Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

1.33K görüntülenmeJinekomasti
0
1 Yorum

Merhaba hocam, sanıyorum bende jinekomasti rahatsızlığı var. Memelerimin boyutu normal mi yoksa jinekomasti seviyesinde mi tam emin olamıyorum. Jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Göğüslerde hassasiyet, tek göğüste ya da her iki göğüste şişlik, meme dokusunda şişkinlik, göğüslerde ağrı ya da meme ucu akıntıları, meme ucunun altında yumru hissi, cinsel isteksizlik gibi belirtileriniz varsa jinekomastiniz olabilir. Bu belirtilerden birini taşıyorsanız zaman kaybetmeden muayeneye gelmelisiniz ya da meme ultrasonu çektirmelisiniz. Eğer aynaya baktığınızda bir fark göremiyorsanız göğüs kaslarınızı kasıp elinizle göğsünüze dokununca göğüs kasınızın üzerinde oynayan yağ dokusu, süt bezesi gibi bir şey hissediyorsanız jinekomastiniz var demektir. Yani aslında bunu anlamanız çok kolay. Evde ayna karşısında elinizle muayene edebilirsiniz kendinizi. Buna rağmen anlayamıyorsanız, bir doktora muayene olabilirsiniz. Böyle bir şüpheniz varsa ihmal etmeyin erken tanı jinekomasti hastalığında çok önemlidir. Jinekomastinin 3 evresi vardır ve eğer bir müdahalede bulunulmazsa gün geçtikçe ilerleyebilir.

0

Merhaba doktor hanım, 37 yaşında bir erkeğim. Göğüslerimde son zamanlarda bir hayli büyüme var. İlk zamanlar bu durumu kilo almaya bağlasam da kilo verdiğim halde büyüme geçmeyince işkillendim. Erkeklerde görülen meme büyümesinin jinekomasti olarak adlandırıldığını biliyorum ancak ben bu rahatsızlığa sahip miyim emin değilim. Acaba jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti rahatsızlığını anlamanın en etkili yolu meme ultrasonu ile meme dokusunda büyüme mi yoksa sadece yağlanmaya bağlı büyüme mi mevcut anlaşılır. Buna ek olarak göğüslerde şişme, ağrı ve hassasiyet gibi oluşumlar da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bazı hastalarda jinekomasti göğüs ucunda akıntıya da yol açmaktadır. Bu şikayetlere sahipseniz en kısa zamanda uzman bir hekime muayene olmanız gerekmektedir.

0

Leyla Hanım merhabalar, son zamanlarda meme bölgemde iyice bir büyüme söz konusu. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Bir erkek olarak endişeleniyorum. Jinekomasti olmaktan korkuyorum. Acaba jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım? farklı bir şey olabilir mi? Yardımcı olabilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, jinekomasti erkeklerde olağandışı meme bezi büyümesi sorununa işaret eder. Bu nedenle memelerinizin son zamanlarda normalden fazla büyüdüğünü düşünüyorsanız en yakın zamanda bir doktora muayene olmalısınız. Göğüs büyümesine ek olarak meme ucunuzda akıntı, göğüslerde şişlik ve hassasiyet de görülüyorsa jinekomasti olma olasılığınız çok yüksek. Mutlaka alanında uzman bir hekime muayene olmalı, memelerinizdeki büyümenin asıl nedenini saptamalı ve bu doğrultuda sizin için en uygun tedavi yöntemini belirlemelisiniz. Sevgiler.

0

Leyla Hocam merhaba, 18 yaşındayım. Göğüslerimde yağlanma var. Bunun jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım? Muayene için gelmem gerekli mi? Kolay gelsin. Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomastiniz olup olmadığını anlayabilmeniz, kesin tanı ve teşhis sağlanabilmesi için muayene olmanız gerekli. Yağlanmanın cilt altında mı yoksa meme dokusunda mı olduğunun tespit edilmesi gerekli. Uygun bir zamanda merkezimizi ziyaret edebilirseniz meme büyümesinin oranına ve nedenine bakalım. Sonrasında jinekomastiniz varsa hem bunun için etkin bir tedavi planlayalım hem de bu duruma sebep olan faktörlerin bulunmasında izlemeniz gereken yol hakkında görüşelim. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, benim göğüslerim vücuduma göre iri hafif sarkık. Yağdan dolayı böyle olduğunu düşünüyorum. Sanırım yağlanma ve jinekomasti birbirinden ayrı şeyler. Bende jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım? Anlatabilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti ve yağlanma arasındaki farklılık, eğer yağlanmanız sadece deri altındaysa Liposuction ile meme dokunuzdaysa jinekomasti ameliyatı ile çözümlenebilir. Göğüs bölgenizdeki fazlalığı ayna karşısında ya da el ile bakarak kendiniz de anlayabilirsiniz. Ancak kesin teşhis ve tanı için muayene olmanız şarttır. Yağlanmanın bölgesi ve derecesi tespit edilerek size rahatsızlığınız, bunun nedenleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili size özel bilgiler aktarılacaktır. Bir tedavi planı oluşturulduktan sonra geçe kalmadan uygulamaya geçmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım,  göğüslerimde son dönemlerde büyüme oluştu jinekomastiden şüpheleniyorum. Jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti erkeklerdeki iyi huylu meme büyümesini ifade etmek için kullanılan tıbbi bir terimdir. Bu nedenle ilk göstergesi meme büyümesidir ancak meme büyümesinin birçok nedeni olabilir. Jinekomastisi olan birinde meme büyümesine göğüslerde ağrı, şişlik ya da hassasiyet de eşlik edebilir. Eğer bu sorunlardan birini ya da birkaçı yaşıyorsanız uzman bir hekime başvurmalısınız.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı