Saç Ekimi Sonrası Dökülme Ne Zaman Başlar?

1.55K görüntülenmeSaç Ekimi
0
1 Yorum

İyi günler Leyla Hanım, saç ekiminden sonra saçlarımda ne tür değişiklikler olacak? Her saç ekim işleminden sonra şok bir dökülme yaşandığını duydum, Saç Ekimi Sonrası Dökülme Ne Zaman Başlar? Aynı dökülmeyi ben de yaşayacakmıyım?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

İyi günler, saç ekim işleminden sonra hastanın ense bölgesi üç gün boyunca bandajla sarılı tutulmalıdır. Ekim yapılan bölüm ise açık bırakılmalıdır ancak bu bölüme dokunmak kesinlikle yasaktır. Saç ekiminden sonraki günde yani ikinci günde baş derisinde kabuklanmalar başlar. Kabuklanmalar 8 ila 10 gün arasında sürebilmektedir. Kabuklar kalıcı özellikte değildir, aynı kimi zaman baş bölgesinde ortaya çıkabilen kepeklenme tarzında olabilmektedir. Kabuklanma döneminde başı sıkmayacak bol ve rahat bir şapka başı çevresel etkilerden korumaya yardımcı olacaktır. Onuncu günün sonunda kabuklar kaybolmaktadır. Saç ekim işleminden sonra ikinci hafta ile ikinci ay arasındaki süreçte ekilen saçlarda şok bir dökülme yaşanır. Bu dökülmeler tedavi sürecinin bir parçasıdır ve normal kabul edilmektedir. Şok dökülme sonrasında ekim yapılan bölümde seyrek oranda saç kalmaktadır. İlk üç aydan sonra şok dökülme süreci tamamlanır ve ekim yapılan saçlar çıkmaya ve uzamaya başlar. Saç tellerinin yeni ekim yapılan bölgeye adaptasyon sürecinden dolayı 6 ile 1 yıl arasındaki dönemde dalgalı ya da kıvırcık çıkması olasıdır. Yeni saçlara 9. ay ile 12. ay arasında kavuşulmaktadır.

0

Merhaba kolay gelsin, saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlıyor hocam? Ve çok uzun sürer mi? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi işleminden sonra bir süre saç dökülmesi görülür. Oldukça normal olan bir durumun ne zaman başlayacağı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde 1 hafta sonra başlar, bazı kişilerde ise bir ay sonra başlayabilir. O nedenle size net bir cevap vermem zor. Fakat genellikle 6 ayın sonunda dökülme tamamen sonlanır ve yeni ve sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. Sevgiler.

0

Leyla Hocam merhaba, ben saç ekimi yaptıracağım ama ekim sonrası dökülme olması beni huzursuz ediyor. Sosyal çevremden ayrı bir tatil planlıyorum o süreçte. Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bahsettiğiniz süreç saç ekimi sonrasında yaşanan şok dökülme dönemi. Bu süreç ne zaman yaşanır bununla ilgili net bir bilgi veremem çünkü kişiden kişiye değişir. Ortalama bir dönem söylemem gerekirse operasyon sonrasındaki 15 gün ile 2 ay arasında bir döneme denk gelmesi yüksek olasılıktır. Tabi bu da belli bir zaman alır, ne kadar süreceğini de net bir şekilde ön göremeyiz. Sadece ilk 6 ay sonunda tüm dökülmelerin sonlanmış olacağını söyleyebilirim. Saç ekimi artık bir çok kişinin yaptırdığı ve toplum tarafından da alışıldık bir uygulama haline geldi. Bence bu operasyon ile ilgili sosyal çevrenize karşı bir çekince yaşamanıza gerek yok. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba hocam kolay gelsin, acaba saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar ve ne kadar sürer? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, saç ekimi işlemi gerçekleştikten sonra şok dökülme olarak adlandırılan bir dönem başlar. Bu dönemin başlangıç zamanı kişiden kişiye değişir. Bazılarında bir hafta, bazılarında bir ay sonra bu süreç başlamış olur. Ne kadar süreceği de yine kişiden kişiye değişen bir durumdur. Ancak altı ay içerisinde bu dökülmeler tamamlanır ve yerine sağlıklı saçlar oluşmaya başlar.

0

Leyla Hanım merhaba, ben saç ekimi yaptırdığımdan beri 5 gün geçti. İş yerimden izin alma süremi belirlemek için soruyorum. Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar? Hızlı bir dökülme yaşanırsa sosyal ortamımda olmak istemiyorum o süre içerisinde. Yanıtlarsanız sevinirim. İyi günler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra hastalarımız şok dökülme adı verilen bir süreç yaşarlar. Bu sürecin ne zaman yaşanacağı kişiye göre değişiklik gösterir. Ancak operasyondan sonraki 15 gün ile 2 ay arasında bu sürecin yaşanacağını söyleyebilirim. Bu sürenin ne kadar devam edeceği de hastaya göre farklı olabilir. Ancak 6. Ayın sonunda biz tüm dökülmelerin sonlanmış olduğunu görürüz. Şok dökülme tamamlandıktan sonra sağlıklı saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. 1 yıllık sürecin sonunda ise sağlıklı saç tellerinin yüzde %90’ı çıkmış olur. Yani bu süreçler kişiden kişiye farklılık gösterdiği için size net bir zaman söylemem ne yazık ki mümkün değil. Ancak saç ekimi çok sıklıkla uygulanan bir işlem olduğu için çekinmenize gerek yok. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba hocam, saçlarımın dökülmesinde ve seyrelmesinden çok şikâyetçiyim, saç ekimi yaptırmak istiyorum. Saç ekimi yapıldıktan sonra saçların döküldüğünü ve tekrar çıktığını öğrendim. Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar ve n kadar sürer, biraz bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi yapıldıktan sonra şok dökülme adını verdiğimiz bir süreç yaşanır. Şok dökülme süreci saç ekimi yapıldıktan 15 gün sonra ya da 2 ay içinde başlar ve bir süre devam eder. Bu sürelerin ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir ama ilk 6 aylık süreçte saç dökülme süreci tamamlanır ve sonra sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. Sağlıklı saçların %90’ı 1 yıllık süreç tamamlanmadan çıkmış olur.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı