Merhaba, ben yüzümü çok beğeniyorum ama fotoğraf çekildiğimde çenem hem yamuk çıkıyor. Aynaya baktığımda normal görünse de fotoğraflarda bariz bir yamukluk var.

Çene için herhangi bir doktora gitmedim çünkü estetik olarak düzeltilmesini istiyorum. Size muayeneye gelmek istiyorum. Bu çene yamukluğunu nasıl düzeltiyorsunuz?

Merhaba, çene yamukluğu çözümü olan bir sorundur. Çene cerrahi bölümlerinin yaptığı çene ameliyatları olsa da estetik açısından bizim de yapabildiğimiz sınırlı işlemler vardır. Massater botoxu, çeneye dolgu enjeksiyonları, çene implantları, çeneye yağ enjeksiyonu ve Ultherapy çene yamukluğu sorununda uygulayabileceğimiz işlemlerdir.

Çene implantı ameliyatı çene bölgesi zayıf ve çenesi geride olan hastalara önerilir. Çene protezinin amacı zayıf olan çene yapısını güçlendirmek için yapılır. Çene implantı tam olarak çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Ameliyat sonrasında çenenin büyümesi hedeflenir. Bu operasyonda, alın, burun, çene arasındaki oranın ⅓ olmasına özen gösterilmelidir. Böylece profilden bakıldığında yüzünüz daha dengeli görünür. Çene implantı ameliyatında hastanın çene yapısına ve çene implantının nereden girileceğine göre farklı tekniklerde yapılabilir. Hastanın çene yapısına göre farklı boyutlarda, farklı şekillerde ve farklı malzemeden protezler ile yapılabilir. Bir diğer yöntem olan Masseter botox kişilerin ideal çene görüntüsüne sahip olmasını sağlıyor. İdeal çene kadınlarda ince ve yumuşak hatlardan oluşurken, erkeklerde ise kare yüz şeklinden meydana gelir.

Çene hattınız, ideal görünümden uzaksa masseter botox işlemiyle daha zarif ve estetik bir çeneye kavuşabilirsiniz. Eğer çene şekli belirsiz ise masseter kası büyütülerek çenenin daha belirgin olması sağlanır. Masseter, botoxu acısız, ağrısız ve iz oluşmadan gerçekleştirilir. Sadece 10-15 dakika süren botox uygulamasını yaptırabilir, anında günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Çene yamukluğunuz için yapabileceğimiz birde çene dolgusu ve çeneye yağ enjeskiyonu işlemleri vardır. İkisi aynı şekilde yapılır fakat çene dolgusunda hyalüronik asit bazlı bir malzeme kullanılırken yağ enjeksiyonunda kendi yağınızı alarak çenenize transfer ediyoruz.

Çene dolgusu için çene ve çevresine anestezik krem uygulanır. Sonrasınca ihtiyaca göre çene ucuna, çene yanlarına veya Jawline hattına Hyaluronik asit dolgusu enjekte edilir. Çene dolgusu ortalama olarak 10-15 dakika arasında sürer. Sonrasında günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Çeneye yağ enjeksiyonu ise lokal anestezi altında 1 saat sürer. Son önerebileceğim yöntem ise Ulthera’dır. Özellikle çenenin iki kısmını eşitlemek için uygulayabiliriz. Ultrasonik ses dalgalarıyla çalışır ve lokal anestezi altında 20 dk sürer. Yani çok fazla seçeneğimiz var sizi muayene ettikten sonra hangi yöntemin size uygun olduğuna karar verebilirim.

Doktor Hanım merhaba, 24 yaşındayım, sorunum çene yamukluğu. Tedavisi var mıdır? Çene yamukluğu nasıl düzeltilir?

Merhaba, öncelikle net bir tedavi tavsiyesinde bulunabilmem için sizi muayene etmem şart. Çünkü çene yamukluğunda tedavi yöntemini belirlerken ilk baktığımız yamukluktaki oranın ne kadar olduğu ve neye bağlı olduğudur. Eğer aşırı bir orantısızlık yoksa ortalama 15 dakikalık bir işlem ile dolgu ya da yağ enjeksiyonu yapar sorununuzu çözeriz.

Ancak asimetrik oran fazlaysa çene implantı ameliyatı yapmamız da gerekebilir. Bazen sadece masseter botoksu bile tek başına etkili olabilir. Müsait bir zamanda muayene için gelin, mevcut durumla ilgili analizleri yapalım ve hangi tedavinin en etkili olacağına karar verelim. Sevgiler…

Merhaba doktor hanım, iyi çalışmalar. Oğlumda doğuştan bir çene yamukluğu mevcut. Kendisi bu durumdan çok rahatsız oluyor, okulda arkadaşları onunla dalga geçiyor diye psikolojisi bozuldu. Oğlumdaki bu çene yamukluğunu nasıl düzeltebiliriz?

Merhaba, çene yamukluğu estetik olmayan bir asimetri oluşturur ve bu durum birçok kişinin şikayet ettiği bir durum. Öncelikle uygun tedaviyi belirlemek için oğlunuzu muayene etmem şart. Doğru tedaviyi belirlemeden önce çenedeki yamukluğun derecesine odaklanmamız çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çok şiddetli bir yamukluk varsa çene implant ameliyatı yapılması gerekir. Fakat cerrahi işleme gerek duyulmayan bir yamukluktan söz ediyorsak dolgu ve yağ enjeksiyonu gibi medikal işlemlerle de bu sorunu çözüme kavuşturabiliriz. Sevgiler.

Leyla Hanım merhabalar, 2 yıl önce geçirdiğim bir kaza sonrası çenemde kayma meydana geldi. Özellikle güldüğüm zaman çenemdeki yamukluk iyice meydana çıkıyor. Çenemin diğer insanlar gibi normal görünmesini istiyorum. Acaba çene yamukluğu nasıl düzeltilir? Cerrahi müdahale şart mıdır? Bilgi alabilirsem çok sevinirim.

Merhaba, çenenizdeki asimetriyi gidermek için öncelikle sizi muayene etmem gerekiyor. Detaylı muayene sonrası sizin için en uygun yönteme karar verebilirim. Bu şikayetle gelen hastalarımızda, öncelikle çenelerindeki yamukluk oranına bakarız. Eğer ciddi bir yamukluk var ise çene implantı ameliyatı uyguluyoruz. Fakat yamukluk basit bir dolgu ve yağ enjeksiyonu işlemi ile düzeltilebilecek ise cerrahi müdahaleye gerek duymuyoruz. Eğer çenenizdeki bu sorunu çözmek istiyorsanız sizi en kısa zamanda kliniğimize bekliyoruz. Sağlıkla kalın.

Leyla Hocam merhaba, bende çene yamukluğu var. 19 yaşındayım. Çene yamukluğu nasıl düzeltilir? Tek çözüm ameliyat mı? Yardımcı olabilir misiniz? İyi günler dilerim.

Merhaba, eğer çenedeki yamukluk oranı aşırı değilse çene kısmına yapılacak bir dolgu veya yağ enjeksiyonu ile düzelme sağlanabilir. Bunlar 10-15 dakika içerisinde gerçekleştirilebilen basit medikal işlemlerdir. Fakat çenedeki yamukluk oranı bu işlemler ile giderilemeyecek derecedeyse çene implantı ameliyatı yapmak gerekebilir.

Bu operasyonda çeneye bir protez yerleştiriyoruz ve şekil bozukluğunu bu şekilde gideriyoruz. Bu noktada doğru yöntemi önerebilmem için öncelikle sizi muayene etmem gerekli. Sonrasında gerekli tedaviyi uygulayabiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

Leyla Hanım merhabalar, bende doğuştan gelen bir çene yamulması var. Konuştuğumda, güldüğümde sağa doğru eğilme daha da fazlalaşıyor. Ne yapmam gerekli bunun için? Çene yamukluğu nasıl düzeltilir? Teşekkür ederim.

Merhaba, burada çenenizdeki yamukluğun oranı bizim için çok önemli. Size özel bir öneride bulunmam için öncelikle sizi görüp detaylı muayene etmem gerek. Ancak özetle şunu söyleyebilirim. Eğer yamulma fazla miktarda değilse, çeneye yapılacak dolgu ya da yağ enjeksiyonu ile görsel bozukluğu giderebiliriz. Bu 10- 15 dakika süren basit bir işlemdir.

Ancak çenenizde aşırı bir yamulma varsa bunu medikal işlemlerle gidermek çok mümkün olmayabilir. Bu tip durumlarda biz çene implantı ameliyatları ile çeneye bir protez yerleştirerek şekil bozukluğunu giderme yolunu öneriyoruz. Bu şekilde, operasyon sonrasında yüzünüzle orantılı bir çene görüntüsüne sahip olabilirsiniz.

Merhaba Leyla hanım, fotoğraf çektirdiğimde çenem hep sağa doğru eğik çıkıyor, sanırım çene yamukluğum var. Çene yamukluğu nasıl giderilir, nasıl bir tedavi uygulayabiliriz?

Merhaba, çene yamukluğunu giderebilmek için çene dolgusu, çeneye yağ enjeksiyonu, masseter botoxu gibi birçok uygulamadan faydalanabiliyoruz. Ancak sizin için hangi uygulamanın daha uygun olduğuna karar verebilmemiz için öncelikle sizi muayene etmem gerekiyor. Çenenizdeki yamukluğuna ve elde etmek istediğiniz çene yapısına göre uygun olan tedavi yöntemine muayeneden sonra birlikte karar verebiliriz.

Merhaba, çenemde bir yamukluk var, önce ve sivri görünüyor. Bu görüntüden nasıl kurtulabilirim, çene yamukluğu nasıl düzeltilir? Bilgi verirseniz çok sevinirim hocam.

Merhaba, çenedeki şekil bozukluğunu ortadan kaldırmak için genellikle çene estetiğinden faydalanılır. Çene estetiği kapsamında çene yeniden şekillendirilirken çene implantlarından faydalanılabiliyor ya da çene ucunu oluşturan kemik yapısının ilerletilmesi ya da geriletilmesi sağlanıyor. Bunun dışında çeneye yapılacak dolgu uygulamasıyla da çenede yeni bir görünüm elde edilebilir. Fakat sizi muayene etmeden önce sizin için hangi yöntemin daha uygun olacağını söylemem maalesef mümkün değil.

İyi günler Leyla Hanım, çenem çok yamuk görünüyor, sanki sağ tarafa eğilmiş gibi, bunun neden kaynaklı olduğunu bilmiyorum. Çenedeki yamukluğu düzeltmek için bir tedavi yöntemi var mı?

İyi günler, çenede zamanla ya da bir travmaya bağlı olarak eğilmeler ya da yönsel çökmeler yaşanabilmektedir. Çene yamukluğu için en çok kullanılan yöntemler çene bölgesine dolgu işlemi yapılması ve yağ enjeksiyonu yapılması işlemidir. Bu iki işlemde de çenedeki eğriliği düzeltmek için çeneye dolgu yapılır ancak çene dolgusu hyalüronik asitle, yağ dolgusu ise bireyin kendi vücut yağlarından alınıp çene bölgesine enjekte edilmesiyle yapılır.

Hyalüronik asit dolgu işlemi, çene ucuna, çenenin iki ya da tek yönüne ya da jawline hattına yapılır. Bu işlem 10-15 dakika kadar kısa bir süre içerisinde biter. Çeneye yağ enjeksiyonunun transferinde lokal anestezi kullanılmaktadır ve işlem süresi yaklaşık bir saat civarındadır. Hangi işlemin sizin çene yapınıza uygun olacağını muayeneden sonra karar verebilirim.

İyi günler Leyla Hanım, çenem yüzümle çok orantısız ve yamuk ayrıca genetik faktörlerden dolayı biraz küçük ve arkaya doğru. Küçük çeneli olmanın dezavantajını her zaman bir baskı gibi üzerimde hissettim. Çene yamukluğu nasıl düzeltilebilir?

İyi günler, çenenizin arkaya doğru ve küçük olması genetik nedenlerden dolayı olabilmektedir. Çenesinde bu tür bir şekil bozukluğu olan hastalara genel olarak çene protezi uygulanmaktadır. Çene protezi genel olarak arkaya doğru olan zayıf ve şekil yamukluğu olan çene yapısını güçlendirmek ve forma sokmak için yapılan bir işlemdir.

Bu işlemde çene implantı çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Bu oranlamayla beraber, çene orantısının yüz orantısına 3/1 biriminde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çene implantı ameliyatında çeneye çeşitli bölümlerden ulaşılabilmektedir. Çene yapısına ve yüz şekline göre uyumlu olan protezler, hastanın yüzündeki anomalinin düzelmesi bakımından farklı boyutlarda şekillerde olabilmektedir. Operasyon sonrasında hedeflenen çenenin büyümesi ve yüz ile orantılı bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.