Egzersiz ile Boyun Sarkma ve Çizgileri Geçer mi?

836 görüntülenmeBoyun Estetiği
0
1 Yorum

Selam, boyun bölgem çok sarkık sporla geçer mi hocam ayrıca boynumda çizgilerde var bana önerebileceğiniz egzersizler var mı acaba ameliyata çok karşıyım?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, boyun bölgemiz en ince deriye sahip olduğu için erkenden sarkabiliyor ya da kırışabiliyor. Boyun sarkması için önerebileceğim herhangi bir spor dalı ya da herhangi bir egzersiz yok maalesef çünkü böyle bir yöntem henüz icat edilmedi. Boyun sarkmaları ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemlerle giderilebilir. Eğer kırışıklıklarınız yeni yeni başladıysa ilk önerebileceğim işlem botox enjeksiyonudur. Boyun bölgesine anestezi kremi sürüp uyuşturuyoruz ve ardından 5 dakika içinde boyundaki yatay çizgilere işlemi uyguluyoruz. Ortalama kalıcılık süresi 6 aydır. Eğer botox enjeksiyonuna kırışıklıklarınız oluşmaya başladığında erkenden başlarsanız kırışıklıkların derinleşmesini ve artmasını geciktirebilirsiniz. Fakat derinleştikten sonra botox enjeksiyonu da işe yaramayabilir. Bir diğer önerebileceğim yöntem iğneli radyofrekanstır. Ucunda bir sürü mikro altın iğnenin bulunduğu bir başlıkla uygulama yapılır. 2 haftada bir olacak şekilde ortalama 3-4 seans önerilir ve kırışıklıkların açılmasına yardımcı olur bu tedaviyi mezoterapi uygulamalarıyla da kombine edebiliriz. Mezoterapinin içindeki vitaminler kırışıklıkların azalmasını sağlarken aynı zamanda cildimizi nemlendirir. Eğer kırışıklıklarınız iyice derinleşmişse ve sarkmalarınızda başlamışsa radyofrekans teknolojisiyle çalışan Thermage CPT cihazı da çok güzel sonuç alabileceğiniz bir alternatiftir. Sadece boyun değil yüz ve dekolte bölgelerinize de uygulatabilirsiniz. Yüksek ısı, deri altındaki kolajen sistemini uyararak cildin kırışıkları tedavi etmesini sağlar. Thermage cildi sıkılaştırarak boyun derisinin kalitesinin artmasını sağlar. Thermage seansının sonunda günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İşlemden hemen sonra boyun bölgenizde ki sıkılaşmayı hissedeceksiniz. Bu etki 6 ay boyunca artarak devam edecektir. Thermage ile boyun sıkılaştırma uygulamasını yılın her mevsimi yaptırabilirsiniz.

0

Doktor Hanım merhaba, 50 yaşındayım. Boyun kısmımda sarkma olmaya başladı. Mevcutta da hafif çizgiler var. Egzersiz ile boyun sarkma ve çizgileri geçer mi? Yoksa başka bir tedavi mi uygulanmalı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, ne yazık ki egzersiz kırışıklık ve sarkmaları gidermede bir tedavi yöntemi değildir. Elbette bu oluşumları geciktirmede etkilidir ancak tedavi olarak sunulamaz. Uygulanabilecek tedavi için önce sizi görmeli ve kırışıklıklar ile sarkmanın oranını net görmeliyim. Eğer başlangıç seviyesinde oluşumlar varsa botoks uygulaması ile sorunu çözebiliriz. İlerleme olduysa o zaman kolajen üretimini tetikleyerek cildin kalitesini arttırmak daha doğru bir tedavi olacaktır. Bunu da yine ameliyatsız Ulthera cihazı ile konforlu bir şekilde yapabiliriz. Muayeneye gelebilirseniz durumunuza göre en etkili tedavi kararını verelim ve tedavi planınızı oluşturalım. Kırışık ve sarkmaların yer etmemesi için zaman kaybetmemek önemli. Sevgiler…

0

Merhaba hocam, acaba egzersiz ile boyun sarkma ve çizgileri geçer mi? Yoksa cerrahi bir işleme ihtiyaç duyulur mu? Ne tavsiye ediyorsunuz? Şimdiden teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, egzersiz ve spor ile maalesef cildimizdeki kırışıklık ve çizgiler azalmaz. Spor elbette insan vücudu için çok faydalıdır ancak kırışıklık tedavisi bambaşka bir konudur. Botoks ve çeşitli lazer teknolojili yöntemler ile boyundaki sarkma ve kırışıklıkların önüne geçilebilir. Eğer sarkma ve kırışıklıklar ciddi boyutta ise boyun germe ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. En kısa zamanda sizi muayene ederek sizin için en uygun tedaviyi belirlemenize yardımcı olabiliriz.

0

Merhabalar doktor hanım, boynumdaki sarkma ve ince çizgilerden düzenli egzersiz yaparak kurtulmam mümkün müdür? İnternette bu konu hakkında çok video var ancak emin olamadım. Bir bilene danışmak istedim. Bilgi verirseniz çok sevineceğim. Sevgiler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, düzenli egzersiz yapmak genel sağlık durumumuzu korumak ve daha dinamik bir yaşam için elbette gereklidir. Boynunuzdaki sarkmalara bir miktar faydası olacaktır. Ancak ne yazık ki tam anlamıyla geçmeyecektir. Boynunuzdaki sarkmaların ve çizgilerin tedavisinde en etkili yöntemler botoks ve ulthera işlemleridir. Özellikle ulthera yönteminde cilt altına ses dalgaları iletilerek vücuttaki kolajen artışı tetiklenir. Böylece daha gergin ve sıkı bir boyun görünümü elde edilir. En yakın sürede uzman bir doktora muayene olarak sizin için en etkili tedavi yöntemine karar verebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, ben egzersiz ile boyun sarkma ve çizgileri geçer mi diye öğrenmek istiyorum. İnternette bununla ilgili çok video var. Yapsam faydalı olur mu sizce? 50 yaşındayım. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, egzersizler elbette yüz ve boyun bölgesindeki kaslarınızın çalışması için faydalı olur. Ancak yaşa bağlı olarak yaşanan sarkma ve kırışıklıkları sadece egzersiz ile engellemek mümkün değil. Boyun çizgilerinin oluştuğunu fark ettiğinizde botoks uygulaması ile bu çizgilerin yerleşik hale gelmesinin önüne geçebilirsiniz. Daha derin çizgiler için de ben çoğunlukla ulthera tedavisini öneriyorum. Bu tedavi yöntemi ile cilt altına ses dalgaları gönderilir ve kolajen üretimi tetiklenir. Kolajen artışı da cildin sıkılaşmasını ve gençleşmesini sağlar. Bu gibi şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden muayene için gelmenizi öneririm. Süreç ne kadar erken olursa tedavimizin etki süresi de o ölçüde olumlu olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, ben çok fazla spor ve egzersiz yapan bir kadınım. Neredeyse her gün 2 saat düzenli spor salonuna gider fitness yaparım. Ayrıca haftada 3 defa da Pilates dersleri alıyorum. Fit bir yapım olmasına rağmen boynumda çizgiler oldu ve hafif de sarkmalar başladı diyebilirim. Bunun için önerdiğiniz bir egzersiz var mı? Egzersiz ile boyun sarkma ve çizgileri geçer mi? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, düzenli olarak yaptığınız spor ve egzersizler hem vücudunuz için hem de genel sağlığınız için oldukça faydalı. Ama ne yazık ki bazı durumlarda yaşın ya da genetik faktörlerin etkisiyle oluşan kırışma ve sarkmaların önüne bu şekilde geçemiyoruz. Boyun, cilt açısından baktığımızda çok hassas bir yapıya sahip. Dolayısıyla kırışıklık ve sarkmalar ve bölgede öncelikli ve yoğun olarak görülebilir. Üzülerek söylüyorum ki egzersiz boyun sarkması ve kırışıklıklar için bir tedavi değil. Bunun için botoks ya da lazer tedavileri gibi özel medikal yöntemler var. Bu uygulamalar ile çizgilerin görünümünü azaltabilir yeni çizgi oluşumunu da geciktirebilmekteyiz. Çizgiler derinleşmeden ve sarkma fazlalaşmadan uzman bir doktora muayene olmanızı, ortalama 20 dakikalık medikal bir uygulama ile tedavinizi tamamlamanızı öneririm. En doğru tedavi yöntemi muayene sonrasında belirlenir. Ancak genel sağlığınız için spora devam.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar