Göbek Sarkması Nasıl Giderilir?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam,sezeryan sonrası göbeğim sarktı 3 doğumum var son doğumum 2000 yılındaydı. Doğumlarımdan önce çok fit bir göbeğim vardı doğumla beraber sarktı gün geçtikçe arttı.Ne kadar spor yapsamda geçmiyor. Öneriniz nedir göbek sarkması için?

blank

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Mayıs 28, 2020

Merhaba, maalesef doğum sonrası göbek sarkması problemi yaşayan kadınların beslenmelerine dikkat ederek ve düzenli spor yaparak eski formlarına kavuşmaları neredeyse imkansızdır. Gebelik sonrası kadınların en çok şikayetçi olduğu durumların başında karın bölgesindeki çatlak, gevşemiş ve sarkmış göbek derisi geliyor. Yeni anne olan kadınların bu sarkmayı doğal yöntemlerle ortadan kaldırma şansı neredeyse sıfırdır. Deforme olan karın kasları ve hamilelik boyunca karın ön duvarını oluşturan bağ dokusu hamilelik sonrasında kendini kolay bir şekilde toplayamaz. Sarkan göbeği toparlamanın tek yolu karın germe ameliyatıdır. Karın germe estetiği genel anestezi altında ve hastane ortamında yapılır. Gebelik sonrasında genellikle göbeğin alt kısmında sarkma, çatlak ve gevşeyen deri kalır. Karın germe (Abdominoplasti) estetiğinde göbeğin alt kısmında kalan deforme olan deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Hamilelik sonrası karın germe ameliyatında hastaya yeni göbek deliği de yapılarak karın bölgesinin yenilenmesi sağlanır. Karın germe ameliyatında, hamilelik sırasında karın içi basınçtan dolayı meydana gelen karın kaslarındaki gevşeme ve deformasyon da tamir edilir. Böylece hamilelikten sonra oluşan sahte karın sarkıklığı da düzeltilmiş olur.

blank

İyi günler Leyla Hanım, benim göbek derim çok ince ve hassas. Bunun yanında çatlaklarım oldukça fazla ve sarkık bir görüntüsü de var. Göbek sarkması nasıl giderilir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

İyi günler, Genetik olarak ince bir deriniz varsa buna egzersiz yapmamak ta eklenince öne doğru çıkan ve aşağıya doğru sarkan bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Karın bağlarının zayıflaması sonucunda bu bağlar yerine gelmez ve göbekteki deri bollaşmasının önüne geçilemez bir hal alır. Karın germe ameliyatı göbeğine şekil vermek isteyen hastalar için neredeyse tek çözüm yoludur. Plastik cerrahideki ismiyle Abdominoplasti ameliyatları genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Ameliyat yapılacak operasyonun şekline göre 4 ya da 5 saat sürmektedir. Alt karın bölgesinden açılan kesi ile göbek deliğinin üstüne kadar açılan deri gerdirilerek aşağıya doğru çekilir. Kaybolan göbek deliği hastanın vücuduna uygun orantılama yapılarak yeniden oluşturulmaktadır. Karın germe ameliyatlarında karın içinde biriken sıvıların daha kolay toplanması için diren takmaktayım. Ameliyattan 5 gün sonra takılan bu direnler çıkartılmaktadır. Ameliyattan sonra iki gün boyunca hastanede kalmanız tavsiye edilmektedir. Önereceğim korseyi 6-7 hafta boyunca takmanız cildinizin sıkı ve gergin durması bakımından oldukça önemlidir. Ameliyat şişkinliklerinin geçmesiyle beraber sıkı ve gergin göbeğinizle daha mutlu ve güzel hissedeceksiniz.

blank

Merhaba doktor hanım, ben hayatımda sporla 50 yaşında tanıştım. Yıllardır masa başı çalıştığım için ve en kısa mesafeye bile arabayla gittiğim için çok fazla kilo almıştım. Diyet ve hafif sporla biraz zayıflayabildim ama bu süreç çok yorucu. Ayrıca her yerim sarktı. Göbek sarkması nasıl giderilir? Göbeğimde oluşan deri sarkmasını ayrıca aldırmam mümkün mü?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2020

İyi günler, yanlış beslenme ve hareketsiz bir hayat tarzından sonra yapılan diyetler ile esnemiş ve gevşek bir deri hem kadınların ve hem de erkeklerin bir sorunudur. Ne kadar spor yapılırsa yapılsın gevşemiş ve sarkmış bir derinin tekrar sıkılaşması oldukça zordur. Estetik cerrahi işlemlerinden en çok kullanılan yöntem olan abdominoplasti ile karın bölgesindeki sarkmış deri vücuttan alınarak daha fit bir görüntü elde edilmektedir. Bu operasyondaki riskler tamamen diğer operasyonlarla aynı orandadır. Hastanın problemli sarkmış alt karın bölgesinden sezaryena benzeyen bir kesi açılır. Hastanın göbek deliğine kadar olan yağ ve cilt dokusu açılarak, açılan bölge yağlardan temizlenir ve deri aşağıya doğru çekilerek dikiş atılır. Aşağıya gelmiş hatta çekilmeden dolayı kaybolan göbek deliği tekrar tasarlanıp oluşturularak operasyon bitirilir. Ameliyattan sonra iki gün hastanede kalındıktan sonra temiz ev ortamına çıkabilirsiniz. Operasyonun akabinde duş almanızı ya da banyo yapmanızı önermiyorum. En az 1 hafta sonra banyonuzu yapabilirsiniz. Size önereceğim korseyi altı hafta boyunca takmalı ve kendinize özen göstermelisiniz. Operasyondan 2 ay sonra eski sarkmış ve gevşemiş göbeğinizden kurtulup daha sıkı ve gergin bir göbeğe sahip olacaksınız.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar