Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı, Abdominoplasti , orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasını kapsayan estetik karın germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatında, karın duvarı kaslarının sıkılığı ve gerginliği sağlanarak hastaya dümdüz bir karın görünümü yaratılır. Karın germe ameliyatı genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme sonucunda, karın derisi ve kaslarında deformasyon oluşan kişilere uygundur.

Karın Germe Ameliyatı ile Sarkmaya Son

Doğum sonrası yada kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkmayı karın germe estetiği ile tedavi etmek mümkün!

Karın Germe Ameliyatı, Abdominoplasti ,orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasını kapsayan estetik karın germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatında, karın duvarı kaslarının sıkılığı ve gerginliği sağlanarak hastaya dümdüz bir karın görünümü yaratılır. Karın germe ameliyatı genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme sonucunda, karın derisi ve kaslarında deformasyon oluşan kişilere uygundur.

Aşırı kilo kaybının negatif yan etkilerinden en gözle görünür olanı karın bölgesindeki derinin gevşemesi, bollaşması ve dolayısıyla sarkmasıdır. Çoğu zaman da yeni doğum yapan anneler için karın sarkması sinir bozucu olabiliyor. Hassas bir dönemden geçen anneler karın germe ameliyatı ile daha fit ve daha sıkı bir karın görünümüne sahip olmak için sabırsızlanıyorlar. 

Bollaşan karın derisini sıkılaştırmak, deforme olan kasları onarmak için karın germe ameliyatı yaptırabilirsiniz. Karın germe estetiği herkesin istediği hayalini kurduğu vücuda sahip olmasını amaçlıyor. 

Karın Germe Ameliyatı ile Sarkmaya Son

Doğum sonrası veya kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkmayı karın germe estetiği ile yok etmek mümkün!

Tam Karın Germe Ameliyatının Etkileri Nelerdir?

Tam karın germe estetiği 3 problemi hedef alır: 

 • Gevşeyen cilt görünümü
 • Karın bölgesindeki ayrılan ve yırtılan kaslar
 • Sarkan deri 

Tam karın germe estetiğinin etkileri;

 • Sarkan karın derisi kesilerek vücuttan atılır
 • Karın derisi gerilerek daha düz bir karına sahip olmanız sağlanır
 • Göbek deliği yeniden konumlandırılır
 • Ayrılan Rektus abdominis kaslarının sıkılaştırılır

Tam Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygundur?

Büyük ölçüde kilo kaybı olan kişilerde de karın derisinde gevşeme ve sarkma meydana gelir. Normal ölçülere ve ortalama kiloya sahip olan kişilerde bile bazen karında bir miktar fazlalık, gevşeklik ve sarkma oluşabilir. Bu durumun en önemli nedenleri; genetik özellikler, çoğul gebelikler, daha önce geçirilen cerrahi işlemler ve kilo değişiklikleridir. Deri ve derialtı yağ dokusunun çıkarılması ve kasların sıkılaştırılmasını içeren karın germe operasyonu, karın bölgesinin sarkıklığı estetik bir şekilde düzeltilir.

Eğer daha sıkı ve düz bir karın elde etmek istiyorsanız, karın germe ameliyatı sizin için en uygun çözüm olacaktır. Karın germe işlemi aşırı yağın ve fazla derinin alınmasını sağlar. Bazı olgularda gevşemiş ve ayrışmış olan kasları onarmak gerekebilir. Bu işlem de daha düz, gergin bir karın görünümü sağlar.

karın germe

Karın Germe Ameliyatından Sonra Hamilelik

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilirsiniz. Karın germe ameliyatı doğumu etkilemez. Fakat kısa zaman içerisinde çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için bu ameliyatı ertelemek en akılcı karar olacaktır. Eğer sigara içiyorsanız operasyondan sonra en iyi sonucu almak için sigarayı azaltmanın hatta bırakmanın en doğru karar olduğunu bilmeniz  gerekir. Sigara vücudumuzdaki damarları daraltmak sureti ile kan akımını azalttığından yavaş ve kötü bir iyileşme gerçekleşecektir. Aspirin gibi bazı ağrı kesiciler kanamayı arttırabileceğinden ameliyattan birkaç hafta önce kesilmelidir. Fiziksel muayene bu ameliyat için iyi bir aday olup olmadığınızı ortaya koyacaktır. Unutulmamalıdır ki abdominoplasti direkt bir kilo verme operasyonu değildir, vücut hatlarını düzeltme ameliyatıdır.

Diastasis Rekti Veya Abdominal Ayrılma Nedir?

Merak etmeyin, yeni doğum yapan annelerin %60’ında kas ayrılması problemi görülür. Diastasis Rekti yani karındaki baklava kaslarının ortadan ayrılması durumu yeni doğum yapan kadınlar arasında yaygındır. Hamilelik döneminin sonuna gelindiğinde kadınların karnında 9 cm ila 35 cm arasında esneklik olduğu görülür. Karın bölgesindeki bu büyüme abdominal kasların ayrılmasına veya yırtılmasına yol açar. Abdominal kaslarda görülen bu deformasyon için cerrahi müdahale gereklidir. Diastasis Rekti problemi kadınlarda idrar kaçırma, sarkma ve karında şişkinliğe sebep olur. Tam karın germe estetiği ile karın bölgesindeki bu deformasyon tedavi edilir ve karın kasları dikilerek annelerin eski sağlığına kavuşması sağlanır. 

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı hastanede gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Genel anestezi tercih edilmelidir. Mini karın germe için sedasyon uygulanabilir. Hangi operasyonun uygun olduğu ve size yapılacak işlemin ayrıntıları, doktorunuz ile görüşmeniz sonucunda belirlenir. Karın germe ameliyatı sarkan alanın büyüklüğüne bağlı olarak 4-6 saat sürmektedir. Sıklıkla iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 8-10 cm altında kalan bir kesi hattı yapılır. Eğer gerekirse göbek deliği yeniden tasarlanır. Sarkan deri kesilerek vücuttan atılır. Fazla bölgesel yağlar dışarı çekilir. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Karın derisi yukarıdan aşağı doğru gerilir ve dikilerek ameliyat tamamlanır. Ameliyattan hemen sonra  hastaya uygun özel korsesi giydirilir.

Karın Germe Ameliyatında Sonra İyileşme

Ameliyat sonrasında uyandığınızda unutmamalısınız ki karnınızın çevresinde baskılı bir sargı olacaktır. Bu sargı ameliyat sonrasında oluşabilecek şişme, ödem ve kanamayı azaltmak içindir. Bütün bunlarla birlikte cildin altına yerleştirilmiş dren tüpleri olacaktır. Bu tüpler 24-48 saat içerisinde alınacaktır. Ameliyattan sonra dizlerinizin arkasında 1-2 yastık olacak şekilde yatmanız önerilir. Bu yastıklar bacaklarınızın bükülü vaziyette olmasını sağlayacak ve böylece karın bölgesindeki gerginliği azaltacaktır. İlk birkaç gün karın bölgesindeki gerginlik nedeni ile eğik bir vaziyette yürüyecek sonraki günlerde aşamalı olarak yavaş yavaş dik konumda yürüyebileceksiniz.

Karın germe ameliyatı sonrası deri altında kan toplanması (hematom), enfeksiyon, yara dokusu problemleri çok nadir fakat olası komplikasyonlardır. Bunlara karşı operasyon sahasına mutlaka diren (içeride biriken kanı boşaltacak boru) konmakta, antibiyotik, yara alanı için uygun pansuman ve gerekli destekleyici ilaçlar (yara izini düzelten jeller, masajlar) uygulanmaktadır.

Ameliyat sonrası hasta 2 gece hastanede kalmaktadır. Hastaya özel korse giydirilerek sosyal ve iş yaşamına biran önce kavuşması sağlanmaktadır. Hasta normalde operasyon sonrası 5-6 günden itibaren günlük hafif aktivitelerine dönebilir. 15-18 günde aktif yaşamına başlayabilir. 6-8 haftada spor aktiviteleri yapabilir hale gelir.

Tam bir abdominoplastide bikini çizgisi denilen iç çamaşırı içinde  bir iz kalmaktadır. Karın duvarını oluşturan ancak elastikiyeti azalmış kaslar yeniden gerilip ve fazla deri alınacağından herhangi bir olumsuzluğu yaşamamak için 24-48 saat kalacak drenler yerleştirilecektir. Bu drenler içeride olabilecek minimal kanama ve sızıntıların cilt altında kalmasını , drenaj yapmak sureti ile önleyecektir.

Tam Karın Germe Ameliyatı Ve Yağ Enjeksiyonu

Tam karın germe ameliyatı ile Liposuction ameliyatını birleştirmek isteyen hastalar, vücuttan çekilen bölgesel yağları vücut ve yüz şekillendirmek amacıyla kullanabilirler. Karın bölgesinden çekilen fazla yağlar kişinin meme büyütme estetiğinde, yanak estetiğinde veya popo büyütme estetiğinde değerlendirilebilir. Kombine estetik ameliyatları hastanın daha etkili değişimler yaşamasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacak. 

Mini Karın Germe Nedir?

Mini karın germe estetiği , kasık bölgesi üstünde tam karın germe işlemine oranla  daha küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Germe işlemi kasık üstü ile göbek arasında yapılmaktadır, göbek deliğine dokunulmamaktadır, karın gerginleştirilip dikişler atıldıktan sonra göbek deliği biraz aşağı çekilmiş görünmektedir. Mini karın germe ameliyatı 3-5 saat arası sürmektedir. Ameliyatın sonucunda sadece ve sadece pubik bölge üstünde kısa bir iz olacaktır. Germe işlemi sınırlı olacağından göbek çevresinde iz olmayacaktır. Liposuction bu yöntem ile beraber kullanılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Karın Germe Ameliyati fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı” İçin 16 Soru Soruldu

 1. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2 doğum yaptım 25 yaşındayım ilkim normal doğum 2.si sezeryan dogumdu karnım balonu sisiririp söndürmüşsün gibi oldu ameliyat olmak istiyorum cok iyi durumum yok fiyat almak istiyorum

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Karın germe ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 2. Misafir dedi ki:

  Merhaba adım Yelda 23 yaşındayım. Küçüklükten beri süregelen kilo problemleriyle uğraştım. 16 yaşında 110 kiloya ulaştığımda ise diyet ve spor yapmaya başladım. İlk 2 ayda 15 kilo verdim daha sonra ise 5, 10 diye devam etti ve 64 kiloya kadar indim şu an ise 74 kiloyum. Her ne kadar spor yapmış olsam da sarkıklıklarım gitmedi özellikle karın bölgem, kollarım ve iç bacaklarım da sarkmış durumda. Az önce internette araştırma yaparken Doktorum programına katıldığınız ve hamile bayanın karnını ameliyat ettiğiniz videoya denk geldim. Şu an karın ve kolları düşünüyorum, aynı anda bu iki bölgeden ameliyat olabilir miyim? Eylül de okulum başlayacak ve eylüle kadar iyi bir görünüme kavuşmak istiyorum

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba , Vaser Liposuction yağ dokularını seçici özelliğiyle istenmeyen yağlardan kurtulmayı sağlayan mükemmel bir vücut şekillendirme yöntemidir. Şişmanlama olayı bu hücrelerin sayıca artması değil, hacimce genişlemesi ile oluşur. Vaser Lipo işlemi ile bölgede var olan yağ hücrelerinin büyük bir kısmı alınır. Bir türlü gitmeyen genellikle bel çevresi ve sırt bölgesine oturan inatçı yağların tedavisinde çok etkilidir. Bu bölgeye efektif uygulama sonrası genellikle iki beden küçülme sağlanabiliyor. Tekrar kilo alma durumunda kalan yağ hücreleri genişler ancak hiç bir zaman eski haline dönmez. Yüksek miktarda kilo kaybı yaşandığında cilt sarkıkları sporla giderilmeyecek durumda olabilir, hastanın cilt yapısı ve kilo miktarına göre aynı anda farklı bölgelerden germe işlemleri yapılabilir.

 3. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam benim karnımda kilo vermemden dolayı çok sarkma oldu. Karın germe ameliyatı olacağım ama merak ettiklerim var ne kadar süre korse kullanmam gerekiyor, ameliyat sonrası süreç nasıl devam eder. bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Hastalarıma ameliyattan sonra yaptığımız Liposuctiona göre, yaptığımız karın germeye göre ortalama 4-6 hafta arası korse kullandırıyorum. Bazı hastalarım da 8 haftaya kadar kullanabiliyoruz ama genel olarak benim önerdiğim 4-6 hafta arası. Ameliyattan sonra hastalarıma ilk 5 gün öne eğik olarak yürümelerini öneriyorum. Özellikle karınlarının orta hattı yani göbek deliklerinin olduğu kısım en gergin kısım oluyor. O bölgenin daha iyi bir şekilde iyileşmesi için 5 gün kadar eğik yürümek adaptasyonu hızlandırıyor. Sonrasında çok ağır taşımamalarını, ağır işler yapmamalarını, otururken dimdik oturmalarını öneriyorum özellikle. Yatarken sırt ve bacakları yüksek tutuyoruz genel olarak. Yan yatmak isteyen hastalarıma da dizlerini karın bölgelerine çekerek yan yatmalarını öneriyorum birinci haftadan sonra. Eğer hekiminizin önerilerine uyarsanız iyileşme sürecini konforlu bir şekilde geçirebilirsiniz. Sevgiler.

 4. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam, Karın germe ameliyatı sonrasında çok fazla ağrı oluyor mu? bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Evet ağrı oluyor. Çünkü kasa dokunduğunuz her ameliyatta bu meydana gelir. Dolayısı ile karın kaslarını orta hatta çok iyi diktiğimiz zaman çok spor yapmışsınız gibi bir ağrı oluyor. Yada kadınların bildiği adet sancısı gibi bir ağrı oluyor daha çok. O da 3-5 gün gibi bir süre devam ediyor. Ben hastalarıma ağrı olacağını kabul etmelerini söylüyorum. Ağrı olmayacak demek çok yanlış olur. Bu katlanılmayacak bir ağrı değil. Aslında liposuction da karın germeden daha fazla ağrı olduğunu söylerler. Ama ortalama olarak vücut genelinde bir ağrı oluyor. Bu ağrı 3-5 gün kadar sürüyor ve iyileşme süresin de gittikçe her gün daha iyiye gidiyor. Sevgiler.

 5. Misafir dedi ki:

  Merhaba Leyla hocam ben 2 çocuk annesiyim. İkisinde de sezeryan ile doğum yaptım. Doğum sonrasında karnımda sarkma oluştu. Bunun için karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Karın germe ameliyatı sonrası da sezeryanla doğumdaki gibi midir? Bu konuda yardımcı olur musunuz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Evet benziyor. Bununla alakalı çok soru geliyor. Sezeryan sonrasında göbek deliği altındaki kaslar hafif açılarak bebek oradan çıkıyor. Ama biz karın germe ameliyatında dikerken göbek deliğinin altında göğüs kemiğinin tam alt kısmına kadar dikiyoruz. Uzun bir alanı diktiğimiz için dolayısı ile ağrısı biraz daha fazla. Ama sezeryan en çok benzetebileceğimiz ameliyat. Birinde kaslar açılıyor. İkinci bir farkı çocuk beklediğiniz için bir ödülle geliyor. Ama karın germe ameliyatından sonra ağrınız oluyor sadece. O yüzden birinde keyif alıyorsunuz ağrılar unutuluyor. Ama diğerinde bu ameliyatı çok isterseniz ağrıları yine unutuyorsunuz. O yüzden bu ameliyata hazır olmanız gerekli. Zaten hazırsanız size ödül gibi geliyor. Hoşunuza gidecek bir ameliyat. Benim çok sevdiğim ameliyatlardan bir tanesi. Çünkü görüntüyü direk düzelttiği için çok güzel bir görüntü oluyor. Estetik anlamda istediğiniz görüntüyü elde ediyorsunuz. O yüzden mutlu eden bir ameliyat. Sevgiler.

 6. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben şehir dışında yaşıyorum. Randevu alıp size karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Merak ettiğim bu süreç içinde kaç defa kontrole gelmem gerekecek bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Karın germe operasyonu için gelen çok fazla yabancı hastam var. Yurtdışından ve şehir dışında gelen hastalarım da var. Genel olarak ameliyata gelmeden önce mutlaka bir kez görüşüyoruz. Gerekli muayeneleri yapıyoruz. Çünkü bazen çok fazla miktarda liposcution yapmak gerekiyor. Herkesin karnı ve büyüklüğü aynı olmadığı için. Bazen fıtık dediğimiz ve onarılması gereken defektler de oluyor. Özellikle karın germe ameliyatı yaparken fıtık onarım ameliyatını da yapabiliyoruz. Dolayısı ile tüm bunlara karar vermeden önce bir muayene yapıp gerekli tetkikleri de yaptıktan sonra ameliyatı planlıyoruz. Ameliyattan sonraki ilk haftada hastamızı en az iki defa görüyorum. Sonrasında birinci, üçüncü, altıncı ay şeklinde daha sonrasında da birinci yıl, üçüncü yıl şeklinde kontrollerimiz devam ediyor. Sevgiler.

 7. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam karın germe ve bacak germe ameliyatı aynı zamanda yapılır mı? Karın germe ameliyatı ile başka hangi ameliyatlar kombinlenir? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Karın germe ameliyatı ile birlikte kombinasyonlar yapabiliyoruz. En çok yaptığımız aslında bacak germe ameliyatı. Eğer çok fazla liposcution yapılması gerekmiyor ise ve hasta çok kilolu değilse tabi ki bunların bir seviyesi var. Mesela obez hastalara ilk başta ameliyat düşünmüyoruz. Önce onları belirli bir kiloya getiriyoruz. En sık yaptığımız bodylift ameliyatlarıdır. Karın germe ile birlikte sırt germe ameliyatını da birlikte yapıp genellikle vaser liposcution ile birlikte kombine ediyoruz. Onun dışında bacak germe ve hatta belden vajinoplasti ameliyatlarını da ekleyebiliyoruz. Sevgiler.

 8. Teşekkürler hocam. Detaylı ve aydınlatıcı bir içerik. örnek karın germe ameliyatlarınızı nereden görebiliriz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba,Leyla Arvas Youtube kanalımızdan videolu anlatımları izleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve öncesi sonrası karın germe fotoğrafları içinde 0212 241 46 24 nolu telefondan polikliniğimizi arayabilirsiniz.Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir