Hocam, iç bacak sarkması nasil geçer? Ben denize gittim, çıktım pişik oldu bacak aralarım sürtüne sürtüne. İç bacak bölümlerinin sarkmaları gitsin istiyorum. Nolur bana yardım edin!

Yerçekiminin negatif etkisi, derinin elastikiyetinin kaybı ve deri altı yağ dokunun azalmasına bağlı olarak özellikle uyluk iç kısmındaki bacak derisi kasıklardan aşağı doğru sarkar. Sık kilo alıp verme de benzer deri sarkmasına yol açar. Eğer fazla kilo durumu da var ise yürürken bacak içlerinin birbirlerine sürtmesi sonucu kasıklarda pişik oluşumu gözlenebilir. Özellikle yaz aylarında cildi koruyan pantolon gibi giysiler kullanmadığımız için ten-tene direkt temas ile daha da negatif sonuçlara sebebiyet verir.

Derinin sarkma durumu ve deri altı yağ dokusunun kalınlığına bağlı olarak yapılacak ameliyat tekniğine muayenede karar veriyorum. Mutlaka ilerde oluşabilecek tekrarlama durumunu engellemek için liposuction işlemi ile kombine ediyorum. Liposuctiondan sonra bol olan derinin cerrahi olarak alımı yapılır. Deri sarkması kasık bölgesi ile sınırlı ise iç çamaşırı ile gizlenebilecek sınırlı bir iz bırakarak deri bolluğu toparlanabilir. Genel anestezi altında hastanede uyguladığım işlem sonrası 1 gece hastanede yatmanız gerekir. Minimal ağrılarınız olsa da reçete edeceğim ilaçlar ile hızlı ve konforlu şekilde iyileşme sürecinizi tamamlarsınız.

Doktor Hanım merhaba, bende iç bacak sarkması var. Kilo vermekten kaynaklı olduğunu düşünüyorum. İç bacak sarkması nasıl geçer acaba? Nasıl bir tedavi uygulanır?

Merhaba, kilo kayıplarına bağlı olarak bacakta sarkma gözlenmesi sıkça rastladığımız estetik problemler arasında yer alıyor. Ama tabii size etkili bir tedavi yöntemi önerebilmem için öncelikle birkaç analiz yapmam lazım. Sarkmaların yoğun olmadığı ve cilt kalitesinin yüksek olduğu durumlarda medikal tedaviyi tercih edebiliyoruz. Ama durum tersiyse o zaman germe ameliyatı da etkili sonuçlar veriyor. Uygun bir zamanda kliniğimize gelebilirseniz sizin için gerekli analizleri gerçekleştirelim ve tedavi planınızı oluşturalım. Sevgiler…

Merhaba hocam, geçirdiğim tüp mide ameliyatı sonrası vücudumda çok fazla sarkıklık meydana geldi. Özellikle iç bacaklarımda bu olumsuz etkiyi çok yoğun hissediyorum. Acaba iç bacak sarkması nasıl geçer? Ne önerirsiniz?

Merhaba, tüp mide ameliyatı her ne kadar sizi sağlıklı kilonuza kavuştursa da vücut üzerinde sarkıklık gibi olumsuz etkiler de bırakabiliyor. Bu gibi durumlarda en etkili tedavi yöntemi olarak ise karşımıza bacak germe ameliyatı çıkıyor. Bacak germe ameliyatı daha çok ileri yaştaki hastalarımıza ve sarkma şiddeti yüksek olan hastalarımıza uyguladığımız bir işlem. O nedenle sizi muayene etmeden bu soruya net bir yanıt veremiyorum.

Merhaba sevgili Leyla Hanım, kendimi bildim bileli düzenli olarak kilo alıp veriyorum. Bu durumun önüne bir türlü geçemedim. Bundan kaynaklı olarak iç bacaklarımda yağlanmaya ek sarkma da meydana geldi. Acaba bu durumu nasıl düzeltebilirim? İç bacak sarkması nasıl geçer?

Merhaba, sağlıksız kilo alıp verme ve bu durumun yoğun olması bacaklarda sarkmaya neden olabilir. Ayrıca yaş ilerledikçe cilt elastikiyetini kaybeder ve bu durum vücudumuzda sarkmalara sebep olabilir. İç bacak da ince deri yapısına sahip olan bir alan olarak bu sarkmalardan daha kolay etkilenir. İç bacak sarkmasını ortadan kaldırmanın birçok yolu vardır. Ameliyatsız ve ameliyatlı yöntemler ile iç bacak sarkması giderilebilir. Ancak sizin yaşınızı bilmediğimden ve sarkmanın derecesi hakkında bilgi sahibi olmadığımdan hangi yöntemin sizin için yararlı olacağına karar vermem çok zor. Henüz yaşınız genç ve sarkma şiddetiniz düşük ise spor ve ameliyatsız yöntemlerle bu durum çözülebilir. Ancak ileri yaştaysanız ve sarkmanın boyutu fazla ise germe ameliyatı ile bu durum etkili bir şekilde çözülebilir. O nedenle kesin bir şey diyebilmem için öncelikle sizi muayene etmem gerekir.

Leyla Hocam iyi günler, ben 10 aydır sıkı bir diyet yapıyorum ve çok kilo verdim. Ancak bu vücudumda sarkmaya neden oldu. Özellikle bacak bölgemde. İç bacak sarkması nasıl geçer? Tedavisi nasıldır? Teşekkürler.

Merhaba, yapılan diyetler neticesinde verilen yüksek orandaki kilolarda vücudun farklı bölgelerinde sarkmalar yaşanması oldukça normal. İç bacak da bu bölgelerden bir tanesi. Uygun tedavi yöntemini belirlemede etkili bazı faktörler var. Örneğin, ne oranda sarkma var, bölgedeki cilt elastikiyeti nasıl? Öncelikle bu soruların yanıtlarını bulmak lazım. Sonrasında eğer aşırı bir sorun görmediysek medikal yöntemler ile istediğimiz sonuçları alırız. Ama eğer bu yöntemlerin yeterli gelmeyeceğini tespit ettiysek germe ameliyatı yapmamız gerekebilir. Müsait olduğunuz bir vakitte muayene için gelebilirseniz mevcut durumu bir analiz edelim ve ihtiyacınızı tam olarak belirleyelim. Sonrasında sizin için en etkili ve konforlu tedavi yöntemini belirleyip uygulamaya geçebiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

Leyla Hanım merhaba, ben son 1 yılda çok fazla kilo verdim. Dolayısıyla vücudumun farklı bölgelerinde sarkmalar oldu. Ama beni en çok rahatsız eden iç bacaktakiler. İç bacak sarkması nasıl geçer? Bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler.

Merhaba, yüksek oranda kilo veren kişilerin bazı bölgelerinde sarkmalar oluşabilir. Bu son derece normaldir. Yağlar dolayısıyla gerginleşen cilt yağların vücuttan atılmasıyla birlikte boş kalan kısımlar dolayısıyla kendini salar. İç bacak bölgesi de bu sarkmaların en yoğun görüldüğü bölgelerden bir tanesidir. En etkili tedavi planını oluşturmak için öncelikle sizi muayene etmem gerekli. Çünkü sarkma seviyesi, cilt elastikiyeti gibi kriterler tedavi yönteminin belirlenmesinde önem taşır. Bazen medikal uygulamaları bazen de germe ameliyatlarını kullanarak sarkmaları giderilir. Yani şöyle ki rahatsızlığınız tedavisi olan bir durum. Sadece yöntemine doğru karar vermek lazım. Bunun için de bir analiz şart. Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba Leyla hanım, kendimi bildim bile kilolu bir kadındım. Kilodan dolayı giydiğim hiçbir şey üzerime olmadığı için çok mutsuz bir kadındım. Bu durum psikolojimi ciddi bir şekilde etkilemeye başlayınca hayatımı baştan aşağı değiştirdim ve fazla kilolarımdan kurtuldum. Şu an zayıf bir kadınım, bu da beni çok mutlu ediyor ama maalesef bir sorunum var. Çok kilo verdiğim için bacaklarım sarktı, özellikle iç bacaklarım çok kötü görünüyor. Bacaklarımdaki bu sarkıklık görsel açıdan beni çok rahatsız ediyor. İç bacak sarkması nasıl geçer, bu durumdan nasıl kurtulurum?

Merhaba, çok kilo kaybeden kişilerin vücudunda sarkma olması maalesef kaçınılmaz bir durum ama bu durumdan kurtulmak elbette mümkün. Biz genellikle vücudunda sarkma olan hastalarımıza vücut germe uygulamalarını öneriyoruz ancak tabi ki kişi için hangi yöntemin uygun olacağına muayeneden sonra karar vermek gerekir. Çünkü cilt sarkmalarında vücut germe ameliyatları dışında kullanabildiğimiz ameliyatsız yöntemler de mevcut. Eğer cildinizdeki sarkma ameliyatsız uygulamalarla toparlanabilecek düzeydeyse vücut germe ameliyatı yerine ameliyatsız germe uygulamalarından biridir. Siz iç bacak sorununuzun olduğunu ve nasıl geçeceğini sormuşsunuz. Sizin durumunuzdaki gibi çok kilo veren hastalarıma bacak germe ameliyatı tavsiye ediyorum. Ama kesin bir karar vermeden önce sizi görmem daha uygun olacaktır.

Merhaba doktor hanım, genetik olarak iç bacaklarında yağlanma sorunu olan biriydim. Yaşımın ilerlemesi ve sık sık kilo alıp veren bir yapım olması nedeniyle yağlanmayla birlikte iç bacak bölümünde sarkma da oluşmaya başladı. Bacaklarımda kötü bir görüntü oluşturuyor, bu durumdan nasıl kurtulabilirim, iç bacak sarkması nasıl geçer?

Merhaba, yaşı ilerleyen kişilerin vücudunun herhangi bir bölümünde sarkma oluşması oldukça normaldir, buna bir de kilo alıp verme eklendiğinde vücutta istenmeyen görüntüler ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Ancak vücudumuzun bazı bölümlerindeki deriler diğer alanlara göre daha ince olduğu için yaşlanma gibi faktörlerden daha çok ve daha hızlı etkilenebiliyor. Kişilerin böyle istenmeyen sonuçlarla karşılaşması durumunda biz genellikle bacak germe ameliyatı uyguluyoruz ancak burada önemli olan bacaktaki sarkma düzeyidir. Bacak ne kadar çok deforme olmuşsa tedavisi de giderek zorlaşıyor. Sizin bacak yapınızı görmeden öngörüde bulunmam doğru değil. Eğer bacağınızdaki sarkma ciddi bir düzeyde oluşmamışsa ameliyatsız germe yöntemleri uygulayabiliriz. Ancak yaşım ileri dediğiniz için bacak germe ameliyatının daha etkili sonuç vereceğini düşünüyorum. Çünkü yaşı ilerlemiş kişilerin cilt elastikiyetleri azaldığı için ameliyatsız yöntemlerle istenilen sonuçlar almak çok zor oluyor. Ancak nihai bir karar vermeden önce tabi ki sizi muayene etmeliyim. Herhangi bir estetik uygulama yaptırmadan da sporla bu sarkmayı gidermeye çalışabilirsiniz ancak yine spor da yaşı ilerlemiş kişilerde ve sarkması çok olan kişilerde etkili olabiliyor. Cilt elastikiyetini kaybettiği için sarkıklığın giderilmesi için dışarıdan bir müdahale yapılması gerekiyor.

İyi günler Leyla Hanım, 32 yaşındayım, iki yıl önce diyet ve tüp mide ameliyatıyla 190 kilodan 85 kiloya indim. Vücudumdaki yağların yarısı gitti. Kaybettiğim kilolardan dolayı üst bacak bölgemdeki derim aşırı derecede sarktı. Sanki bir torba gibi. Yürürken birbirine o kadar çok değiyor ki neredeyse yara olacak. İç bacak sarkmaları nasıl geçer?

İyi günler, iki yıl önce olduğunuz tüp mide ameliyatı ve diyetle aşırı kilolarınızdan kurtulmuşsunuz. Öncelikle sizi tebrik ederim. Yoğun kilo kaybına bağlı olarak deride gevşeme, deri içi boşalması, deri elastikiyetini kaybetmesi gibi durumlardan dolayı bacakların iç kısımlarında aşağıya doğru bir sakma gözlenir. Üst bacak derisi vücudumuzun diğer bölgelerine oranla daha ince bir deriye sahip olduğu için sarkması ve gevşemesi daha kolay olmaktadır. Cildin sarkma seviyesini ve yapacağım operasyonu kliniğimde sizi muayene ettikten sonra karar veriyorum. Deri sarkması şayet kasıklardan bacağın iç ve orta kısmına kadar sizin de belirttiğiniz gibi torba şeklindeyse bacak germe ameliyatı yapılması uygundur. Bu operasyon genel anestezi altında ve hastanede yapılır. Yaklaşık 3-4 saat süren ameliyatta hasta bir gece hastanede kalır. Ameliyat esnasında konulan drenler ertesi gün çıkarılır. Operasyondan iki gün sonra duş alabilirsiniz. Yaklaşık bir ay boyunca özel bir korse kullanmanız tavsiye edilir. Bacakların iç kısmında dikey bir iz kalır ve bu iz önden ya da arkadan bakıldığında belli olmamaktadır. Ameliyat sonrasında bir hafta boyunca varis çorabı giymeli ve daha sonra yaklaşık bir ay kadar ayaklarınızı kalp seviyesine gelecek şekilde tutulmalıdır. Operasyon sonrasında sizi rahatsız eden sarkmalardan ve bacaklarınızın birbirine değmesiyle yaşadığınız acı da gitmekte, daha konforlu bir hayat sürersiniz.

İyi günler Leyla Hanım, 56 yaşındayım. Bu yaşa kadar sayısız kere kilo alıp verdim. Zayıflama kürleri spor ve egzersiz yapmaya çalıştım. Kilolarımın büyük çoğunluğunu verdim ancak bacaklarımın iç kısmındaki deriler sarktı. Bu sarkıklık hem beni görsel olarak rahatsız ediyor hem de yürürken birbirine değiyor. İç bacak sarkması nasıl geçer? Beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

iyi günler hanımefendi, sık kilo alıp vermek, düzensiz yapılan egzersiz ve zayıflama kürleri , yer çekimi etkisi ya da sadece yaşa bağlı olarak vücutta sarkmalar oluşabilmektedir. Bacakların üst bölümündeki deri diğer bölgelere göre biraz daha incedir. Vücudumuzdaki sarkmalar ilk önce bacakların üst bölümündeki deride görülmektedir. İç bacaklardaki sarkma için ilk önce liposuction yöntemiyle bacaklardaki fazla yağ alınmaktadır. Operasyon genel anestezi altında, hastane ortamında yapılmalıdır. Daha sonra hastanın bacağındaki bollaşmış deri iç çamaşırı izinin altında kalacak şekilde toplanıp dikilir ve fazla deri kesilerek çıkartılır. Yapılan işlem iç bacak ortasından kasığa kadar gelmektedir. Önden ve arkadan bakıldığı zaman cerrahi müdahale izi görülmemektedir. Operasyondan sonra hasta bir gece hastanede kalmaktadır. Bir hafta boyunca varis çorabı giyilmeli ve bacaklar kalp hizasında tutulmalıdır. Operasyondan sonra sizi rahatsız eden ve hayat kalitenizi düşüren sarkmalarınızdan kurtulursunuz.