Merhaba doktor hanım, saç ekimi yaptırdıktan sonra yüzümde şişlik meydana geldi. Görüntüden çok rahatsız olmasam da yine de sormak istiyorum, saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer?

Merhaba, Saç ekiminden sonra görülen yan etkilerin başında şişlikler gelmektedir. Saç ekimi operasyonlarından sonra saç derisinde, alın bölgesinde, yüzün üst kısmında ya da gözlerin biri ya da ikisinde şişlik yani ödem oluşabilmektedir. Saç ekimi sonrasında yüzde meydana gelen şişlik, saç ekim işleminin doğal bir sonucudur. Nadir olarak bu durum şiddetli olabilmektedir. Bazen hastanın göz kapaklarında morluklar da oluşabilmektedir.

Ödemler hastalar için tedirgin edici ve hiç geçmeyecek hissi uyandırsa da saç ekimi yaptıran hastaların yarısından fazlasının karşılaştığı bir durumdur. Ödemler yaklaşık 3 ila 5 gün arasında sürmektedir ve akabinde bir haftalık süre içerisinde tamamen kaybolmaktadır. Saç ekimi sırasında saç köklerini yerleştirmek için baş derisinde mikro kanallar açılmaktadır. Açılan mikro kanallar içerisine saç kökleri teker teker yerleştirilmektedir. Her ne kadar yapılan işlem mikro boyutta olsa da yine de saç derisi için bir travmadır. Vücut bu travmaya karşı bir savunma mekanizması geliştirir ki bu savunma mekanizmasının adı ödemdir.

Saç derisinden verilen izotonik sıvı ekim yapıldıktan 2 ya da 3 gün sonra alın bölgesine inmeye başlar ve yüz şişer. Şişlikler yaklaşık olarak bir hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu sıvılar vücut dolaşımından böbrekler aracılığıyla atılmaktadır. Ayrıca alın ve yüz bölgesine buz torbası uygulamasıyla şişlikler inmektedir. İki saat arayla tekrar edilen buz torbası uygulamasıyla ödemin inmesi sağlanabilir.

Doktor Hanım merhaba, ben 3 gün önce saç ekimi yaptırdım ama bölgede şişlik oluştu. Bu durum normal mi? Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer?

Merhaba, saç ekimi sonrasında dokuların travmaya uğraması sebebiyle bölgede şişlikler yaşanması normal. Bu süreç ortalama 7 ila 10 gün arasında devam edebilir. Bu süreçte ödem tutan besinlerden uzak durmaya ve bol su tüketmeye çalışın. Şişlikler artar ya da rahatsız edici duruma gelirse mutlaka işlemi gerçekleştiren doktorunuzla iletişime geçin. Sevgiler…

Merhaba hocam, saç ekimi yaptırmak istiyorum ancak sonrasında kafada şişlik oluştuğunu duydum. Acaba bu doğru mu? Doğruysa bu şişlik ne zaman ve nasıl geçer? Teşekkürler.

Merhabalar, saç ekimi sonrasında görülen şişlik oldukça olağan bir durum. Çünkü dokular hasar gördüğü için şişlik oluşması doğal. Genellikle 1 hafta boyunca varlığını sürdürse de daha sonra hemen geçer, kalıcı değildir. Şişliğin daha kısa sürede geçmesini diliyorsanız bol su tüketerek, çok yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınarak mevcut süreyi azaltabilirsiniz. Sevgiler.

Leyla Hocam merhaba, ben saç ekimi yaptıracağım. Önümüzdeki ay için düşünüyorum. İşlem sonrası şişlik yaşanabileceğini duydum. Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer? Yanıtlar mısınız? İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba, saç ekimi esnasında ekim yapılacak bölgeye küçük kanalların açılması dolayısıyla dokular travmaya uğrar ve bunun sonucunda bu bölgede hafif şişlikler meydana gelir. Bu durum iyileşme sürecinin bir parçasıdır diyebilirim. 7- 10 gün süren bu dönem sonrasından şişlikler kendiliğinden geçer. Bu süreçte bol bol su tüketerek, tuzlu yiyeceklerden uzak durarak ve hafif tempolu yürüyüşler yaparak şişliklerin daha hızlı bir sürede kaybolmasına katkıda bulunabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Merhabalar Leyla Hanım, bazı arkadaşlarım saç ekimi sonrası şişlik görüldüğünü söyledi. Ben de yaptırmak istiyorum ama bu yüzden çekincem var. Saç ekimi sonrası şişlik oluşuyor mu? Peki bu şişlik nasıl geçer?

Merhaba, saç ekimi yapılırken mevcut dokular travmaya uğradığı için işlem bölgesinde operasyon sonrası şişlik ortaya çıkması oldukça normal olan ve sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu şişlik ortalama bir hafta sizinle beraber olsa da sonrasında geçer ve kalıcı değildir. Eğer bu süreyi kısaltmak isterseniz bol su tüketmeli, aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmalısınız. Böylece şişlik daha kısa sürede inebilir.

Leyla Hanım merhaba, 5 gün önce saç ekimi yaptırdım. Saç ekilen bölgede hafif bir şişkinlik var. Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Merhaba, saç ekimi yaptıralı 5 gün olmuş. Saç ekimi operasyonundan sonra bir süre şişkinlik görülmesi son derece olağan bir durum. Çünkü saç ekimi yapılırken saç köklerinizin yerleştirilebilmesi için ekim yapılan alana küçük kanallar açılıyor. Dolayısıyla dokularınız travmaya uğramış oluyor ve bu da bölgede hafif şişliklerin oluşmasına yol açıyor. Bu durum aslında iyileşme sürecinin de bir parçası.

Ortalama 7- 10 gün kadar sürebilir ve kendiliğinden geçer. Endişe duymanıza gerek yok. Sadece ödemin atılmasını içeren bu süreci hızlandırmak isterseniz bol bol su tüketmenizi, tuzlu gıdalardan bir süre uzak durmanızı ve hafif tempolu yürüyüşler yapmanızı öneririm. Kesinlikle farklı krem vs şeylerden uzak durun ve işlem gören bölgeyi farklı kimyasallar ile temas ettirmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba leyla hanım, saç ektirmek istiyorum ama saç ekimi tedavisi hakkında pek bilgi sahibi değilim. Bir arkadaşım saç ekiminden sonra şişlik oluşabildiğini söyledi. Saç ekimi sonrası oluşan şişlik nasıl geçer, şişliği geçirmek için ne yapmak gerekir?

Merhaba, saç ekimi uygulamasında saç köklerinin yerleştirilmesi için cilde küçük kanallar açılır. Bu işlem sırasında dokular travmaya uğradığı için saç ekiminden sonraki iyileşme sürecinde ekim yapılan bölgede şişlik görülebilir. Dokuların kendini yenilemesi ile ilişkili olan bu şişlikler yaklaşık olarak 1 hafta sonra geçer. Ancak eğer süreci hızlandırmak isterseniz bol su içebilirsiniz ve ödemi artıran tuz vb. gıdalardan uzak durabilirsiniz. Ancak kesinlikle ekim yapılan bölgeye dışarıdan bir müdahale yapılmaması gerekir.

Merhaba hocam, saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum ama uygulama sonucunda şişlik oluşabiliyormuş, saç ekimi sonrasında oluşan bu şişlik nasıl ve ne zaman geçer?

Merhaba, saç ekimi sonrasındaki iyileşme süreci uzundur, bu süreçte kişinin sabırlı olması gerekir. Saçların sağlıklı bir şekilde çıkması yaklaşık olarak 6 ay 1 yıl arasındadır. Saç ekimi uygulaması yapıldıktan sonraki ilk üç günde saç köklerinin alındığı yer sargıyla sarılır ve iyileşmesi beklenir.

Saç ekimi yapılan yer ise açık bırakılır. Çünkü saç ekiminin yapıldığı alanda kabuklanma ve şişlik oluşabilir, saç köklerinin yerleştirilmesi için saç derisine kanallar açılır ve buralara saç kökleri yerleştirilir. İşlem yapılan bölgedeki dokuların yenilenmesi sürecinde travmadan dolayı şişlik görülebilir. Saç ekimi sonrasında ortaya çıkan bu şişlik yaklaşık 1 hafta içinde kendiliğinden geçer. Şişliğin hızlı bir şekilde iyileşmesi için kişi bol su içebilir ancak saç ekilen alana müdahalede bulunulmaması gerekir.

İyi günler doktor hanım, saç ekimi yaptırdıktan sonra yüzüm şişti. Çalışan bir kadın olarak bu durumdan biraz rahatsızım. Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer?

İyi günler, Saç ekimi yaptırdıktan sonra baş derisinde , yüzlerde , gözlerde ödem hatta gözlerde kısmi morluklar oluşabilmektedir. Ense bölgesindeki saç kökleri özel bir makinayla alındıktan sonra başınızın üst kısmındaki saçsız bölgeye başka bir aletle çok minik kanallar açılmaktadır. Açılan kanallara alınan saç kökleri tek tek yerleştirilmektedir. Yerleştirme esnasında baş derisinden hastaya verilen izotonik sıvı yüz bölgesinde, gözlerde ödem ve şişliklere sebep olabilmektedir.

Yapılan işlemde baş derisi ilk kez bu tür bir uygulamaya maruz kaldığı için tepki göstermekte ve ödem oluşturmaktadır. İzotonik sıvının baş bölgesinden 3 gün içinde yüz bölgesine inmesi beklenir. Bu ödem, şişlik hatta kısmi morluklar yapılan işlemin doğal bir sonucudur ve engellenemez. Ancak iki saatte bir uygulanan buz kompresi gibi soğuk uygulamalarla şişlikler indirilebilmektedir. İzotonik sıvı daha sonra vücudun dolaşım sistemine katılır ve böbrekler yoluyla vücuttan atılır. Ortalama bir hafta içerisinde oluşan ödem ve şişlikler inmektedir.

Merhaba Leyla Hanım, geçtiğimiz günlerde saç ekimi yaptırdım. Yüzümde şişlik meydana geldi. Bu süreyi evde geçiriyorum ama görüntümden hoşnut değilim. Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer?

Merhaba, saç ekimi sonrasında yüz bölgesinde , gözlerde, şişlikler oluşması saç ekim işleminden sonra yaşanan doğal bir durumdur. Hemen hemen bütün hastalarda şiddeti değişik olarak görülen şişlikler saç nakli operasyonun doğal bir sonucudur. Baş derisine açıklan mikro büyüklükteki kanallara ense bölgesinden alınan saç kökleri teker teker yerleştirilmektedir. Bu işlem kafa derisi için küçük çaplı da olsa bir travma niteliğindedir.

Saç derisinden verilen izotonik, yavaş yavaş takriben 3 gün içerisinde yüz bölgesine inmekte ve ödeme sebep olmaktadır. Vücudun savunma sistemi saç ekim işlemine tepki olarak şişlik geliştirmektedir. Saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra 4 ile 5 gün baş derisinde ve yüzde şişlikler devam etmektedir. Bu şişliklere neden olan izotonik sıvı vücudun dolaşım sistemine karışarak böbreklerden süzüldükten sonra dışarı atılır. Yüz ve baş bölgesindeki şişlikleri buz torbası kompresiyle azaltılması sağlanmaktadır.