Burun Ucu Estetiği

Burun görünüm ve solunum  yerine getirdiği için yüzün tam ortasında yer alan organlarından biri olmasından dolayı oldukça önemlidir. Yüzümde ilk göze çarpan organlarından biri olduğu için de dış görüntümüzü oluşturan en önemli yerdir.

Buruna yönelik girişimler her yönüyle çok iyi planlanmalı ve incelikle gerçekleştirilmelidir çok uzun, çok geniş, çok dar, çok yuvarlak buruna sahip hastalar mükemmel küçük düğme burunlar yerine burun estetiğinin de kişiye özel olarak planlanması ve gerçekleştirilmesi gerekir. 

Yüzün geneliyle uyumlu, ameliyat olduğu anlaşılmayan burnun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde değişiklikler yaparak burnu yüz ile uyumlu bir hale burun estetiğin daha çok tercih ediliyor. 20’li yaşlarda burun estetiği için başvuranlarda daha küçük ve kalkık burunlar tercih edilse de, belli bir yaş üstündeki bayanlarda daha az değişiklikler hedefleniyor ve tercih edilen burun ucuna yapılan minimal operasyonlar.

Burun ucunun çok sivri, kalın, eğik, sarkık, normalden daha geniş olması gibi durumlarında uygulanan burnumun ucu estiği oldukça basit bir operasyondur. Burnunda  başka bir yerine dokunmadan sadece uç kısmındaki kıkırdak dokuya yapılan küçük bir müdahaledir.

Burnun uç kısmındaki kıkırdaklar bazı kişilerde birbirinden ayrı ve büyük olabilirler. Tıpta bu duruma Bulböz Burun (Bullbous Nose) adı verilir. Karşıdan bakıldığında burun ucu ortadan ayrıkmış gibi efekt eder.

Burun kanatlarının aşırı büyük olması, burun deliklerinin de çok geniş gözükmesine neden olur. Ayrıca burun kanatlarında asimetri  varsa, hasta bu operasyona uygun demektir.

Eğer burun ucu aşağı doğru meylediyorsa ve bu eğim normal sınırlarının dışındaysa, hastanın nefes almasında sıkıntıya neden olur. Bu durumda da yine Tip Plasty en uygun çözümdür.

Burun ucu kıkırdaklarının yeniden şekillendirilme işlemi, açık burun ameliyatı denilen basit bir teknikle yapılır. Yaklaşık olarak 20 ila 25 dakika sürer ve lokal anestezi ile ameliyathane koşullarında gerçekleştirilir.

Bu teknik burun ve dudak açısını ayarlamak için de en ideal yöntemdir. Alçı ve tapon koymayı bile gerektirmez. Böylece operasyon sonrasında nefes almada hasta sıkıntı yaşamaz. Yüzde morarma olmaz, burunda oluşabilecek ödem de bir kaç gün içerisinde azalır. Operasyondan hemen sonra evinize dönebilir, bir hafta kadar sonra da sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ile ilişkili diğer konular
  • Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon)

    Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon) Deviasyon, burun içinde ortadaki kıkırdak ve kemik duvarının eğikliğine verilen isimdir.Vücut sağlığını korumanın en önemli yolu sağlıklı bir solunum sisteminden geçer. Burun tıkanıklığı, verimli nefes alamamaya, koku duyusunun gelişmemesine yol açar...

  • Bilgisayarlı Burun Tasarımı

    Bilgisayarlı Burun Tasarımı Burun estetiği ameliyatı öncesinde en çok merak edilen  yeni burnunuzun nasıl bir form kazanacağını ve yüzünüze yakışan yakışmayacağıdır. Teknolojinin sağladığı imkanlarla ameliyat olmadan öncesi tasarımla, burnununuz yeni şeklini, nasıl bir görünüme...

  • Burun Tıkanıklığı

    Burun Tıkanıklığı Burun tıkanıklığı değişik nedenlerle ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Mevsimsel olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı alerjik nedenlerle olabilir. Ancak sürekli olan burun tıkanıklığı burun kıkırdağındaki eğrilikler veya burun içindeki hava tür...