Yağ aldırma işlemi olarak bilinen liposuction işlemine son zamanlarda ilgi gittikçe artmaya devam ediyor. Genel kilosundan memnun fakat bölgesel zayıflama konusunda sorunlar yaşayan kişiler için olumlu sonuçlar veren liposuction işlemini yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler vardır. Türkiye estetik konusunda dünya çapında her geçen gün ilerleyen ve yurt dışından birçok sağlık turisti alan ülke haline gelmiştir. Ülkemize estetik amaçlı gelen kişilerin yaptırdığı uygulamalar arasında liposuction işlemi ön plana çıkıyor. Siz de bölgesel sorunlarınız için liposuction yaptırmak istiyorsanız fakat aklınızda sorular var ise aşağıdan tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

1) Liposuction Nedir? 

Liposuction bölgesel yağlardan kurtulmak amacıyla yağların vakumlanarak dışarı çıkarılması ve vücuda yeniden şekil verilmesi işlemidir. Bacak, basen, kalça, karın ve kol bölgesinde yer alan inatçı yağlara liposuction ile veda edebilirsiniz. 

2) Liposuction Hangi Bölgelere Yapılır?

Liposuction işlemi ile vücudun birçok alanında yer alan inatçı yağlar alınabilmektedir. Bu bölgeler;

 • Gıdı,
 • Ense,
 • Kolun iç kısımları,
 • Basen,
 • Kalça,
 • Bacaklar,
 • Ayak Bilekleri,
 • Göbek bölgesi,
 • Simit bölgesi,
 • Erkeklerde göğüs bölgesidir. 

3) Kimler Liposuction İçin Uygundur?

Vücudunda inatçı yağları olan herkes işleme uygun değildir. Çünkü sağlık koşullarının, vücut yağ indeksinin liposuction işlemine uygun olması gerekir. liposuction işlemi için uygun olup olmadığınıza alanında uzman olan bir cerrah sizi fiziki muayene ile değerlendirdikten sonra karar vermelidir. Liposuction için uygun kişiler; 

 • İdeal kilosuna yakın olan fakat bölgesel yağlanma sorunu olanlar,
 • Herhangi bir sağlık riski olmayanlar,
 • +18 yaş üzerinde olanlar,
 • Devamlı riskli ilaç kullanmayanlar,
 • Derisinde çok sarkma olmayan kişilerdir. 

4) Liposuction ile Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Liposuction uygulaması ile ilgili toplumda doğru bilinen yanlışlar vardır. Bunların en ciddisi uygulamanın kilo verme işlemi olduğunun düşünülmesidir. Liposuction yöntemi ile lokal olarak belirli bölgelerde biriken inatçı olan yağ hücreleri parçalanıp vücuttan atılması sağlanmaktadır. Kısacası liposuction ile kilo vermek mümkün değildir ama bölgesel zayıflama ve sıkılaşma mümkündür. 

5) Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction işlemi uygulanmadan önce fiziki muayene şarttır. Fiziki muayenede liposuctiona ihtiyacınız var mı yok mu karar verilir. Sonrasında hangi bölgelerde ne kadar yağ fazlalığı var ne kadar uygulama yapılmalı, kişinin deri durumu, genel sağlık durumu uygun mu öğrenilir. Kişinin sağlık geçmişi, daha önce bu tarz bir uygulama yaptırıp yaptırmadığı öğrenilir. Kan sulandırıcı kullanan kişilerin en az 1 hafta öncesinden ilacı kullanmayı bırakmaları gerekmektedir. Kişi ameliyata uygun ise yapılacak işlemler anlatılır. İşlem sonrası oluşabilecek komplikasyonlar hakkında bilgilendirme yapılır. Gerekli testlerden sonra herhangi bir engel yok ise liposuction için kişiye gün verilir. İşlem günü geldiğinde sırasıyla; 

 • İlk olarak genel anestezi yapılır. 
 • Anestezi sonrasında uzman doktor ve ekibi liposuction işlemine başlar. 
 • İşlem yapılacak olan bölgelere liposuction kanulünün girebileceği kesiler atılır. 
 • Bu kesiler yardımı ile kanül aleti aracılığıyla deri altındaki yağ hücrelerine erişilir. 
 • Kanülün bir ucu deri altındaki yağ hücrelerine diğer ucu ise yağı emmesi için özel bir cihaza bağlanır. 
 • vücuda şekil verildikten sonra işlem sona erer. 
 • Hastaya işlem yapılan bölgelerine gerekli olan basıncı sağlayacak korse giydirilir.
 • İşlem sonrasında herhangi bir dikiş atılmaz. Çünkü atılan kesiler oldukça küçüktür ve kendiliğinden iyileşecektir. 
 • Uygulama sona erdikten sonra hasta 24 saat müşahede altında tutulur. Herhangi bir risk yok ise taburcu edilir. 

6) Liposuction Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır?

Ortalama 2-3 gün içerisinde günlük hayata geri dönüş yapabilirsiniz. Tamamen iyileşme süreci bir ay kadar sürmektedir. Bir aylık iyileşme sürecinde ağır egzersizlerden, spordan ve sizi zorlayacak aktivitelerden uzak durmalısınız. İşlem sonrasında deride şişlik, morarma ve kızarıklıkların görülmesi normaldir. Bunları en aza indirgemek için mutlaka doktorunuzun önerdiği korseyi 24 saat düzenli kullanmalısınız. Bu süreçte su tüketimine dikkat etmelisiniz. Günlük 2-3 litre su içmeniz oluşan ödemin hızlı atılmasını kolaylaştıracaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeli, düzenli yürüyüşler yapmalısınız. Aksi takdirde alacağınız sonuç beklediğiniz gibi olmayabilir. 

7) Liposuction Sonrası İz Kalır Mı?

İşlem sonrasında iz kalıp kalmaması birçok faktöre bağlıdır. Kullanılan kanüllerin genişliği, işlem yapılan bölge, kişinin cilt durumu iz durumunu etkilemektedir. Fakat tüm bunlara rağmen bile iz kalırsa genellikle kıvrım bölgelerine yerleştirildiği için sizi rahatsız edecek bir boyutta olmayacaktır. 

8) Liposuction Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir? 

İşlem sonrasında morarma, kızarma ve ödem oluşması normaldir. Fakat bunlar geçicidir. Ancak tüm cerrahilerde oluşabilecek komplikasyon riski burada da vardır. bunun olmaması için operasyon öncesi ve sonrası gerekli tedbirler alınır.

9) Liposuction Kalıcı Bir İşlem Midir? 

Uygulama ile vücuttan uzaklaştırılan yağlar kalıcı olarak gider. Yani yapılan işlem kalıcıdır. Fakat siz işlem sonrasında hayat tarzınıza dikkat etmeyip, aşırı kilo alıp verip, sağlıksız beslenip ve hareketsiz bir yaşam tarzını benimserseniz tekrardan yağlanma sorunu yaşayabilirsiniz.

10) Liposuction Çeşitleri Nelerdir?

Uygulama alanı ve doktor tecrübesine bağlı olarak kullanılan farklı liposuction teknikleri bulunmaktadır. Bunlar; 

 • Klasik (geleneksel) liposuction,
 • Lazer yardımlı liposuction (LAL),
 • Vaser yardımlı liposuction (VAL), 
 • Power cihazı yardımlı liposuction (PAL)

11) Liposuction Riskli Midir?

Her estetik operasyon gibi liposuction işleminin de riskleri vardır. Gereğinden fazla yağ alınması veya aynı bölgede farklı düzlemlerde eşit yağ alınmaması portakal kabuğu görüntüsüne, deri deformitelerine neden olabilmektedir. Ayrıca işlem sonrası korse kullanılmaması iyileşme döneminde düzensiz iyileşmeye ve düzgün bir görüntü oluşmasına engel olmaktadır. Riskleri en aza indirgemek için doğru estetik doktorunu seçip size uygun olup liposuction tekniği ile tedavi olmanız gerekmektedir. 

12) Erkekler de Liposuction Yaptırabilir Mi? 

Evet yaptırabilir. Özellikle göbek bölgesinde ve simit denen love handle da yer alan inatçı yağlardan liposuction ile kurtulabilirsiniz.

13 Liposuction İçin Yaş Sınırı Nedir? 

Bu tarz uygulamalar için minimum yaş sınırı +18’dir. Fakat çoğu doktor +25 yaş sonrasında bu tarz işlemlerin yapılmasını gerektiğini vurgulamaktadır.

14) Liposuction Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Sağlık durumu ve yağ oranı uygun olmayan kişiler için liposuction işlemi uygulanmaz. Özellikle; 

 • Kronik rahatsızlıkları olanlar, 
 • İleri yaşta olan kişiler,
 • Kalp hastası olanlar,
 • Dolaşım ve damar hastalıklarına sahip olanlar,
 • Aşırı kilolu kişiler için uygun değildir. 

15) Liposuction İçin Uygun Zaman Nedir? 

Uygulama için uygun zaman aralığı genellikle kış ve bahar mevsimidir. Çünkü uygulama sonrasında korse giymek gerekir. Yaz aylarında korse giymek hava sıcak olduğu için pek tercih edilmez Ayrıca liposuction öncesinde en az 15 gün kadar sigara içmemeniz yada azaltmanız gerekir. 

16) Hamilelik Liposuction Yapılır Mı?

Yapılması önerilmez. Öncelik bebeğin sağlığıdır. 

17) Emzirme Döneminde Liposuction Yaptırılır Mı? 

Yapılması önerilmez.  Emzirme dönemi sona erdikten sonra yaptırabilirsiniz. 

18) Liposuction Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir? 

Kesin bir zaman vermek mümkün değildir. Çünkü uygulama yapılan bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir rakam vermek gerekir ise 30 dakika ile 2 saat arası bölge sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

19) Liposuction Sonrası Hemen İşe Dönebilir Miyim? 

liposuction yapılan bölge sayısına göre değişkenlik gösterir. Ortalama 1 hafta kadar dinlenmeniz önerilir. 

20) Çevremdekiler Liposuction Yaptırdığımı Anlar Mı? 

Hayır anlamaz. Çünkü ortaya çıkan sonuç doğaldır. Spor ve egzersizler ile bu sonucun kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. 

21) Liposuction Sonrasında Sarkma Meydana Gelir Mi?

İyileşme dönemini nasıl geçirdiğiniz çok önemlidir. İyileşme döneminde düzenli yürüyüş, doğal ve dengeli beslenme, düzenli korse kullanımına dikkat ederseniz herhangi bir sarkma meydana gelmeyecektir.

22) Liposuction Yaptırdıktan Sonra Yeniden Yağlanma Olur Mu?

İşlem yapılan alanlarda tekrardan yağlanma önceki kadar olmaz. Bölgedeki yağ hücreleri alındıktan sonra aynı bölgede değil liposuction yapılmayan bölgelerde yağlanma daha fazla olur.

23) Operasyon Sonrasında Hastanede Yatış Süresi Ne Kadardır?

Liposuction yapılan bölgeye göre değişkenlik gösterir. Gıdı gibi küçük bir bölge ise aynı gün eve gidebilirsiniz. Daha büyük ve fazla sayıda bölgede liposuction yapılacak ise 1 gece hastanede kalmak yeterlidir. 

24) Liposuction Selülit Sorununu Çözer Mi? 

Hayır çözmez. Çoğu kişi liposuction sonrasında selülit görünümünün azaldığını düşünür fakat bu yanlıştır. Selülit deri altı yağların deri ile arasında bağ doku bantları oluşumundan kaynaklanır. Liposuction ise bağ doku altına uygulanan bir yağ alma yöntemidir. 

25) Liposuction Fiyatları Nedir? 

Liposuction fiyatları uygulanan bölgeye, alınacak yağ miktarına, doktorun tecrübesine, kullanılan vaser yada lazer gibi cihazların varlığına ve hastaneye göre değişkenlik gösterir. 

Liposuction uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar liposuction hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha güzel ve estetik görünümde bir vücut görünümüne kavuşmak, daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak liposuction fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.