Meme Estetiği

Meme Küçültme

meme küçültme ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı göğüslerinin büyüklüğünden memnun olmayan kadınların tercih ettiği göğüs küçültme estetiğidir. Her kadının hayali kusursuz, dik ve estetik göğüslere sahip olmaktır.

Doğum süreci, sık sık kilo alıp vermek ve genetik faktörlerden dolayı ergenlikle beraber oluşan büyük göğüslerin sarkması sonucu ortaya çıkan özgüven problemleri kadınların kabusu haline gelir.

İleri derecede meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi durumlar nedeni ile göğüs küçültme ameliyatı tercih edilir. Büyük meme dokusunu küçültmek ancak cerrahi operasyon ile mümkündür.

Meme dokusunun, gelişimi sırasında veya sonradan büyümesi (şişmanlık ve hamilelik), sadece estetik değil birçok medikal problemlere de yol açmaktadır. Meme hipertrofisi veya makromasti denilen bu durumlarda meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

Küçültme Mammoplastisi olarak da bilinen göğüs küçültme ameliyatı, göğüslerdeki fazla yağ, doku ve deriyi çıkarmak için kullanılan bir işlemdir. Büyük göğüsleriniz varsa, rahatsızlığı gidermek veya vücudunuza orantılı bir göğüs büyüklüğü elde etmek için göğüs küçültme ameliyatı olmayı tercih edebilirsiniz.

Göğüs Küçültme Ameliyatının Amacı Nedir?

Meme küçültme ameliyatındaki asıl amaç, eşit görünen simetrik, dik ve estetik göğüslere kavuşmaktır. Göğüs küçültme ameliyatında göğüslerin hastanın daha rahat edebileceği boyuta indirilmesi amaçlanır. Büyük memelerin yarattığı sırt, boyun ve omuz ağrılarından hasta kurtulur, daha dinamik ve çekici bir görünüm sağlanır.

meme küçültme şekilleri

Büyük göğüslü ve aşağıdaki sorunların çözümünde göğüs küçültme ameliyatı önerilir:

 1. Ağrı kesici ilaç kullanımı gereken kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı
 2. Göğüs altlarında ciltte kronik tahriş ve kızarıklık
 3. Nöralji
 4. Kısıtlanmış hareketlilik
 5. Zayıf benlik imajı
 6. Sütyen ve giysilere uyumsuzluk ve kıyafet bulamama

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Doktorunuz sizden ameliyat öncesi birkaç değerlendirmede bulunur:

 • Tıbbi geçmişinizi ve genel sağlığınızı değerlendirilmesi,
 • Ameliyattan sonra meme büyüklüğü ve görünümüyle ilgili beklentileriniz,
 • Olası yara izi ve duyu kaybı dahil olmak üzere ameliyatın riskleri ve yararlarının değerlendirilmesi,
 • Göğüslerinizi doktorunuz muayene eder ve ölçer,
 • Göğüslerinizin fotoğraflarını çekilir ve tıbbi kayıt olarak tutulur,
 • Çeşitli laboratuvar testleri istenir
 • Temel bir meme ultrasonu ve hatta gerekli ise mamografi önerilir
 • Ameliyattan önce ve sonrasında bir süre sigarayı bırakın ya da azaltın
 • Ameliyat sırasında kanama riskini azaltmak için aspirin, hormon ilaçları ve bitkisel takviyeleri almaktan kaçının.

Cerrahınıza, ameliyat günü hastanede kalış süresini ve çıkışta neler yapmanız gerektiğini sorun.

Göğüs Küçültme Nasıl Yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı, en sık lolipop tekniği kullanılarak yapılır. Operasyonda memenin bez dokusu, yağ dokusu, derisi ve meme başı alanı, hasta isteği doğrultusunda küçültülebilmektedir. Meme küçültme ameliyatı esnasında meme dokusu küçültülürken, aynı zamanda da doku fazlalığı ve büyüklüğü nedeni ile meydana gelen sarkıklıkta giderilmiş olur. Bu şekilde daha küçük daha sıkı ve dik göğüsler elde edilmektedir.

meme küçültme teknikleri Meme küçültme ameliyatı öncesinde fotoğraf çekimi ve ameliyat planlaması yapılır, buna uygun şekilde cerrahi plan meme üzerine çizilir. Göğüs küçültme tamamen bu plana dayalı olarak yapılmaktadır. Her vücut yapısına göre uygun bir meme ölçüsü vardır. Bu planlama doğrultusunda, hastaya en uygun şekilde meme oluşturulmaktadır.

Meme küçültmede meme hacmine ve hastanın yaşına göre; sadece meme başı çevresinde limitli bir operasyon izi, meme başından dik aşağıya uzanan bir iz (vertikal teknik) veya ters T şeklindeki bir iz bırakacak şekilde yapılabilir. Bu iz aynı zamanda meme başı etrafında da döndüğünden tam bir lolipopa benzer. Bu izler önce kırmızı pembe renkte olur, zaman içinde normal deri rengine döner.

İzler ne şekilde olursa olsun, meme başı altında ve sütyen içinde kalmaktadır. Meme küçültme ameliyatında kısa “T” adı verilen teknik kullanılır. Bu teknikte kişide meme başı çevresinden göğüs alt çizgisine dik şekilde uzanan T şekilde bir iz kalır. Meme başı da yer değiştirilerek yukarı doğru taşındığından meme başını çevresinde iz oluşur. Bu iz lolipop görünümünde olduğundan teknik lolipop tekniği olarak adlandırılır. Ancak meme başındaki iz areola denen koyu renkli kısım çevresinde kaldığından sonrasında belli olmaz. T şeklinde iz ise zamanla silinerek kaybolur.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında (hasta uyutularak) yapılmaktadır. Operasyon meme hacmine göre değişmekle birlikte yaklaşık 3-5 saat sürmektedir. Hastalar hastanede 1 gün kalmaktadır. Daha sonra ayaktan izlenmeye ve pansumanlara alınmaktadır. Memede bulunan ince direnler (içerideki kan toplanmalarını boşaltan boru) operasyon sonrası 1. veya 2. gün alınmaktadır.

Her şey normal seyrederse, yaklaşık 5-6 pansuman yeterli olmaktadır. Göğüs küçültme sonrası günlerde özel korseli sütyenler sayesinde pansumanlar kolaylaştırılır, ödemler azaltılır. Memedeki morluklar 7-10 günde, şişlikler yaklaşık 6-8 haftada tamamen iyileşebilir. Memeler 5-6 ay içinde tamamen doğal bir görünüm kazanır. Operasyon sonrası 5-7. günde banyo yapılabilir, 8-10. gün denize ve havuza girilebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sorunları Nedir?

Meme küçültme ameliyatı sonrası karşılaşılabilecek sorunlar, erken ve geç dönem sorunları olarak ikiye ayrılır; Erken dönem sorunları kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme problemleri gibi sorunlar son derece nadirdir fakat normaldir.

Geç dönem sorunları ize veya şekle bağlı sorunlar olarak karşınıza çıkabilir. İzlerde belirginlik, kızarıklık, kaşıntı erken dönemde bazı koyu tenli kişilerde sıkça rastlanabilir sorunlar olmakla beraber, ilaç tedavisi gerektirebilir.

Şekille ilgili sorunlar daha çok büyüklük ile ilgili sorunlardır. Bu nedenle ameliyat öncesi arzu edilen meme boyutu vücudun diğer özellikleri de göz önüne alınarak net bir şekilde belirlenmelidir. Bu operasyonu düşünen genç bir hasta, daha sonraki zamanlarda süt vermeyi düşünüyorsa, bunu cerrahına operasyon öncesi mutlaka belirtmelidir.

Operasyonlarımız genellikle merkezi pedikül tekniği denen ve meme başı-meme bezi ilişkisini bozmayan teknikle yapılmaktadır. Bu teknik süt kanallarını koruyan tekniktir ve diğer sebepler dışında hasta büyük olasılıkla süt verebilecek durumda olur.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı diğer büyük cerrahi ameliyatlar ile aynı riskleri taşımasının yanı sıra diğer riskler şunları içerir:

 • Genellikle geçici morarma
 • Yara izi
 • Meme uçlarında ve çevresindeki deride (areola) duyu kaybı
 • Doğum sonrası emzirmede zorluk veya yetersizlik
 • Değişen göğüs boyutlarında asimetri ve boyut farklılıkları oluşabilir ve buna bağlı görünümü iyileştirmek için ek ameliyat gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Göğüs küçültme ameliyatından sonra emzirme durumu memenin büyüklüğüne, memenin sarkma oranına, hastanın yaşına bağlıdır. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için meme bezi ve meme başını koruyan teknikler kullanılarak, emzirme fonksiyonu korunabilir. Fazla büyük memeler için yeterli küçültme sağlanması isteniyorsa hastanın bilgisi ve onayı dahilinde emzirme fonksiyonundan feragat edilebilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatında küçük de olsa bir iz kalır. Göğüs küçültme ameliyatında iz yeri ameliyat sırasında tercih edilen tekniklere göre değişebilir. Ameliyat sonrası meme başı etrafında ve meme başının aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilir. Meme başı halkası çevresinde kalan iz koyu renkli alan ile kesiştiği için belli olmaz. Meme altındaki iz ise önden bakıldığında görülmez.

Göğüs Küçültmeden Sonra Ne Zaman İyileşebilirim?

Meme küçültme ameliyatından sonra bir gün hastanede kalınır. Ertesi gün eve çıkabilirsiniz. Operasyondan 4-6 gün sonra iyileşme süreci, doktor takibi ile belirlenerek, duş almaya başlayabilirsiniz. Ameliyattan bir hafta sonra iş başı yapmanız mümkündür. Ameliyattan sonra birinci ve ikinci hafta kontroller yapılır. İkinci kontrolde dikişleriniz alınır ve özel korseli sütyeni en az 6 hafta giymeniz önerilir.

Meme küçültme Ameliyatından Sonra Ne Kadar Korse Takmam Gerekir?

Ameliyatından sonra bir ay boyunca özel korseli sütyeni takmanız önerilir. Takip eden bir ay boyunca ağır spor yapmanız ve sizi yoracak işlerden uzak durmanız gerekir. Ameliyattan 6 ay sonra bölgedeki şişlik ve ödem tamamen iner ve memeleriniz ideal görünümünü kazanır.

Meme Küçültme Ameliyatında Göğüsler Ne Oranda Küçülür?

Meme küçültme ameliyatından sonra memenin ne kadar küçülebileceği hastanın omuz genişliğine, göğüs çevresine ve vücudun genel ölçülerine bağlıdır. Memenin ne kadar küçültülmek istendiği, hastanın emzirme fonksiyonunu korumak isteyip istememesine göre değişebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı olmadan önce kararınızı gözden geçirmek için şu planlarınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız!

 • Doğum. Bir evlilik düşünüyorsanız ve hamilelik beklentiniz varsa bekleyebilirsiniz. Ameliyatdan sonra emzirmek sorun olabilir- ancak bazı cerrahi teknikler emzirme yeteneğinizi korumanıza yardımcı olabilir. Mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız.
 • Kilo kaybı. Kilo vermek istiyorsanız, meme küçültmenin size uygun olup olmadığına karar vermek için bekleyebilirsiniz. Kilo vermek meme büyüklüğünüz değişikliklere sebep olacaktır. Mümkünse ideal kilonuzda ameliyatınızı planlayın.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Meme küçültme ameliyatından sonra ilk bir ay ağır işlerden ve sporlardan kaçınmalısınız. Özellikle ilk 3 gün mutlaka dinlenmeniz gerekmektedir. Bir ay boyunca itme-çekme gibi hareketler yapmamalı, ağır kaldırmamalısınız.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra 12-15 gün içinde dikişleriniz alınır. Ödemleriniz ise 3-4 hafta içinde iner. Göğüslerinizin tam şeklini alması ve ödemlerden kurtulmak için 6 aya ihtiyacınız vardır.

 • Ameliyattan sonra önerimiz en az 3 gün evde istirahat etmenizdir.
 • İlaçlarınızı düzenli kullanmanız ve doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız önerilir.
 • Ameliyat sonrası doktor kontrollerinize mutlaka riayet edin.
 • Göğüs küçültme sonrası iyileşmeniz sürdüğü için sonrasında en az 4 hafta kolunuzu zorlamayın , ağır kaldırmayın ve itme çekme gibi hareketlerden uzak durun.
 • 1 ay boyunca size önerilen sporcu sütyenini gece yatarken dahil olmak üzere kullanınız.
 • Ameliyat sonrası ödem ve şişlikler olması normaldir. Bu süreç 3-4 hafta içinde geçecektir. Memelerin son şeklini alması bir seneyi bulabilir. Bu süreçte oluşan hafif batma ve yanma gibi hisler ve hafif duyu kaybı normaldir.
 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrası ağır sporlar 2 ay süresince önerilmez. Göğüs kaslarını zorlayacak hareketler, göğüs içinde kanama veya dikişlerin açılması gibi sorunlara sebep olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kansere Sebep Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı herhangi bir şekilde kansere sebep olmaz. Ancak ailesinde meme kanseri hikayesi var ise bu kişiler birinci derece akrabalık mevcut ise göğüslerinizi küçültmeye karar vermeden önce bazı tetkikler ve ultrason ve mamografi önerilir. Hatta gerekirse genetik yatkınlıkta araştırılabilir.

BRCA geninin araştırılması özellikle aile hikayesi olanlara önerilebilir. Dikkatle değerlendirilmesi gereken bir diğer hasta grubu da 40 yaş üzeri hastalardır. Ameliyat öncesi mamografi ve ultrason ile kanser ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. Ameliyat sırasında herhangi bir şüpheli meme dokusu var ise bu meme dokusu patolojik incelemeye gönderilmelidir. Gögüs küçültme ameliyatı meme dokusunu azalttığı için hem dokuyu küçülterek hem de depolanan hormon miktarını azaltarak meme kanser riskini de azalttığı bazı yayınlar ile gösterilmiştir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Ağrı Olur mu?

Ameliyat sonrası ağrı düzeyi diğer cerrahiler ile benzerdir. Hafif sızlama, batma yanma ve hareketle ağrı oluşabilir Bu ağrılar 1 hafta içinde tamamen kaybolacaktır. Bu süre içinde ağrı kesiciler ile daha rahat hareket edilmesi sağlanabilir. Buz uygulaması da sızıları ve ağrıları ilk dönemde azaltacaktır. Bu süreçte çok şiddetli ağrılar olmaz, eğer bu tür ağrılarınız var ise doktorunuz ile paylaşmalısınız.

Göğüsler Ne Kadar Küçülebilir?

Hastanın genel görünümü, omuz genişliği, göğüs ölçüsü ve estetik beklentisi meme boyutlarını belirleyen en önemli kriterdir. Emzirme yetisinin korunması istenen hastalarda meme fazla küçültülemez. Doktorunuz ile ilk muayenenizde gerçekçi beklentilerinizi paylaşırsanız, bu konuda kararı birlikte vermek daha doğru olacaktır. Ancak çok küçük boyutta meme isteyenlerde, meme çevresinde kalan iz miktarı artabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme operasyonu kişinin hem daha estetik bir görünüme sahip olması hem de büyük memeden dolayı oluşan ağrılarını önlemek amacıyla yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda çok fazla tercih edilen meme küçültme ameliyatı fiyatları doktor tarafından uygulanan tekniğe ve doktorun tecrübesine göre değişiklik göstermektedir.

Göğüs küçültme fiyatları 2021 yorumları arasında en çok döviz artışına bağlı değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Meme küçültme fiyatları, yapılan hastane ve başka operasyon ile kombinlenmesine bağlı olarak ta değişebilir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Göğüs Küçültme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Meme Küçültme” İçin 325 Soru Soruldu

 1. Merve dedi ki:

  Merhaba, hamilelikte goguslerim cok buyudu ve sarkti b cupken d oldu. Dogumdan ne kadar sonra kucultme, diklestirme yaptirabilirim? Emzirdikten sonra mi yapmak daha saglikli olur

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, doğum yapıp emzirme dönemini tamamlamanız gerekiyor. Emzirme süreciniz bittikten 6 ay sonra meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı olmanızı tavsiye ederim. Bu süreçte meme süt bezleri eski haline dönecek ve memeleriniz son şeklini alacaktır. Bundan önce yapılırsa sonradan memelerinizdeki süt bezleri küçüldüğünde yeniden sarkmış görünüm gibi istenmeyen etkileri olabilir.

 2. hamide dedi ki:

  Merhaba, 40 yaşındayım DD cup meme ne kadar küçültülebilir. Örneğin kaç sütyen giyebilirim. Amaliyat fiyatı ne olur.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, öncelikle bunu sizi görmeden söylemek çok zor ama her şey yapılabilir. Ancak meme ne kadar küçülse sizde güzel durur? veya daha az izle ne kadar meme küçülebilir? gibi sorulara birlikte karar verirsek daha doğru olur. Sonuçta bu bir estetik ameliyat ve sizin bakış açınız ameliyatın sonucunu etkiler. Daha çok yardımcı olabilmem için bana 05442684433 nolu WP hattına fotoğraflarınız ve sorularınızı gönderebilirsiniz. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir