Meme Estetiği

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı, memelerin ölçüsüne bağlı olmaksızın sarkan dokuların toparlanması amacıyla yapılan estetik ameliyattır. Her kadın dik ve dolgun memelere sahip olmayı arzular. Kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik ve emzirme süreci memelerin sarkmasına neden olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatları bu problemleri ortadan kaldırmak amacıyla yapılan ve meme dokusuna şekil verilerek üzerindeki cildin daha gergin, memeyi daha yukarıda tutması hedeflenerek sonuçlandırılan operasyonlardır.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir. Eğer hastanın memesinde hafif dereceli bir sarkma varsa meme altına protez konularak sonuç alınabilir. Yoğun sarkması olan hastalarda; tıpkı meme küçültme ameliyatında olduğu gibi derideki fazlalık alınarak daha dik ve estetik bir görünüm sağlanır. Bazı hastaların göğüslerinde fazla sarkma meydana gelmiş olabilir böyle durumlarda sarkma fazla ve meme bezi miktarı yeterli değil ise bu tip hastalara  protez desteği ile aynı zamanda meme dikleştirme operasyonu yapılır.

Meme dikleştirme ameliyatında iz kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatında  kullanılan cerrahi tekniğe bağlı olarak sadece meme başında, meme başında ve altında düz bir çizgi şeklinde veya meme başı ve ters T şeklinde bir iz olabilir. Bazı hastalar için meme dikleştirme operasyonu tek başına yeterli olmayabilir. Memeye istenilen şekil ve boyutun kazandırılması için meme dikleştirme ameliyatı sırasında  protez kullanılması gerekebilir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıl ilerler?

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Operasyon 2-5 saat arasında sürebilir. Hasta 1 gün hastanede kalır. Sonra ayaktan kontrollere gelmek üzere taburcu edilir. Operasyon sonrası ufak tefek sızılar dışında problemsiz seyreder. Eğer diren uygulaması kullanıldı ise  24-48 saatte direnler çekilebilir. Dikişler 7-12 gün arasında alınır. Ameliyat sonrasında yaklaşık 2 ila 3 hafta kadar hastalar gerginlik ve hafif ödem hissedebilirler. Bazı hastalar da morarmalar görülebilir, fakat bu durum geçicidir. Her ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı da bazı risk ve komplikasyonlar taşımaktadır.

Meme dikleştirme operasyonundan sonra ne kadar süre özel sütyen kullanılır?

Operasyon sonrası ortalama 6 hafta özel sütyenli korse takılması önerilir. Böylece meme daha iyi toparlar ve istenilen sonuç elde edilir. Bu süreç boyunca yoğun spordan uzak durmalı ve göğüs/kol kaslarınıza zarar verecek hareketler yapmamalısınız.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra emzirebilir miyim?

Süt verme fonksiyonunun korunması, seçilen tekniğe ve memenin sarkıklık derecesine göre değişir. Meme başının alttaki meme dokusundan ayrılmadığı tekniklerde süt kanallarının korunması sağlanır. Eğer hastanın göğüsleri çok büyükse ve yoğun sarkma problemi yaşıyorsa hastanın bilgisi ve onayı dahilinde süt kanallarından feragat edilebilir.

Göğüslerin sarkma nedenleri nelerdir?

Memenin gelişim çağı itibari ile  aldığı şekil ve pozisyon zaman içerisinde oluşan yerçekimi deformasyonları, hamilelikler ve/veya emzirme sonrasında kadın göğsündeki değişiklikler meme dokusunda sarkmaya yol açar. Kilo alıp vermek ve genetik faktörler de memelerin sarkmasına neden olabilir. Ayrıca deri elastikiyeti  kaybolmuşsa göğsün hem şekli değişir, hem de meme dokusunda sarkma ve dikliğini kaybetme gibi sonuçlar gelişir. Meme dikleştirme operasyonunda meme küçültme ameliyatında da uygulanan bazı teknikler tercih edilerek ameliyat gerçekleşir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası göğüsler tekrar sarkar mı?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hamilelik veya fazla kilo alımı gibi etkenler sonucunda göğüsler tekrar sarkabilir. Bu nedenle göğüs dikleştirme ameliyatı olmayı düşünen hastaların hamilelik sürecinden sonra bu operasyonu olmalarını öneriyoruz. Operasyon sonrası kilo almamaya özen göstererek sarkmaların önüne geçmelisiniz.

Benzer Yazılar

Meme Dikleştirme Ameliyatı” İçin 6 Soru Soruldu

 1. Muge dedi ki:

  Merhaba, 4 yil once meme kucultme ameliyati oldum ve suan memelerim sarkmis durumda , silikon yardimi île diklestirilmesini istiyorum fakat ince cilt derisine sahip oldugum icin ileride ayni problèmi yasamaktan korkuyorum rica etsem sizin fikrinizi alabilirmiyim lutfen

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba durumunuza göre protezli dikleştirme yapılabilmektedir fakat daha detaylı bilgi için sizi görmem gerekir. Mail ile iletişime geçilmiştir.
   Sevgiler,

 2. Pınar dedi ki:

  21 yaşındayım göğüslerim önceden 95 bedendi zayıfladığım için sönmüş balona döndü ve sarktı Bu görüntü beni çok rahatsız ediyor evli değilim fiyat bilgisi alabilir miyim

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak meme dikleştirme estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 3. Funda dedi ki:

  Gögüs gerdirme operasyonunun fiyati nedir?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir