın daraltma işlemidir.

Saç ekimi ile alın daraltma hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilir. Özellikle saç ekimi ile alın daraltma da herhangi bir dikiş izi olmadığından ve ameliyatsız bir uygulama olduğundan tercih edilir. 

Öncelikle kişiyle yapılacak ön görüşmede alın yapısı detaylı bir şekilde incelenir. Saç kalitesine bakılır.

Daha sonra alın bölgesinin saç çizgisi hasta ile birlikte ortak bir karar ile belirlenir. Aynı zamanda bu çizgiye bağlı olarak alın bölgesi için ne kadar saç köküne ihtiyacımız olduğuna da karar verilir. 

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılır. Öncelikle alın bölgesine saç ekiminden önce hastanın ense bölümünde donor alan bölgesi tıraşlanarak kısaltılır.

Daha sonra buradan alınan sağlıklı saç kökleri FUE tekniği ile açılan kanallarla alın bölgesinde planlanan alana yerleştirilir. Saç çıkış yönüne uygun olarak yerleştirilen saç kökleri hastada doğal bir görünüm sağlar. Alın daraltma işlemi tek seansta tamamlanır.

Erkeklerde Alın Daraltma

Erkeklerde alın daraltmanın saç ekimi ile yapılması önerilir. Erkek saç dökülmesi yaşla beraber alın bölgesinden ya da tepeden başlar. Cerrahi alın daraltma da bir kesi ve dikiş hattı saç diplerine gizlenir.

Ancak ameliyat sonrası süreçte, yıllar içinde dökülme olduğunda bu izler görünür hale gelir. Bundan kaçınmak için erkeklerde alın daraltmanın saç ekimi ile yapılması tavsiye edilir. Ancak yara izinin sonradan görünmesi ile ilgili kaygısı olmayan erkeklerde alın daraltma ameliyatı olabilir. 

Geniş Alın Daraltma Fiyatları

Geniş alın daraltma ameliyatı, cerrahi bir uygulama olduğundan doktorun tecrübesine ve hastaneye göre fiyatlar değişebilir. Ayrıca eğer saç ekimi ile alın daraltma yapılacaksa farklı fiyatlandırılır.

Bu konuda en ideali doktorunuz ile görüştükten sonra uygulamaya karar vermeniz ve buna göre alın daraltma fiyatlarının belirlenmesidir. 

Alın Açıklığı Neden Genişler?

Alın Açıklığı Neden GenişlerAlın bölgesi yüz yapısının kemik yapısına göre dar, geniş, bombeli ya da düz yapıda olabilir. Alın açıklığının sebepleri:

  • Ailesel olarak geniş alınlı olmak (Genetik)
  • Saç dökülmesi ile saç çizgisinin geriye kayması
  • İlerleyen yaş ile saç çizgisinin geriye kayması

Alın Saç Çizgisi Nerede Olmalıdır?

Alın çizgisinin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Ön alın çizgisi (ön saç çizgisi) kafa bölgesinin ön tarafında alın ile saçın birleştiği noktadır. Buna bağlı olarak ön saç çizgisinin yeri yani alın genişliği yüzün karakteristik özelliklerine göre değişmektedir. 

Ön saç çizgisi her kişide birbirinden farklı olsa da belirli özellikleri bulunmaktadır.

Cinsiyete, yaşa, yüzün yapısına göre değişiklik gösterebilen ön saç çizgisi başlama yerine göre kişinin daha genç ya da daha yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. 

Bazı saç dökülmesi yaşamayan kişilerde bile ön saç çizgisi olması gereken çizgiden daha arkada olabilmekte ve bu alın açıklığı kişiyi kimi durumlarda rahatsız edebilmektedir.

Geride başlayan alın çizgisi yüze olması gerekenden bambaşka bir görünüm katabilmektedir. 

Alın Açıklığının Belirlenmesi

Alın genişliğinin belirlenmesinde 3 faktör göz önünde bulundurulur.

  1. Yüzdeki altın oran: Altın oran bütün estetik operasyonların en önemli ölçütü niteliğindedir. Kişinin yüz şeklinin ayrıntılı analizi sonucunda estetik açıdan en uygun ve olması gereken ön saç çizgisi belirlenmektedir. 
  2. Hastanın yaşı: Yapılan araştırmalar, kişilerin yaş tahminlerini yaparken ilk önce yüz bölümüne bakıldığından dolayı saç ve alın açıklığına odaklandıklarını daha sonra da cilt kırışıklık seviyesine baktıklarını göstermiştir. Bu bakımdan ön saç çizgisinin yüzdeki yeri oldukça önemlidir.
  3. Saç Yoğunluğu: İleri derecede kellik problemi yaşayan hastaların alın bölgesindeki açıklıklarını tamamen kapatmak mümkün değildir. Bu nedenle yapılacak alın daraltma operasyonunda bu göz önünde bulundurulmalıdır.

Ön saç çizgisinin geride olduğu durumlarda kişi olduğundan daha yaşlı görünebilmektedir. Saç çizgisinin önde olması da yüzün estetik öğelerini bozmakta ve doğallığı ortadan kaldırmaktadır.

Saç ön çizgisini belirlerken yaş etmeninin göz önüne alınması bu tip sorunların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Belli bir yaşın üzerinde olan hastalarımıza doğal bir görünüm kazandırmak için alın çizgisinin çok fazla önde olmaması gerekir.

Çok önde yapılan alın çizgileri, hastalarda doğal olmayan bir görüntü yaratacaktır. Bu bakımdan alın daraltılma işlemindeki saç çizgisi belirleme işlemi mutlaka hekim tarafından yapılmalıdır.

Geniş alın daraltma ameliyatlarında görünüşü bu denli etkileyecek olan ön saç çizgisi, ameliyat öncesinde planlanması gerekir. Çizgi ölçümü ve belirlemesi sadece doktor tarafından yapılmalıdır.

Alın Saç Çizgisinin Yerinin Planlanması

Öncelikle iki kaş arasından başlanan ölçümde alın açıklığı belirlenir. Saçlı bölgenin başladığı noktadan cilt sınırına kadar yaklaşık yedi santimetrelik bir orta alan belirlenir.

Bu çizgi ön saç çizgisinin başladığı yer olarak kabul edilir. Ayrıca alın kaslarının hareket alanı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Geniş alın daraltma ameliyatlarında önemli bir başka husus da saç çizgisinin hangi şekilde olacağıdır. Saç çizgisi göz hizasında ve ön tarafta olduğu için önem taşımaktadır.

Kadınlarda Saç Ekimi ile Alın Daraltma

geniş alın daraltmaKadınlarda bazen genetik sebeplerden dolayı, bazen de saç dökülmesi nedeniyle alın bölgesinde genişlik görülür. Alın bölgesinin olduğundan daha geniş görünmesi kadınlarda yüz ile orantılı durmayan bir görünüme neden olur.

Genellikle saç modeliyle kapatılmaya çalışılan bu bölge kadınlarda stres ve ya özgüven kaybına yol açabilir.

Saç çizgisinin kadınlarda saç ekimi ile alın daraltma yöntemi ile öne alınmasıyla alın bölgesinde daha estetik bir görüntü elde edilebilir. Bu operasyonla saç çizgisini ortalama olarak 1-3 cm öne alınır.

Eğer hastanın alın bölgesinde daha yoğun bir açıklık varsa 2-3 cm’e yükseltilebilir. Kadınlarda saç ekimi FUE tekniği ile yapılır. En yaygın saç ekim yöntemlerinden olan FUE tekniği, tek seansta kadınların alın bölgesinin daraltılmasını sağlıyor.

Saç Ekimi ile Alın Daraltma Kimlere Uygundur?

Alın daraltma ameliyatında oluşacak yara izinin görünümünden kaçınan kadınlar ve erkekler için uygundur. Saç ekimi ile alın daraltma sonrası alındaki saç çizgisi daha doğal görünür. Bir süre sonra saç ekimi olduğu dahi anlaşılmaz. 

Özellikle kadınlarda alın bölgesi çok dikkat çektiği için alın bölgesine saç ekimi uygulamasında doğallık amaçlanır. Saç ekimi yapılırken saç ekim yönüne çok dikkat edilmelidir.

Saçın ne şekilde taranacağı, hangi taraftan ayrılmasının istendiği saç ekiminin sonuçlarını değiştirmesi açısından önemlidir.

Saç Ekimi ile Alın Daraltma Sonrası Saçlar Nasıl Görünür?

Kadınlarda saç ekimi ile alın daraltma sonrası saçlar şekil verecek kadar uzadığında boyatabilir ve istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz. Yeni ekilen alın bölgesi diğer saçlarınızdan ayırt edilmeyecektir.

Alın daraltma ameliyatı sonrasında ise saç içine gizlenen ameliyat izleri bir süre kırmızı görünecektir. Ancak zamanla beyazlaşarak görünmez hale gelir. Ameliyat izleri ancak ön bölgedeki saçların dökülmesi ile görünür. 

Geniş Alın Daraltma da Greftler Nereden Alınır?

Kadınlarda saç ekimi için alınacak greftler saçları kesmeden 2 şekilde alınabilir. Ya DHİ ile direk ense bölgesinden alınan saç greftleri tek tek alın bölgesine yerleştirilir.

Ya da FUE yöntemi ile ense bölgesindeki saçların arasında ekime yetecek kadar bir pencere şeklinde saçlar tıraşlanır ve bu bölgeden greftler toplanır. Böylece saçlar kesilmeden saç ekimi yapılabilir. 

Alın Daraltma Ameliyatında İz Kalır Mı?

Alın Daraltma ameliyatı sonrasında yara izi saç çizgisinin içine gizlenir. Saçlar dökülmediği sürece görünmez. Özellikle kadınlarda saç dökülmesi olmadığından izler görünmez.

Ancak erkeklerde yapılan alın daraltma da izler saç döküldükçe görünür hale gelir. Bu nedenle erkeklerde alın daraltma ameliyatı önerilmez. Onun yerine saç ekimi yapılabilir.

Saç Ekimi ile Geniş Alın Daraltma Sonrası Yeni Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi ile geniş alın daraltma operasyonundan sonraki üç gün boyunca alın bölgesine kesinlikle su değdirilmemeli ve yıkanmamalıdır. Üçüncü günün sonunda saç ekimi yapılan klinikte ilk yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Saç ekimi yapılan alın bölgesinde sivilce görünümünde kırmızı noktalar ve minik yaralar görülebilmektedir.

Bu durum endişe oluşturmamalıdır, son derece olağandır. Saç ekilen alın bölgesini yoğun sıcak, aşırı soğuk, güneş ve rüzgâr gibi faktörlerden korumak gerekir. Böylelikle enfeksiyon kapması engellenmiş olur. Bu amaçla hastalarımıza şapka kullanmalarını öneriyoruz.

Saç ekimi yapılan bölgede oluşan minik yaraların korunmasıyla yaklaşık 7-8 gün içerisinde geçmektedir. Alın bölgesini daha dar göstermek için yapılan saç ekiminden sonra, ekilen saçlar zamanla zayıflayarak dökülür.

Şok dökülme 2. aya kadar sürebilir. Sonrasında yeni saçların çıkması ve sağlıklı görünümü kazanması 1 yıl sonra görülür.

Bir yılın sonunda diğer saçlar ile aynı boya ulaşan alın bölgesindeki saçların, hayat boyu kullanılması mümkündür. Ön saç çizgisindeki orantıyla tamamen doğal bir görüntü ortaya çıkmaktır.

Doğal Yollarla Evde Alın Daraltmak Mümkün Mü?

Evde alın daraltmak mümkün değildir. Ailesel olarak alın genişliği var ise bu bölgede saç çıkmaz. Eğer sonradan saçlar dökülerek alın genişledi ise dökülen saçlar yeniden çıkmaz ve geriye ilerleyen alın çizgisi yeniden ileri gitmez.