Karın Germe Ameliyatı

Karın germeAbdominoplasti, estetik karın germe ameliyatı , orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasıyla, karın duvarı kaslarının sıklığını ve gerginliğini sağlayan estetik bir yöntemdir. Karın derisi sarkması genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme sonucunda oluşan karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme olmaktadır.

Önemli ölçüde kilo kaybında karın derisinde gevşeyip sarkmasına yol açar. Normal ölçülere ve kiloya sahip kişilerde bile bazen karında bir miktar fazlalık, gevşeklik ve sarkma oluşabilir. Bu durumun en önemli nedenleri; genetik özellikler, çoğul gebelikler, daha önce geçirilen cerrahi işlemler ve kilo değişiklikleri olabilir. Deri ve derialtı yağ dokusunun çıkarılması ve kasların sıkılaştırılmasını içeren karın germe operasyonu, karın bölgesinin sarkıklığı dramatik bir şekilde düzeltilir.

Eğer daha sıkı ve düz bir karın elde etmek istiyorsanız, karın germe ameliyatı size yardımcı olabilir. Karın germe işlemi aşırı yağın ve fazla derinin alınmasını sağlar. Bazı olgularda gevşemiş ve ayrışmış olan kasları onarmak gerekebilir. Bu da daha düz, gergin bir karın görünümü sağlar.

Kısa zaman içerisinde çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar için bu ameliyatı ertelemek en akılcı karar olacaktır. Eğer sigara içiyorsanız operasyondan sonra en iyi sonucu almak için sigarayı bırakmanız istenecektir. Sigara vücudunuzdaki damarları daraltmak sureti ile kan akımını azaltacağından yavaş ve kötü bir iyileşme gerçekleşecektir. Aspirin gibi bazı ağrı kesiciler kanamayı arttırabileceğinden ameliyattan birkaç hafta önce kesilmelidir. Fiziksel muayene bu ameliyat için iyi bir aday olup olmadığınızı ortaya koyacaktır. Unutulmamalıdır ki abdominoplasti direkt bir kilo verme operasyonu değildir, vücut hatlarını düzeltme operasyonudur.

Karın germe ameliyatı genellikle hastanede gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Mini karın germe için sedasyon ve lokal anestezi uygulanabilir. Bu kararlar size yapılacak işlemin ayrıntılarına, cerrahınızın ve sizin seçimine göre belirlenir. Karın germe ameliyatı operasyona büyüklüğüne bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir. Sıklıkla iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 8-10 cm altında kalan bir kesi hattı yapılır. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyattan hemen sonra operasyon sonrası hastaya uygun korse giydirilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında

Ameliyat sonrasında uyandığınızda unutmamalısınız ki karnınızın çevresinde baskılı bir sargı olacaktır. Bu sargı ameliyat sonrasında oluşacak şişme ve kanamayı azaltmak içindir. Bütün bunlarla birlikte cildin altına yerleştirilmiş iki adet dren tüpleri olacaktır. Bu tüpler 24-48 saat içerisinde alınacaktır. Ameliyattan sonra dizlerinizin arkasında 1-2 yastık olacaktır. Bu yastıklar bacaklarınızın bükülü vaziyette olmasını böylece karın bölgesindeki gerginliği azaltacaktır. İlk birkaç gün karın bölgesindeki gerginlik nedeni ile eğik bir vaziyette yürüyecek sonraki günlerde aşamalı olarak yavaş yavaş dik konumda yürüyebileceksiniz.

Tam bir abdominoplastide bikini çizgisi denilen iç çamaşırı içinde uzun bir iz kalmaktadır. Karın duvarını oluşturan ancak elastikiyeti azalmış kaslar yeniden gerilecek ve fazla deri alınacağından herhangi bir olumsuzluğu yaşamamak için 24-48 saat kalacak drenler yerleştirilecektir. Bu drenler içeride olabilecek sıvıların cilt altında kalmasını drenaj yapmak sureti ile önleyecektir.

Mini Karın Germe

Mini karın germe estetiği kasık üstünde biraz daha küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Operasyon kasık üstü ile göbek arasında yapılmaktadır, göbek deliğine dokunulmamakta, karın gerginleştirilip dikişler atıldıktan sonra göbek deliği biraz aşağı çekilmiş görünmektedir. Mini karın germe ameliyatı 1-2 saat arası sürmektedir. Mini abdominoplastide ise sadece ve sadece orta hatta kısa bir iz olacaktır. Germe işlemi sınırlı olacağından göbek çevresinde iz olmayacaktır. Liposuction bu yöntem ile beraber kullanılabilir.

Karın Germe Ameliyat Sonrası İyileşme

Karın germe ameliyatı sonrası deri altında kan toplanması (hematom), enfeksiyon, yara yeri problemleri çok nadir fakat olası komplikasyonlardandır. Bunlara karşı operasyon sahasına mutlaka diren (içeride biriken kanı boşaltacak boru) konmakta, antibiyotik, yara alanı için uygun pansuman ve gerekli destekleyici ilaçlar (yara izini düzelten jeller, masajlar) uygulanmaktadır.

Ameliyat sonrası hasta 2 veya 3 gün hastanede kalmaktadır. Hastaya özel korseler giydirilerek sosyal ve iş yaşamına biran önce kavuşması sağlanmaktadır. Hasta normalde operasyon sonrası 5-6. gün günlük hafif aktivitelerine dönebilir. 15-18 günde aktif yaşamına başlayabilir. 6-8 haftada spor aktiviteleri yapabilir hale gelir.

Diğer Yazılar

Karın Germe Ameliyatı” için 2 soru soruldu.

  1. Teşekkürler hocam. Detaylı ve aydınlatıcı bir içerik. örnek karın germe ameliyatlarınızı nereden görebiliriz?

    1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

      Merhaba,Leyla Arvas Youtube kanalımızdan videolu anlatımları izleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve öncesi sonrası karın germe fotoğrafları içinde 0212 241 46 24 nolu telefondan polikliniğimizi arayabilirsiniz.Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir