Ayak bileği inceltme, kalın bilekli bacaklardaki yağların liposuction ile alınmasını içeren cerrahi uygulamadır. Ayak bileği kalınlığının yağlanmadan kaynaklandığı kişilere uygulanabilir.

Çoğu kişi ayak bileğinin inceltilebilir olduğundan habersizdir. Genetik ve fiziki yapısından dolayı bazı kişiler her ne kadar zayıf olsa da ayak bilekleri kalın olabiliyor.

Ayak bileği kısmı sert, sıkı ve kaslı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yapılan estetik işlemler sonrasında herhangi bir şekilde sarkma veya deformasyon gibi durumlar yaşanmamaktadır. Ayak bileği kalınlığı her ne kadar spor veya diyet yapılsa da incelmeyen bölgeler arasında yer almaktadır.

Ayak bileklerinde yer alan inatçı yağlardan dolayı normalden daha kilolu ve kısa görünebiliriz. Bu durum estetik açıdan kötü bir görüntü ortaya çıkarır. Bununla birlikte kişilerde özgüven kaybına da neden olabilir.

Çoğu kadın ayak bileği kalın diye zarif ayakkabılar ve kısa kıyafetler giymekten kaçınmaktadır. Kalın ayak bileklerinizi artık saklamak zorunda değilsiniz. Ayak bileği inceltme estetiği ile bu sorunu kalıcı olarak çözebilirsiniz.

ayak bılegı ınceltmeAyak Bileği Kalınlığı Nedenleri

Ayak bileği kalınlığı, belli başlı nedenler dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayak bileği kalınlığı genetik ve yapısal özelliklerden meydana gelir. Özellikle genetik özelliklerden dolayı yağ dokusunun ayak bileğinde birikmesi, daha kalın bilek görüntüsüne neden olmaktadır.

Kadınlar yapıları gereği basen, bacak ve kalça bölgesinden kilo almaya müsaittir. Çünkü bu bölgelerde yağ dokusu birikimi daha fazladır. Aynı şekilde ayak bileğinde de yağ dokusu birikimi olabilmektedir.

Vücudunuz ödeme müsait bir yapıda ise gün sonunda yapılan aktiviteler sonunda da ayak bileğinde oluşan ödem nedeniyle şişkinlikler meydana gelebilmektedir.  Ebeveynlerden veya aileden birinde ayak bileği kalınlığı var ise sizde de görülmesi normaldir.

Ayak Bileği İnceltme Nedir?

Ayak bileğindeki kalın görüntünün liposuctionla inceltilerek daha estetik görünüme kavuşması mümkündür. Ayak bileği inceltme aslında bileklerin ince görünümü ile genel görünüme oldukça zarif bir bütünlük katar.

Estetik algıda ince ayak bilekleri istenen ve arzu edilen bir görünümdür. Özellikle topuklu ayakkabı ile bütünleşen ince bilekler her kadın için istenen ayak bileği görünümünü oluşturur.

Ayak estetiğini ve bacak formunu vurgulayan ayak bileği ise ince ve zarif olduğu zaman güzel ve seksi bulunur. Kalın bilekli bacaklar, fil bacağı izlenimini verir ki bu hiç istenmeyen bir durumdur.

Ayak bileği inceltme, ince kanüller kullanılarak fark edilmeyecek kadar küçük deliklerden Lazer veya Vaser liposuction teknolojilerini kullanarak kısa sürede kalıcı sonuçlar elde edilir. Bu teknolojiler sayesinde morluk ve ödem gibi yan etkiler olmadan hızlı iyileşme sağlanır.

İnce ayak bileği de hücre enjeksiyonu ile dolgunlaştırılabilir. Fakat ayak bileğinin zarif inceliğini korumak için mikro yağ enjeksiyonu yapılmalıdır. Ayak bileği kalınlaştırma işlemi için en az birkaç seans önerilir.

Ayak Bileği İnceltme Estetiği Kimlere Yapılır?

Ayak bileği inceltme estetiği genellikle aşağıda yer alan sorunlara sahip kişilere yapılmaktadır. Bunlar;

  • Ayak bileğinde fazla yağ dokusu birikimi olanlar, 
  • Vücut ölçüleri ile ayak bileği ölçüsü uymayan kişiler, 
  • Ayak bileğinde şişkinlik ve sürekli ödem oluşumu,
  • Bilekte aşil tendonunun görülmemesi,
  • Diz ve bilek kısmı düz bir şekilde iniyor ise (yani kıvrımlar yok ve ölçüsüzlük varsa). 

Yukarıda yer alan sorunlara sahip kişiler hem sağlık hem de estetik görünüm açısından ayak bileği inceltme operasyonuna başvurabilir.

ayak bılegı estetıgı Ayak Bileği İnceltme Yöntemleri

Ayak bileğinde yer alan yağ dokusu daha sert ve sıkı bir yapıdadır. Bu nedenle egzersiz, hareket veya diyet gibi yöntemler ile ayak bileklerini inceltmek maalesef mümkün değildir.

Hasta ameliyata alınmadan önce tüm kontrolleri yapılır. Doktor operasyonda ne kadar yağ dokusu alınacağına karar verir. Yeni ayak bileği ölçüsünün vücut ile orantılı olması önemlidir. Aksi takdirde tekrardan ortaya kötü bir görüntü çıkabilir.

Ayak bileği inceltmek için bu bölgeye liposuction ameliyatı yapılır. Vaser Liposuction yönteminde ses dalgaları ile yağ dokusu hücreleri parçalanmaktadır ve ayak bileğinde yer alan fazla yağ dokusu sıvı hale getirilip vücuttan dışarı alınır.

Yağ dokusu hücreleri sıvı hale getirildikten sonra vücuttan atılması için ince kanüller kullanılır. İnce kanüller ile sıvı haldeki yağ bilekten çekilmektedir. Ayak bileği inceltme işlemi anestezi altında yapılmaktadır.

Liposuction sonrası hastaya baskılı varis çorabı giydirilir. ve 3-4 hafta bu çorabın düzenli giyilmesi önemlidir.

Liposuction ile ayak bileği inceltme işleminden sonra hasta aynı gün kontrol altında tutulur. İyileşme süresi boyunca doktorun tavsiye ettiği varis çorabı ve ilaçları doğru kullanmak başarını şansını arttıracaktır. Operasyondan kısa bir süre sonra normal hayata dönülebilmektedir. 

Ayak Bileği İnceltme Sonrası İyileşme

Liposuction yöntemi ile ayak bileği inceltme operasyonu sonrasında iyileşme süresinde doktor tavsiyelerini birebir uygulamak gerekir. İyileşme sürecinde ilk günler ağrı ve sızı olması doğaldır. Fakat dayanılmaz ağrılar çekiyorsanız mutlaka operasyonu yapan doktor ile görüşmelisiniz.

Ayak bileği operasyonundan sonra hastalar aynı gün taburcu edilir. İki gün sonra duş alabilirsiniz. Operasyondan sonraki üç veya dört hafta varis çorabı giymeniz önerilir. Diz altına ve ayak bileğine liposuction yapılan hastalarda ilk hafta şişlik görülebilir, çok normaldir.

İyileşme süresi boyunca ayak bileğini zorlayacak aktivitelerden kaçınmak gerekir. Koşmak veya spor yapmak gibi aktiviteleri iyileşme dönemi sonrasına bırakmalısınız. Operasyon sonrasında ödem oluşması normaldir.

Ortalama olarak 3 ay gibi bir süre zarfı sonunda şişlik, ödem veya ağrı sızı tamamen geçecektir. Yapılan operasyon kalıcıdır. Çünkü ayak bileği sıkı ve sert bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tekrar ayak bileği kalınlaşması veya şişmesi gibi durumlar ortaya çıkmayacaktır.

İlk haftalarda dinlenmeye ve çok fazla ayakta durmamaya özen göstermelisiniz. Ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmeniz tavsiye edilir. İlk üç haftadan sonra spora başlayabilirsiniz. Estetik operasyonundan sonra bacakların daha hızlı şekillenmesinde ikinci haftadan sonra başlanan Radyofrekans ve lenf drenajı masajları faydalıdır.

Ayak Bileği İnceltme Estetiği Fiyatları

Ayak bileği inceltme estetiği fiyatları konusunda doktor muayenesi olmadan fiyat almak sağlıklı değildir. Günümüzde estetik operasyon fiyatlarını etkileyen çok fazla kıstas vardır.

Hastanın durumu, hangi estetiğin hangi yöntem ve cihaz ile yapılacağı, doktor tecrübesi gibi durumlar fiyatı etkileyebilmektedir. En doğru fiyat bilgisini almak için operasyonu yaptırmak istediğiniz doktora muayene olmanız gerekir. 

Ayak Estetiği Yapılır Mı?

Ayaklar aynı eller gibi zayıf olduğu zaman güzel görünmez. Tendon dediğimiz kas kirişleri ve damarlar belirgin olduğunda oldukça sert ve kaba görünbilir. Bu görüntüyü yumuşatmak ve daha kadınsı göstermek için cerrahi ve medikal yöntemler mevcuttur.

Özellikle tendon ve damarların aralarına ve üzerlerine bu görüntüyü saklayıp bir miktar yumuşaklık katacak yağ transferleri ya da dolgu uygulamaları yapılabilir.

Yağ transferi, küçük cerrahi bir yöntemdir. Herhangi bir yerden alınan yağ dokusunun ayak üstüne ince kanüller yardımıyla aktarılmasıdır. Yaklaşık 30 dakikalık bir işlemdir ve lokal anestezi altında uygulanır. Dolgu uygulaması ise daha kısa sürelidir ve hazır enjektörler içerisindeki hyaluronik asit maddesinin ayak sırtına verilmesidir.

Her iki uygulamanın da sonuçları benzerdir. Yağ transferi ortalama 3 kere uygulanarak kalıcı sonuç elde edilir. Dolgu uygulaması ise yılda bir kere tekrarlanabilir.

Ayak Bileği Ameliyatsız İncelir Mi?

Ayak bileği inceltme için farklı egzersiz ya da spor hareketleri önerilmektedir, ancak bu bölgedeki yağlanma için hiç biri etkili olmaz. Ayak bileğinde biriken yağlar lokalizedir ve kalıcıdır. Bu nedenle liposuction önerilir.

Ayak Bileği İnceltme Kalıcı Mı?

Ayak bileği inceltme liposuction ile bu bölgedeki yağların alınması ile yapıldığından kilo alımı olmadığı sürece kalıcıdır. Ancak her ne kadar bu bölgedeki yağlar alınsa da kalan yağ hücreleri kilo alımına bağlı büyüyerek düzensiz bir görünüm oluşturabilir.

Bu durumda kilo verilmesi ile tekrar ince görünüm sağlanabilir.

Ayak Bileği İnceltmede Kemikler Mi İnceltilir?

Ayak bileği inceltmede kemiklere herhangi bir müdahale yapılamaz, sadece bu bölgedeki yağ dokusu hedef alınarak liposuction yapılır.