Saç Ekimi Sonrası Dökülme Ne Zaman Başlar?

blank
1 Cevap

İyi günler Leyla Hanım, saç ekiminden sonra saçlarımda ne tür değişiklikler olacak? Her saç ekim işleminden sonra şok bir dökülme yaşandığını duydum, Saç Ekimi Sonrası Dökülme Ne Zaman Başlar? Aynı dökülmeyi ben de yaşayacakmıyım?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ağustos 21, 2020

İyi günler, saç ekim işleminden sonra hastanın ense bölgesi üç gün boyunca bandajla sarılı tutulmalıdır. Ekim yapılan bölüm ise açık bırakılmalıdır ancak bu bölüme dokunmak kesinlikle yasaktır. Saç ekiminden sonraki günde yani ikinci günde baş derisinde kabuklanmalar başlar. Kabuklanmalar 8 ila 10 gün arasında sürebilmektedir. Kabuklar kalıcı özellikte değildir, aynı kimi zaman baş bölgesinde ortaya çıkabilen kepeklenme tarzında olabilmektedir. Kabuklanma döneminde başı sıkmayacak bol ve rahat bir şapka başı çevresel etkilerden korumaya yardımcı olacaktır. Onuncu günün sonunda kabuklar kaybolmaktadır. Saç ekim işleminden sonra ikinci hafta ile ikinci ay arasındaki süreçte ekilen saçlarda şok bir dökülme yaşanır. Bu dökülmeler tedavi sürecinin bir parçasıdır ve normal kabul edilmektedir. Şok dökülme sonrasında ekim yapılan bölümde seyrek oranda saç kalmaktadır. İlk üç aydan sonra şok dökülme süreci tamamlanır ve ekim yapılan saçlar çıkmaya ve uzamaya başlar. Saç tellerinin yeni ekim yapılan bölgeye adaptasyon sürecinden dolayı 6 ile 1 yıl arasındaki dönemde dalgalı ya da kıvırcık çıkması olasıdır. Yeni saçlara 9. ay ile 12. ay arasında kavuşulmaktadır.

blank

İyi günler Leyla Hanım, başımın tepe bölgesinde genetik olarak bir açılma var. Saç ekimi yaptırdıktan bir süre sonra ekim yapılan bütün saçlar dökülüyormuş. Saç ekimi sonrasında dökülme ne zaman başlar? ben de saç ektirsem dökülmeden sonra tekrar kel kalır mıyım?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 19, 2020

İyi günler, şok dökülme saç ekim işlemi yaptıran her kişide olması beklenen bir durumdur. Saç ekiminden sonra ense bölgesinden alınan greftlerin üzeri en az üç gün boyunca bandajlı kalmaktadır. Saç ekimi gerçekleşen bölge ise kapatılmaz Bu bölgenin korunması köklerin tutunması bakımından son derece önemlidir. Saç ekimi yapılan bölgedeki kanallardan saç ekim esnasında hafif kan sızıntıları olmaktadır. Bu sızıntılar ekim işleminin ikinci gününde kabuklanmaya dönüşür ve bu kabuklanmalar 1-1,5 hafta sonra dökülür. Yerini kızarıklığa bırakır. Saç ekiminde bu noktada kökler kendini korumaya almaktadır. Köklerin uyku dönemi olarak isimlendirilen bu dönemde ekim yapılan kanallar iyileşme sürecine girerler ve kanallarda daralma görülür. Daralmanın etkisiyle ekim yapılan saç kökü baş derisi
altında kalır ve baş derisinin üzerindeki kalan saç kırılır. Bu durum Şok Dökülme olarak adlandırılır. Bu dökülme tedavinin bir parçasıdır ve normal seyir olarak kabul edilmektedir. Şok dökülme çoğunlukla 3-6 hafta arasında başlar. Yeni saçların çıkması ekim işleminden sonra 2. ay ile 4. ay arasında çıkmaktadır ve yeni çıkan saçlar kalıcı saçlar olmaktadır. Ekim yapılan bölgedeki saçların baş derisindeki yeni yerine uyum sürecinden dolayı dalgalı ya da kıvırcık çıkma olasılığı yüksektir.

blank

Merhaba hocam, alın bölgemde baya bir açıklık var, saç ekimi yaptırmak istiyorum ama saç ekimi yaptırdıktan sonra bir dökülme oluyormuş. Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

Merhaba, saç ekimi kişinin baş bölgesindeki saç dökülmesinin tamamlandığı anda çeşitli kriterler değerlendirildikten ve hastayla konuşulduktan sonra yapılan bir işlemdir. Saç ekim işlemi tamamlandıktan sonra ense bölümü kapatılır ancak ekim yapılan bölüm açıkta bırakılır. Saç ekimi yapılan bütün hastalarda yaşanan normal bir süreçtir ve korkulmaması gereken bir durumdur. Ekim yapıldıktan sonra ekim yapılan saçların aniden dökülmesine Şok Dökülme adı verilmiştir. Saç ekiminde saçlı ya da tamamen saçsız deriye yapılan uygulamada kökler kendisini korumaya almaktadırlar. Bu dönem köklerin uyku dönemi olarak da adlandırılabilir. Ekim yapılan kanallar iyileşme sürecinde daralmaktadır. Daralmayla beraber kökler deri içinde kalmakta ancak deri üstündeki saç kırılmaktadır. Şok dökülme daha çok ekim yapılan bölgede görülmektedir. Dökülme genel olarak 3 ile 6 hafta arasında başlar ve kökler uyku durumuna girer.Saçların hepsi aynı anda dökülmeyebilir. Dökülme sayısı ve tipi kişiden kişiye değişmektedir. Bazen bütün saçlar aynı anda dökülmez. Kalan saçlara asla müdahale etmemek ve ellememek gerekmektedir. Ekim yapıldıktan sonra 2. ve 4. aylar arasında yeni ve kalıcı saçlar çıkmaktadır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar