cerrahi-ameliyatli-vajina-daraltmaVajina daraltma ameliyatı ya da Vajinoplasti ameliyatının amacı, vajinal kasların ve destek dokuların sıkılığının arttırılması ve fazla dokunun çıkarılmasıdır.

Böylece bu fonksiyonel ve psikolojik problem ortadan kaldırılabilir. Kişinin kendine olan güveni artar ve cinsel ilişkide partneri ile daha uyumlu bir hale gelir.

Normal doğum yapmış kadınlarda ya da yaş faktörü ile beraber vajinal kaslar genişlemeye bağlı olarak gevşer ve güçsüzleşir.

Bu da cinsel ilişkide problemlere, rahatsızlık ve memnuniyetsizliğe neden olmaktadır. Hatta idrar kaçırma gibi fonksiyonel rahatsızlık da yaratabilir.

Vajina Genişlemesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Vajina genişlemesinin en önemli belirtisi idrar kaçırma ve cinsel ilişki sırasında sesli hava gelmesidir. Vajina genişlemesi cinsel ilişki ile oluşmaz ancak bu bölgedeki pelvik taban kaslarının gevşemesi ve bağ dokusunun zayıflaması nedeni ile olur. Bağ dokuyu zayıflatan ve kasların direncini bozan en önemli nedenleri şunlardır:

 • Doğum,
 • Histerektomi,
 • Menopoz,
 • İlerleyen yaşla doku gevşemesi,
 • Kilo artışı ve obeziteye bağlı
 • Sinir ve dokuların işlevsel bozukluklar
 • Bağ dokusu anormallikleri,
 • Daha önceden geçirilen pelvik ameliyatlar,
 • Sigara Kullanımı.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Ameliyatı) Nedir?

Vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı cinsel ilişki, doğum yapma gibi durumlardan dolayı genişleyen vajinayı daraltmak için uygulanan bir estetik operasyondur.

Vajina daraltma sayesinde vajinal kasların gerginliği artırılır. Vajinanın daha güçlü kasılması ve kontrol kazanması ile sonuç sağlanır.

Vajinoplasti, günümüzde doğum sonrası standart bir uygulama olarak yapılabilmektedir. Bu ameliyatın amacı, genişlemiş olan kas ve vajinal kanal yapısını daraltmaktadır.

Vajinoplasti Kimlere Yapılır?

Öncelikle sağlıklı olmanız önemlidir. Herhangi bir ilaç alıyorsanız ya da diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Vajinoplastinin amacı vajinanın sıkılaştırılması ve vajinal kasların gerginliğinin artırılmasıdır.

Yaşın ilerlemesi ve yapılan doğumlarla beraber vajina kasları gevşeyebilir, cinsel ilişki sırasında vajinaya hava kaçma ya da hava çıkarma gibi ilişkinin ahengini bozacak durumlar yaşanabilir.

Ya da her iki taraf ta vajina bollaşmasına bağlı olarak cinsel ilişkiden zevk almama durumu ortaya çıkabilir.

Bunun için eğer genital bölgenizin görünümünü ve fonksiyonunu iyileştirmek istiyorsanız, cinsel yaşamınızı iyileştirmek ve yenilemek istiyorsanız, kişisel özgüven ve saygınızı geri kazanmak istiyorsanız, bu uygulama için uygun bir adaysınız.

Bunların haricinde öksürürken, hapşırırken, gülerken, spor yaparken ya da cinsel ilişki sırasında istemsiz idrar kaçırıyorsanız vajinoplasti ameliyatı etkili bir tedavi seçeneği olabilir.

Birden fazla normal doğum yapmış olan kişiler, zor doğum yapan kişiler ve doğum sonrası dikişlerinde anormal durumlarla karşılaşanlar için vajinoplasti ameliyatı uygundur.

Vajinoplasti operasyonu cinsel hazzın artırılması amacıyla yapılan bir operasyondur. Kişilerde az olarak görülebilen cinsel istek probleminin çözülmesini ya da bu soruna çare bulan bir operasyon değildir.  Vajinoplasti operasyonu ile hastalar ile eşleri ya da partnerleri arasındaki cinsel hayatta pozitif olarak gelişmeler sağlanır.

Vajinoplasti Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Öncelikle bu ameliyata uygun olup olmadığınızı anlamak için plastik cerrah ile görüşmelisiniz. Vajinoplastinin sizin için uygun olup olmadığı, uygulamanın nasıl yapılacağı, size getireceği faydalar ya da risk oluşturabilecek yanları, vajina daraltma fiyatları ve sizin için uygunluk zamanını doktorunuzla konuşmalısınız.

 • Vajinoplasti operasyonu adet dönemi bittikten sonra yapılır.
 • Hastanın vajinal bir enfeksiyon olması durumunda operasyon öncesinde tedavi edilmelidir.
 • Hastanın kullandığı hormon ilaçları bulunuyorsa, vajinoplasti operasyonundan 3 hafta önce kesilmelidir.
 • Aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar ya da kullanılan ek gıda takviyeleri operasyondan 2 hafta önce kesilmelidir.
 • Hastanın sigara kullanımı bulunuyorsa operasyondan bir süre önce bırakılması operasyon sonrasında hastanın iyileşme süreci bakımından önemlidir.
 • Hasta operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yememeli ve içmemelidir.

vajina daraltma estetiğiVajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti genel anestezi altında hastane ortamında yapılan bir cerrahidir. Ameliyat öncesi ne kadar doku çıkarılacağı belirlenir ve ameliyat bu düzlemde planlanır.

Vajina ilk 1/3 bölgesi genellikle vajinal gevşekliğin hissedildiği bölgedir. Vajinanın arka duvarından ilk 1/3 bölgede ters V şeklinde bir kesi yapılarak gerek mukozal cilt çıkarılır.

Vajinada çevre kaslar sıkılaştırılarak normal hale getirilmesi sağlanır.

Gevşemiş dokular alındıktan sonra dikilerek gergin ve sıkı bir hale getirilir ve emilebilir dikişlerle dikilir.

Bu sayede dikiş alınmasına gerek yoktur. Bu daraltma penisin cinsel ilişki sırasında vajina içine girmesine müsaade edecek uygunlukta yapılır.

Vajinoplasti, epidural anestezi veya genel anestezi altında yaklaşık bir saat sürmektedir. Vajinoplastide kişinin vajinasında ortalama 3-4 cm. Daraltma yapılabilir.

Kişi genellikle 2-3 sonrasında günlük yaşamına dönebilir. Enfeksiyon riskinden dolayı yaklaşık olarak 4 hafta boyunca denize ya da havuza girilmemelidir. Ayrıca yine 4 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir.

İşlem günü hastanede yatmayı gerektirmez, hasta aynı gün içinde evine dönebilir. Kolay bir estetik prosedürdür, ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci de hızlıdır. Hastanede kalmayı gerektiren bir uygulama değildir. Vajinada gözle görülür bir iz kalmamaktadır.

Estetik olarak daha verimli olması bakımından vajinoplasti, perinoplasti ameliyatı ile birleştirilebilir. Perine anüs ile vajina arasındaki bölgedir ve genellikle normal doğumda doktor müdahalesi ile kontrollü olarak veya bebek başı vajinadan çıkarken yırtılması ile zedelenir.

Normal doğum sırasında bebeğin rahat çıkması için vajen girişi ile anüs arasından yapılan kesi perinoplasti operasyonu ile estetik olarak düzgünleştirilebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)Vajinoplasti sonrası ağrı ve ödem olur. Ağrı eşiği düşük olan kişiler, genel olarak vajinoplasti operasyonunda da ağrıyı normalden biraz daha fazla oranda hissedebilirler.

Hasta 2-3 gün sonra normal hayatına dönebilir. Vajina daraltma Operasyonundan sonra şişlik ve ödem oluşabilir, hafif çamaşır lekelenmesi şeklinde kanama sızıntı olarak görülebilir.

Operasyondan bir gün sonra banyo yapılabilir. Vajinanın iyileşmesi 2-3 haftayı bulur, bu süreç içerisinde enfeksiyon kapmaması için hijyene özen gösterilmelidir.

Yapılan operasyona göre cinsel perhiz uygulanması gerekebilir. Yaklaşık bir ay sonra havuza girilebilir, normal cinsel hayatına geri dönebilir.

Vajinoplasti Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

 • Operasyon sonrasında hekimin reçetelendireceği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Operasyon sonrasında genital hijyene her zamankinden çok daha fazla önem verilmelidir.
 • Operasyon sonrasında ilk cinsel ilişki 30 gün sonra olmalıdır. 30 gün içinde cinsel ilişki kesinlikle yasaktır.
 • Vajinoplasti operasyonunda iyileşme süreci olan 40 gün tamamlanıncaya kadar hasta ayakta duş almalıdır. Yine bu süre zarfında havuza ya da denize girmemelidir.
 • Operasyondan sonraki ilk bir hafta başta olmak üzere 40 gün boyunca ıkınmak, ağır kaldırmak, ağır spor yapmak ya da çömelerek iş yapmak gibi karın içi basıncı artıran hareketlerden sakınılmalıdır.

Vajina Daraltma Fiyatları

Vajinoplasti, vajinal daraltma ya da vajinal sıkılaştırma da denilen operasyonun amacı kişinin ihtiyacına göre vajinal kasların ve etrafındaki dokunun gerginliğinin arttırılmalıdır.

Labioplasti gibi genital bölgeyi ilgilendiren başka bir ameliyatla beraber yapılabilir. Yine doğum sonrası en büyük şikayetlerden biri olan karın kaslarının gerginliğinin azalmasıdır.

Karın kaslarının sıkılaştırılması, gerginliğinin artırılması olarak da bilinen Abdominoplasti (Karın Germe) ameliyatı da Vajina Daraltma ile beraber yapılabilir. Bunlara bağlı olarak fiyatlar değişebileceği için doğru olan plastik cerrahınız ile görüştükten sonra fiyat bilgisi almanızdır.

Vajinoplasti ile Vajina Ne Kadar Daraltılır?

Birçok kadın doğum yaptıktan sonra vajinanın gevşemesi ve genişlemesi sorunuyla karşılaşabilmektedir. Vajinadaki bu genişlikte kişinin cinsel yaşamını olumsuz etkileyebildiği gibi idrar kaçırma gibi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Böyle durumlarda kişiler Vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı ile vajinalarını daraltmak istiyorlar.

Vajinoplasti, vajinal kasların gerginliğini artırmayı ve genişlemiş olan vajina kanalını daraltmayı hedefleyen cerrahi bir operasyondur. Operasyon esnasında vajinal kasların gerginleştirilmesi sağlanırken aynı zamanda vajinal kanalda genişlemeye neden olan fazla doku kesilerek alınır.

Bu işlemler sonucunda vajinanın kişiye göre değişen ve ilişkiye izin verecek tarzda daraltılması sağlanır. Tam bir ölçü vermek mümkün değildir, çünkü her kadının vajinasının boyu ve genişliği farklıdır. Ancak ilişkinin düzgün devam edebilmesi için partnerin penis kalınlığı önemlidir ve göz önüne alınmalıdır.

Lazerle Vajina Daraltılır Mı?

Vajina daraltma ihtiyacı olan ancak ameliyattan kaçınan kişilere lazer ile vajinal daraltma yapılabilir. Bu konuda pek çok farklı lazer cihazı ve radyo frekans cihazı vardır.

Bu cihazlar vajina mukozası altındaki dokuyu hedefler ve bu bölgedeki kolajen dokuyu arttırmaya yönelik 3-4 seans olarak yapılır, ancak etkileri cerrahi kadar olmayabilir. Yine de cerrahi istemeyen yada minimal vajinal genişlemesi olanlar için vajinal sıkılaşma yapması açısından etkilidir.

Vajina Daraltma Normal Doğuma Engel Midir?

Vajinoplasti, normal doğuma engel değildir. Normal doğum sırasında vajina tekrar genişleyebilir, bu nedenle kişilerin normal doğum sonrası tekrar vajina daraltma operasyonu yaptırmaları gündeme gelebilir.

Vajina daraltma operasyonundan sonra doğum yapmak, vajinoplastinin etkisini azaltacaktır Sıkılaştırma kelimesinin artırılması

Vajinoplasti ile Rahim Daraltmanın Avantajları

Vajinoplasti sonrası en önemli avantajı seks hayatında alınan hazzın artmasıdır. Ayrıca vajinanın genişlemesine bağlı florada bozulmalar nedeni ile sık görülen vajinal enfeksiyonlar da tedavi olur.

Vajinaplasti Ameliyatı Sonuçları Kalıcı Mı?

Vajina daraltma ameliyatı sonuçları 8-10 sene kalıcıdır, ancak yaşlanma devam ettiğinden bu süreçte yeniden vajinal bollaşma görülebilir. Bundan kaçınmak için pelvik taban kaslarını güçlendirmek için Kegel egzersizlerinin yapılması önerilir.

Daraltılmış Vajina Anlaşılır Mı?

Vajina daraltma sonrası 4-6 hafta sonra iyileşme tamamlanır ve sonrasında normal cinsel hayata geri dönülebilir. Sonrasında vajinanın daraltıldığı anlaşılmaz.

Vajinal Daraltma Egzersizleri (Kegel Egzersizleri) Nedir, İşe Yarar Mı?

Vajina daraltma egzersizlerine Kegel egzersizleri denir. Vajinal kasları güçlendirmek için yapılan Kegel egzersizleri, gün içinde ya da idrar yaparken perine kaslarını sıkıp bırakma ya da idrar yaparken tutup yapma şeklinde gün içinde 4-5 defa tekrarlanması önerilir.
Bu egzersizleri erken yaşlardan itibaren yapılması perine kaslarının genişlemesini önlemek açısından etkilidir.

Vajinal Daraltma Labioplasti ile Uygulanabilir Mi?

Vajina daraltma diğer estetik operasyonlar ile ya da labioplasti gibi genital estetik operasyonlar ile birleştirilebilir. Burada aynı anda hangi ameliyatların yapılacağına doktor ile beraber karar vermek daha doğrudur.

Doğum Yapmamış Bir Kadın Vajina Daraltma Ameliyatı Olabilir Mi?

Vajina genişlemesi bir bağ doku ve kas zayıflaması olduğundan doğum yapmayan kadınlarda da ilerleyen yaşlarda görülebilir. Oluştuğunda rahatsız edici boyutlara geldiyse doğum yapmamış kadınlara da vajinoplasti yapılabilir.

Ameliyatsız Vajina Daraltma Mümkün Mü?

Vajina genişlemesi ilerleyen boyutlarda değil ise ameliyatsız uygulamalar ya da cihazlar ile vajina sıkılaştırma mümkündür. Bunun için farklı lazerler, radyofrekans enerjisi ve ultrasound enerjisi kullanan cihazların vajinal uygulama probları ile vajina sıkılaştırılabilir.

Ameliyatsız Vajina Daraltma Hangi Yöntemlerden Oluşur?

Ameliyatsız vajina daraltma amaçlı farklı enerjiler içeren cihazlar kullanılabilir. Bunlar Co2 Lazerler, Er:Yag lazerler, fraksiyonel lazerler, radyofrekans enerjili cihazlar ve ultrasonik enerjili cihazlardır.

Etkinliği FDA tarafından onaylanmış cihazlarda genital bölgenin gençleşmesinde ve vajinal sıkılaşma da kullanılmaktadır.