Hamilelik ve doğum sonrası meme estetiği, kadınların özellikle vücutlarının meme bölgesinde değişikliklere ve deformasyonları düzeltmeyi hedefler.

Memeler doğum ve emzirme dönemimden süt bezleri sürekli büyüdüğü için derisi genişler. Hamilelik dönemi sonrası kadınlarda meme küçülmesi, incelmiş ve genişlemiş çatlak meme derisi, küçülmeye uyum sağlayamaz, meme başının üstünde hacim boşalması sonucu sarkık bir göğüs görüntüsü oluşur. Bu görünümlerin hepsi doğum sonrası meme estetiği ile düzeltilebilir.

Hamilelik sonrası göğüslerinin eskisi gibi olup olamayacağının kaygısını yaşanır. Eğer doğum sonrasında göğüslerde anneyi rahatsız edecek şekilde bir sarkıklık oluşmuşsa veya hamilelikten önce de var olan sarkıklık biraz artmış ve memelerin dolgunluğu azalmış ve içi boşalmış gibi duruyorsa emzirme donemi bittikten sonra yapılan meme dikleştirme ameliyatı ile bu durum düzeltilebilmektedir.

Doğum Sonrası Meme Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Doğumdan sonra meme estetiği yapılabilmesi için emzirme, doğumun tamamlanmış ve emzirme sürecinin tamamlanması gerekir. Emzirme süresince süt bezleri genişlemiş ve üretken olduğundan bu dönemde meme estetiği yapılması uygun değildir.

Emzirmenin bitip meme bezlerinin ve kanallarının küçülmesi meme dokusunun eski halini alması için minimum 3 ay beklemek doğru olacaktır. Böylece meme şeklide tamamen oturur ve yapılacak estetik ameliyatın çeşidi buna göre belirlenir.

Doğum Sonrası Meme Estetiği Nedir?

Doğum sonrası meme estetiği, memenin en güzel şeklini kişinin istekleri doğrultusunda belirlenmesidir. Bunlar göğüs görünüm isteğine göre meme küçültme, meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatlarını içerir.

  • Doğum Sonrası Meme Büyütme- Hastanın memedeki sarkıklıkla birlikte meme hacminin artırılması yönünde bir isteği olması durumunda meme protezleri veya memeye yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatları yapılmaktadır. Meme büyütme ile meme dikleşerek sarkıklığı da gitmiş olur. Süt verme bitiminden 5-6 ay son şeklini alması için bu operasyonlar rahatlıkla yapılabilir. Meme büyütme ameliyatlarında meme bezine herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Meme büyütme sonrasında eğer operasyon uygun bir teknik ile gerçekleştiyse, operasyon sonrası gebelik sonrasında, bebeğini rahatlıkla emzirebilir.
  • Doğum Sonrası Meme Küçültme- Doğum sonrasında meme küçültme, meme dokusu normalden büyük ve sarkık olduğu durumlarda tercih edilir.  Meme başı yer değiştirilerek fazla doku deri ile birlikte çıkarılır.  Bu ameliyat sonrası meme altında T şeklinde veya lolipop şeklinde iz kalır.  Bu iz zamanla silinerek kaybolabilir ancak ameliyatta iç çamaşırı içinde kalacak şekilde ayarlanarak planlanır. Meme başı da yukarı doğru taşındığı için meme başı da küçülmüş olur. Meme dokusunun fazla lığı kesilerek çıkarıldığı için süt kanalları zarar görebilir o nedenle yeni bir gebelik sonrası emzirme yapılamayabilir. O nedenle meme küçültme kararı verildiyse bir daha emzirme yapılamayabileceği bilinmelidir. Karar bu bilgi doğrultusunda verilmelidir.
  • Doğum Sonrası Meme Dikleştirme- Doğum ve emzirme ile beraber en sık karşılaşılan sorun memenin dikliğini kaybetmesi ve içinin boşalmasıdır. Özellikle meme boyutları normal olan kadınlarda görülür. Bu hastalarda meme küçültme ve meme büyütme yapılamayacağından meme dikleştirme tercih edilir. Ameliyat tekniğinde fazla deri kesilerek çıkarılır. Bu arada meme dokusuna dokunulmaz. Hastanın kendi meme dokusu olduğu gibi bırakılır. Ancak meme başını yukarı taşımak gerekebilir. Memenin altında iç çamaşırın içinde kalacak şekilde T şeklinde veya lolipop şeklinde iz kalabilir. Bu durumda hasta bir sonraki gebeliği sonrası süt kanallarına dokunulmadığı için emzirebilir.

Meme Estetiği Sonrası İyileşme

Bütün meme estetiği ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalmak yeterlidir. Hasta ameliyattan destekleyici sporcu sutyeni şeklinde bir sutyen giydirilmiş şekilde çıkar. Bu süre ile giyilmesini öneriliyor. Dikişler 7. gün sonra alınır.

Koruyucu sütyeni 1 ay kadar giyilmesi önerilir. Ameliyat sonrası doktorunuzun sizi yönlendirmesine göre kısıtlamalarına uyularak 1 ay sonrası süreçte yeni meme görüntünüzün keyfini çıkarabilirsiniz. Meme estetiği sonrası oluşan izler zamanla silinecektir. Ancak yeterli silinme olmaz ise lazer tedavileri ile izler azaltılabilir.