Meme Küçültme Ameliyatı

Her kadının hayali kusursuz ve dik göğüslere sahip olmaktır. Doğum süreci, sık sık kilo alıp vermek ve genetik faktörlerden dolayı büyük göğüsler sarkabilir ve ortaya özgüven problemi çıkabilir.İleri derecede meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi durumda cerrahi işlem ile meme dokusunu küçültmek mümkündür.Meme dokusu gelişimi sırasında veya sonradan büyümesi (şişmanlık veya hamilelik) sadece estetik değil birtakım medikal problemlere de yol açmaktadır. Meme hipertrofisi veya makromasti denilen bu durumda meme küçültme ameliyatları yapılmaktadır.

Meme küçültme ameliyatının amacı nedir?

Meme küçültme ameliyatında amaç, eşit görünen simetrik göğüslere kavuşmaktır. Meme küçültme ameliyatında göğüslerin hastanın daha rahat edebileceği boyuta indirilmesi amaçlanır. Büyük memelerin yarattığı sırt, boyun ve omuz ağrılarından hasta kurtulur ve daha dinamik bir görünüm sağlanır.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Bu işlem belli tekniklerle ve planlamalar doğrultusunda yapılır. Operasyonda memenin bez dokusu, yağ dokusu, derisi ve meme başı alanı (istenirse) küçültülmektedir. Ameliyat esnasında meme dokusu küçültülürken aynı zamanda da doku fazlası nedeni ile meydana gelen sarkıklık da azaltılır. Böylece daha küçük, dik ve daha sıkı bir meme elde edilmektedir. Meme küçültmede operasyon öncesi resimler alınır, bir planlama yapılır ve buna göre cerrahi plan meme üzerine çizilir. Operasyon tamamen bu plana dayalı olarak yapılmaktadır. Bu planlama sayesinde o kişiye en uygun ölçüde meme oluşturulmaktadır. Her vücut yapısına göre bir meme ölçüsü vardır. Meme küçültme ameliyatlarında hastanın fonksiyonel ihtiyaçlarına karşılık vermesi nedeniyle estetik bir ameliyat olarak kabul edilmemektedir.

Meme küçültmede meme hacmine ve hastanın yaşına göre; sadece meme başı çevresindeki limitli bir operasyon izi, meme başından dik aşağıya uzanan bir iz (vertikal teknik) veya ters T şeklindeki bir izşeklinde olabilir. Bu izler önce kırmızı pembe renkte olur, zaman içinde normal deri rengine döner. İzler ne şeklide olursa olsun meme başı altında sütyen içinde kalmaktadır. Hastalarda sıklıkla meme başı çevresinden, meme altı çizgisine dik uzanan ve orada da kısa bir yatay bacağı olan iz tekniği (vertikal-kısa T tekniği) kullanılmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer ?

Bu operasyon genel anestezi altında (hasta uyutularak) yapılmaktadır. Operasyon meme hacmine göre değişmekle birlikte yaklaşık 3-5 saat sürmektedir. Hastalar hastanede 1-2 gün kalmaktadır. Daha sonra ayaktan izlenmeye ve pansumanlara alınmaktadır. Memede bulunan ince direnler (içerideki kan toplanmalarını boşaltan boru) operasyon sonrası 1. veya 2. gün alınmaktadır. Her şey normal seyrederse yaklaşık 5-6 pansuman yeterli olmaktadır. Operasyon sonrası günlerde özel taşıyıcı sütyenlerle pansumanlar kolaylaştırılır, şişlikler azaltılır. Memedeki morluklar 7-10 günde, şişlikler yaklaşık 6-8 haftada tamamen geçer. Memeler 5-6 ay içinde tamamen doğal bir görüntü alır. Operasyon sonrası 5-7. günde banyo yapılabilir, 8-10. gün denize ve havuza girilebilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası karışılabilecek sorunlar erken ve geç dönem sorunları olarak ikiye ayrılabilir. Erken dönemde kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde problemler gibi sorunlar son derece nadirdir. Geç dönem sorunları ize veya şekle bağlı sorunları olarak karşınıza çıkabilir. İzlerde belirginlik, kızarıklık, kaşıntı erken dönemde bazı koyu tenli kişilerde sıkça rastlanabilir ve ilaç tedavisini gerektirebilir. Şekille ilgili sorunlar daha çok büyüklük ile ilgili sorunlardır. Bu nedenle ameliyat öncesi arzu edilen meme boyutu vücudun diğer özellikleri de göz önüne alınarak net bir şekilde konuşulmalıdır. Bu operasyonu düşünen genç bir hasta, daha sonraki zamanlarda süt vermeyi düşünüyorsa, bunu cerraha söylemelidir. Operasyonlarımız genellikle merkezi pedikül tekniği denen ve meme başı-meme bezi ilişkisini bozmayan teknikle yapılmaktadır. Bu teknik süt kanallarını bozmayan tekniktir ve diğer sebepler dışında hasta büyük olasılıkla süt verebilecektir.

Hastalar meme küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir mi?

Meme küçültme ameliyatından sonra emzirme durumu memenin büyüklüğüne, memenin sarkma oranına, hastanın yaşına bağlıdır. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için meme bezi ve meme başını koruyan teknikler kullanılarak emzirme fonksiyonu korunabilir. Fazla büyük memeler için yeterli küçültme sağlanması isteniyorsa hastanın bilgisi dahilinde emzirme fonksiyonu feda edilebilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatında küçük de olsa bir iz kalır. Meme küçültme ameliyatında kalan izler ameliyat sırasında tercih edilen tekniklere göre değişebilir. Ameliyat sonrası meme başı etrafında ve meme başının aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilir. Meme başı halkası çevresinde kalan iz koyu renkli alana rastladığından belli olmaz. Meme başı halkasından aşağı doğru inen ince bir iz kalır. Meme altındakiizise önden bakılınca görünmez.

Operasyondan sonra ne zaman iyileşebilirim?

Meme küçültme ameliyatından sonra bir gün hastanede kalınır. Ertesi gün eve çıkabilirsiniz. Operasyondan 4 gün sonra duş almaya başlayabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatından bir hafta sonra iş başı yapmanız mümkündür. Ameliyattan sonra birinci ve ikinci hafta kontroller yapılır. İkinci kontrolde dikişleriniz alınır ve sporcu sütyeni giymeniz önerilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra ne kadar korse takmam gerekir?

Ameliyattan sonra bir ay boyunca sporcu sütyeni ve korse takmanız önerilir. Bu bir ay boyunca ağır spor yapmanız ve sizi yoracak işlerden uzak durmanız gerekir. Meme küçültme ameliyatından 6 ay sonra şişleriniz tamamen iner ve memeleriniz ideal kıvamı alır.

Meme küçültme ameliyatında göğüsler ne kadar küçülür?

Meme küçültme ameliyatından sonra memenin ne kadar küçülebileceği hastanın omuz genişliğine, göğüs çevresine ve vücudun genel ölçülerine bağlıdır. Memenin ne kadar küçültülmek istendiği hastanın emzirme fonksiyonunu korumak isteyip istememesine göre değişebilir. Meme küçültme ameliyatında hastaların C cup göğüsleri B cupa indirebilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra nelere dikkat etmeliyim?

Meme küçültme ameliyatından sonra ilk bir ay ağır işlerden kaçınmalısınız. Özellikle ilk 3 gün mutlaka dinlenmenizi öneriyoruz. Bir ay boyunca, itme-çekme yapmamalı, ağır kaldırmamalısınız. Meme küçültme ameliyatından sonra 12-15 gün içinde dikişleriniz alınır. Ödemleriniz ise 3-4 hafta içinde iner. Göğüslerinizin tam şekil alması ve şişlerden kurtulması için 6 aya ihtiyacınız vardır.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir