Çene Yamukluğu Nasıl Düzeltilir?

blank
1 Cevap

Merhaba, ben yüzümü çok beğeniyorum ama fotoğraf çekildiğimde çenem hem yamuk çıkıyor. Aynaya baktığımda normal görünse de fotoğraflarda bariz bir yamukluk var. Çene için herhangi bir doktora gitmedim çünkü estetik olarak düzeltilmesini istiyorum. Size muayeneye gelmek istiyorum. Bu çene yamukluğunu nasıl düzeltiyorsunuz?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Mayıs 28, 2020

Merhaba, çene yamukluğu çözümü olan bir sorundur. Çene cerrahi bölümlerinin yaptığı çene ameliyatları olsa da estetik açısından bizim de yapabildiğimiz sınırlı işlemler vardır. Massater botoxu, çeneye dolgu enjeksiyonları, çene implantları, çeneye yağ enjeksiyonu ve Ultherapy çene yamukluğu sorununda uygulayabileceğimiz işlemlerdir. Çene implantı ameliyatı çene bölgesi zayıf ve çenesi geride olan hastalara önerilir. Çene protezinin amacı zayıf olan çene yapısını güçlendirmek için yapılır. Çene implantı tam olarak çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Ameliyat sonrasında çenenin büyümesi hedeflenir. Bu operasyonda, alın, burun, çene arasındaki oranın ⅓ olmasına özen gösterilmelidir. Böylece profilden bakıldığında yüzünüz daha dengeli görünür. Çene implantı ameliyatında hastanın çene yapısına ve çene implantının nereden girileceğine göre farklı tekniklerde yapılabilir. Hastanın çene yapısına göre farklı boyutlarda, farklı şekillerde ve farklı malzemeden protezler ile yapılabilir. Bir diğer yöntem olan Masseter botox kişilerin ideal çene görüntüsüne sahip olmasını sağlıyor. İdeal çene kadınlarda ince ve yumuşak hatlardan oluşurken, erkeklerde ise kare yüz şeklinden meydana gelir. Çene hattınız, ideal görünümden uzaksa masseter botox işlemiyle daha zarif ve estetik bir çeneye kavuşabilirsiniz. Eğer çene şekli belirsiz ise masseter kası büyütülerek çenenin daha belirgin olması sağlanır. Masseter, botoxu acısız, ağrısız ve iz oluşmadan gerçekleştirilir. Sadece 10-15 dakika süren botox uygulamasını yaptırabilir, anında günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Çene yamukluğunuz için yapabileceğimiz birde çene dolgusu ve çeneye yağ enjeskiyonu işlemleri vardır. İkisi aynı şekilde yapılır fakat çene dolgusunda hyalüronik asit bazlı bir malzeme kullanılırken yağ enjeksiyonunda kendi yağınızı alarak çenenize transfer ediyoruz. Çene dolgusu için çene ve çevresine anestezik krem uygulanır. Sonrasınca ihtiyaca göre çene ucuna, çene yanlarına veya Jawline hattına Hyaluronik asit dolgusu enjekte edilir. Çene dolgusu ortalama olarak 10-15 dakika arasında sürer. Sonrasında günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Çeneye yağ enjeksiyonu ise lokal anestezi altında 1 saat sürer. Son önerebileceğim yöntem ise Ulthera’dır. Özellikle çenenin iki kısmını eşitlemek için uygulayabiliriz. Ultrasonik ses dalgalarıyla çalışır ve lokal anestezi altında 20 dk sürer. Yani çok fazla seçeneğimiz var sizi muayene ettikten sonra hangi yöntemin size uygun olduğuna karar verebilirim.

blank

İyi günler Leyla Hanım, çenem çok yamuk görünüyor, sanki sağ tarafa eğilmiş gibi, bunun neden kaynaklı olduğunu bilmiyorum. Çenedeki yamukluğu düzeltmek için bir tedavi yöntemi var mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

İyi günler, çenede zamanla ya da bir travmaya bağlı olarak eğilmeler ya da yönsel çökmeler yaşanabilmektedir. Çene yamukluğu için en çok kullanılan yöntemler çene bölgesine dolgu işlemi yapılması ve yağ enjeksiyonu yapılması işlemidir. Bu iki işlemde de çenedeki eğriliği düzeltmek için çeneye dolgu yapılır ancak çene dolgusu hyalüronik asitle, yağ dolgusu ise bireyin kendi vücut yağlarından alınıp çene bölgesine enjekte edilmesiyle yapılır. Hyalüronik asit dolgu işlemi, çene ucuna, çenenin iki ya da tek yönüne ya da jawline hattına yapılır. Bu işlem 10-15 dakika kadar kısa bir süre içerisinde biter. Çeneye yağ enjeksiyonunun transferinde lokal anestezi kullanılmaktadır ve işlem süresi yaklaşık bir saat civarındadır. Hangi işlemin sizin çene yapınıza uygun olacağını muayeneden sonra karar verebilirim.

blank

İyi günler Leyla Hanım, çenem yüzümle çok orantısız ve yamuk ayrıca genetik faktörlerden dolayı biraz küçük ve arkaya doğru. Küçük çeneli olmanın dezavantajını her zaman bir baskı gibi üzerimde hissettim. Çene yamukluğu nasıl düzeltilebilir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ağustos 29, 2020

İyi günler, çenenizin arkaya doğru ve küçük olması genetik nedenlerden dolayı olabilmektedir. Çenesinde bu tür bir şekil bozukluğu olan hastalara genel olarak çene protezi uygulanmaktadır. Çene protezi genel olarak arkaya doğru olan zayıf ve şekil yamukluğu olan çene yapısını güçlendirmek ve forma sokmak için yapılan bir işlemdir. Bu işlemde çene implantı çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Bu oranlamayla beraber, çene orantısının yüz orantısına 3/1 biriminde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çene implantı ameliyatında çeneye çeşitli bölümlerden ulaşılabilmektedir. Çene yapısına ve yüz şekline göre uyumlu olan protezler, hastanın yüzündeki anomalinin düzelmesi bakımından farklı boyutlarda şekillerde olabilmektedir. Operasyon sonrasında hedeflenen çenenin büyümesi ve yüz ile orantılı bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar