Karın Estetiği

Karın Germe Ameliyatı

karın germe ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı, Abdominoplasti, orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasını kapsayan estetik karın germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatında, karın duvarı kaslarının sıkılığı ve gerginliği sağlanarak hastaya dümdüz bir karın görünümü yaratılır. Karın germe ameliyatı genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme sonucunda, karın derisi ve kaslarında deformasyon oluşan kişilere uygundur.

Karın Germe Ameliyatı ile Sarkmaya Son

Doğum sonrası yada kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkmayı karın germe estetiği ile tedavi etmek mümkün!

Karın Germe Ameliyatı, Abdominoplasti ,orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasını kapsayan estetik karın germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatında, karın duvarı kaslarının sıkılığı ve gerginliği sağlanarak hastaya dümdüz bir karın görünümü yaratılır. Karın germe ameliyatı genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme sonucunda, karın derisi ve kaslarında deformasyon oluşan kişilere uygundur.

Aşırı kilo kaybının negatif yan etkilerinden en gözle görünür olanı karın bölgesindeki derinin gevşemesi, bollaşması ve dolayısıyla sarkmasıdır. Çoğu zaman da yeni doğum yapan anneler için karın sarkması sinir bozucu olabiliyor. Hassas bir dönemden geçen anneler karın germe ameliyatı ile daha fit ve daha sıkı bir karın görünümüne sahip olmak için sabırsızlanıyorlar. 

Bollaşan karın derisini sıkılaştırmak, deforme olan kasları onarmak için karın germe ameliyatı yaptırabilirsiniz. Karın germe estetiği herkesin istediği hayalini kurduğu vücuda sahip olmasını amaçlıyor. 

Karın Germe Ameliyatı ile Sarkmaya Son

Doğum sonrası veya kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkmayı karın germe estetiği ile yok etmek mümkün!

Tam Karın Germe Ameliyatının Etkileri Nelerdir?

Tam karın germe estetiği 3 problemi hedef alır: 

 • Gevşeyen cilt görünümü
 • Karın bölgesindeki ayrılan ve yırtılan kaslar
 • Sarkan deri 

Tam karın germe estetiğinin etkileri;

 • Sarkan karın derisi kesilerek vücuttan atılır
 • Karın derisi gerilerek daha düz bir karına sahip olmanız sağlanır
 • Göbek deliği yeniden konumlandırılır
 • Ayrılan Rektus abdominis kaslarının sıkılaştırılır

Tam Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygundur?

Büyük ölçüde kilo kaybı olan kişilerde de karın derisinde gevşeme ve sarkma meydana gelir. Normal ölçülere ve ortalama kiloya sahip olan kişilerde bile bazen karında bir miktar fazlalık, gevşeklik ve sarkma oluşabilir. Bu durumun en önemli nedenleri; genetik özellikler, çoğul gebelikler, daha önce geçirilen cerrahi işlemler ve kilo değişiklikleridir. Deri ve derialtı yağ dokusunun çıkarılması ve kasların sıkılaştırılmasını içeren karın germe operasyonu, karın bölgesinin sarkıklığı estetik bir şekilde düzeltilir.

Eğer daha sıkı ve düz bir karın elde etmek istiyorsanız, karın germe ameliyatı sizin için en uygun çözüm olacaktır. Karın germe işlemi aşırı yağın ve fazla derinin alınmasını sağlar. Bazı olgularda gevşemiş ve ayrışmış olan kasları onarmak gerekebilir. Bu işlem de daha düz, gergin bir karın görünümü sağlar.

karın germe

Karın Germe Ameliyatından Sonra Hamilelik

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilirsiniz. Karın germe ameliyatı doğumu etkilemez. Fakat kısa zaman içerisinde çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için bu ameliyatı ertelemek en akılcı karar olacaktır. Eğer sigara içiyorsanız operasyondan sonra en iyi sonucu almak için sigarayı azaltmanın hatta bırakmanın en doğru karar olduğunu bilmeniz  gerekir. Sigara vücudumuzdaki damarları daraltmak sureti ile kan akımını azalttığından yavaş ve kötü bir iyileşme gerçekleşecektir. Aspirin gibi bazı ağrı kesiciler kanamayı arttırabileceğinden ameliyattan birkaç hafta önce kesilmelidir. Fiziksel muayene bu ameliyat için iyi bir aday olup olmadığınızı ortaya koyacaktır. Unutulmamalıdır ki abdominoplasti direkt bir kilo verme operasyonu değildir, vücut hatlarını düzeltme ameliyatıdır.

Diastasis Rekti Veya Abdominal Ayrılma Nedir?

Merak etmeyin, yeni doğum yapan annelerin %60’ında kas ayrılması problemi görülür. Diastasis Rekti yani karındaki baklava kaslarının ortadan ayrılması durumu yeni doğum yapan kadınlar arasında yaygındır. Uterus büyüyen bebeğe uyum sağlamak amacıyla karın kaslarını germektedir. Tekli, ikiz ya da çoğul gebeliklerde karın içindeki basınç artar. Bu bebeğin büyük olması ile de gerçekleşir. Kaslar olması gereken normal yapısını kaybederek aşırı derecede esneyerek orta hattan ayrılır. Hamilelik döneminin sonuna gelindiğinde kadınların karnında 9 cm ila 35 cm arasında genişleme olduğu görülür. Karın bölgesindeki bu büyüme abdominal kasların ayrılmasına veya yırtılmasına yol açar. Abdominal kaslarda görülen bu deformasyon için cerrahi müdahale gereklidir. Karnın düzleşmesi için yapılan ağır kaldırma egzersizleri ya da çömelme hareketleri Diastasis Rekti problemine neden olan bir başka sebeptir. Bu durum kadınlarda idrar kaçırma, sarkma ve karında şişkinliğe sebep olur. Diastasis Rekti problemi kadınlarda sırtta ve pelviste ağrıya yol açar, fıtık gelişmesine zemin hazırlar ve yol açar. Tam karın germe estetiği ile karın bölgesindeki bu kaslar orta hatta getirilir, parantez açıklığına sahip  deformasyon tedavi edilir ve karın kasları sağlam bir şekilde dikilerek annelerin eski sağlığına kavuşması sağlanır. İleri zamanlarda oluşması muhtemel fıtıklar ve daha büyük karın deformiteleri de bu şekilde önlenmiş olur. Hastanın karnı düz, gergin ve estetik bir görünüme sahip olur.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı hastanede gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Genel anestezi tercih edilmelidir. Mini karın germe için sedasyon uygulanabilir. Hangi operasyonun uygun olduğu ve size yapılacak işlemin ayrıntıları, doktorunuz ile görüşmeniz sonucunda belirlenir. Karın germe ameliyatı sarkan alanın büyüklüğüne bağlı olarak 4-6 saat sürmektedir. Sıklıkla iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 8-10 cm altında kalan bir kesi hattı yapılır. Göbek deliği üzerindeki alan  pubis bölgesi üstü sezaryen izine kadar gerdirilerek indirilir ve ardından  fazlalık çıkartılır. Eğer gerekirse göbek deliği yeniden tasarlanır. Sarkan deri kesilerek vücuttan atılır. Fazla bölgesel yağlar dışarı çekilir. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Karın derisi yukarıdan aşağı doğru gerilir ve dikilerek ameliyat tamamlanır. Karın bölgesindeki kaslar sıkılaştırılır ve sağlamlaştırılır. Ameliyattan hemen sonra  hastaya uygun özel korse giydirilir.

Karın Germe Ameliyatında Sonra İyileşme

Ameliyat sonrasında uyandığınızda unutmamalısınız ki karnınızın çevresinde baskılı bir sargı olacaktır. Bu sargı ameliyat sonrasında oluşabilecek şişme, ödem ve kanamayı azaltmak içindir. Bütün bunlarla birlikte cildin altına yerleştirilmiş dren tüpleri olacaktır. Bu tüpler 24-48 saat içerisinde alınacaktır. Ameliyattan sonra dizlerinizin arkasında 1-2 yastık olacak şekilde yatmanız önerilir. Bu yastıklar bacaklarınızın bükülü vaziyette olmasını sağlayacak ve böylece karın bölgesindeki gerginliği azaltacaktır. İlk birkaç gün karın bölgesindeki gerginlik nedeni ile eğik bir vaziyette yürüyecek sonraki günlerde aşamalı olarak yavaş yavaş dik konumda yürüyebileceksiniz.

Karın germe ameliyatı sonrası deri altında kan toplanması (hematom), enfeksiyon, yara dokusu problemleri çok nadir fakat olası komplikasyonlardır. Bunlara karşı operasyon sahasına mutlaka diren (içeride biriken kanı boşaltacak boru) konmakta, antibiyotik, yara alanı için uygun pansuman ve gerekli destekleyici ilaçlar (yara izini düzelten jeller, masajlar) uygulanmaktadır.

Ameliyat sonrası hasta 2 gece hastanede kalmaktadır. Hastaya özel korse giydirilerek sosyal ve iş yaşamına biran önce kavuşması sağlanmaktadır. Hasta normalde operasyon sonrası 5-6 günden itibaren günlük hafif aktivitelerine dönebilir. 15-18 günde aktif yaşamına başlayabilir. 6-8 haftada spor aktiviteleri yapabilir hale gelir.

Tam bir abdominoplastide bikini çizgisi denilen iç çamaşırı içinde  bir iz kalmaktadır. Karın duvarını oluşturan ancak elastikiyeti azalmış kaslar yeniden gerilip ve fazla deri alınacağından herhangi bir olumsuzluğu yaşamamak için 24-48 saat kalacak drenler yerleştirilecektir. Bu drenler içeride olabilecek minimal kanama ve sızıntıların cilt altında kalmasını , drenaj yapmak sureti ile önleyecektir.

Karın germe estetiğinde iz kalır mı?

Tam bir abdominoplastide bikini çizgisi denilen iç çamaşırı içinde  bir iz kalmaktadır. Karın duvarını oluşturan ancak elastikiyeti azalmış kaslar yeniden gerilip ve fazla deri alınacağından herhangi bir olumsuzluğu yaşamamak için 24-48 saat kalacak drenler yerleştirilecektir. Bu drenler içeride olabilecek minimal kanama ve sızıntıların cilt altında kalmasını , drenaj yapmak sureti ile önleyecektir.

Tam karın germe operasyonundaki kesi çizgisi sezaryen çizgisinden uzun olmaktadır. Yönü belin iki yanına doğru olur. Bu çizgi bikini altında kalacak şekilde planlanmaktadır. Operasyon sonrasında özel olarak tasarlanan korsenin kullanımı en az iki haftadır. Operasyon sonrasındaki 1 hafta 10 gün boyunca 45 derecelik açı ile yatılması ve  ev içinde eğimli durulması gerekmektedir. Böylelikle izler kısa sürede iyileşir ve kesi bölgesi gereğinden fazla gerilmez.  

Tam Karın Germe Ameliyatı Ve Yağ Enjeksiyonu

Tam karın germe ameliyatı ile Liposuction ameliyatını birleştirmek isteyen hastalar, vücuttan çekilen bölgesel yağları vücut ve yüz şekillendirmek amacıyla kullanabilirler. Karın bölgesinden çekilen fazla yağlar kişinin meme büyütme estetiğinde, yanak estetiğinde veya popo büyütme estetiğinde değerlendirilebilir. Kombine estetik ameliyatları hastanın daha etkili değişimler yaşamasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacak. 

Mini Karın Germe Nedir?

Mini karın germe estetiği, karnın alt kısmında oluşan yüksek orandaki yağlanma sonrasında , esnekliğini kaybetmiş ve aşağıya doğru sarkmış karın derisine uygulanan bir yöntemdir. Mini karın estetiğinde öncelikle karnın alt kısmında bulunan yağlar vaser liposuction yöntemi ile vücut dışına çıkarılır.  Mini Abdominoplasti estetiğinde , kasık bölgesi üstünde tam karın germe işlemine oranla  daha küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Germe işlemi kasık üstü ile göbek arasında yapılmaktadır, göbek deliğine dokunulmamaktadır, karın gerginleştirilip dikişler alındıktan sonra göbek deliği biraz aşağı çekilmiş görünmektedir. 

Mini karın germe estetiği özellikle alt karın kaslarında zayıflıkla beraber sarkmış, gevşemiş ve toparlanamayan alt karın kaslarına yönelik bir prosedürdür. Bu operasyonda karnın üst bölgesine dokunulmaz. Sadece alt karın bölgesinde işlem yapılır. Operasyon öncesinde hastaya diyet tedavisi uygulanarak bir miktar kilo kaybetmesi sağlanır. Mini  karın germe ameliyatında karın ve bel bölgesinde vaser liposuction işlemi ile kalan yağlar alınır ve yapılacak olan operasyon ile karın bölgesinde bulunan kas ve bağ dokuları birbirlerine doğru yakınlaştırılarak dikilir ve sağlam olması sağlanır. 

Mini karın germe estetiğinde göbek deliğine dokunulmaz ve yeri değiştirilmez. Karnın üst bölümünde de yağlanma bulunan hastalarda tam abdominal estetik yapılır. 

Mini karın germe estetiği sonrası

Mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında 3-5 saat arası sürmektedir. Ameliyatın sonucunda sadece ve sadece pubik bölge üstünde kısa bir iz olacaktır. Germe işlemi sınırlı olacağından göbek çevresinde iz olmayacaktır. Liposuction bu yöntem ile beraber kullanılabilir ve hastadan alınan yağlar, yine hastanın ihtiyacına göre vücudun başka bölgelerinde kullanılabilir.

Mini karın germe operasyonundan sonra aşırı düzeyde ağrı hissedilmemektedir. Operasyon öncesinde yapılan genel anestezi etkisini uzun bir süre devam ettirmektedir. Operasyon bitiminden sonra hekimin tavsiye edeceği ağrı kesiciler ile beraber ağrı azaltılmaktadır. 

Hastanın yemek yemesine operasyondan iki saat sonra izin verilir. Bu aşamada hasta yerinden kaldırılıp yürütülür ve kan dolaşımının hızlanması sağlanır. Operasyonda kullanılan dikişler estetik dikiştir ve operasyon sonrasında alınmasına gerek olmaz. Bu özel iplikler vücut tarafından tamamen emilir. 

Mini karın germe operasyonundan 24 saat sonra duş alınması tavsiye edilir. 3-4 gün sonra rutin hayata dönmekte bir sakınca olmamaktadır. 

Mini karın germe estetiğinin kalıcılığı var mıdır?

Mini karın germe estetiğinden sonra yeniden yapılandırılan karın kasları ve karın derisinin esnememesi için kişinin diyetine dikkat etmesi gerekmektedir. Bol su ve sağlıklı besinlerin belirli oranda yenildiği beslenme programıyla kişi yeniden kilo almaz ise alt karın bölgesinin estetik görünümü de aynı kalacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Karın Germe Ameliyati fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı” İçin 120 Soru Soruldu

 1. Aycan dedi ki:

  Merhaba mini karın germe için fiyat bilgisi rica edebilir miyim? Mini karın germe benim için yeterli olacak sanırım

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, mini karın germe uygunluğunuz için bize fotoğraf iletebilirsiniz. Bunun için size mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 2. Emine dedi ki:

  Merhaba bende karın germe ameliyatı ile ilgili fiyat bilgisi alabilir miyim teşekkürler

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için mail atılmıştır.
   Sevgiler,

 3. Nilay dedi ki:

  Merhaba,
  Kilo alıp verme ve 2 doğum sonrası alt karın bölgemdeki yağlanma ve sarkma beni çok rahatsız ediyor. Üst karın bölgem için liposuction yeterli diye düşünüyorum göbek deliğimin yerinin değiştirilmesini istemiyorum. Bu durumda mini alt karın germe fiyat bilgisini alabilir miyim? Açıklamada belirtilen liposuction mini karın germe ameliyatına dahil değil mi? Son olarak yine açıklamanızda ameliyat öncesi kilo verilmesi gerektiğinden bahsedilmiş bu şart mıdır? Bayram sonrası Mayıs ayında ameliyat olmak istiyorum ameliyatları hangi hastanede yapıyorsunuz? Şimdiden çok teşekkürler.

  İyi çalışmalar.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi ve fiyat için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 4. Batuhan dedi ki:

  Merhabalar, karın germe ameliyatları için fiyat bilgilendirmesi alabilirsem sevinirim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 5. Fatma dedi ki:

  Göğüslerim kilo alıp vermekten içi boşalmış gibi karın yağlarını göğülere enjekte edince düzelirmi acaba

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, memeye yağ enjeksiyonu yapmak mümkündür. Fakat bunun için uygun olup olmadığınız belirtmek için ya görüşmeye gelebilirsiniz yada bize fotoğraf iletebilirsiniz.
   Bu konuda sizinle mail ile iletişime geçilecektir.
   Sevgiler,

 6. Fatma dedi ki:

  Mini karın germe fiyatını öğrenebilirmiyim birde karından alınan yağ göğüs bölgesine enjekte edilirmi

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Vaser Liposuction yöntemi ile aldığımız yağları vücudunuzun farklı bölgelerini şekillendirmek için kullanabilmekteyiz.
   Daha detaylı bilgi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 7. Aliye dedi ki:

  Merhaba bende düşünüyorum fakat bir çocuk daha düşünürsem yine mi aynı görüntü olacak diye tereddüt içerisindeyim.
  Lütfen bilgi ve fiyat alabilirmiyim? Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi ve fiyat için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir