Liposuction Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

2.94K görüntülenmeLiposuction – Yağ Alma
0
1 Yorum

İyi günler hocam, sitenizde liposuction ile ilgili makalenizi okurken ameliyat sonrası oluşan ödemlerden bahsetmişsiniz. Liposuction sonrası ödem nasıl atılır?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, evet ameliyat sonrası vücutta ödem oluşabiliyor. Ameliyat esnasında kanamayı en aza indirmek ve yağların parçalanmasına yardımcı olması için vücudunuza bir sıvı veriliyor. Aynı zamanda verilen bu sıvı ameliyat sonrası ağrı ve acı hissetmemenizi sağlıyor. Fakat bu durum ameliyat sonrası ödem oluşmasına da neden olmaktadır. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde ödem şişlik ve morluklar oluşuyor. Bu ödem zamanla azalıyor. Bu süreçte bol bol yürüyüş yapmak ödemin atılması için çok önemlidir. Belli aralıklarla gün içinde yürüyüş yapabilirsiniz, zorlanırsanız yardım alarak yürüyüş yapabilirsiniz. Aynı zamanda su tüketimi de çok önemlidir. Bol bol su içmeniz ve vücutta ödem oluşmasını arttırabilecek tuzlu gıdaları tüketmemeniz gerekmektedir. Yine karbonhidrattan fakir beslenmeniz ödeminizi minimalize edecektir. Alkol ve sigarayı bir ay boyunca hayatınızdan çıkarmanızı ya da en azından azaltmanızı öneriyorum. Alkol normal zamanda bile vücutta ödem yaparken ameliyat sonrası bu ödemi iki katına çıkarır. Sigara ise hem ödemi arttırır hem de yaralarınızın iyileşmesini geciktirir. Tamamen kesemeseniz bile en aza indirmenizi öneririm. Ameliyat sonrası size giydirmiş olduğumuz korseyi ise 4 hafta boyunca kullanmanız derinize baskı yapacağı için ödemin atılmasına yardımcı olacaktır. Hastaneden çıkış yaptıktan sonra 2 günde bir düzenli olarak medikal lenfatik drenaj masaj randevularınıza gitmeyi ihmal etmeyin. Ödeminizin azalmasına yardımcı olacak en önemli yöntem medikal masajdır. Ayrıca Bromelain yani ananas ekstresi ameliyat sonrası tavsiye ettiğimiz besin takviyelerinden, ödemi önlemek için düzenli kullanabilirsiniz. Bütün bunları dikkatli bir şekilde yerine getirirseniz ödeminiz en kısa sürede azalıp yok olacaktır.

0

Doktor Hanım merhaba, önümüzdeki hafta Liposuction olacağım. Ama operasyon sonrası vücutta ödem oluşabileceğini duydum. Liposuction sonrası ödem nasıl atılır?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, doğru duymuşsunuz. Kişiden kişiye değişmekle birlikte Liposuction sonrası vücutta belli oranda ödem oluşumu normaldir. Operasyon sonrasında size giydirilen korseyi sürekli ve düzenli kullanın. Bol su için. Tuz tüketmeyin. Alkol almayın. Ödem tutan gıdalar tüketmeyin. Kısa süreli ve hafif tempolu yürüyüşler yapın. Operasyon sonrası muayenenizde doktorunuz da sizin yapınıza özel önerilerde bulunacaktır. Bu önerilere uymaya özen gösterin. Sevgiler…

0

Doktor hanım selamlar, liposuction sonrası ödem nasıl atılır? Ne önerirsiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, liposuction sonrası ödem oluşumu çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Genellikle geçmesi 2 haftayı bulabilmektedir. Ameliyat sonrası bir süre korse takmanız gerekmektedir. Bu korse hem daha çabuk iyileşmenizi hem de ödeminizi daha kısa sürede atmanızı sağlayacaktır. Bunun dışında aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçınmalı, bol su içmelisiniz. Ameliyat bölgesine bol bol masaj yaparak ödemi azaltabilirsiniz. Doktorunuzun dediklerine uyarsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

0

Hocam merhaba, umarım iyisinizdir. Haftaya liposuction yaptıracağım randevumu aldım. Fakat tek korkum ödem. Acaba liposuction sonrası ödem nasıl atılır? Kolay bir yöntemi var mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, şimdiden hayırlı olsun. Ödem, liposuction ameliyatı sonrası beklediğimiz bir komplikasyondur. Endişe edilecek veya korkulacak bir durum yoktur. Genel olarak 2 hafta içerisinde ödemler son bulur. Ameliyat sonrası bir süre korse kullanmanız gerekecek. Korse ödemlerin daha hızlı inmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu süreçte çok tuzlu besinler tüketmemelisiniz. Tuz ödemin en büyük düşmanıdır. Ayrıca ne kadar hareket ederseniz o kadar hızlı ödemler çözülür. Bu nedenle mümkün olduğunca yürüyüş yapın, kendi işinizi kendiniz yapmaya çalışın. Ek olarak imkanınız var ise ameliyat bölgesi için profesyonel bir masaj yardımı alabilirsiniz. Düzenli masaj ödemi daha hızlı atmanıza yol açar. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, 5 gün önce basen bölgemden Liposuction oldum. Ancak vücudumda ödem oluştu. Liposuction sonrası ödem nasıl atılır? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Liposuction ameliyatları sonrasında vücutta şişlik ya da hafif morluklar oluşması, vücudun ödem tutması beklenen durumlardır. Endişe etmenize gerek yok. Bu etkiler 10- 15 gün sonra azalacak, 3- 6 ay sonunda ise tamamen kaybolacaktır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde size verilen korseyi özenle kullanın. Bol bol su içmeye çalışın. Tuzlu besinler tüketmemeye özen gösterin. Alkol ve tütün ürünlerinin kullanımından uzak durun. Kısa süreli ve hafif tempolu yürüyüşler yapın. Doktorunuzun önereceği ödem atıcı ilaçları da kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, ben göbek bölgemdeki yağları aldırmak istiyorum ama operasyon sonrası çok şişlik oluyor diye duydum. Önceden araştırma yapmak istedim. Liposuction sonrası ödem nasıl atılır?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Liposuction ameliyatları sonrasında vücudun ödem tutması, şişlikler ve hafif morluklar yaşanması gayet normal bir durumdur. Ortalama 2 hafta içerisinde gözle görülür şekilde ödemde azalmalar olur. Bu süreci hızlandırmak için ameliyat sonrasında size giydirilecek olan korseyi düzenli olarak kullanmanız çok önemli. Bunun dışında tuz kullanımı ödem oluşumunu çok tetikler. Yemeklerinizde tuzdan uzak durun. Ameliyattan sonra 15 gün alkol ve tütün ürünlerini tüketmeyin. Kendinizi yormadan 15- 20 dakikalık kısa ve hafif tempolu yürüyüşler yapın. Profesyonel kişilerce yapılan masajlar da ödem atmada oldukça etkilidir, tercih edebilirsiniz. Bunlar dışında su tüketimi ödem atmada çok çok etkilidir. Bol bol su içebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı