Jinekomasti Sporla Geçer mi?

1.79K görüntülenmeJinekomasti
0
1 Yorum

Merhaba hocam oğlum 21 yaşında birazda kilolu gögüslerinden şikayetçi kilodan kaynaklı kadın memesi gibi görüntüsü var. Bu durumda psikolojisini çok etkiliyor. Kıyafet alırken çok zorlanıyor. Acaba hocam spor yapsa gögüsünde değişiklik olur mu? Jinekomastiden kurtulur mu? Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. İyi günler teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Spor yapmak jinekomasti sorununuzu azaltmaya yardımcı olur ama tamamen geçirmez. Jinekomastiyi oluşturan meme dokusunu spor ile eritmek neredeyse imkansızdır. Bu aşamada en iyi çözüm önerisi; Göğüs kasını çalıştıracak egzersizler yapmak, geri kalan yağ dokusunu ise liposuction ile almaktır. Jinekomastiye en iyi gelen egzersizlerin başında kardio egzersizleri, chest press, bench press, pullover, incline push up, decline push up, dips egzersizi geliyor. Eğer kişinin meme bezinde büyüme varsa bunları spor ile eritmek mümkün olmayacağı için mutlaka ameliyat seçeneği değerlendirmek zorunda kalacağız. Bu nedenle uzman bir hekime görünmesini ve jinekomastinin olup olmadığı tehşisinin konulmasını önerebilirim.Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba hocam, yaklaşık 2 yıla yakındır göğüslerimde olağandan fazla bir büyüme var. Jinekomasti olabileceğini tahmin ediyorum ancak ameliyat olmak istemiyorum. Acaba jinekomasti sporla geçer mi? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, erkeklerde olağandışı meme büyümesi yalnızca kilo artışına bağlı olarak gelişmez. Bazı ilaçların kullanımı ve genetik nedenler de buna örnek olabilir. Spor fazla yağlanmaya bağlı oluşan meme büyümesinde işe yarayabilir ancak yağ hücrelerinin erimesi ile memelerde sarkıklık ortaya çıkması da olasıdır. Meme dokusunda bir büyüme söz konusu ise spor işe yaramayacaktır. Ameliyat şarttır. Sevgiler.

0

Merhaba hocam, göğüslerim olması gerekenden çok daha büyük. Bir erkek olarak bu durum beni oldukça rahatsız ediyor ve vücudumun görüntüsünü beğenmememe yol açıyor. Ameliyat da olmak istemiyorum acaba sporla geçer mi bu durum?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, göğsünüzdeki büyümenin nedenini bilmeden bu soruya doğru yanıt vermem çok zor. Sorunuzu ancak şu şekilde cevaplayabilirim: Eğer göğsünüzdeki büyümenin sebebi meme dokusundaki büyümeden kaynaklanıyorsa bu durumun tek çözümü cerrahi müdahaledir. Yani ameliyat olmanız şarttır. Ancak büyümenin sebebi yağ dokusunda meydana gelen büyüme ise düzenli ve doğru egzersiz programı ile memelerinizi küçültebilirsiniz. O nedenle önce muayene olmanızı öneririm. Sevgiler.

0

Leyla Hanım iyi günler. Jinekomasti problemim var ne jinekomasti sporla geçer mi, onu öğrenmek istiyorum. Özel bir spor salonuna da gidebilirim. Sağ olun.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, spor jinekomasti probleminde etkili olmaz. Çünkü jinekomasti meme dokusunda büyüme olduğu anlamına gelir. Ama şöyle bir durum var, bazen meme bölgesinde yağ birikimi olur. Eğer sizdeki durum da buysa, evet o zaman göğüs kaslarınızı çalıştıracak egzersiz programları bu yağlanmanın giderilmesinde etkili olur. Size jinekomasti teşhisi bir doktor tarafından konuldu mu şu an bilemiyorum. Eğer, muayene için gelebilirseniz bir bakalım analiz edelim. Mevcut durumunuza göre bir tedavi planı oluşturmak konusunda yardımcı olmak isterim. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, 23 yaşındayım. 80 kiloyum. Göğüslerimde yağlanma var. Sanırım bende de jinekomasti var. Benim sorum jinekomasti sporla geçer mi? Düzenli egzersiz yapsam bu sorundan kurtulur muyum? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, eğer ki yağlanma memede sadece cilt altındaysa göğüs kaslarınızı çalıştırmaya yönelik egzersizler, sağlıklı bir beslenme planı eşliğinde bu yağların yakımında etkili olabilir. Ancak bölgesel olarak inatçı bir yağlanma yaşıyorsanız Liposuction ile müdahale etmek sorununuzu çözmekte yeterli olacaktır. İkinci bir durum ise yağlanma meme dokusunda da oluşmuş olabilir. Bu tip durumlarda spor, diyet ya da diğer medikal uygulamalar sorunu çözmekte maalesef yeterli gelmiyor. En uygun ve en garantili sonuçlar jinekomasti ameliyatı neticesinde alınabiliyor. Öncelikle sizi muayene edip ihtiyacınız olan tedavi şeklini tespit etmek gerekli. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım, jinekomasti sorunum için bir çözüm arıyorum ama cerrahi bir müdahaleden yardım almak istemiyorum. Sizce spor yaparak jinekomasti sorunumdan kurtulabilir miyim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme dokusunda büyümeye neden olan birçok faktör vardır. Meme dokusundaki büyüme genetik nedenlerden, kilo artışından ya da bambaşka bir sebepten dolayı büyüyebiliyor. Kilo artışından kaynaklanan meme büyümesinde sadece memedeki yağ dokusu artabiliyor. Böyle bir durumda spor memeyi küçültmek için bir seçenek olabilir ama spor sonrasında memedeki yağ dokusu eriyeceği için sarkık bir meme görüntüsü ortaya çıkabilir. Bu nedenle spordan jinekomasti sorununu tek başına tedavi etmeye yetecek bir yöntem olarak bahsedemeyiz.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı