Botoks Etkili Krem İşe Yarar mı?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam, 35 yaşındayım.Şu ana kadar yüzüme cilt bakımından başka birşey yaptırmadım. Fakat botox etkili ve kırışıklık önleyici kremleri sürekli kullanıyorum.Bu kremler botox yerine geçer mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 1, 2020

Merhaba, maalesef hiçbir krem botox etkisini göstermez çünkü botoxun kas içine enjekte edilmesi gerekir. Kremler ise derinin çok üst tabakasında kaldığından kasları etkilemezler. Aynı zamanda botox etkili kremler kişiye özel olmadığı için bazı yan etkileri olabilir. Kızarıklık, kaşıntı, kabuklanma gibi şikayetleriniz olabilir fakat bu yan etkiler geçicidir. Botox kremi yerine 6 ayda bir botox enjeksiyonunu yaptırırsanız herhangi bir yan etkiyle karşılaşmazsınız. İnce kırışıklıklarınızdan kurtulursunuz ve var olan kırışıklıklarınızın derinleşmesini engellersiniz.Dilerseniz botox kremini botox yaptırdıktan sonra kullanabilirsiniz az da olsa botoxun etkisini uzatabilir. Fakat bu kremler tek başına kullanıldığında var olan kırışıklıkları gideremez. Botox enjeksiyonu yüz çizgilerine enjekte edildiğinde, uygulama alanındaki kaslar paralize edilerek kırışıklıkların daha az görünmesini sağlar. Operasyon sonrası birkaç gün içerisinde etkisini gösterir ve 4-6 ay arası geçerliliği vardır.

blank

İyi günler Leyla Hanım, 53 yaşındayım, göz kenarlarımda yaşımdan dolayı kaz ayakları oluştu. Bir de iki kaşımın tam ortasında derin bir çizgi var. Bu yaşıma kadar sadece günlük nemlendirici kremler kullandım.  Ünlü kozmetik firmalarının botox etkili kremleri var. Botoks etkili kremler işe yarar mı, kaz ayaklarımı ve alnımın ortasındaki çizgiyi geçirir mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

İyi günler hanımefendi, botoks kremleri kesinlikle botoks uygulamasının yerini dolduramamaktadır. Cilt yüzeyine uygulanan kremlerin, cilt dokusu altına girerek, oradaki kaslara etki etmesi mümkün değildir. Botoks uygulamasında özel olarak üretilen FDA onaylı botoks ilacını kullanmaktayım. Bu ilaç deri altındaki kas yapısına etki etmekte ve kasın hareketini kısmi felce uğratmaktadır. Ancak kasın tamamına etki etmemekte sadece uygulama yapılan bölümdeki yaklaşık 1.5-2 mmlik bölümde etkilidir. Botoks kremlerinin içerdiği maddeler bilinmediği için derinizde kaşıntı, kızarıklık gibi dermatolojik şikayetler olabilmektedir. Botoks kremi kullanmaktan ziyade botoks uygulamasını 6 ayda bir tekrarlanan aralıklarla yaptırmanız, çizgilerinizin ve kırışıklıklarınızın derinleşmesini engellemektedir.

blank

Merhaba Leyla Hanım, gündelik hayatta mimiklerimi çok kullanarak konuştuğum için alnımda ve iki kaşımın arasında çizgiler oluştu. Popüler alışveriş sitelerinde botoks etkili kremlerin reklamını sıkça görmekteyim. Acaba botoks etkili kremler işe yarar mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

Merhaba, botoks işlemi yoğun olarak yüz bölgesinde alın, kaş arası, kaz ayakları ve boyun bölgesinde kullanılan, kırışıklık tedavisinde en çok tercih edilen uygulamaların başında gelmektedir. Botoks uygulamasında kırışıklık bölgesindeki kaslar özel botoks ilacıyla kısmi felce uğratılmaktadır. Alışveriş sitelerinde ya da sosyal medyada gördüğünüz botoks etkili kremler cilt yüzeyine sürüldüğü için kaslara etki edemezler. Bu kremleri botoks yapıldıktan sonra uygulamanın etkisini uzatmak amacıyla kullanabilirsiniz. Botoks uygulamasının kullanım süresi 4 ile 6 ay civarındadır. Daha sonra botoks uygulamasını yenilemek kullanılırlığını artırabilmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar