dudak ustu cızgıler

Dudakların dolgun ve net görüntü yaratacak şekilde dudak hattının belirgin güzel dudak anlayışı ile birleşir. Ancak yaşlanma ile beraber dudak üstünde mimikler vs ile gelişen dudağa dik ince çizgiler oluşur. Dudak üstü çizgileri bazı kişilerde belli belirsiz olur.

Belirgin dudak üstü çizgileri yaşlanma belirtisi ve yoğun sigara tüketiminin izleridir. Hatta bu izlere sigara çizgisi de denilebilir. Dudak üstü dolgusu ile dudak üstü çizgileri giderilerken, dudak kontürü de belirginleştirilebilir. Üst dudağa uygulanan geçici dolgu sayesinde dudak çevresindeki çizgiler silinebilir. Ayrıca dudak hattı silik olan kişilerin dudakları daha ön plana çıkarmak içinde bu hat belirginleştirilebilir.

Dudak Çizgileri Neden Oluşur?

Üst dudakta dikine bir şekilde oluşan dudak çizgilerinin iki ana sebebi vardır, yaş ve sigara tüketimi. İlerleyen yaşla birlikte dudak çevresindeki doku incelir, yağ dokusu azalır.

Sigara tüketiminin eklenmesiyle birlikte dudaklarda dikine kırışıklık meydana gelebilir. Bazı kişiler güneş ışınlarından fazla etkilenerek erken yaşta kırışmaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda da dudakların üzerindeki çizgilenme görülebilir.

Kişinin yoğun mimik hareketleri de varsa dudak kırışıklığının erken yaşta görülmesi çok normaldir. Bu bölgedeki kasların fazla çalışması dudaklarda kırışıklığa yol açacaktır. Özellikle sigara bağımlılığı olan kişilerde sürekli tekrarlayan hareketler nedeni ile bu çizgiler daha derin ve belirgin görülür.

Dudak Çizgilerinin Tedavisi Nasıl Olur?

Üst dudakta meydana gelen çizgiyi yok etmek için dudak dolgunluğunu arttırmak tek başına yeterli olmayabilir. Hyaluronik asitli geçici dudak dolguları, dudakları dolgunlaştırarak buradaki çizgileri kısmen yok eder, ancak yeni ince yüz gençleştirme dolguları kullanılarak bu bölgedeki çizgileri azaltmaya yönelik dolgu yapılabilir.

Bu dolgular, bölgeyi doldurmadan cilt dokusunu yeniler ve dudak çizgilerini tekrarlayan tedaviler ile geçirir. Özellikle 40 yaşından sonra beliren dudak çizgileri için en doğal ve etkili yöntemlerden biri dudak ve çevresi dolgularıdır.

Kişinin dudak çerçevesi belirsiz ise, dudak kalbinin tam ortasına da dolgu yapılarak üst dudağın kontürü göz önüne çıkarılabilir.

Kırışıkları yok etmek için dudak dolgusu yapıldığında doğal bir görüntü elde etmek için dolgunun tamamını tek seferde uygulamak yerine kırışıkların üzerine minimal boyutta dolgu uygulaması yapılmalıdır. Böylece doğal ve pürüzsüz görüntüyü fark edebileceksiniz. Dolgu uygulamasının kalıcılığı 6-12 ay arasındadır.

Dolgu İşlemi Dışındaki Uygulamalar Nelerdir?

Dudaklarda genç bir görüntü için dolgu dışında destekleyici tedavilerin başında lazer, radyo frekans, fraksiyonel sistemler, PRP ve mezolift uygulamaları geliyor. Eğer kişinin kırışıkları yoğun mimik kullanmaktan dolayı oluşuyorsa bu tip kişilere dolgunun yanında botoks da yapılabilir.

Daha detaylı bilgi için Dudak Üstü Çizgileri Nasıl Geçer? Yazımızı ziyaret edebilirsiniz.