Bebeklerde Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam, 2 yaşında bebeğim var kulakları çok büyük bant takıyorum büyümesin diye ama  kepçe kulak ameliyatı mı olması gerekir ilerde sorun yaşasın istemiyorum. Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzeltilir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Mayıs 25, 2020

Merhaba, bebeklerde kepçe kulak olayı doğumdan başlıyor ve sürekli gelişmeye devam ediyor. Doğumdan sonra ilk bir ay kullanılan bantlar etkili ancak sonrasında etkisi ne yazık ki yok. Kulak henüz gelişimini tamamlamadığı için şu an bir ameliyat düşünmek için çok erken. Bazı kişilerin kulak kıkırdağı zayıf olur bundan dolayı kıvrımların yeterli oluşmaması kulakların öne ya da yana doğru kıvrılmasına neden olur. Kulak 6 yaş civarında genel olarak gelişimini tamamlayıp erişkin boyutuna ulaşır. Psikolojik travmaların önüne geçmek için, özellikle okul çağı öncesinde kulakla ilgili şekil bozukluklarının düzeltilmesi için kulak estetiği ameliyatlarının yapılması önerilir. Kepçe kulak ameliyatı her yaşta gerçekleştirilebilir ama ben 6 yaşını doldurduktan sonra yapılmasını öneriyorum. Özellikle okul çağındaki çocuklar için kepçe kulak problemi arkadaş çevresinde ve yeni gireceği ortamlarda sıkıntı yaratabilir. Çocuk yaştaki hastalara genel anestezi önerilir. Kepçe kulağın arkasında bir kesi atılarak kıkırdak törpüsü sayesinde bu bölge inceltilir daha sonra tekrar dikilerek kepçe kulak estetiği tamamlanır. Kepçe kulak estetiğinin dikişleri arkaya geleceği için size karşıdan bakanlar herhangi bir ameliyat izi görmeyecektir.

blank

İyi günler doktor hanım, Benim 1.5 yaşında ikizlerim var. İkisinin de kulakları büyük ve öne doğru. Yani ikisi de kepçe kulaklı. Saç bandı takıp gizlemeye çalışıyorum ama kızlar büyümeden de bu sorunu çözmek istiyorum. Bebeklerdeki kepçe kulak nasıl düzelir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

İyi günler, kulakların baş bölgesine yapıştığı yerden biraz daha ayrık ya da öne doğru olmasına kepçe kulaklık denilmektedir. Kepçe kulaklık durumu doğumla beraber oluşabildiği gibi sonradan da oluşabilmektedir ve farklı şekillerde görülebilmektedir. Bazen tek bazen de çift kulakta görülen bir durum olabilmektedir. Şunu belirtmeliyim ki kepçe kulaklı çocuklar okul çağına geldikleri zaman arkadaşlarının fiziksel ya da sözsel tacizine uğrayabilmekte ve bu da çocuklarda çekingenlik, özgüvensizlik gibi psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Ben kepçe kulak ameliyatını kulak erişkinliği yaşı olan altı yaşı önermekteyim. Bu yaşta yapılan tedavi sonrasında, çocukların okul döneminde herhangi bir travmaya maruz kalmaları önlenmiş olur.Genel anestezi altında yapılan ameliyatla düzeltilen kepçe kulaklık sorunu kişinin ileriki hayatında sosyal travmalara maruz kalmaması için oldukça önemlidir.

blank

İyi günler Leyla Hanım, 5 ay önce doğum yaptım, oğlumun  iki kulağında da kepçe kulak durumu var. Bebeği kucağımda çok tutuyorum, acaba bu yüzden mi kulakları böyle oldu? Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir? Şimdiden yaptırsak olur mu? Teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2020

İyi günler, kepçe kulak durumu genetik ve yapısal bir durumdur. Doğum ile başlar ve yetişkinlik çağına kadar aynı şekilde devam eder. Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için halihazırda böyle bir ameliyat olmasının gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ancak oğlunuz büyüyüp okul çağına geldiği zaman akranları arasında problem yaşamaması için 6 yaş ve sonrasında kepçe kulak ameliyatını önermekteyim. Kepçe kulak durumunu kulak kıkırdağının zayıf olması nedeniyle öne doğru kıvrılmasından kaynaklandığını söyleyebilirim. Çocuk hastalarımın ebeveynlerine genel anestezi uygulaması önermekteyim. Böylelikle çocuğunuz korkmayacak ve ameliyat daha seri bir şekilde sonlanacaktır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar