Meme Estetiği

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı göğüslerinin büyüklüğünden memnun olmayan kadınların tercih ettiği göğüs küçültme estetiğidir. Her kadının hayali kusursuz, dik ve estetik göğüslere sahip olmaktır. Doğum süreci, sık sık kilo alıp vermek ve genetik faktörlerden dolayı büyük göğüslerin sarkması sonucu ortaya çıkan özgüven problemleri kadınların kabusu haline gelir. İleri derecede meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi durumlar nedeni ile meme küçültme ameliyatı tercih edilir. Büyük meme dokusunu küçültmek ancak cerrahi operasyon ile mümkündür.

Meme dokusunun, gelişimi sırasında veya sonradan büyümesi (şişmanlık ve hamilelik), sadece estetik değil birçok medikal problemlere de yol açmaktadır. Meme hipertrofisi veya makromasti denilen bu durumlarda meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

Göğüs küçültme ameliyatının amacı nedir?

Meme küçültme ameliyatındaki asıl amaç, eşit görünen simetrik, dik ve estetik göğüslere kavuşmaktır. Meme küçültme ameliyatında göğüslerin hastanın daha rahat edebileceği boyuta indirilmesi amaçlanır. Büyük memelerin yarattığı sırt, boyun ve omuz ağrılarından hasta kurtulur, daha dinamik ve çekici bir görünüm sağlanır.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı, belli teknikler ve planlamalar doğrultusunda yapılır. Operasyonda memenin bez dokusu, yağ dokusu, derisi ve meme başı alanı, hasta isteği doğrultusunda küçültülebilmektedir. Meme küçültme ameliyatı esnasında meme dokusu küçültülürken, aynı zamanda da doku fazlalığı nedeni ile meydana gelen sarkıklık giderilir. Bu şekilde daha küçük daha sıkı ve dik göğüsler elde edilmektedir. Meme küçültme ameliyatından önce fotoğraf çekimi olur ve bir planlama yapılır, buna uygun şekilde cerrahi plan meme üzerine çizilir Operasyon tamamen bu plana dayalı olarak yapılmaktadır. Bu planlama doğrultusunda, hastaya en uygun şekilde meme oluşturulmaktadır. Her vücut yapısına göre ugyun bir meme ölçüsü vardır. 

Meme küçültmede meme hacmine ve hastanın yaşına göre; sadece meme başı çevresinde limitli bir operasyon izi, meme başından dik aşağıya uzanan bir iz (vertikal teknik) veya ters T şeklindeki bir iz bırakacak şekilde yapılabilir. Bu izler önce kırmızı pembe renkte olur, zaman içinde normal deri rengine döner. İzler ne şekilde olursa olsun, meme başı altında ve sütyen içinde kalmaktadır. Meme küçültme ameliyatında kısa “T” adı verilen teknik kullanılır. Bu teknikte kişide meme başı çevresinden göğüs alt çizgisine dik şekilde uzanan T şekilde bir iz kalır. meme başı da yer değiştirlerek yukarı doğru taşındığından meme başını çevresinde iz oluşur. Ancak meme başındaki iz areola denen koyu renkli kısım çevresinde kaldığından belli olmaz.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer ?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında (hasta uyutularak) yapılmaktadır. Operasyon meme hacmine göre değişmekle birlikte yaklaşık 3-5 saat sürmektedir. Hastalar hastanede 1 gün kalmaktadır. Daha sonra ayaktan izlenmeye ve pansumanlara alınmaktadır. Memede bulunan ince direnler (içerideki kan toplanmalarını boşaltan boru) operasyon sonrası 1. veya 2. gün alınmaktadır. Her şey normal seyrederse, yaklaşık 5-6 pansuman yeterli olmaktadır. Meme küçültme sonrası günlerde özel korseli sütyenler sayesinde pansumanlar kolaylaştırılır, ödemler azaltılır. Memedeki morluklar 7-10 günde, şişlikler yaklaşık 6-8 haftada tamamen iyileşebilir. Memeler 5-6 ay içinde tamamen doğal bir görünüm kazanır. Operasyon sonrası 5-7. günde banyo yapılabilir, 8-10. gün denize ve havuza girilebilir.

meme küçültme

Meme küçültme ameliyatı sonrası

Meme küçültme ameliyatı sonrası karşılaşılabilecek sorunlar, erken ve geç dönem sorunları olarak ikiye ayrılır. Erken dönemde kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme problemleri gibi sorunlar son derece nadirdir fakat normaldir. Geç dönem sorunları ize veya şekle bağlı sorunlar olarak karşınıza çıkabilir. İzlerde belirginlik, kızarıklık, kaşıntı erken dönemde bazı koyu tenli kişilerde sıkça rastlanabilir sorunlar olmakla beraber, ilaç tedavisi gerektirebilir. Şekille ilgili sorunlar daha çok büyüklük ile ilgili sorunlardır. Bu nedenle ameliyat öncesi arzu edilen meme boyutu vücudun diğer özellikleri de göz önüne alınarak net bir şekilde belirlenmelidir. Bu operasyonu düşünen genç bir hasta, daha sonraki zamanlarda süt vermeyi düşünüyorsa, bunu cerraha operasyon öncesi mutlaka belirtilmelidir. Operasyonlarımız genellikle merkezi pedikül tekniği denen ve meme başı-meme bezi ilişkisini bozmayan teknikle yapılmaktadır. Bu teknik süt kanallarını koruyan tekniktir ve diğer sebepler dışında hasta büyük olasılıkla süt verebilecek durumda olur. 

Hastalar meme küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir mi?

Meme küçültme ameliyatından sonra emzirme durumu memenin büyüklüğüne, memenin sarkma oranına, hastanın yaşına bağlıdır. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için meme bezi ve meme başını koruyan teknikler kullanılarak, emzirme fonksiyonu korunabilir. Fazla büyük memeler için yeterli küçültme sağlanması isteniyorsa hastanın bilgisi ve onayı dahilinde emzirme fonksiyonundan feragat edilebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatında küçük de olsa bir iz kalır. Meme küçültme ameliyatında iz yeri ameliyat sırasında tercih edilen tekniklere göre değişebilir. Ameliyat sonrası meme başı etrafında ve meme başının aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilir. Meme başı halkası çevresinde kalan iz koyu renkli alan ile kesiştiği için belli olmaz. Meme altındaki iz ise önden bakıldığında görülmez.

Operasyondan sonra ne zaman iyileşebilirim?

Meme küçültme ameliyatından sonra bir gün hastanede kalınır. Ertesi gün eve çıkabilirsiniz. Operasyondan 4-6 gün sonra iyileşme süreci, doktor takibi ile belirlenerek, duş almaya başlayabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatından bir hafta sonra iş başı yapmanız mümkündür. Ameliyattan sonra birinci ve ikinci hafta kontroller yapılır. İkinci kontrolde dikişleriniz alınır ve özel korseli sütyeni en az 6 hafta giymeniz önerilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra ne kadar korse takmam gerekir?

Meme küçültme ameliyatından sonra bir ay boyunca özel korseli sütyeni takmanız önerilir. Takip eden bir ay boyunca ağır spor yapmanız ve sizi yoracak işlerden uzak durmanız gerekir. Meme küçültme ameliyatından 6 ay sonra bölgedeki şişlik ve ödem tamamen iner ve memeleriniz ideal görünümünü kazanır.

Meme küçültme ameliyatında göğüsler ne oranda küçülür?

Meme küçültme ameliyatından sonra memenin ne kadar küçülebileceği hastanın omuz genişliğine, göğüs çevresine ve vücudun genel ölçülerine bağlıdır. Memenin ne kadar küçültülmek istendiği, hastanın emzirme fonksiyonunu korumak isteyip istememesine göre değişebilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra nelere dikkat etmeliyim?

Meme küçültme ameliyatından sonra ilk bir ay ağır işlerden ve sporlardan kaçınmalısınız. Özellikle ilk 3 gün mutlaka dinlenmeniz gerekmektedir. Bir ay boyunca, itme-çekme gibi hareketler yapmamalı, ağır kaldırmamalısınız. Meme küçültme ameliyatından sonra 12-15 gün içinde dikişleriniz alınır. Ödemleriniz ise 3-4 hafta içinde iner. Göğüslerinizin tam şeklini alması ve ödemlerden kurtulmak için 6 aya ihtiyacınız vardır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Meme Küçültme Ameliyatı fiyatları uygulanan tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Göğüs Küçültme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Meme Küçültme Ameliyatı” İçin 269 Soru Soruldu

 1. blank Nisa dedi ki:

  Merhaba küçültme ameliyatı fiyatı nedir ?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 2. blank Kübra dedi ki:

  Meme küçültme fiyati nedir

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 3. blank Abdullah dedi ki:

  Merhaba meme küçültme fiyat nedir acaba?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 4. blank Nurten dedi ki:

  Merhaba fiyat bilgisi alabilir miyim?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir