Kol Sarkması Sporla Düzelir mi?

1.25K görüntülenmeKol Germe Estetiği (Brachioplasty)
0
1 Yorum

Merhaba hocam,42 yaşındayım kollarımda sarkmalar var ve yıllardır geçmiyor gençken spor yapıyordum fakat yıllardır bıraktım ve yapmıyorum.Tekrar spora başlasam kol sarkmalarım geçer mi yoksa estetiğe başlamalı mıyım? Ameliyatsız önerebileceğiniz yöntemleri bilmek isterim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Kol sarkmasının birçok nedeni vardır. Bunların başında yaş ve yer çekiminin etkisi geliyor. Yer çekimi nedeniyle kollarda aşağı doğru bir sarkma görmek mümkündür. Kollardaki sarkmaların bilinen en önemli nedeni ilerleyen yaştır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt eski sıkılığını kaybeder ve yerini sarkık bir görünüme bırakır. Her ne kadar spor ve beslenme programıyla kendinize iyi baksanız da yerçekiminin etkisine karşı koymanız imkansızdır. Kol sarkmalarınızı seviyesine göre cerrahi veya ameliyatsız yöntemlerle yok edebilir, daha genç görünüme kavuşmanızı sağlayabiliriz. Genç yaşta olan ve sarkmaları yeni başlamış olan hastalarıma spor yapmalarını öneriyorum. Fakat eğer yıllardır spor yapmadıysanız ve yaşınız ilerlediyse spor yapsanız bile sarkmalarınız azalmayacaktır. Elimizde bu sarkmaları yok eden ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Tabii, burada sarkmanın derecesi çok önemlidir. Eğer çok fazla sarkmanız yoksa ameliyatsız bir alternatif olan Thermage Cpt uygulamasını öneririm.Thermage, radyo frekans dalgalarını kullanan ve vücudun kolajen üretimini destekleyen bir incelme ve germe yöntemidir. Thermage uygulaması radyo frekans dalgalarını kullanarak deri altını ısıtır. Isının artması ile birlikte kolajen dokusu uyarılır ve vücut kolajen üretimini hızlandırır. Kolajen, vücudun sıkılığını arttıran ve derinin kendini toparlamasına yardımcı olan bir maddedir. Thermage CPT uygulaması ortalama 1 saat sürer. Uygulama sonrası sonucu hemen görebilirsiniz ve gün geçtikçe etkisinin daha da arttığını göreceksiniz. Fakat eğer çok fazla sarkmanız varsa ameliyatsız bir yöntem yeterli olmayacaktır ve liposuction ya da kol germe ameliyatını düşünmeniz gerekecektir.

0

Doktor Hanım merhaba, benim kollarımda bir miktar sarkma ve kırışıklıklar oldu özellikle 2-3 yıldır falan. Yaşım 39. Kol sarkması sporla düzelir mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, spor ya da egzersizler kol kırışıklığı veya sarkmalarını geciktirmede oldukça etkili yöntemlerdir ancak meydana gelmiş sarkma ve kırışıklıklar için bir tedavi yöntemi değildir. Bu tip durumlarda etkili tedavi yöntemini belirlemede kollarınızdaki sarkma ve kırışıklıkların ne kadar süredir mevcut olduğu ve ne oranda olduğu çok önemli. Başlangıç seviyesindeki sarkmalar için sarkmadaki oran da fazla değilse muayeneniz sonrasında mezoterapi, Thermage CPT ya da Ulthera gibi yöntemler tedavinizde etkili olur. Ancak daha yüksek oranda bir sarkma söz konusuysa kol germe ameliyatı öneririm. Durumu analiz etmek adına uygun bir vaktinizde kliniğimize gelebilirseniz en etkili tedavi yöntemini belirleyip bu doğrultuda bir plan oluşturabiliriz. Sevgiler…

0

Merhaba hocam, mide küçültme ameliyatı olalı bir yıl oluyor. Kısa zamanda hızla kilo verdiğim için vücudumda çok sarkmalar oldu. Özellikle kollarımda bunun olumsuz etkisini hissedebiliyorum. Yaşım da ilerlediği için cildim iyice saldı kendini. Acaba kol sarkması sporla düzelir mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, mide küçültme ameliyatı sonrası ortaya çıkan sarkmalar sık rastladığımız bir durum. Bu sonucun da kişileri oldukça rahatsız ettiği bilinen bir durum. Spor vücudun sıkılaşması ve kas artışı için hayatımızın içerisinde yer alması gereken bir aktivite ancak belli bir yaştan sonra yalnızca spor ile sarkmalar toparlamak pek olası değildir. Spor elbette fayda sağlar ancak estetik operasyonlar kadar keskin bir sonuç alamazsınız. O nedenle size tavsiyem en kısa zamanda uzman bir hekime muayene olarak sizin için en doğru planlamayı doktorla birlikte yapmanız. Sevgiler.

0

Doktor Hanım merhabalar, neredeyse 60’ına dayanmış bir kadınım. Yaşlılığa ve son zamanlardaki kilo dengesizliklerime bağlı olarak özellikle kollarımda ciddi bir sarkma meydana geldi. Kendimi bildim bileli hep zayıf biri olduğumdan bu duruma hiç alışamadım. Kollarımı göstermekten çekinir oldum. Acaba kol sarkması sporla düzelir mi? Yoksa illa ameliyat olmam şart mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, yaş artışına bağlı olarak cilt eski elastikiyet seviyesini kaybeder. Yine yaşlılık sebebiyle cildimizdeki kolajen üretimi giderek azalır. Devamlı kilo alıp verme süreci de bunlara dahil olunca vücudumuzda sarkmalar oluşmaya başlar. Birçok kişi cildindeki bu sarkmalardan dolayı rahatsızlık duymaktadır. Gelişen estetik tıp sayesinde ciltte meydana gelen sarkmaların tedavisi mümkün. Cerrahi operasyon ve diğer başka işlemler yardımıyla şikayetçi olduğunuz sarkmalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmanın vücudunuza elbette bir katkısı olacaktır. Ancak estetik bir müdahale kadar etkili ve kalıcı olmayacaktır. Ayrıca sizin yaşlarınızda cilt elastikiyeti giderek azaldığından spor yapmanın pek fazla getirisi olmayacaktır. Kollarınızdaki sarkmalar çok şiddetli ise en uygun tedavi kol germe estetiği ameliyatıdır. Bu ameliyat ile kollarınızdaki fazla yağlar vücudunuzdan atılarak daha gergin ve sıkı bir kol yapısına sahip olabilirsiniz. Eğer kollarınızdaki sarkma çok ilerlememişse Thermage ve Ultrashape gibi ameliyatsız yöntemler de mevcut. Sonuç olarak endişe edilecek bir durum yok. Kollarınızdaki sarkmalardan rahatsızsanız çeşitli tedavi yöntemleri ve bu durumdan kurtulabilirsiniz.

0

Leyla Hocam merhaba, ben kol sarkması sporla düzelir mi diye merak ediyorum. Bende hafif bir sarkma ve kırışıklık var da. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, spor aktiviteleri koldaki mevcut sarkmalar için ne yazık ki etkili bir tedavi yöntemi değil. Sadece düzenli spor yaptığınızda bu sarkmaların vaktini geciktirebilir ya da miktarını azaltabilirsiniz. Yani sporu bir önlem gibi düşünün. Mevcutta bir sarkma varsa tedaviyi belirlemede sarkma miktarının tespiti çok önemli. Eğer yeni başlayan bir sarkmaysa ve çok aşırı değilse Thermage CPT, Ulthera veya mezoterapi gibi medikal tedavi yöntemlerini kullanabiliriz. Ama sarkmaların ilerlediği durumlarda kol germe ameliyatları daha kesin ve etkili bir çözüm yoludur. Uygun olduğunuzda muayene için gelebilirseniz bir analiz eder, sorunu nasıl çözebileceğimiz üzerine görüşürüz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, 45 yaşındayım. Son yıllarda kollarımda sarkma oldu. Özellikle kolumu havaya kaldırdığımda hiç estetik bir görüntü olmuyor. Kol sarkması sporla düzelir mi? Yoksa ameliyat mı gerekli? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kol sarkmaları daha çok yaşın ilerlemesi ile birlikte vücutta daha belirgin hale gelir. Eğer kişi genç yaşlardan itibaren düzenli olarak spor yaptıysa ya da çeşitli egzersiz programları uyguladıysa sarkma problemi kendini çok erken göstermez yani daha ileri yaşlara kadar gecikir. Ancak mevcut sarkmalar için spor yapmak bir çözüm yolu ya da tedavi yöntemi değildir. Koldaki sarkmanın ameliyat gerektirip gerektirmediğine muayene sonrasında karar verilebilir. Çünkü tedavi şeklini belirlemede sarkmanın hangi düzeyde olduğu önemlidir. Eğer başlangıç düzeyindeyse Thermage CPT ya da Ulthera gibi medikal estetik uygulamaları yapılarak sarkma kontrol altına alınabilir. Ancak ileri boyutlardaki kol sarkmaları için tercihimiz kol germe ameliyatları olmaktadır. Sağlıklı günler dilerim.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar