Meme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

blank
1 Cevap

Leyla hanım merhabalar ben 27 yaşındayım. Almanya da ikamet ediyorum. Yakın zamanda meme büyütme ameliyatı olmak için Türkiye ye geleceğim. Meme büyütme ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, meme büyütme ameliyatları plastik cerrahi doktorlar tarafından genel anestezi altında ameliyathane şartlarında gerçekleştirilen estetik girişimlerdir. Ameliyat sırasında emzirme kanallarına zarar verilmediğinden kişi süt emzirmeden bir sorun yaşamaz.Silikon protez memeye nerden yerleştirilirse yerleştirilsin silikonun konulduğu yerde bir kesi olacaktır. Fakat bu kesi izi yaklaşık bir yılın sonunda belli belirsiz bir hal alacaktır. Meme büyütme operasyonundan önce ailenizde kanser tedavisi görmüş biri varsa mutlaka bu bilgiyi hekiminiz ile paylaşmalısınız. Düzenli olarak kullandığınız ilaç varsa yada daha önce ameliyat olduysanız mutlaka doktorunuza bilgi verin. Eğer protezinizin koltuk altından yerleştirilmesine karar verilidiyse operasyon öncesi tüyleri temizlemiş olmalısınız. Meme büyütme ameliyatı öncesinde mamografi ve ultrason gibi tetkikleriniz mutlaka yapılmalıdır. Ameliyat öncesinde hastanede anestezi uzmanı kontrolü ve kan tahlilleriniz yapılacaktır. Bunu en son güne bırakmamanız gerekir çünkü anestezi uzmanının sizden isteyeceği ek tahliller olabilir. Anestezi kontrolünden önce soğuk algınlığı durumunuz olursa bunu mutlaka hekiminiz ile paylaşınız. Operasyon şartları gereği ameliyat öncesinde belli bir zaman aç kalmanız gerekecektir. Aç kalma süreniz size anestezi ve kan tahlilleri kontrolünüzde ameliyat saatinize göre belirtilecektir. Yapılan girişim estetik bir ameliyatta olsa genel anestezi ameliyat kuralları değişmemektedir. Operasyon süresi 1 ila 1.5 saat kadar sürmektedir. Eğer yakın tarihte tatil planınız varsa bunuda hekiminizle paylaşmanızda fayda vardır. Meme büyütme girişimi sonrasında kol hareketleriniz biraz kısıtlı olacağından ameliyattan sonra 3-4 gün kadar kollarınızı zorlamamanız gerekecektir.Sağlıklı günler dilerim.

blank

İyi günler Leyla Hanım, ben meme protezi ile göğüslerimi büyütmek ve dikleştirmek istiyorum. Yoğun iş hayatım olduğundan dolayı ameliyatımı planlamam, izinlerimi ayarlamam, yerime bakacak arkadaşın da iş yoğunluğunu ayarlamasını düzenlemem gerekiyor. Hazırlık yapmam bakımından meme ameliyatı öncesinde yapmam gerekenleri bana şimdiden söylemeniz mümkün mü? Teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Kasım 9, 2020

İyi günler, meme büyütme ameliyatından önce muayene olmanız gerekmektedir. Meme operasyonundan önce mamografi ve ultrason tetkikleriniz ve kan tahliliniz yapılır. Anestezi doktorunun muayenesiyle beraber anestezi doktorunun isteyeceği tahliller de olabilmektedir. Sigara kullanımınız varsa operasyondan iki hafta öncesine kadar sigara kullanımını bırakmış olmanız gerekmektedir. Sigara ameliyattan sonraki skar izlerinin iyileşmesini geciktirmektedir. Yine alkol kullanımını operasyondan bir hafta önce bırakmanız gerekir. Muayene sırasında varsa kullandığınız ilaçları hekimle paylaşmanız gerekir. Bu ilaçların içerisinde kan sulandırıcı ilaç olması halinde doktor kontrolünde bir hafta öncesinde ilacın bırakılması operasyonun işleyişi bakımından önemlidir. Operasyondan sonra gribal enfeksiyon, nezle, soğuk algınlığı gibi bulgular varsa operasyonun ertelenmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Meme büyütme operasyonu yaklaşık olarak 1,5 2 saat civarında sürmektedir. Operasyondan sonra 1-2 gün istirahat tavsiye edilir. Kol ve gmğüs kaslarınızı zorlayıcı hareketlerden kaçınmanız dikişlerinizin aynı kalması bakımından son derece önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar