Saç Ekimi Sonrası Dökülme Ne Zaman Başlar?

5.76K görüntülenmeSaç Ekimi
0
Misafir Avatar

İyi günler Leyla Hanım, saç ekiminden sonra saçlarımda ne tür değişiklikler olacak? Her saç ekim işleminden sonra şok bir dökülme yaşandığını duydum, Saç Ekimi Sonrası Dökülme Ne Zaman Başlar? Aynı dökülmeyi ben de yaşayacakmıyım?

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

İyi günler, saç ekim işleminden sonra hastanın ense bölgesi üç gün boyunca bandajla sarılı tutulmalıdır. Ekim yapılan bölüm ise açık bırakılmalıdır ancak bu bölüme dokunmak kesinlikle yasaktır. Saç ekiminden sonraki günde yani ikinci günde baş derisinde kabuklanmalar başlar. Kabuklanmalar 8 ila 10 gün arasında sürebilmektedir. Kabuklar kalıcı özellikte değildir, aynı kimi zaman baş bölgesinde ortaya çıkabilen kepeklenme tarzında olabilmektedir. Kabuklanma döneminde başı sıkmayacak bol ve rahat bir şapka başı çevresel etkilerden korumaya yardımcı olacaktır. Onuncu günün sonunda kabuklar kaybolmaktadır. Saç ekim işleminden sonra ikinci hafta ile ikinci ay arasındaki süreçte ekilen saçlarda şok bir dökülme yaşanır. Bu dökülmeler tedavi sürecinin bir parçasıdır ve normal kabul edilmektedir. Şok dökülme sonrasında ekim yapılan bölümde seyrek oranda saç kalmaktadır. İlk üç aydan sonra şok dökülme süreci tamamlanır ve ekim yapılan saçlar çıkmaya ve uzamaya başlar. Saç tellerinin yeni ekim yapılan bölgeye adaptasyon sürecinden dolayı 6 ile 1 yıl arasındaki dönemde dalgalı ya da kıvırcık çıkması olasıdır. Yeni saçlara 9. ay ile 12. ay arasında kavuşulmaktadır.

9 Cevap

0
Misafir Avatar

Doktor Hanım merhaba, saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar? İşlem yaptırmak istiyorum ama Kasım’da nişanım var. Nasıl bir zamanlama yapmam lazım?

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

Merhaba, saç ekimi sonrasında genelde şok dökülme dediğimiz bir dönem yaşanır. Bu dönem de saç ekimini devam eden 15 gün ile 2 aylık süre içerisinde genellikle gerçekleşir. Ama tabii şimdi saçınızdaki dökülme oranına ve mevcut durumunuza da bir bakmak lazım. Nişana kadar en estetik görüntüyü ne şekilde sağlayabiliriz konusunda bir analiz yapmalıyız. Uygun bir vaktinizde kliniğimize gelebilirseniz sizi bir muayene edeyim. O tarihe kadar ne yapabiliriz bir bakalım. Ama zaman çok değerli, geciktirmeden gelin lütfen. Sevgiler…

0
Misafir Avatar

Merhaba kolay gelsin, saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlıyor hocam? Ve çok uzun sürer mi? Teşekkürler.

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

Merhaba, saç ekimi işleminden sonra bir süre saç dökülmesi görülür. Oldukça normal olan bir durumun ne zaman başlayacağı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde 1 hafta sonra başlar, bazı kişilerde ise bir ay sonra başlayabilir. O nedenle size net bir cevap vermem zor. Fakat genellikle 6 ayın sonunda dökülme tamamen sonlanır ve yeni ve sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. Sevgiler.

0
Misafir Avatar

Leyla Hocam merhaba, ben saç ekimi yaptıracağım ama ekim sonrası dökülme olması beni huzursuz ediyor. Sosyal çevremden ayrı bir tatil planlıyorum o süreçte. Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

Merhaba, bahsettiğiniz süreç saç ekimi sonrasında yaşanan şok dökülme dönemi. Bu süreç ne zaman yaşanır bununla ilgili net bir bilgi veremem çünkü kişiden kişiye değişir. Ortalama bir dönem söylemem gerekirse operasyon sonrasındaki 15 gün ile 2 ay arasında bir döneme denk gelmesi yüksek olasılıktır. Tabi bu da belli bir zaman alır, ne kadar süreceğini de net bir şekilde ön göremeyiz. Sadece ilk 6 ay sonunda tüm dökülmelerin sonlanmış olacağını söyleyebilirim. Saç ekimi artık bir çok kişinin yaptırdığı ve toplum tarafından da alışıldık bir uygulama haline geldi. Bence bu operasyon ile ilgili sosyal çevrenize karşı bir çekince yaşamanıza gerek yok. Sağlıklı günler dilerim.

0
Misafir Avatar

Merhaba hocam kolay gelsin, acaba saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar ve ne kadar sürer? Teşekkürler.

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

Merhabalar, saç ekimi işlemi gerçekleştikten sonra şok dökülme olarak adlandırılan bir dönem başlar. Bu dönemin başlangıç zamanı kişiden kişiye değişir. Bazılarında bir hafta, bazılarında bir ay sonra bu süreç başlamış olur. Ne kadar süreceği de yine kişiden kişiye değişen bir durumdur. Ancak altı ay içerisinde bu dökülmeler tamamlanır ve yerine sağlıklı saçlar oluşmaya başlar.

0
Misafir Avatar

Leyla Hanım merhaba, ben saç ekimi yaptırdığımdan beri 5 gün geçti. İş yerimden izin alma süremi belirlemek için soruyorum. Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar? Hızlı bir dökülme yaşanırsa sosyal ortamımda olmak istemiyorum o süre içerisinde. Yanıtlarsanız sevinirim. İyi günler.

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

Merhaba, saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra hastalarımız şok dökülme adı verilen bir süreç yaşarlar. Bu sürecin ne zaman yaşanacağı kişiye göre değişiklik gösterir. Ancak operasyondan sonraki 15 gün ile 2 ay arasında bu sürecin yaşanacağını söyleyebilirim. Bu sürenin ne kadar devam edeceği de hastaya göre farklı olabilir. Ancak 6. Ayın sonunda biz tüm dökülmelerin sonlanmış olduğunu görürüz. Şok dökülme tamamlandıktan sonra sağlıklı saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. 1 yıllık sürecin sonunda ise sağlıklı saç tellerinin yüzde %90’ı çıkmış olur. Yani bu süreçler kişiden kişiye farklılık gösterdiği için size net bir zaman söylemem ne yazık ki mümkün değil. Ancak saç ekimi çok sıklıkla uygulanan bir işlem olduğu için çekinmenize gerek yok. Sağlıklı günler dilerim.

0
Misafir Avatar

Merhaba hocam, saçlarımın dökülmesinde ve seyrelmesinden çok şikâyetçiyim, saç ekimi yaptırmak istiyorum. Saç ekimi yapıldıktan sonra saçların döküldüğünü ve tekrar çıktığını öğrendim. Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar ve n kadar sürer, biraz bilgi verebilir misiniz?

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

Merhaba, saç ekimi yapıldıktan sonra şok dökülme adını verdiğimiz bir süreç yaşanır. Şok dökülme süreci saç ekimi yapıldıktan 15 gün sonra ya da 2 ay içinde başlar ve bir süre devam eder. Bu sürelerin ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir ama ilk 6 aylık süreçte saç dökülme süreci tamamlanır ve sonra sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. Sağlıklı saçların %90’ı 1 yıllık süreç tamamlanmadan çıkmış olur.

0
Misafir Avatar

Merhaba leyla hanım, saçımın görüntüsünü beğenmediğim için saç ekimi yaptırmak istiyorum ancak saç ekiminde sonra şok dökülme diye bir şey olduğunu duydum. Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar ve bu şok dökülme nedir, sadece ekilen saçlar mı dökülür?

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

Merhaba, saçının seyrekliğinden memnun olmayan birçok kişi tarafından tercih edilen saç ekimi işlemi kolay uygulanabilen bir işlemdir ancak hem uygulama süresi uzundur hem de iyileşme süreci uzundur. Bu nedenle saç ekimi yaptıran kişinin öncelikle sabırlı olması gerekir. Çünkü saç ekimi işleminden sonra saçların sağlıklı bir şekilde uzaması 6.aydan itibaren gerçekleşir ve 1. yılın sonuna kadar devam eder. Saç ekimi işleminden sonra öncelikle köklerin yerleştiği alanlarda 2. günden itibaren kabuklanma oluşmaya başlar ve bu kabuklanmanın geçmesi yaklaşık olarak 10 gün sürer. Sonraki süreçte de genellikle 2.hafta ile 2.ay arasında dökülme başlar. Bu süreçteki saç dökülmesine şok dökülme denir, iyileşme sürecinin bir parçasıdır, endişe edilmesine gerek yoktur. Dökülme süreci tamamlandıktan sonra 6. aydan itibaren ekim yapılan yerlerdeki saçlar uzamaya başlar. Saç ekiminin net sonucu 1. yıl sonuna doğru belli olur.

0
Misafir Avatar

İyi günler Leyla Hanım, başımın tepe bölgesinde genetik olarak bir açılma var. Saç ekimi yaptırdıktan bir süre sonra ekim yapılan bütün saçlar dökülüyormuş. Saç ekimi sonrasında dökülme ne zaman başlar? ben de saç ektirsem dökülmeden sonra tekrar kel kalır mıyım?

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

İyi günler, şok dökülme saç ekim işlemi yaptıran her kişide olması beklenen bir durumdur. Saç ekiminden sonra ense bölgesinden alınan greftlerin üzeri en az üç gün boyunca bandajlı kalmaktadır. Saç ekimi gerçekleşen bölge ise kapatılmaz Bu bölgenin korunması köklerin tutunması bakımından son derece önemlidir. Saç ekimi yapılan bölgedeki kanallardan saç ekim esnasında hafif kan sızıntıları olmaktadır. Bu sızıntılar ekim işleminin ikinci gününde kabuklanmaya dönüşür ve bu kabuklanmalar 1-1,5 hafta sonra dökülür. Yerini kızarıklığa bırakır. Saç ekiminde bu noktada kökler kendini korumaya almaktadır. Köklerin uyku dönemi olarak isimlendirilen bu dönemde ekim yapılan kanallar iyileşme sürecine girerler ve kanallarda daralma görülür. Daralmanın etkisiyle ekim yapılan saç kökü baş derisi
altında kalır ve baş derisinin üzerindeki kalan saç kırılır. Bu durum Şok Dökülme olarak adlandırılır. Bu dökülme tedavinin bir parçasıdır ve normal seyir olarak kabul edilmektedir. Şok dökülme çoğunlukla 3-6 hafta arasında başlar. Yeni saçların çıkması ekim işleminden sonra 2. ay ile 4. ay arasında çıkmaktadır ve yeni çıkan saçlar kalıcı saçlar olmaktadır. Ekim yapılan bölgedeki saçların baş derisindeki yeni yerine uyum sürecinden dolayı dalgalı ya da kıvırcık çıkma olasılığı yüksektir.

0
Misafir Avatar

Merhaba hocam, alın bölgemde baya bir açıklık var, saç ekimi yaptırmak istiyorum ama saç ekimi yaptırdıktan sonra bir dökülme oluyormuş. Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar?

Misafir Avatar
Op. Dr. Leyla Arvasyorumlandı

Merhaba, saç ekimi kişinin baş bölgesindeki saç dökülmesinin tamamlandığı anda çeşitli kriterler değerlendirildikten ve hastayla konuşulduktan sonra yapılan bir işlemdir. Saç ekim işlemi tamamlandıktan sonra ense bölümü kapatılır ancak ekim yapılan bölüm açıkta bırakılır. Saç ekimi yapılan bütün hastalarda yaşanan normal bir süreçtir ve korkulmaması gereken bir durumdur. Ekim yapıldıktan sonra ekim yapılan saçların aniden dökülmesine Şok Dökülme adı verilmiştir. Saç ekiminde saçlı ya da tamamen saçsız deriye yapılan uygulamada kökler kendisini korumaya almaktadırlar. Bu dönem köklerin uyku dönemi olarak da adlandırılabilir. Ekim yapılan kanallar iyileşme sürecinde daralmaktadır. Daralmayla beraber kökler deri içinde kalmakta ancak deri üstündeki saç kırılmaktadır. Şok dökülme daha çok ekim yapılan bölgede görülmektedir. Dökülme genel olarak 3 ile 6 hafta arasında başlar ve kökler uyku durumuna girer.Saçların hepsi aynı anda dökülmeyebilir. Dökülme sayısı ve tipi kişiden kişiye değişmektedir. Bazen bütün saçlar aynı anda dökülmez. Kalan saçlara asla müdahale etmemek ve ellememek gerekmektedir. Ekim yapıldıktan sonra 2. ve 4. aylar arasında yeni ve kalıcı saçlar çıkmaktadır.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar