Meme Estetiğinde Kullanılan Silikon Patlar mı?

blank
1 Cevap

Hocam merhaba ben 26 yaşındayım meme protezi taktırdım ama mememde bir sertlik oluştu gibi hissediyorum. Birde bazı yerlerde sessiz protez yırtılması okudum acaba öyle bir yırtılma olabilir mi? Meme protezlerinde yırtılma mümkün mü? Bilgi verirseniz sevinirim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba öncelikle hekiminizle görüşmenizi öneririm.Günümüzde kullanılan silikonlar FDA tarafından onaylı impilantlardır. Kişiye sıkıntı vermeyecek şekilde yüksek kalite üretilmiştir. İçi serum yada silikon dolgulu dışı ise sert silikondan yapılmıştır. Fakat buna rağmen Amerikan sağlık örgütü (FDA) kişilerin herhangi bir sorun yaşamaması için takip ve kontrollerini yapmaları konusunda uyarmaktadır. Bu sebeple meme protezi taktırmış olan kişiler herhangi bir sorunları olmasa bile kontrollerini aksatmamalıdır. Sessiz yırtılma dediğimiz durum iltihaplı fibröz doku için geçerlidir. Ama bunun dışında eğer silikonda sessiz yırtılmadan şüpheliniyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bu tip yırtılmanın bazı belirtileri; Yırtılma olan memede şişkinlik, ağrı ve acı şeklinde olur. Meme boyutunda ve şeklinde değişiklik görülebilir. Yırtılma olan memede yumru şeklinde şişlikler oluşabilir. Meme dokusunda yumuşama ya da sertleşme şeklinde kendini belli edebilir. Bu tip bir durumda hekinize başvurduğunuzda MR görüntüleme sistemi ile yırtılmayı tespit edebilir. Kişiye olumsuz radyasyon vermeyen ve kısa sürede sonuç alınmasını sağlayan etkili bir yöntemdir. Bunun dışında silikon protezler darbelere çok dayanıklı üretilmiştir. Herhangi bir dış müdahale basınç, masaj, sıkıştırma protezin patlamasına yada yırtılmasına olanak vermez. Meme protezlerinin yırtılması çok nadir karşılaştığımız bir durumdan ya yukarıda bahsettiğim gibi bir yırtılma olabilir yada çok yüksek bir yerden düşme, trafik kazası(araç içi),künt ya da delici alet ile yaralanmalar sonucu böyle bir durum görülebilir. Bu tip durumlarda hekiminiz protezin çıkarılmasını sağlayacaktır.

blank

İyi günler Hocam, göğüslerimin küçük olduğundan yakındığım için 6 ay önce silikon taktırdım. Aslında nasıl soracağımı bilemiyorum ama göğüsler çok sıkıldığı zaman silikon patlar mı? Yani zamanında böyle şeyler izlemiştim televizyondan. Açıkçası bu beni biraz korkutuyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Kasım 11, 2020

İyi günler, son yıllarda estetik cerrahi alanında kullandığımız meme silikonları tamamen güvenli ve FDA onaylıdır. Yüksek kalite standartlarında özel olarak üretilen bu protezleri her yıl binlerce kişiye takılmaktadır. Amerikan Sağlık Örgütü olan FDA silikon protezlerin güvenliği ve güvenilirliği bakımından silikonları testlere tabi tutmaktadır. Ancak yine de kişilerin herhangi bir sıkıntı yaşamaması için rutin kontrollerinin doktor tarafından belirli aralıklarla yapılmasını tavsiye etmektedir. Silikon yırtılması ancak elle yapılan mekanik olmaktadır. kesici bir aletle ortadan ikiye kestiğiniz zaman içerisindeki silikon jel dışarıya çıkar. Bu silikon jel akışkan değildir. Sıkma eylemi yapılmadığı zaman jel tekrar kapsülün içine girmektedir. Doku arasına girecek bir madde değildir. Çok nadir de olsa silikon yırtılmaktadır ancak yırtılma gerçekleştiği zaman memede ağrı, acı ve şişkinlik meydana gelir. Elle yapılan meme kontrolünde ele yumru şeklinde oluşumlar gelebilmektedir. Memede hissedilen olağan sertlik ya da yumuşama ile fark edilir. MR görüntüleme ile meme protezinde yırtılma olup olmadığı görülebilmektedir. Artık çok daha güvenli protezler üretilmekte, uzun vadede kişi memnuniyetinin yüksek olması sağlanmaktadır. Sağlıkla kalın.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar