Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam, sanıyorum bende jinekomasti rahatsızlığı var. Memelerimin boyutu normal mi yoksa jinekomasti seviyesinde mi tam emin olamıyorum. Jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 19, 2020

Merhaba, Göğüslerde hassasiyet, tek göğüste ya da her iki göğüste şişlik, meme dokusunda şişkinlik, göğüslerde ağrı ya da meme ucu akıntıları, meme ucunun altında yumru hissi, cinsel isteksizlik gibi belirtileriniz varsa jinekomastiniz olabilir. Bu belirtilerden birini taşıyorsanız zaman kaybetmeden muayeneye gelmelisiniz ya da meme ultrasonu çektirmelisiniz. Eğer aynaya baktığınızda bir fark göremiyorsanız göğüs kaslarınızı kasıp elinizle göğsünüze dokununca göğüs kasınızın üzerinde oynayan yağ dokusu, süt bezesi gibi bir şey hissediyorsanız jinekomastiniz var demektir. Yani aslında bunu anlamanız çok kolay. Evde ayna karşısında elinizle muayene edebilirsiniz kendinizi. Buna rağmen anlayamıyorsanız, bir doktora muayene olabilirsiniz. Böyle bir şüpheniz varsa ihmal etmeyin erken tanı jinekomasti hastalığında çok önemlidir. Jinekomastinin 3 evresi vardır ve eğer bir müdahalede bulunulmazsa gün geçtikçe ilerleyebilir.

blank

İyi günler Leyla Hanım, 47 yaşındayım, memelerimde yağlanma var, jinekomasti olup olmadığımı bilemiyorum. Jinekomasti nasıl anlaşılır?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

İyi günler, jinekomasti memelerdeki bezeye benzeyen sertlik ya da kas üzerinde oynayan yağ dokusu gibi bir durumla karşılaşıldığında ortaya çıkabilir. Erkeklerde meme dokusunda karşılaşılan fazlalık ya da cinsel isteksizlik ile kendini belli eden jinekomasti, sadece sağlık olarak değil aynı zamanda erkeğin sosyal hayatını da negatif etkilemektedir. Biz genel olarak öncelikle hastalarımıza elle muayeneyi öneriyoruz. Evde ayna karşısında memelerinizi kendiniz muayene edebilirsiniz. Elinize fazlalık geldiği takdirde doktor muayenesi önermekteyim. Jinekomastide kesin tanı için meme ultrason gibi tetkikler istenir hastadan. Jinekomasti ağır ama ilerleyen bir yapıda seyreder. Eğer doktor ameliyat önerirse vakit kaybetmeden operasyon için tarih alınmalıdır. Sağlıklı günler dilerim.

blank

Merhaba, ben sporu bıraktığımda göğüslerimde hafif bir çıkıntı oluşuyor. Jinekomasti diye bir problem olduğunu okudum. Jinekomastim olup olmadığımı nasıl anlarım?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Temmuz 1, 2020

Merhaba, doktor muayenesi sonrası veya hormon testleri ile teşhisi kolay konulan bir fiziksel bozukluktur. Aynaya baktığınızda ya da dokunduğunuzda el bir fazlalık geliyorsa ya da aynada görünüyorsa hemen kendini belli eden bir bozukluktur. Kendi kendinize çözüm bulmanızdan ziyade mutlaka uzman bir doktorla görüşmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar