Bebeklerde Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

1.27K görüntülenmeKulak Estetiği (Otoplasti)
0
1 Yorum

Merhaba hocam, 2 yaşında bebeğim var kulakları çok büyük bant takıyorum büyümesin diye ama  kepçe kulak ameliyatı mı olması gerekir ilerde sorun yaşasın istemiyorum. Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzeltilir?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bebeklerde kepçe kulak olayı doğumdan başlıyor ve sürekli gelişmeye devam ediyor. Doğumdan sonra ilk bir ay kullanılan bantlar etkili ancak sonrasında etkisi ne yazık ki yok. Kulak henüz gelişimini tamamlamadığı için şu an bir ameliyat düşünmek için çok erken. Bazı kişilerin kulak kıkırdağı zayıf olur bundan dolayı kıvrımların yeterli oluşmaması kulakların öne ya da yana doğru kıvrılmasına neden olur. Kulak 6 yaş civarında genel olarak gelişimini tamamlayıp erişkin boyutuna ulaşır. Psikolojik travmaların önüne geçmek için, özellikle okul çağı öncesinde kulakla ilgili şekil bozukluklarının düzeltilmesi için kulak estetiği ameliyatlarının yapılması önerilir. Kepçe kulak ameliyatı her yaşta gerçekleştirilebilir ama ben 6 yaşını doldurduktan sonra yapılmasını öneriyorum. Özellikle okul çağındaki çocuklar için kepçe kulak problemi arkadaş çevresinde ve yeni gireceği ortamlarda sıkıntı yaratabilir. Çocuk yaştaki hastalara genel anestezi önerilir. Kepçe kulağın arkasında bir kesi atılarak kıkırdak törpüsü sayesinde bu bölge inceltilir daha sonra tekrar dikilerek kepçe kulak estetiği tamamlanır. Kepçe kulak estetiğinin dikişleri arkaya geleceği için size karşıdan bakanlar herhangi bir ameliyat izi görmeyecektir.

0

Doktor Hanım merhaba, 2 yaşında bir kızım var. Ancak kulakları kepçe doğduğundan beri, düzelmedi de. Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak sorunu ne yazık ki kendi kendine düzelmez, cerrahi müdahale gerektirir. Ben size bu ameliyatı 6 yaşı civarı yaptırmanızı öneriyorum. Hem kızınız bebeklikten çıkmış olur hem de okula başlamadan sorunu çözmüş olursunuz. 6 yaşına geldiğinde tekrar görüşelim ve çözüm yollarını konuşalım. Sevgiler…

0

Leyla Hanım merhabalar, aile geçmişimizde çok fazla kepçe kulaklara sahip insan var. Benim de biraz kepçe açıkçası. Yakında doğum yapacağım ve çocuğumun da kepçe kulağa sahip olmasından büyük endişe duyuyorum. Acaba bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir? Siz ne önerirsiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, doğacak çocuğunuzun da kepçe kulak sorunu yaşayacağından endişeliyseniz çocuğunuz doğduktan sonraki ilk 3 ay ona kulak bandı takmanızı öneririm. Bu ilk 3 ay bebeğinizin kulak gelişiminde çok önemli bir zaman dilimini temsil eder. Bu süre sonrasında kullanılan kulak bandı pek işe yaramayacaktır. Baktınız ki kulak bandı etki etmiyor, bebeğinizde genetik faktörlere bağlı kepçe kulak sorunu hala var ise tek çare kepçe kulak ameliyatıdır. Çocuğunuz 4 yaşını geçtikten sonra ameliyat olabilir. Böylece kepçe kulak sorunu kalıcı olarak çözüme kavuşturulur.

0

Merhabalar Leyla Hanım, 8 aylık hamileyim. Yakında doğumum var. Ailemde ve bende başta olmak üzere kepçe kulak sorunumuz var. Özellikle okul zamanları maruz kaldığım şakalaşmalar büyüyünce travmaya dönüştü. Doğacak olan kızımın da aynı sorunu yaşamasını istemiyorum. Acaba bebeklerde kepçe kulak nasıl düzeltilir? Doğar doğmaz müdahale gerekir mi? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, doğumdan sonraki ilk bir ay kulak bandı yöntemini deneyebilirsiniz. Fakat genetik yapıya bağlı olarak gelişen kepçe kulak sorunu ancak kepçe kulak ameliyatı ile tedavi edilir. Sizin de belirttiğiniz gibi kepçe kulaklara sahip olmak kişinin psikolojisini alt üst edebilir. Bu riski göze almak istemiyorsanız çocuğunuz 6 yaşına gelince ameliyattan yardım alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, benim oğlum 1 buçuk yaşında. Kepçe kulak sorunu var. Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak problemi ameliyat ile çözülebilecek estetik bir sorundur. Genetik ya da yapısal faktörlere bağlı olarak gözlemlenebilir. Benim önerim çocuk okula başlamadan bu ameliyatın yapılması ancak çok küçüklükte olmasını da önermiyorum. 6 yaş sonrası oğlunuzu muayene ettirirseniz, ameliyat da gerekli görülürse hem çocukluk döneminde hem de okula başlamadan sorunu çözebilmiş olursunuz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, 1 yaşında bir kızım var. Her iki kulağında da kepçe kulak durumu var. Bunun tedavisi nasıl olur? Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir? Yardımcı olabilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, genetik ya da yapısal faktörlere bağlı olarak bebeklikten itibaren kepçe kulak durumu gözlemlenebilir. Kepçe kulak ameliyatla düzeltilebilen bir estetik rahatsızlık durumudur. Ancak çok küçük yaştaki bebekler için ben bu ameliyatı gerekli görmüyorum. Kepçe kulak durumu estetik kaygı bozukluklarını doğurur. Özellikle okul yaşlarından itibaren çocuklar arasında yaşanan şakalaşmalar çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Kızınız okula başlamadan hemen önce 6 yaş sonrası kepçe kulak ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı